De Zeeuwsche Koerier Ziek Viijdag 30 Januari 1931, Tweede Blad. Uit de Pers Provineienieuws. FEUILLETON. Do Bodolaros van Saint-Sulplco. Belangrijk bericht voor allen, die, geïnteresseerd zijn hjj de wel lol verhooging van den gedislillcerd- accijns. v 45e Oaargang. No. 3724 Mijnhardt's Poeders van Het Communisme en „Het Kind" Het kind geen slaaf meer maar toch In het Chr. Schoolblad schrijft J. J. L.: Mevr. de wed. Lenin redigeert een opvoed kundig maandblad: „Na putjach knowcjschkole (Op weg naar de nieuwe school) Daar n kan men op alle manieren behandeld zien het ge liefkoosde thema: „het kind geen slaaf meer" Die stumper is reeds alle eeuwen vrdrukt door ouders en onderwijzers, 't Communisme brengt hier de vrijheid. De kinderen, d'e opgenomen zijn in de communen hebben eerst het rechte kindergeluk! En wat moet de weduwe van den beroemden gelukaanbrenger nu in een van de laatste num mers bekennen? „Kinderarbeid wordt in de communen en collectieven bijna overal gebruikt, maar is ner gens beschermd. Dit voert dikwijls tot een ex ploitatie van kinder-krachtentot een onver standige en onpaedagogische aanwending van kinderarbeid." Voorjaar 1930 werden congressen gehouden /an collectief-kinderen. Daar werden verschil ende vragen behandeld, waarvan enkele ant woorden hier worden overgenomen uit ,Rus- sischer Evangeh|sche?r Pressedienst;redac- ,eur dr. Oscar Schabert, Riga. Allereerst: „Hoe lang werken de kinderen?" „Wij werken van den morgen tot de avond- ochemerijig". „In de zaaitijd werken we met de eg van i tot 19 uur". „De kinderen hoeden bij ons het vee. Om 4 aur staan zij op, van 10 tot 11 houden ze mid dag. Om 2 uur drijven zij opnieuw het vee uit en om 8 uur komt groot en klein naar huis". „Overdag werken we met de volwassenen: s nachts hoeden we de paarden" „Zelfs op 'eestdagen is er geen rust. Wij werken alle iagen van de week zonder onderbreking." Hoe oud zijn de kinderen, die werken moe- en? „In de meeste gevallen beginnen de 12-ja- :igen met den verplichten arbeid, maar dik wijls wordt lichter werk door 10-jarigen ver zicht. Zelfs wordt in veel gevallen gebruik ge naakt van 7- en 8-jarige kinderen". Wat voor werk doen de k'nderen? „Wij doen al wat er te doen is". „Kinderen moeten bij den tractor werken, andere machines bedienen zakken met meel en koren slepen. Menige jongen sjouwt -en week ,ang zakken en dubbel zoolang is hij daarna ?iek". „De meisjes moeten al de kinderen van de commune verzorgen". „In vele landbouw-collectieven neemt men le kinderen voor het e'ndigen van den cursus /an school af". Hoe wordt de kinderarbeid betaald? „De materieele vergoeding, die de kinderen /oor hun werk krijgen, is zeer verschillend". In den regel schommelt de verdienste van 60 ;ot 35 kopeke per dag, dat is in Hollandsch ^eld 1810 cent per dag. Ter vergelijking diene lat 1 pond meel 15 c. kost, 1 pond suiker 80 jent, 1 pond boter f 1,80. Vleesch is niet te ver erijgen. Zoo schildert een onverdacht bolsje- 17) Gilbert Rollin merkte terstond den gunsti- gen indruk op, dipn hij maakte en als een be hendig diplomaat onthield hij zich nu verder /an beloften of eeden maar zcide eenvoudig, doch met van aandoening bevende stem, dat hij voortaan zijn geheele leven wilde wijden aan Henriette, die hij bemande en door wie hij de kracht en den moed hoopte te zullen krij gen om den verloren tijd terug te winnen In dit gesprek behaalde-hij een schitterende pverwinning en veroverde bijna de genegen heid van een man, die toch een zeer slechte meening omtrent hem had en die bovendien oegaafd was met een helderen blik en veel menschenkennis. Een maand later werd in het paleis in de rue de