No. 3730 Vrijdag 13 Febraari 1931 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerst» Blad. Kameroverzicht. Buitenl. Overzicht Binnenland Buitenland. Provineienienws. ÏKÏ«K5?,Kr^HT,°* VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTREKENING Nc. 52419. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertent iën 20 cent per. regel bij contract lager U IT8TEKEND QE8CMIKT VOOR PUBLICITEIT (Van onzen parlementairen medewerker). TWEEDE KAMER De arbeid hervat. Het werkloosheidsvraag stuk en steun aan de aardappelmeeiindustrie vormen de hoofdschotel. Een moeilijk probleem Het reces van de Tweede Kamer is weer ach ter den rug. Dinsdag heeft zij haar arbeid her vat. Voorloopig heeft zij werk genoeg aan den winkel. Interpellaties over de werkloosheid staan voor de deur, de Indische begrooting ligt te wachten en dan zijn de eerste dagen heengegaan met een wetsontwerp dat reeds vóór Kerstmis werd ingediend en dat beoogt een rentedragend cre diet ten behoeve van de aardappelmeeiindus trie in de veenkoloniën. De aardappeloogst was niet slecht, eer het tegendeel, maar het daaruit geproduceerde aardappelmeel blijkt grooten- deels onverkoopbaar, door sluiting van de gren zen en overproductie. Dus zitten de boeren er droevig voor. De regeering stelde, voorgelicht door een bepaalde commissie, nu voor een cre diet te verleenen van vier-en-een-half millioen rentende 2 percent. Over dat voorstel kwamen de tongen van al wat deskundig is op landbouwgebied, los. En het zwaarste geschut richtte zich wel tegen de bepaling, dat op het crediet rente, /.ij het een zeer lage rente moest worden betaald. Intus- schen is het voor de regeering zeer moeilijk het voorschot renteloos te geven, wegens de con sequenties welke daaraan bij andere hu.'pver- leeningen vastzitten. En al zijn er dan ook al amendementen, die een renteloos voorschot be oogen, o.a. een van een anti-revoluvionnair en al is een dergelijk amendement ook door een tweetal katholieken onderteekend, wanneer mi nister Ruys op zijn stuk blijft staan, gelooven we dat hij in dat opzicht het pleit zal winnen. Dan zijn er nog, die het crediet tot zes mil lioen zouden willen verhoogen. Voorts is er nog een ernstige mooilijkheid. Het crediet der re geering komt neer op f 4.per 100 Kilo. De Raiffeisenbanken hebben echter reeds een cre diet verstrekt dat op f 6.per 100 Kilo te stel len is. Dat maakt f 10 per 100 Kilo. De prijs is op héS oogenblik f 7 per 100 Kilo. Veronder stel dat die prijs zoo blijft, of beneden de f 10 blijft hangen, hoe zal dan het crediet worden terugbetaald? De banken aarplen, en niet zon der reden, om aan de regeering voor die terug- - betaling den voorrang te verleenen. In alle ge val zal de regeering er toe moeten komen te beloven, dat van terugbetaling van het crediet geen sprake kon zijn, zoolang de aardappel- meelprijs niet boven de f 10 uitkomt. De regeering wi lwat voor den in nood ver keerenden landbouw doen, maar ze zal het zoo moeten doen, dat hen niet het crediet dat hem van andere zijde is verleend, zou worden ont trokken. De Engelsche regeering kan weer even adem scheppen Nationaal-Socialistische sabotage in Duitschland. De Engelsche regeering is over de vakver - eenigingswet, waarvoor werd gevreesd, niet ge struikeld. De liberalen hebben haar in eerste lezing gesteund. Voor de tweede lezing, waar bij de wijzigingen aan de orde komen, hebben zij slechts amendementen ingediend, die te weinig ingrijpend zijn, dan dat de regeering er over zou kunnen vallen. Daarmee is een zwa re wolk welke over het Kabinet hing, afgedre ven. Een scherp conflict Is in den Duitschen Rijks dag uitgebroken. Toen het voorstel tot wijziging in casu verscherping van het regiement van orde was aangenomen, verlieten de natlonaal- socialisten