No. 3716 Maandag 12 Januari 1931 45ste Jaargang NIEUWS» EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Binnenland Buitenland. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND >2 POmEKENINC Nd. 52419. Internationale Samenwerking FEU I LLETON, De Bedelares van Salnt-Sulpice. Uit de R.-K. Staatspartij. DE ZEEUWSGHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING UIT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT Wereldeconomie zonder leiding beteekent uiteraard de grootst mogelijke vé.-warring Langzamerhand moeten ook de i'beralen dit wel gaan inzien. Deze hebben altijd geleerd, dat de economische orde vanzelf ontstaat of zich, bij verstoring, herstelt door de grootst mogelijke vrijheid. De bijna hopelooze wan orde, die wij tegenwoordig kunnen waarnemen is, volgens hunne leer, eenvoudig het gevolg van vrijheidsbelemmer.'jig op economisch ge bied. Indien b.v. loonsverlaging niet werd te gengehouden en alle grenzen vrij open stond- den voor iedereen, dan zou er geen werkloos heid zijn; dan zou er door de arbeiders tijde lijk wel veel ontbering worden geleden, maar spoedig zouden de prijzen dalen en de alge- meene welvaart stijgen. Wij kennen dit l'iedje en zijne wijs. Het is een eeuw lang gezongen, maar valsch gestemd. Orde en r?g. unaat b hoeven leiding en worden onmogelijk onder bandelooze vrijheid. Harde ervaring, vooral van de arbeiders, maar nu ook van de leiders in het bedrijfsle ven, heeft dan ook de liberale beginselen al langer zoo meer doen prijsgeven. Langs drie wegen wordt gestreefd naar in ternationale samenwerking. Op de eerste plaats door den Volkenbond. Maar deze is feitelijk nog te veel liberaal-eco nomisch ingesteld. Hij zoekt het nog vooral in de vrijheid en komt telkens tot de ervaring, dat juist de oplossing ligt in gebondenheid. Elke stap in deze richting is echter nog uitgeloopen op mislukking, omdat de leden van den Volken bond niets willen prijsgeven van hunne rech ten. Langs anderen weg is reeds meer bereikt. Vooral na den oorlog hebben de arbeiders hun ne internationale organisaties uitgebreid. Ge zamenlijk vormen zij wel eene macht van der tig millioén leden. Deze macht heeft zich reeds doen gelden bij de totstandkoming van het vredesverdrag, waaraan te danken is de op richting, naast den Volkenbond, van een In ternationaal Arbeidsbureau, dat al langer zoo meer internationale regelingen met betrekking tot de arbeidsvoorwaarden heeft tot stand ge bracht. Mede door deze ontwikkeling gedreven, maar vooral door de uitbreiding van het wereldver keer en de belemmeringen, welke dit verkeer ondervond van een teugellooze concurrentie, kwam er op dederde plaats ook meer inter nationale samenwerking tusschen de onder nemers. Internationale trusts en kartels kwa men voor verschillende industrieën tot stand. En thans is het streven gericht op onder ling verband. Het vraagstuk der bedrijfsorga- risatie is internationaal geworden. De Inter nationale vakbonden, eischen medezeggen schap in het beheer van die trusts en kartels, waar aan de product'^ van en den handel in 9) De nederlaag van de Fransche legers, de ge vangenschap van den keiler, de snelle marsch der Duitsche troepen naar Parijs waren reeds bekend in de ontstelde stad, een open stad waarvan de vijand reeds den volgenden dag be zit zou nemen. Evenwel waren de spoorlijnen van Nancy of nog niet afgesneden, en Raymond stapte dien zelfden avond in den trein naar Parijs De trein was propvol met lieden, die zxh haastten hun landstreek en hun haardsteden tt verlaten, zonder zelfs aan eenige tegenweer te denken Zij gingen een schuilplaats zoeken in de hoofd stad, welker reeds onvoldoende voorraad le vensmiddelen door hun komst nog sprediger zou zijn opgeteerd. In den ochtend van Zondag 4 September ver nam Parijs den ontzettenden slag, die Frank rijk had getroffen, en de geweldige schok, 'li/en de inwoners ondervonden, leidde tot de revoiu tie schier onder de oogen van den vijand. Dc dynastie werd vervallen verklaard van den troon, de Republiek werd uitgeroepen, en een Voorloopig Bewind belastte zich niet het be heer der zaken. 