No. 3726 Woensdag 4 Februari 1931 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Vorsten achter de toonbank, Hoest, Keelpijn Binnenland Buitenland. Previncienieuws. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND PDSTREKENIHB Ho. 52413. FEUILLETON. Do Bedelares van Saint-Sulpico. Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier ERIER Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING ITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT door Wladimir Koropkin. Vorst G., 'n Russisch emigrant van heel ou den adel, verdient sinds eenigen tijd zijn kost xls afdeelingschef in een van de grootste wa- enhuizen van Berlijn. Zoo is het lot van tal- ooze andere gevallen grootheden en dan zijn ze er nog lang niet het slechtste aan toe. Maar hoe kunnen die menschen zich toch schikken in hun veranderde levensomstandigheden vraagt men zich af. Gedurende zijn schaft uur" heeft de vorst zich uitgelaten over het geen er in z'n gemoed omging en het is wel de moeite waard, van dije bekehtenissers iets na ,e vertellen. „Ik heb", zoo begon Vorst G. z'n elaas, ,,'t veelbewogen leven der Russische vluchtelingen achter den rug. Vooreerst de ge dwongen vlucht uit m'n vaderland. Zonder 'n cent op zak kwam ik in den vreemde. Hoe heel anders werd nu m'n leven: ik ben 't allang ver geten, dat 'k eenmaal 'n landgoed bezat zoo groot als 'n klein Duitsch vorstendom.Wij garde-officieren wilden vroeger niet eens van (le electrische tram gebruik maken: dat stond niet, dat was beneden onzen stand Maar op den dag van vandaag is menig groot heer blij, als hij geld voor 'n tramrit heeft! Ik ken er ver schillenden, die vroeger leefden in de meest i chitterende omstandigheden en die tegenwoor dig dagelijks te voet naar huis gaan als de werkplaats of 't kantoor in 't centrum van Bel lijn gesloten wordt. Ze gaan getroost den lan gen weg naar een of andere voorstad of buiten wijk Mij bleef nietst gespaard van wat 'n voor- wijk. Mijzelf bleef niets gespaard van 'n voor malig Russisch officier moet doormaken: ik ben kellner geweest, straatventer, taxichauffeur, ten slotte filmfigurant. Tachtig procent der Russi sche emigranten verdienen allang hun broodje e,1s filmfigurant. De regisseurs hebben ze graag want ze behooren tot de eerste kringen en het e.vondtoillet, de smoking, de rok staan hun als Evan het lijf gegoten: van nature weten ze zich goed te gedragen in deftig gezelschap! Jaren lang was dat voor ons 'n lucratief baantje; of ficieren, die over 'n bescheiden garde-robbe konden beschikken, Russische dames, 4lie 'n toillet hadden kunnen redden, kregen 'n enga gement voor 'n heel jaar en verdienden vaak vijf- a zeshonderd mark in de maand -vast. Dat waren voor Russische emigranten sprookjes achtige salarissen! Maar toen kwam de spre kende film en 't was uit met onze weelde. Van talloozen onzer is 't bestaan absoluut vernie tigd door de sprekende film, zonder genade! Vooreerst heeft zij heel wat minder figuranten ïioodig, maar 't ergste is, dat men, om iets té kunnen worden in dit genre, de Duitsche taal meester moet zijn en dat is met lang niet alle uitgewekenen 't geval. Ik zelf, ik hen het Duitsch volkomen machtig en 'k zou dan cok 19) De kruik gaat zoolang te water tot ze breekt. Spreek niet van water, kapitein, daar heb ik een duivelschen hekel aan. Ge moet niet zoo bang wezen, dat is allemaal dwaasheid. Acht ciagen geleden hebben wij Afgesproken, dut wij cle kleine buitenkansjes samen deelen zouden, houd u daar aan. Zonder er op te bluffen, ben ik wel slim genoeg om te maken, dat de reke ning altijd klopt en dat de commandant van cle nationale garde wel een sterken bril zou moeten hebben om achter mijn truc te komen. Hij heeft trouwens wel wat an ders te Öoen, de goede man, dan alle rekenin gen na te pluizen, die hij ontvangt. Niet bang wezen dus, kapitein, alles gaat zoo gemakkelijk als een karretje op een grintweg en ik hoop dat we nog ménig duitje op die manier achterom sullen halen. Gilbert aarzelde nog. Hij wees met zijn pen naar een der namen op den staat, die