Uw Zenuwen Rechtszaken. Gemengd Jtieuws. Boeken Gijdschr. Sollernii Ingezonden Mededeeling Mijnhardt's Zenuwtabletten Uit hel Binnenland. Uit het Buitenland. de maanden dat de zomer-seizoenwerkzaamhe den over het algemeen reeds zijn afgeloopen. Volgens eene gemaakte berekening zou, in dien de beetwortelcultuur niet'meer was uit le oefenen en moest vervangen worden door de teelt van endere gewassen, komen te very allen de helft van de door de landbouwers betaalde loonen f 885.000 de loonen voor tarreeren, enz geheel f 200,000 vrachten aan spoor, tram en schip pers voor f 513.000 loonen betaald door de fabrieken geheel f 450.000 die voor fabricat.',ebenoodigdheden geheel f 175.000 weegloonen weegbruggen vervallen geheel f 47.000 loonen en vracht voor kunstmest ver vallen voor ongeveer de helft (er zal ongeveer f 1.400.000 minder kunst mest worden gekocht) f 42.000 Totaal f 2.312.000 Alléén voor Zeeuwsch-Vlaanderen dus ruim twee millioen gulden minder aan loon en vracht, die het economisch leven van die streek zou moeten ontberen. En hierbij zijn dan de landbouwersbedrijven zelf nog buten rekening gelaten. Dat het vervallen dezer cultuur vooral in 't najaar aanleiding zou zijn voor een belangrij ke toeneming van de werkloosheid onder de arbeiders en schippers behoeft geen betoog. De tramlijnen zouden ongeveer de helft hunner totale inkomsten verliezen en de exploitatie niet kunhen volhouden, hetgeen alleen al een onhoudbaren toestand zou scheppen. De land bouwers zouden bovendien een product, ver liezen, dat niet is te vervangen door een dat voor hen, in verband met den wisselbouw, de zelfde economische voordeelen kan bieden als de beetwortel. Waar de Kamer zooals uit haar betoog blijkt onder de tegenwoordige economische verhou dingen regeeringssteun voor de landbouwers onontbeerlijk acht, heeft zij met belangstel ling kennis genomen van de toezegging van wege Uwe Excellentie, dat steunmaatregelen werden overwogen en dat met betrekking tot steun aan de tarweteelt reeds een daartoe strek kend wetsontwerp werd ingediend. De Kamer kan zich niet ontveinzen dat zij dien steun liever op een andere, meer directe en naar haar meening doeltreffender wijze had zien verleend, dan volgens het ingediende en door de Tweede Kamer der Staten-Generaal reeds aangenomen ontwerp naar hare ver wachting het geval zal kunnen zijn, doch d?£ moet blijkbaar in verband met handelspolitiek van ons land nog tot de vrome wenschen blij ven behooren. Zoo lang deze toestand blijft be stendigd, blijft echter ook de gelegenheid ge opend, dat alle landen der wereld hunne over productie al of niet tegen dumpingsprijzen vrije lijk over ons kleine land uitstorten, en daar door onze e'gen industriën of telers in moei lijkheden brengen, terwijl deze daarentegen voor uitvoer onzer producten aan alle zijden op hooge tariefmuren of andere belemmerin gen stuiten. Het is dan ook met leedwezen dat de Kamer kennis nam van het wetsontwerp tot goedkeuring der handelsovereenkomst van Genève van 24 Maart )930 waardoor Nederland in zijn handelspoli tiek betrekkelijk eenzijdig wordt gebonden geen bescherming ten behoeve van eigen handel of industrie te zullen toepassen, terwijl daaren tegen protectionistische landen vrijheid van handelen hebben bedongen o.m. iuist met ocg op de in die landen bestaande landbouwcris's, als ten onzent. De Kamer meent, dat ten deze met de realiteit der feiten rekening behoorde te worden gehouden, en de Regeering zich voor al onder de tegenwoordige omstandigheden vrij he5,d van handelen had moeten voorbehouden. Eenmaal toegetreden, zal dit een belemme ring zijn om beschermend op te treden indien het verder verloop der economische