Ijsvermaak No. 3728 Maandag 9 Febrnari 1931 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN A VERSCHIJNT ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND P0ST8EKENIHC No. 52419. RA TIONAUSA TIE. FEU I LLETON. De Bedelares van Salni-Sulpice. Gemeenteraad van Sas van Gent geeft ruwe huid verzacht geneest DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITEIT Dit vreemde woord heeft thans ieder op du lippen. Kennen allen de beteekenis? Dit mag worden betwijfeld. Rationeel beteekent eigenlijk redelijk, op redelijke overtuiging gegrond. Zegt men b.v. dat is nogal rationeel, dan bedoelo men, dat het vanzelf spreekt; dat gezond verstand het voorschrijft en dat het goed overwogen is. Van dit woord is afgeleid het woord ratio nalisatie. Tegenwoordig wordt hiermede aange duid eene bedrijfsleiding, welke wordt be- heerscht door de gedachte, om met de minst mogelijke kosten zooveel en zoo snel mogelijk voort te brengen. Nieuwe en verbeter de machines worden hierom aangeschaft; men bedenkt arbeidsmethodes of systemen van werk verdeeling, waarbij de arbeidstijd van men- schen en machines tot op de minuut wordt nut tig gemaakt. En, beheerscht door dezelfde ge dachten, gaat men de voortbrengselen vereen voudigen en in hunne verscheidenheid beper ken. Men kan dan zeer groote hoeveelheden van eenzelfde artikel produceeren. Om dit te bereiken wordt ook gestreefd naar het samen voegen van ondernemingen en samenwerking in trusts of kartels, eerst nationaal later inter nationaal. Zoo ontstaan reuzen-ondernemin gen met 10, 20 tot 150,000 arbeiders, die arti kelen voortbrengen van één of althans zeer weinig modellen, waarbij de machines liet grootste deel van het werk kunnen overnemen. En worden die reuzen-ondernemingen dan ook. nog onderling verbonden, om de prijzen van grondstoffen en producten en om de afzetge bieden te regelen en te verdeelen, dan is het toppunt van „rationalisatie" bereikt. De nuchtere lezer zal twijfelen. Hij ziet twee gevolgen: de reusachtige toename van'het ver bruik, meestal van niet noodzakelijke en niet nuttige goederen, en de werkloosheid van mil- lioenen arbeiders. Hij kan dus niet aanne - men, dat rationalisatie iets te naken heeft met gezond verstand. De economist, de groit-in dustrieel, de ingenieur zal hem zeggen, dat hij dat niet goed ziet. Sneller en goedkoope:: pro- duceeren, moet toch voordeeligsr zijn cn het meerdere verbruik zal op den duur arbeids krachten noodig maken. Maar de nuchtere lezer gaat dan verder en zegt: alles goed en wel, maar daar worden toch eerst millioenen tot werkloosheid gedoemd en eerst wanneer de behoeften weer algemeen tot hooger peil zijn gestegen en dus ook hoogerc loonen eischen, kan meer evenwicht zijn ver kregen. Maar dit evenwicht wordt dan, door die hoogere loonen b.v., opnieuw weer ver stoord; men brengt nog meer kapitaal (machi nes enz.) in de productie en.het ongeluks proces begint weer van voren af aan. De economist, de groot-industrieel of de in genieur zal dan gaan aantoonen, dat dit econo misch noodzakelijk is, dat alleen op deze wijze 21) De abbé d'Ar<-ynes verbleekte onder deze be- leedigende toespeling, maar hij bleef kalm. Alleen zeide hij: Het is me of ge met die woorden een neven bedoeling hebt. Zonder hierop te antwoorden ging Gilbert voort: Gij kunt trouwens gemakkelijk aan Hen riette en aan mij bewijzen dat ge ons genegen zijt. Heb ik u dat dan nog nooit bewezen? vroeg Raoul. Zeker, herhaalde malen zelfs iiebt ge zeer grootmoedig uw beurs voor ons geopend. .!k heb alles opgeschreven wat ge mij geleend hebt en weest verzekerd dat ik het u eenmaal zal terugbetalen. Gij zijt mij niets schuldig. Met uw verlof, ik ben u wel iets schuldig. Ge leend geld kan ik aannemen, maar geen aal moes. De abbé glimlachte èn, thans op zijn beurt