voor hem lag, en zeide: Maar deze had toch recht op zijn soldij en hij heeft die evenmin ontvangen. Sergeant Duplat boog zich over de tafel en las den naam, dien Gilbert aanwees: Paul Rivat? La. Welnu? in de sprekende film wel carrière hebben ge maakt, maar ik heb er de voorkeur aangege ven, 'n goed-bezoldigde betrekking aan te ne men in 'n warenhuis. Daar is het werk heel wat prettiger dan in 'n filmatelier, ofschoon ik den geheelen dag achter de toonbank moet staan en geen oogenblik tijd heb om even te gaan zitten. Onder m'n werk staat mijn gansche persoon in dienst van Zijne Majesteit het Publiek en ik dien 't met even groote nauwgezetheid als vroeger Z. M. den Tsaar, 't Moge paradoxaal klinken, maar m'n tegenwoordige werkkring herinnert mij vaak aan m'n vroegere, als gar deofficier. 't Is dezelfde discipline, die hier instaat voor het feilloos functioneeren van 'n groote organisatie, die men uit oogpunt van inr'phting, zou kunnen vergelijken met 'n le ger. Iedere employé wordt weer door 'n hooge- re gecontroleerd, er zijn net zooveel rangen als bij de militairen. Maar 't is niet mijn bedoe ling te klagen, want er is voor gezorgd, dat het personeel zich inrusturen prettig ver- poozen kan. Zoo is er 'n daktuin, waar we zon nebaden nemen; leeszalen, waar 'n uitgebreide verzameling van moderne en klassieke litera tuur voorhanden is, ligstoelen om zich behage- lijk in uit te strekken en te rusten van het werk; zelfs zorgt 'n koude douche voor de noodige verfrissching, vooral m dagen van groote hitte 'n weldaad. Ik ben zelfs van mee ning, dat 'n koude douche ook voor menigen kooper niet slecht zou wezen. De ondervinding heeft me n.l. geleerdde Russ;sche dames uit emigrantenkringen te haten. Neem een Duijtsche vrouw: als die naar 'n warenhuis gaat, om inkoopen te doen, weet ze precies wat ze wil, wat ze koopen kan en vóór alles: hoe veel geld ze mag uitgegeven, 'n Russische da me echter is altijd ontevreden, zo vraagt naar duizend en één artikelen, en als we die dan voor haar uitgestald hebben, kijkt ze er 'ns naar en koopt er niets van. Tenslotte gaat ze heen, met de belofte (dte ze nooit houdt) om nog eens terug te komen, want dat ze maar .niet heeft kunnen decideeren. Daarentegen amuseeren we ons kostelijk met klanten uit Sovjec-Ruslana. Ze zijn letterlijk verblind door de heerlijkhe den, die in onzen winkel te krijgen zijn, ze loopen van de eene afdeeling in de andere, ze bewondeien de geweldige keuze en vooral de lage prijzen en koopen zooveel ze maar lvun- nen. Deze gelukkige landgenooten zijn voor 't grootste deel ambtenaren, die 'n vooraanstaan de positie bekleeden en die dik in hun geld schijnen te zitten. Ze zouden maar 't liefst het heele warenhuis leeg koopen! In de afdeeling „Reisartikelen" heeft men volop gelegenheid, interessante psychologische Ingebonden Wecedeeling 6 Mijnhardt's Hoesttabletten. Doe's 30 et. Mijnhardt's Keelpijntabletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Hij was toch op de exercitie? Neen. Dat verwondert mij, Rivat ontbreekt anders nooit. Neen, dat is zoo ,maar vandaag is hij vroe ger weggegaan, omdat hij zijn vrouw, di.e een paar dagen bij haar moeder heeft doorgebracht van het station moest halen. Hij kon natuur lijk niet tegelijk op de exercitie zijn. Maar dan is hij toch op de e .vercitie ge weest. 'n Half uurtje. En als hij nu zijn soldij eischt? Ho, ho, dan zal ik hem wel te woord staan. Trouwens, moeder de vrouw zal wel een goed gevulde kous meegebracht hebben van haar moeder, en dan werkt Rivat nog wel eens een paar uur bij zijn baas, al is de werkplaats geslo ten. Kort en goed, hij heeft het zoo slecht niet en kan dien anderhalven franc best rrissen maa vraagt hij er om, dan zaï het varken wel slachten. De sergeant-fourier nam eenige geldstukken uit het zakje en telde die op tafel uit. Hier kapitein, uw deel, wat u eerlijk toe komt. Gilbert nam het geld op, hoewel met tegen zin. Ziezoo, wij deelen als broeders, ging Duplat voort. Dit is nu eerst eens de echte de ware broederschap Als we het niet deden, dan