«««'■Abdijsiroop Sociaal JTieuws Sport on Spel Gemengd Jlienws. Geen benauwdheid! Uit het Binnenland. Uit het Buitenland. Ingezonden Mededeeling. (36) ,,Voor de Borst" den godsdienst die hij beleed te eerbiedigen. Toen hij met twee andere ministers in Londen was, maakte men wel melding van het feit, dat hij katholiek was, terwijl omtrent de gezindte van de andere ministers niets vermeld werd. Mr. Scullin was buitengewoon voldaan dat hij n Rome zooveel landgenooten aantrof, die daar hun studies maken. In het Iersche college had hij 22 Austra lische studenten aangetroffen, terwijl er bij de Franciscanen 12 en bij het college van de Propaganda 27 Seminaristen waren. (Ingezonden) „Stijgende belangstelling. Het is een niet te ontkennen feit, dat voor de katholieke arbeidersbeweging een sterk groeiende belangstelling bestaat, wat- zich uit door stevige uitbreiding van ledental en toe name van activiteit. Het katholiek v^erklieden- verbond de Centrale waar het hart klopt van het Katholiek georganiseerd arbeiders- leger werkt op volle kracht en het slaagt er Goddank ten volle in om po ieder terrein, waar hoofd- of handwerk wordt verricht, mee te spreken en mee te leiden en in vele gevallen leidt een met zorg voorbereid initiatief tot voor de Katholiek georganiseerden en anderen uit stekend resultaat. Ook de aangesloten bonden zijn in den meest gunstigen zin van het woord actief. De aandrang door Paus Leo XIII door de Encycliek Rerum Novarum uitgeoefend, cm principieele organisatie te bevorderen en die later door duizenden in woord en daad en in hernieuwden vorm werd herhaald, heeft tot het belangrijke resultaat geleid, dat meer dan honderd vijf en zestigduizend katholieken vast aaneengesloten opmarciieeren naar „den nieuwen dag". Helaas, groote groepen, hoewel schorvoetend volgend waar anderen lei dend voorgingen en offers brachten bleven achter. Achter in organisatievorm en niet be reid offers van liefde en offers van materiee- len aard te brengen. Ook op dart stuk van zaken Is echter toene mende belangstelling. De verschillende katho lieke onderwijzersorganisaties polemiseeren met elkaar over den besten organisatievorm, ever de vraag wel of niet aansluiten bij het Werk liedenverbond bij ambtenaren-, post- en politiepersoneel leeft de vraag of ook zij niet moeten deelnemen aan den grooten strijd onzer dagen, door zich bij het georganiseerde leger werkers met hand en hoofd te voegen om de vooral op principieel terrein zoo noodzakelijke machtsvorming te bespoedigen. Wie n et ge heel buiten de werkelijkheid staar-, kan aan het overwegen van deze vraag niet ontkomen Machtsvorming waardoor ook voor de ka tholieke zaak in het algemeen alleen onze tegenwoordige positie behouden en verbeterd kan worden, is een taak, waaraan niemand zich vooral nu niet kan onttrekken. Er is groote belangstelling. Ook onder eer- zeer belangrijke groep werksters en werkers, waarover men, behoudens een enkele uitzonde ring'tot nu toe alleen maar sprak, wanneer ziekte, vakkund'ge verpleging noodzakelijk maakte. En dan nog werd op de eerste plaats gedacht aan de zich ter liefde Gods gevende religieuse verpleegster of verpleger. Reeds sinds jaren worstelt het verplegend personeel war. om zich een broodwinning te verzekeren, het „beroep" verpleegster of verpleger koos, cm „er te komen". O zeker, de verpleging eischt 'iefdeopoffe- ring, een zich geheel geven, maar men vergete niet, dat ook het verplegend personeel voor zich zelf en voor hunne gezinnen geld ncodig heeft om te leven. Salarisregeling vas en is noodzakelijk. Rechtspositieregeling broodnodig En hoe vreemd het misschien in sommiger oo- ren moge klinken, het is een feit, dat daarmee in de meeste particuliere gestichten nog een begin gemaakt moet worden. Het Hoofdbe stuur van "St. Paulus" heeft cp dit terrein reeds sinds jaren gewerkt en de Centrale groep gestichtspersoneei van dien bond roert zich met voorbeeldigen ijver, vooral nu het verplegings besluit door den Minister bij den Hoogen Raad van Arbéid aan de orde is gesteld om te wor den gewijzigd, is deze groep paraat. De vak belangen worden dus niet uit net oog verloren geëxploiteerde ziekeninrichtingen belangrijke voordeelen van materieelen aard werden verkre gen. Dit ós echter niet de hoofdzaak van de stof,-die ik thans behandel èn daarom keer ik terug naar de „stijgende belangstelling" die er ond^r het verplegend personeel bestaat voor het vraagstuk, „organisatie". Tot nu toe is een deel van het R.-K. Vrou welijk verplegend personeel georganiseerd in den R.K. Bond van zlekenverpleegsters. Het grootste deel is niet georganiseerd, ter wijl de verplegers zich voor een deel bij „St. Paulus" aansloten. Uit het orgaan van den R.-K. Bond van zie kenverpleegsters blijkt, dat de vraag wat er moet gebeuren „aan de orde" is. En heel ernstig ook. Het spreekt van zelf dat als gevolg van het feit, dat heel veel ver plegend personeel werkzaam in katholieke ge stichten ook anderen dan vakvereenigingspropa gandisten zich met het vraagstuk bemoeien, waarvan weer het gevolg is, dat er zwaar ge boomd wordt en principieele beschouwingen worden gehouden. Nu* ontken ik niet, dat voor het verplegend personeel de zaak IETS anders staat als voor b.v de transportarbeiders Maar de vraag 'mag toch gesteld worden of de zaak in wezen niet gelijk is Voor het verplegend personeel, waaronder, zooals ik reeds zei, een sterke drang naar r- ganisatie bestaat, gelden uiteraard alle door de Kerkelijke Overheid gegeven voorschriften om trent principieele organisatie Er bestaat een katholieke vakbond „St Pau lus", die een groote groep verplegend personeel heeft georganiseerd en die bovendien wat in richting en positie beseft, volkomen in staat is te voldoen aan de eischen en positie, die in onzen tijd aan een organisatie kunnen worden gesteld Deze opmerking le;dt tot de vraag, waarem dan nog zooveel gepraat en geschrijf en niet gegrepen naar wat noodig is, voor het grijpen ligt Deze vraag te bespreken zou een heel lang artikel eischen en ligt meer op het terrein van de vakvereenigingsorganen en daarom hierover niet meer De bedoeling van schrijven is slechts uiting te geven aan mijn blijdschap over de stijgende belangstelling voor organisatie onder het ver plegend personeel Moge deze belangstelling er toe leiden fiat het katholieke verplegend personeel de juiste maatregelen weet te treffen, die er toe leiden, dat deze belangrijke groep zich niet in een aparte groep organiseeren waardoor 't aantal vereen, steeds grooter wordt die buiten de R-K Centrale, het R-K Werkliedenverbond komt te staan Het verplegend personeel heeft behoefte aan een zoo goed mogelijke organisatie voor de behartiging van zijn materieele belangen en in het algemeen geldt ook voor deze katho lieken de plicht, mee te werken aan den uit bouw van het katholieke arbeidsleger, ten e.ln de een katholieke macht te kunnen stellen tegenover de anderen, die zich door sterke centralisatie gevormd hebben tot een niet te onderschatte tegenstander op principieel ter rein Hebben de bestuurders van de verschillen de organisaties van verplegenden kennis geno men van de actie van communistische zijde on dernomen om het verplegend personeel te orga niseeren? Het gevaar is niet denkbeeldig dat de communistische bedrijfskrant voor de zie kenhuizen ook onder de onzen slachtoffers maakt Waakzaamheid is meer dan ooit gebo den. En de gestichtsbesturen en colleges van re genten? Ook aandezen moge met eenige vrij moedigheid worden opgemerkt, dat medewer king tot organisat'e van het verplegend per soneel