Uw Kindje. Buitenland. Stadsnieuws. Prooineienieuws. Jtandelsberiehten 955e Staatsloterij Landb en Veeteelt Gemengd Jheuws. Ingezonden Mededeeling. (11) Purol en Purolpoeder „LESSI VITE" zal 7 goed niet schaden T) a ar om zij U 7 gebruik geraden. 64 Uit het Binnenland. Lnstii spaarwegongeluk te Groningen. Gandhi vrijgelaten. De onderkoning, lord Irwin, heeft de onvoor waardelijke invrijheidstelling van Gandhi en de andere leden van het uitvoerend comité van het Al-Indische Congres gelast. Tegelijkertijd heeft hij de verordening waar bij deze uitvoerende commissie onwettig wordt verklaard, opgeheven. De" vrijlating van Gandhi is een onmiddellijk gevolg van de Londensche Rondetafel-ccmfe- rèntie, in verband waarmede de Indische re geering ook een wijziging in het bewind zal brengen. Nieuw Fransch ministerie. Laval is erin geslaagd, een nieuw Kabinet te formeeren. Japan door griep geteisterd. Volgens een bericht uit Tokio, heerscht in Japan de griep in hevige mate. Volgens een verklaring van Ie geneesheeren moet de griep sedert 10 jaar niet zoo ernstig zijn opgetreden. In Tokio zijn den laatsten tijd 60 personen per dag aan griep overleden. Griep-epidemie in Agram. Volgens berichten uit Agram breidt de griep epidemie aldaar en in de omstreken zich uit. Het aantal zieken bedraagt reeds ongeveer 10.000 en men heeft het plan alle scholen te sluiten. Moeder, Uw kindje zal U niet half zooveel zorg geven als U het huidje maar droog houdt met Purolpoeder en de branderige of stukgaande plekjes behandelt met Purol. Dit verzacht dadelijk en geneest spoedig. zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Prijsbiljarten. Bij W. v. d. Wynckel alhier, zal Zondag a.s. een prijskamp gehouden worden op het biljart. Prijskaarten: Bij de Zondag gehouden prijs- kaarting bij de Wed. Hamerlinck alhier was de uitslag als volgt: le prijs A. Ie Coq-Th. Cappaerl, 2e L. Ver- mandel-A. Nelen, 3e Ch. de Ridder-H. Marqui- nie, 4e Richard Renique-L. v. d. Velde. Er na men 30 spelers deel. Prijsschietingen. Zaterdagavond a.s. zal er door de leden-schutters der R. K. Kring alhier een prijsschieting gehouden worden. Zondag a.s. zal er een prijsschieting gehou den worden bij Aug. de Roeck, alhier. Wielrennen. Ranschaert, die door griep was aangetast en het bed moest houden, kon ten gevolge zijner ziekte niet deelnemen aan den Zondag jl. gehouden wedstrijd op de wieler baan te Gent. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding De gemeenteraad van IJzendijke verwierp in de jl. Donderdag gehouden vergadering met al gemeene stemmen een voorstel om 10 pCt. te storten in het aandeelenkapitaal der oude wa terleidingmaatschappij Daarna werd besloten in te dienen een voor stel tot ontbindïig dezer maatschappij. De werkloosheid in Z.-Vl. Maandagmorgen had te Hulst een conferen tie plaats van het gemeentebest aur met de hce ren J. N. Kroone, hoofdbestuurslid van een R. K. Fabrieksarbeidersbond te Breda, A. J. Kunst hoofdbestuurslid van den Ned Bond van Chr. Fabrieksarbeiders te Rotterdam on voorzitter van den Chr. Bestuurdersbond te Terneuzen. Aangedongen werd een gemeentelijke com missie in het leven te roepen ter bestudeering van het werkloonvraagstuk te Terneuzen. Het voorstel der vakorganisaties zal op de Woens dag a.s. te houden gemeenteraadsvergadering behandeld worden. Eenzelfde conferentie vond des middags plaats met den burgemeester van Axel. OOSTBURG. Aan het R.