eenigszins spottend, antwoordde hij. Inderdaad, neef Rollin, gij zijt een zonderling soort van mensch; ge schijnt behept met een kwaal, die ongeneeslijk is, namelijk misplaatsten trots. Toch geloof ik, dat er in uw leven meer dan eens 'ets gebeurd is, dat zeer slecht in over vooruitgang verkregen kan worden. Maar de nuchtere lezer is nog lang niet over tuigd. Hij kan het geen vooruitgang noemen, wanneer telkens opn'euw de regelmatige ar beid door crisissen wordt verstoord, waarbij millioenen hun bestaansmiddel verliezen; wan neer dus de bestaanszekerheid vocv meer dan drie vierde van het menschdom voortdurend toeneemt en dit alles om meer te kunnen vol doen aan genotzucht en gemakzucht' Hij noemt dat geen vooruitgang en hij twijfelt ernst'g of het wel „rationeel" of verstandig is. Wij geven hem gelijk. H. Zitting van Dinsdag 3 Februari 1931. des namiddags 6H uur. (Vervolg). XII. Verzoekschrift van de Nederl. Vereeni- ging van Fabrieksarbeiders en van de R. K. Nederl. Fabrieksarbeidersbond om naast de werkverschaffing ook een steunregeling in te voeren. De secretaris leest het volgende verzoek schrift voor: Ondergeteekenden respect, voorzitters en se cretarissen van de Ned. Vereeniging van Fa brieksarbeiders en van den R. K. Ned. Fabrieks arbeidersbond St. Willibrordes, afd. Sas van Gent, wenschen met verschuldigden eerbied het volgende ter kennis Uwer Raad te brengen. Gezien de groote werkloosheid v/elke momen teel h'<er ter plaatse heerscht, gezien de huidi ge toestand welke erop wijst dat deze werkloos heid nog grootere afmetingen zal nemen. Gezien 't besluit van Z.Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw d.d. 14 Januari 1931, waarbij deze de gemeentebestu ren machtigt een crisissteunregel.ing iji het le ven te roepen met Rijkssubsidie; verzoeken ondergeteekenden met verschul digden eerbeid om hier ter stede een werkver- schaffings- en steunregeling in het leven te roepen, temeer daar reeds meerdere leden van bovengenoemde vereen'igingen zoolang werk loos zijn dat reglementair hun uitkeering van wege de organisatie vervalt. Derhalve verzoeken zij om naast werkver schaffing een steunregeling, als bedoeld bij bo vengenoemd ministerieel besluit, ook hier ter plaatse ifli 't leven te roepen en wel, gezien de toestand alhier, zoo spoedig mogelijk. 't Welk doende etc w.g. voor de Ned. Vereeniging van Fabrieks arbeiders. w.g. C. Michielsen de voorzitter P. Hamelinck de secretaris. Voor den R.-K. Ned. Fabrieksarbeidersbond „St. Willibrordus". C. Beaurain de voorzitter, J. B. Stofferis de secretaris. De voorzitter: Ik kan U mededeelen, dat B. en W. over den inhoud van het adres, dat de secretaris zoo juist heeft voorgelezen, reeds in eenstemming is te brengen met uw trots, maar ik wil daarover nu niet spreken, het zou mij te alng ophouden, ik vraag u alleen of gij alle stap pen goedkeurt, welke dan ook, die ik bij onzen oom zal doen om de toekomst van uw kind te verzekeren. Ik keur alles goed. Zonder voorbehoud? Ja. 't Is goed, blijf dan beiden te Parijs, ik zal alleen naar het kasteel Fenestranges gaan. Wanneer vertrekt ge? Zoo spoedig mogelijk, in elk gevai morgen. Ik wensch van ganscher harte dat ge een ge lukkige reis zult hebben en dat mijnheer de graaf d'Areynes nog lang voor ons gespaard zal blijven. De toon, waarop Gilbert deze woorden sprak bewees, dat het hem geen ernst was met zijn wensch. Zoowel zijn aangetrouwden neef als zijn oom haatte hij doodelijk. De jonge priester nam een portefeuille uit den binnenzak van zijn ambtskleed. Wilt ge mij toestaan, Gilbert, vroeg hij, u nog een kleine som te leenen, waarmee ge mijn te rugkeer kunt afwachten? Henriette, d>ep getroffen en vol dankbaarheid voor het edelmoedige aanbod vo.xi den vicaris van Saint-Ambroise, wierp een ongerusten blik op