Neas en Borst. Sociaal JTieuws. Rechtszaken Kerknieuws Prooincienieuws. 955e Staatsloterij Gemengd Jtteuws Sollernii Wie 't waschtgoed gaarne helder ziet jVtaak' trouw gebruik van „L E S S I V I T E" 64 Uit hef Binnenland. Uit het Buitenland. v i 7 tions van aankomst en vertrek, de rustplaatsen onderweg, de soort van het rijtuig, dat gebruikt zou worden, het recht op maaltijden en logies in de herbergen, die door den Staat gebouwd waren. Ook organiseerde het officieel reisbu reau toen reeds gezelschapsreizen voor afzon derlijke personen, die aansluiting bij andere reizigers zochten. Voor degenen echter, die niet in het beziet waren van rijksvrijkaarten, die niemand hadden, die hun het heilig recht van gastvrijheid verleenden, of die niet door de ge bruikelijke reisbureaux ondersteund worden, waren er gewone herbergen, waar de eigenaars met alle mogelijke nrtfdelen de toeristen tracht ten te lokken. In Ostria en Pompeji is het typisch beeld van deze provincie-herbergen voor ons be waard gebleven. Ingetonden Mefledeelinq 7 Bij neusverkoudheid en koude op de borst had men vroeger de goede gewoonte om neus en borst in te wrijven. Tegenwoordig gebruikt men hiervoor de geneeskrachtige Purol. Dameskapperscongres. In „Ameriaan" te Amsterdam, werd 19 Janu ari jl. een door den Nederlandsche 1 Kappers- bond uitgeschreven congres gehouden, speciaal bestemd voor de Nederlandsche Dameskappers Nadat de heeren A. Olthof, van Amsterdam, J. G. Gonlang, van Rotterdam en J. Cornax, van Amsterdam hunne inleidingen hadden ge houden, waarop een levendige discussie volgde, werden de beide onderstaande resoluties met algemeene stemmen aangenomen: „De Algemeene Vergadering van den Neder- landschen Kappersbond, gehouden op 19 Jan. 1931 te Amsterdam; draagt den Bondsafdeelingen op, zoo spoedig mogelijk een plaatselijk tarief vast te stellen voor de blijvende haargolf-bewerking, daarbij in acht te nemen: dat waar een plaatselijke vereeniging bestaat van vakgenooten, die bij de blijvende haargolf- bewerking geinteresseerd zijn, samenwerking gewenscht is; dat bij de vaststelling van een minimum tarief gekend moeten worden de vakgenooten, die buiten elk organisatie-verband staan en re kening gehouden moet worden met plaatselijke omstandigheden, geaardheid der zaak en stan ding der cliëntèle; dat, met inachtneming van deze factoren, de zaken ter plaatse worden gegroepeerd en wel in: Groep A, met zoo mogelijk een minimum-tarief van f 10; Groep B, met zoo mogelijk een minimum-tarief van f 15; Groep C, met zoo mogelijk een minimum-tarief van f 20; Groep D, met zoo mogelijk een minimum-tarief van f 25; dat het aantal groepen en dientengevolge het aantal tarieven zooveel mogelijk wordt be perkt; en ten slotte: draagt het Hoofdbestuur op, den afdeelingen bij hèt voeren van de actie voor een blijvende haargolf, met alle beschikbare en wettige mid delen bij te staan". „Het Dameskapperscongres, uitgeschreven door den Nederlandschen Kappersbond en ge houden op 19 January 1931 te Amsterdam; gehoord de inleidingen omtrent de toestan den in het Dameskappersbedrijf en de midde len tot verbetering; van oordeel: ten eerste, dat de arbeidsmarkt reeds in ster ke mate is overvoerd en beteugeling van het aantal vakgenooten noodzakelijk is, waaruit voortvloeit, dat het kweeken van kappers door particuliere vakscholen uit den booze wordt ge een grooten bruidschat te huwen. Hij was fijn beschaafd, een aangenaam pra ter, die over alles met veel vuur kon spreken, zoodat men werkelijk geest in hem meende te bespeuren, een musicus, een uitmuntend wal ser en een meester in de kunst om een cotillon te dirigeeren. Met die eigenschappen moest hij wel spoedig aan de romanesque Henriette be hagen en hij behaagde haar inderdaad. Henriette