-K. Ziekenhuis alhier, zal een barak worden gebouwd voor lijders aan bésmet telijke ziekten. HOOFDPLAAT. Konijnententoonstelling Alhier wordt van 31 Januari tot 3 Februari de eerste clubtentoon stelling gehouden van konijnen er. pluimvee. N.V. Verzekering-Maatschappij „St. Petrus". De directie van bovengenoemde Maatschap pij bericht ons, dat tot adjunct-Directeuren der Maatschappij zijn aangesteld de Heeren J. W. Smit en Mr. E. F. R. Smit Suikerfabriek „Tijtgat' Men schrijft uit Selzaete: De suikerfabriek „Tijtgat", die al meerdere jaren niet meer gewerkt heeft, zal eerlang ver dwijnen. Het fabriekscomplex met terreinen is en luchtsporen is overgenomen door de teerfa briek van de firma Burt Boulton and Co. Lmtd, een Engelsche firma, die in meerdere landen, alsook in Engeland, fabrieken van dezelfden aard exploiteert. De Selzaetsche inrichting is de grootste in richting i ndat gerne van Europa en gaat door bijtrekking van de suikerfabriek „Tijtgat" zelfs de moederfabriek in Engeland overtreffen. Reeds wordt de terrfabriek zelf door smal spoor met de nieuwe terreinen verbonden, om langs dien weg de aanvoer van het stookma- teriaal, gemakkelijker aan te voeren. Ook zullen er een aantal distilleerketels bij ge plaatst worden, terwijl de creosor teer inrichting, welke deze fabriek als monopoliehoudster, van de Belgische Spoorwegen er op na houdt vcor dwarsliggers en telegraafpalen, zal worden uit gebreid. Vijfde Klasse Vijfde Lijst. Trekking van 26 Januari, f 100000 No 10946 f 2000 No 7582 f 1500 No 13343 f 1000 No 7663 17791 f 400 No 2642 3645 5456 16701 17747 20790 f 200 No 4234 5217 10700 15328 -6355 f 100 No 1013 3190 4017 7201 9289 9725 10345 12381 12922 13521 13982 14576 15287 Vijfde Klasse Zesde Lijst. Trekking van 27 Januari f 1000 No 3143 3347 10248 13600 f 400 No 514 3740 8389 f 200 No 1509 7704 8374 10059 18346 f 100 No 806 1208 2910 4987 62'2 11227 11254 11855 16182 18292 19653 20039 20327 20338 worden. Wanneer het weer het niet verhindert kan men thans wel al wortelen zaaien. Hiervoor kieze men een warm plaatsje in den tuin bijv. voor een schutting of muur. Na vooraf den grond gemest en gespat te hebben, wordt de grond gelijk gemaakt met greep, of hark, zoo dat er geen kluiten of kuilen aanwezig zijn, «-»n wordt het zaad uitgezaaid. Hieina greept of harkt men het zaad eventjes in, om dezen tijd nog niet zoo diep, waarna de grond weer gelijk geharkt en met de platte schop een weinig vastgeplakt wordt. Tusschen de wortelen kunnen zeei goed vroege brcei- radijs en sla-plantjes gezaaid worden, maar men moet er deze toch niet te lang in laten staan, want anders bederft het met het andere. De wortels op 3 a 4 c.M. .van el kaar uitdunnen. Om tegen dezen tijd te zaaien, zijn de vroege Denvik-wortelen zeer aan te bevelen het is een fijn soort en goed van smaak. Wie vroeg kan tuinie ren, begint zoo zoetjes aan zijn hof bij ge deelten om te spitten. Ook goed spitten is een zekere kunst. Elk arbeider geeft al spoedig voor te kunnen spitten. Nu ja, elkeen kan ook wel spitten, dat wil zeggen den grond omgooien. Maar het onderscheid is soms groot of men het den een of den ander laat doen. Voor dit werk mag men, indien men het zelf uiet verricht, wel dege lijk een ervaren werkman nemen iemand, die het meer heeft gedaan en het met oor deel doet. want veel zal het er op aanko men, en men zal het goed aan de vrucht of groenten kunnen zien of er goed of slecht gespit is. Zoo kan bijv* een arbeider die het spitten heeft aangenomen, zijn werk gever veel schade berokkenen, door bijv. met de spade of schop maar groote steken te nemen, waardoor de grond van onderen niet goed losgemaakt wordt, en dan is, zooals altijd, het een naar het ander, want dan wordt de mest soms ook niet goed Steun aardappel en suikerbietenteelt. De Minster van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft de commissie van werkgevers- en werknemersbonden in het landbouwbedrijf in audiëntie ontvangen. De commissie bepleitte niet slechts steunmaatregelen voor de fabri.eks en suikerbietenteelt, maar drong ook vooral aan op spoed in verband met de bouwplannen der landbouwers en de dreigende stopzetting van betrokken fabrieken. De Minister deelde betreffende den steun aan de aaraappelmeel- industrie mede, dat de Memorie van Antwoord