WORDT GEVRAAGD, Jïïarklberichlen AdvortontÊën. WIT GELE KRUIS 1 GEÖk Uit het Buitenland. MIDDELBURG, 15 Jan. Het BESTUUR van het maakt hiermede bekend, dat verplegings- materiaal afgehaald kan worden aan de Polyklinlek (naast het Klooster der Eerw. Zusters) des morgens tusschen 8V« en 9 uur en des avonds lussohen 6 en 6l/« uur. G-aT Dringend wordt verzocht aan te bellen aan de Kliniek en NIET aan het Klooster. 50 fngaronden Mec'edceiirg (11) VT «OIILT-TI ZFJlH ri den hals. Ook hij zakte ineen. De politie was spoedig ter plaatse. Man en vrouw werden naar het Academisch ziekenhuis overgebracht, waar de toestand van laatstgenoemde hoogst ernstig bleek te zijn en die van den man redelijk wel. Opstand in een gevangenis. De „Express Porany" meldt, dat in de ge vangenis bij Bromberg Maandagmorgen een opstand uitbrak onder de aldaar ondergebrach te 400 gevangenen, die reeds eenigen tijd klaag den over de slechte voeding en de gevangenis bewaarders bedreigden. Toen zij daarop twee dagen lang niet uit hun cellen waren gelaten om te luchten, werd Maandag het parool gegeven voor een opstand. Na een gevecht, dat twee uren duurde, ge lukte het, met behulp van politie en brand weer, de gevangenen weer te overweldigen en de orde te herstellen. Studenten in de medicijnen naar de missie. In het instituut voor missie-artsen te Würz- burg had dezer dagen een treffende en zeld zame' plechtigheid plaats, want elf studenten in de medicijnen verbonden zich door een plechtige gelofte om na voltooiing van hun studies zich in dienst te stellen van de missie in de vreemde landen. Tevens werd het plech tig afscheid gevierd van de beide mvssie-artsen, dr. W. Busz en Dr. Hans Deutsch, die na een langen tijd van voorbereiding met hun echtge nooten naar de missie in China vertrokken. Tegelijk met hen vertrekt ook een onderwij zeres, mej. Z a Drexler, die naar Kansoe gaat om haar broer, Dr. Fritz Drexler, missie-arts in China, wiens echtgenoote twee jaar geleden aan de vlek-typhus gestorven is te helpen. Dr. W. Busz gaat naar Lanchow, de missie van de Paters van Steijl onder mgr. Hadden- brok, terwijl Dr. Deutsch naar Tsinchow reist naar het missiegebied der Paters Capucijnen uit Rijnland-Westfalen, waar Dr. Drexler in de missie van mgr. Walleser reeds jarenlang zijn zegenrijk werk als missie-arts verricht. De sterkste vuurtoren der wereld. Op den toren van het Palmolivegebouw te Chicago, 200 meter boven den beganen grond der stad Chicago, verspreidt olians de L;nd - berg-vuur toren haar licht, om aan de vliege niers den weg te wijzen naar Chicago. Hiermee is de sterkste lichtbron opengeste'.1 die ooit door menschen werd ontstoken. Deze toren verspreidt een lichtstraal, die zelfs op een afstand van 700 K.M. te zien zou zijn, maar tengevolge van de aardkromminj zou deze lichtstraal slechts te zien zijn op een hoogte die door vliegmachines niet bereikt kart worden, zoodat praktisch op een afstand van 500 K. M. het licht van dezen vuurtoren waar - neembaar zal zijn. Deze lichtbron heeft een sterkte van ruim twee milliard kaars. De zuigelingensterfte te Lübeck. Van de zuigelingen, wien indertijd het anti- tuberculose-serum werd toegediend, is er thans wederom een kind van tien en een halve maand, gestorven, zoodat het aantal slacht offers nu vijf en zeventig bedraagt. Joffre's embonpoint. Geen oneerbiedigheid tegen den pas overle den veldheer, zal een bewonderaar van den overwinnaar van de Marne vermanen. Hij wenscht de aandacht gevestigd ve zien cp alle andere uitstekende eigenschappen van den maarschalk, maar verlangt geen indiscretie ten opzichte van een zoo persoonlijke aange legenheid als een oudeheerenbuikje. Wij zijn het niet met hem eens en willen juist eens een bescheiden