Binnenland Buitenland Stadsnieuws Prooineienieuws Officieele opening vau hel Bijkantoor der i\.V. Balaal'sclie Imporl-Maalscliappjj, Grosljjst voor de Prov. Staten verkiezing. vigt goedheid heeft geschonken, dan moeten zij noodzakelijkerwijze de gehoorzaamheid niet af leen toonen bij de meer plechtig? uitspraken der Kerk, maar ook binnen zekere grenzen bij de overige bepalingen en besluiten, waar door sommige meeningen als gevaarlijk of ver derfelijk worden verboden en veroordeeld. PI) Laten daarom de Chrisien-geloovigen op hun hoede zijn, ook bij die vraagstukken, welke he den ten dage over het huwelijk aan de orde zijn; laten zij toch niet al te veel vertrouwen op hun eigen oordeel, en zich niet laten verlok ken door een valsche wijsheid va nden men- schelijken geest ,d e men „autonomie" pleegt te noemen. Het past immers een waren Christen \ol- strekt niet zoo hoovaardig op eigen inzicht te vertrouwen, dat hij alleen zou willen aannemen wat in zijn diepste gronden door hem ais waar wordt ingezien, en te meenen, dat de Kerk, die tot leering en leiding van alle /volkeren door God gezonden is, van de nieuwere toestanden en omstandigheden minder goed op de hoogte Is; ook past het hem niet, slechts dan in- stemm'ng en gehoorzaamheid !"e toonen, wan neer de Kerk door een dier bovengenoemde plechtige uitspraken iets strikt oplegt, alsc£ het zoo maar vrijstaat en verstandig is, oe meenen, dat haar overige besluiten ofwel onwaarheid be vatten, of niet genoeg op waarheid en zedelijk he'4 steunen. Neen, het is een eigenschap van lederen warenChristenmensch, hij moge ge leerd zijn of niet, zich in alles, wat geloof en zeden betreft, te laten leiden en besturen door Gods H. Kerk, in haar Opperherder den Paus van Rome, die zelf geleid wordt door Jezus Christus onzen Heer. (Wordt vervolgd) J. J. G. baron van Voorst tot Voorstt Te Arnhem is Zaterdagavond om ruim ne gen uur kalm ontslapen de bekende katholieke oud-voorzitter van de Eerste Kamer der Sta ten Generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Jan Joseph Godfried van Voorst tot Voorst werd den 16den September 1843 te Elden ge boren en huwde te Zwolle den 21sten April 1875 Anna Elisabeth Mar',a Cremers. Den 8sten Juli 1863 ving hij zijn militairen loopbaan aan als vrijwilliger bij het instructie bataljon te Kampen, doorliep alle graden be neden den rang van off'eier en werd bij kon. besluit van 3 Januari 1870 ^benoemd tot 2den luitenant bij het eerste regiment infanterie. 18 Augustus 1875 werd hij eerste luitenant, 29 October 1879 luitenant adjudant, 17 September 1882 zag hij zich overgeplaatst bij het regi ment Grenadiers en Jagers, waar hij na ver schalende functies te hebben doorloopen op 23 April 1904 tot kolonel-commandans benoemd werd. Den 28sten Augustus werd hij benoemd tot adjudant in dienst van de koningin. 1 Mei 1914 volgde na reeds een zestal jaren lid der Eerste Kamer geweest te zijn, zijn be noeming tot luitenant-generaal cn sedert dien zelfden datum bekleedde hij tot 1929 het pre sidium der Eerste Kamer. Hij was voorts 2e voorzitter van de Gelder- sche Ridderschap, Baljuw der Malthezer- Ridderorde, en onder-voorzitter van den Raad van Toezicht der Carnegie-stichting. Voor zijn bijzondere verdiensten in zijn ver schillende functies werden den generaal ver schillende onderscheidingen en ridderorden in binnen- en