i ""■Abdijsiroop Uit de Pers Binnenland SuitenlaM Provineienieuws Stop vlug dien GRIEPaanval Ingezonden BSeaedeeling 7 Sociale voorlichting. Door den Zeer Eerw. Pater Vicarius zal op Woensdagavond voor de R.-K. georganiseerden om halfacht in het St. Josephspatronaat een lezing ge houden worden over de sociale vraagstukken van onzen tijd. R.-K. arbeiders allen dus presentDenkt er om, kennis is macht. Voetbal. Zondag speelde »Fratelli« tegen een combinatie van >Phivo« uit Philippine en wist de thuisclub een 53 overwinning te behalen. Tooneel. Door >Kunst en Vermaak* der K. J. V. zal op 8 en 15 Februari opgevoerd worden »De Wraak der twee broeders* van Pater Servatius. AntO te Water. Zondagavond reed nabij de nieuwe ophaalbrug over het kanaal naar Axel-Sassing een luxe auto van de garage «Cito» uit Axel in het kanaal. Gelukkig scheen de chauffeur geen groote vaart ge had te hebben, want de wagen zat nog met de kap boven water. Met de bestuurder zaten nog drie andere heeren in de auto, die allen nog uit de auto wisten te komen en zoodoende met een nat pak er af kwa men. De chauffeur moet nog aan het hoofd gewond zijn. De oorzaak schijnt te liggen in het feit, dat genoemde heeren met be stuurder incluis teveel café's bezocht hadden. Het mag dus een wonder heeten, dat hier geen dooden te betreuren zijn. Ingezonden Mededeeling. (34) r/ „Voor de Borst ligheid van het Sacrament en de volheid der genadegaven. En opdat God, de oorsprong van alle gena den, van Wien voorkomt alle willen en voltooi en, (103) volgens Zijn goedheid en almacht dit uitwerke en Z:,ch gewaardige te verleenen, leg gen Wij in diepe nederigheid Onze vurige smeekbede voor den Troon Zijner genade, en schenken, als onderpand van den overvlcedi- gen zegen van dienzelfden almachtigen God, aan U, Eerbiedwaardige Broeders, aan de gees telij khe'.d en het volk, dat aap uw altijd-bezige zorg en waakzaamheid is toevertrouwd, vol lief de Onzen Apostolischen zegen. Gegeven te Rome, bij Sint Pie ter, den 31en December van het jaar 1930, het negende van Ons Pontificaat. PI US XI. PAUS. LIBERAAL EN KATHOLIEK. De meening, dat liberalisme en katholicisme onvereenigbaar zijn, vindt in liberale kringen voortdurend bestrijding. Daarom is wel merk waardig de uiting 71 de liberale Avondpost" van 20 Januari 1.1. (ochtendblad)„P r i n c i- pieel aan elkander tegenstrj dig, en daardoor onderzoen- lijk, zijn de katholieke en de liberale gedacht e". (De spatiee ring is van het blad zelf). Daarna vervolgt het blad: Wij hebben in den laatsten tijd eenige ma len de aandacht gevestigd op het feeit, dat in ons land katholicisme en liberalisme on vereenigbaar werden genoemd, terwijl dit b.v. *n Engeland niet zoo is. Wij komen er echter rond voor uit, dat ons het betoog der onver- eenigbaarheid wanneer katholiek en libe raal zich beide zuiver aan hui beginsel houden juist lijkt. Natuurlijk kan een katholiek het op zeker oogenbl'k wel eens zijn met een liberaal program, met de actu- eele punten die daarop staan, rnet de staat kundige en economische politiek die in ze kere periode wordt gevoerd, en nog veel meer achten wij een tijdelijke samenwerking tus- schen be'jde richtingen mogelijk, maar wij hebben geen aanleiding om deze, ónze, over tuiging te verdoezelen: dat pricipieel, geestelijk de liberale en de katholieke gedachte niet vereenigbaar zijn: ze vormen nu ju'ist precies eikanders anti poden. En verder nog eens: Eerste eisch is dat we elkanders beginsel zuiver zien en zuiver stellen. En dan beschou wen wij de liberale en de katholieke ge dachte principieel als elkanders volstrekte tegenstelhmgen, die in een zekere periode voor een bepaald doel kunnen samenwerken, maar die nooit in elkander kunnen ver vloeien. 