's-Avonds boden de stamp- Volle Boulevards een zonderling schrikaanja gend schouwspel aan. De koortsachtige volks menigte manifesteerde met een soort van wit goederen de menschenrechten van de arbei ders verbonden zijn. Nu de bedrijfsorganisatie nationaal nog niet geregeld is en veel moeilijkheden ondervindt, zal het natuurlijk nog lang duren vóór men dit vraagstuk internationaal heeft opgelost. Maar het algemeen sterven in deze richting is toch reeds vooruitgang. Zóó kan er wellicht nog eens een goede leiding komen van de wereldecono mie. Indien men maar in 't oog houdt, dat eerst goede nationale regelingen noodzakelijk zijn en dat het internationale socialisme prak tisch eene onmogelijkheid is. De oplossing ligt bij eene goed geregelde en goed gemeende sa menwerking. Dat zij in deze richting ook wordt gezocht, ondanks de theory van den klassen strijd, is eene overwinning van het beginsel der solidariteit. H. Resolutie inzake de vredespolitiek, van de in ternationaal samenwerkende Katholiek poli tieke partijen. De Partijen, aangesloten bij het Secrétariat International des Partis démocratiques d'inspi- ration chrétienne, vertegenwoordigd op de bij eenkomst van het Comité Exécutief van ge noemd Secretariaat, gehouden cp 5 Januari 1931 te Parijs, hebben de volgende resolutie aangenomen Onder den indruk van het wederopleven van een onverzettelijk nationalisme in verschillende landen, van den sfeer van malaise op politiek gebied, welke nog wordt versterkt door het gemis aan economische organisatie van Europa en door de moeilijkheden van den wereldcrisis, geven de partijen opnieuw uitdrukking aan haar onwankelbare gehechtheid aan de zaak van de doelmatige organisatie van d^n vrede en van de toenadering tusschen de volkeren. Zij veroordeelen en verwerpen elk gebfuik van geweld tot eigenrichting als een misdaad en een dwaasheid, en bevestigen haar onverzet telijken wil om alle pogingen m het werk te stellen, zoowel in het kader der binnenland- sche politiek van hun respectieve landen als opinternationaal terrein, om elke extremisti sche actie tegen te gaan, om de publieke cpinie te leiden in de richting van de samenwerking der volken, zoowel economisch als politiek, en van de organisatie van den vrede, en om de vredespolitiek in Europa en in rie geheele we reld, volgens de methoden en middelen in het werk gesteld door den Volkenbond, voort te zetten en verder te ontwikkeien. Voor de Fransche Democratische Volkspartij: A. Champetier de Ribes. Voor de Duitsche Centrumpartij: J. Stocky. Voor het Belgische Christen Werker sverbond: O. Behogne. Voor de Partij der Rechterzijde in Luxem burg: J. Origer. Voor de Poolsche Christen-Democratische Partij: Waclaw Bitner. Voor de Christen-Democratische Partij in Lithauen: Pr. Dielininkaitis. den waanzin, waarin de ki<em der Commune lag Den volgenden dag veranderde het tooneel De koorts was niet afgenomen, maar zij ver wekte geen aanvallen meer van razernij, zij kreeg een patriotisch karakter. Men overwoog betrekkelijk koelbloedig het gevaar, door de ne derlaag ontstaan, en dacht aan 't voorbereiden van de verdediging van Parijs. De Duitschers rukten voorwaarts. Er moesten middelen gevonden, om hen het hoofd te doen stooten tegen onoverkomelijke hinderpalen. Men zag zelfs oude professoren als grondwer kers zwoegen en toongevende fatten, in blou ses veel te wijd voor hun tenger lichaam en met geweren veel te zwaar voor hun zwakke armen, exerceeren met een ijver als gold het een pas uitgevonden vermaak. De vrouwen or ganiseerden de ambulances, maakten pluksel of patronen. In de stedelijke pakhuizen werd het graan bijeen gebracht, en de pleinen vóór openbare tujnen werden ingericht tot bewaar plaatsen van vee. De metalen monden der kanonnen staken op de wallen vooruit, en in allerijl gemaakte ophaalbruggen sloten de toegangen tot de for ten af. Nu en dan deed een geduchte knal de ruiten trillen. Hij werd veroorzaakt door het doen springen van een brug in den omtrek van Parijs. De groote hoofdstad was plotseling één versterkt kamp geworden. Den 8 sten September, nadat de avond geval