zou den we van honger omkomen en wie zou er ons voor bedanken? Alles in orde, kapitein, geef mij nu de papieren maar en wel te rusten. Vergeet ni,et dat morgen de geweren vsn het studies te maken. Zoo b.v. menschen, die alléén „met hun fantasie op reis gaanze vragen van ons 'n gedetailleerd reisplan naar Indië, Egypte, Palestina, Canada, en Australië, maar ze denken er heelemaal niet aan, de reis oo'.t te maken. Ze zouden zoo'n tocht nooit kunnen betalen. In hun verbeelding beleven ze, staande aan het loket van ons reisbureau, al de emoties van zoo'n tocht, aan de hand van onze beschrijvingen zien ze alles in levendige kleuren voor zich, in 'n best humeur verlaten ze het gebouw, om naar het oord te reizen, waar ze hun weekend door gaan brengen: een of andere voorstad, 'n tuindorp. Ook In deze afdeeling zijn we vaak "t slachtoffer van de vrouwelijke luimen en grillen. Er zijn dames, die zich 'n reisplan laten ontwerpen naar de meest-afgelegen streken der wereld, om dan ten slotte 'n derdeklas-kaartje te koopen naar Thuringen of Heringsdorf. Maar aan den an deren kant bestaan de warenhuizen cok weer van de vrouwen, want het zwakke geslacht- is ongetwijfeld 't sterkst in het koopen. Bij ïït- verkoopen wordt het warenhuis letterlijk be stormd door dames. We hebben ook heel wat winkeljuffrouwen, die van Russische origine zijn en 'r waarschijn lijk wel nooit van gedroomd zullen hebben, dat ze nog eens ooit achter de toonbank zouden moeten staan. Zoo is b.v. 'n zeer lieftallige Rus s'sche gravin als verkoopster werkzaam in de parfumerie-af deeling. En men koopt grang bij haar, ten eerste, omdat ze er aardig uitziet, maar vooral omdat ze met haar innemend vooi komen en de kennis, die ze blijkt ce hebben van 't artikel, dat ze aan den man moet sien te brengen, de klanten imponeert. Toen vroegen we, op welke manier de em- ployé's hun rusttijden doorbrengen. Onze zegs man antwoordde daarop: „Welnu, als l,k de waarheid mag zeggenze vertellen elkaar doorgaans alle mogelijke onbenullige klets praatjes, b.v. voorvallen uit het warenhuis, en dan natuurlijk ervaringen op het gebied van de liefde, kibbelpartijtjes met 'n verloofde Dikwijls breken er conflicten uit, die het ge volg zijn van jaloezie: 't voorwerp van die ijverzucht is vaak 'n afdeelingschef, wat na tuurlijk zeer onaangename gevolgen kan heb ben. Want flirten tusschen leden van het per soneel onderling ziet de directie natuurlijk niet graag. Voorts is 'n geliefd thema om over te converseeren, het betrappen van warenhuis- dieven en d eveggen. 'n Heele -taf van onken bare detectieven is dag aan dag in de weer: vooral bedient men zich hierbij van vrouwen. Onder allerlei vermommingen komen de detec tives 't warenhuis binnengestapt: eerzame hu's moeders met de boodschappentas:;1.! aan den arm; modepopjes, dienstboden, solide, oude da mes...' Wórdt 'n klant voor de eerste maal op diefstal betrapt, dan moet hij of zij den smade lijken weg betreden naar 't kantoor en 'n ver klaring onderteekenen, nooit meer in t waren huis te zullen komen. Herhaalt zich echte: 't feit, dan is er groote kans, dat aangifte bij de politie volgt, 't Komt niet zelden voor, dat da- hotel des Invalides moeten afgehaald worden Ik heb al acht man gecommandeerd, dat zij morgenochtend zeven uur present moeten zijn. Goed, Laat de wapens naar rie mairie bren gen. Begrepen. Anders geen nieuws. Het schijnt dat de Pruisen naderen. Ze zullen ons de handen vol werk geven. Wees maar zui nig mt de levensmiddelen, kapitein, want als zij de stad insluiten, dan zal het er in de provisie kasten benauwd gaan uitzien. Nu, goeden avond kapite'in, slaap wel. Dank u, ook zoo. De serpeant-fourier Duplat, die van zijn voor naam Servais heette, stak het linnen zakje met de zeven francs vijftig, die hij aan het rijk ontstolen had, in zijn broekzak, de papieren, die hij van Gilbert kreeg, in den zak van zijn kapot jas en ging heen. De echtgenoot van Henriette d.Areynes bleef een oogenblik in gedachten aan de taf ei zitten, met de oogen gericht op het geld, dat de