No. 3725 Maandag 2 Februari 1931 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Jfel solidarisme. Eerste Hulp PUROL Buitenland. Prooincienieuws. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND 1 FEU I LLETON. De Bedelares van Saint-Sulpice. POSTREKENING Na. 52419. Ingezonden M*dedeeling (11) DE ERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per.regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING ITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT. Over het communisme zou natuurlijk nog eel meer te zeggen zijn. Vooral over zijn prak- ijken in Rusland, waar het de arbeiders niet lechts in stoffelijken zin, maar ook naar de iel ongelukkig maakt. Wij bepalen ons echter .ot eenige algemeene verklaringen. Thans komen wij tot de beteekenis van het olidarisme. Het individualisme steunt, zooals wij gezien ebben, op de absolute vrijheid en zelfstandig- eid van den eigen-voordeel-zoekenden mensen Iet communisme of socialisme wil precies het egenovergestelde; het wil de algemeene afhan lelijkheid van alle burgers. Tusschen deze twee uitersten nu staat een t.erde stelsel. Dit stelsel wij eenerzijds recht oen aan de menschelijke persoonlijkheid, naar anderzijds in het oog houden het orga- isch verband in de maatschappij. Het steunt ep samenwerking in den geest van de christe- l jke liefde, waarbij eigenbelang onderge schikt wordt gemaakt aan het belang van de gemeenschap. Dijt is solidarisme. Het stelsel steunt op de sociale rechtvaardig heid als leidend beginsel der economie. Het wil ene algemeen menschelijke solidariteit, vol- i ens het broederschap in Christus. Het wil de iolidariteit van het huisgezin, van den Btaat, an den stand en van het beroep. Het gaat (.us uit van godsdienstig-zedelijke begrippen. Dit is van de grootste beteekenis; want vol- i ens die begrippen staan niet meer de voort- 1 rengst, de goederen of de stoffelijke rijkdom men op den voorgrond of in het middenpunt 1 an de economie, maar de mensch met zijn 1 ëhoeften en belangen. Hieruit volgt dan vanzelf, dat niet het ka~ 1 itaalbezijt, maar de arbeid op de eereplaats vordt gesteld. Nu zal men dus ook begrijpen het groote ver £3hil tusschen liberalisme, socialisme en chris iendom. En men zal, even nadenkend, ook in zien, dat dit verschil ook van belang is voor tnze stoffelijke belangen. Dat zijn dus de drie stelsels van volkshuis houding. Zelve kan men nu ook nagaan hoe de j atuurlijke ontwikkeling de juistheid van het solidarisme heeft bevestigd, 't Is begonnen met en ongekende uitbreiding van het vereeni- ingsleven, met allerlei sociale instellingen en net de collectieve arbeidsovereenkomst. Nu :'s reeds samenwerking verkregen op internatio naal gebied en spreekt men overal over bedrijfs rganisatie. Ook de aanhangers van de andere stelsels hebben hieraan medegewerkt. Zij de ren het met andere oogmerken. Maar overal, vaar door deze samenwerking resultaten wer ven bereikt, daar was de overwinning aan het t olidarisme, aan de waarheid van het christen i om. Vruchtbaar vereenigingsleven en goede sociale hervorming kunnen evenmin, althans 18) De vicaris van Saint-Ambroise gevoelde dat e graaf gelijk had, maar niettemin ging hij oort Henriette te ondersteunen. Wel te doen, over al zonder aanzien des per- oons, dat beschouwde hij als zijn roeping. ©ilbert Rollin had een somberen haat cpge- at tegen de familie van zijn vrouw. Hoe nijperder de armoede werd des te feller i am zijn haat toe. Onophoudelijk dacht hij aan en dood van den graaf, want het kwam hern iet waarschijnlijk voor dat deze zijn nicht zou nterven. O. hoe vurig verlangde hij naar dat sterfge- al hoe vast rekende hij er op, noe gaarne zou liij het bespoedigd hebben; wanneer hij daar oe een misdaad had moeten plegen een mis- i aad zonder gevaar voor straf, dan zou hij niet eaarzeld hebben. XI. Toen Raymond Schloss bij den ncaris van Baint-Ambroise was