len was van Fenestranges vertrokken, kwam Raymond eerst in den avond van den 11 den te Parijs aan. Ten gevolge van het ongeregelde ijl den dienst en van allerlei belemmeringen Voor de Italiaansche Volkspartij: F. L. Fer rari. Voor de R. K. Staatspartij \n Nederland (on der voorbehoud van goedkeuring der bevoegde partijorganen): C. Goseling. Is het gewenscht, dat burgemeesters Staten lid zijn. t Wij lezen in „De Tijd': In de dezer dagen gehouden ledenvergade ring van de R. K. Kiesvereeniging in de paro chie van St. Joseph te Helmond, werd de com binatie der functies burgemeester en iid van de Provinvinciale Staten ter sprake gebracht. Op verschillende gronden werden be zwaren tegen deze cumulatie geuit. Men erkende volledig de bekwaamheden des burgemeesters, doch oor deelde het onjuist, dat burgemeesters in de Statenzitt'jigen over de voorstellen van Gede puteerde Staten te beslissen krijgen, terwijl in het bestuursorganisme der gemeenten Juist Ged. Staten de controleerende macht uitoefe nen. Men achtte hierdoor de zelfstandigheden van burgemeesters-Statenleden beknot. Ander zijds ondervond de combinatie bedenking, cm- dat deze burgemeesters (als Statenltd) het col lege (Ged. Staten), dat hen controleert, hel pen verkiezen. Intusschen bepaalde men zich tot deze opmerkingen: een besluit als zoodanig om burgemeesters niet te candideeren, werd niet genomen. Wel bleek bij de aaarop volgen de candidaatstelling, dat geen enkele burge meester als candidaat werd aangewezen. Zeereis van minister Deckers. Hedenochtend zou de Minister van Defensie met den trein van 8,45 van het Hollandsche Spoorstation naar Nieuwediep vertrekken, waar hij te 11,19 zou aankomen, ten einde zich in te schepen aan boord van Hr. Ms. Torpedoboot- jager Witte de With, onder bevel van den luit.- ter-zee der le klasse J. W. A. A. Heydt. Op dezen bodem zal de Minister, zooals ge meld, een gedeelte van de reis naar Neder- landsch-Indië, en wel tot Napels, medemaken. De witte de With zou omstreeks 2 uur uit varen. Kort te voren zullen H. M.'s Heemskerck die een oefeningstocht in de Middellandsche Zee gaat maken en Hr. Ms. Banckert-, met be stemming naar West-Indië* vertrekken. Tijdens het verlof van den Minister van De fensie zullen de zaken van zijn Departement worden waargenomen door den Secretaris-Ge neraal mr. J. Woltman. Bij het ontslag van Rykoff. Kowno (K. W. P.) Sedert Rytköff op den vooravond van den 13den verjaardag van de bolsjewistische re volutie op verlof is gegaan, kon zijn ontslag ieder dag verwacht worden. Stalin heeft thans had zijn reis van Nancy naar Par-s drie dagen geduurd. Drie dagen van onbeschrijflijke ang sten. De Lotharinger was, het station der hoofd stad bereikend, niet meer alleen. Van Chalons sur-Marne af, waar de trein lang was blijven staan, om de soldaten van alle wapenen op te nemen, die naar het kamp trokken, ten einde te trachten weder een leger te formeeren, had de gewezen marskramer tot reisgezel een vrouw De teruggetrokken en zedige houding van die jeugd'ge vrouw had al dadelijk zijn aandacht; en sympathie gewekt. De reizigster bracht met zich in den wagon twee lijvige pakken en een vierkante doos, wel ke haar tot valies diende. Schloss hielp haar om haar pakken zoo goed mogelijk te bergen onder de banken van den wagon 3e klasse, waarin zij zouden reyzen, en had zelfs de be leefdheid, haar de hoekplaats af te staan, wel ke hij vóór haar komst had ingenomen. De wagon, door de soldaten, die nog verder gingen, vrijgelaten, werd weldra bestormd door vluchtelingen, die zich te Parijs in veilig- he!d gingen stellen. Een gillend gefluit, en de veel te zwaar beladen trein zette zich lang zaam in beweging. De kleeding der jonge vrouw verried dat zij behoorde tot den werk mansstand. maar blonk van zindelijkheid Een klein, smetteloos wit linnen mutsje gaf iets kokets aan het lieve gezichtje. Weelderige, donkere, glanzende haren omlijstten het voor hoofd en deden de rooskleurige tint van her gelaat te meer uitkomen. Fraai geteekendc wenkbrauwen, minder donker clan het haar, welfden z'ph boven groote donkerblauwe oo- zijn