buitenland toegekend. Hij was drager van het Groot-Kruis der Orde van den Nederl. Leeuw, welke onderscheiding slechts aan zes personen in den lande is ver leend. Voorts Ridder in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden, officier van Legioen van Eer, ridder in de Orde van Danebrog «Dene marken), Commandeur in de Orde van Frans Joseph, Commandeur der Kroonorde van Ita lië, Commandeur 2de klasse van de Orde van het Zwaard van Zweden en de Koninklijke Kroonorde 2de klasse van Pruisen. Eerste Kamer vacature. Als opvolger van het overleden Eerste Ka mer-lid J. J. G. baron van Voorst tot Voorst wijst de lijst betreffende de verkiezingen, waar bij den laatsten keer zijn mandaat is ver nieuwd, aan het Tweede Kamer-lid ir. L. J. M. Feber en na dezen den heer F. L. D. Nivard, wethouder van Rotterdam. Naar we vernemen, zal de heer Feber de be noeming niet aannemen. De heer Nivard zal, naar we meenen te we ten, de benoeming aanvaarden. Dam in het Hellegat. Naar wij vernemen overweegt de Regeering om spoedig over te gaan tot aanbesteding van den aanleg van een eerste gedeelte van een dam in het Hellegat. Het is de bedoeling in dit jaar het gedeelte op den ondiepen vooroever tusschen het Oost- Hellegat en den Noord-Brabantschen wal te maken en om aan de Oostzijde van dJ,en dam een geul te baggeren. In 1932 kan dan het nu te maken gedeelte van den dam aan den cever van het eiland Goedereede en Overflakkee wor den aangesloten, waardoor de vaarweg langs de Oostzijde van den dam zal werden geleid. Aan den dam zal een kruinsbreedte van 15 M. worden gegeven bij een hoogte van meer dan 1 M. boven den hoogst bekenden storm vloed, teneinde dat werk ook dienstbaar te kun nen maken aan de verbetering van de ver binding tusschen den vasten wal en de Zuid- Hollandsche eilanden. 80 c.M. sneeuw in 't Zwarte Woud. In het Zwarte Woud is de laatste dagen veel sneeuw gevallen, zoodat de sneeuwlaag op een hoogte van 1000 M. thans 80 c.M. dik is. Daar de sneeuwval nog aanhoudt, verwacht men, dat de laag nog belangrijk d',kker zal worden. Kliniek Wit-Gele Kruis. Donderdag 5 Febr. a.s. zal de nieuwe kliniek van het Wit-Gele Kruis plechtig worden ingewijd en in gebruik gesteld. T.B.C.-museum. Het blijkt dat er nu reeds veel belangstelling bestaat voor het T.B.C.- museum, dat Zondag, Maandag en Dinsdag as. in het Patronaat zal exposeeren. Ook een apar te stand de Zuigelingenbescherming betreffen de zal worden aangebracht. Het programma der driedaagsche expositie lu',dt als volgt: Zondag 25 Januari, 3 uur: Officieele tpening door den voorzitter van het Wit-Gele Kruis te Sas van Gent voor de genoodigden met hunne dames-hui,sgenooten; b) korte toespraak Bur gemeester Hoefnagels; c) inleiding door Dr. Puylaert, medisch adviseur der vereeniging; d) bezichtiging der tentoonstelling, alleen voor ge nood:gden; e) lezing door Dr. Hoorweg, onder v/erp: „T.B.C.