T.B.C. Tentoonstelling te Sas van Cent. Sociaal JTieuws. Radionieuws Stadsnieuws EEi\ DRIMD VERZOEK Jubileum Wit-Gele kruis. £en waschmiddel als „L E S S I V I T E" bestaat op heel de wereld niet. 64 Die eens hem bekoorden. Verbabbel geen tijd, Dat geeft narigheid, En niet te vergeten: Wees tijdig met 't eten. Maak 't smakelijk klaar, Niet zout of ongaar. En maak uw huis. Verstand'^ en wijs, Een klein paradijs. De tarweproductie. Naar gemeld wordt, heeft in de conferentie der landbouwdeskundigen de Nederlantisehe deskundige dr. Van Rijn, het interessante denk beeld aan de hand gedaan, dat alle tarwepro- duceerende staten zullen overeenkomen gedu rende den tijd van een jaar hun productie met 71/2 pd. te verminderen. Deze kleine verlaging der voortbrenging zou reeds voldoende zijn om alle tegenwoordige aanwezige voorraden tarwe in een jaar van de hand te kunnen doen. Het denkbeeld vond nogal bestrijding, doch dr. van Rijn is voornemens op opnieuw ter sprake te brengerï bij de tarweconferentie van Maart in Rome. Leest iedere Katholieke Zeeuwsch- Vlaamsche boer wel het mooi geillus- treerd stands- en vakblad van den R.- K. Nederlandschen Boeren- en Tuin- dersbond ,,De R.-K. Boerenstand"? Hij, die zich op dit blad tot dusver niet abonneerde (voor slechts f 3,5° per jaar) heeft beslist ongelijk. Hij vrage onmiddellijk proefnummers aan bij de Administratie van «De R.-K. Boerenstand», St. Jorisstraat 37, 's-Her- togenbosch. werd vastgeknoopt, om z'ph zooveel mogelijk door aanschaffing dezer reglementen van zijn rechten en plichten als georganiseerd kiezer op de hoogte te stellen. Hierna bracht de secretaris zijn jaarver slag uit, vermeldend o.a. dat in 1930 8 bestuurs- en 7 ledenvergaderingen waren gehouden en dat het bestuur besloten had, zooveel mogelijk maandelijks bijeen te komen om over de be langen der vereeniging bij voortduring te wa ken. Het ledental steeg tot 240, een getal, dat volgens het verslag nog veel te gering is voor een gemeente als Sas van Gent, zoodat aange drongen werd op persoonlijke propaganda van alle leden opdat alle kiezeressen en kiezers lid mochten worden van de Kiesvereeniging en daarmee ook van de R. K. Staatspartij waarin zij, krachtens hun principe thuis hooren. Ais voornaamste resultaat der door het bestuur ge voerde actie werd vermeld, de invoering van het 4-puntenstelsel bij stemming voor de gros lijst voor de Prov. Statenverkiezingen, waar door ook aan een minderheid, die krachtens haar aantal recht kon doen gelden op 'n zetel, een eerlijke kans wordt geboden om dien zetel inderdaad te bemachtigen, een maatregel, waar toe Sas van Gent het initiatief had genomen. Het verslag eindigde met den wensch, dat met aller steun en medewerking in 1931 bij de stem bus van Staten en Raad een schitterende over winning zou mogen geboekt worden. Alsnu kwam de penningmeester, de heer W. Lammens aan het woord, die, 11a zijn beste wenschen te hebben geuit voor de leden en de vereeniging in het nieuwe jaar, rapporteerde, dat de inkomsten in 1930 f 118,80 hadden be dragen en de uitgaven f 112,79 zoodat er per 1 January 1931 een batig saldo was van f 6,01. Spr. deed een krachtig beroep op alle leden om De Voorjaars-bedevaart naar Lourdcs. Door de besturen van de Veieenig'ng tot Samenstelling van Nederlandsche Bedevaarten en der Centrale Reiskas van het R. K. Werk liedenverbond is besloten de Voorjaars-bede vaart naar Lourdes dit jaar niet. te doen plaats hebben, met het oog op de Jubileumreis naar Rome, ter deelneming aan de Rerum-Novarum- herdenking. Deze re'*s naar Rome is thans definitief van Maandag 11 Mei tot en met Donderdag 21 Mei. Indische K.R.O. Mgr. van Velsen, Apostolisch Vicaris van Ba tavia, heeft tot de geestelijk heid en de geloo- vigen van zijn Vicariaat een oproep gericht om mede te werken aan de totstandkoming van een Indische K.R.O. Gaarne verleenen wij plaatsing aan het vol gende ingezonden stuk: Op 25, 26 en 27 Januari aanstaande zal in het Patronaatsgebouw te Sas van Gent door het Wit-Gele Kruis een tentoonstelling georga niseerd worden. Wij kunnen er niet met genoeg nadruk op wijzen van welk groot nut dit T.B. C.