""•Abdijsiroop Ho. 3719 Maandag 19 Januari 1931 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Binnenland Buitenland. Landb en Deeleelt bij hoesten VERSCHIJNT elken MAANDAG., WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTREKENING No. 52419. FEUILLETON. Do Bodolaros van Saint-Sulpice. 't Dreigend gevaar Ingezonden Mededeeling ,,Voor de Borst" DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Ad verten tien 20 cent per regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING ITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT De Merapi-ramp. De secretaris van het „Merapi Comité" deelt mede, dat telegrafisch honderd vijftigduizend gulden ter beschikking gesteld aan den gou verneur van Midden-Ja va, met verzoek deze en nog later te remitteeren gelden aan te wen den ter leniging van de nooden van de slacht offers van de Merapi-uitbarsting. Binnen enkele dagen zal een tweede verant- woordiging van de later ingekomen gelden plaats vinden. Het Gironummer van het comité waarop men bijdrage kan storten is 172700. Griepepidemie te New-York. Te New-York heerscht een vrij ernstige griep Alle hospitalen Tggen vol patiënten en in het Bellevue-ziekenhuis moest men zelfs tot nood maatregelen zijn toevlucht nemen en matras sen op den grond leggen, om meer zieken te kunnen opnemen. De ziekte vindt vooral haar slachtoffers on der de werkloozen, wier weerstandsvermogen, tengevolge van de ontberingen, is verzwakt. Belgische officieele smokkelaars? De Brusselsche correspondent van de Maas bode meldt: De „New-York Herald" weet mede te deelen dat de consul van Belg'ë te New-York, samen met verschillende andere in Amerika verblijf- houdende Belgen, er van beschuldigd wordt, met opzet valsche declaraties aan de Ameri- kaansche douane gedaan te hebben, bij het irn porteeren van biljart-laken, uit een Belgischen manufacturenhandel afkomstig. Er zou tegen de smokkelaars csn proces aan hangig zijn voor een schadevergoeding van 332.000 dollar, welke som het driedubbele zou vertegenwoordigen, van de schade, welke door de douane geleden werd. De bil ja: tl: kens in kwestie zouden opzettelijk 80 pCt. beneden hun waarde opgegeven zijn geweest. Anderzijds wordt vernomen, dat het Belgisch departement van buitenlandsche zaken tele grafisch den consul te New-York om ophelde ring in dezen verzocht heeft. De toestand in Engelscii-Indië. De executie van enkele personen, die bij de onlangs plaatsgevonden ongeregeldheden te Sholopoen waren gearresteerd, heeft, op tal van plaatsen hevige beroering verwekt. Ernstige botsingen met de politie waren van een en ander het gevolg en talrijke arrestaties vonden plaatsen. Vooral te Bombay moet de toestand zeer gespannen zijn. Van rust in deze voorname Engelsche be- 12) De pastoor van Saint-Ambroise, omstreeks zeventig jaar oud, is een eerbiedwaardig pries ter, op wien de neef van den graaf d'Areynes veel invloed heeft. In weinige woorden deelt de eerste vicaris hem het doel van bezoek mede. Mijn waarde abbe, antwoordt he mde pas toor, uw verzoek is te billijk en berust op te overwegende gronden, dan dat ik een oogen blik zou kunnen aarzelen u deiï toestemming te geven, waar gij om verzoekt. Wanneer gij niet vreest dat het u onmogelijk zal zijn ae moeieijlkheden te overwinnen, die gij bij elke schrede op uw weg zult ontmoeten; wanneer gij meent, dat ge Fenestranges suit kunnen be reiken, ga dan. Monseigneur de aartsbisschop van Parijs kent u, hij gevoelt veel achting voor u, en ik weet ook dat hij u lief heeft. Hij zal u evenals ik, daar ben ikzeker van de noodige machtiging wel willen verleenen. Zou ik u mogen verzoeken, mijnheer de pas- stoor, mij een brijef voor monseigneur mee te geven? Ik zal meer doen. Gij hebt aan een koele aan beveling niet genoeg, ik zal u zelf naar het aartsbisschoppelijk