De eerste Radiorede van den Paus* Oee/fgewo/tesoda verfaHgen Stadsnieuws. Jtandelsberiehten f- Rechtszaken. Sport an Spot. By Griep -■ Kerknieuws. Een vredesboodschap aan de wereld. -s Ingezontfen Meaedeeling (15) Ingezonden Mededeellng (16) Mijnhardt's Poeders Men seint o.a. aan De Maasbode dato gisteren uit Rome: De inwijding van het radio station. Omstreeks vier uur heden namiddag had de plechtige inzegening plaats van het Vaticaan- sche Radio-staiion, door den Pauselijke a sa- crista, mgr, Zampini. Buiten hadden zich opgesteld een afdeeling der Palatijnsche en een afdeeling der Zwitser- sche garde, verscheiden seculiere en ordesgees telijken, alsmede de rector en de leerlingen van het in de Vaticaansche stad gelegen Ethiopisch seminarie. Later arriveerden Hunne Eminenties, oe kar dinalen Pacelli, Gasparri, .Granito di Belmonte en Ehrle, benevens de familieleden van clen H. Vadet. Om vijf minuten voor vier uA.T). weerklonk trompetgeschal: de gala-auto van den H. Vader stopte voor het radio-station. Even tevoren had dé H. Vader aog een be zoek gebracht aan de nabijgelegen grot van Lourdes en daar een kort gebed verricht. De H. Vader werd begroet door Marconi en pater Gianfranceschi. Nadat de H. Vader in de machinekamer eigen handig den electrischen stroom had ingescha keld, stelde Hij om vier uur door 't overhalen van de handle den zender in bedrijf. V Ongeveer om tien over vieren bevond zich Z.H. voor de microfoon. Een omroeper kondig de het station aan met de woorden: „Hallo, Va ticaansch radiostation, H.V.J." en vervolgens met den christelijken groet „Laudetur Jesus Christus!", Geloofd zij Jesus Christus!". De openingsrede van den Paus werd aange kondigd door den pionier der draadlcoze tele grafie, Marconi. Het is mij een zeer groote eer en een voor recht aldus Marconi U te mogen aankondi gen, dat binnen eenige minuten Z.H. Paus Pius XI het radio-station van den Vaticaanschen staat zal inwijden. De electrische golven zullen zijn verheven woorden van vrede en zegen verbreiden over de geheele wereld. Bijna gedurende twintig eeuwen hebben de Pausen van Rome hun verheven ooodschappen gegeven aan alle volken, doch dit is de eerste keer in de geschiedenis, dat de levende stem van den Paus zal worden gehoord door hon derd-duizenden in alle deelen van de wereld. Met behulp van den almachtigen God. die de geheimzinnige natuurkrachten ter beschikking stelt der menschen-kinderen, zijn wij erin ge slaagd, deze installatie tot stand te brengen, die aan de geloovigen in de geheele wereld de vertroosting zal geven, de stem van de heiligen Vader te hooren. Heilige Vader, ik heb vandaag het geluk, Uwe Heiligheid het werk te mogen overdragen dat Gij mij hebt toevertrouwd. Zijn voltooiing wordt thans gewijd door Uw verheven woerd. Ik verzoek U, heilige Vader, thans Uw stem over de geheele wereld te willen laten hooren". In het Latijn hield Z.H. daarna de volgende rede: Toespraak van den H. Vader. In zijn toespraak prees de H. Vader aller eerst de uitvinding van senator Marconi, die het mogelijk maakt, dat de Opperpriester, die aller gemeenschappelijke Vader is, tot Zijne kinderen, die over de geheele wereld verspreid zijn, kan spreken, om, volgens het bevel van Christus, de woorden van het Evangelie over de geheele wereld te verbreiden. Ook de Vaticaansche radio-installatie moet daarom een middel zijn, dat ondergeschikt is aan dit ééne doel: dat God in alles verheerlijkt worde. Wij zullen thans het woord richten tot al de bewoners der wereld. Laten onze eerste woor den echter zijn: „Glorie aan