PT7R0L bij Ruws Handen. Boos 30 ct. Stadsnieuws. Prooincienieuws. Kerknieuws 'r.-cn Is "t schoonste sieraad van Uw huis. Het radicale Schuur- en Reinigingsmiddel. m DKIMiEM) YEKZOEk Alles blijft als nieuw door INGEZONDEN MEDEDEELING Als een spiegel blinkt Uw fornuisplaat. Ata neemt alle roest en vlekken weg. Ge bruik slechts Ata het is zonder weerga in 't gebruik. ON Ecnig Importeur E. Ostermann Co's Handel Mij.. Amsterdam Fabrikante; Henkei Cie. A. G., Düsseldorf blijkbaar hoognoocFge operatie reeds een aan vang is gemmaakt, blijkt intusschen niet. Omtrent de terreur der bandieten in Kang- soe bericht de „Times" nader uit Peking: Volgens Chineesche berichten, dte door par ticuliere mededeelingen worden bevestigd, zijn in den loop van negen maanden m het Zuiden van de provincie Kiangsi 30.000 personen door rooverbenden vermoord. De bandieten stonden onder bevel van den mohammedaanschen leider Macinghsin en oe fenden na het vertrek van de regeeringstroe- pen een ware terreur uit. Bijna 20,000 vrouwen zijn door de bandieten gevangen genomen, terwijl ruim 30.000 pe rso nen in de leeggeplunderde districten dén hon gerdood zijn gestorven. In de stad Lihsien hebben de onmenschelijke horden, uit woede over den door de burger wacht geboden tegenstand, de goheele bevol king met uitzondering van hen, die in de ge vangenis zaten opgesloten, vermoord. Nieuwe helmen voor het Belgische leger. De soldaten van de lichting 1931 zullen van nieuwe helmen voorzien worden, vervaardigd door de Belgische Nijverheid. Ze zullen van Mangaan-staal zijn en ongeveer 2 K.G. wegen. De oude helmen beschermd niet voldoende tegen op kleinen afstand afgeschoten kogels en waren infer^sur aan de Duitsche ioopgra- venhelmen. (Maasbode) Hevige koude in Siberië. In geheel Siberië heerscht op het oogenblik een buitengewoon hevige koude. Langs den spoorweg Irkoetsk-Tsjita de temperatuur ge daald tot vier en dertig graden onder het vries punt. Uit Irkoetsk zelf wordt 41 graden koude ge meld. Wie helpt de St. Vineentiusvereeni- ging aan een kachel (liefst 'n buis kachel) ten behoeve van een harer gezinnen. Declamatie-avond. De heer Jan Boezer, de clamator uit Den Haag, heeft gisteren voor een niet reer talrijk doch wèl zeer aandachtig en dankbaar publiek op den door den R. K. Vrou wenbond en den R. K. Kring georganiseerden declamatieavond een gevarieerd program afge werkt. Vóór de pauze werd het zware deel van het menu opgediend in den vorm van frag menten uit „Kinderen van ons Volk" van Ant. Kooien, „Judas" van Cyriel Verschaeven en Belsassar van Piof. Gongrijp, waarvan vooral dé eerste twee nummers door den heer Bcezer met benijdenswaardig uitbeeldingsvermogei* werden vertolkt. Het tweede deel van het orograin bewoog zich in een luchtiger genre en bezorgde het aud'Éorium veel genoegen en den acteur een welverdiend applaus. Kapelaan Adriaansens, die ook de avond ge opend had, sprak na afloop den wensch uit, dat Sas den heer Boezer nog meermalen mocht aden optreden. Werkliedenbend. De R. K. Werkliedenbond •Sfe ?