haar echtgenoot die bleef zwijgen. Raoul vervolgde: Ik voorzie sombere gebeurtenissen, verschrik kelijke onheilen en gij zult misschien in moei- ijlke omstandigheden geraken. Een beleg komt contact zijn getreden met den betrokken mi nister en dat reeds morgen om 11 uur een con ferentie met een vertegenwoordiger van den minister zal plaatsv'nden. De heer de Leux is van meening, dat het, ge zien de reeds zoo groote werkloosheid, die, naar het zich laat aanzien, in de toekomst nog sterk zal toenemen, goed zou zijn een steunregeling in het leven te roepen. Spr. verwijst naar de ministerieele circula're dienaangaande, welKe hierop betrekking heeft en waarin sprake is van een uitkeering aan hoofden van gezinnen en kostwinners van 65 pCt. van het loon, dat zij verd'enden vóór de crisis. Spr. heeft met ge noegen gehoord, dat binnenkort een conferen tie met een vertegenwoordiger van de regee ring zal plaatsvinden, doch desondanks zou hij het goed gezien achten, als men met hei ont werpen van een steunregeling niet meer zou wachten. Wij kunnen dan altijd nog zien, wat die regeeringsambtenaar ervan zegt, aldus spr. Op verschillende plaatsen heeft men reeds steunregelingen in het leven geroepen. Die zijn tamelijk uiteenloopend. Te 's Hertogenbosch wordt maximum f 17 uitgekeerd, te Den Hel der f 17,50, te Deventer f 13 -F 90 ct. toeslag per kind, te Schiedam f 13 f 1 per kind, Zaandam f 13 -f- toeslag op de huur boven f 3,50 van 80 pCt. (te Zaandam zijn de loonen wel hooger doch bedraagt de huishuur 3 a 7 gulden), Enschedé f 12,50 -f f 1,35 per kind tot een maximum van 4 kinderen, Lonneker f 12,50 -F f 1,35 tot een maximum van 4 kinderen, E ndhoven f 12 f 1,25 tot een maximum van 4 kinderen, Leiden f 12 f 1, Middelburg f 12 f 1, Hengelo f 12 f 1,35, Apeldoorn f 12 f 1, Groningen f 11 f 1,50. Ik wil Amster dam erbuiten laten, zegt spr., waar een huis gezin met 2 kinderen f 20 trekt -|- een toeslag van 80 pCt. in de huur boven f 3,50 en weke lijks een bon voor eierkolen of koffie. Als w? nu zien, dat in al die plaatsen die regelingen reeds lang bestaan, waarom zou men ze dan in Sas niet in het leven roepen, vraagt spr. Bij de Ingezonden Mededeellop (21) mij onvermijdelijk voor en wanneer het Duit- sche leger Parijs insluit, zal het trachten de stad door den honger tot overgave te dwingen Henriette hief smeekend de handen tot Gil bert op. Neem 't aan, mijn vriend, zeide zij, ik bezweer u, neem aan wat Raoul ons edelmoedig biedt. Ge kunt hem deze nieuwe leening terugbetalen tegelijk met hetgeen ge hem reeds schuldig zijt Gilbert Rollin antwoordde nog altijd niet. De abbé d'Areynes nam een biljet van vijf honderd francs uit zijn portefeuille dat hij op de tafel neerlegde, pp dezelfde plaats waar het armzalige bedrag gelegen had, dat hij met zijn medeplichtige, Serva's Duplat, aan de kas der Nationale Defensie ontstal. Wacht thans mijn terugkeer af, ging Raoul voort, misschien dat ik op Fenestranges er in slaag uw toekomst te verzekeren De jonge vrouw greep zijn beide handen en drukte die met warmte. O! heb dank Raoul, stamelde zij met schok kende stem, terwijl tranen over haar gelaat vloeiden. Zeg aan oom Emmanuel dat ik noo t een oogenblik heb opgehouden, vol dankbaar heid aan hem te denken, dat ik hem innig iiif heb en dat ik van ganscher harte voor hem zal bidden. Meer kon zij niet spreken, tranen verstikten haar stem. Reken op mij, antwoordde de abbé, :'n uw belang zal ik alles doen wat in mijn vermogen is, vaarwel, Henriette, vaarwel. Vervolgens ging hij haastig heen om de tra nen die in zijn oogen opwelden te verbergen genoemde gemeenten zijn er verschillende, die lang niet zoo goed in haar Lnancieën zitten als Sas. Door den minister wordt 25 tot 75 pCt. in de uitkeering bijgedragen. We kunnen vei lig aannemen, dat