oftewel Hitlerianen en bloc de ver gaderzaal. Hun woordvoerder heeft verklaard, dat ze in deze zitting niet meer in den Rijks dag zullen terugkeeren, tenzij om te trachten aanslagen op het volk af te weren; de natio- naal-socialist Stoekr is als vice-voorzitter van dén Rijksdag afgetreden; de nationaai-socialis tische leden van de verschillende commissies hebben hun mandaat neergelegd behalve waar ze voorzitter van dergelijke commissies waren Daar alleen de voorzitter het recht heeft een commissie bijeen te roepen, zijn ze van plan op die wijze het bijeenkomen van de commissies te beletten. De atmosfeer in den Rijksdag is door dit uit treden van de woelige nationaal-socialisten stel lig gezuiverd. In 't luand echter zal het nu nog wel rumoeriger worden, want ongetwijfeld gaan ze den boer op met het praatje dat hun arbeid in den Rijksdag hun onmogelijk is gemaakt. Curtius de Minister van Buitenlandsche Za ken heeft in den Rijêsdag zijn groote rede ge- houedn Hij betrad er geen nieuws wegen in, doch legde er den nadruk op, dat via den Vol kenbond Duitschland zijn menschen moet zien te bevredigen. Kapitein Borren. Naar het Ned. Corresp. Bureau verneemt heeft kapitein Borren Maandag zijn straf van één dag, hern door het Hoog Militair Gerechts hof opgelegd inverbaftd met den bekenden over val op Curasao, in de gevangenis te Breda uit gezeten. Moordenaar van pater Ho gestraft Een der moordenaars van den inlandschen Chineeschen priester Mark Ho is gearresteerd Voor straf heeft de Chineesche justitie hem beide handen laten afhakken. Ofschoon de priester op de meest gruwzame wijze gemarteld werd, zou deze acker toch niet verlangd hebben, dat zijn moordenaars zoo vree selijk gestraft zouden worden. Gift van Z.H. den Paus voor de slachtoffers der Merapi-ramp. Z.H. Paus Pius XI heeft een gift van vier dui zend gulden geschonken voor de slachtoffers van de Merapi-ramp in Nederlandsch-Indië. Zijne Excellentie de Internuntius, Mgr. L Scioppa, heeft deze som ter hand gesteld aan Z.K.H. Prins Hendrik eere-voorzitter \an het Merapi-comité De Heilige Vader heeft de gift geschonken met de uitdrukkelijke bedoeling, dat dit geld zonder onderscheid van godsdienst onder alle slachtoffers moet worden verdeeld. Prins Hendrik verklaarde diep getroffen te zijn door dit blijk van grooten weldadigheids zin en zeide onmiddellijk aan Z.H. den Paus Zijn persoonlijken dank en dien van het comi té te zullen doen toekomen. De onrust in Spanje. Dat in Spanje met de verkiezingen in zicht de toestand weinig betrouwbaar is, blijkt wel uit een bericht, dat in de straten van het centrum van Madrid thans op de trottoirs op twintig meter van elkaar agenten geposteerd zijn. Op den rijweg wordt door bereden politie gepatrouilleerd. WESTDORPE. Gemeenteraad. Hedenavond 7 uur vergadert de Raad dezer gemeente. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek R. K. Kerkbestuur om voorschot op gemeentelijke vergoeding art. 101 dar l&ger- onderwijswet 1920 over 1931. 3. Benoeming leden, plaatsvervangend Voor zitter en plaatsvervangende leden stembureau bij verkiezing Prov. Staten. 4. Benoeming leden, plaatsvervangend Voor zitter en plaatsvervangende leden stembureau bij verkiezing leden van den Raad. 5. Verzoek tot vaststelling steunregeling voor werkloozen. 6. Voorstel tot heffing van opcenten op de gemeente-fondsbelasting. 