De Zeeuwsche Koerier Vrijdag 23 Januari 1931. tweede Blad. De dood van een hongerkunstenaar Do Bodolaros van Saint-Sulpico. van 45e Daargang. No. 3721 FEUILLETON. Ingezonden Mededeellng Winterteenen KLOOSTERBALSEM door L. S. Do dood van den voormallgcn rcferendar en hongerkunstenaar Dr. Adolf Gluckman, die onder den naam Ventego optrad en die zich in den strijd om z'n dagelijksch brood vergif tigde, bewijst niet alleen, dat de tijd der hon gerkunstenaars, voorbij en dat dit beroep nic fc winstgevend meer maar het brengt ens ook weer dien tijd in herinnering, dat in haast iedere stad een man in een glazen kastje zat en zich als hongerkunstenaar liet bewonderen De hongerkuur als 'n publieke tentoonstel l'yig is nog niet zeer oud. Toch is het geen uit vinding van onze moderne eeuw. Wij vinden reeds in de chronieken uit de Middeleeuwen op geteekend, dat menschen vijftig dagen een hongerkuur volhielden en die niets anders na men dan een weinig water. In den ouden tijd, toen men over het alge meen veel at, was dat een groote prestatie. To genwoordig, nu elke vrouw wel eens meer cf minder een hongerkuur maakt om slank to worden of slank te blijven, bewondert men do hongerkunstenaars niet meer. Maar de zaak is in ieder geval zeer interessant en de wetenschap heeft waardevolle aanwijz'jigen te danken aan dezo hongerkunstenaars. Wanneer men iets over ho.i gerkunstenaars weten wil, moet men er eerst een begrip van hebben, wat hongerlijden is en welke gevolgen dat heeft. Honger is de gewaar wording die de mensch ondergaat, als hij be hoefte aan voedsel begint te gevielen en hit hongergevoel verschijnt steeds tegpn etenstijd zoodat menschen, die honger lijden, dikwijls buiten deze tijden absoluut geen honger bespeu ren. Maar daarom '»s het eten echter nog lang geen gewoonte. Ieder dierlijk of menscheiijk lichaam gaat op den duur ten gronde, wanneer het geen voedsel ontvangt. Bij een hongerkuur verliest het lichaam tot 50 pCt. ftan gewicht-. In ieder geval beteekent dit percentage reeds den dood. De hersenen, het ruggemerg en het hart ondervinden bij de hongerkuur geen ge wichtsverlies, terwijl lever, milt en andere org,a nen ongeveer tot de helft "n grootte kunnen verminderen. De sterkste afname kan men In de eerste dagen constateeren. Terwijl de hon gerende mensch steeds kolossalen dorst ïijdr, verdwijnt de behoefte aan drinken eerst bij hco intreden van den dood. Bij menschen, die zeer lang honger lijden vallen de haren uit i.n gaan de tanden los staan. De vraag, hoe lang een levend wezen honger kan lijden is vaak onder zocht en m enweet er nu wel iets van. In ieder geval staat het vast dat koudbloedige dieren langer zonder voedsel kunnen blijven, dan warmbloedige dieren. De watersalamander, de schildpad en eenige slangsoorten kunnen 2 tot 7 jaar zonder voedsel leven. De kikvorschen brengen het zelfs tot 10 jaar. Vogels sterven na 5 tot 28 dagen. De honden houden het van 25 tot 36 dagen uit. En de mensch? Bij menschen moet men onderscheid maken tusschen hen, die gedwongen hongerlijden en hen, die het slechts beproeven. Amerikaansche studenten hebben ten behoeve der wetenschap e-.n proef genomen. Maar na 60 uur vroegen zij reeds om eten. Men weet, dat in gevangenissen vaak een hongerstaking uitbreekt. Toch is die benaming 14) Raoul was vijf jaren ouder dan zijn ir<cht. Deze was een lief kind en werd een schoon, bevallig meisje, toen zij werd toevertrouwd aan de zorgen der directrice van een der beste pen sionaten van Parijs, terwijl haar neef studeer de aan een instituut in de rue des Portes. Raoul voelde zich aangetrokken tot den gees telijken