God, in den hooge en vrede den menschen van goeden wil". Daarna sprak Z. H. over den waren vrede, die is weggelegd voor een ieder zonder uitzondering die van goeden wil is. Vooreerst richtte zich Z.H. tot Zijn medewerkers in Christus de kar dinalen, patriarchen, aartsbisschoppen, bis schoppen en priesters, allen, die de herders zijn van 's-Heeren kudde. Zij moeten uitblinken in alle deugden. Alles wat rechtvaardig, edel, goed en rein is, moet i n hun leven en daden uit schitteren. De religieuzen, de zonen en dochters Zijner uitverkiezing, herinnerde Z.H. aan de deugden, die zij vooral beoefenen moeten. Afzonderlijk richtte Z. H. zich ook tot de mis siónarissen, die het zaad van Gods woord uit strooien op het groote missieheld der wereld en in verre landen werken, om de heerschappij van Christus over de wereld uit te breiden Vervolgens sprak Z.H. een woord van opwek king tot de geloovigen, de soldaten en glorie van Christus, die door hun voorbeeld de onge^ loovigen moeten stichten, ?ooals de eerste Christenen dit deden. Voor de ongeloovigen en .fgescheidenen sprak Z. H. den wensch uit, dat de H. Geest hun verstand moge verlichten, opdat Christus' wensch in vervulling moge gaan, dat het één schaapstal en één Herder worde. Daarna besprak Z.H. ook de beteekenis van de sociale orde: De regeerders moeten bij hun optreden de wetten van rechtvaardigheid en naastenliefde in acht nemen en er wel va ndoordrongen zijn, dat alle macht van God komt. De onderdanen moeten gehoorzaam zijn aan hun overheid en zich niet verzetten tegen do door God gestelde orde. Daardoor toch verzet ten zij zich tenslotte tegen zichzelf. Ook tot de rijken en armen richten Wij het woord, zeide Z.H. De rijken moeten er zich vnn bewust zijn, dat zij niets bezitten van zich zelf dat zij slechts dienaren zijn van Gods Voorzie nigheid en de bewaarders van Zijn goederen en den armen liefde moeten toedragen. Dat zij het woord van den Zaligmaker, „Wee den lijken", niet vergeten De armen, die Christus steeds als Zijn meest geliefde vrienden beschouwde, daar Hij zelf ook arm geweest is, mogen zich steeds de beloften van den Zaligmaker herinneren en daarbij zor gen, dat zij toch hun geestelijke rijkdommen niet verliezen. De werkgevers herinnerde Z.H. aan hun phch ten van rechtvaardigheid en aan den plicht, om de levensomstandigheden der arbeiders, waar dit nood'ig is, te verbeteren. De arbeiders spoorde Z.H. aan tot arbeid en vlijt. Nimmer mogen, zij, tot onrechtmatige middelen hun toe vlucht nemen. Tot de bedroefden, lijdenden en bedrukten, zeide de H. Vader tenslotte, richt zich Ons laat ste woord, het laatste in tijd maar niet het laatste in vaderlijk medeleven. Tot hen herha len Wij de woorden van den Zaligmaker „Komt allen tot Mij, die belast en beladen zijt on Ik zal u verkwikken!" Voor hen in het bizonder dragen Wij dagelijks Ons gebed en het H. Mis offer op. Tenslotte wenschte Z.H. allen bewoners der aarde den waren vrede toe, die de vrede van Christus is en schonk Zijn apostolischen zegen „urbi et orbi". Na de toespraak van Z.H. werd hiervan reeds een zeer kort resumé gegeven in het Fransch, Duitsch, Russisch, Spaansch, Engelsch en Ita- liaansch. De academie-zitting. Van het Vaticaansche radiostation begaf zich Z.H. per auto naar de „Accademia delle Scienze". De zitting werd geopend met een korte rede van den president der „Accademiapater Gian franceschi S.J. De echo van Uw verheven woorden, aldus pa ter Gianfranceschi, trilt nog over de aarde en misschien verrichten de aethergolven, gemo duleerd door Uw pontificale stem, nog