Landb en Deeleelt (8) schuwende woorden van den Jahoegir vallen mij weer in.Volgens d<e menschen daar be j neden heeft de schamane goed gehandeld. Mis schien had An joh het tenslotte ook wel zoo gewild.Want wanneer de dood nabij is onvermijdelijk volgens de meening van den schamane dan wacht men het eiade niet ïang af. Riemen om den hals! Drie man trekken!, een gerochelu'£! En hij, dien de schamane haat, is spoedig rijp voor zulk een Kamitok.zoodra hij ziek is den ouden An joh haatte hij, hem en mij den Blanke die hem de macht ontnemen wil, die de goden verdrijft met zijn kruis. W«1 jij in Anjohs plaats de statie overne men?. Ja, mijnheer, zegt Latschin aarzelend en denkt zeker aan het uiteinde van A tij oh. Maar geef mij een geweer en een toover- blad! Zwijgend reik ik hem de buks en patronen. en een brief, die mijn moeder mij schreef een tooverbladgeschreven. Niemand kan het lezenen wie het zou kunnen lezen, komt hier n'*et in die woestijn aan de Pala. En toch werkt hij wonderen uit de brief dat papieren too verding. U hebt toch twee geweren, mijnheer? Ja! Waarom? De wolven mijnheer!.... Want u moet nog terugzonder mijniemand mag zien of weten, dat u iets afweetdat u getuige waart van dezeKamitok. En hoe v'tfid ik den weg naar de Jakoegiren furte terug? Wacht hierecven maar Ik zend u mijn zoonHij brengt u terug. Nu waakt Latschin over mijn statie aan de Pala. Hoelang Ingezonden MededoelM N.C.B. Kring te Hulst. Zaterdag vergaderde de N.C.B. Kring Hulst ln hotel de Lozanne. Bij afwezigheid van den heer Truyman leidde de heer Langenhorst de vergadering. In zijn openingswoord memoreerde spreker de sterke daling van de prijzen der landbouw producten. Hierin moet verbetering komen. Tot nu toe liep de verkoop der producten over de markten Axel en Hulst. Hierbij blijft echter te veel aan de vingers van den tusschenhandel. De nood dwingt om de geldelijke belangen der boeren te verbeten en zoodoende de tusschenhandel uit te schakelen en te probeeren direct aan den groothandel te verkoopen. Daarvoor moet flink aangepakt en al valt de or ijs eens tegen, toch volhouden. Er is reeds getracht overeen te komen met de middenstanders. Deze pogingen zijn mis lukt wijl de middenstand tegen coöperatie is. Van vruchtbare samenwerking kon aïzoo niets komen. Hierna verkrijgt de heer van Campen het woord omtrent de verkoop van granen. Hij verklaart dat daar reeds op verschillende ver gaderingen over gesproken dat de prezen buitengewoon slecht zijn en dat de landbouw zoo wordt vernietigd. Valt er al een kleine verbetering te censta- teeren, dan is dit in hoofdzaak nog te danker, aan de organisatie. Daarom zal de N C.B. trach ten een n'jeuwe instelling te krijgen, tot ver koop van granen. De weg van den boer, tot de Rotterdamsche Beurs moet worden verkort door, met het org op eigen bestaan, de tusschenhandel uit te schakelen. Hierdoor zal meteen verkregen worden, dat de handelaren probeeren de prijzen te ver beteren. Goede resultaten waren reeds verkre gen door coöperatief aankoopen van kunst meststoffen, waardoor de handelaar zijn orij- zen ook heeft verlaagd. Nu wacht hij in spanning. Slechts een paar minuten, want dan doen zich voetstappen binnen hooren de deur wordt geopend en een priester komt op den drempel Deze priester is de abbé Raoul d'Areynes, eer ste vicar's van Saint-Ambroise en neef van graaf Emmanuel. Hij is dertig jaar. Zijn gestalte \s even hoog en forsch als die van zijn oom, hij heeft een breede borst en bree de schouders en een mannelijk schoon gelaat, dat door bruin, krullend haar omlijst wordt Ztfri bruine oogen staan zachtzinnig en kalm, maar toch kunnen die oogen soms fonkelen van geestdrift of van verontwaardiging, terwijl hun uitdrukking van een buitengewone w'Js- kracht getuigt. Bij het zien