gekomen, om hem den /anhopigen toestand waarin zijn oom ver keerde, de mee te deelen, had de jonge pries- er terstond aan Henriette gedacht, die hij nog even broederlijk liefhad als vroeger en die hij van ganscher harte beklaagde, ofschoon zij haar lot verdiend had door haar zwakheid en niet met volle overtuiging, steunen op eene ab solute vrijheid als op de leer van den klassen strijd. Zij loopen altijd uit op samenwerking en verbinding tusschen de op elkander aange wezen standen der maatschappij. Slechts re volutie kan deze ontwikkeling verstoren. H. Om in het gezin aan groot en klein, dadelijk hulp te kunnen verleenen bij Brandwonden en Snijwonden en alle andere Huidverwondingen, is het zoo veilig thuis altijd bij de hand te hebben een doos of tube Mijnontploffing in Engeland. Donderdagavond heeft een ontploffing plaats gehad in een kolenmijn van Whitehaven in het graafschap Cumberland. Tot nu toe zijn 3 dooden en 34 gewonden geborgen. De gangen van deze mijn loopen voor het grootste gedeelte onder zee. De plaats, waar het ongeluk geschiedde bevindt zich eveneens on der zee en i,s ongeveer 3 K.M. van de lift schacht verwijderd. De ontploffing deed zich voor in de onmid- lijke nabijheid van de plaats, waar in Februari 1928 een ontploffing dertien personen het le ven kostte. De ontploffing was zoo hevig, dal} een stee- nen muur weggeslagen werd, welke muur een afscheiding vormde van de plaats, waar de vroegere ontploffing losbarstte. Onmiddellijk na het bekend worden van de ramp snelden van alle kanten artsen, verpleeg sters en Roode Kruis-personeel toe. Binnen een half uur hadden zich ongeveer tweeduizend menschen voor den ingang van de mijn verzameld, waaronder veel' vrouwen en kinderen. Een dokter, die de mijn wilde binnengaan, kon tengevolge van de groote hoeveelheden gas niet tot de plaats van de ontploffing door dringen. Het reddingswerk is buitengewoon moeilijk. Men vreest, dat de nog ingesloten mijnwerken n'jet tijdig kunnen worden bereikt, en dat de nog in de mijn aanwezige arbeiders, tusschen dertig en veertig mijnwerkers, verloren zijn. Buitenlanders in Pcrzië. Volgens een bericht uit Londen is in Perzie, een wet ingediend, waarbij het aan buitenlan ders verboden wordt, onroerende goederen in het land te bezitten. Buitenlanders, die on roerende goederen bezitten, moeten deze bin nen drie maanden verkoopen, anders zullen deze tegen schadevergoeding worden ontei gend. haar blinde onderwerping aan haar onwaardi- gen echtgenoot. Hij had tot zichzelf gezegd: Als ik haar kon meenemen, dan zou oom die haar toch zoo heeft liefgehad,misschien in den grond van zijn hart nog een weinig van de vroegere genegenheid terugvind en, misschien zou hij vergeven. Met deze edele menschlievende gedachte be gaf hij zich naar de rue Servan, waar Gilbert en Henriette sedert een jaar woonden. Wij zullen eenige oogenblikken vóór hem daar binnentreden. De rue Servan loopt uit op de rue da la Ro- quette en snijdt de rue du Chemm-Vect, langs een geestelijke school, l'Ecole des Frères, die tijdens het beleg en de commune tot hospitaal zou worden ingericht. De woning van Henriette en Gilbert lag op de derde verdieping van het huis no. 14. Men kreeg toegang door een smal portaaltje en de locali,teit bestond uit twee kleine kamer tjes, huiskamer en slaapkamer, een een zeer bekrompen keukentje. De vensters zagen uit op een binnenplaats. De weinige meubelen, overblijfsels van vroe gere weelde, pasten slecht bij de lage berookte plafonds, het vervelooze houtwerk en het goed- koope, verwaarloosde behangsel, vol vetvlekken en doorgeslagen plekken. Henriette zat in de slaapkamer aan een klein tafeltje, waarop een petroleumlamp met groe ne kap brandde en was bezig een tot op den draad versleten japon te herstellen. In de huiskamer zat Gilbert Roll'n, in de De Finsche alcohol-smokkel. In het afgeloopen jaar heeft de smokkel