Vaugirard het huwelijkscontract getee- kend van Gilbert Rollin en mejuffrouw Hen riette d'Areynes. Op raad van den vicaris van Saint -Ambroise bepaalde dit contract scheiding van goederen. Gilbert had volstrekt geen bedenking ge maakt, toen hij dit vernam, niet de minste teleurstelling getoond. Hij begreep zeer goed, dat het in zijn toestand een onhersteloare fout zou wezen, aanmerking te maken op de be palingen van het contract. Wat deed het er trouwens toe? Hij wist dat Henriette hem beminde en was er zeker van wistische bron den toestand van de platte- landsjeugd. Men denke daarbij dat 30 pCt. dei- Russische bevolking boeren zijn en dat het hier nog gaat over bevoorrechte kinderen, want de leden van communen en colectieven zijn stem gerechtigde burgers. En dan de ellendigen die geen stemrecht hebben? Naar wij vernemen zal, nu het daartoe strek kende wetsontwerp ook door de Eerste Kamer is aangenomen, de wet tot verhoog'ng van den gedistilleerdaccijns van f 180 \ot f 200 (in hoofdsom) per HL. ad 50 pCt. nog deze week tot stand komen. In verband met het feit, dat de verhooging wordt nagevorderd van voorraden van meer dan 100 liter (ongeacht de sterkte) waai bij men ind en men in een gemeente meerdere opslagplaatsen heeft moet nagaan of de ge- zamelijke hoeveelheid boven de 100 liter komt moeten de gebruikers van die opslagplaatsen a.s. Maandag 2 Februari daarvan aangifte doen bij den ontvanger der directe belastingen en accijnzen. Bij verdere inslag van gedistilleerd waarover de accijns nog moet worden nagevorderd het zij dat men reeds meer dan 100 liter in voor raad had, hetzij dat tengevolge van bedoelde inslagen die hoeveelheid wordt bereikt) moet daarvan steeds den eerstvolgenden werkdag gelijke aangifte geschieden. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot den betrokken ontvanger of dienstgeleide:-. Statenverkiezing. Door de Centrale der Chr. Historische Kies- vereeniging in den kieskring Hulst zijn can- didaat gesteld de heeren: M. W. Koster (-aftr. lid) te Axel, A. de Feijter te Zaamslag en C. A Kaan en W. Bedet te Ter Neuzen. De lijst, waarmede de Staatkundige Gere formeerde Staatspartij in al de kieskringen van Zeeland bij de a.s. Statenverkiezing zal u t komen, luidt als volgt: 1. D. Kodde te Zoute lande (aftr.); 2 D. Joziasse te 's-Gravenpolder (aftr.); 3 C. Boender te Tholen (aftr.); 4 J. J. van Klinken te Nieuwerkerk; 5 Iz. de Feijter te Axel; 6 A. C. Heijboer te Oud-Vossemeer; 7 M. van Fraassen te Waarde; 8 A. v. d. Wekken te Noordgouwe; 9 C. v d. Berge te Tholen; 10 II. Cijsouw te W.estkapelle; 11 C. Graveleijn te ICerkwerve; 12 M. Ringelberg te Zierikzee; 13 J. Moens te Koudekerke; 14 P. Cijsouw te We- meldinge en 15 A. M. Coomans te Haamstede. KOEWACHT. Branden. Maandagnamiddag omstreeks half twee brak brand uit in de twee groote voor raadschuren van den vlashandelaar E. Naes- rens alhier. In een oogenblik stond alles in lichte laaie. Aan blusschen viel niet te denken De schuren zaten vol met onbewerkt vlas. Door gunstige wind bleven landbouwsehuur en huis en omliggende gebouwen gespaard. Maandagavond omstreeks 6 uur brak door onbekende oorzaak brand uit in vle schuur van A. van Vooren in de Klapstraat alhier. Een paar varkens en twee runderen kwamen n de vlammen om. Heel de schuur brandde af. Het nabij staande woonhuis bleef gespaard Onderwijs. Mej. Clara Swartelee, tijdelijk on derwijzeres aan de Zusterschool alhier, heeft dat hij zeer spoedig een onbeperkte macht op haar zou uitoefenen. Wat het contract hem dus weigerde, de vrije beschikking over het vermogen, zou hij zonder eenige moeite van zijn vrouw 'erkrijgen. Zooals de graaf