stand, waartegen graaf Emmanuel ztch niet verzette, en op zijn twee-en-twintigste jaar werd hij tot priester gewijd en moest hij Parijs verlaten. Graaf Emmanuel vroeg toen aan zijn nicht of zij terstond tot hem zou willen terug kee- ren, maar zij antwoordde, dat zij liever op het pensionaat bleef. Het afgezonderde leven bij een man die niet jong meer was en die noo*;t van wereldsche vermaken had gehouden, kwam haar voor doo- delijk vervelend te moeten zijn: dan oleef zij liever bij haar vriendinnen. Evenwel toen het meisje haar negentiende jaar bereikte, moest zij toch, ondanks haar ver driet, het pensionaat verlaten, waar zij zich zoo gelukkig voelde. Raoul d'Areynes was benoemd tot vicaris te Nancy. Om dichter bij hem te zijn, besloot de graaf sijs pedois in de rue de Vaugirard te verlaten eigenlijk verkeerd, men zou beter van een eten staking kunnen spreken. Hierbij *s het sommi ge Engelsche suffragettes, waaronder de be roemde Mrs. Pankhorst, gelukt, een heele week zonder voedsel te blijven. Wetenschappelijk is vastgesteld, dat de doorsnee-mensch 1 a 2 we ken zonder eten en drinken kan blijven en wan neer zij slechts een weinig water tot zich ne men, kunnen zij het 4 weken uithouden. De eerste hongerkunstenaar der wereld was Dr. Henry Tanner, een dokter uit New-Yoik die in 1880 een weddenschap ranging, dat hij 40 dagen zonder eten zou blijven. Hij liet zich in een glazen kast zetten en scherp bewaken. Hij speelde het klaar om het vol to houden van 28 Juni tot 7 Aug. Een der eersten die munt u'j de zaak sloeg, was de Italiaan Biacomer Sis ei, die slechts eenige opiumhouderide iikeuren tot zich nam en in 1886 in Milaan 30 dagen onder controle vastte. Een geweid g verschijn- co! op dit- gebied was wel de 20.-jarige Iihlïaan Merlatti, die in het Grande Hotel te Parijs van 27 Oct. tot 15 Dec. 1886, 50 dagen lan.r zonder voedsel bleef. Hij dronk slechts gefil treerd water en rookte iederen dag enkele si garetten. Toen de kuur geëind'gd was, was Mer latti zóó zwak, dat hij 6 weken noodig had, eer zijn maag weer in staat was, regelmatig voed sel tot zich te nemen. Na de tweede proof is Merlatti toch gestorven. Van dien tijd af zijn er verschillende hon gerkunstenaars geweest. Reeds voor den tor- log traden een heele reeks menschen op, die >i alle mogelijke restaurants, gedeelteijk tnder controle, hun kunsten vertoonden. Maar mees tal werd de zaak als een variété-nummer op genomen en niet in ernst. Na den oorlog, spe ciaal in 1923, toen de inflatie haar hoogtepunt bereikte, toen iederen dag wat anders bracht, regende het formeei hongerkunstenaars. Do Berlijnsche Jolly was een der bovendste, die onder de scherpste controle 54 dagen zonder voedsel bleef en toch nog '?i staar, bleek de controle te verbreken. Het is nog altijd in twijfel getrokken cf ie mand, die in een kast gaat zitten en -Jagelijks zijn lichaam door beweging kracht onttrekt, wel in staat is zoo lang honger te iijden. Wer kelijk is dan ook bewezen dat JoJly en voor en na hem nog zoovele anderen, langs kle'.ne buis jes vloeibare chocolade binnensmokkelen die ze 's nachts nuttigden. Natuurlijk bevatten het Selterwater dat zij dronken en de sigaretten die zij rookten ook narcotische stoffen. Maar toch is het een geweldige prestatie zelfs op de ze manier 54 dagen zonder voedsel te blijven. Want al neemt men wat vloedbare chocolade, dan kan men toch van voeding eigenlijk niet spreken, nog minder van voldoend voedsel. Thans is het gedaan met de hongerkunste naars. Geen mensch gelooft meer aan de stren ge controle en de processen tusschen de hon gerkunstenaars en hun managers, die geen