«VUS" houdt Dinsdagavond ten 7 uur een ledenvergadering in het patronaat. De heer Geerts zal een spreekbeurt vervullen. Biljarten. Aan den prijskamp op het biljart op Zondag 11 Januari bij Rijpstra werd deel genomen door 40 spelers. De uitslag luidde als volgt: le prijs L. Vermandei en C. Kaas, 2e E. Re- nique en M. de Groff, £e Pr. de Maesschalck en J. Renique, 4e Alf. Bockstael en Aug. de Maesschalck. Extraprijs G. Hemelscet en A. Meuleman. van belastingen. Het hulppost- telegraaf- en telefoonkantoor te Clinge, Nieuw-Namen, St. Jansteen en Koe wacht. Het post-, telegraaf- en telefoonstation, Over slag, Zuiddorpe en het poststation te Retran- chement. Belasting betalen op postkantoren. Met ingang van 2 Jan jl. bestaat op de na- kantoren gelegenheid tot net betalen AXEL. Werkloozensteun. Door Burgemeester en Wet houders zijn aangewezen als lid-werknemers van de commissie van advies vour steun aan werkloozen, F. Tieleman, afgevaardigde van de R. K. Werkliedenbond St. Joseph, Jac. Goos sen van de chr. Bestuurdersbond en P. Huijssen van den neutralen Bestuurdersbond. Voor de bouwvakarbeiders had reeds zitting J. C. van Driel. In de commissie hebben ook zitting de werk gevers C. T. van de Bilt, F. Disleman, P. de Feijter en H. Wolfert, raadsleden, waaraan nog toegevoegd zijn de heeren F. Blok, burge meester, als adviseerend voorzitter, en J. A. de Sm^dt, ambtenaar ter secretarie, als secretaris. Werkloosheid. Het aantal opgegeven werk loozen alhier bedroeg Vrijdag jl. 155. Van gemeentewege is begonnen met steun- uitkeering aan niet-georganiseerden. Een vaste regeling is hiervoor net getroffen, cmdat elk geval op zichzelf wordt bepaald, zoo meldt de Axelsche Crt. Boekhouden. De heer C. A. Hol, klerk bij de Directe belastingen alhier, slaagde voor 'net di ploma Boekhouden, van de Vereeniging van Leeraren. BOSCHKAPELLE. 40 jaar koster. Op 6 dezer herdacht de heer Judocus Verdurmen, alhier, onder vele blijken van belangstelling zijn 40-jarig ambtsjubileum NIEUW NAMEN. Diamanten bruiloft. Dezer dagen is alhier het zestigjarig huwelijksfeest van het echtpaar van Roeijen-Boogaert met groot feestoetoon herdacht. GRAAUW. Varkensverzekering. Op drte Koningendag .hield de varkensverzekering ,St. Cor,nelis" zijn jaarvergadering. Aan het jaarverslag ontlee- nen wij het volgende: Het aantal leden bedraagt thans 173. Uitge- ksérd werd voor gestorven varkens de som van f 420,30. Het entréegeld voor 1931 werd be paald op f 5, de contributie op 15 cent per maand. Het uit te keeren bedrag per K. G. voor even tueel te sterven varkens in 1931 werd vastge steld op 60 cent. Tot bode werd benoemd L. Daelman. De aftredende bestuursleden C. Steijaert en Ed de Caluwé werden herkozen Tot leden der controlecommissie werden benoemd P. van Laar en P. van Schependom. De inkomsten bedroegen in 1930 f 483,22, de uitgaven f 596. On kas thans f 2585,11, zoodat de vereeniging er goed voorstaat. ST. JANSTEEN. R. K. Kiesvereeniging. In een gisteren alhier gehouden, vrij goed bezochte vergadering wer den in de bestaande vacatures tot afgevaardig den naai Rijks- cn Staoenkieskring gekozen de heeren Pr. Geirnaerdt en G. de Kerf en tot plaatsvervangers de heeren P. van Helsland, E. Nievens en A. Eggermont. Als candidaten voor de groslijst voor Prov. Staten werden genoemd de heeren Pr. Geir naerdt, J. W. Vienings, E. Kalle, G. Goossens, B. Truffïno, L. van Waesberghe, E. B. Dumo- leyn, J. van Rompu, Em. Lockef eer en C. Plas- schaert. Besloten werd, dat het stembureau voor de stemming over de groslijst op den door het be stuur van den Staten-Kieskring nog nader te bepalen datum zal zitting nemen van half 9 tot 12 uur. Aan het bestuur werd opgedragen de ver- eischte verdere regelingen voor cle verkiezin gen te treffen. Burgemeester Truffino uit Hulst vervulde ter vergadering een spreekbeurt. Spr. behan delde de a.s. Prov. Statenverkiezingen en had een aandachtig en dankbaar gehoor. HENGSTDIJK. Gemeenteraad. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter burgemeester v. Esbroeck, secreta ris dhr. Hermans. Na voorlezing der notulen worden deze onge wijzigd goedgekeurd. Aan de orde wordt dan gesteld: I. Ingekomen stukken: 1. Van het Wit-Gele Kruis te Hulst een aan vrage om subsidie ten bedrage van f 25. De voorzitter geeft een helder en uitvoerig overz:cht van den werkkring dezer instelling. Zij trekt zich hoofdzakelijk aan het lot der tuberculoselijders; zij steunt het Wit-Gele Kruis te Hontenisse met een belangrijke subsi die, waardoor dit laatste mede in staat wordt gesteld onze gemeente de zegenrijke werking te laten ondervinden van de Wijkverpleegster. Verder zal vermoedelijk in een kort verschat een lighal worden ingericht, waarin uitsluitend worden opgenomen kinderen van tuberculose ouders en wel van 's Maandags tot 's Zater dags, wanneer ze weer naar huis gaan om de noodige verschooning te krijgen en 's Maan dags weer terugkeeren. Alle leden zijn, na deze u?,teenzetting, over tuigd van de heilzame werking dezer instelling,, doch de heer van Heese oppert de vrees, dat de kinderen, wanneer ze 's Zaterdags in den huiselijken kring terugkeeren, kans loopen be smet te worden. De voorzitter voert hiertegen aan, dat deze k'nderen, als ze zes dagen uit de besmette om geving afwezig zijn geweest van sterker gestel zijn en dientengevolge aan de ziekte meer weei stand kunnen bieden, ook wordt door hun afwezigheid uit het gezin erger voorkomen; hiermede zijn alle leden het volkomen eens. 2. Van Ged. Staten kennisgeving, dat de Raad der gemeente Groede het besluit heeft genomen de kermis aldaar te verzetten. Nie mand heeft hiertegen bezwaar. II. Benoeming bouwkundig ambtenaar. In de vorige vergadering was een schrijven ontvangen van Ged. St. waarin zij verlangen, dat er een post op de begrooting worde ge bracht voor het aanstellen van een opzichter bij het bouwbedrijf. Thans verzoekt dit college het zoo spoedig mogelijk inzenden der vastge stelde instiuexie voor dezen ambtenaar. De secretaris leest deze instructie artikels- gewijze voor. De heer Krieckaeft vraagt naderen uitleg over de bedoeling van art. 3. Deze wordt hem door den voorzitter en den secretaris uitvoerig gedaan, waarna de heer Krieckaert na re- en dupliek genoegen neemt en de instructie met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. De heer van Deursen informeert of een raads lid, dat in deze functie wordt benoemd, nog raadslid blijven mag. Hierop wordt ontkennend geantwoord, aangezien deze alsdan ambtenaar der gemeente wordt. In de vorige vergadering was op de begrooting als jaarwedde een post van f 25 gebracht voor dezen functionaris. De heer van Heese acht het beter een per centsgewijze belooning toe te kennen, doch de secretaris antwoordt, dat zulks niet mag, want de functionaris is ambtenaar in dienst der ge meente, heme moet derhalve een vaste jaar wedde worden toegekend. De heer Krieckaert vraagt of er voor bestek en teekening een aparte vergoeding wordt toegewezen. Alvorens tot benoeming over te gaan, wil de voorzitter mededeelen, dat door hem bij ver schillende omliggende gemeenten, inlichtingen zijn Ingewonnen betreffende de benoeming en de jaarwedde van dezen ambtenaar en is daar door tot de conclusie gekomen, dat f 25 jaar wedde voldoende is en meent te moeten advi- seeren te benoemen geen aannemer, maar een architect, wijl deze laatste onpartijdig kan op treden; spreker laat evenwel de heeren vrij in hun keuze. Hierover ontspon zich tusschen den voorzat ter en den heer Krieckaert oenige discussie, waarin de laatste er op wees, dat de Gezond heidscommissie in deze ook een woordje mee- srepekt. De