-museum is voor de voorlichtig der bevolking ten opzicht der zóó gevreesde ziekte: de tuber culose. Wij mogen U dan ook verzoeken riet te verzuimen deze tentoonstelling te bezoeken welke eiken dag zal geopend zijn van 3-9 uur des avonds. De entree bedraagt slechts één dubbeltje. Vooral de Sassenaars en de bewo ners der naburige gemeenten worden nu eens in de gelegenheid gesteld om hun. belangstel ling te toonen voor het groote doel dat beoogd wordt. Zij vooral kunnen ruimschoots gebruik maken van de gelegenheid en nauwkeurig het museum aan een bezichtiging onderwerpen, om daaruit voordeel te trekken voor zich en hunne gezinnen. De verwoestende zijekte: de tuberculose, zij moet zooveel mogelijk door iedereen voorkomen en bestreden worden, zulks tori heil der ge- heele gemeenschap. Want ieder heeft den phcht niet alleen te waken voor eigen gezondheid, maar ook voor die van zijn geheele gezin. In het T.B.C.-museum dan, zal aanwezig zijn de Directrice die U alles, wat ge niet begrijpt zal uitleggen en U op hoogte wil brengen van wat ge weten wilt. Zegt niet: er is in mijn gezin geen T.B.C., wat voor nut kan 't dus voor mij hebben? Wie verzekert IJ dat ge mor- Wie helpt de St. Vincentiusvereeni- ging aan een kachel (liefst 'n buis kachel) ten behoeve van een harer gezinnen. R. K. Kiesvereeniging. Vrijdagavond jl. hield onze R. K. Kiesvereeniging in het patronaat haar jaarvergadering. In zijn openingswoord heette de waarnemend voorzitter de aanwezi gen hartelijk welkom en uitte zijn beste wen schen voor het nieuw begonnen jaar, de hoop uitsprekend, dat met medewerking van allen in 1931 door de Kiesvereeniging succesvol voc r Kerk en Staat mag worden gewerkt. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Vervolgens kwam ter sprake een circulaire van het bestuur der Statenkieskringorganisa- tie „Hulst", waarin een extra-bijdrage werd ge vraagd van 3 ct. per lid tot stijving der cen trale kas. Besloten werd hierop te antwoorden, dat de financiën der vereeniging momenteel geenerlei extra-afdracht toelaten. Wat betreft de eveneens in de circulaire vervatte aan sporing tot het voeren van een krachtige pro paganda werd door den wnd. voorzitter mede gedeeld, dat het program van actie nog niet in finesses is geregeld doch dat de heer Guit, lid der Tweede Kamer, op Zon dag 8 Februari, na de Hoogmis te Sas van Gent een spreekbeurt zal komen vervullen. Namens het bestuur werd dan medegedeeld, dat besloten was een proef te nemen net het teekenen van een presentielijst op de alge7 meene vergaderingen, zulks uit een oogpunt van orde en om te voorkomen, dat eventueel gestemd zou worden door personen, die daar toe niét gerechtigd zijn. Voorts deed de wnd. voorzitter voorlezing van een schrijven van dank en hulde, vei zon den aan den afgetreden voorzitter den heer P. van de Ven. Als derde mededeeling werd er de aandacht op gevestigd, dat de reglementen en kiesregle menten der diverse Kiesorganisaties tegen kostenden prijs bij den secretaris verkrijgbaar zijn, aan welke mededeeling de aansporing f gezien, wat er bij de a.s. verkiezingen op het spel staat dit jaar vrijwillig hunne bij dragen te verhoogen opdat het bestuur instaat zou mogen zijn een intensieve verkiezingsactie! te voeren. De wnd. voorzitter dankte voor het keurig kasverslag en verzocht de heeren Ch. de Mul en Leushuis, tegen de volgende vergadering de kas te willen controleeren en een kort schrifte lijk rapport van hun bevindingen te willen uit brengen. Daarop volgde de aanwijzing voor can did a ten voor de groslijst voor de Statenverkiezingen, die vlot van stapel liep. Genoemd werden suc cessievelijk de heeren G. Goossens te Sas van Gent, E. Kalle, Westdorpe, L. van Waesberghe, Hulst, J. A. van Rompu, Ter Neuzen, J. Tem merman, IJzendijke, A. Adriaansens-Buysrogge Walsoorden, C. E. Vermeersen, Hulst, E. B. Dumoleyn, Hontenisse, A. Aernaudts, Sluis en A. A. de Milliano te Waterlandkerkje. Een stemming over de voorzittersfunctie re sulteerde in de verkiezing van den heer J. H. A. Schuurs. In de bestuursvacatures, ontstaan door het ontslagnemen