-bestrijding op het Platteland"; f) openstelling voor het publiek tot 's avonds 9 uur. Maandag 26 Januari: a) des voor middags be zoek der schoolkinderen van enkele klassen aan het museum; b) openstelling voor het publiek van 3-9 uur) c) 7 uur lezing van Dr. J. van Maren Bentz van den Berg. Dinsdag 27 Januari: a) des voonniidags epen stelling van 912 uur voor schoolkinderen; b) des namiddags opening voor het publiek van 3-9 uur; c) 8 uur lezing door Dr. Puylaert; d) sluiting door den voorzitter; e) verloting. Het is te hopen, dat de bevolking van Sas van Gent en omgeving in haar welbegrepen eigenbelang in ruime mate van deze unieke ge legenheVi om haar kennis op het gebied der T.B.C. en haar bestrijding te verrijken, zal pro fiteeren. Burgerlijk Armbestuur. Naar wij vernemen, is de heer Jac. Geirnaerdt tot voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, alhier, benoemd. Werkloozen. Ter Arbeidsbeurze alhier ston den als werkloos ingeschreven: 70 Fabrieksarbeiders. 2 Metselaars. 1 Chef monteur. 1 Machinist. 1 Timmerman 8 Losse arbeiders. Het einde van de wielerbaan. Naar wij ver nemen zal de Sassche wielerbaan tegen 1 April a.s. moeten afgebroken zijn, daar tegen dien datum de huur afloopt en een verdere exploi tatie niet meer in de bedoeling ligt-. Men zou voornemens zijn dit werk door Sas sche werkloozen te doen verrichten Gevolg gevend aan een hoffelijke uitnoodi,- ging van de directie der N.V. Bataafsche Im port-Maatschappij te 's-Gravenliage, het ver koopkantoor voor Nederland der wereldver maarde „Konmklijke/Sheir'-producten, l.evon den we ons Vrijdagmiddag ten 2 uur aan de Hoeksche Brug te Terneuzen, alwaar het kor telings gereed gekomen Bijkantoor met <«pslag plaats distributiecentrale voor geheel Z - i Vlaanderen officieel zou worden geopend. De uiterst ongunstige weersgesteldheid had niet kunnen beletten, dat mèt ons tal van inede-gc- noodigden uit verschillende deelen van Z. Vlaanderen de plechtigheid kwamen bijwonen. We merkten o.a. op Burgemeester en Wethou ders en den gemeente-secretaris van Terneuzen 'den heer N J C Lambrechtsen-van Rit them havenmeester, F. Benard, techirsch ambte naar van den Rijkswaterstaat, M. C. Hack, in specteur van politie, de heeren P. Kan en G. Koevoets, afdeelingschefs der N. V. Zeeuwsch- Vlaamsche Tramwegmaatschappij, H. G. C. Co hen Stuart, ingenieur v. d. Provincialen Water staat, allen te Terneuzen, den heer A. Linden bergh, ingenieur van de P.Z.E.M., benevens enkele vertegenwoordigers van handel en scheepvaart te Terneuzen, waaronder de hee ren de Meyer en Ribbens. Aan den ingang van den feestelijk bevlagden nieuwbouw werden de gasten ontvangen dooi den chef van het bijkantoor, den heer G. D. Meuser, en aan den heer C. W. A. van Bergen lid der directie van de N.V. Bataafsche Import Maatschappij te 's-Gravenhage, die mede ter ontvangst aanwezig was, voorgesteld Wij maak ten voorts kennis met de heeren M. van Trigt, chef der distributie voor Nederland uit Rot terdam („onze admiraal" zooais de heer van Bergen hem noemde) en den heer L. F. Groos- man, die als uitvoerder, onder leiding van het arclfjtectenbureau Postma uit Deventer, het complex heeft gebouwd. De garage der Maatschappij was voor deze gelegenheid met loopers en zitjes - - zoo goed zulks de volkomen in het bedrijfskader passen de, uitertst sobere constructie toeliet in een soort ontvangstzaal herschapen, waarin zelfs een buffet niet ontbrak, dat onder de beproefde directie stond van den heer P. Standaert, eige naar van hotel „Rotterdam" te Terneuzen. Nadat de genodoigden zich hadden geinstal leerd, nam de directeur der Bataafsche, de heer C. W. A. van Bergen het woord om, na dank te hebben gebracht aan B. cn W. van Ter neuzen en aan de betrokken Rijksambtenaren, die, aldus spr., met groote welwillendheid hun ne medewerking