Sport en Spel 8nrgerl. Standen Loop der bevolking Rechtszaken. Gemengd Jlteuwz. Boeken Cijdschr. Uit het Binnenland. Uit het Buitenland. hartiging der hygiënische belangen van heel de bevolking. Spr. deelde mede, dat in Februari een con sultatiebureau voor zuigelingen zal worden op gericht, dat getracht wordt tot instelling van een bakerbureau in Zeeuwsch-Vlaanderen te komen en dat ook pogingen worden aanycwend om de meer dan 400 afdeelingen, van het Wit- Gele Kruis in Nederland in één Centraal bu reau te vereenigen. Met een „vivat, crescat, floreat" sloot spr. zijn opwekkende toespraak. Pater Gardiaan sprak dan een kort dank woord tot den Eerw. feestredenaar, de Eerw. heer Terwisscha van Scheltfrga, wien hij suc ces toewenschte bij diens propagandistischen arbéid. De heer Colsen, bestuurslid der vereeniging, schetste daarna in korte trekken den grcei van de plaatselijke af deeling en bracht warme hulde aan de oprichters, die hij met namen noëmde. Ook aan het aders der Eerw. Zusters- wijkverpleegsters werden door spr. wooiden van warme sympathie gewijd terwijl spr. ten slotte ook dank bracht aan de gemeenten West dorpe en Ter Neuzen voor den steun, in den vorm van subsidie, aan het Wit-Gele Kruis ver leend. Spr. kondigde voorts aan, dat ten behoeve van de blinden te Brugge een collecte zou wor den gehouden. Onder de aanwezigen werd een aantal boekjes rondgedeeld, waarin de werking van het blindeninstituut was beschreven. Ook pater Gardiaan hield nog een toespraak, waarin hij namens de plaatselijke geestelijk heid getuigde van zijn groote waardeering voor het werk van geestelijke en lichamelijke barm hartigheid, door de vereeniging verri.cht, de Zuster-wijkverpleegster prees fis een zonne- mensch, die opwekking brengt aan de zieken en voor de priesters vaak den weg bereidt naar de dikwijls ook zieke zielen en gewaagde van het ontzaglijke goed door de vereeniging aan de geheele bevolking gebracht. Spr. dankte Allereerst God voor den zegen, over het werk van het Wit-Gele Kruis uitgestort, prees dan het bestuur, dat de vergaderingen altijd vol tallig bijwoont (wat spr. een voorbeeld voor andere besturen noemde) en waar pit ijl zit, dankte en huldigde nogmaals de Eerw. Zusters en wees er ten slotte op dat het werk van Het Wit-Gele Kruis bewijst, dat ook te Sluiskil de Christelijke liefde bloeit. Blijft achting toon en voor dit liefdewerk, aldus spr., en steunt het. Met den wensch: „Zegene God deze schoone vereeniging" eindigde Spr. onder luid applaus zijn opwekkend woord. De secretaris der Vereeniging, de heer E. Kalle, bewees daarop den aanwezigen met een greep uit zijn overvloedig cijfermateriaal, dat de vereeniging inderdaad heel wat praesteert en bracht hun den indruk bij, dat er heel wat komt kijken om dat alles voor elkaar te krijgen Daarna bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen onder het nuttigen van een zeer „ge slaagd" kopje thee met „toebehooren" en het luisteren naar de keurige, opwekkende muziek nummers, die de blinde pupillen van den Eerw. heer van Lensbergen onder leiding van hun directeur, den heer van Rollegem ten gt hooie brachten. Een jubileum-viering die met voile 'echt ge slaagd mag heeten. TER NEUZEN. Opening van het bijkantoor der N.V. Bataaf- r.che Import- Maatschappij Vrijdag jl. had in tegenwoordigheid van een aantal genoodig- den de officieele opening plaats van het bij kantoor voor Zeeuwsch-Vlaanderen der N.V. Ba taafsche Import-Maatschappij het verkoopkan toor voor Nederland der „Koninklijke Shell"- producten. Wij komen hierop in ons volgend nummer nader terug. AXEL. Onze bedorven jeugd. Dinsdag werd alhier aangifte gedaan bij het hoofd