d'Areynes zich voorgenomen had wij hebben het hem tegen Raoul hoo- ren zeggen vermeerderde hij den bruid schat van zijn nicht met twee-hor»derd-duizond francs. Die vierhonderd-duizend francs, solide be legd, brachten een rente op van /wintig dui zend francs, waarvan het jonge paar ruim schoots en onbezorgd kon leven, zij het dan al niet in groote weelde. Acht dagen na het teekenen van het con tract werd het huwelijk gesloten en zeer droef geestig keerde graaf Emmanuel d'Areynes naar Fenestranges terug, waar de jacht zijn eenige verstrooiing werd. De vrëes en het kwade voorgevoel van den ouden man werden- helaas maar al te spoedig en te volkomen bewaarheid. Gilbert, voor wien het betrekkelijk beschei den vermogen van Henriette niet meer was dan een middel om zonder al te veel ongeduld te wachten op de millioenen die, naar hij meen de, zijn vrouw als nicht en pupil van den graaf d'Areynes zeker erven moest, had zich voor genomen zijn schoone belofte te houden, met zijn verkwistende gewoonten te breken én in één woord niets te doen, wat het misnoegen van den erflater zou kunnen opwekken. Dit plan was zeer 'verstandig, maar om het tot uitvoering te brengen was een sterker wil noo dig dan die waarover Gilbert beschikte. aan dezelfde school haar vaste aanstelling ge kregen. CLINGE. Gemeenteraad. In de vorige week gehouden vergadering waren de heeren Smet en Bcgaert afwezig. Een verzoek van het pompierskorps te Kieldrecht om eene belooning voor zijn diensten bij den brand in de fabriek van H. Bogaert te Nieuw-Namen werd aangehouden. Aan de Bijz. school te Nieuw-Namen werd een voorschot verleend op de gemeentelijke vergoeding voor 1931, berekend naar f 17,54 per leerling. De aftredende leden der Commissies van toezicht op het Lager Onderwijs te Ka'pe'le- brug en tot wering van schoolverzuim en het aftredend lid van het Burgerlijk Armbestuur werden allen herbenoemd. Tot gemeente-ge neesheer te Nieuw-Namen werd benoemd de heer P. Wauman, arts te Kieldrecht. Op advies der Gezondheidscommissie werden enkele woningen onbewoonbaar verklaard. Vastgesteld werden de pensioensgrondslagen van den burgemeester J. W. Vienings m. i. v. 1 Januari 1931 op f 2900, van den gemte 'te- ontvanger C. L. Goossens op f 1520, en van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand op f 580. Naar aanleiding van een verzoek van de R.K. Werklieidenvereeniging om een steunregeling of werkverschaffing, werd besloten, geen steun regeling in het leven te roepen, doch tot werk verschaffing over te gaan. Naar aanleiding van een adres van de Z. VI. Waterleiding' Mij. werd zonder discussie met al gemeene stemmen besloten niet terug te komen op het vroeger genomen besluit dienaangaande en dus geen medewerking te verleenen. Aan elk der beide af deelingen (jongens en meisjes) van de K.J.V. te Clinge werd een sub sidie verleend van f 25. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van den oud-arbeider J. B. van den Broeck om ver hooging van den toeslag op zijn pensioen. Aan A. Burm en A. Verbist werd een tege moetkoming in de kosten van schoolbezoek verleend van f 10 en f 30. Den zoon van wijlen Dr. van Haelst te Kiel drecht, die de practijk van zijn vader als ge meentearts heeft waargenomen van Juli tot December, werd het bedrag der wedde over dat- tijdvak als gratificatie toegekend. Tenslotte werd, na' bespreking in geheime vergadeiing. ontslag verleend als gemeentebode aan J. Lip pens, gemeente-veldwachter te Nieuw-Namen. OVERSLAG. Gemeenteraad. Vrijdag kwam de Raad dezer gemeente, onder voorzitterschap van burge meester Stevens, in doenbare vergadering bij een. Afwezig was alleen de heer