tot de oprichting hadden ver leend, jn een interessante causerie de construe tie van het machtige Koninklijke-Shellbedrijf te schetsen. Spr. vestigde er de aandacht aller eerst op,.dat door zijn maatschappij als regel slechts een bijkantoor wordt opgericht als de desbetreffende rentabiliteitsrekening een be vredigende uitkomst toont. In Zeeuwsch-Vlaan deren was de uigaaf, door de oprichting van een zoodanig kantoor gevorderd, feitelijk nog n'et gewettigd, doch ik hoop, aldus spr., dat zij met uw steun, binnen zeer afzienbaren tijd vele malen gewettigd zal blijken, wat ook zal wij zen op een vooruitgang van Terneuzen en van Z.-Vlaanderen in het algemeen. Spr. verklaarde bij zijn tocht via Antwerpen naar Terneuzen den Indruk te hebben gekre gen, dat Zeeuwsch-Vlaanderen in meerdere op zichten nogal stiefmoederlijk is bedeeld. De Koninklijke-Shell doet aan die stiefmoeder lijke bedeeling niet mede doch wil pogen mede te werken om de streek vooruit te brengen o.a. ook door bevordering van het scheepvaartver keer langs het kanaal Gent-Terneuzen. In kor te trekken schetste spr. dan rie ontwikkeling van de Koninklijke-Shell-groep en vertelde en kele merkwaardige bijzonderheden over zijn genialen directeur-generaal, Sir Henry Deter- ding, die vanuit Londen het wereld-concern be stuurt. Terloops vermeldde spr. dat de bijkantoren der maatschappij allen volgens een uniform type gebouwd worden, zoodat onrlerdeelen van uit een centraal punt terstond konden worden vervangen. Vervolgens wees spr. er op, dat door de groote verscheidenheid van productie terreinen, waar over de maatschappij beschikt, gevoegd bij 1 haar volmaakten technologischen dienst, hare producten steeds voor alle doeleinden het beste j geschikt gemaakt kunnen worden. Spr. weidde f hierover verder in bijzonderheden uit. Als curiositeit memoreerde spr. voorts, dat zijn concern Vu deel betaalt van het totaal der Nederlandsche belastingen. Ik hoop danook aldus spr., dat U propaganda .:ult maken voor een der grootste Nederlandsche instellingen, want dat beteekent ook voor U beter en goed- kooper leven. Spr. eindigde met den wensch, dat door aller medewerking de oprichting van het nieuw verrezen bijkantoor gewettigd zou mogen blijken. (applaus) Alsnu werd de eerewijn rondgediend, waarna de burgemeester van Terneuzen de heer J. Huizinga het woord nam en aan de directie der Bataafsche Import-Maatschappij dank bracht voor de aan B. en W. gezonden uitnoodigïng. Om meer dan één reden, aldus spr... zijn wij verbiijd, dat Uwe instelling in Terneuzen ge vestigd werd. Allereerst voor de gemeente zelf die er belang bij heeft, dat zich steeds meer industrieën op haar gebied vestigen doch ver volgens ook voor Zeeuwscli-Vlaanderen in algemeen. Spr. merkte dan op, dat in Hollanc. nog al te weinig belangsteltng voor Zeeuwsch Vlaanderen bestaat en dat er zoo weinig ge daan wordt om den band te vestevigen. Ook uit dat oogpunt valt het toe te juichen dat de belangstelling van een machtige maatschappij als de Koninklijke-Shell naar deze gewesten uitgaat. Voor de afnemers is het voorts prettig, dat er gezonde concurrentie komt en ten slotte valt het ook te waardeeren, zei spr., dat juist ?nder de thans heerschende omstandigheden een der gelijk bedrijf zich komt vestigen in deze plaats Met den wensch, dat het de nieuwe onderne ming goed zou mogen