paleis vergezellen. Hoeveel dankbaarheid ben ik u niet ver schuldigd. zitting kan dus nog geenszins worden gespro ken. Financieel schandaal in Italië. In Italië fe de Bank voor Amerika en Italië voor 3 millioen Lire opgelicht. Een tweetal oud- Kamerleden moet bij dit schandaal zijn betrok ken. Storm. Boven Engeland en Schotland woedde Vrij dagnacht en Zaterdag een zware storm. De orkaan had nu en dan een snelheid van 120 K.M. per uur. Hij bereidde zich naar mid- den-Engeland uit en bereikte in den nacht Zuid-Engeland. In de havens langs le Westkust lag de scheep vaart geheel stil. De groote stoomschepen wer den door de kracht van den storm zoo vast tegen de kademuren gedrukt, dat sterke sleep- booten niet in staat waren ze vrij te houden. Op de Noord-Westkust van Schotland is een visschervaartuig op de rotsen geworpen. Eerst na buitengewone inspanning van de opvaren den van verschalende reddingsbooten gelukte het de bemanning van het vissche i:s vaar tuig te redden. Te Hull is een man door een windstoot op de spoorrails geworpen, juist op het oogenblik, dat een rtein passeerde. Een been werd den cn gelukkige afgereden. Te Londen heeft de storm aan verschillende gebouwen groote schade toegebracht. „Ontwapeningsnieuws". De Amerikaansche senaat heeft met 72 tegen 13 stemmen een crediet van 30 millioen dollar toegestaan voor het moderniseeren van 3 groo te slagschepen. Het dure leven in Noord-Amerika. Gemeld wordt dat in Noord-Amerika door de regeering een commissie is ingesteld naar de hooge prijzen der levensmiddelen Gestreefd zal worden naar een algemeene prijsverlaging. In moes- en bloemtuin, kelder en keuken. Wat elke maand te doen geeft. (2e helft Jan.) Nadruk verboden. In dezen tijd, nu het buiten vriezen, of sneeuwen kan, moet men soms wel binnen wat werk opzoeken. Men kan dan zeer goed het ge reedschap eens nazien, of er hier of daar iets stuk is, of dat sommige dingen ook staan te spreekwoord zegt: goed gereedschap is Het spreekwoord zegt: goed gereedschap is het halve werk, daarom is het nu de tijd om alles eens op te knappen, dan is het in orde, wan neer de tijd van werken aankomt, want dan is er soms geen ijtd voor. Men moet dan de schop of greep en andere gereedschappen glad schu ren, en zijn er pennen uit de houten hark, die dient om blad te harken, dan Kunnen er nieu we ingezet worden. Ook de zaag kan gescherpt worden, en men neemt de wielen eens uit de kruiwagen om deze eens goed te smeren. Dit Volstrekt geene, het doet mij genoegen dat de gelegenheid zich voordoet u mijn vriend te schap te kunnen bewijzen. Wij zuilen op dit uur waarschijnlijk den aartsbisschop wel in zijn paleis aantreffen, maar wij moeten ons haasten. Laat een rijtuig komen, terwijl ik een ander gewaad aantrek, binnen een paar jrJnu ten ben ik ter beschi|kking. De vicaris verlaat de pastorie en gaat een rijtuig zoeken, dat hij zonder veel moeite vindt. Vijf minuten late ris de pastoor weer bij hem Beiden stappen in en rijden naar den aartsbis schop De particuliere secretaris van den aartsbis schop van Parijs ontvangt beide bezoekers en laat hen terstond aandienen bij den ongelukki gen monseigneur Darboy, die in het volgende jaar zou vallen als slachtoffer der communards die hem op de binnenplaats van de gevangenis Le Granda Roquette met verscheidene priesters hebben gefusilleerd. De Aartsbisschop geeft terstond bevel de bei de geestelijken bij hem toe te laten en als de be zoekers zijn studeerkamer binnentreden, staat de prelaat op en komt hen met uitgestoken handen tegemoet. Vervolgens wijst hij hun twee fauteuils aan, dicht bij hem en voegt er bij Ik ben verheugd u beide te zien, waarmee kan i ku van dienst zijn spreekt vrij. De abbé d'Areynes is de eerste die het woord neemt. Ik kom Uwe Eminentie een gunst verzoeken, begint hij, en mijnheer