Boeken Cijdschr. Solternii Pyttersen's Nederl. Staatsalmanak voor iedereen 1931. Het boek is voorhanden bij iederen boekhandelaar Na de Wasch KAL ENDERS IS VERSCHENEN: PRIJS F6.50 - - - GEB. F7.75 HANDBOEK betreffende zaken en personen Sn betrekking tot Nederland, Nodoriandsch-indië, Suriname en Curagao indien dit boek nog niet op Uw Bureau aan- wezig is, zouden wij U aanraden, U een exemplaar aan te schaffen. Hot gebruik arvan zai U veel tijd en moeite besparen De Uitgeefster, N N. VAN DE GARDE en Do's Drukkerij ZALTBOMMEL 32 ste Uitgave samengesteld naar officieele opgaven De thuiskomst van een verloren zoon. In de provincie Orense heeft zich een eigen aardige geschiedenis afgespeeld. De soldaat Al fonso Gomez, d'ie uit deze provincie afkomstig was, werd in 1921 door de Marokkanen gevan gen genomen. Na drie jaar krijgsgevangen schap gelukte het hem zijn bewakers te ver schalken en te vluchten. Als stoker kwam Go mez op een Engelsch schip naar Buenos Aiies en vandaar vertrok h ijnaar Cuba waar hij met een Spaansche vrouw in het huwelijk trad. Deze vrouw had hem bij zijn vlucht geholpen en was hem nagereisd. Samen keerde het jonge paar naar Spanje terug, waar zij hun intrek namen bij de ouders van de vrouw. Alfonso Gomez verlangde echter naar ;ijn familie, die hij tn geen jaren meer gezien had en zoo onder nam hij de groote reis van Zuid-Spanje naar Orènse. Tot zijn groote verwondering echter verloochenden zijn ouders hun zoon en maak ten hem uit voor een bedrieger die op on rechtmatige wijze in het bezit gekomen was van het paspoort van hun kind. Bij de verdere besprekingen, waaraan ook de autoriteiten deelnamen, kwam de waarheid aan het licht. Ook toen nog wilden de ouders hun k\nd niet meer erkennen. Spoedig bleek echter, wat de ware reden van deze houding was. Iedere maand trokken de bejaarde ouders de re- geeringssteun van 26 peseta's, omdat hun zoon als vermist of gesneuveld werd beschouwd. Om deze inkomsten niet te verliezen, hielden zij vol hun zoon Gomez niet te herkennen. Bergklimmers omgekomen. Twee Parijsche studenten zijn op den Colle- te-pas door een sneeuwlawine overvallen. Een student kon zich redden, doch de andere kwam om het leven. Vier jonge mannen, die eenige dagen gele den tot bestijging van den 2000 M. hoogen Frettsberg waren uitgetrokken, worden vermist Men vreest dat zij in een sneeuwlawine zijn omgekomen. Brutale inbraak in een warenhuis. Vorige week drongen des nachts twee in brekers binnen in het grootste warenhuis van Würzburg, openden de brandkast met een steekvlam en stalen ongeveer 35.000 msrk, waarvan 4000 mark in zilver. De inbrekerswerktuigen l\eten de dadres, die met handschoenen aan hun werk verrichten hebben, achter. De kantoorramen hadden zij met groote balen stoffen toegedekt. Gelukkig had de firma haar bed-enden juist uitbetaald. Ware dit niet het geval geweest, dan zou de buit der inbrekers no? aanmerke lijk grooter geweest zijn. Uit een vliegmachine gesprongen. De ontwerper van een nieuwen bommen werper, Stephen A. Forberger van de Fokker Cy. te Donderdag bij een proefvlucht van New- Yersey naar Washington uit de machine ge sprongen. De man was blijkbaar in eens door de vrees aangegrepen, toen de motoien een oogenblik onregelmatig liepen, dat de ma chine zou neerstorten. Zijn parachute opende zich niet normaal en Forberger viel te pletter. De bestuurder, Harrteon G. Crooker, die niet eens gemerkt had, dat Forberger uit de ma chine was gesprongen, landde niet lang daarna Een stier