der politie, dat een meisje van 14 jaar er vandoor was met haar „verloofde". De twee veeleblovende kinde ren werden te Rotterdam aangehouden «n met den sterken arm naar huis teruggebracht. HULST. Posterijen. Als kantoorbediende der eerste klasse bij de Post, Telegraaf en Telefonie, slaag de deze week de heer C, Hamel alhier. OSSENISSE. Gemeenteraad. In de Donderdag jl. gehou den raadszitting werd steeds met den steun van den voorzitter tegen besloten, zich te gen salarisverhooging van burgemeester en wet houders te verzetten. Wethouder Hermans ont hield zich van stemmen „wegens familieom standigheden". Ook voor aansluiting aan de waterleiding varen deze raadsleden natuurlijk niet te vin den. Langdurig werd gepraat over de contracten net de P.Z.E.M. Wethouder Hermans deelde nede dat geëlectrificeerd zullen worden: De Hooglandschendijk van af den Walenhoek ot aan den heer Dumoleijn; Lageweg (geen ..angeweg) vanaf den heer Jos. Koene over den Valenhoek voor bij het dorp, over Wet Zeedorp ,ot aan den landbouwer Jac. de Waal; de West traat vanaf de Lageweg tot de Weverstraat; le Kipstraat, Kerkstraat en Dorpstraat. Besloten werd de volgende lichtpunten aan te brengen: één op den Walenhoek; één aan het begin en een aan het eind der Kipstraat; een aan den heer G. de Waal, één aan den heer P. Hijel, en daartusschen nog één. Ook zal er één komen aan den heer Bruggeman; één aan de Weverstraat; één daar waar de _,ageweg aan den Lange weg aansluit en 3 op het Zeedorp. Tof ambtenaar volgens art. 9 Woningtoezicht werd benoemd de heer P. de Waal Jz. Z-n sa- alris bedraagt f 30. Voetbal Z. V. B. Sassche Boys II-Fratelli .4-0 De laatste thuiswedstrijd der Sassche reser ves is geëindigd met een mooie overwinning op Fratelli. Deze maal zijn we over het spel der Boys inderdaad tevreden. De meeste wed strijden werden verloren doordat de voorhoede haar schot meestal thuis gelaten had, maar ditmaal werd ijb elke voorkomende gelegen heid naar doel geschoten, waarvan de gevol gen dan ook niet uitbleven. Laten we hopen dat het bij deze eene overwinning niet zal blijven. ClingeTerneuzen II 3-2. Terneuzen kreeg gisteren z'n eerste neder laag te slikken. De Sassche Boys hebben nu een voorsprong van minstens 3 punten en hebben dus de meeste kansen om op den tijtel beslag te leggen. TUUR DE SUPPORTER. m KNOEIERIJ BIJ ZESDAAGSCHEN Hoe de Belgen wonnen in Brussel. De Antwerpsche correspondent van De Maas bode schrijft: Bij de laatste zesdaagsche te Brussel liepen er vooral onder het tribune- en middenterrein publiek allerlei geruchten als zou het koppel Piet van Kempen-Jules van Hevel de eerste plaats verkocht hebben aan het Belgische kop pel Charlier-Deneef, dat ook werkelijk gewon nen heeft, zooals men weet. Er werden zelfs be dragen genoemd waarvoor de eerstgenoemde het „zaakje" van de eereplaats hadden overge daan. Wat er van zij, voor personen die op de hoogte zijn van wielersport werd het geduren de dé laatste 24 uren van den wedstrijd duide lijk dat er gemarchandeerd was. Het koppel Piet van Kempen-van Hevel deed geen enkele poging meer om den achterstand van twee ron den op Charlier-Deneef in te loopen en toch waren zij verre de sterksten; hetgeen nog heel goed bleek bij de sprinten van het laatste uur. Zeis toen nog hadden zij den achterstand kun nen inhalen, indien zij daarvoor een ernstigen uitval hadden willen doen. In die laatste oogenblikken toen Piet van Kempen zijn bliksemsnelle spurts liet zien zoo snel dat de anderen wel leken stil tc staan, hoorden wij een Brusselaar schreeuwen: Ziede nou die smlappen kunnen nog wel tien toer kes nemen. Mar 't is al verkocht spel. Diezelfde Brusselaar en