omstandig heden zouden dwingen ten deze een anderen koers te kiezen. De Kamer wenscht zich overigens te onthou den van een beoordeeling over de details der ingediende of toegezegde steun voorstellen. Op grond van hare beschouwingen, vervat in het hiervoren gaand betoog, dringt zij er ernstig op aan: lo. dat ten behoeve van den verbouw van tarwe zoodanigen steun wordt verleend, dat het loonend verbouwen van dit product moge lijk blijft; 2o. dat ook middelen zullen worden overwo gen voor het steunen van vlasteelt, iji het be lang van den wisselbouw en de werkverrui ming die de verwerking tot vezel biedt; 3o. dat bovenal steun zal worden verleend ten behoeve van de beetwortelcultuur en -in dustrie, welke, omdat zij in het gebied der Kamer in zoo ruime mate beoefend wordt en omdat daarin ook gevestigd zijn twee fabrieken voor het verwerken der bieten van zoo grooten invloed zijn voor de economische welvaart van Zeeuwsch-Vlaanderen, en vooral ook voor de werknemers van zoo invloedrijke beteekenis wegens het ooge bedrag dat aan de verwerking der suikerbieten wordt verloond, op een tijd stip dat ander seizoenwerk stilligt; 4o. dat, voor zoover steunmaatregelen zuilen worden uitgevaardigd, dusdanige regelingen zulle nworden getroffen, dat, door de hulp aan het eene deel der bedrijfsgroepen verleend, *een andere zullen worden geschaad, doordeze bij het distributieproces of het brengen der «varen van teler naar den consument uit te schakelen, en alzoo te zorgen dat alle bedrijfs organen hunne gewone functie kunnen blij ven vervullen; 5o. voorzorgen ie nemen dat indien finan- ciëelen steun zal worden verleend voor het telen van grondstoffen die ook in eigen land worden verwerkt, d'^e steun zich zalbeperken tot de grondstof die in eigen land wordt ver werkt, opdat de voordeelen die door 'net ver- leenen van dien steun kunnen worden verkre gen niet alleen aan den binnenladschen teler, doch ook aan de binnenlandsche industrie en werknemers zullen kunnen ten goede kómen, en alzoo geen Nederlandschen steun zal wor den verleend die ten goede komt aan u itvoer van grondstoffen, welke in dubbel opzicht na deel aan het eigen land zou berokkenen, door daaraan in de eerste plaats grondstoffen te onttrekken en later door invoering van het af gewerkte product tegen de binnenlandsche in dustrie te concurreeren 6e. wordt ten slotte de wenschelijkheid uitge sproken, dat, vooral onder de economische om standigheden waarin ons land thans verkeert, de Regeering zich voor wat betreft hare tariefs politiek ten opzichte van het ouitenland niet zal binden, doch zich voor wat betreft het uit vaardigen van verweermiddelen ten bate van het eigen land alle vrijheid van handelen zal voorbehouden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeehwsch-Vlaanderen te Terneuzen J. A. VAN ROMPU. Voorzitter. N. J. HARTE, Secretaris. Leest iedere Katholieke Zeeuwsch- Vlaamsche boer wel het mooi geïllus treerd stands- en vakblad van den R.- K. Nederlandschen Boeren- en Tuin- dersbond „De R.-K. Boerenstand"? Hij, die zich op dit blad tot dusver niet abonneerde (voor slechts f3,50 per jaar) heeft beslist ongelijk. Hij vrage onmiddellijk proefnummers aan bij de Administratie van «De R.-K. Boerenstand», St. Jorisstraat 37, 's-Her- togenbosch. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 9 Januari werd o.a, de volgende zaak behandeld: L. van C., 46 jaar, jager te Axel, was door den kantonrechter te Ter Neuzen veroordeeld wegens overtreding van de Jachtwet te Axel op 15 Sept. 1930 tot f 40 of 10 d. h. met bevel tot vernietiging van het inbeslag genomen ge weer. De Ambtenaar van het O. M. en verdachte waren in hooger beroep gekomen. Eisch vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en opnieuw rechtdoende veroor deeling tot f 40 of 40 d. h. (6) komen tot rust, kal- meeren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth en Drogisten Door een stier op de horens genomen. De landbouwer J. B. te Roggel werd aange vallen door een losgekomen stier,, die hem op zijn horens nam en eenige meters in de hoogte slingerde, zoodat hij terecht kwam op het dak van den stal. Toen B. van het dak afviel en de woedende stier hem weer wilde aanvallen, werd het beest door B.'s broer vastgegrepen en near den stal gedreven. Teneinde meer cn gelukken te voorkomen, werd de stier afgemaakt. B. kwam er met eenige schrammen aan han den en beenen af. Een 101-jarige arbeidster. De oudste arbeidster ter wereld moet zich te Parijs bevinden. Zij is 101- jaar oud en in dienst in een drukkerij. De eigenaar van de drukkerij stelde haar ouderdom vast bij de aanmelding voor de so ciale verzekering. z Natuurlijk waren er direct journalisten, die het oudje interviewden. Zij verklaarde, dat zij haar geheele leven te Parijs heeft geleefd. Van een tram, de metro of een autobus heeft zij nooit gebruik gemaakt. Dergelijke nieuw-mo- dische dingen d'jenen er slechts toe cm den vreedzamen voetganger te overrijden, meende zij. Terechtstelling met kijklustigen. Dinsdagmorgen, te 7 uur, is te Szolnck te rechtgesteld vrouw Kardos, die haar zoon en haar tweeden man door middel van arsenicum om het leven had gebracht. De terechtstelling vond plaats op de binnen plaats van het gerechtsgebouw. Er waren 860 toegangskaarten verstrekt aan rechtsgeleerden, ambtenaren, advocaten, jour nalisten en een aantal particuliere personen, die de terechtstelling hadden willen bijwonen. Sportleeraar tijdens skitocht spoorloos verdwenen. De zeven en twintige jar?,ge sportleeraar, Erich Wiedhahn, was in December van het vorig jaar naar Leuzerheide-See in het kan ton Qraubuenden vertrokken. Den derden Januari ging hij alleen een ski tocht maken, maar keerde n'et terug. Hij was gekleed in sportcostuumniets wees er op, dat hij van plan was, geruimen tijd weg te blijven. Badgasten meenen op den bewusten n o gen schoten in de bergen gehoord te hebben. Dezen kunnen natuurlijk van boschwachters en jagers afkomstig geweest zijn. Daar het echter ook mogelijk is, dat Wied hahn in handen van misdadigers is gevallen, zal de moord nspectie van de Berlijnsche re cherche op verzoek van de familie van Wied hahn een onderzoek instellen. SPROOKJESACHTIG RIJKE STAD ONTDFKT. In de oerwouden van Columbia. Twee regeerings'ngenieurs van de Zuid - Amerikaansche republiek Columbia hebben de stad Toro Vejo ontdekt, waaromtrent reeds 35ö jaar allerlei legenden in omloop waren. Deze stad werd in de zestiende eeuw gesticht in de dichte oerwouden van Columb4a door Spaansche avonturiers, die daar naar goud gingen zoeken. Maar onder den drang der omstandigheden moesten deze gelukszoekers reeds na tien jaar de stad voor de opdringende Indianenstam men ontruimen. De stad was in 1573 gest'pht door den Spaan schen ontdekkingsreiziger en schatgraver Don Francisco de Larraga. Deze werkte in opdracht van den onderkoning van de kolonie Nieiw- Granada. Dit uitgestrekte geb'ed omvatte do tegenwoordige republieken Columbia, Vene zuela, Panama en Ecuador. In Toro Vejo werd een ontzaglijke voorraad goud gewonnen, en op last van den onderko ning langs de Magdalena rivier naar de Cari bische zee verscheept. Vandaar uit vervoerden Spaansche galjoenen hun kostbare vracht over den Oceaan, waar zeeroovers een veilig trans port bedreigden. Voor de Spanjaarden in het land kwamen, waren de goudmijnen van Toro Vejo in het bezit van een Indianenstam. Jaren lang heb ben