van Raymond Schlosse kon de vicaris een gebaar van verwondering niet on der drukken. Hij steekt hem de hand toe en zegt ongerust. Gij te Parijs, Raymond? Gij te Parijs op dit oogenbrk? Hij laat den Lotharinger door de voorkamer gaan, waarvan hij de deur achter hem sluit en brengt hem in een vertrek, dat hem tot slaap- en studeerkamer dient. Dan vervolgt hij: Welke onvoorziene gebeurtenis verschaft mij het genoegen en tevens de verbazing, u hier te zien mijn vriend, want ik ben inderdaad zeer verbaasd over uw komst. Een treurige gebeurtenis mijnheer de abbé. De vicaris verbleekt. Het betreft mijn oom? Heeren die gewoon zijn na het scheren zich even te poederen, maken gaarne gebruik van Purolpoeder, dat verzachtend en gezond vcoi de huid is. Prijs 45 ct. per doos en evenals Purol verkrijgbaar bij Apoth. en Drog'ston. De aangesloten boeren dij den NCB kunnen rechtstreeks aan die vereeniging leveren en ook zakken gebruiken. Wat de betaling betreft, deze zou nog in dezelfde week van levering kun nen geschieden. De boeren loopen hierbij geen enkel risico. Ook de N.C.B. is er wel op bedacht geen nadeel te lijden en heeft goede dekking gezocht. Wat de levering betreft, zijn partijtjes van 500 K.g. even welkom als groote kwantums. Gewenseht is de zakken voor het vervoer tijdig bij den N.C.B. aan te vragen. Voor terugbez )iging der leege zakken zorgt de betrokken schipper. Het commiss'„eloon zal zeer gering zijn daar het niet de bedoeling is winst te maken, maai de onkosten zoo gering mogelijk te doen zijn. Als laadplaatsen worden aangewezen- Sas van Gent en Walsoorden, terwijl met Axelsche Sassing onderhandeld wordt voor de bceren van Axel, Zuiddorpe en Koewacht. Desnoods kan ook per tram geleverd worden, maar dan komen deze extra-kosten voor den boer. Te Rotterdam is reeds een makelaar en een agent van den N.C.B., die voor verhandeling zorgen. Deze agent heeft het recht, de handel n'pt te laten doorgaan, als b.v. de beurs te slecht is. In dat geval komt het graan koste loos terug en gaat de volgende week weer met den schipper naar Rotterdam. Met het oog op de malaise kan de boer reeds een paar dagen na de levering een flink voor schot krijgen. De definitieve regeling van dezen verkoop zal volgende week worden bekend gemaakt. De boeren, die hieraan leveren willen, kunnen volgende week reeds beginnen. De heer Langenhorst besprak dan de tarwe- wet als een wet met weinig positiefs. De mi nister heeft de bevoegdheid verschillende bij - bepal'jigen in te voegen b.v. bij koninklijk be sluit kan worden besloten,, dat vervoer of af levering van tarwebloem is verboten, die niet aan de door den minister gesteld? oischen vol doet. Echter mag er geen aardappelmeel aan worden toegevoegd, wel inlandsche bloem Hoe echter die menging geschisdt, doet er niet toe. En hier zijn juist veel bezwaren tegen. Denk maar eens zegt spr., dat de prijzen uiteenloopen van 7-12 gld. De minister heeft alle amandementen op dit wetsontwerp van de hand gewezen. Dus de minister heeft nu binnen de wet de handen vrij tenzij de Eerste Kamer de wet verwerpt. Hier voor bestaat wel kans, daar de Eerste Kamer leden hard schijnen bewerkt te worden. Daar om zou de vergadering namens kring Hulst van den N.C.B. een verzoek dienen te richten aan de Eerste Kamer, om de wet wel aan te nemen. Dit zal geschieden. Daarna bespreekt de heer Langenhorst de steun voor de suikerbietenteelt. Spreker ver moedt, dat dien steun te laat zal Komen. Deze regeling zou voor 5 Maart bekend moeten zijn, daar het zaaiplan der boeren tegen dien tijd reeds is gemaakt. De minder vlugge werking van Tweede en Eerste Kamer in aanmerking genomen meent spreker, dat de steunregeling te laat zal ko men. Daarom moet de regeering verzocht worden, voor 15 Maart bekend te maken, hoe het