bezat tweehonderd-duizend francs persoonlijk vermogen en groote vooruitzichten daar zij de nicht van den graaf d'Areynes was. Gilbert bemerkte weldra dat hij haar be haagde. Weldra hadden de beide jongelieden elkaar begrepen en waren zij het er over eens, dat zij zonder elkaar niet leven konden. Zij zouden dus elkaar huwen maar om te huwen hadden zij de toestemming noodig van den graaf d'Areynes, oom en voogd van Hen riette. IX. Gilbert Rolin wilde naar den gtaaf d'Areynes gaan om zijn aanzoek te doen. Henriette verzette zich hiertegen; ut.t eenige gesprekken in de salons, die haar oor bereikt hadden en gretig door haar ontvangen waren, had zij vernomen dat de jeugd van hem dien zij liefhad, zeer stormachtig was geweest. Haar mishaagde dat n',et in hem, maar op haar oom moest het een ganscn anderen in druk gemaakt hebben. Bovendien was Gilbert niet van adel. het- acht; ten tweede, dat de manier waarop reclame wordt gemaakt voor de permanent-wave, met aanbieding van tarieven, waarbij serieus werk absoluut is uitgesloten, van zeer nadeeligcn in vloed is voor het prestige van het bedrijf en de bedrijfsgenooten; ten derde, dat het noodzakelijk :s, dat voor het Dameskappersvak, in 't bijzonder voor de permanent-wave, een minimum-tai lef wordt vastgesteld om de totale vernietiging v&n bet bedrijf te voorkomen; ten vi/erde, dat organisatie van alle Dames kappers een dringende behoefte is om met des te meer kans van slagen de in het bedrijf ge slopen misstanden en euvelen to bekampen; wekt alle Dameskappers van Nederland cp, zich aaneen te sluiten in den Nederlandschen Kappersbond draagt het Bestuur van den Nederlandschen Kappersbond op, alle in de referaten genoem de middelen toe te passen om te komen tot be teugeling van het aantal Dameskappers en het invoeren van een minimum-tarief of -tarieven voor de permanent-wave; gaat over tot de orde van den dag" gingen om de grens të passeéreri Jji den zin had. Gelukkig heeft men hier dus slechts te doen met een loos alarm. AXEL. V. V. V. Maandagavond werd alhie; de alge meene vergadering gehouden van de Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer alhier. Het batig saldo over 1930 bedraagt f 515. In de vacature Ed. van de Casteel werd geko zen de heer A. Reedijk. Ter v:,ering van het 5-jarig bestaan zal een kunstavond gegeven worden op 3 Febr., waai bij de familie Speenhof zal optreden. Voorts .werd het volgend programma van fee stelijkheden vastgesteld, 14 Mei (Hemelvaart) festival, 25 Mei (2e Pinksterdag) concours hip- pique, in Augustus winkelschouw cn tentoon stelling. NIEUWVLIET. G. E. B. Door den gemeenteraad te Nieuw- vliet is met algemeene stemmen besloten het gemeentelijk electriciteitsbedrijf met inging van 1 Januari 1931 over te geven aan de N.V. P.Z.E.M. voor een bedrag van f 9259 Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Maandag 19 Januari werd o.a. het volgende vonnis uitgesproken: overtreding Jachtwet: L. van C., 40 jaar, ja ger, Axel, vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter f 20 en f 10 en f10 cf 5 en 2 en 2 dagen hecht., met verbeurdverklaring van het geweer. Een dankbetuiging aan Z.H. den Paus voor de uitvaardiging van de Encycliek Casti conubii. Het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen heeft aan Z. H. Paus Pius XI het volgende telegram gezonden: Het Hoofdbestuur en de leden van den Ne derlandschen R. K. Bond voor Groote Gezin nen, vertegenwoordigend 15.000 katholieke ge- .Loos alarm. Bij onderzoek bleek ons, dat ie door sommige couranten gepubliceerde berichten omtrent een nieuwe dreigende zigeunerinvasie onjuist zijn. De desbetreffende geruchten zijn in de we reld gekomen door het feit, dat een vrouw, be hoorende tot een circusgezelschap, dat te Moer beke