voorzatter verzoekt thans tot benoeming - -i - 'ui-I 'rfilr-tr-iifii-rnriil over te gaan. De le vrije stemming heeft tot uitslag: J. Colsen, Terhole, 3 st., J. Krieckaert (raads lid) 2 st., Burggrave (Hengstdijk) 1 st., terwijl één briefje blanco is. Niemand heeft dus de meerderheid. Bij de 2e vrije stemming is de uitslag: J. Colsen 3 st., J. Krieckaert 3 st. en 1 blanco. Volgt herstemming (De voorzitte- verzoekt de briefjes niet openlijk in te vullen). De uit slag is, dat beide candidaten elk weer drie stemmen hebben, 1 blanco. Volgt loting, waar bij de heer Krieckaert de gelukkige blijkt. Op de vraag van den voorzitter, of de heer Krieckaert de benoeming aanneemt, verklaart deze ze in beraad te willen nemen doch nadat de voorzitter erop gewezen neeft, dat Ged. Soaten op spoed aandringen, verklaart de heer Krieckaert de benoeming te aanvaarden en spreekt zijn dank uit aan de leden voor het in hem gestelde vertrouwen. De voorzitter dankt het stembureau voor de genomen moeite, waarna de heer van Deurse.x gebruik maakt van de rondvraag om 'zijn be klag te doen over het niet branden der lan tarens op den eersten Kerstdag vóór het begin der eerste H. Mis; hiervan zijn vele kerkgan gers de dupe geworden. De veldwachter is toch verplicht de lantarens een half uur vóór de plechtigheid te ontsteken. De voorzitter verklaart hiervan wetende te zijn, want hij ontmoette toevallig dien morgen den veldwachter, hij heeft hem toen op zijn plicht gewezen, doch de veldwachter erkende ruiterlijk het aandraaien van het licht te heb ben vergeten. De heer de Waal bevestigt deze woorden, want de veldwachter had hem hetzelfde ver klaard. De heer van Heese noemt het een treurigen toestand: het wordt al maar vergeten tot on gerief van 't volk. Wethouder Schelf out zou de lantarens een uur voor 't begin der eerste godsdienstoefening willen laten ontsteken, andere leden achten di,t te lang, waarom de voorzitter adviseert den middenweg te nemen en op drie kwartier te bepalen, hetgeen wordt goedgevonden. Nadat de voorzitter den leden een zalig uiteinde heeft toegewenscht sluit hij de vergadering. OOSTBURG. Bramhvterbond. De afdceling West Zeeuwsch Vlaanderen van den Provincialen Zeeuwschen Brandweerbond zal in den loop der maand Januari alhier een algemeene vergadering hou den met de gemeentebesturen der aangesloten plaatsen ten einde besprekingen te houden over de algemeene brandweer-regeling. GROEDE, Onderwijzeres. Met ingang van 7 Januari is als tijdelijk onderwijzeres benoemd alhier, mej M. Trapman te Aardenburg. SCHOONDIJKE. Koninklijke onderscheiding. Bij koninklijk be sluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau de heer I. de Huliu, oud-dijk graaf van den Generalen Prins Willempolder, ahlier. Het Katholiscisme in Australië. Rome (K.W.P.) De Minister-president van Australië Mr. Scullin d?e op het oogenblik hier vertoeft, heeft in een persgesprek verklaard dat de positie der katholieken in Austriië buitenge woon gunstig genoemd kan worden. „In Australië is men den katholieken zeer goed gezind: wij maken slechts een vierde deel uit der bevolking, maar wij mogen gerust zeg gen, dat wij door de overige vijf en zeventig procent zeer loyaal worden behandeld. Het is een triumf voor de grootmoedigheid van ons volk dat ik door een niet-katholieke meerder heid gekozen werd en dat er van de dertien leden van mijn ministerie acht katholieken zijn. Mr. Scullin deelde verder nog mede dat men bijna overal alle mogelijke moeite deed om 12

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2