licht werpen op dit schijnbaar wei nig krijgshaftig attribuut, ons bekend zoowel van Joffre's oorlogs- als vredesfoto's Juffie behoort aan de geschiedenis en al zijn kwali teiten met hem. Men verlieze bovendien niet uit het oog: er is geen lichamelijke kwaliteit, die niet eenig verband houdt met den geest gelijk er geen geestelijke bekwaamheid is in den mensch, die geen beïnvloeding onder gaat van het stoffelijk substraat. Joffre's ambonpoint past nu eenmaal geheel in het kader van 's veldheers onverstoorbaar karakter, dat zich door niets ter wereld van zijn vasten leefregel liet afbrengen Tot dezen regel behoorde nu eenmaal de zorg voor een goed maal. Niet direct hierin schuilt de groot heid van Joffre's karakter. Wel echter in de onverstoorbaarheid, waarmede htj In de ha- chelijkste omstandigheden deze zorg niet uit 't oog verloor. Hij moet deze onverstoorbaar heid gemeen hebben gehad met Michiel De Ruyter, Piet Hein en Jan Pieterszoon Coen. wier portretten eenzelfde ongekunstelde wel gedaanheid vertoonen en-die wij zonder eenige bedenking klasseeren onder de helden. Joffre nam onder de meest zenuwachtige om standigheden met strenge regelmatigheid zijn maaltijden in acht en overtuigd van het heil zame dezer gewoonte, edelste hij hetzelfde van zijn omgeving. Het was verboden onder de maaltijden ook maar over krijgsbedrijven te spreken. Zijn officieren durfden dezen regel niet te verbreken, ook als de toestand de gioot- ste ongerustheid wekte. Toen zij zoo eens met sombere gezichten zaten te kijken, niet van zins over koetjes en kalfjes te praten, maakte de opperbevelhebber voor de afwisseling den chef-kok een schrikwekkende scène, omdat hij de patrijzen niet gaar genoeg had gekookt. Dit afwenden van alle militaire zorgen op datgene, wat op het oogenbilk het belangrijkste was, monterde de gemoederen op. Trouwens een soortgelijke anecdote wordt reeds van den derden Augustus 1914 verteld. Toen de minister-president Joffre de mede- deeling deed, dat zijn diplomatieke actie den oorlog n'pt meer vermocht tegen te houden en hij zich onverwijld aan het hoofd van het le ger moest stellen, maakte Joffre de opmerking, dat hij eerst nog aan een uitnoodiging om er gens te dejeuneer en gevolg moest geven. De premier beschouwde dat als een flauwe aardig heid en sprak verwijtend: „En de mobilisatie dan?" „De mobilisatie", antwoordde Joffre, is voor den chef van den generalen staf een normale gebeurtenis. Zij is sedert jaren voorbereid en moet op het oogenblik, dat iij wordt gelast, automatisch als een uurwerk afloopen. Als de mobilisatie vandaag mijn zorgen zou opeischen. zou ik slecht zijn voorbereid en uw verwijten verd'£nen". Evenmin als Joffre zich van zijn maaltijden liet afhouden, dulde hij, dat zijn nachtrust werd verstoord. Er is veel met zijn behoefte aan rust gespot. Hij echter beschouwde met recht het physisch evenwicht als voorwaarde voor een helderen geest en stalen zenuwen. Negen uren sliep hij 's nachts en bovendien hield hij 's middags nog een uur rust en hij nam de noodige maatregelen, om daarin niet te worden gestoord. Slechts van 4 wee nachter gedurende zijn opperbevel is bekend, dat lhj ze slapeloos heeft doorgebracht, na het mis lukken van een offensief, nooit van te voren Veel menschen houden ervan in hun be drijvigheid hun maaltijden en hun slaap mis te loopen om dan nagewezen te worden we gens hun ijver. Het voorbeeld van Joffre is echter een aanmoediging voor de geregelde werkers, die niet opvallen, omdat zij tot stel regel hebben: alles op zijn tijd. Ue Tijd). Twee Belgische monniken in live klooster van Si-Chaun Twee Benedictijner monnikken van de Abdy St Andre bij Brugge zijn thans aangekomen in het klooster van Si-Chuan, dat twe