con trole over de ontvangsten toelieten en de hou gerkunstenaars bedrogen, terwijl zij in de kast zaten en zich niet konden verroeren, hebben vol doende bewezen, dat die records ver boven het werkelijke uithoudingsvermogen van den mensch gaan. In tusschen ontbreekt ook het tragisch slot niet zooals het geval G.'uckmann duidelijk bewijst. De gruwelijke jeuk ver dwijnt onmiddellijk met AKKER'. zuivert - verzacht geneest KÏGeen goad zoo goed." en zich, zelf in den winter voortdurend op Fe- nestranges te vestigen, waar Raoul dikwijls een dag bij hem kwam doorbrengen. Drie jaren later, tot groot leedwezen van zijn oom, moest de jonge priester Nancy verlaten, daar hij naar Parijs werd geroepen om daar den post van eerstén vxaris der kerk Saint- Ambroise te bekleeden. Henrotte was toen twee en twintig jaar en prijkte in den volle bloei van schoonheid en bekoorlijkheid. De graaf meende, dat zij nu op een leeftijd was, dat er aan een huwelijk voor haar gedacht moest worden, en dat hij de toekomst van zijn nicht moest verzekeren, door haar een ver trouwbaren beschermer te geven, wanneer hij zelf haar zou ontvallen. Henrotte kon zich met het denkbeeld van een huwelijk zeer goed vereenigen, maar zij had er een voorwaarde bij, een voorwaarde, waarvan zij niet zou afwijken. Ik zal nooit een echtgenoot willen hebben, dien ik niet met geheel mijn hart bemin, zeide zij. De graaf stelde eenige Lotharingsche jon gelui, die op het kasteel ontvangen werden, aan haar voor. Allen werden docr de schoon- heid van Henriette geboeid en draalden niet haar ten huwelijk te vragen. De jonge dame hoorde die aanzoeken - hoe wel alle zeer aannemelijk met minachting aan. Zij beminde niet en zij wilde beminnen met vurigen hartstocht, zooals in de romans beschreven werd, die zij in stilte op hes pen sionaat had gelezen. VON HINDENBURG groet de oere-compagnie van de Rijksweer, bij het verlaten van het Rijksdaggebouw. tkif OUD-ROMEINSCHE REISBUREAÜX. Gezelschapsreizen vóór 2009 jaren. Een eigenlijk reisverkeer ontwikkelde zich bij de Romeinen eerst, nadat Griekenland on derworpen en een Romeinsche prov'hcie „Acha ia" geworden was. Vroeger waren de Romeinen gewoon om tijdens hun zomervacantie de de r pen in den omtrek van de stad le bezoeken. Naarmate de stad zich uitbreidde en als ge volg daarvan de verandering der oude dorps huizen in groote huurkazernes, bre'den ook dc rijke Romeinen hun reizen voortdurend verder uit en verwijderden, zich zoover mogelijk van de stad, om bekoorlijke plaatsen op het land of aan zee te bezoeken. Typische zomerverblij - ven, die een groote vermaardheid genoten, wa ren Fusculum, het tegenwoordige Frascati, voor het verblijf te land, en Baja, aan de kust van Campan'p was een zeebadplaats. Dit waren de plaatsen waar de meest ver fijnde weelde heerschte, maar in alle deelen van het land trof men nog .drukbezochte plaat sen aan, die door de natuur rijkbeguristigd waren, vooral aan de golven der binnenzeeën, aan de Golf van Napels, en op Sicilië, die door heel veel toeristen in den zomer bezocht wer den. Nadat de bagage :,n talrijke paketten ver- De duivel haal d<e meisjes met haar capri ces, zeide de graaf soms, terwij hij toornig met den voet op den grond stampte. Henriette zal nog zoolang op haar ideaal wachten tot ze een oude vrijster is. Hij hield evenwel veel van zijn nicht en uit te deze klacht slechts, wanneer zij er niets van hooren kon, terwijl hij geduldig wachtte tot haar hart spreken zou. Men was |n het begin van het jaar 1876. De vicaris van Saint-Ambroise iiad zijn dom aangeraden een winter te Parijs door te bren gen, daar veel menschen