voor onze gemeente die bij drage 50 pCt. zal zijn. Waar ook hier zeer groo te werkloosheid heerscht, zou het goed zijn, dat ook wij een steunregeling in. het jeven rie pen. Toen ik het vorig jaar bij de begrooting op de invoering van een steunregeling aandrong, aldus spr., is er door verschillende raadsleden gezegd, dat de werkloosheid hier niet zoo groot zou worden in verband met de werkgelegen- he'd te Sluiskil. Doch nu zien we,'dac ze ïeeds een vlucht heeft genomen, zooals we nog niet hebben gekend. Wat zal er gebeuren, vraagt spr., als geen steunregeling in het leven wordt geroepen. Ik geloof, dat het onmogelijk Zal zijn om de werkloozen den geheelen zomer werk te verschaffen. Er zal niet voldoende werkgele genheid zijn om 60 a 70 man aan het werk te houden. En waar we de menschen t ch niet kunnen laten verhongeren, zal het noodig r. ijn een steunregeling in het leven te roepen. Ik hoop danook, dat de Raad hiertoe in DEZE vergadering zal willen besluiten. Ik heb daartoe het volgend ontwerp op papier gebracht: VOORSTEL STEUNREGELING. Voor hoofden van gezinnen cn kostwinners: Georganiseerd f 13,50 f 1,35 per kind tot een maximum van 4 kinderen. Ongeorganiseerd f 10 f 1,35 per kind tot een maximum van 4 kinderen. Kostgangers: Georganiseerd f 10. Ongeorganiseerd f8. Ongehuwden, bij ouders inwonerd- Georganiseerd f 7. Ongeorganiseerd f 5. Aftrek voor gezinsinkomsten: van de eerste f 5 n ets, boven f 5 Ook over de werkverschaffing zou spr. nog een en ander willen zeggen. Hij vraagt den voorzitter of hij zulks in dit verband kan doen. De voorzitter: Als de Raad er niet op tegen is. Wethouder Neeteson: Neen hoor. Laat hem z'n gang maar gaan. 't Is hier al zoo warm Als hij maar een beetje opschiet. De heer de Eeux zegt dan, dat naar zijn mee ning bij de werkverschaffing veel nfet In orde is. Indertijd is er bepaald, dat men oni bij de werkverschaffing te kunnen worden tewerk ge steld, 30 dagen werkloos moest zijn geweest. Aan deze bepaling wordt dit jaar slecht de hand gehouden. Ook ongeorganiseerden worden tewerk gesteld. Er is er zelfs één bij, die zijn werk te Slu'skil heeft laten loopen Wijl hij hier bij de gemeente kon komen werken. Zoo iets is treurig vooral als men ziet, dat de ge- organiseerden zonder werk blijven loopen. Er worden er uit de omgeving aangenomen, die zoon en dochter aan het werk hebben terwijl zij geen huishuur kunnen betalen. En aulks terwijl hoofden van gezinnen, lie bijna, uitge trokken zijn, van de karige uitkeering van hun bond moeten leven en niet tewerk werden voor den spottenden blik van Gilbert. De echtgenoot beantwoordde zelfs den ^rcet niet, diefi Raoul hém >n het voorbijgaan toe wierp. Werktuigelijk deed hjf hem uitgeleide' tot aan de dfeur-der woning,die hij voor hem opende en terstond achter* hem in het slot wierp. y.v; - «i- Daarna keerde hij zich tot zijn vrouw terug. Henr ette weende en nu en dan ontsnapten haar luide snikken. Houd nu op met dat gelamenteer, \oegde Gil bert haar toe op ruwen toon. Gij behoeft geen medelijden te hebben met dien oude daarginds, dat heeft hij niet aan ons verdiend. De jonge vrouw hief het hoofd op én %xg haar echtgenoot aan met een 2aclit verwijt in haar blik. Gilbert, ze de ij en haar stem beefde van aandoening, spreek zoo niet over mijn oom. Och kom, spotte hij, hij en zijn neef ?ijn naar één model gesneden, lage egoïsten. Neen, Gilbert, ge doet Raoul onrecht aan. Werkelijk? Ja, ge miskent hem, of liever ge uoet alsof ge hem miskent, want ge weet lux1 goed en edel hij is. Hij heeft een hart van goud!. Komaan! Hij is een braaf mensch. Een huichelaar. Een hu'chelaar? herhaalde Henriette. Het komt me toch voor dat hetgeen hij nu in brts belang zal doen juist het tegenovergestelde be wijst. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1