hun pro pagandistische werking in de sferen. Uw woorden hebben het hart van alle geloo vigen bereikt, die het geluk hadden Uw item te hooren. Hun hart trilt met de zelfde vreugde waarmee het onze sloeg toen wij Uw verheven woorden van hemelschen vrede hoorden. Nog voelen wij de ontroering, toen wij Uw gemeen* schappelijken zegen uit Jesus Christus voor alle geloovigen hoorden. Heilige Vader, Uw toegewijde kinderen uit de geheele wereld zouden U op dit oogenblik de vreugde willen uitdrukken, die zij voelden bij het hooren van Uw woorden. Zij zouden uit drukking willen geven* aan de gevoelens van dankbaarheid, waarvan hun hart overvloeide doch die U niet kunnen bereiken, behalve de echo ervan, die ontwaakt in Uw Vaderlijk hart Zij veroorlooft mij dat ik tot J deze ".oorden van toegewijde dankbaarheid spreek namens al deze anderen. Uw kinderen, en den wensch uit spreek, dat de verhevenheid van Uw goedheid hen allen moge vervullen. Laat ons bidden voor onzen Paus Pius XI God moge Hem behoeden en Hem sterk .maken en Hem zegenen op aarde, op de aarde, die een wijngaard des Heeren is en moge God waken over zijn kudde en over zijn schepselen en hun aller Herder. Moge dit radiostation, dat thans door U is ingezegend een instrument voor U zijn om al tijd te dienen ter meerdere glorie Gods en voor het verspreiden van de vredesleer van Christus Vergun mij, Heilige Vader, in den naam van deze Uw Academie onze bewondering uit te spreken voor den verheven man, die met zijn genie de middelen wist te ontwerpen die deze machtige wijze van gemeenschap met ille vol ken tot stand konden brengen en die door zijn wetenschap en sterken wil wist hoe deze mid delen tot in het volmaakte te ontwikkelen. Wij bidden U om Uw Heiligen zegen en cm Uw toestemming. Guiglirmo Marconi in onze Academie te mogen opnemen. Na deze plechtigheid nam markies Marconi het woord. H. Vader, zeide hij, met diepe ontroering neem ik hier het woord, allereerst om te dan ken voor Uwe goedheid, om persoonlijk het Vaticaansche radiostation in te wijden en cp dit historische oogenblik door middel daarvan woorden van vrede tot de wereld te lichten. Dït is mij een groote vreugde en tevens een groote bemoediging bij mijn werk. Vooral echter dank ik U, dat U aen zegen, dien Gij negen jaar geleden van de loggia van de basiliek van Sint Pieter „urbi et orbi" gege ven hebt, thans hebt willen herhalen. Tenslotte zeg ik U dank voor de hooge eer, die U mij thans te beurt laat vallen, door mijn benoeming als lid van de „Accademi dei nuovi Lincei" persoonlijk te bevestigen. Hierna hield de H. Vader voor de tweede maal een korte toespraak. Z.H. zeide dat het Hem e envreugde was, in deze aciademie, die Hem zoo dierbaar is, thans een zoo grootsche plechtigheid te mogen leiden. Daarna bracht Z.H. dank aan den uitvinder Mare mi cn allen, die aan de tot standkoming van het station hebben medegewerkt, bovenal echter aan God, die den H. Vader in- deze grootsche radioinstal latie zoo'n schitterend middel geeft, om tot ge heel de wereld te spreken. Ook technisch zeide Z.H. is het Vaticaansche zendstation het volmaakste, dat er tót nog toe op dit gebied bestaat, zoowel voor radio-telegra fie als radio-telefonie. Markies Marconi, zeide Z. H., heeft Ons in dertijd beloofd. Ons iets-volmaakts te schen ken en hij heeft zijn belofte inderdaad gestand gedaan. Ik zie in Marconi een groot man, die op tech- pisch gebied het primaatschap heeft. Deze ra dio-installatie is niet alleen een natuurlijk maar bovendien in zekeren zin een bovenna- tuurlijkmiddel, dat den H. Stoel