vooral nu een gebiedende eisch is. In alle verplegingsinrichtingen is onder de ver plegenden een stijgende belangstelling voor het werk der R. K. Arbeidersbeweging. Waar de zaak zoo staat is een vermaan aan de ver plegenden, om zich te organiseeren, niet over bodig. Sluit U aan! Komt en draagt mee den last van onzen tijd. Poogt met ons door middel van onzen vakbond Uw positie te verbeteren. Wij rekenen op het gezond verstand van het katholiek verplegend personeel en vertrouwen er op, dat binnenkort de meer dan honderd vijf en zest'g duizend zullen worden aangevuld met een groote groep katholieke-verplegenden. Een Centrale organisatie voor alle R. K. Ver plegenden is het gestelde doel. Moge dat in be gin 1931 worden bereikt. L. F. GUIT Voorzitter van den Ned. R. K. Bond v. Overheidspersoneel „St. Paulus". Hoofdkantoor: Daguerrestraat '<3, Den Haag. Een Dameskapperscongres. Op 19 Januari a.s. wordt te Amsterdam een congres gehouden, speciaal bestemd voor Da meskappers. Het congres wordt uitgeschreven door den Nederlandschen Kappersbona en de vraagstukken van den dag zullen er besproken worden. De volgende referaten worden gehouden: „De toestanden in het Dameskappersbedrijf" door A. Olthof, Amsterdam. „De middelen tot verbetering" door J. G. Gonlag, Rotterdam. „Organisatie en Tactiek" door J. Cornax, Amsterdam. Voetbal Z. V. B. Terneuzen IISassche Boys I 0-2 Daar scheidsrechter Koster uit Vlissingen niet verschenen was, werd besloten den wed strijd vriendschappelijk te spelen onder leiding van den Sasschen grenswachter. De Boys tel den twee en Terneuzen één Invaller. De Sassenaars gevoelden zich opi het gladde veld het best thuis en waren beslist de met i de ren. In de eerste helft wist de linksbinnen op z'n eentje de Boys de leiding te geven. Tot de rust bleef de. stand ongewijzigd. Na ongeveer een kwartier spelen in de tweede helft ontstond een schermutseling voor het Neuzendoel waaraan de rechtsbinnen een einde maakte, door den bal voor de tweede maal in het net te deponeeren. Hoe beide elftallen zich verder ook inspanden, in den stand kwam geen wijziging meer, zoodat de Boys verdiend met 2-0 wonnen. Breskens Sassche Boys. Deze wedstrijd is thans voor de derde maal vastgesteld en wel op Zondag 18 Januari a.s. We zullen maar hopen, dat het veld deze maal bespeelbaar zal zijn. Vertrek om 12 uur met twee autobussen. Supporters op post TUUR DE SUPPORTER Auto door een trein verbrijzeld. De sneltrein, die om 8,14 uur uit 's Hertogen bosch naar Tilburg vertrekt reed Vrijdagmor gen nabij het station Udenhout op een vracht auto van een der Udenhoutsche steenfabrieken. Een broer van den bestuurder van den auto heeft blijkbaar de afsluitboomen van den be waakten overweg geopend, om nog voor het passeeren van den trein den overweg te kun nen oversteken. De vrachtauto kwam onder den trein terecht en werd geheel verbrijzeld. De chauffeur moest in zorgwekkenden toe stand worden opgenomen en naar het gasthuis worden gebracht. De trein ondervond meer dan een half uur vertraging. Loodvergiftiging. De veert en-jarige v. H. te Honseiersdijk, die als leerling-zetter op een drukkerij te 's-Gra- venzande werkzaam was, is aan lood vergifti ging overleden. De jongen had vergeten zijn handen flink te wasschen, voordat hij zijn brood opat. Na een aanrijding krankzinnig geworden. Op den Handweg te Nieuwer-Amstel is een u'X de richting Bovenkerk komende wielrijder die aan den verkeerden kant van den weg reed. aangereden door een uit Amsterdam komenden auto, waarbij de man tegen den grond werd geslingerd en bewusteloos bleef liggen. Per zie kenauto werd de man, die ernstige hoofdwon den bekomen had, naar het Binnengasthuis te Amsterdam overgebracht, nadat eerst in een nabijgelegen woning een voorloops verband go legd was. Tijdens