7. Wijziging gemeente-begrooting voor 1931. BOSCHKAPELLE. Raadsvergadering. Burgemeester J. Truyman was wegens familieomstandigheden verhinderd deze vergadering bij te wonen; Wethouder v. d. Wielen nam het voorzitterschap waar. De tribune was stampvol, bijna uitsluitend werkloozen die blijkbaar groot belangstelden ln de behandeling van punt V der agenda nl. de steunregeling. Na opening wenscht de voorzitter, ook na Ingezendeü Mededeeilng (17) EEN GULDEN P.FL. BIJ ALLE APOTM t DROG. mens den burgemeester, den leden een Zalig Nieuwjaar en hoopt op een vruchtbare samen werking in het belang van de gemeente. Be treffende de notulen vraagt dhr. Stallaert of reeds antwoord is gegeven op 't adres van Fr. Baart, C. Riemens en A. Kint, 't welk in de vorige vergadering is behandeld. De secretaris antwoordt, dat hierop monde ling is bericht. Aan de orde komt nu: Punt I. Ingekomen stukken. 1. Van mej. v. Eerdenburg kennisgeving van verhindering deze vergadering bij te wonen. 2. Van A. de Bakker, bericht, dat hij het lidmaatschap van 't Armbestuur aanvaardt. 3. Proces-verbaal van kasopname en boeken bij den Gemeente-ontvangèr en 4. Idem bij het Alg. Armbestuur Bij beide werd alles in orde bevonden. 5. Van Ged Staten een schrijven, waarin wordt medegedeeld, dat bij Koninklijk Besluit de jaarwedderegeling van Burgemeester, secre taris, Ontvanger en Wethouders is goedgekeurd Op de vraag doe die regeling eruit ziet, wordt door den secretaris geantwoord, dat de jaar wedde van den Burgemeester van f 1360 op f 1580 is gebracht, die van den secretaris-Ont vanger resp. op f 2100 en f 850 (deze wedden zijn niet verhoogd) en die van de Wethouders van f 70 op f 90 De heer Koster wil opmerken, dat het van Ged Staten geen doen is in dezen crisistijd de salarissen te verhoogen en wil hiertegen pro testeeren bij 'de Kroon. De heer Stallaert vraagt wat het gevoelen van B. en W. in dezen is. De voorzitter antwoordt, dat hierover in t College niets is gezegd, omreden er toch niets meer aan te veranderen is. De heer Stallaert wil toch in beroep gaan. De secretaris vraagt bij wien? De heer Stallaert: bij de Kroon. De secretaris: De Kroon heeft deze regeling vastgesteld. Dhr. Koster herhaalt, dat zijn bedoeling is, protest te laten hooren, naders niet. De meerderheid der leden is het hiermede eens. 6. De circulaire van ZEx den Commissaris der Koningin in Zeeland om op de loopende begrooting een post uit te trekken ter tege moetkoming in de kosten verbonden aan een op te richten politiecursus, wordt met i lg. st. voor kennisgeving aangenomen. 7. Van Ged. St. bericht, dat zij nunne be slissing op de begrooting van 1931 tot 1 April hebben verdaagd. 8. van B. en W te Goes de begvooting van Keurings dienst van Waren over 1931, bene vens het uitvoerig verslag van inkomsten en uitgaven van den zelfden dienst i ver 1929.. 9. Van Ged St. bericht van goedkeuring raadsbesluit tot het aangaan eener kasgeldlee nine van f 12500 10. Schrijven van den heer H du Puy, auto busondernemer te Stoppeldijk, waarin de rede nen worden opgesomd waarom de dienst Bosch kapelle-Stoppeldijk-Hulst vise-versa, nog niet in werking is gesteld. Hoofdzakelijk is dit te wijten aan 't feit, dat Provinciale Staten geen subsidie verleenen, indien de betrokken ge meenten haar subsidie niet verhoogen. Adressant doet daartoe thans het verzoek met overlegging van de dienstregeling. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te be schikken omreden, dat van den dienst op Hulst weinig gebruik zal worden gemaakt en vooral met het oog op den finantieëlen toestand der gemeente. Met alg. st. aangenomen 11. Van de P.Z.E.M. een schrijven betreffende de voorwaarde door de gemeente gesteld ten t an zien van de straatverlichting In de vorige verga dering was het voorstel van den heer v.d. Wie len aangenomen nl. 500 branduren a 40 c. per K.W U. het aantal lichtpunten uitbreiden met 6 a 7 lampen van 50 capaciteit en den duur van het contract te be..palen op 10 jaar. Hiercp kan de P.Z.E.M. niet ingaan en verzoekt dit besluit te wijzigen in 500 braaduren a 44 ct. if!et lampen waarvan 55 pet een capaciteit hebben van 75 Watt. De voorzitter berekent, dat