met de steunregeling is gesteld. De vergadering gaat ermee accoord. Gevraagd werd tegen welken prijs bieten ver bouwd kunnen worden. Blijkens ingekomen rap porten voor pl.m. f 15. Op de vraag, hoe het met den prijs der zo- Ja, ik kom namens hem. Wat is er dan op Fenestranges gebeurd? Bij het vernemen van de rampen, die ons va derland treffen, heeft hij een aanval van be roerte gehad en daaruit ts een verlamming voortgekomen, terwijl hij ook van het spraak- ermogen is beroofd. De priester vouwt de handen. Mijn God mijn God wat vertelt ge daar Ray mond. De trouwe dienaar van den graaf d'Areynes vertelt haastig wat er :<s voorgevallen en de vicaris van Saint-Ambroise luistert naar hem met klimmende ontsteltenis. Als .de Lotharinger zijn verhaal heeft ge ëindigd, zegt de abbé met tranen \n de oogen: Dus toen ge mijn oom verliet, lag hij op sterven? Hij was zeker ernstig ziek, maar dokter Per- tuiset waakt onafgebroken bij hem en gij weet hoe kundig en vertrouwd die is. Staat hij in voor het leven van mijn oom? Neen, hij heeft alleen hoop dat ik u mee zou brengen en om tot u door te drmgen heb ik bijna het onmogelijke moeten oeproeven Heeft de graaf naar mij alleen gevraagd? Naar u alleen. Heeft hij niet te kennen gegeven dat hij zijn nicht, Henriette Rolin, wil zien? Hij heeft alleen u.bedoelt en u alleen ver wacht hij. En de echtgenoot van Henriette, heeft hij ook over gesproken? vraagt de abbé. Zijn mond is stom, zijn oogen alleen spreken. Nogmaals hij vraagt alleen naar u en wij moe- mertarwe staat, antwoordt de voorzitter, dat b.v. van Hoek's zomertarwe ongeveer 10 j 12 pCt. lager in prijs is dan wintertarwe. De beste zomersoonen zijn van Hoeks en Ja- phet. (Zelandia). Steunmaatregelen ten behoeve van den Landbouw. Door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Zeeuwsch-Vlaanderen to Ter Neuzen werd aan den Minister van B.p.nenianasche Zaken en Landbouw het volgend adres ver zonden, dat ook, met verzoek ae daarin be pleitte belangen te willen bevorderen, is toe gezonden aan de beide Kamers der Staten- Generaal. Moge het ook zijn, dat door bijzondere om standigheden de gevolgen daarvan, althans in ae eerste helft van het jaar binnen het gebied der Kamer milder algemeen merkbaar waren, toch heefo zij met bezorgdheid waargenomen het intreden der wereldcrisis, ingeluid door de inzinking der beurskoersen aan de New-York- sche beurs in het najaar van 1929. De terugslag daarvan bleef ook aan de onder nemingen :'*i Zeeuwsch-Vlaanderen niet ge spaard: mildere bedrijvigheid voor industrie en handel, overvloed van scheepsruimte, met daar mede gepaard gaande daling der vracht prijzen die den toestand voor de reederijen en schippers bedenkelijk en zorgzaam maken. Bij dit alles ip zich echter nog komen voe gen de geweldige crisis in den landbouw, die eerst ter deeg aan het licht trad toen de tijd van oogsten en verkoopen der producten caar was. Het zal wel overbodig zijn, Uwe Excellentie thans nog over den aard en den omvang dier cris,s in te lichten. Die inlichtingen zijn, naar de Kamer vertrouwt, aan U van goed gedocu menteerde zijde in voldoende mate verstrekt. In verband echter met de zeer groote be teekenis^ die de landbouw heeft voor de econo mische welvaart van de zoo bij uitstek land bouwstreek Zeeuwsch-Vlaanderen, acht de Ka mer zich geroepen, hare stem te paren aan dïë van hen, die reeds bij Uwe Excellentie op het nemen van steunmaatregelen ten behoeve van den bedreigden landbouwstand hebben aange drongen. Het overgroote deel der inwoners van Z. Vlaanderen leeft van en door den landbouw, niet alleen de landbouwers zelf, doch door en met hen de kleine handeldrijvende en in- dustrieele middenstand, de werknemers en al wat daarmede samenhangt. Indien het land bouwbedrijf niet meer loonend kan worden ge dreven, beteekent dit een ramp voor de g e- h e e 1 e streek. De Kamer is van oordeel dat de Landbouw, voor wat betreft de daling van de prijzen der voornaamste geteelde producten, wordt ge troffen door omstandigheden, door maatrege len tot dumping of bescherming uit het bui tenland, waartegen de landbouwers zich zelf standig niet kunnen te weer stellen. Op dien grond acht de Kamer tusschenkomst der Re- geerijig onmisbaar en ook gewettigd. Zij stelt zich daarbij op het standpunt, dat zij indertijd ontwikkelde, toen zij steun inr.