gaan, dat de dtrectie steeds met genoegen op dezen openingsdag zou mogen terugzien en dat zich voor Zeeuwsch- Vlaanderen en Terneuzen door deze vestiging onbegrensde toekomstmogelijkheden zouden mogen openen sloot burgemeester Huizinga zijn hartelijke toespraak. Op uitnoodiging van directeur van Bergen werd dan een kijkje genomen aan de tankboot Shell 2, een van de tallooze „drijvende" bezit tingen van de maatschappij, welker zeer spe ciale bouw door den heer van Trigt werd geëx pliceerd. Dan poseerde het gezelschap een ooge iblik voor de lens van den heer D. But uit Terneuzen en tot besluit van de plechtigheid werd nog eenigen tijd geprofiteerd van de gastvrije ont vangst der „Koninklijke" die op dezen dag haar naam weer hoog gehouden heeft. Samenvoeging van gemeenten Naar verluidt zouden Ged.Staten. willen be vorderen, dat de gemeenten Bosehkapelle, Stop peldijk, Hengstdijk en Ossenisse nog vóór de a.s. raadsverkiezingen worden tezamengevoegd. Adjunct-commies ter provinciale griffie. Door Ged. Staten is benoemd tot adjunct commies ter provinciale griffie van Zeeland üe heer G, van Boven te Vlissingen, thans reeds als zoodanig tijdelijk werkzaam. Verkiezing voor de Prov. Staten. In de Donderdag te Zierikzee gehouden ver gadering der Centrale Zierikzee van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond", is voor de \er kiezing van leden voor de Prov. Staten van Zee land de volgende candidatenlijst vastgesteld. 1. H. C. van der Zande, Nieuwerkerk; 2 P. Kooijman, Zierikzee; 3 W. G. Boot, Wz., Burgh; 4 J. C. A. Bannink, Zierikzee; 5 N. W. van Putte Zonnemaire; 6 A. C. van der Have Oosterland; 7. C. Gast Brouwershaven; 8 C. A. Boogerd, Duivendijke; 9 A. P. van der Weijde, Rile meet; 10. H. J. Doeleman, Zierikzee Het bestuur van de R. K. Statenkieskring- organisatie „Hulst", stelde, aan de hand der van de verschalende kiesvereenigingen ontvan gen aanwijzingen, de volgende groslijst vast van candidaten voor de Provinciale Staten. Na der zal worden bekend gemaakt, v/anneer ever deze groslijst in de Kiesvereenigingen zal wor den gestemd teneinde te komen tot de offici eele candidatenlijst. Adriaansens A., Walsoorden Aernoudts A., Sluis. j Baart J., Hulst Bilt v. d. C. Th., Axel. Campen van F., Graauw. Daelman O., Westdorpe. -■ Dumoleyn E. B., Hontenisse. Geirnaerdt P. H., St Jansteen Goossens G., Sas van Gent. Kalle E., Westdorpe. Kindt Fr., Nieuw-Namen. Kort de P. P. M., Axel. Langenhorst A., Hulst. Lockef eer E. Th., Hulst. Meyer de F., Ter Neuzen Miliano de A., Waterlandkerkje. Plasschaert C., St. Jansteen. Reuneker A., Ter Neuzen. Rompu van J. A., Ter Neuzen. Staal J., Lamswaarde. Temmerman J., IJzendijke. Truffino B., Hulst. Ven v. d. Mr. F., Hulst. Vercauteren P., Nieuw-Namen. Vermeersen C., Hulst. Vienings J. W., Clinge. Waes van A. C., Zuiddorpe. Waesberghe van L., Hulst. Weynen A., Ter Neuzen. Oudheidkundige Kring „De Vier Ambachten". Op Vrijdag 23 Januari a.s. te 6% uur zal op de bovenzaal van 't hotel „De Linde" bij dhr. Raes te Kloosterzande een lezing met licht beelden gehouden worden door den heer J. A. Jolles uit Arnhem over: De Schuttersgilden in. ons land. .r'j rrr -•£ ZUIDDORPE Gemeenteraad. In de Vrijdag jl. gehouden raadszitting werd besloten, van de gelegenheid om alsnog tot het waterleidingplan toe te tre

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2