de blanke goudzoekers de moordende hitte van de moerassen gedragen en alle aanvallen der Indianen, die zich uit hun bezittingen ver dreven zagen, wisten zij af te slaan. Maar ten slotte behaalden de vergiftigde pijlen der In dianen de overwinning en ',n 1587 moesten de Spanjaarden het werk stilleggen. Ook na den aftocht der Spanjaarden waren de Indianen bang om de plaats te betreden, waar de witte duivels geleefd hadden en in den loop der ajren overwoekerde het tropische woud de oude huizen en straten. Zoo kwam de stad in de schaduw te liggen van een legen darisch bestaan. De telegrammen uit Bogota, die hier werden ontvangen, bevatten nog geen bijzonderheden over de ontdekking, welke thans gedaan is schijnt echter, dat de beide ingenieurs Franhy en Herrera in het bezit waren van oude kaar ten en oorkonden en zoodoende is het hun op den duur gelukt, om het lang gezochte spoor te vinden. Na een moeilijken tocht van vijf dagen, hebben zij met 30 menschen de oude stad ontdekt. Sinds den aftocht van Don Francisco tot op heden heeft geen enkele blanke deze st-j.d be treden. De ingenieurs vonden in moerassen, kanon nen, lansen, borstkurassen, kogels, en ook keukengerij. Bij de opgravingen die gedaan zijn, werden allerlei steenen gebruikte voorwerpen der In dianen gevonden. Eindelijk hebben zij ook klompen alluviaal-goud gevonden en platina en petroleum-bronnen. De oude stad ligt onder een dik bladerdak verscholen in het gebergte in het Zuid-Oosten van de provincie Choco, de meest Noordelijke provincie van Columbia. Dc ondergang van de Ku-Klux-Klan. De beruchte bende der Ku-Klux-Kian, die zooveel misdaden op haar geweten heeft, tegen joden, negers en katholieken, en die bijna over geheel Amerika een terreur heeft uitgeoefend, is thans haar ondergang nabij. Terwijl deze vereeniging in 1925 nog 8.904.944 leden telde, had zij op het einde van 1930 slechts 27.442 leden meer. In 1925 ontving deze vereeniging van haar leden een jaarlijksche bijdrage van 90 millioen dollar. Aan ongeveer 85.000 leden werden titels verkocht, hetgeen een winst opleverde van ruim 10 millioen dollar. Talrijke misdadiger sar restaties te Chicago. Te Ch'cago zijn 41 misdadigers gearresteerd, van wie er verscheidene gedeporteerd zullen worden. De politie heeft een omvangrijke raz zia gehouden, zulks in verband met den moord op een journalist, die onlangs gepleegd verd. Een gevolg van de bekeering van Jacobitische Bisschoppen. Talrijke Jacobiten volgen hun voorbeeld. De terugkeer van de Jacob'tische Aartsbis schop Ivarios en zijn hulp-bisschop Mgr. The- ophilus in d£ Katholieke kerk heeft tot gevolg gehad dat groote groepen van hun voormaligs diocesanen thans komen vragen om opgeno men te worden in de oude Moederkerk Er is een groote beweging gaande naar hereenig'.ng met Rome Mgr Ivarios daartoe gemachtigd door de Ker kelijke Overheid, heft ethans in den schoot der kerk opgenomen een groote groep Jacobie ten, d'e zijn voorbeeld wenschen te volgen. In de afgeloopen maand alleen reeds zijn er 35 families (180 personen) allen afkomstig ut Marelikara de geboorteplaats van Mgr Ivanios, tot de Katholieke kerk teruggekeerd Ook in Airur is een aanzienlijk aantal fami lies overgegaan tot het katholicisme Bijzoncte re vérmelding verdient nog dat in Madras twee eminente leeken zijn bekeerd nl Mr Charian en Jozef George, een beroemd advocaat en een oud-redacteur van „Hiderabad Independent" en van .Young india" het bekende dagblad van Gandhi Een nieuwe aardbeving in Japan. Nauwelijks zijn de puinhoopen van le ver woestingen die werden aangericht door de aardbeving van 1923 opgeruid of een nieuwe aardschok komt angst en verwarring brengen in Shizucka. Om 4 uur