zeer spoedig zou verschijnen, terwijl betreffen de de suikerbietenteelt de regeering tot steun had besloten, waarbij met de mogelijkheid moet worden rekening gehouden, dat de steun zich zal moeten beperken tot een iets geringer hoeveelheid bieten dan in de afgeloopen jaren gemiddeld aan de fabrieken is gelevred. Wat elke maand te doen geeft. (le helft Febr.) Nadruk verboden. We beginnen ditmaal met iets te zeggen over de broeierij: In de broeierij, dat is de bak ken, begint nu al werk te komen; iemand, die in 't bezit is van ramen en bakken, zal, als het weer het toelaat, nu aan 't aanleggen kunnen beginnen. Hiervoor grave men de bakken uit en vuile ze weder met versch blad. bijv. eiktl- blad, dat het meest aan te bevelen is, omdat dit het eerst tot broeien overgaa" en dus het warmst is. Vervolgens brenge men ruigen paar denmest op het blad, waardoor het een met het ander goed warm zal worden. Wanneer nu de bakken beginnen te dampen, is het goed den damp er wat uit te laten trekken door de ra- menn wat open te zetten. Hierna doet men on geveer een voet aarde op den bak, waarna men zal kunnen overgaan tot het beplancm met groenten, zooals bloemkool, wortelen, boomen, salade, die op dkee manier vervroegd kunnen uitgelegd, zoodat op eene plaats Veel en op de andere weinig mest komt. Een ieder zie toe, en lette vooral op deze opmerkingen 't Is het eerste werk op het land maar ook het voornaamste. Wanneer het om dezen tijd niet vries, kan er al veel aan de as' pergebedden gedaan worden men kan dan beginnen met den grond gedeeltelijk van de bedden af te doen en deze in de paden te werken, zoodat er ongeveer een goede handbreed grond op de aspergeplant blijft. Hierdoor verkrijgt men geulen op de aspergebedden, die men vult met verdunden koemest (men geeft ze niet gauw te veel); zoo laat men ze eenige dagen liggen waarne men er den grond weerop doet. Verdunde mest is altijd bij de asperge zeer aan te bevelen, omdat deze goed in den grond trekt, waardoor de wortels meer voedsel krijgen. Stijven mest in de aspergebedden te spitten, zooals ook nog door velen wordt gedaan, heeft dit tegen, dat de mest teveel en te lang boven de planten ligt, en daar hebben ze betrekkelijk weinig aan. Van vele planten kan men nu reeds beginnen te stekken, b.v. de soorten welke men op de perken wil gebruiken zooals Coleus ver- schaffelli, Heliothoop, Altermanthera, Mesem- breanthernum, Irecine, Acherantus en nog zooveel andere soorten. Is men in 't bezit van een kas en daarin een krib waar de pijpen onderdoorloopen, zoodat de grond daarop verwarmd kan worden, dan moet er geheel nieuwe grond in gebracht worden het beste is goed zuiver gewasschen rivier- of zeezand. Hierin steek* men de stekken, en ze zullen, als de grond goed warm is, na eenige dagen reeds wortel beginnen te maken. De warmte moet altijd ongeveer 70 gr. Fahr. zijn hebben de stekken wortel, dan kan 't iets minder. Is men niet in 't bezit van een kas dan kan men ze ook in een bak steken, na vooraf door ruigen paardenmest verwarmd te hebben in den bak steekt men ze in Maart. Leest iedere Katholieke Zeeuwsch- Vlaamsche boer wel het mooi geillus- treerd stands- en vakblad van den R.- K. Nederlandschen Boeren- en Tuin- dersbond ,,De R.-K. Boerenstand"? Hij, die zich op dit blad tot dusver niet abonneerde (voor slechts f3,50 per jaar) heeft beslist ongelijk. Hij vrage onmiddellijk proefnummers aan bij de Administratie van <De R.-K. Boerenstand», St. Jorisstraat 37, 's-Her- togenbosch. Maandagavond om zeven uur is de personen tiein uit Nieuweschans bij het binnenkomen op het station te Groningen in botsing geko men met een goederentrein. De botsing was zóó hevig, dat verschillende menschen in den per sonentrein werden gedood of gewond. Er zijn drie dooden, twee zwaar en zes lichtgewonden. Verschillende reizigers moesten worden uit gezaagd, door dat de wagons gedeeltijlijk in el kander waren gedrukt. De botsing geschiedde op het emplecement, 150 meter voor het sta tion. De oorzaak moet worden gezocht in de eerste plaats in een verkeerden wisseistand en in de tweede plaats doordat een verkeerd sig naal op veilig was gezet. 