HET WIT-GELE KRUIS SAS VAN GENT. R.-K. Vereeniging voor Volksgezondheid en Ziekenverpleging OMVAT: 1. Wijkverpleging, 2. Tuberculosebestrijding, 3. Zuigelingenzorg, 4. Kraamverpleging, 5. Volksgezondheid. De KLINIEK (naast de Eerw. Zusters) is dagelijks, behalve op Zondag, geopend voor 't afhalen en terugbezorgen van benoodigdheden van 8,30 tot 9 uur voorm. en van 6 tot 6,30 uur nam. Het CONSULTATIEBUREAU voor de ZUIGELINGEN beneden 't jaar is geopend eiken Donderdag, van af 12 Februari, van 3 tot 4 uur nam. Alle verpleging, ook 't afleggen, geheel gratis. De contributie wordt geregeld naar 't inkomen en bedraagt minstens f 1,— per halfjaar. 100 JJ EENIEDER WORDE LID VAN HET WIT-GELE KRUIS. Opgave bij 't Bestuur en bij de Eerw. Zuster Wijkverpleegster. WÊM0 groet en sprak daarna als volgt: Het Is voor mij en voor geheel ons Bestuur een groote voldoening te mogen constateeren dat gij hedenavond in zoo gröoten getale 'jijt opgekomen. Ik heet u allen en vooral de huis moeders hartelijk welkom en spreek den wensch uit, dat de moeite, die Gij U hebt wil len getroosten om naar hier te komen overvloe dig mag worden beloond door een vermeerde ring van uw kennis van de zuigelingenzorg, die voor Uw kleinen van zoo onschatbaar belang is Dokter van Maren Bentz van den Berg, een hartelijk woord van welkom richt ik ook tot U Moge Uw gezaghebbend woord in dezen kring goed begrepen en mogen Uw adviezen getrouw opgevolgd worden. Dan zal ongetwijfeld Sas van Gent in lengte van dagen met groote er kentelijkheid van dezen avond gewagen, die wij, dank zij Uwe welwillende medewerking, heb ben kunnen organiseeren. Ik noocUg U thans uit Dokter, Uw lezing te willen houden. Causerie Dr. J. van Maren Bentz v. d. Berg. Spreker begon met als inleiding eenige licht beelden van gezonde zuigelingen te laten zien. Een tegenstelling hiermede vormde ten Uaat - je van een te vroeggeboren kind. Vroeggeboorte is nog een veel voorkomende oorzaak van te hooge zuigelingensterfte. Echter zijn vele van deze zwakke kinderen bij zorgvuldige verple ging en voeding te redden. De meest voorkomende ziekten bij zu'gelin- gen bleken andere te zijn dan die bij kleuters of schoolkinderen (volgens vertoonde graphiek) eveneens bleek de zuigelingensterfte nog veel te hoog. Onder de belangrijkste oorzaken van sterfte (en dus ziekte) van zuigelingen noemde spr. o.a. de vroeggeboorte, de infectieziekten die door besmetting van de huisgenooten op de zuigeling overgaan en niet te vergeten de z.g. voedings storingen. Is het sterftecijfer van de laatste rubriek doods oorzaken flink dalend van de eerste twee nog we'fiig Wegens den algemeenen invloed van de voedingsstoringen blijven deze echter nog onverzwakt onze aan dacht vragen, al zullen wij meer dan wij vioe- ger wisten onze krachten moeten inspannen tervermindering van de sterfte aan vroegge boorte en infectieziekten. Gelukkig kan goede raad ter vermijd'mg van de genoemde gevaren gegeven worden. Ook deze causerie, waarin de geleerde spe cialist, zijn auditorium tal van nuttige wenken gaf inzake de verzorging van den zuigeling vond een zeer dankbaar en aandacht'.g gehcor, dat aan het slot krachtig applaudisseerde. De voorzitter betuigde met enkele woorden zijn warmen dank voor de gegeven voorlichting en maakte dan van de gelegenheid gebruik om de aandacht der aanwezigen te vragen voer het op 5 Februari op te richten consultatiebureau. Ten slotte deed hij de mededeeling, dat het museum dien avond inplaats van tot 9 uur tot 10 uur geopend zou zijn, gezien het groot aan tal belangstellenden, dat na het einde der le zing de expositie nog wenschte te bezicht'gen Hij sloot vervolgens de bijeenkomst met den christelijken groet. Een dichte menigte verdrong zich den ver deren avond in de expositiehal, zocdat ook de ze tweede dag '<n alle opzichten een succes mocht heeten. DE LAATSTE DAG. Ook Dinsdag, den laatsten tentoonstellings dag, mocht het T.B.C.