bij aanneming van dit voorstel de jaarlijksche kosten ruim f 400 beloopen De heer Ferket vraagt of net niet minder kan? De voorzitter antwoordt, dat daaraan al meer malen is geprobeerd zonder resultaat. De heer Stallaert vraagt naar 't gevoelen van B. en W. hieromtrent. De voorzitter antwoordt, dat in 't College geen voorstel is gedaan. Men heaft zich gewend tot den Raad van Bestuur, doch blijkens inge komen bericht, laat deze zich niet in. De heer Koster geeft in overweging het con tract van overname van het net te teekencn, dan kan nog steeds over de straatverlichting onderhandeld worden. Tevens wil spreker zijn voorstel cmtrent straatverlichting in een vorige vergadering ge daan, wijzigen als volgt: 400 branduren a 47 c. en den duur van het contract te bepalen in plaats van op 3 jaar op 5 jaar. Dit wordt met algemeene stemmen goedgevonden. De heer Bun wijst op de slechte' verdeeling der lampen: op sommige plaatsen staan ze dub bel en dik en op andere op veel te grooten af stand van elkaar, hetgeen door meerdere leden wordt beaamd. De voorzitter zegt, dat daarin verandering zal worden gebracht door bijplaatsing van lam pen. Punt H. Wijziging begrooting dienst .931. Omtrent de gemeentebegrooting 1931 berich ten Ged. Staten dat daarop een ongedekt te kort is van f 8000 en ofschoon de finuncieele toestand der gemeente zeer slecht :s, wil de Raad er niet toe overgaan de belasting te ver hoogen in den geest door Ged. Staten voorge steld. Die f 8000 moeten gevonden worden door belastingverhooging voordat de goedkeuring op de begrooting kan verkregen worden. Het in de vorige vergadering geopperde denk beeld van den heer v. d. Wielen, om een *eld- leening tot dat bedrag aan te gaan, komt thans weer ter tafel. Met alg. st. wordt nu het voorstel aange nomen, geformuleerd als volgt: „Aangaan geldleening groot f 8000, rentende 4»/2 pCt., af te lossen in 16 jaar, bovendien de opcenten op de Personeele belasting te verhoo gen met 50 en die op de fondsbelasting met 30". Nog werden eenige wijzigingen aangebracht in verschillende volgnummers en zullen ande re bedragen worden afgelost met de te ent- vangen f 5000 van 't Electr. net. Punt III. Vaststellen vergoeding R. K. Bij zondere school over 1929. In de vorige vergadering namen alle leden met alg. st. geen genoegen met de vergoeding van f 10,53 per leerling, als zijnde te hoog. Aangedrongen werd toen nog eens te infoimee- ren bij andere gemeenten, met resultaat, dat de vergoeding thans met alg. st. wordt vastge steld op f 9,43y2, het bedrag dat de gemeente Hontenisse uitkeert. Punt IV. Behandeling schrijven Comité Wa terleiding. Aan de orde komt een circulaire van de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding Maatschap pij, waarin de Raad nog eens op zijne ver antwoordelijkheid wordt gewezen en verzocht wordt voor 25 Jan a.s. te besluiten ct hij 'oij zijn besluit tot ontbinding der Maatschappij volhardt dan wel dit besluit in te trekken en tot storting 10 pCt. op de aandeelen over te gaan. De voorzitter deelt mede, dat het Dag^lijksch Bestuur voorstelt het Raadsbesluit tot ontbin ding te handhaven. De heer Stallaert vraagt hoe het zit met de kosten. De voorzitter antwoordt, dat die misschien nog niet blekend zijn. De heer Stallaert verklaart er zich tegen in die kosten tegemoet te komen, aangezien de voorzitter steeds beweerd heeft, dat verhaal in die kosten niet verplichtend is. De voorzitter verklaart zich niet te kunnen herinneren zulks beweerd te hebben. Met alg. st. werd besloten tot ontbinding. Punt V. Behandelen verzoek om steunverlee- ning. Zoodanig verzoek was ingekomen van de R. K. Werkliedenvereniging alhier, waarin de normen van steunregeling van verscheidene

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1