te ontvangen ten ein de Henriette ni staat te stellen den man te ont moetendien zij zich tot echtgenoot droom de. Hij heeft gelijk, dacht de graaf en verliet Fenestranges om z',ch weer in zijn paleis in de reu Vaugirard te vestigen. De salons, die vier jaren lang gesloten waren gebleven en waar ook vóór dien tijd nooit veel menschen kwamen werden nu met veel luis ter geopend. De graaf d'Areynes gaf diners, soirees ont ving talrijke jongelui en de zeldzame vogel, d e zulk een indruk op het hart van Henriette 1 moest maken, werd door een vriend van den graaf meegebracht. Die zeldzame vogel was een man van dertig- jaar, flink gebouwd met een mannelijk schoon gelaat, fiere houding sierlijke oewegingen en aangename manieren. Hij heette Gilbert Rollin, behoorde tot een familie uit den aanzienlijken burgerstand, maar zijn verleidelijk voorkomen was bedriiege zonden was de zwaarsten werden recht streeks naar de plaats van bestemming ge zonden hielden de toeristen zicii bezig met het bepalen van de reisroute, verdiepten zich in boeken en gidsen, correspondeerden met hun bankiers over de f'pancieering van oe reis en voorzagen zich van een geschikt reiscostuum, den gebruikelijken kapmantel en breedgeran- den hoed. Daarna had men nog het transport middel te kiezen dat voor de uitvoering van het programma het meest geschikt leek. Er was een groote keus van vervoermiddelen, van cle twee-w'<elige karren, die een snelle maar onge makkelijke reisgelegenheid boden tot de „Rhe- da", de groote, plompe, vierwielige karossen, die soms door meer dan twee ossen getrokken werden. De verscheidenheid van voertuigen was, zoo als reeds gezegd, onbegrensd. Er waren wagens met bedden, met salons en andere voor ont spanning bestemd, er waren kleine rijtuigen voor een klein aantal personen en reusachtige koetsen, die een groote familie konden hei bergen. Wie zich op tijd had weten te voorzien van een vrij biljet, uitgegeven door het bestuur van den „Cursus publicus", was van alle zor gen ontheven. De biljetten vermeldden de ïta- lijk en dat schoone vernisje bedekte een zelf zuchtig wezen, een man zonder hart of recht schapenheid. Gilbert Rollin was een losbor, een luiaard, een speler, die al op allerlei manieren zijn for tuin had beproefd, zonder daar'.n tot dusverre geslaagd t ezijn. Hij was zijn loopbaan begonnen- als ambte naar aan het ministerie van binnenlandsche zaken, welke betrekking hij om Zijn luiheid er. onregelmatig gedrag had moeten verlaten daar na was hij beurtelings makelaar, wisselagent, administrateur van een schouwburg, sportman geweest en had in allerlei gewaagde pecula- tiën het laatste overblijfsel verspeeld van een vermogen van driehonderd-duizend francs, de nalatenschap van zijn vader, tlfë ^en geacht advocaat aan het hof van cassatie wijs'geweest. Op het oogenblik dat devriend van den graaf d'Areynes, die misleid was door het gunstige voorkomen en de hoffelijke manieren vaii Gil bert, hem in het paleis in de rus de Vaugirard voorstelde, leefde de jóngen man van licht schuwe ondernemingen, waarvan nog de minst cerlooze was, dat hij eiken avond 't njod'.ge voor den volgenden dag verdiende In slecht be faamde speelhuizen, bekend onder den naam van open clubs, maar ondanks lat bleef zijn voorkomen innemend, de gevel deed niets ver moeden van de inwendige verwoestingen. Hij hield nog omgang met een aantal oude vrienden van zijn vader, die hem nu en dan i.n de groote wereld brachten, waar hij wel hoop te zich weer te paard te helpen door het horfd van een rijke erfdochter op hol te brengen en

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 5