't Is wel merkwaardig dat de „Vrijheid" met een aplomb, dat eenigszins comisch aandoet, ons terzelfder tijd komt opvorderen de pause lijke stukken te noemen, waarin het staatkun dig liberalisme wordt veroordeeld. „Voor den dag ermêe", zegt het blad. Inderdaad een heele eisch! De pauselijke stukken, waarin liberale stel lingen worden afgewezen zijn eenvoudig legio. Afgezien van de veroordeeling van het grond beginsel van het liberalisme, zooals zich dat op religeus gebied openbaart, richtte zich de kerk ook al aanstonds tegen dat beginsel en zijn consequenties op niet zuiver-geestelijk gebied. Reeds Clemens XII begon er mee in zijn ency cliek van 28 April 1738 en zijn opvolgers her haalden deze veroordeeling voortdurend, o.a. Benedictus XIV, Pius VI, Pius VII, Leo XIII, Gregorius XVI en Pius IX: 't Zal wel vol doende zijn te herinneren aan de encycliek van Pius IX Quanta Cura van 8 December 1864 met den daarbij behoorenden Syllabus Leo XIII bevestigde reeds in zijn encycliek van 21 April 1878 alle veroordeelingen van het liberalisme door zijn voorgangers. In vele stukken van dezen Paus is verder van het liberalisme spra ke. Wij herinneren slechts aan Humanum Ge nus van 20 April 1884 en die over de mensche- lijke vrijheid van 20 Juni 1888. Wij zullen het h'prbij laten. Inderdaad de „Avondpost" heeft gelijk: prin cipieel zijn liberalisme en katholicisme onver eenigbaar, al is samenwerking op een of ander punt of op een bepaald program niet uitge sloten. Prov. Statenverkiezingen. Naar we vernemen is de datum, waarop de verkiezingen voor de Prov. Staatsn in Limburg en Noord-Brabant plaats hebben op Woensdag 15 April. De overval op Curacao. Naar gemeld wordt, heeft H. M. de Koningin afwijzend beschikt op het door derden inge diend gratie-verzoek, ten behoeve van kapitein A. F. Borren, die door het Hoog Militair Ge rechtshof wegens den bekenden overval op Cu rasao veroordeeld tot één dag gevangenis straf. Zooals men weet, heeft kapitein Borren zelf geweigerd een gratie-verzoek in te dienen. DE REVOLUTIE IN PANAMA. Een groote mén'gte wachtte Voortdui'ehd voor dé gevangenis der hoofdstad, toen de eerste berichten omtrent de gev angenneming van Arosemena de ronde deden De griep in Spanje. De griepepidemie heeft zich opnieuv/ uitge breid. Te Saragossa zijn verscheidene duizen den zieken. Te Cordova zijn de ziekenhuizen overvuld. Te Bilbao zijn vele zieken in de civiele garde. Een aantal postkantoren moesten sluiten wegens ziekte van het personeel. Een meteoor? Volgens een Reuter-telegram u',t New-York is op verschillende punten tusschen >iew-York en Canada het verschijnen aan den hemel ge signaleerd van een enormen rooden vuurbol met geel-rooden staart. De sterrekundigen meenen, dat men met een meteoor te doen heeft. Alle ruwheid en roodheid, pukkeltjes en uitslag, worden weggenomen door Doo«30-é0.«Tabt 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten Prov. Staten-verkiezing. Ged. Staten van Zeeland hebben de stem ming voor leden van de Provinciale Staten be paald op Woensdag 22 April. De voorloopige Groslijst. Naar gemeld wordt, wenscht de heer E. Locke feer, Hulst, geen candMatuur voor Provinciale Staten te aanvaarden. WESTDORPE. Gemeenteraad. Vrijdagavond 7 uur werd een spoedeischende gemeenteraadszitting gehou den. De voorzitter sprak de gebruikelijke Nieuw- jaarswensch uit, welke door de oudste wethou der werd beantwoord. Nadat de notulen der laatste 2 vergaderingen waren gelezen en ongewijzigd waren goedge keurd werden enkele ingek. st. medegedeeld (enkele door Ged. Staten goedgekeurde raads besluiten e.d.), welke voor kenivsgeving wer den aangenomen. Vervolgens kwam de kwestie der werkver schaffing aan de orde. Besloten werd om bij den heer George Govaert aan de Axelsche Straat een dijk af te voeren en met het vrij komend materiaal een rietveld op te hoogen. Medegedeeld werd, dat vóór de vergadering met den heer G. overeenstemming was bereikt om trent de voorwaarden. Besloten werd voorts, er bij de regeering en bij de Pro vin vie op aan te dr ngen, dat docr deze lichamen wordt bijgedragen in de kosten Gewezen werd op het feit, dat de Belgische regeering den laatsten tijd arbeiders uit het buitenland tracht te weren teneinde de werk loosheid in eigen land te verminderen. Men sprak den wensch uit, dat onze regeering even eens zal ingrijpen opdat zoodoende de werkge legenheid voor eigen landgenooten zal worden vergroot. Verder valt van deze vergadering niets be langrijks te vermelden. TER NEUZEN. Gemeenteraad. In een openbare vergadering van den Raad op Woensdag 28 Januari 1931 n.m. zeven uur komen de volgende punten in behandeling: le. Notulen. 2e. Ingekomen stukken. 3e. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel gemeentegrond aan P A Leunis en E. J. Wemaer te Ter Neuzen. 