16-jarige kantoorbediende door 4 mannen aangevallen. Zaterdag heeft in de Houttuin te Rotterdam een brutale roofoverval plaats gehad. De 16-jarige J. v. E., die in dienst is bij de firma van R., was tegen 11 uur 's-ochtends naar een bankinstelling geweest en kwam daarvan 0111 kwart over 11 terug. Hij droeg een acte- tasch onder zijn arm, waarin ruim 2000 gulden geborgen waren. In de vestibule van het kan toor van de firma van R., dat aan de Houttuin gelegen is, gekomen, werd hij plotseling door twee mannen overvallen, die hem enkele harde vuistslagen op het gezicht toebrachten, waar door hij op den grond viel. Hij zag nog dat een derde man op straat op den uitkijk stond, ter wijl een vierde de tochtdeur, die van de vesti bule toegang geeft tot de trap, vasthield. De jongen liet zicht echter door de groote numerieke meerderheid van zijn belagers niet in timideeren. Hij begon luidkeels te schreeuwen en hield de tasch zoo stevig vast dat de laffe aanranders geen kans zagen, hem die te ont- dukken. Het geschreeuw had intusschen de aandacht getrokken van het kantoorpersoneel van de firma van R. n allerijl klwamen een paar kan toorbedienden naar beneden hollen en op hun komst namen de aanvallers de vlucht. Zij ren den de Houttuin uit naar de Valkensteeg, ver volgens door de Goudsche Wagenstraat en de Breedestraat achtervolgd door enkele kantoor bedienden. Deze verzuimden echter de aan dacht van het publiek op de vluchtelingen te trekken en daaraan is het ongetwijfeld te wij ten, dat het laffe viertal door allerlei zijstraat jes een goed heenkomen zocht en er in slaagde te ontsnappen. Mt dat al is toch een vrij volledig signale- lement van hen bekend geworden en aan de hand daarvan stelt de politie thans een uitge breid onderzoek in. De kantoorbediende, door wiens kranig en kordaat optreden de overval mislukt is, wist nog te vertellen dat twee van de aanranders hem bij de bank hebben opgewacht en vandaar naar het kantoor gevolgd zijn. Een worsteling met inbrekers in een villa. Vrijdagnacht heeft zich te Nieuwe-Niedorp een Wild-West-gebeurtenis afgespeeld. Sinds jaren is daar kassier van de Coöpera tieve Boerenleenbank de heer H. Schoorl, die aan het einde van het dorp i,n een kleine villa woont. Hij leefde daar met zijn bejaarde vrouw en dochter. Tusschen 1 en 2 uur 's nachts ontdekte de heer Schoorl onraad. Het bleek, dat inbrekers door de achterdeur waren binnengekomen en direct waren doorgedrongen naar de slaapka mer van den heer S. De inbrekers vielen den bejaarden heer aan, die zich echter met alle kracht verdedigde. Een der bandieten wist de heer Schoorl met buitengewone krachtsinspan ning over het ledikant te werpen. De andere inbreker echter overmande hem, waarna hij werd vastgebonden. Daarna drongen de inbrekers de slaapkamer van de echtgenoote en dochter van den heer S. binnen en ook deze beiden werden vastgebon den. In dien tijd wist de heer Schoorl zijn kamer weer uit te komen en met zijn gebonden han den was hij reeds bij de buitendeur, toen hij door de inbrekers werd achterhaald. Opnieuw werd hij vastgegrepen en gebonden en onder bedreigingen met een revolver werd hij ge dwongen de brandkast open te maken, waaruit tienduizend gulden geroofd werd. De 79-jarige man kan zich tegen de bandie ten niet meer verzetten. Voorzoover dit mogelijk was, heeft hij dit zeer kranig gedaan, zoodat zelfs één der inbre kers de opmerking maakte, dat hij oen kranige oude baas was. In het dorp heerschte begrijpelijkerwijze een groote consternatie.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2