alleenheerschappij tot het uiterste door gevoerd. Toen de Communistische Partij van Rusland bij den dood van Lenin voor de :noe<- lijke keuze stond om uit een van de vertrouw de medewerkers van den overleden „Rooden Tsaar" een opvolger te kiezen, beschouwde men reeds als de voornaamste persoonlijkheid, een man die onverbiddelijk is, met een ijzeren ener gie die voor geen bloedvergieten terugschrikt. Daar men echter een politieke demonstratie noodig had waaruit vooral de eenheid zou blijken, werd niet Stalin maar Rykoff de op volger van Lenin. Men wist dat Rykoff bij de overgroote meerderheid der party zeer goed gcizen was. Hy was een nationale Rus, af komstig u',t een klein-burgeriyk gezin; als een der eerste aanhangers van Lenin, heeft hy reeds op 22-jarigen leeftyd op het- Communis tisch congres in Londen in 1913 een zeer be- langryke rol gespeeld. Hy behoorde als be kwaam econoom tot de rechtsche greep in de Communistische Party, hy was ook de samen steller van het brutale rapport over het jaar 1920 dat een afschuwwekkend beeld gaf van het „Socialisme der ijdelheid" d-:.t de commu nistische partij aan het ongelukkigeland had opgelegd. Sindsdien hy zich zoo duideiyk had uitgesproken was hy als leider voor de toe komst zeer goed te gebruiken omdat hy ook een aanhanger was van de Nieuwe Economi sche Politiek (N.E.P.) die nog óoor Lenin was ingevoerd. Maar zyn positie stond zeer wankel toen Stalin zich weer meer tot het Vplkscorn- munisme keerde. Sindsd'pn moest Rykoff vroeg of laat komen te vallen en zou Staïlh.als de werkeüjke opvolger van Lenin vóór het voet licht treden. Wat kon Stalin in verband r. et het Vijfjarig-plan ook beginnen met een man die eenmaal hoonend gezegd had: „Daar is niets gemakkelijker dan een plan in handen te krygen. Alle autoriteiten hebben een des kundige tot hun beschikking. Men behoeft maar te telefoneeren en reeds in drié uur heeft men een plan kant en klaar, met teekeningen, begrooting enz. Bandieten-terreur in N.-West China. Al meer dan eens is, den laatsten tyd echter telkens met een vraagte-kcr., melding gemaakt van gruwelijk- rnoo'dpartijen, welke in de Chi neesche provincie Kangsoe zouden hebben plaats gehad. Inderdaad bl'ijkt in het Noord-Westen van China al geruimen tyd een waar schrikbewind door bandieten te worden uitgeoefend Blijkens thans bekend geworden feiten hebben inder daad groote rooversbenden, nadat de regee- ringstroepen tengevolge van den burgeroorlog teruggetrokken waren, in de provinèie Kang soe vele steden geplunderd en de meeste in woners daarvan gedood. Andere Inwoners zijn als gyzeiaars medegevoerd. Bovendien moeten in dit gebied naar «chat ting ongeveer 30.000 mensehen den honger dood gestorven zijn. De centrale regeering te Nanking heeft on langs gelast, dat een strafexpeditie tegen de bandieten zal worden uitgezonden. Of. met deze gen, die van zachtheid, maar tevens van iets weemoedigs spraken; een kleine mond, waar van de frischroode lippen twee rijen blanke paarlen omsloten; een fyngevormd aardig wip neusje, ziedaar het portret van de'Jeugdige reizigster, die de opmerkzaamheid trok van den opper jachtopziener van dén graaf d'Arey-, nes en welke in dit dramatisch oiï waar vér- haal een groote rol zal vervullen. Zij kon on geveer 24 jaren tellen dien leeftijd althans gaf Raymond haar, na een eerste vluchtig on derzoek. In een trein maakt men soedigp ken nis, vooral in een wagon 3e klasse en ónder de ongewone omstandigheden, welke hen hadden byeengebracht. Gaat ge naar Parys, mejuffrouw? vroeg hy belangstellend. De re'pigster glimlachte. Niet mejuffrouw, mynheer, sprak zij,, haar zachten blik op den vrager vestigend,' maar madame.... ik ben zeven maanden geifouwd. Neem me niet kwalyk, madame ik k,»n megemakkeiyk vergissenge ziet er nog zoo jong uit. Och, 't hindert ook niet, 't is integendeel zelfs vleiendJa, mynheer, ik ga naar Parys. Gaat ge naar uw familie? Naar mijn man, mynheer. Ik ben geboren te Chalons-sur-Marne, waar mijn moeder nog woont, en :,k ben eenige dagen bij haar gaan doorbrengen. (Worat vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1