4e. Idem om afwijzend te beschikken op het verzoek van W. Naeije alhier, om vergunning een zinken beerput te mogen hebben in ge meentegrond. 5e. Idem tot vaststelling van een overeen komst met de N.V. PZEM te Middelburg voor de straatverlichting van de buurtschap Koe dijk. 6e. Idem tot benoeming van een gemeente geneesheer. 7e. Idem tot benoeming van leden van de commissies tot wering van schoolverzuim in de ze gemeente. Voor die in de Kom worden aanbevolen: 1. L. J. van Driel (aftr.) en H. A. Harte; 2. P. F. de Bakker (aftr) en Aug. Acke; 3. C. Leunis (aftr.) en H. Doetjes; 4. W. D. de Vries en A de Kraker; 5. G. W. Vesloot (aftr) en C Meijer (onderw. School Joz.str.) 6. P. M. Geelhoudt (aftr) en A L de Witte; 7. F. Elve (aftr) en W. Elve Fzn.: Voor die te Sluiskil; 1. A. J. Platteeuw (aftr) en F Clemminck; 2. C. J. Nobels (aftr) en mej. M J Schram. 3. W. Oostdijk (aftr) en G H Kooman 4 Jac P. van Doeselaer (aftr) en A Brakman; 5 P. Cortvr'endt (aftr) en A J. de Krijger. 8e. Idem tot wijziging van de gemeente-be- grooting dienst 1930; 9e Idem tot wijziging van de begrooting van het Woningbedrijf dienst 1930. 10e. Ontheffing schoolgeld 1929. 11e. Idem 1930. 12e. Idem hondenbelasting 1930. 13e. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een steunregeling voor valide arbeiders. Kookdemonstratie. De van ouds bekende fir ma D. E. Wolfert Hz., die al meer getoond heeft, de moderne reclame-techniek uitstekend te verstaan, heeft tegen D;<nsdag 1:7 dezer (mor gen dus) van 2,30 tot 5 uur op de bovenzaal van Hotel du Commerce, Markt (ingang Kers- straat), Ter Neuzen, een kook-demonstratie ge organiseerd met Kolma Tieleman en Dros-nia- terieel. Het programma vermeldt: I. Serveeren van soepen, vleesch enz enz. De Heer D. Kohlman houdt eene lezing. II. Thee- en koffieschenking door de firma N.V O. de Wiljes, Winschoten-Dordrecht III. Als bijzondere attractie serveeren wij appelbeignets, klaargemaakt in de Kolma's pa tent braadpan. IV. Er wordt gezorgd voor goede muziek. Wel geen enkele huisvrouw zal :t« verleiding kunnen weerstaan om daar eens een kijkje te gaan nemen. KLOOSTERZANDE De Hanze Woensdag jl. hield de Hanze al hier, een propagandavergadering.Hpe opkomst was verblijdend. Een kleine 100 midden st meiers uit Hontenisse woonden de vergadering bij. Door den heer Sassen uit Geertrui i mb rg w< rd een propagandqrede gehouden. Daarna spra ken nog Kapelaan Bongenaer, de heer v.d. Boom, directeur van het Hanzeburedlu te Breda en de heer Em. Lockefeer, lid der Tweede Ka mer. OOSTBURG. Beenbreuk. Dinsdag jl. liep dokter B. alhier bij een autobotsing nabij de wijk Draaibrug een beenbreuk op. SLUIS. Tegen de vooruitgang. Wij lezen o a. in ,.Ze- landia": Bestond eertijds weinig animo, voor 't be zoeken van vergaderingen der R. K. Kiesver- eeniging, thans, nu de a.s. gemeenteraadsver kiezing zal koeien te staan in 't teeken der wa terleiding, trekt een vergadering der R. K. Kiesvereeniging volle zalen. Met zekerheid valt te zeggen, dat 't over- groote deel der kiezers personen zal afvaardi gen, die rekening houden met hun wensch: niet aansluiten bij 'n eventueele waterleiding Tot zoover het bedoelde bericht. Het wordt ongetwijfeld hoog tijd, dat men de gemoederen te Sluis eens wat tracht te kal- meeren en pogingen aanwendt om daar ver standiger denkbeelden ingang te doen vinden, opdat de Sluische bevolking vóór het te laat is tot het besef komt, dat zij zich door een stel letje onverantwoordelijke raddraaiers heeft la ten beetnemen. Beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. SLUISKIL. Griep is een ziektetoestand, die door Abdijsiroop op een bijzondere wijze wordt bestreden. Abdijsiroop houdt de ontwikke ling en het verder razen van een griep-aanval tegen, door de taaie slijm - bezwangerd met ziektekiemen - uit te drijven. Abdijsiroop kalmeert het hoesten, verzacht de plekken, die ruw en rauw zijn in Uw keel, en Uw gestel ondervindt den gunstigen invloed. Onovertroffen bij Hoest - Griep - Bronchitis - Asthma. Alom verkrijgbaar. Prijs PI. 1.50, Fl. 2.75, Fl.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (GestoUe Abdijsiroop)

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2