No. 3718 Vrijdag 16 Janaari 1931 46ste Jaargaog NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN fierste Blad. Buitenl. Overzicht Buitenland. Verstopping POSTREKENING Na. 52419. £I«R8kkr0.NQra'sht'- I VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND I ^,T8£SR7U£,1°.™? Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. (6> J(et waschvraagstuk doet velen zuchten „LESSIVITE" komt U verluchten 64 Mijnhardl's Laxeertabletten DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentien 20 cent per regel, bij contract lager - 1 .-=r:^a Het ontwerp rapport inzake Engelsch-Indië ge reed. Zal men in Indië tevreden zijn? De Vlaamsche kwestie weer eens in de Belgische Kamer. Een succes voor de Vlamingen. De Britsch-Indische conferentie heeft haar ontwerp-rapport samengesteld en het heeft Vrijwel de algemeerxe instemming van alle ge delegeerden. Men weet intusschen nog niet of nauwelijks, hoe de publieke opinie in Enge land en in Indië zelf er op reageeren zal. Wat Engeland zelf betreft kan worden verwacht, dat men van den nood een deugd zal maken; men zal er zich met een zuurzoet gezicht bij neerleggen. De groote vraag is echter: /.al men tn Indië tevrêe zijn, zal het dominion-statuut met die beperkingen de rust in 't 300 millioen tel lende rijk herstellen? Is dat niet het geval, dan is alle werk vergeefsch geweest, zou de ver richte arbeid eer een tegengestelde uitwerking kunnen hebben, omdat de toeschietelijkheid van Engeland als zwakte zou kunnen worden uitgelegd, waarvan door heethoofdige opruierj maar al te gemakkelijk gebruik zou kunnen worden gemaakt om een „los /an Engeland te propageeren. Wat ook bij de conferentie aan den dag is getreden, is de onoverbrugbaarheid van de te genstelling tusschen de twee groote volksgroe pen in Indië De H'ndoes en de Mohammeda nen. Dat schiep reeds de eeuwen door een sfeer van onrust en het staat te ver wichten, dat dxc bron van beroeringen en woelingen zal blijven bestaan. De Belgische Kamer heeft weer eens een in terpellatie over de Vlaamsche kwestie mee ten aanhooren. Het betrof eigenlijk maar een kle\n onderdeel. Een Gentsch professor, Hulin de Loo, een franskiljon, had tegen het verbod der regeering in, ook lessen gegeven aan een Fransch instituut aldaar. Dat was hem verbo den, en toen hij daarmee voortging was hij door de regeering geschorst. Oud-Minister De- vèze en burgemeester Max, van Brussel, belden liberaal, interpelleerden de regeering daarover, doch zelfs bij hun vrienden hadden zij geen succes en de woorden van den minister-presi dent, dat hij en zijn mede-ministers vast be sloten zijn, welke ook de tegenstand r.iocht wezen, het Vlaamsche vraagstuk op te lossen, oogstten grooten bijval. De interpellatie is üus veeleer een succes voor de Vlamingen gewor den. Men begint in België blijkbaar in te zien dat een onverdeeld, bloeiend, sterk België slechts dan zal bestaan als men Vlamingen en Walen beiden volle recht laat wedervaren. Vulkaan-uitbarsting en aardbeving. Naar gemeld wordt, zijn twee vulkanen bij San Antonio de Las Cobres in de Argentijnsche provincie Los Andes in werking. Blijkens berichten uit Buenos Aires is op de eruptie een aardbeving gevolgd, die vooral het gebied in de provincie Tarapoca, dat reeds op 24 December jl. van aardschokken te lijden had zwaar geteisterd heeft. Het ten Noorden van de bij de'vorige aardbe ving verwoeste stad gelegen stadje Cobres is ditmaal getroffen. Vele huizen zijn ingestort en er zijn waar schijnlijk talrijke slachtoffers te betreuren. De paniek onder de inwoners, die zich reeds lang ter ruste hadden begeven, werd nog ver meerderd, doordien een hagel van steenen op de stad neer viel en bovendien een stroom van kokend water over de stad werd uitgestort. Er wordt tot dusver melding gemaakt van 2 dooden te Cobres. Men vreest echter, dat er meer slachtoffers zijn. Strenge koude in Spanje. In geheel Spanje heerscht een zeer sirenge koude.. In 31 provincies is de thermometer tot be neden nul gedaald. In verscheidene deelen van Catalonië be- draag de temperatuur tien graden onder nul. Te Saragossa en te San Ildefonso zelfs 17 graden onder nul. Te Madrid viel de eerste sneeuw. Spanje bestelt kanonnen. De Spaansche regeering heeft bij de firma Vikers Armstrong een aantal zware kanonnen j van 38 c.M. voor de.kunstverdediglng besteld. 