handel in spiritualiën 71 Finland alle be staande records geslagen. In totaal werd door de autorteiten een hoeveelheid van een mil- lioen liter in beslag genomen. In 1920 bedroeg het aangehaalde kwantum slechts 10.000 liter en in 1921 reeds 65.000 L. Bijna de helft werd in het district Heising- fors aangehaald. Lawine in een Zwitsersch „kurort". Naar uit Zurich aan de Berlijnsche bladen wordt gemeld, heeft bij het kurort Elm kan ton Glarus) een sneeuwlawlne van meer dan 100 Meter breedte en 7 Meter hoogte plaats gehad, waardoor het plaatsje volkomen van de buitenwereld werd geïsoleerd. De straten, telefoon-, telegraaf- en spoorweg verbindingen zijn versperd. De sneeuwmassa's zijn deels in de Bern ge stort, waardoor deze rivier buiten haar oevers is getreden. Verwacht wordt, dat nog eenige lawines zul len volgen. Groote brand in New-ïork. Een hevige brand heeft te New-York gewoed, in een huis, aan de Broadway gelegen. Naar men vreest, zijn daarbij 6 personen om het leven gekomen. Het vuur breidde zich zeer snel uit, zoodat de uitgang door de vlammen werd versperd. Het is mogelijk, dat nog rneer personen onder de puinhoopen van de ingestorte muren be graven liggen. Ook enkele brandweerlieden en persfotografen, die zich te ver gewaagd had den, zijn gewond. Ondanks het kranige optreden van de brand weer, kon niet verhinderd worden, dat de brand ook oversloeg naar een aangrenzend theater, dat gelukkig leeg stond. Geen afschaffing van de doodstraf in Engeland In het Britsche lagerhuis heeft de minister van blnnenlandsche zaken, Clynes, vei klaar d, dat de regeering niet voornemens is, iets te ondernemen op grond van het jongste rapport van de staatscommissie inzake de doodstraf. Het rapport adviseert afschaffing van de doodstraf, bij wijze van proef, voor den tijd van vijf jaar. Vijf-dagenweek in de Duitsche sigaretten industrie. Naar vernomen wordt, heeft het njksverbond van werkgevers in de Duitsche sigaretten-in dustrie, in overleg met de vakbonden, besloten de vijf-dagen-week in te voeren, tenemde te voorkomen, dat de door de verhooging van de tabaksbelasting te verwachten teruggang 111 den sigarettenverkoop verdere ontslagen van de arbeiders tengevolge zal hebben. 80 pCt. van Chicago's rechters omgekocht? De voorzitter van de betreffende commissie van onderzoek uit de burgerij te Chicago heeft zeer ernstige beschuldigingen geuit aan het adres van de politie en justitie van de stad. Hij verklaarde, dat 80 pCt. der rechters te Chicago een bondgenootschap met de misda- uniform van kapitein der Nationale Garde, voor een tafel overdekt met papieren vol na men en cijfers, de staten van soldij der man nen van zijn compagnie, die volgens een de creet van het gouvernement der nationale ver dediging een soldij van e enfrancs vijftig per dag en per hoofd ontvingen. Tegenover Gilbert, die bij het zwakke licht van een waskaars je zat. te werken, stond een man met een klein linnen zakje jn de hand. Die man droeg, evenals Gilbert, de uniform der Nat'pnale Garde. Op de mouwen van zijn kapot jas zag men de strepen die den rang van sergeant-fourier aanduidden. Hij was ongeveer dertig jaren, forsch ge bouwd en had een ruw uiterlijK, dat een niet zeer gunstigen indruk maakte. Zijn staalgrijze oogen keken zelden iemand, die met hem sprak, in het gelaat, zijn voorhoofd was laag. zijn haar bruin, zeer dik en borstelig, zijn neus kort en stomp, zijn mond breed en met dikke lippen. Gilbert, over zijn papieren gebogen, was be zig een lange rij cijfers op te tellen en toen h?j daarmee gereed was, zeide hij: Tien mannen hebben hun soldij niet ont vangen, dus krijg ik vijftien francs van u terug. Neen, neen, met uw verlóf, neen, kapitein, antwoordde de sergeant-fourier, met een stem die duidelijk aantoonde, dat de man een over matig gebruik van sterken draak maakte, wij moeten onze afspraak niet vergeten. Denkt ge dat ik rekeningen