voorstellingen gaf, poogde per tram over de grens te komen. Het trampersoneel waar schuwde de politie, die onmiddellijk in actie kwam doch moest constateeren, dat men slechts met een ietwat zigeunerachtig uitziend circusgezelschap te doen had, dat geenerlei po geen bij den graaf d'Areynes ook gewicht in de schaal legde. Zij vreesde dus dat hij een aan zoek zou beantwoorden met een barsche wei gering daar hij er niet met zorg op voorbereid was. Gij kent, geloof ik, mijn neef den vicaris van Saint-Ambroise? vroeg zij aan Gilbert Raoul d'Areynes? Juist. Wij hebben elkaar een weinig uit het oog verloren, antwoordde hij, maar ik heb hem zeer goed gekend. Wij zijn te zamen op het in stituut in de rue des Postes geweest. Welnu, hij moet als beriv'jddelaar optreden tusschen ons en mijn oom. Hij? Waarom? Omdat hij een onbeperkten invloed op mijn oom heeft, die geen ernstig besluit zil nemen zonder hem te aradplegen. Mijn neef houdt veel van mij, hij beschikt over de meest overtuigen de welsprekendheid, die van het hart, hij zal onze zaak bepleiten beter dan wij dat kunnen en ons geluk verzekeren. Gilbert Rolin had zich reeds als knaap op het instituut steeds zeer vijandig getoond te genover Raoul d'Areynes en dit werd er met beter op nu hij wist dat deze, als erfgenaam van den graaf d'Areynes in dezelfde linie als zijn nicht op de helft van het vermogen aan spraak had. Niettemin, daar dit het eenige middel was om tot het gewenschte doel te geraken, maakte hij geen enkele tegenwerping, maar keurde luide een plan goed, dat hij in zijn binnenste ongerijmd en belachelijk vond en kwetsend zinnen van Nederland, diep getroffen door de ernstige bezorgdheid en heilige wijsheid, die Uwe Heiligheid de Encycliek Casti conubii Leb ben ingegeven, vol kinderlijke dankbaarheid voor het kostbare onderricht die alle christe lijk- gehuwden in die schoone regelen zullen vinden en voor de hooge aanmoediging aie Uwe Heiligheid geeft aan al diegenen die zich hebben gewijd aan de verdediging van het ge zin, bieden eerbiedig aan hun gemeenschap- pelijken Vader de betuiging aan van hun diepe erkentelijkheid en van hun onwankelbare trouw aan de katholieke leer van het huwelijk en van hunne gevoelens van onderwerping en aanhankelijkheid aan den Heiligen Stoel. VAN MEEGEREN, Voorzitter. voor zijn gevoel van eigenwaarde. Den dag die op dit gesprek volgde, werd Raoul d'Areynes ingelicht door Henriette om trent de gevoelens die zij voor Gilbert Rolin koesterde. De jonge priester hield evenmin van Gilbert Rolin, als deze van hem; hij beschouwde hem als een nutteloos wezen, een egoist, die geen ander doel had, dan ten koste van anderen vroolijk, onbezorgd en op ruimen voet te leven, doch daar Gilbert Rollin den schijn zeer goed wist te bewaren, kon de vicaris van Saint-Am broise hem niets ernstigs ten laste leggen. De mededeeling van Henriette verwonderde en overviel hem, hij kende zijn nicht, met wie hij opgegroeid was en die hij als zijn zuster be schouwde, door en door en hij wist wel, dat wanneer zij eenmaal een man "beminde, niets in staat zou zijn haar van gedachten te doen veranderen. Na haar vertrouwelijke mededeeling stil zwijgend te hebben aangehoord, vroeg hij: Dus ge bemint hem? Ja, ik bemin hem, antwoordde Henriette. Weet ge het zeker? Bemint ge hem inder daad? Met geheel mijn hart, met geheel mijn ziel, met al mijn kracht, riep het meisje hartstochte lijk uit. Ik twijfel er niet aan of het liefde is, ik weet het. Op uw leeftijd, met een romantischen geest als de uwe, ziet men dikwijls schijn voor werke lijkheid aan. Henriette glimlachte minachtend en zeide: Wat beoordeelt ge mij toch slecht. Bedenk Vijfde Klasse Derde Lijst. Trekking van 21 Januari, f 1000 No 634, 5221, 7434. f 400 No 1689, 2877, 4493, 7845 