1 die in de belangrijkste kustplaatsen en op de Balearen in gepantserde torens zullen worden geschreven wordt aan de uitbarsting van den vulkaan Popocatepetl. Hoe het buitenland „ontwapent!" De vlootbouwcommissie van het Amerikaan- sche huis van afgevaardigden heeft het erediet van 76.000.000 voor den aanbouw van n euwe schepen goedgekeurd. Ongeveer een derde van dit bedrag is bestemd voor den bouw van een moederschip voor vliegtuigen en een ongeveer gelijk bedrag voor den bouw van een kruiser met een bijzonder dek voor vlieg ouigen. Handwerklieden bij den Paus. De H. Vader ontving Zondag in audiëntie 100 handwerklieden van den Duitschen „Kol- pingverein" te Rome. Z. H. hield een zeer hartelijke toespraak, waarin hij zeide „zelf te Keulen het begin der schoone vereeniglngen van Kolping, voor wiens zaligverklaring de gewone processen reeds be gonnen zijn, aanschouwd te hebben Kolping was, zooals bekend mag heeten zelf eerst schoenmaker, werd later priester en stichtte zijn handwerkliedenvereenigingen. De afdeeling Rome werd door hem zelf 6G jaren geleden opgericht. (Maasbode) Ingexoodeo Mededeellop DE MAASBODE is het familieblad bij uitnemendheid. Verkiezing voor de Prov. Staten. Door de centrale Hulst van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" zijn voor de aanstaande verkiezing van leden der Pro- Polen verbiedt een vrijmetselaars-congres. De Poolsche regeering heeft het congres van vrijmetselaars, dat dezen zomer te Warschau zou worden gehouden, naar aanleiding van tal rijke protesten uit Katholieke kringen verbo den. Het congres zal thans in LuxBmburg plaats hebben. De werkloosheid in Engeland. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg den 5den dezer 2.617.770, d.i. 25.357 minder dan de voorafgaande week, doch 1.138.999 n eer dan verleden jaar om dezen tijd. De Europeesche Statenbond. Het Volkenbondssecretariaat heeft bericht ontvangen, dat ook minister Beelaerts van Blok land persoonlijk de zitting van de studiecom missie voor de Europeesche unie zal bijwonen. Van de 27 Europeesche staten, die Md zijn van den volkenbond zullen 23 door hun minis ter van buitenlandsche zaken persoonlijk ver tegenwoordigd zijn. Alleen Albanië, Estland, Oostenrijk en Portugaal zullen icniand anders als gedelegeerde zenden. opgesteld. De kosten worden op 75 000 pd. st. per stuk geraamd. Mexico zwaar geteisterd. Volgens berichten uit Mexico is ook deze re publiek door een hevige aardbeving bezocht, die vooral in de stad Mexico en da naaste om geving veel schade heeft aangericht. De schok ken duurden eenige minuten. Onder de be volking ontstond een paniek. Zij vluchtte op straat, omdat zij bevreesd was, dat de huteen zouden instorten, wat op vele plaatsen ook werkelijk het geval was. Nader wordt gemeld: De aardbeving, welke Mexico heeft geteisterd, moet de hevigste zijn geweest sedert Juni 1911, toen in 41 steden groote schade werd aange richt en ruim 2000 menschen om het leven kwamen. Het aantal slachtoffers, dat thans door de aardbeving is gemaakt, vs nog niet nauwkeurig bekend. In de stad Mexico brak op verscheidene plaatsen brand uit tengevolge van de aard beving. 59 huizen zijn ingestort. Het aantal gewonden wordt op ongeveer 300 geraamd. Tijdens de aardbeving was aan den hemel een buitengewoon licht zichtbaar, hetwelk toe vinciale Staten candidaat gesteld de heeren: 1. L. J. Geelhoedt (aftr.), te Ter Neuzen, 2 C. Wind van Merkesteyn te Ter Neuzen, 3 J. van der Peijl te Ter Neuzen, 4 J. C. Vink te Axel, 5. A. Marquinie te Sas van Gent, 6 II. Wolfert Azn. te Axel, 7 J. D. de Feijter te Hoek en 8 J. Meertens Jansz. te Hoek. AXEL. Prov. Statenverkiezingen.. In de Vergadering van den Vrijheidsbond op Zaterdag jl. gehou den, werd oesloten d evolgende heeren candi daat te stellen voor de verkiezing van Prov- Staten: L. J. Geelhoedt, aftr., J. van dei Peijl, C. Wind van Merkesteijn, allen te Ter Neuzen en J. C. Vink et Axel. ST. JANSTEEN De vlasindustrie. Naar men ons mededeelt, heeft burgemeester Geirnaerdt in vereenig'ng met den burgemeester van 's Gravendeel, ter bevoegde plaatse, het nemen van crisismaatre gelen voor de vlasindustrie nader besproken. Beide burgemeesters hopen door het een drachtig doen van stappen bij de regeering een betere toestand in de kwijnende vlas in dustrie te verkrijgen. of moeilijke ën on regelmatige stoel gang regelt men vlug zonder kramp ofpijnmet Prijs per doos 6o ct. Bij Apoth. en Drogisten CL1NGK. R.