H. Lammens. De voorzitter sprak enkele welgemeende woorden voor het reeds aangevangen jaar en hoopte, dat het 't algemeen beter zou gatn. Al maken we maar een kleine winst, wij die n'et veel noodig hebben, zijn dan allang tevreden. Nadat de notulen der beide voorgaande zit tingen gelezen en goedgekeurd waren nwam de behandeling der ingekomen stukken aan de beurt. Onder meer was een schrijven ingeko men van den heer Commissars der Koningin meldende dat het plaatselijk „gevang" niet can bepaalde eischen voldeed. Hierin moeten voor zieningen getroffen worden voor wat betreft verlichting, verwarming en een bel. Uit den raad werd gevraagd, of er ook radio in het „kot" moest zijn. Terwijl nog de opmerking werd toegevoegd dat men het niet al te mooi moest maken, want dan zouden er te veel iief hebbers als logeergast kunnen komen. Nadat de voorzitter een en ander nader toegelicht had werd besloten te antwoorden dat men reeds lang wachtende is op electrificatie en dat zulks de zaak tot nu toe vertraagd had. Om niet toe te treden tot de waterle;ding was men het algemeen en oogenblikkelijk eens De voorzitter merkte op dat, indien de gemeen te eens besloot tot aansluiting aan de water- Zijn hartstochten beheerschten hem weldra weder; hij werd weer de speler, de losbol, de verkwister, d:e hij altijd was geweest. Reeds sedert den eersten dag van zijn hu welijk wist hij het zoo in te richten, Jat hij op zijn vrouw die door haar liefde buiten machte was hem eenige weerstand te bieden een onbeperkte heerschappij uitoefende. De vier-honderd-du'zend francs gingen lang zamerhand den weg van het vermogen, dat Gilbert Rollin van zijn vader had geërfd, zij verdwenen aan de speeltafel, op de renbaan en in de restauratiezalen der clubs, waar Gilbert Rollin verkwistende soupers gaf aan zijn vrien den. Henriette, gedwee en meegaande, ondertee- kende alles wat haar echtgenoot haar -voorleg de, zonder het zelfs te lezen. - Na twee jaren verkeerde het jonge paar reeds in geld verlegenheid en een:ge maanden daarna stond de armoede voor de deur. De bank van leening werd de eenige, die haar kas nog voor Gilbert Rollin opende, maar ook deze was spoedig opgedroogd, want men gaf niet veel op de panden die hij leende en het geld smolt in zijn handen weg als sneeuw I voor de zon. Gilbert en zijn vrouw moesten naar een - achterbuurt verhu'zen, naar een bekrompen woning die ter nauwernood geme ibileevd kon worden met voorwerpen, die in de bar.k van leening geweigerd waren. Zeker voelde Henriette, als vrouw uit den eersten stand, van haar kindsheid af gewend aan weelde en gemak, zich diep ongelukkig in deze tegenspoed, in deze omgeving waar zij Ingezonden Mededeellog door gevatte koude, zwaar gevoel in hoofd en ledematen, Influenza, Griep, Rheuniati3che pijnen, alsook vastz'ttende Hoe si;: in al deze gevallen zullen U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij JJw Drogist leiding er zeer veel kans bestaat dat men ons er niet in zou voorzien, in welk geval -yij ook niet voor de onkosten aangesproken zouden kunnen worden. De raad durfde het echter niet goed aan. Ook kwam nog ter sprake het feit, dat men de gemeente misschien ,te onbe langrijk vindt om haar van electrici.