van mejuffr. Acda en den heer v. d. Ven werden alsdan gekozen de heeren J. A. Leushuis en A. C. Ververs. Alsdan vond de reglementaire vaststelling plaats van de minimum-contributie, welke op 25 ct. per lid gehandhaafd werd. De voorzitter deed zijnerzijds hierbij nogmaals een beroep op de offervaardigheid der leden om de kas door ruime extra-bijdragen te stijven. Na een rondvraag zonder vragers, sprak de voorzitter een kort slotwoord, den wensch uitend, dat de verblijdende belangstelling, die deze vergadering te zien had gegeven, ook bij volgende vergaderingen tot uiting zou komen. Speciaal bracht hij hulde aan de twee aan wezige dames-leden, wier sympathiek voor beeld, naar hij hoopte in de toekomst een rui me navolging zou mogen vinden. Onmiddellijk na de algemeene vergadering werd nog een bestuursvergadering gehouden, waarin de functies als volgt werden verdeeld: voorzitter J. H. A. Schuurs, onder-voorzitter J. A. Leushuis, le secretaris A. C. Ververs, 2e se cretaris G Goossens, penningmeester W. Lam mens, bestuursleden zonder bepaalde functie H. van Assche en J. Antheunis. gen nog zoo gelukkig zijt en zóó zult kunnen spreken? Het Bestuur van het Wit-Gele Kruis worde dan ook niet teleurgesteld in het vertrouwen, dat ge belang zult stellen in zijn arbeid. Gaat dus het TJ3.C.-museum bezichtigen! En gaat de kundige sprekers: Dr. Puylaert, Dr. Hoor weg, Dr. Bentz v. d. Berg hooren. 't ls van het grootste belang! Ook voor Bovendien zullen de Erven Wed. van Nelle voor het gezellige zorgen, door U kosteloos een smakelijk kopje thee aan te bieden. Tevens is aan de tentoonstelling een loterij verbonden Voor slechts twee kwartjes kunt U zich ten lot aanschaffen, dat meetrekt om een dertigtal prijzen, welwillend door bestuurs- en andere leden der vereeniging aangeboden. Gij die daar toe in staat zijt: koopt een lot! Daardoor steunt ge een vereeniging, dve werkt voor iedereen zonder onderscheid. Dus ook voor U zco ge ziek zijt of wordt en de hulp van het Wit-Gele Kruis inroept. Hoe méér de inwoners voor het Wit-Gele Kruis gaan voelen en het geldelijk steunen, hoe grooter de hoeveelheid materieel kan worden en hoe beter dus Ie verpleging kan zijn. Zij ten slotte nog gezegd, dat cok een afdeeling der tentoonstelling zal ingenomen worden door de zuigelingenbescherming, zoodat het museum geheel volledig zal vertoond wor den. Dus Sassenaars en Gij allen uit de naburige gemeenten: steunt het Bestuur m zijn pogen om daardoor meer en meer tot volkomenheid te geraken. Gaat zien de diep ernstige toe stand, die de gevreesde tuberculose kan verwek ken. Gaat zien ook naar de middelen, die er aanwezig zijn om de gevreesde ziekte te bestrij den tot heil voor ons zelf, ons gez:n en ons volk! HET BESTUUR VAN HET WIT-GELE KRUIS, Sas van Gent. WESTDORPE. Prijsbiljarten. Gisteren is er een prijskamp op het biljart gehouden bij Gijsel, welke een volgende uitslag gaf. Aantal spelers 28. le prijs R. Dumez en A de Cooker. 2e vrys Cl. Gijselen Ad. Plasschaert. 3e prijs Pr. Kalle en M. Thomas. 4e prijs Alph. de Causemaker en A. de Smet. Extra prijs B. Thomas en St. Briquet. Hoogste serie Cl. Gijsel 15. 2e Ad. Plasschaert 14. Diploma. Bij het gehouden Federtie examen voor het diploma Duitsche Handelscorrespon dentie slaagde onze vroegere dorpsgenoot de heer A. Vervaet thans te Eindhoven. R.-K. Kiesvereeniging In de gisteren gehou den algemeene vergadering der R.-K Kiesver eeniging werden de volgende candidaten voor de Prov. Staten genoemd: A. Vermeersch, Hulst A. E. Langenhorst, Hulst, E. Kalle Westdorpe. G. Goossens, Sas van Gent, E li. Dumoleyn, Hontenisse. J. A. van Rompu Terneuzen, Pr. Geirnaerdt, St. Jansteen, P. de Kort, Axel, E. Lockefeer, Hulst. Naar wij vernemen zal het Tweede Kamer lid de heer Gul,t ook hier op 3 Februari een spreekbeurt komen vervullen. SLUISKIL, De Griep Alhier heerscht de griep in véle huisgezinnen. Ook in de scholen zijn reeds vele leerlingen absent. Gelukkig heeft zij tot heden nog geen kwaadaardig karakter aangenomen. In de met guirlandes versierde patronaats zaal vond g fJterennamiddag de feestelijke her denking