opmaak, papier, pennen en digers hebbén gesloten en talrijke ambten arén door Al Capone, het hoofd der misdadigers, be taald worden. Chicago bergt thans ten minste 30.000 mis1 dadigers. Het is bijna onmogelijk, de arrestatie of ver oordeeling van een misdadiger te bewerken. Onder deze omstandigheden is de taak der commissie, om het openbare leven te zuivere n, buitengewoon moeilijk. Chicago bankroet? De gemeentelijke autoriteiten in Chicago er kennen, dat de stad spoedig voor een crisis zal komen te staan, daar er geen geld is, om de sa Jarissen van het gemeentepersoneel te betalen. Engelands textieleonflict. Naar gemeld wordt, is het conflict door de besprekingen van de regeering met de leiders der vakvereenigingen niet bijgelegd. Men vreest veeleer, dat in den loop dezer week ook de spinners bij het conflict betrok ken zullen worden en ten slotte de geheele tex- t^lindustrie stopgezet zal worden. In dat geval zullen ongeveer 500.000 arbeiders werkloos wor den. HULST Gemeenteraad. Donderdagvoormiddag kwam de gemeenteraad in openbare vergadering bij een. Tegenwoordig de voorzitter en de heeren Lockefeer, Poppe, Baert, van Lierop, Wauters, Geerts en De Cauwer. Afwezig wegens ziekte de heeren Burm en Fricot. Twee vacatures. De voorzitter opende de vergadering en her dacht het overleden lid den heer C. J. van de Walle, die altijd trouw de vergaderingen bij woonde, en wenschte verder een spoedig her stel aan de zieke leden. Overgegaan wordt tot het onderzoek der ge loofsbrieven van de nieuw benoemde raads leden, de heeren J. Hoogerhuis en H. Ver- wilghen. De commissie, bestaande uit de hee ren Lockefeer, Poppe en Baert, adviseert bij monde van eerstgenoemde tot toelating, waar toe besloten wordt. De notulen der vorige vergadering worden vastgesteld. Besloten wordt a. tot het aangaan eeiier geld leening ad f 50.000 a pari tegen 4y2 pCt.; b. tot uitbetaling van een gedeelte voor de toe gestane bijdrage in de restauratiekosten der St. WJlibrorduskerk, zulks in termijnen, op de werkzaamheden die gemaakt zijn, alzoo zonder renteverlies voor de gemeente. (Alvorens deze besluiten vallen, is de openbare zitting een tijd je opgeheven, om de kwestie te bespreken. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur, in de vacature ontstaan door het overlijden an den heer C. J. van de Walle, werd benoemd de- heer D. J. A. van de Walle. Tot niet-ambtelijk lid In de ;chatoings~ëom- missie als bedoeld in art. 57 der wet op de Inkomstenbelasting 1914, zelfde vacature, werd inkt verbru'k en mijn tijd, die ook geld waard is, zoomaar weggeef, voor den koning van Pruisen? Ho, ho, dat doen we niet, daar zou ik niet ver mee komen. Ik zal u zeven en een halven franc geven, de rest behoud ik. Sergeant Duplat, antwoordde Gilbert, dat gaat wel een paar keer goed, maar ge moet het niet te erg maken. Wat, wat, te erg maken? Als die nat'onale gardisten hun anderhalven franc willen ver dienen, dan hadden zij maar cp de exercitie moeten komen. Het is hun gezegd, bij dagorder voorgelezen en het staat bovendien nog aange plakt, dat elke gardist, die de exrcltie verzuimt, geen aanspraak heeft op zijn soldij, is dat niet zoo? Zeker. Welnu dan? Maar het geld dat wij niet uitbetalen, moeten wij naar den thesaurier terugzenden. Terugzenden naar den thesaurier? Wat 'n gekheid! Die heeft het al in uitgaaf geboekt en als hij het terugkrijgt, steekt hij het in zijn zak. Neen, neen, het is veel beter, dat wij het samen deelen. Die kleine voordeeltjes komen volstrekt niet ongelegen in zoo'n slechten tijd. Geen mensch heeft er schade van en er kraait geen haan naar. Gij hebt het niet breed, kapi tein, evenmin als ik, en een franc of zes, zeven per dag, dat geeft nog eens een extra-kluifje in de soep. Jawel, maar als het eens ontdekt werd. Het wordt niet ontdekt, daar zorg ik wel voor. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1