op een redactie bureau. Iedereen, die ooit een bezoek gebracht heeft aan Sofia, kent die koppels buffels, welke zich absoluut niets bekommeren over het lawaa', van deze jonge groote stad: moeizaam trekken zij de zware boerenkarren door de straten, vooral op de marktdagen, wanneer de boeren uit den omtrek op den ,Passar"' te Sofia samenkomen. Dezer dagen echter heeft een zwarte breedge hoornde stier, in een aanval van dolle woede, de geheele Bulgaarsche hoofdstad in opschud ding gebracht. Zoodra het beest zich had losgerukt, begon er een wedloop door de straten: kleine boom pjes werden uitgerukt, groentenstalletjes wer den omvergeworpen. Overal, waar het woeden de di,er langsh rende, waren alle menschen ver •Vuld van schrik en angst. Huilend en gierend kropen de menschen in de portalen van de huizen, of vluchten in de zijstraten: daartusschen door knalden de re volverschoten van de politieagenten, die alle maal mis waren, zoodat de woedende buffel on gehinderd heel de stad kon doorloopen. Bedwelmd door eigen succes, opgehits door het lawaai en het schieten, deed het woedende dier een aanval op de roodgeverfde pui van een slagerswinkel hetgeen zeer begrijpelijk is, als men den haat kent van het slachtvee tegen het slagersvak. De slager, die over de aangerichte schade ab soluut niet te spreken was, werd woedend en schoot een paar maal in de richt'ng van het dolle dier, dat toen een andere richting nam, en een schuilplaats zocht in de hal "an een krantenpers. De redactie van de krant kreeg haar sensatie nieuws om zoo te zeggen franco thuis gestuurd Maar op het eerste moment was -ii] daar heele maal niet blij mee, want de buffel, die een uit weg zocht, rende stuk voor stuk tegen alle aeu ren op de eerste verdieping, waarachter het verschrikte personeel met vereende krachten weerstand bood. Na een kwartier kwam er een sterke politie macht opdagen, maar zij kon zich niet vereeni gen met het idee om van de hal een arena voor een stierengevecht te maken. De hoofdredacteur stond aan de telefoon tegen alle mogelijke autoriteiten te razen om ontzetting van het belegerde krantengebouw te vtJkrtygfn- Intusschen huisde de buffel als in een por- celeinwinkel en richtte enorme schade aan on der de kisten, papierrollen, ja zelfs aan de au tomobielen, die voor het verzenden der cou ranten gereed stonden. De brandweer heeft ten slotte het woedende dier overmeesterd. Sofia mag zich gelukkig achten, dat een onversaagd voormalig Russisch cavalerie-officier aan het hoofd van de brand weer staat. Hij ging den stier niet met een degen van den torreador te lijf, maar met de lasso en in een handomdraai hadden 16 dappere „Poschar n:,kari"-spuitgasten, den buffel geboeid en tri omfantelijk sleepten zij hun buit door de straten. Ingezonden Mededeellcp(5) heeft men vaak last van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. Wij ontvingen een exemplaar van den kalen der voor 1931 van de firma van der Elst.& Matthes, Amsterdam. Dezen keer werd de kalender geillustreerd met fraaie afbeeldingen in kleuren van land schapen uit de geheele wereld, welke door Clin- ge Doorenbos met versjes werden verlucht. Een en ander zal zeer zeker bij de landbouwers in den smaak vallen en zij zullen dezen ka lender ongetwijfeld een plaatsje in hun hute kamer waardig keuren. Voorts bevat de kalender een tabel van de giften Kalksalpeter IG, die met het meeste voordeel op de verschillende gewassen kun nen worden verstrekt. De 7de jaargang van dezen kalender kenmerkt zich