plaats van het 10-jarig bestaan der Siuiskilsche Wit-Gele Kruis-afdeeling. De le den waren in grooten getale opgekomen en ook pater Gardiaan, pater Leonardus en een twee- lal Eerw. broeders van het Capucijnen-klooster vereerden de bijeenkomst met hunne tegen woordigheid terwijl mede de plaatselijke ge neesheer, dokter van Loy en dokter Puylaert uit Sas van Gent aanwezig waren. Een orkestje van Vlaamsche Blinden uit Brugge luisterde de feestelijkheid op. Het welkomstwoord werd gesproken door den heer Colsen, bestuurslid der vereeniging, die in 't bijzonder tot de blinde muzikanten enke le hartelijke woorden rechtte. Nadat een drietal muzieknummers op zeer verdienstelijke wijze waren uitgevoerd, hield de weleerw. heer Ter- wisscha van Scheltinga, algemeen propagan dist der landelijke organisatie v. h. Wit-Gele Kruis, een feestrede. Na met enkele woorden het goed recht dezer vereeniging te hebben £e- memoreerd om dit jubileum feestelijk te her denken, gezien de geestelijke en lichamelijke gaven in tal van gezinnen gebracht, wenschte de Eerw. redenaar bestuur en leden geluk met hun jubileum, de hoop uitsprekend, dat het met de vereeniging „Semper Crescendo" mocht gaan. Spr. bepleitte dan op overtuigende wijze de reden van bestaan van het Wit-Gele Kruis. Met nadruk betoogde hij, dat het allerminst aan gebrek aan waardeering moest worden toe geschreven, dat men naast de bestaande neu trale vereenigingen „Het Groene Kruis" en ,Het Witte Kruis' nog een Katholieke organi satie had gesticht. In warme bewoording ge tuigde spr. zijn respect voor genoemde neutrale organisaties. Ik hoop zoo zeide nij o.a., dat de niet-Katholieken in Nederland niet zullen twij felen aan de oprechtheid onzer woorden als wij verklaren, blijde te zijn met het Groene en het Witte Kruis wijl zij nuttig waren en zijn voor zoo velen. Doch daarnaast, aldus spr.. vragen wij gereede erkenning van ons goed recht om onze zieken te verzorgen, zooals wij Katholle ken dat gewenscht achten. Spr. wijst dan op het geestelijke eleitient bij de zie te i r ple ging, dat zoo nauw met de stoffelijke hulp is verbonden. De ziel blijft van den mensch per saldo zijn hoogste goed. Een katholiek verpleeg ster nu, kan, naast de lichamelijke verzorging, aan den zieke ook geestelijk zoo onschatbaar- waardevolle diensten bewijzen. Spr. schetst dan op pakkende wijze de voordeelen eener verple ging, welke eerst en vooral met 's-menschen geestelijke belangen rekening houdt, vooral in onzen tijd, waarin zooveler harten versteend zijn en zooveler geloof verloren ging. In het bijzonder treedt het belang eener spe cifiek katholieke verpleging ook naar voren bij de verzorging van moeder en kind. Breedvoe rig ging spr. de taak na, die het Wit-Gele Kruis op dit terrein heeft te vervullen, stelde de ka tholieke levens beschouwing op dit punt mede onder verwijzing naar de jongste ency cliek van Paus Pius XI over het huwelijk tegenover de niet-christelijke moraal van kin derbeperking en schetste dan den arbeid, tot dusverre ten behoeve van moeder en kind ver richt door de opri/chting van moedercursussen, consultatiebureaux, kraamverpleging enz. enz. Het Wit-Gele Kruis wil de Katholieke mteders helpen om hun heiligste plichten te vervullen, aldus spr. Een en ander maakt de taak van het Wit- Gele Kruis zwaar en verantwoordelijk doch ik hoop, aldus spr., dat gij die taak steeds zult blijven vervullen met den Godsdienstzin, waar mee ge begonnen zijt. Spr. wekte de leden dan op tot een zoo volkomen mogelijke samenwer king in onderlinge liefde, die steunt op God, opdat zij, arbeidend en strijdend ender den banier van het H. Kruis, in lengte van dagen rijken zegen mochten brengen aan haar lij denden evenmensch. (Daverend applaus). De volgende spreker was dokter Adh. van Loy, medisch adviseur der afdeeling, die in een korte toespraak warme hulde bracht aan het werk der wijkverpleegsters, die aller respect en dankbaarheid verdienen. Spr. wees dan op de nuttige werking van het Wit-Gele Kruis, dat steeds op de bres staat, waar het geldt de be-

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2