-.ep voor de bedreigde klompenindustrie, vlasin dustrie en beetwortelsuikerindustrie. De Ka mer acht het geen bezwaar, dat als gevolg van te nemen maatregelen, zekere kringen onzer samenleving een offer zullen hebben te bren gen voor het verzekeren der bestaansmogelijk heid eener andere groep, indien zulks zich zou uiten in prijsstijging van bepaalde artikelen, hoewel nog niet vaststaat dat dit noodzakelijk behoeft te zijn. Immers, uit de prijzen d?ie in het algemeen de stedelingen moeten betalen voor tal van dagelijksche levensbehoefte (aard appelen, groenten, brood, melk e.d.) blijkt dat de dezer dagen meermalen uitgesproken be wering, dat de consumenten zouden leven op kosten van den producent, allerminst bewezen is. De indexprijzen zijn daar, om dit aan te toonen. Naar het oordeel der Kamer zal, bij het even lueei Invoeren van steunregelingen, er op die nen ie worden gelet, dat, bij het brengen ^an f „nancieele offers, de baten daarvan niet voor een groot deel worden besteed aan andere uit gaven dan die welke rechtstreeksch komen ten voordeele van hen die men wil steunen. Hei zijn m het gebied der Kamer vooral twee producten, die voor den landbouw van groote beteekenis zijn, nl. de tarwe en de suikerbieten, terwijl voor wisselbouw :,n de derde plaats ze ker mag genoemd worden het /las, een product- dat ook zijn beteekenis heeft voor werkver ruiming, door de verwerking van het product tot vezel in eigen land. Blijkens het verslag der Directie van den Landbouw over 1926 werden in Zeeuwsch- Vlaanderen van de 53.000 H.A. bouwland 15 pCt. bezaaid met tarwe en 23 pCt. met suiker bieten, 6 pCt. met vlas, uit welke cijfers zeker de overwegende beteekenis dier gewassen blijkt Vooral is zulks het geval met de suikerbieten. Reeds in Maart van het jaar 1929 heeft onze Kamer in een adres aan de Staten-Generaal gewezen op de zeer bijzondere beteekenis d:e de beetwortelcultuur zoowel als de beetwortei- suikerindustrie, beide in het gebied aer Kamer gedreven, voor Zeeuwsch-Vlaanderen hebben. Berekend werd, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen jaarlijks gemiddeld 11,800 H.A. land met beet wortelen wordt bezaaid, waarvan oen opbrengst van 400 mill:<oen K.G. wordt verkregen. Daarvoor wordt na het zaaien voor opéén- zetten, schoonhouden, rooien, laden op de voertuigen, loon van stalpersoneel voor paar- dewerk door de landbouwers, a f. l.o'O, per H.A. betaald f 1.770.000 Loon voor tarreeren, laden op wagon of schip f 200.000 Voor het vervoer naar de fabriek wordt be taald Stoomtram BreskensMaldeghem. f 100.000 Zeeuwsch-Vlaanmsche stoomtram f 300.000 Stoomtram HulstWalsoorden f 25.000 ten ons haasten, want een tweede beroerte kon het einde ten gevolge hebben. De abbé d'Areynes droogt de tranen die langs zijn wangen vloeien, daarna vraagt: hij moede loos: Hoe zullen wij Fenestranges bereiken? Op dit oogenblik heeft de vijand reeds alle we gen bezet, hij sluit ze voor ons af en rukt in gesloten gelederen op Parijs aan. Overal is het verkeer gestremd. Wij zullen bij de eerste Pruisische voorposten aangehouden worden. Wij moeten er door komen, zegt Raymond, en wij zullen er door komen. De abbé d'Areynes drukt de bevende handen tegen zijn koortsachtig barndend