doordat de tekst tot het strikt noodzakelijke is beperkt. Evenals het vorige jaar is aan den kalender een prijsvraag verbonden, waaraan alle land en tuinbouwers en veehouders in Nederland kunnen meedoen. Het onderwerp van deze prijs vraag is de kostprijsverlaging per eenheid pro duct (b.v. 100 K.G. tarwe), verkregen door mid del van bemesting met Kalksalpeter iG. De verlaging van den kostprijs is inderdaad een vraagstuk, dat op het oogenblik de belang stelling van de landbouwers overwaard is. Het doet op het eerste gezicht eigenaardig aan, dat deze kostprijsverlaging volgens de prijsvraag berekend moet worden op basis van de meeropbrengst, verkregen met stikstof-be mesting, terwijl het toch logischer zou zijn, twee berekeningen op te stellen: één bevat tende alle kostprijsfactoren zonder stikstof en één met stikstof. Door een eenvoudige deelsom zouden dan de beide kostprijzen gemakkelijk kunnen worden berekend. Bij nader inzien blijkt echter, dat niet alle landbouwers over de hiervoor noodige gege vens beschikken, terwijl velen zullen schromen, deze bijzonderheden van hun bedrijf, indien zij nauwkeurig in cijfers bekend zijn, aan an deren mede te deelen. Er was dus blijkbaar geen andere oploss'jig dan de prijsvraag zoo in te kleeden als in den kalender vermeld. Land bouwers, die over de volledige gegevens om trent alle bijzonderheden van liun bedrijf be schikken, zullen mede door deze prijsvraag worden aangespoord zich in het vraagstuk van de verlaging van den kostprijs door bemesting met Kalksalpeter G te verdiepen, waarmede het doel van deze prijsvraag als bereikt mag worden beschouwd. Wij bevelen dezen kalender gaarne in de aandacht van onze lezers, speciaal van de land bouwers aan. Lezers van ons blad, die hiervoor belangstelling hebben, zal d,e firma gaarne een exemplaar toezenden. Almanak N.C.B. De Kring Hulst van den N.C.B. geeft weder om uitsluitend voor de leden van den N.C.B. in Z.-Vlaanderen een almanak uit voor het jaar 1931 (4e jaargang). Het handige formaat, de degelijke afwerking en vooral ook de rijke \nhoud maken dezen almanak tot een hoogst welkomen gids, die men gaarne bij zich draagt. Treurig vinden we het alleen, dat een derge lijke uitgaaf op de achterpagina de vermelding draagt „Gedrukt in Drukkerij firnta van Hover St. Niklaas (W.)! Als T.chamen als de N.C.B. met dergelijke practijken blijven voorgaan, war, zullen dan de pogingen uithalen om particulieren te bewe gen in dezen crisistijd de nationale industrie te steunen? En wat komt er op deze wijze te recht van de wenschen, van hooge kerkelijke zijde geuit? Nogmaals we aarzelen geen oogenbl\k om aer gelijke practijken uiterst onsympathiek en treurig te noemen. Een typografische prima verzorgde, duide lijke en handige maandkalender, van de druk kerij, M. de Jonge, Terneuzen, waarop ook feest dagen en kermissen in Z.-Vlaanderen staan vermeld. Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van >DE ZEEUWSCHE KOERIER* Prompt op den lsten dag van het nieuwe jaar komt de firma Rébourdouiile Prinz, effecte-handelaren te Rotterdam, telken jare mét haar in kringen van effecten-bezitters zoo bijzonder gewaardeerd boekje, welks titel, „Hoogste en laagste koersen met betaalde divi denden over de laatste 10 jaren van alle te Am sterdam genoteerde fondsen" over den inhoud wel geen twijfel laat. Toch bevat het boekje nog iets meer nl. bankdisconte gedurende 1914-1930, beurs-vacantiedagen te Londen en New-York, koersen van Engelsche consols van 1805-1390 en een vergelijkenden staat der fi- nancieele positie van Amerikaansche spoorweg en industrieele ondernemingen. Een en ander maakt het tot een waardevol- len g!,ds voor allen, die bij de effectenmarkt belang hebben. In de wijze van samenstelling kwam in dezen 22sten jaargang geen verandering. Verschenen is het vijfde jaarboek van bet R.