-museum zich in druk oezoek verheugen, des morgens Van de school jeugd, in den namiddag en avond van de be volking uit Sas van Gent en zelfs verre omgev.'Dg- Ten 8 uur vond in de groote vergaderzaal van 'iet patronaat de slotbijeenkomst plaats. Ook thans was het weer overvol, waarbij ditmaal liet mannelijk element verre de overhand had. Voorzitter van Hecke leidde den spreker, dok ter J. B. Puylaert, medisch adviseur der ver- leniging, met enkele woorden in. Deze hield daarna een lezing met li/chtbeelden over het onderwerp „Het Schoolartsenvraagsfcuk". Lezing dokter Puylaert. Dr. Puylaert ving zijn causerie aan met zijn tevredenheid te betuigen over de talrijke op komst, die spr. j ha de lezingen van zijn colle ga's-specialisten niet had verwacht. Spr zeide "t te zullen hebben over het schcolartsenvraag- stuk. In Westdorpe is het schoolartseninsti- uut reeds geïntroduceerd. Het bestuur van het Wit-Gele Kruis aldaar heeft verschillende antaarnplaatjes doen vervaardigen, op het on derzoek der kinderen door den schoolarts be- rekkyng hebbend. Deze en nog een aantal an- lere wilde spr. dezen avond laten zien jm de aanwezigen te overtuigen van het belang, dat iet geneeskundig onderzoek voor de school- eugd vertegenwoordigt. Spr. vertoonde daarna een groot aantal ilaatjes en verduidelijkte daarmede de ver schillende meest voorkomende afwijkingen bij >ij de door hem onderzochte kinderen. Hij vertel de daarbij tal van belangwekkende bijzonder- ïeden omtrent zijn opgedane ervaringen. Zoo o.a. omtrent de eetlust zijner patientjes, hun kleeding, hun voeding, enz. Een en undër werd aan de hand van door hem opge maakte tabellen verduidelijkt. Uitvoerig be handelde spr. nog het T.B.C.-gevaar en ver toonde aan zijn auditorium de verwoestingen, met name |n de longen door de tuberculose aangericht Spr. wees er met nadruk op, dat het schoolartsenonderzoek allerminst een middel is om den dokter meer werk te bezorgen. Het doel is integendeel om ziekten te voorkomen. In het kort besprak spr. dan nog de in wor ding zijnde organisatie van de kleuterzorg en de samenwerking met het Consultatiebureau voor Zu'gelingen. Hij eindigde zijn interessant exposé met een krachtige aansporing tot alle aanwezigen om mede te werken tot het bevor deren der volksgezondheid. -(applaus) De voorzitter betuigde zijn hartelijken dank voor het gesprokene en vertoonde en verklaar de, dat ook het Wit-Gele Kru',s te Sas van Gent het schoolartsen vraagstuk eerlang hoop te op te lossen in den door dokter Puylaert be doelden geest, zulks in samenwerking met het gemeentebestuur. Dokter Puylaert richtte dan een dankwoord tot allen die meegewerkt hadden tot het erga niseeren van deze nuttige dagen met name noemend Mevr. Catulle, van wis het initiatief was uitgegaan om het T.B.C.-museum naar Sas van Gent te doen komen, den onvermoei- den voorzitter, de heer P. C. van Hecke, de secretaresse, Mejuffr. A. Aarsen, die aaneen en ander zooveel werk had gehad, den heer A. Hamerlinck, die gezorgd had, dat het museum kwam en bij de inricht ing een voorname rel had gespeeld en' ten slotte ook Mevr. Coelé- Bogaerdt, de directice, die z'eh In deze dagen buitengewoon verdienstelijk had gemaakt. Mevr Coelé sprak hierop een kort dankwoord, waarin zij de groote hulp memoreerde, welke zij van de zijde van het bestuur van het W'.t- Gele Kruis, de T.B.C.-Commissie en dokter Puylaert had ondervonden. Zij knoopte hier aan de aansporing vast tot allen, die nog geen lid waren om door toetreding tot de vereeni- g',ng de volksgezondheid te bevorderen en sprak ten slotte den wensch uit, dat öik het T.B.C.