jaar gele den in China gesticht werd Deze kloosterge meenschap telt thans vijf buitenlandsche pa ters en v-er Chineesche postulanten Smokkelende douane-beambten Naar uit Boekarest gemeld wordt, heeft het Roemeensche ministerie van financiën een spe dale commissie gezonden naar het grensplaats je Valea Mihai, om een onderzoek in te stellen naar een groote smokkelaffaire, waarbij niet alleen een gedeelte der bevolking maar ook al le douane-beambten en het stationspersoneei betrokken zijn. Alle ambtenaren werden gesuspendeerd. De commissie heeft een geldboete vastgesteld van zes en dertig m'.llioen lei, die door alle schuldigen gemeenschappelijk moet worden be taald. Valea Mihai is een klein afgelegrn grens- plaatsje, dat op ettelijke uren afstand.? ligt van Grosswardein. Dramatisch apothekersleven. Men zou geneigd zijn te meenen dat het be zit van een apotheek de beste waarborg voer een rustig leven zou zijn. In de nabijheid van Los Angelos woont echter een apotheker die een levend bewijs van het tegenover gestelde is Deze man kan er zich op beroemen, dat sinds den oorlog geen mensch zoo intensief bescho ten is als hij. In de laatste jaren is hij vijf maal in zijn apotheek overvallen en bij ceze gelegenheden werden door de onwelkome gas ten niet minder dan 40 schoten op hem ge lost. Op grond van zijn rijke ervar'ngen volgt hij tegenwoordig een betere tactiek. Zoodra een eenigszins verdacht uitziend individu den win kel binnenkomt, verdwijnt ie voorzichtige apotheker bliksemsnel achter de toonbank, pakt daar een gereedliggende revolver en schiet uit zijn veilige schuilplaats over ie toonbank heen. Aan de vijf overvallen die op hem beraamd waren, namen acht personen deel iie echter slechts een geringe buit van 7 of 8 dollar on der elkander konden verdeelen. Twee bandieten werden tijdens den aanval doodgeschoten, twee hunner moesten hun mis daad uitboeten in levenslange gevangenisstraf en twee anderen bevinden zich in voorarrest in afwachting van eenzelfde vonnis. „Ik heb nog geen inbreker aangetroffen de goed schieten kon" verklaarde vie wakkere apotheker. „Zij hebben mij nog geen schram metje toegebracht en niets meer bereikt dan deze kogelgaatjes in den muur die voor een betere ventilatie in mijn winkel zorgen". Arme professor. Dezer dagen kon men op een aanplakzuil in Parijs het volgende lezen: „Een oud-professor der Universiteit wil les sen geven tot voorbereiding aan het bacca- laureaatsescaneen tegen betaling met een wei nig gebruikt avondcoctuum". Ö&aronder volg de naam en adres. De „Echo de Parijs" weet niet of men hier mee moet lachen of schreien. Lachen hoogst waarschijnlijk wel niet, want em avond- costuum kan ook voor een arm professor nco- aig zijn in een wereld waarin nog zooveel schijn is Het weinig gebruikte avondcostuum dat ver diend moest worden door aparte lessen zal eeh ter menigeen beter bevallen dan de met zijde gevoerde smok'jig, die nog niet betaald is.... Ten slotte staat dit vast, dat er ook in het rijke Frankrijk nog menschen zijn :iie armoede moeten lijden en dat zijn dan nog vaak mtu- schen van wie men het nooit gedacht zou heb ben. Vorst von Bulow en de radio Dezer dagen vertelde een Engelsche diplo maat in den kring van de gezanten bij den II. Stoel een interessante anecdote over de mee ning van den onlangs overleden vorst von Bu low over de radio. Enkele jaren geleden ontmoette de verteller den vorst toevallig in hotel Atlantic te Ham burg. Na het diner onderhielden belde heeren zich gedurende eenigen tijd in de hal van het hotel over verschillende onderwerpen, toen plot seling de directeur van het hotel naar hen toe kwam en Bulow vroeg, of hij een radio-rede wilde beluisteren, die gehouden werd door den koning van