^eit te .Gorz en maar haar wel het water sterk wil aanbevelen. Over de verschillende ingekomen circylairen betreffende de werkloosheid kon gemeld wor den dat Overslag dikwijls een uitsondering maakt ten opzichte van andere gemeenten en zulks thans wederom het geval is, wijl er ge- ukkig geen werkloozen zijn. Groot was de ontstemming toen de raad ver nam, dat men nog steeds niet v/as gevorderd met de electrificatie der gemeente. B. en W. moesten wederom met leege handen afkomen. Na langdurige besprekingen wilde dë raad, ge zien het feit dat de meeste gemeencenaren zoo zoetjes aan op „den electriek" zijn gaan reke nen, er dan toch maar een eind aan maken door te begjnnen met: eerstens een brief te ::chrijven aan Zijne Excellentie van Water staat om medewerking tot het aankoopen van clectriciteit in België en ten tweede, gezien het feit dat B. en W. nu juist geen omgaand gun stig antwoord verwachten, maar alvast te pro- f.teeren van de eigenaardige ligging onzer ge meente. De hoofdstraat der kom loopt van Oost naar West. De huizen aan de Noord zijde, dus de Nederlandsche, zal men doen ver lichten door het plaatsen van lampen aan de huizen van de Zuidzijde, dus de Belgische. Het licht kent toch geen grenzen. Mededeeling werd uit den raad gedaan van een voorloopig accoordje hieromtrent met de overburen. De zaak aldus opgelost hebbende ging de raad over tot het volgende. Was er voor enkele jaren besloten om alleen aan ingezetenen abon nementen op den tol te verstrekken thans vond de raad goed dat 'pdereen die er naar .vroeg zoo'n abonnement zou krijgen. Op een ingekomen verzoek, om op de begroo ting 1931 alsnog geld uit te trekken om den ge meenteveldwachter een politiecursus bij te la ten wonen, beschikte de raad afwijzend. Men meende dat de politieman al geleerd genoeg was in zijn vak, zoodat hij zulks niet meer noo dig had. Van de rondvraag maakte alleen wethouder Apers gebruik, waarna onder!Li i vereengeko men gwerd dat allen zouden veronderstellen dat iedere belastingzaak voortaan in besloten zitting zou behandeld zijn ook al weid hier voor de bijeenkomst niet speciaal gesloten. Zoo clat al hetgeen er in zoo een geval gezegd werd niet op straat zou komen en r dus niemand ten onrechte kwaad voor zou worden aangeke ken. Daar er voor heden niets meer aan de orde was werd de vergadering gesloten. IJZENDIJKE. Gemeenteraad. Donderdag 1.1. vergaderde de raad dezer gemeente. Van de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleidings- Mij was een verzoek ingekomen, waarin ge vraagd werd of de gemeenteraad al of niet be reid is mede te werken aan het algemeene plan tot oprichting van een drinkwaterleiding. De Raad besloot zijn mede wei king niét te verleenen. zoo geheel misplaatst was maar zij had haar echtgenoot zoo lief, zij werd zoo door haar hartstocht voor hem meegesleept, dat er nooit de minste klacht over haar lippen kwam. Wat zouden klachten haar ook gebaat heb ben? De heerschappij die Gilbert over haar had breidde zich zelfs nog meer uit. Als een vrijwillige slavin verdroeg de arme vrouw alle grillen van haar meest1?»:. Het denkbeeld van verzet kwam zelfs niet in haar op. De vicaris van Saint-Ambroise, de een" ge vertrouweling van Henriette kwam hen te hulp. Meermalen trachtte hij het medelijden van zijn oom op te wekken voor Jen, treurigen toestand, waarin het gezin Rollin verkeerde. De graaf d'Areynes echter, die was Ingelicht omtrent het wangedrag van Gilbert Rollin en eenige handelwijzen van dezen, die aah op lichterij grensden, bleef doof voor elke bede, ongevoelig voor elk medelijden. Ik zal uit zwakheid de ondeugd niet aan moedigen, zeide hij toorn'g. Mijn voorgevoel heeft mij niet bedrogen. Ik heb Henriette ge waarschuwd, dat zij niet naar m'j heeft willen luisteren, is haar eigen schuld. Ik heb mijn plichten als bloedverwant en voogd ruim- choots vervuld, ik ben d en menschen nu niets meer verschuldigd, ik zal ook niets meer voor hen doen, laat hen mij vergeten, zooals ik hen vergeet, ik ken hen niet, ik wil hen niet ken nen. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 5