f 200 No 5595, 6159, 11059, 20752. f 100 No 3987, 6601, 8272, 11184, 12691, 16446 18960. Achthonderd gulden in de bedstee. Tusschen het beddegoed van wijlen den heer P. te Zwaagwesteinde is bij de verkooping van den inboedel een pakje met f 800 aan bank papier gevonden. Droeve thuiskomst van vader cn moeder. Te Dilsburg in het Köllerdal zijn Maandag avond, terwijl de ouders bij familie op bezoek waren, drie kinderen van een mijnwerker ge stikt. De moeder had de kinderen, een meisje tn twee jongens, in de naast de keuken gelegen slaapkamer naar bed gebracht. Toen de ouders, na een afwezigheid van vier uur terugkeerden, stond de woning vol rook. Waarschijnlijk hebben doeken, die in de keu ken bij de kachel huigen, vlam gevat. De kinderen zijn door den rook gestikt. Po gingen om de levensgeesten op te wekken, ble ven zonder resultaat. Een begin van brand kon door de buren spoe dig gebluscht worden. Nederlandsche ski-loopers verongelukt. Uit Weenen wordt gemeld, dat de lijken zijn gevonden van den 43-jarigen Leer H. Rinck. uit Rotterdam en den 44-jarigen II. Polak, iu,t Amersfoort, die bij het ski-loopen onder een lawine zijn bedolven. Zij werden leeds sedert Zondagavond vermist. Lawine-ongeluk. Dinsdagnamiddag kort na drieën had aan de Oostzijde van de „Benedikten-Wand" te Bene- diiktbeuren (Beieren) een verschrikkelijk la wine-ongeval plaats. Een aantal skiloopers van de Beiersche na tionale politie werd door een lawine overvallen. Negen personen werden meegesleurd in de diepte. Terstond werd een aanvang gemaakt met het bergingswerk. Tot nog toe kon echter slechts een man, die iji bewustelozen toestand verkeerde, geborgen worden. De overige acht personen liggen nog onder de sneeuw bedolven en zullen wel niet meer gered kunnen worden. Uit Bad Toelz en Benediktbeuren werden ter stond reddingsmanschappen gealarmeerd. Ook uit München is een reddingsexpediti.e, bestaan de uit twee officieren, een arts en dertig man schappen, per auto naar de plaats des onheils vertrokken. Hij moet oppassen. Zwaar strompelend en steunend op 'n stok, komt Jansen bij den dokter. Deze onderzoekt den pijnlijken voet. „Hoe lang loopt je al zóó? vraagt hjj. 'n Veertien daag, dokter. Maar domme kerel! De voet is verstuikt. Dat ge daarmee nog kunt loopen, is 'n wonder. Waarom ben je niet eerder gekomen? Och, weet u, dokter, als m'n vrouw merkt dat iets niet goed met mij gaat, dan verbiedt ze mij direct 't rooken. toch dat ik geen kind meer ben. Kunt ge u wel rekenschap geven van de gevoelens, die er in u omgaan? Ik kan mij daar zoo goed i ekenschap van geven, dat ik ze wel afzonderlijk kan opnoe men. Gilbert is alles voor mij, zonder hem be staat er voor mij niets. Liever zou ik met hem armoede deelen, dan weelde genieten met een ander. Ten slotte, wanneer hij stierf, dan zou ik ook sterven. Dat is overdrijving. Neen, het is ljefde. Ik ben geboren om de vrouw te zijn van Gilbert Rollin en door hem te beminnen, volg ik mijn roeping. Bedenk dat het huwelijk de ernstigste daad uit het menschelijk leven is, het is on verbreek baar. Wie door den vertegenwoordiger van God vereenigd zijn, zijn het voor altijd. Niets kan hun de vrijheid hergeven en wanneer zij zich in hun keus bedrogen hebben, dan is hun le ven een lange marteling. Maar als zij zich niet bedrogen hebben, dan is het de hemel. De dag van mijn huwelijk zal de eerste dag zijn van mijn geluk. De gedachte tys verre van mij kwaad van Gilbert Rollin te spreken, maar gij weet n.is- schien niet dat hij zijn vermogen verkwist heeft. Wat doet er dat toe? Ik heb een vermogen. Hij is verkwistend. Dat zal wel anders worden als hij getrouwd is. En als het nu eens nieti anders wordt? (Wordt vervolgd), i it-

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 6