vele anderen floten van Kempen en van Hevel dapper uit toen zij als tweede aankomenden een eereronde reden. Velen hadden inderdaad de knoeierij bemerkt En toch waren er sommige bladen die den spot dreven met deze geruchten en vermoedens Maar nu komt Juul van Hevel, de Belgische koppelgenoot van Piet van Kempen, met een bevestigende verklaring. Aan een medewerker van een Vlaamsch weekblad heeft hij, van He vel, namelijk verklaard dat hij met Piet van Kempen minstens met 5 of 6 ronden voor sprong had moeten winnen, maar dat een zeke re Brusselsche sportcommissaris slechts oog had voor het koppel Charlier-Deneef. Peze per soon had niets nagelaten om hen te benadee- len door verscheidene gewonnen rondjes niet toe te kennen. „Deze partijdigheid ging zelfs zoo ver dat van Kempen en ik op zeker moment wilden op geven. Wij zouden het ook hebben gedaan, in dien de directeur der baan niet tusschenbeide was gekomen. „Enfin, om kort te zijn, die twee moesten winnen. Van Kempen en ik hebben dan maar van de nood een deugd gemaakt en vermits het zoo zijn moest, in plaats van voor de eer, voor onzen zak gezorgd. Proper werk, hè. Nu, 't is gebeurd en wijl wij aan zulke zesdagen- foefelarij reeds lang gewoon zijn, moeten wij er dus geen al te zeer hoofd meer >n maken." Wel een prachtsport dus die zesdaagsche, waarbij duizenden ernstige menschen zich elk jaar weer laten te pakken nemen door ge wiekste renners en directies. (Nadruk verboden). TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 15. Jan. Jacobus An- dries van Langevelde (van Zaamslag) 25 jaar jm. en Neeltje Elisabeth Helmenüach 22 jaar jd. 16. Francois Andreas de Doelder, 29 jaar jm en Petronella Mathilda van den Boom, 31 jaar jd. Geboorten. 12. Pieter Cornells, zoon van Izaak Gerreman en Elizabeth de Witte. Ebrina Pleuntje, dochter van Levinus de Putter en Jacoba Mar'#, Heijgelaar. 14. Cornelia Janna dochter van Hendrik Johannes van Gelderen en Elena de Mul. 15. Jan Cornelis Krijn, zoon van Krijn Cornelis Hamelink en Maria Jacoba Eekhout. 16. Jacob Adriaan, zoon van Geleijn Wieles en Johanna Kole. Neeltje Sara, dochter van Reinier de Doelder en Adriana Elisabeth Christina Wilhelm. Overlijden. 11. Elisabeth Krina van der Hooft 59 jaar echtgenoote van Jan Anthonie Rie- mens. 16 Joos Molegraaf, 84 jaar echtgenoot van Maatje Deij. TER NEUZEN In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: L. Stoffels geb. Kroon zonder beroep De Jon- gestraat 11 van Kruiningen. C. L. Schuddings, loods, Dijkstraat 77, van Nieuw Namen. A. A. Bilius, onderwijzeres, Grenulaan 21 van Zierikzee. i J. F. en F. Stoffels zonder beroep School- weg 35 van Hoek. M. Hoffman electricien Oostkade 15. Sluiskil van Sas van Gent. E. Curth geb. Linnebach, zonder beroep, West kolkstraat 4, van Mannheim. C. B. de Ridder, bankwerker, Kanaalweg 40 Sluiskil van Cadzand. Vertrokken: S. M. Bijleveld, onderwijzeres Westkolkstraat 18 naar Rotterdam. L. J. Adriaansen, adj. commies P. T T. Schut tershofweg 8, naar Kloetinge R. Tasma, bankwerker, Fabriekstraat 17 Sluis kil naar Tietjerksteradeel L. P. Heijdens, verpleger, Nieuwe Kerkstraat 8 naar Selzaete (B.) J. Zegers slagersknecht O 180 naar Amster dam J. Meijere, timmermansknecht Tholenstraat 139 naar Middelburg. F. J. Verlinde, dienstbode Van Steenbergen laan 43, naar Amsterdam. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 16 Januari. De volgende zaken o.a. werden behandeld: J. R. C. B., 24 jaar, chemist te 3as van Gent, was door den Kantonrechter te Ter Neuzen op 9 December veroordeeld tot f 10 of 10 dagen hechtenis, wegens het dragen van een uapen (knalpistool) te Sas van Gent op 2 November jl. De verdachte was in hooger beroep gekomen Elsch bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. A. F. R., 37 jaar, leurder, en M. A. P. B., huisvr A R., leurster, beiden te Hontenisse, wa ren door den Kantonrechter te Hulst, d.d. 2 October veroordeeld ieder tot f 7,50 of 3 da- en hechtenis, terzake dat zij op 15 Juni i930 te Terhole J. de Dijkere, M. Polvliet, J. Polvliet en A. M. Taalman hebben nageroepen met kwetsende uitdrukkingen. De verdachte was in hooger beroep geko men. E',sch bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter voor den eersten, vernietiging met vrijspraak voor den tweeden Auto verkocht voor een eent. Te Weert werd onderhandeld over den koop van een auto. De eigenaar vroeg f 1200, waar op een bod van f 1000 volgde. Toen deed de ver kooper het voorstel dat hij den auto wilde af geven op de volgende condities, die aangeno men werden. De kooper zou de eerste week bij- talen één cent, de tweede week twee cent en zoot tot de 17e week elke week het dubbele De verkooper zou dan nog een ton bier cadeau geven. De kooper. betaalde thans f 1310.71. Mosselbotter gezonken Zaterdag is de motor-mosselbotter, Cornelia uit Zierikzee in het Moddergat bij Wierum aan de Friesche kust, tengevolge van den storm ge strand en stukgeslagen. De vijf opvarenden zijn door de reddingsboot van Moddergat gered en behouden aan wal gebracht. Chauffeur aan brandwonden overleden Men meldt uit Darmstadt: Vrijdagmiddag raakte een Hollandsche perso nenauto die huiswaarts keerde, tengevolge van de gladheid van den weg aan het slingeren, waardoor hij in botsing kwam met een ervoor rijdenden vrachtauto. De personenauto werd op zij geslingerd en kantelde. Terwijl de eige naar van den auto, de koopman L. van R. uit Rotterdam uit den wagen werd geslingerd en slechts lichte verwondingen bekwam, geraakte de chauffeur onder den gekantelden auto. De benzinetank was tijdens de botsing geëxplo deerd, waardoor de omgeworpen auto binnen korten tijd in vlammen stond. De chauffeur kreeg zoo zware brandwonden, da? hij, kort na dat hij in het ziekenhuis was aangekomen, overleed. Ongeval met handgranaten. Op de exercitieplaats Nagyteteny (Hongarije had een oefening in handgranaatwerpen plaats ?ji tegenwoordigheid van den minister van landsverdediging en verscheidene hooggeplaat ste officieren. Minister Gombos werd op een gegeven oegen blik door een granaatscherf aan het linker been getroffen. Hij bekwam een ennkele centi meter d^/epe vleeschwonde. De minister verwijderde zelf de scherf en kon na in het militair hospitaal een tetanus- inspuiting te hebben gekregen en voorloop'# verbonden te zijn te voet naar liuis gaan. Bijna levend begraven. Te Constanz aan het Bodenmecr heeft zich een eigenaard'# geval van schijndood voorge daan. Alle toebereidselen voor de begrafenis waren reeds getroffen, toen de „doode", een drie en twintig jarige jonge man, op het laatste mo ment, de kist openbrak en zoo aan een nood- lottigen dood ontsnapte. Naar de „B.Z." meldt, had de schijndoode al de besprekingen en toebereidselen voor zijn begrafenis gehoord maar geen geluid kunnen geven en zich niet kunnen verroeren. Naar de doctoren constateeren, betreft het hier een merkwaardig geval van stijf kramp. Botsing in den ondergrondsche te New-York. Vrijdag had 'fi de City van New-York een botsing tusschen twee wagens van den onder - grondschen spoorweg plaats, waardoor het fbr keer geheel ontwricht werd. Eerst na eenige uren was de dienst weer normaal. In het geheel werden 17 personen gewond, de meeste licht. Goudklomp van 35 kilo gevonden. Uit Kalgoorlie in West-Australië«wordt het vinden van een reusacht'ge goudklomp ge meld. Hij