voorhoofd. Gedurende eenige seconden blijft hij zoo zit ten, met de oogen half gesloten en denkt na. Eensklaps heft hij het hoofd op, neemt de handen weg, ziet Raymond met van geestdrift- fonkelende oogen aan en antwoordt: Ge hebt gelijk, wij zullen er doorkomen. Ha! roept Raymond vol vreugde, ik was er zeker van, dat ge zoudt spreken. Ja, gaat de abbé d'Areynes voort-, terwijl zijn gelaat eenigszins betrekt, maar ik kan mijn parochie niet verlaten, alvorens ik daartoe machtiging heb gekregen, ik mag niet van mijn post deserteer en. Wat bedoelt ge? Zal men mij die machtiging willen verlee- nen? Dat zal men ongetwijfeld doen, wanneer men de overwegende redenen verneemt, die tl dwin gen er om te verzoeken. De machtiging om te vertrekken moet ge- f 425.000 de spoorwegen Gent- en Mechelen- Ter Neuzen alleen op Nederlandseh gebied f 60.000 de schippers f 200.000 Samen voor vervoer f 685.000 Hierbij is nog te voegen de belangrijke bron van inkomsten die vele gemeenten in Zeeuwsch Vlaanderen hebben van het kadegeid. haven geld en dergelijke recognitiën, die. zij heffen op de aan gemeentehavens ter verscheping aan gebrachte beetwortelen. Suikerindustrie. In het gebied der Kamer zijn twee fabrieken, nl. de N.V. Suikerfabriek „Sas van Gent" en de „Eerste Nederlandsclic Coope rat',eve Betwortelsuikerfabriek" beide te Sas van Gent. Ongerekend het salaris van directeuren en kantoorpersoneel betalen deze fabrieken van af het lossen der beetwortelen aan de fabriek aan in Zeeuwsch-Vlaanderen wonende werk nemers een bedrag van f 450.000; aan vracht van fabricatiebenoodigdheden en - producten wordt betaald f 175.000. De weegloonen voor de weegbruggen zijn te stellen op f 47.000, terwijl voor net verwerken (lossen en laden) der voor de suikerbietenteelt benoodigde kunstmeststoffen te rekenen op f 85.000. In totaal aan loonen en vrachten in Zeeuwsch-Vlaanderen J 3.412.000 Ons betoog dat de beetwortel cultuur en -ver werking voor het gebied der Kamer van zeer ingrijpende beteekenis is en dat hare verdwij ning of zelfs een belangrijke Inkrimping een onherstelbare ramp voor de streek zou Detee- kenen, wordt naar de meening der Kamer door deze beschouwingen ten volle bevestigd als men nagaat dat dit enorme bedrag aan loonen wordt uitgegeven in een landstreek met pl.m. 83.000 inwoners waar de werkgelegenheid toch al niet zoo ruim is, en waar een groot deel van dat loon wordt uitbetaald in het najaar, in teekend worden door den aartsbisschop van Pa rijs. Zal dat een oponthoud veroorzaken? vraagt Raymond met gefronste wenkbrauwen. Een oponthoud van eenige uren slechts en wie weet of deze machtiging mij van Parijs te verwijderen ons niet van dienst zal zijn om door de linie van het Pruisische leger te komen. Raymond gij moet hier op mij .vachten. Made- leiine, mijn dienstbode, is uitgegaan om levens middelen te koopen. Als zij komt moet ge haar zeggen dat ik misschien laat thuis zal komen, maar dat ze zich niet ongerust moet maken en u een diner voorzetten. Gij kunt wel zonder mij aan tafel gaan, mijn vriend .Ik ga het eerst naar de pastorie. Ik heb een toestemming noo d,g onderteekend door den pastoor, mijn on middellijk chef, zonder welke ik niet met mijn verzoek aan het aartsbisschoppelijk paleis kan komen. Ik zal hier wachten, mijnheer de abbé. Onder het spreken heeft de vicaris van Saint Ambroise zijn overjas aangetrokken en zijn hoed opgezet, daarna drukt hij den Lotharin ger de hand en zegt: Tot weerzi/ens, en spoedig, mijn waarde Ray mond. Hij gaat heen, steekt de rue Saint-Ambroise over en begeeft zich naar de pastorie, waarvan hem slechts een korte afstand scheidt Daar laat hij zich aandienen en wordt cnmid dellijk door den pastoor ontvangen. (Wordt vervolgd). 4

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 6