het vervoer naar het zieken huis werd de man krankzinnig. Heiligschennenden diefstal te Wondelgem Woensdagmorgen is heel Wondelgem in op schudding gebracht door de ontdekking van een heiligschennenden diefstal in de parochie kerk. De koster was de eerste, die des morgens vroeg, toen hij de kerk wilde openen, het ont stellende feit constateerde. Hij verwittigde aan stonds den pastoor den Zeereerw. heer van der Donckt. Tezamen met den politiecommissaris stelde deze een onderzoek in, waarbij het vol gende kwam vast te staan: De dieven hebben zich door het zagen van een gat ',n een kerk deur en het daarna wegschuiven der grendels toegang verschaft tot het Kerkgebouw, alwaar zij een achttal offerblokken forceerden. De vernielde blokken werden tusschen de stoelen geworpen. Daarna hebben de schurken, klaar blijkelijk met breekijzers, de zware deur van de sacristie opengebroken, alwaar zij de brand kast wisten te openen. Hieruit stalen zij tal van kostbare en gewijde voorwerpen. O.a. een groote monstrans van goud en zilver, een klei nere monstrans, twee zilveren cibories, twee zil veren kelken een zilveren wierookvat, een mas sief zilveren processiekruis, een gouden kelk. gouden lepeltjes, een vaatje met H. Olie, een elftal relikwieën in zilver enz. enz. Alles in de sacristie werd voorts overhoop gehaald en be schadigd. De waarde van het gestolene wordt op min stens frs. 450.000 geschat. Tegen den middag werden gedeelten van H. Hosties teruggevonden in de zakken van de to ga's der koorknapen. Uit het gerechterlijk onderzoek \s gebleken, dat men hier te doen heeft met beroeps-dieven die met geperfectionneerd inbrekersmateriaal hebben gewerkt. Men is er slechts in geslaagd vage vingerafdrukken op te nemen. Mgr. Coppieters, bisschop van Gent, was bij het vernemen van den heiligschennenden dief stal diep ontroerd. i Voor 10 millioen aan bankbiljetten opgegeten. Dezer dagen was een zwerm termieten (gro'o te witte m'pren) doorgedrongen in een bankge bouw te Manilla de hoofdstad van de Philip- pijnen, Het gebeurde 's-avonds toen er niemand in het bankgebouw aanwezig was. De mierik' zochten hun toevlucht in een ledig2 brandkast waarvan de deur wegens de vochtigheid niet gesloten was. 's-Anderdaags werden in de brandkast enkele stapels bankbiljetten gelegd en toen werd de brandkast natuurlijk gesloten. Een dag later had men het geld noodig. De gepantserde deur werd geopend, maar van de bankbiljetten was niets meer te vinden. Men zag wel een aantal witte mieren, die zich ver drongen om een grijsachtig hoopje dat uit een brijachtige massa scheen te bestaan. Dat was alles wat deze veelvraten van het bankpapier hadden overgelaten. Wellicht zullen mieren in zoon kortefi tijd nog nooit zooveel schade aangericht hebben. Alle brandkasten van het bankierskantoor zijn thans met blauwzuur schoongemaakt en de beambte, die de ledige brandkast met een goede bedoeling had laten openstaan, werd op staanen voet ontslagen Belgisch vliegtuig neergestort. Vrijdagnacht omstreeks 2 uur is 'n Belgisch vliegtuig van den nacht-luchtpostdienst op Lon den bij Gent neergestort. Het toestel is geheel vernield. He bestuurder en de mecanicien zijn gedood. Politieschandaal te Washington. Te Washington is hevige sensatie verwekt door een geheimzinnigen moord, gepleegd op een 19-jarig meisje, Beaulah Limertch genaamd Het lijk van dit meisje was op geheimzinnige wijze uit het hu5# van den begrafenisonderne mer verdwenen, nadat deze, terwijl hij dacht, dat het meisje een natuurlijken dood was ge storven, aan het hoofd van de doode een schot wond ontdekt had, die verborgen was onder een haarlok en daarop de politie gewaarschuwd, had. Het onderzoek leidde tot de arrestatie van een politieagent, die patrouilleerde in de wijk waar het huis van het meisje lag. Het bleek dat de man een weelderig ingericht huis be woonde, dat bovendien een volledig inger'chte distilleerderij bevatte en een wapenkamer met geweren en revolvers. 