-museum hiertoe een steentje had mogen bijdragen en dat de stichting van een consulta tiebureau, dra gevolgd zou mogen worden door de organisatie van de kleuterzorg en de aan stelling van een schoolarts. Ook de Zeereerw. heer Pastoor sprak dan nog een krachtig woord van aanbeveling, wij zend op de hooge roeping van het Wit-Gele Kruis, dat aan allen lichamelijke verzorging doch daarnaast ook aan de Katholieke leden geestelijke hulp wil bieden. Spr. hiemcreerde de geleidelijke uitbreiding van den werkk'ng der vereeniging en spoorde aan tot daadwerke lijken steun. Hij eindigde met een woord van hulde aan het bestuur en vooral ook aan zijn voorzitter, die, aldus spr., zich met hart en z\el aan het werk geeft (applaus) Door den voorzitter werd dan nog een tele gram van gelukwensch voorgelezen, van den heer Veeger, inspecteur van de volksgezond heid, waarna hij het volgend slotwoord sprak: Slotwoord van den heer van Hecke. Zeereerw. Heer Pastoor, Dames en Heeren, Gekomen aan het eind van enzo driedaag- sche jubileum-herdenking, gevoel ik mij ge drongen, hier, mede, namens mijne medebe stuurderen, enkele woorden van diepen en in- nigen dank te spreken. En dan richt ik mij ditmaal het eerst tot U, Mevrouw Coelé-Bogaerdt die met het door U, geleide monumentale T.B.C.-museum wel het voornaamste aandeel hebt gehad in het welsla gen van ons mooi herdenkingsfeest. Ik zeg U hartelijk dank voor de welwillendheid, waar mede Gij tot ons hebt willen komen, voor Uwe waardevolle adviezen en krachtige assistentie bij het organiseeren en inrichten van onze ten toonstelling en niet het minst ook voor Uwe bereidwillige, deskundige voorlichting, te?: plaatse aan ons allen gegeven, waardoor de doode voorwerpen, ter tentoonstelling geëx poseerd, voor ons zijn gaan leven, de betee- kenis van het groote werk der T.B.C.-bestrij ding ons nog duidelijker is geworden en daar mee onze liefde voor dit werk nog is vergroot. Ik zeg U hiervoor hartelijk dank en spreek den wensch uit, dat Gods zegen op Uw heerlijken arbeid bij voortdur'.ng zal mogen rusten en met Zijn hulp Uw werk ontelbaren ten goede zal mogen komen. Ook U, niet genoeg te waardeeren Zuster Agatha, geachte Zusters Raat, van de Walle en van Dijk, geachte Mevrouw Uyttenbogaerdu breng ik hartelijken dank. Mede door Uw toe gewijde assistentie is deze demonstratie tot een grootsche manifestatie uitgegroeid, welke, naar wij hopen, voor de Inwoners van deze gemeen te en ook voor velen uit deze omgeving rijke vruchten zal afwerpen. Dank breng is ook aan den Zeereerw. heer Pastoor Doens, wiens animeerende belangstel ling en medewerking ons allen tot grooter activiteit heeft aangevuurd, %an de heeren doctoren en in het bijzonder aan onzen me- dfëchen adviseur dokter Puylaert, die door de kracht van hun woord in veler harten geest drift zullen hebben gewekt voor het schoone doel, dat onze vereeniging nastreeft. Dank verder, bij zonderen dank aan mijne mede-bestuursleden en aan den heer A. Stout hamer, lid der T.B.C.-Commissie, die, één van hart en één van geest en liefde voor hun taak, in deze dagen waarlijk bergen hebben verzet. Ik heb Uw aller toewijding bewonderd en daar n zelf een prikkel tot meerderen ijver gevon den. Dank aan de dames, die zoo spontaan be reid gevonden werden om mee te helpen bij de voorlichting van het publiek op de tentoon stelling, aan de lieve jongedames, die door den verkoop van lootjes zonder het ten volle te beseffen misschien ons zulk een grooten dienst hebben bewezen, aan de jongedames, d\e de bezoekers op zoo voortreffelijke wijze hebben bediend in onze geïmproviseerde can- tine, aan de heeren van de kas, die met zoo groote toewijding in de koude patronaatsgang de financieele belangen van onze vereeniging hebben behartigd, aan den heer H. Feyen, die zoo uitstekend voor de vertooning der lantaarn plaatjes heeft gezorgd. Ik dank ook heel bijzonder de firma van Nelle uit Rotterdam, die met haar smakelijk product op onze tentoonstelling ten niet te versmaden attract^ heeft gevormd. Gaarne zij haar een groot succes als loon voor hare wel willendheid toegewenscht. Ten slotte mag ik ook niet