groote diensten kan bewijzen. Wij danken God, zeide Z. H., dat Hij in Mar coni aan Italië een man van zoo'n ontzaglijken geesteskracht gegeven heeft. Wij danken cck alle anderen, die er toe bij gedragen hebben om den H. Stoel deze vreugde ce bereiden. De plechtigheid werd met den Pausmarsch besloten. plaatsen in de verschillende provinciën werden aangehaald. De voorzitter zegt het te betreuren, dat er zooveel werkloosheid heerscht, doch wijst op den eveneens desolaten toestand der finan- tiën in deze gemeente, bovendien is er geen uit zicht op werkverschaffing. (Worat vervolgd) BRESKENS. Schip gestrand. Onder Nieuwersluis is Woens dagavond het motpr-visschersvaartuig „Gerard Helena, Zeebrugge 37" gestrand. De opvaren den zijn gered. Prijsschieting. Zondag a.s. zal er een prijs- schieting gehouden worden op de liggende wip bij P. Goethals alhier. Vooruit 25 gulden. Lezing Kapelaan Adriaansens. De Commis sie voor Ontwikkeling en Ontspanning uit de R.-K. Werkliedenvereeniging .,St. Petrus", al hier, heeft tegen hedenavond half 8 een bijeen komst belegd in het patronaat, alwaar de Wel- eerw. heer Jos. Adriaansens een lezing zal hou den over het onderwerp: „Moderne Vrijheden" De Leipziger Messe. Op 1 Maart begint in Leipzig de groote voor jaarsbeurs en deze belooft in menig opzicht be langrijk te zullen zijn. Voortdurend komen be richten in over de nieuwigheden de op®de a s. Messe n den handel gebracht worden Nu r.lorn geklaagd wordt over den weinig rooskleurigen toestand in zaken, moet men met iets bijzon ders de aandacht trekken. Dit hebben verschil lende exposanten zeer wel begrepen en de we- derverkoopers, die uit het veelomvattende aan bod van goederen iets nieuws weten op te spo ren, zullen daarmede vooral in dezen tijd hun voordeel kunnen doen. Nieuw en goedkoop. Dit is het wachtwoord en als merkwaardigheid valt te vermelden, dat bvb. in de speelgoed-bran che een bouwdoos met metalen constructie- deelen tot zulk een spotprijs zal worden aange boden, dat deze in den winkel slechts ongeveer een halve Mark zal behoeven te kosten. Ook in andere afdeelingen worden „Neuheiten" aan gekondigd, zooals op het gebied van huishoude lijke en keukenbenoodigdheden, galanterieën, textielgoederen, muziekinstrumenten, kantoor behoeften en in de toch reeds zoo imposante groepen voor techniek en bouwbedrijf. Als vervolg op de reeds in vroegere jaren ge houden congressen over wegenbouw zal nu van Donderdag 5 tot en met Zaterdag 7 Maart on der de benaming „Strasse und Brucke" een drie daagsche bijeenkomst plaats hebben, met be zichtigingen en demonstraties. Onderwerpen, die vooral de daarbij betrokken rijks- en ge meentediensten, maar ook andere deskundigen zullen interesseeren, worden er oehandeld. Voor de meubelbeurs, die nog voortdurend aan beteekenis wint, was de beschikbare ruim te niet meer voldoende. Het „Ring-Messbaus" is daarom met een bijbouw vergroot en boven S dien bevindt zich een gedeelte van de meubel- afdeeling in 't „Meshaus am alten Theater". Uit Nederland zijn nagenoeg 30 Exposanten tot deze Voorjaars-Mësse toegetreden, die pla teel-, kristal- en glaswerk, pijpen, sanitaire in stallaties, lederwaren, verlichtingsartikelen, bij outerieën, verschillende huishoudelijke en reis- benoodigdheden, cacao en chocolade, motoren kardeermachines, etc. te koop zullen aanbieden Op Zaterdag 28 Februari zullen 3 extra-trei nen (twee 's morgens en één 's avonds) de Messe-gangers uit ons land naar Leipzig ver voeren. Houders van toegangskaarten kunnen tegen verlaagden prijs reizen; op het Duit- sche