in den morgen begon de aarde te beven en deze aardschok richtte groote verwoestingen aan Indien de kerk van d? Missie beschadigd is dan de Prefectuur daar door in zeer groote moeilijkheden gekomen. Er zijn 5630 hulzen beschadigd en 2316 huizen zijn totaal verwoest. Bovendien zijn er 250 ge wonden en 257 dooden te betreuren. Skizuoka ligt ongeveer twee uur van Tokio aan den voet van het schiereiland waar de ramp plaats vond. Weer een missieboot vergaan Men seint aan Agentia Fides dat de nissie- boot „Benedictus" die op weg was naar Neu Lauenburg, in den Stillen Oceaan overvallen werd door den storm jn de buurt van het ei land Kabakon De golfslag was zoo hevig dat binnen enkele oogenblikken de boot water maakte en in de diepte verzwolgen werd. Slechts twee leden der bemanning konden be- houdn de kust bereiken. Een hunner had bij na 2 4uur in het water rondgezwalkt terwijl de ander eerst na 37 uur totaal uitgeput aan land wist te komen. De „Ludwig" heeft onmiddel lijk pogingen in het werk gesteld om de overige leden der bemanning te zoeken maar alle po gingen waren tevergeefs. Het Apostolisch Vicariaat van Rabaul is ge legen ten Oosten van N'jeuw Guinea en .pge- gericht in 1912 onder de benaming van Nieuw Engeland; dit missiegebied is toevertrouwd aan de missionar'ssen van het H. Hart van Issouij dum. Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van >DE ZEEUWSCHE KOERIERc INHOUDSOPGAVEN Het Gezin, ogaan van den Ned. R.-K. Bond voor groote gez'nnen van 1 Januari'bevat het volgende: Mededeelingen van het Hoofdbestuur Voor 't Christelijk Huisgezin: A. F. Jansen S.J.: Medi cijn tegen Vrees II Roeping XIII De eeuw van de Gramophoon Uit dan Vreemde; J. W. F. van Meegeren: Huldiging van den Bel gischen Minister van Arbeid II. --- Gezinsbe- langen: J. W. F. Meegeren: De Kinderaftrek bij de Inkomstenbelasting Kroniek Boekbe spreking. Inhoud van De Dietsche Gedachte van 10 Januari 1931: 1 Bericht 2 Tegen wien moeten wij zwak zijn? door E. Besse 3. De Hoefijzercorrespon dent en de nationale lamlendigheid door Mr. A. Loosjes 4. Wantrouwen en de oorzaken daarvan, door V. Haessaert 5 Onze taal in het zakenleven van Noord tot Zuid. door J. L. Peremans 6 Verschil (in kleederdracht) tus schen Noord en Zuid? door J. A. W. Swane 7. Nog een „verschil" dat als sneeuw voor de zon der eigen aanschouwingen verdween! door J. A. W. Swane 8. Distels door J. van Schcr- penzeel 9. Het zeer eigen karakter der Gro ningers door Dr. W. Zu'dema. Misrekening. De mooie M,a komt met haar grootmoeder in een stoffenzaak van een kleine provincie stad. Grootmoeder is doof, wat bekend Is, en de winkelieer maakt van deze gelegenheid ge bruik 0 mvr'<endelijke dingen te zeggen tegen het kleindochtertje. Mia doet alsof ze 't niet hoort, cn zoekt j.an dachtig tusschen de stoffen. Ten slotte vraagt zij: Wat kost deze roode zijde? Ik heb drie meter noodig. De winkelier zegt: Een kus per meter. Goed, zegt Mia. De winkelier verwondert: Waarlijk? Mia: Zeker, Grootmoeder betaalt. Overbodig. Een meisje van tien was bezig haar jonger broertje uit t eleggen, hoe zware zonde 't is te werken op Zondag. Waarom? vroeg het ventje. «3e politieagen ten moeten Zondag toch ook hun werk doen. Gaan die dan n'<et naar den hemel? Neen, zeide het meisje pert'nent, daar zijn geen politieagenten noodig. Uit de volkstelling. Een boertje, dat geen raad wist met het in vullen van de volkstell'4ngkaarten; zocht voor lichting bij een beter bestudeerd man. Enkele vragen had hij al reeds ingevuld: Gehuwd? Ja. Geslacht? een varkentje. Een ander boertje had bij de vraag „Ge slacht" ingevuld: verleden jaar wel, dit jaar niet. i

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 7