verzuimen een hartelijk woord van dank te richten ook tot de Pers, die ongetwijfeld door hare mede werking machtig veel tot het welslagen van onze tentoonstelling heeft bijgedragen. In het bijzonder moet ik groote hulde brengen aan ons plaatselijk orgaan „De Zeeuwsche Koe- r'pr", dat moeite noch kosten heeft gespaard om onzen opzet te doen slagen. Ik hoop, dat allen de uitgebreide beschrijving van c nze jubi leumviering, die morgen in „De Zeeuwsche Koerier" zal verschijnen, met aanda-ht zullen lezen opdat het doel, dat met deze uitgaaf in de eerste plaats wordt beoogd, namelijk dé be teeken 'fi van deze dagen in Uwe herinnering vast te leggen, ten volle mag worden bereikt. En nu zou ik mij bijna nog aan een ver zuim schuldig maken. Want hartelijk moet ik ook dank zeggen de bevolking van onze ge meente, die ons met zoo groote belangstelling is tegemoet getreden en in deze dagen zoo hartelijk met ons heeft meegeleefd. Wij zien daar'.n het bewijs, dat Gij ons werk cp prijs weet te stellen. Onzerzijds zal dat een krach tige aansporing zijn tot nog grooter activiteit in Uw aller belang. Ik moge eindigen met het verzoek, dat, zoo wij in een of ander opzicht bij het organi seeren van ons herdenkingsfeest mogen heb- ben gefaald, U ons dit niet ten kwade zult duiden, doch de goede bedoeling, die tijons voorzat, voor de daad zult willen nemen. Ik eindig met Gods zegen over onzen Ver deren arbeid af te smeeken, opdat ons werk zal mogen blijven strekken tot neii van Sas van Gent en al zijn inwoners. Na deze meermalen door applaus cftiderbro- ken toespraak sloot de voorzitter de bijeen komst piet den Christelijken groet. Onmiddellijk daarna werd overgegaan tot - verlot'ng der prijzen. De trekking geschiedde door den veldwachter Ferket terwijl de heeren Stouthamer en van Hecke het resultaat afrie pen, dat wij hier laten volgen: Presenteerschaal zilverblauw 6 presenteerschoteltjes met kopjes Cactus Klomp Aschbak Zilveren schoen Vleeschschaaltje met rood randje Reisgarnituur (vogel met vingerhoed Nikkelen eierstel Bonbonnière met poesjes Koperen bloempot Wit vaasje taart Vleeschschaaltje Tabakspot Paar beelden Vulpen Lepelvaasje Heerenzakdoeken Paar gevlekte Vaasjes op drie pooten Tafelkleed Borduurpatroontje (vierkant) Bloemhanger zwart met rood Sigarettenkoker Verkades theelichtje Sigarettenkoker 6 Borrelglaasjes i Koralen onderleggertje (rood) i Juweelendoosje i bloemenmandje i adelaarskop met schotel I tulband I gele suikerpot i nikkelen olie- en azijnstel i portemonnaie i paar zeepbelglazen vazen i doos koekjes I eierschaal Hangbordje Koralen onderleggertje (groen) miniatuurhonden Borduurpatroontje (ovaal) Vruchtensnijder Drijfschaal (geel met voet) Eierdopjes met blaadje Paar groene vaasjes Glazen schenkblaadje met suikerpot en melkkan Paar paarse vazen Schilderijtjes Paar klompjes borolglas lepels en 6 vorken hangbloemenbakje i Kristallen botervlootje I Piëdestal Miniatuurmandje Eendje I Aschbak met pijp l Citroenpers (Pierrot) Peper en Zoutstel (hondjes) Paar gele vazen Doosje dameszakdoeken I Bonbonnière 6 lepeltjes in étui i peperbus (haasje) Cdllier met zilver gesnoerd Suikerschepje 344 306 382 275 90 553 172 198 26 7 437 460 501 156 272 3'83 49 S50 95 194 167 234 S69 j 52 f22 376 360 126 155 157 295 438 301 256 43 524 242 498 620 584 483 3.51 3»4 •V 114 230 517 392 593 205 312 64 451 380 180 594 197 81 223 229 43.6 «39 516 44 S 8 411 328 53 390 Nog lang bleef in de tentoonstellingszaal een gezellige drukte heerschen en ook van Nelle's tearoom trok nog veel bezoek. Ook deze laatste dag mocht derhalve in alle opzichten tot tevredenheid stemmen. Naar wij vernemen werd het T.B.C,-qiu- seum in totaal door 1246 personen bezocht, waaronder 122 kinderen. De tentoonstelling leverde een totaal-bate op van f 560.62 waartegenover een uitgaaf staat van circa f 275.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 7