de pastoor is wel zoo goed geweest mij tveergezellen, om mijn ver voor dagen wanneer men blij is binnen te kun nen zijn. Wij willen 'ets zeggen over enkele bloemen; allereerst over: hyacinten trekken. Men weet, dat deze bloemen, die men in de maand April bij velden in bloei kan zien in de omstreken van Haarlem, zeer goed vervroegd kunnen worden. Vooraf moeten ze daartoe in September of October in potten geplant en \n den grond gegraven worden, tot ongeveer in December. Om dien tijd zullen de bollen er al uit beginnen te komen en goed wortel gemaakt hebben; dan kan men ze al wel in de kamer zetten, ze zullen dan in Februari kunnen bloeien, als men ze voor het raam in de zon plaatst. Voor hen, die >(n 't bezit zijn van een kas, waarin gestookt wordt, zal het nog beter gaan ze daarin te zetten en de bollen te bedek ken door er een anderen pot over te zetten. Doordien de bol dan in t' donker zit, komt de bloem eenigszins vooruit bij de bladeren, be dekt men de bol niet, dan worden de bladeren lang en blijft de bloe mlaag wat niet zoozeer te verkiezen is. Azaleaindica: over deze plant valt veel te zeggen. Het is juist niet noodig om kassen of bakken te bezitten, om deze plant mooi te hebben. Wanneer men in 't bezit is van deze plant, dan houde men ze in een vorst vrije kamer waarin niet hard gestookt wordt. Als het voorjaar begint te worden en liet is (35) Hoesten is de grootste vijand der adem halingsorganen, omdat die daardoor zwaar der moeten werken. Slijm is de oorzaak van hèt hoesten. Abdij iroop werkt tot in de uiterste hoekjes op de slijmhaardjes, die zich overal in Uw luchtwegen hebben gevormd, hetzij door ziektekiemen, hetzij door aangroeiing. Millioenen kiemen broeien en kunr.en oorzaak worden van borstkwalen. Abdijsiroop nu maakt de slijm los en neemt de corzaalc zachtjes weg, zonder de teere weefsels te beschadi gen. Daarom zoo geroemd bijHoest, Bronchitis, Kinkhoest, Influenza, Griep. Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50. Fl. 2.75, Fl. 4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbor.s (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) 8 zoek te ondersteunen. Welke gunst gij mij ook te vragen hebt, mijn waarde abbé antwoordt de aartsbisschop, wees verzekerd dat ik ze u reeds van te voren toe sta. Wat betreft het? Kort en duidelijk zet de abbé d'Areynes het doel van zijn komst uiteen. Diep geroerd over hetgeen hij vernomen heeft zegt monseigneur Darboy: Ik sta u toe te vertrekken, mijn v/aarde abbé. maar vergun mij eenvge opmerkingen in uw eigen belang. Gij loopt groot gevaar aangehou den te worden en het zal u zeer moeilijk vallerf door het cordon der Duitsche troepen te komen die alle wegen' bezetten en op Parijs aanrukken Mijn oom roept mij, hij sterft en ik zou aarze len zijn laatsten wil te volbrengen en hem den steun te verleenen, dien hij van mij vraagt? hernemt de abbé. Ja, het is uw plicht dat weet ik uw plaats is op Fenestranges aan het sterfbed van uw oom en \k zou u niet kennen wanneer ilf meende, dat ge u door de gevaren van uw reis zoudt la ten weerhouden, ik vrees alleen dat het u on mogelijk zal zijn, die reis te volbrengen en dat ge den eersten dag reeds zult aangehouden worden door den vijand. Wanneer ik het doel van mijn reis meedeel aan de Pruisische officieren, voor wie men mij brengen zal, dan zullen zij mij misschien be grijpen en mij ongehinderd mijn weg laten ver volgen. Zij zullen uw waarheidsliefde in twijfel trek ken. En als zij zich niet laten ovretuigen? overdag mooi weer, dan verdient het aanbe^e ling de plant dagelijks buiten te zetten, todat zij voorgoed naar buiten kan, wat echter niet vóór Mei kan gebeuren. Men grave dan de plant in den grond; niet ',n de volle zon. De uitge bloeide bloemknoppen knijpe men voorzichtig uit, De Azalea kan veel water