Noorwegen. „Zeker," antwoordde von Bulow, men mag nooit een gelegenheid verzuimen om een koning te hoor en. Toen de rede van den koning geëindigd was, verzonk von Bulow in d >pe gedachten, tot hij plotseling met een lachje om den mond, zei: Het is toch maar goed, dat er nog geen radio bestond, terwijl ik kanselier was, Verschillende van de onbedachtzame reden van den keizer heb ik pas na 'n grondige rev'pie en verande ring van den tekst kunnen publlceeren. Ha l toen echter de radio reeds bestaan, clan had de keizer er zich minstens tweemaal per dag van bediend en dan was mijn abt een hels: beroep geweest. Ik bewonder en i khoud van -ie rad'p, omdat het mij een aangename afwisseling biedt In mijn ouden dag, maar ik ben toch blij, da, mijn periode van kanselier in oen tijd viel, dat hij nog niet bestond. Wat tk daarmee zeggen wil, zult u nu nog niet begrijpen, maar dal. zult u pas begrijpen, wanneer mijne memoires eens verschenen zullen zijn. Eigenaardighdeen van groote mensehen. De Fransche staatsman Léon Barthou is een hartstochtelijk verzamelaar van visitekaartjes. Barthou heeft in zijn verzameling alleen die kaartjes opgenomen, waarvan duidelijk blijkt, clat de eigenaar getracht heeft cm met zijn titels indruk te maken. Daar is b.v. een kaartje bij van William Bus- nach die zich gewoonweg als „Jood" betitelde, en dat in een tijd, toen het anti-semitisme in Frankrijk op haar hoogtepunt gekomen v>as. Verder bevindt zich in deze verzameling een visitekaartje van een Robinson Crusoe, die zich aandient als „Barbier van den Pres5 dent der Rechtbank in Point-a-Pitre" van mejuf frouw Yvonne „kamermeisje van senator Char nel". In deze collectie is ook een visitekaartje van Alexander Batfdot, d'p pronkt met den titel van „historisch trompetter bij de verovering van Malakoff, zooals op de schilderij in het Mu seum van Versailles te zien is". Een weduwe Marie Papi uit Marseille kon niet nalaten, op haar visitekaatje ook haar stamboom op te geven, waaruit dan zou blij ken, dat zij uit een Egyptisch koningshuis af komstig was: geboren Papi uit den stam der Pharao's van de zesde dynastie". Een zekere mijnheer Perreq dient zich ran als „voorzitter van den bond van fabrikanten van ossentong-salade". Het ergste is echter, dat de voormalige be zitters van deze visitekaartjes allen groJt pin gen op den bespottelijken titel, die op hun kaartjes vermeld stond. Afschuwelijke roofmoord. Naar de bladen uit Warschau vernemen, is in de buurt van het plaatsje Traki een af.-chu welijke roofmoord gepleegd, waarvari het echt paar Muller, benevens de 25-jarige dochter en de 12-jarige zoon het slachtoffer zijn gewor den. De dader een Poolsche deserteur, is gear resteerd. Het geroofde bedrag van eenige dui zend zloty werd nog op hem gevonden. OOSTBURG, 14 Jan. Tarwe f6,50 8 chevalier 6,00, haver f 5,50, erwten 8,bruine boonen 8.00 Op de graanmarkt was de aanvoer redelijk Tarwe f77.50, witte boonen 1217, lange bruine boonen 8 1.00, ronde bruine boonen 1722, kroonerwten 910, maan zaad f 2829, Boter en eieren aangevoerd door VValchersche boerinnen (officieele prijsnoteering)boter fo,8o, eieren f 6,00. Aangevoerd door han delaren: boter f0,77, eieren 5,25. Part. prijs boter f0,90, eieren f7,00 poelje f5.50, eendeieren f7,50. op nader overeen te komen voorwaarden, EEN DEGELIJK, EENVOUDIG, ZEER NET EN GOED BESPRAAKT PERSOON, om met winkeliers in levensmiddelen te kunnen omgaan zoowel op België's als Nederlandsch gebied. Aanmelding, door eigenhandig gescRreven brieven met vermelding van leeftijd, Godsdienst, vroegere en tegenwoordige werkkring en alwaar inlichtingen zijn te bekomen, aan de Redactie dezer courant onder letter T- 40

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3