ser geant-fourier had neergelegd. Zijn gelaat stond' igpmber, zijn wen kb rauwer! waren gefronsd en misnoegd mompelde hij; Zoover is het dus al met mij gekomen, dat l,k dergelijke bagatellen moet stelen om te kun nen eten. Ik ben genoodzaakt een zekere kame raadschap te verdragen van een gemeenen ke rel en met hem de vruchten te deelen van een armzalige dieverij. Dat alles is uw schuld, graaf Emmanuel d'Areynes, gij hebt het geld op sta pels liggen, maar ge zoudt ons liever van h'6n- ger zien omkomen, dan er een sou van af te ne mes uit gegoede kringen de bekoring niet kun nen weerstaan om wat mee te nemen zonder betalen. Zoo werd onlangs de dóchter van 'n bekend arts als dievegge ontmaskerd". Ten slotte vroeg 'k den vorst nog, hoe hij zich onder de gewijzigde omstandigheden voelde. Hij antwoordde: „We hebben in ballinèschap geleerd, dat de mensch zich voor den arbeid niet behoeft te schamen. Ik persoonlijk heb mij volkomen verzoend met mijn lot en k voel mij, zoolang m'n werk behoorlijk betaald wordt zeer wel". (Nadruk verboden) Armwezen aan het departement van Binnen- landsche Zaken. De afdeeling Armwezen van het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw i.<* ge splitst in twee onderafdeelingen. De eene on deraf deeling waarvan de naam blijft ..Arm wezen", zal zich uitsluitend bezig houden met de zaken der armenzorg en het krankz'jini- genwezen betreffende. De andere ender-afdee- ling zal den naam dragen: „Werkverschaffing en Steunverleening" en zal belast zijn met de behartiging van de aangelegenheden, de werk verschaffing en de steunverleening betreffende Opvolger van Baron van Voorst tot Voorst in de Eerste Kamer. Het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer der Staten- Generaal heeft in zijn gehouden zitting in de vacature, ontstaan door het overlijden van J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, tot#lid van die Kamer benoemd verklaard, den heer ir. L. J. M. Feber, lid van de Tweede kamer. Wij hebben onlangs reeds gemeld, dat de heer Feber den zetel in de Eerste Kamer niet zal aanvaarden. Deze zal dan worden bezet, door den heer F. L. D. Nivard, wethouder van Rotterdam. Winterstorm in Engeland. Gedurende het afgeloopen week-end hebben in Schotland en het Noorden van Engeland he vige sneeuwstormen gewoed, waardoor het- ver keer belangrijke vertragingen neeft ondervon den en op sommige plaatsen relfs geheel werd ontwricht. Uit bijna alle districten van het Schotsche hoogland worden ernstige verkeersstoringen ge meld. ii nin mmi—in mil i'hiimi iiiaiiiin 11 mimiiii 11 ijmmmummnmwuj—m VlissingenBreskens. De motorveerboot „Koningin Wilhelmina" van den d'.enst VlissingenBreskens is ingaan de Maandag voor het gewone onderhoud cpgc- men. O! wanneer zal die oude vrek eens einde lijk sterven. Gilbert wond zSh onder het spreken meer en meer op. Ja, riep hij uit, terwijl hij mat de "vuist óp de tafel sloeg, sterk toch, oude schraper, wat doet gij nog o pde wereld, sterf toch, sterf en laat het geld, dat gij in de kelders van uw kasteel Fenestranges ophoopt, aan hen die er van ge nieten kunnen, dat zou beter zijn dan Mij te dwingen, de kas van mijn compagnie te beste len. Met een zenuwachtig, onaangenaam klinkend lachtje voegde hij er bij: Stelen, zeven en een halven francs stelen, ik, die millioenen te wachten heb, het is inderdaad belachelijk, maar ik kan niet anders, er is-gecn brood meer In hui sen wij kunnen toch rrfet 'van honger omkomen. Servais Duplat had weligelijk Nadat hij op die manier getracht had zijn ge weten het zwijgen op te leggen, nam hij het geld op en wierp het in de lade der tafel. Juist toen hij dat gedaan had, noorde hij voetstappen in de gang en werd er aan zijn deur geklopt. Toen hij open deed, stond hij tegenover den vicaris van Saint-Ambrose en riep verwonderd uit: Gij hier, neef Raoul? Zooals ge izet, neef, antwoordde de abbé. maar waarom ziet gij mij zoo verwondert aan. Werkelijk, ik moet bekennen, dat ik verwon derd ben. Over mijn bezoek? (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1