weegt 35 K.G. en vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 66.000 gulden. Tooneelspeler tusschen hemel en aarde. Woensdag sprong te Praag plotseling een overspannen jongeman, zekere Hadrik, uit het raam van zijn op de tweede verdieping gelegen woning. Gelukkig echter bleef hij hangen aan een letter van een metalen reclame, vanuit welke positie hij tot de toegestroomde menigte een redevoering hield, waar'n hij uiteenzette, dat alle menschen tooneelspelers zijn en dat hij derhalve ook zijn rol speelde. De gealarmeerde brandweer ondervond hèfti gen tegsentand bij haar pogingen om den jongen man op den beganen grond te brengen, hetgeen niet gelukte, alvorens zij hem geheel gebonden had. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht. Hoe men in Albanië auto rijdt. Toen Friedrich Wallisch per auto door Al banië reisde, kwam hij ook in de beruchte ei- kenbosschen van Mamoeras, waar vroeger ontel bare rooverbenden hun schuilplaats hadden. In 1924 zijn op den weg daarheen nog twee Ame rikanen door roovers overvallen en vermoord. Wallisch vertelt nu In zijn boek „Nieuw Al banië" het volgende: Terwijl wij den tijd bekorten me: gesprek ken over dergelijke overvallen stonden plotse ling twee mannen voor ons op den weg. Het waren ttwee kerels met een herculische ge stalte, twee ongure typen met den patroon gordel om het lichaam en het geweer onder den arm. Zij staken de hand op: Halt' Wanneer men nu juist door de beruchte eiken bosschen reist, is zoo'n ontmoeting verre van aangenaam. Maar zonder zich om de gewa pende mannen te bekommeren reecl de chauf feur kalm verder. Juist op tijd sprongen ze te rug en hiermee was de zaak afgeloopen Later hadden we nog verschillende keeren dergelijke ontmoetingen. Dit alles is op zeer eenvoudige wijze te verklaren. Vooreerst de gewapende mannen staken niet de hand omhoog om halt te bevelen. De eene stak twee vingers op en dat beteekende eenvoudig „Heb je nog plaats voor twee passa giers?" Is het nu een chauffeur die voor e gen reke ning rijdt dan stopt hij, als hij tenminste nog plaats heeft voor zooveel passagiers als de vingers aanwijzen. Dan vraagt hij waar zo heen willen, is men het over den prijs een- dan laat hij ze instappen. Dat is zoo de ge woonte in het land waar de auto cie trein rroet vervangen. De chauffeurs die met hun eigen wagen van de eene stad naar de andere rijden, verhuren de plaatsen afzonderlijk ongeveer op dezelfde manier bij het autobusverkeer. Op verschil lende trajecten bestaan trouwens al geregelde autobus-diensten Natuurlijk kunnen deze autobussen het ge mis van een spoorlijn niet afdoende vervangen Vooral wanneer het de transport van goederen betreft is het auto-verkeer veel te duur. Daai heeft de jonge industrie van Albanië dan ook sterk onder te lyden. Maar de menschen rijden graag hard. Voor een autoritje betalen de arme boeren, van Al banië bedragen, die betrekkelijk veel te hoog zijn. INHOUDSOPGAVEN Practische Gemeente-Politiek, „het orgaan voor elk Roomsch-Katholiek Raadslid en voor allen, die belang stellen in de locale portiek I bevat in zijn nummer van 16 Januari het vol- gende: j Geen aanleiding tot pessismistische verwach- tingen. Plattelandspolit\e en wetenschappe lijke speurkunst. Geneeskundig schooltoe- zicht Jaarvergadering van de vereeniging I van R. K. Gemeenteraadsleden in de Rijkskies kringen Dordrecht en Rotterdam. -- Het voor- stel Fleskens inzake den kinderaftrek Van hier en daar Een voorbeeld ter navolging op het gebied van de woningvoorziening. Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van >DE ZEEUWSCHE KOERIER*

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3