-K. Kiesvereenigingè. In de Zondag ge houden vergadering der R.-K. Kiesvereeniging, werden als candidaten voor de groslijst aange wezen de heeren: J. W. Viening.s, Clinge; L. v. Waesberghe, Hulst; J. A. v. Rompu, Terneuzen E B. Dumoleyn Hontenisse; G. Goossèns Sas van Gent; E. Kalle, Westdorpe; Fr. v. d. Ven, Hulst; Fr. K'jidt, N.-Namen; B. Truftino Hulst en Pr. Geirnaerdt te St. Jansteen. GRAAUW. R.-K. Kiesvereeniging. In de Zondag jl. ge houden vergadering kwam men tot de .ontdek king", dat na de tweede Kamer/ei kiezing het bestuur en bloc had moeten aftreden. Zulks was echter niet geschied. Besloten v;erd thans het zittende bestuur te handhaven en de hee ren E. J. Verhaegen en R. Lafarre daaraan toe te voegen. Voor de groslijst voor Prov. Staten werden aangewezen de heeren: E. B. Dumoleyn Hontenisse (zitt.) F. v. CUm pen Graauw. L. v Waesberghe Hulst (zitt) J. W. Vienings, Clinge (zitt.) J. A. van 'Rompu, Terneuzen (zitt) B. Truff'po Hulst, G. Goossens Sas van Gent, Jos Staal Hontcniss^, cn A.. Adriaanssens-Buijsrogge Hontenisse. De heeren ->Qremer en Lafarre werden be noemd als afgevaardigde naar de vergader ng van het Kringbestuur te Hulst. OOSTBURG. R. K. Kiesvereeniging. In de Zondag jl. ge houden vergadering der R. K. Kiesvereeniging alhier werd door den voorzitter enkele mr.de- deelingen gedaan inzake het verbinden der lijsten bij de a.s. verkiezingen voor Pro\. Sta ten. Als candidaten werden aangewezen de hee ren A. Aernoudts te Sluis, A. Corthals te IJzen- dijke, P. Lauret te Oostburg, J. Temmerman te IJzendijke en B. Thomaes te Hoofdplaat. Mej. L. de Pauw werd tot bestuurslid ge kozen. BRESKENS. Gemeenteraad. Maandagavond kwam de Raad der gemeente Breskens in voltallige ver gadering bijeen. Na opening door den Voorzitter en na het uit spreken der nieuwjaarswensch kwam het eeni ge punt der agenda aan de orde: het raadsbe sluit der voor,ge vergadering o mzoo spoedig mogelijk weer bijeen te komen, teneinde te trachten, de heerschende werkloosheid te ver minderen. B. en W. stellen voor bij wijze van werkver schaffing het werk dat in 1927 Uitgevoerd zou moeten worden, te bespoedigen. Zij hebben daarbij het oogop: a. verharding van den weg Vogelenzang; b. idem Havenfortstraat; c. egaliseeren der vuilnisbelt; d. het graven van een Watergang nabij den Steenoven. B. en W. zullen nu-reeds met het Rijk en de Provincie onderhandelingen aanknoopen over werkverschaffing voor het geval, dat blijken mocht, dat door het uitvoeren van bo vengenoemde werken, de werkloosheid niet ver minderen zou. Om voor werkverschaffing in aanmerk ng te kunnen komen moet men; a. gezinshoofd of kostwinner zijn. b. uitgetrokken of niet verzekerd zijn c. voor de eerste maal (dus bij aanvang van het werk) minstens 14 dagen als werfloos n- geschreven staan: d. Geschikt zijn voor zijn werk. e. loon van f 2.50 per dag, met een aibeids- dagduur van 8 en een week van 48 uur. 6 dagen werk b- een gezinsink. van minstens f 10; 5 dagen bij id. f 10 of 12, 4 dagen bij id. 12-14; 3 dagen bij id f 14-16, 2 dagen bij id. f 16-18. De werkloozen zullen om de andere week te werk gesteld worden. Voor de uit te voeren werken wordt vervol gens B. en W. erediet van plm. f 4000 verleend Tot slot deelt de Voorz. mede dat de bespre kingen tusschen de verschillende partijen in het havenbedrijf tot zijn spijt geen succes heb ben gehad. B. en W. blijven in deze actief en wachten de gelegenheid af om bemiddelend te kunnen optreden.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1