traject ook zij, die niet met de extratréi- nen gaan. Bovendien is er tot aan de 1-Iclland- sche grens een reductie voor de terugreis, mits deze spoorbiljetten tegelijk met die voor de heenreis worden genomen Nadere inlichtingen verstrekken de kantoren van het Leipziger Mes- samt te Amsterdam (Singel 116) en Rotterdam (Schiekade 181). Politierechter te Middelburg. In zitting van 10 Fbr. werden ).a. de vol gende zaken behandeld: I. B V huisvr. J H zonder beroep te Eede we gens beleediging van Edmond Coquit te Eede op 1 Januari 1.1. Eisch f 10 of 10 dh: Uitspraak Z maal f 5 of 5 dagen hechtenis. A C C de V., huisvr H D. zonder beroep te Sas van Gent wegens beleediging van M. P de Conink te Westdorpe en 1 Januari 1931. Eisch en uitspraak f 10 of 10 J. P F V chauffeur te Jzendijke wegens verdui stering van geldsbedragen van f 2.50 en f 1.50 toebehoorende aan A van Pamelen en P Beun welk geld hij had ontvangen wegens vervoer loon met e enautobus en dat hij moest afdragen aan zijn patroon, gepleegd in Nevember 1930 te Biervliet. Eisch 1 maand gev. itspraak 1 naand gv. voc r 1 jaar proeftijd en f 50 of 50 d.h. H W 30 jaar handelaar te Sas van Gent we gens het als bestuurder rijden met een auto op 14 en 15 Januari 1931 op den üostdam en de Oostkade te Sas van Gent, terwijl hem bij von nis der rechtbank te Middelburg hem de be voegdheid was ontzegd, om motorrijtuigen te be sturen voor een tijdvak van 3 maanden. Eisch 1 maand gev. en 9 mnd. intrekking van het rijbewijs. Uitspraak 1 mnd. gev. *.traf plus 9 mnd. ontzegging van de bevoegdheid motcr rijtuige te besturen. Voetbal Z. V. B. Programma voor Zondag 15 Febr. 1931. Ie klasse B. Sassche BoysHulst 2. 2 uur. (Odem) Rood-WitTerneuzen2. 2 uur.(Mesu; 2e klasse B Axel 2Oranje. 2 uur. (Harms) 2e klasse C. Breskens 2Phivo I. 2,15 uur «Héndrikse) Phivo 2—Rood Wit 2. 2,30 uur (Vellekoop) 3e klasse B. Clinge2—Hontenisse 2. 2,30 uur (Warnier) KoewachtStoppeldijk. 2,30 uur (Stroecken) FratelliSTEEN 2. 2,30 uur (Roovers) Nieuwe vereeniging Alsnog toegetreden tot den Z. V. B. de ver eeniging Rood Wit te Sluis, welke met haar eerste elftal is ingedeeld in de le klasse B en met haar tweede elftal in de 2e klasse C. Sassche Boys IHulst 2. A.s. Zondag krijgt het eerste elftal der Boys bezoek van de Hulstreserves. Als de Sassche voorhoede er zoo lustig op los schiet als ver leden Zondag, zal de Hulstverdediging het meer dan eens benauwd krijgen. Een afgeteekende overwinning der Sassenaars ligt in de lijn der verwachtingen. Aanvang 2 uur. Supporters al len present. TUUR DE SUPPORTER. en ziek door gevatte koude, alsmede bij pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde. U spoedig helpen: Mijnhardt's Grieppoeders. Hoofdpijnpoeders. Verkoudheidspoeders. Kiespijnpoeders. Hoestpoeders. Maag poeders. Rheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop! Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. Z. D. H. de Bisschop van Breda zal Maandag der volgende der volgende week geen audiëntie verleenen. Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft be noemd tot Kerkmeester te Ter Neuzen den heer Adr. Weijnen, tot geestelijk adviseur van de R. K. Radiovereeniging te Ter Neuzen den wel- eerw. heer H. Koopmans. Sancta Maria). Openbare Gebeden. Om de zeer slechten economischen toestand, waaronder allen gedrukt gaan, achten Wij het noodig Gods barmhartigheid en ontferming door bizonder openbare gebeden af te smeeken ten einde uitkomst te verkrijgen. Daarom verordenen Wij, dat gedurende de k r

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2