1 Geen hoestaanvallen, die U martelen en I U den adem afsnijden. Dit alles kunt Ge I voorkomen. Neem tijdig Abdijsiroop, die I door haar wonderlijk slijmoplossende wer- l king de slijm met ziektekiemen kan ver wijderen, Uw ademhaling verruimen en dien scherpen hoest kan stillen. Neem eens een proef met Abdijsiroop als Ge vannacht weer wilt slapen als een roos. Voor jong en oud onschadelijk en be- I proefd bij: Hoest, Bronchitis, Asthma. Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, FI. 2.75, Fl.4.50 i Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 et Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) Afschuwelijke misdaad. Een afschuwelijke misdaad werd ontdekt in Gott-Schallings, een dorpje in Tsjecho-Slöwa- kije. Vier houthakkers die in een bosch hout aan het kappen waren, vonden een doos, waatth 'n; pasgeboren kindje lag, een bedrag van onge veer vier honderd en vijftig gulden en een br'.ef waarin de vinder verzocht werd zich over het kindje te willen erbarmen. De vier mannen besloten het hulpeloos wicht te dooden en verbrandden het op een houtvuur Daarna verdeelden zij het geld onder elkaar en zwoeren, de zaak geheim te houden. Dit gebeurde enkele dagen na Kerstm's. Kort daarna echter vertelde één der moordenaars, die zich bedronken had, het verloop van deze. sinistere geschiedenis in de dorpsherberg, De polite zocht het bosch if en vond do overblijfselen van het kindje. De mannen wer den gearresteerd. „Vader" en „moeder" zijn in Rusland verboden. In het sovjet-Russische Orgaan „Ogancka" publiceert de volkscommissaris Lunatscharsk; een artikel over de communistische stad der toekomst. In deze toekomststad mogen alleen mijnwerkers wonen en wel in barakken; ieder volwassene kan over een kamer beschikken, die alleen met een tafel, twee stoelen,een rustbed en een waschtafel mag gemeubileerd worden. De arbeiderskinderen worden tot aan hun 16de jaar in een staats-asyl opgevoed. In wettelijke bepaalde tijdsruimten zal den ouders een bezoek aan hun kinderen worden toegestaan. Het kind mag de namen vader en moeder niet meer bezigen. Deze woorden zul len vervangen worden door 't epiceton volwas senen. Voor het bezoek aan hun kinderen wor den den ouders passen verstrekt, waarop staat aangegeven uur en dag waarop ie volwassene nohet klnder-asyl mag bezoeken. Het gezin, schrijft Lunatscharski, is een bourgeois begrip het communisme zal hel vervangen door het staats-asyl der toekomst. De Dusseldorfer massa-moordenaar. In het proces tegen den massa-moordenaar Kürten is zoowel uit het voorlooplg onderzoek, door prof. Sioli ingesteld, als uit het medisch onderzoek in de kliniek te Bedburg thans ge bleken, dat Kürten voor zijn daden verant woordelijk is. Brutale ontvoering en berooving. Een buitengewoon brutale ontvoering heelt te New-York plaats gehad. Toen de vroegere bokskampioen Carpentier met een dame na afloop van een theatervoor stelling in een auto plaats nam, drongerf eenige mannen den auto binnen. Een hunner stuurde den wagen in volle vaart buiten de stad, i er- wijl de andere mannen het paar met hun re volvers 'p. bedwang hielden en net dwong al het geld, dat zij bij zich hadden en ook alle ju» weelen, ter waarde van ongeveer 25,000 dollar over te geven. Vervolgens werden Carpentier en zijn bege leidster ver buiten de stad uit den auto g zet, zoodat zij te voet moesten terugkeeren. Eerst tegen den morgen slaagde het paar er in, New York te bereiken. In het gedrang bij het uitgaan van den schouwburg was de ontvoering geheel onopge- i merkt gebleven.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3