gebruiken, en al is het regenachtig toch zal men in vele gevallen goed doen de plant wat water te geven Gedu- ende den zomer moet de Azalea gegierd wor den, b.v. met verdunden koemest, verdund met wat roetwater. Cinerar'a's Calceolaria's: deze voorjaarsbloemen, die men nu in den kouden bak moet hebben staan, vereischen goede zor gen, althans om dezen tijd en bij vriezend weer De Cineraria's kunnen al heel weinig vorst ver dragen, want komt dé vorst maar even op de bladeren, dan zal men zien, dat deze wegrotten en dan is het oog van de plant af. Heeft men ze ?n een bak staan, waarin gestookt werdt, dan moet gezorgd worden, dat ze niet verdro gen, doch ze af en toe eens begieten. Ook moe ten ze niet te dicht op elkander staan, want dan is men lange spichtige planten te verwach ten. De Calceolaria's die ook prachtige voor jaarsbloemen zijn, kunnen iets beter tegen kou de, hoewel men toch ook zorgen moet, dat ze vorstvrij staan. Als het kan, moet men ze goed ruimte geven, dan kunnen ze flink ontwikkelen Overdag, wanneer het niet vriest, moet men de bakken een weinig luchten. Cyclamen: Vaak gebeurt het, da tsommige prachtige cycla men, die men koopt, of van den bloemist ge stuurd krijgt, binnen eenige dagen al verwel ken en slap hangen,, en 't mooie er al af \s. Dit ligt alleen aan de behandeling. Vooral moet gezorgd worden, dat de planten niet verdrogen want nu in dezen tijd de kachels hard gestookt worden, kan dat gemakkelijk gebeuren. Ook moet men ze niet te veel water geven, doch ze zeer nauwkeurig behandelen. Tevens moet men er aan denken, dat ze niet te dicht bij het gas licht, als men dat heeft, komen te staan, trou wens op den duur kan geen enkele plan* of bloem hiertegen. Men moet de Cyclamen, even als alle planten en bloemen, die men in de ka mer heeft, zooveel mogelijk frissche lucht ge ven. Kunnen ze wegens de vorst niet buiten, dan is er toch altijd wel een kamer waarin niet zoo hard gestookt wordt, en waarin men ze wel eens een halven dag kan zettm. Canna's: deze kunnen over 't algemeen vrij lang droog gehouden worden gedurende den winter. Een uitzonder ing maken hierop echter de groot- bloemige Canna's de zoogenaamde Canna's van Crozy. De ondervinding heeft geleerd, dat men goed doet deze bijv. begin Februari op te pot ten, en verder koud te houden tot ze naar bui ten kunnen Wacht men met deze Canna.'s nog langer ,of houdt men ze droog, dan zullen er vele mislukken. Toegift: Voor de Huisvrouw Houd netjes het huis En de kinderen schoon, Wis blijft de man thuis En brengt in zijn loon. Spreek vriendlijke woorden, Ondanks het kleed, dat ik draag? In tijd van oorlog mijn zoon, ziet de vijand overal spionnen. Spionnen, herhaalt de vicar's, een spion ver momd als geestelijke, o! Het priestergewaad is juist een zeer doelma tige vermomming voor hem die het naar behoo- ren weet te dragen, vervolgt de prelaat maar zelfs al verkrijgt ge de toestemming om over het grondgebied te trekken, waar de vijand thans meester is, dan moogt ge niet vergeten, dat de d«enst op bijna alle spoorwegen is ge staakt en de weg is ver van hier naar Lotha ringen. Waar ik niet rijden kan. monseigneur daar zal ik loopen, maar ik moet vertrekken. Een oogenblik blijft de aartsbisschop pein zend zitten, een d^epe rimpel doorploegt zijn voorhoofd, het teekend dat hij ernstig na denkt. Wacht even, mijn zoon, zegt hij, ik bedenk daar iets. Is het mij vergund te vragen wat: monseig neur? Vanavond moet ik naar den pauselijken nun tius, onder wiens voorzitterschap de leden van het tegenwoordig te Parijs aanwezige corps di plomatique vergaderden zullen, te einde van gedachten te wisselen over de maatregelen, die genomen moeten worden in het onvermij delijke geval dat de hoofdstad zal worden in gesloten. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1