-K. Werklieden verbond in Nederland, dat over de werkzaamheden gedurende het jaar 1929 uitvoerige bijzonderheden bevat. Het zij vooral den werknemers onder onze lezers ten zeerste ter lezing aanbevolen. Bronswijk's Jaarboekje met z'n schat van in- formatie-materteal voor West-Zeeuwsch-Vlaan deren is weer verschenen. De samenstelling bleef vrijwel ongewijzigd alsook de wijze van uitvoering. Het zal met genoegen door z'n vele gebruikers ontvangen worden. Het Tijdschrift ,Moederschapszorg" dat met een keurig geillustreerd Kerstnummer z'n «en jaargang ingaat, bevat ',n z'n jongste editie de volgende bijdragen: Bij den achtsten jaargang, p 1; Kerstklokken p. 3; Onnoozele kinderen, p. 9; Ais het riet nog jong is, p. 25; n het leven gegrepen, p. 30; Het moederschap van Maria in de liturgie, p. 37; Over de kleeding der zoogende vrouw, p. 41; De eeuw van de ouden van dagen, p. 48; Over de geestelijke ontwikkeling van den zuigeling en het jonge kind, p. 51; Vragenbus, p. 60; Gif ten, p. 62; Kapelfonds „Het Moet" p. 62. Prachtische Gemeentepolitiek van 15 dezer bevat hét volgende: De gemeente-begrooting voor 1931 en het toe komstig financieel beleid Het Stadhuis te 's-IIertogebosch. Wettelijke regeling der Ar beidsbemiddeling Huurcontracten Hooge bedrijfswinsten. Steunregeling voor erlsis- werkloozen. Komt uit. en de man die toegeeft als hij in 't on- lijk is, zei de redenaar, is een wijze man, de man echter, die toegeeft, als hij gelijk heeft, is. Is getrouwd! riep iemand in de zaal. Goede opmerker. Kijk Jantje, zei tante, als ik gaap, dan houd ik altijd m'n hand voor den mond. Waarom? Opdat Uw tanden niet uit uw mond zullen vallen, meent Jantje. Doodeenvoudig. Hoe hebben onze voorouders toch zonder te- lephoon en telegraaf kunnen leven! Dat konden ze ook niet, ze zijn allen dood gegaan. Wat beteekent A.V.R.O.? Altijd Veel Ruzie Onderling? v Toppunt van belangloosheid. Gelezen in een advertentie: Wij maken het geachte publiek van Rotter dam bekend dat wij de georganiseerde fokkers van Nederland zelf ons vleesch gaan vorkoo- pen De prettige vergissing. 't Was op een eersten Kerstnacht en 't ge beurde aan een klein landelijk stationnetje, waar de chef wegens den feestdag z'n uniform niet aan had, maar en civiel was. Hij nam den dienst alleen waar. Toen het locaaltje ter plaatse stopte, stapte een hupsch jong meisje op het perron. De chef stak z'n hand uit naar het jonge- meisje om haar kaartje in ontvangst te nemen Het meisje greep hartelijk de toegestoken, hand en meteen had de chef twee stevige zoe nen in ontvangst te nemen. De gemoedelijke man was wel even overbluft, dat was hem in z'n dienst niet dikwijls overkomen. Maar plichtsgetrouw meende hij toch te moe ten opmerken: „Alles goed en wel, lieve dame, maar ik zou ook graag uw kaartje hebben. Och, zei toen het leuke meisje met een blos van schaamte, ik dacht werkelijk dat U m'n oome Toon was, die me zou komen afhalen. Help u zelf. Mevrouw Jansen zal voort 't eerst een zee reisje maken. Zij consulteert den dokter. Och, dokter, zeg men toch eens wat moet ik doen, als ik zeeziek word? Mevrouwtje, antwoordde de dokter, dat be hoef ik u niet te zeggen, als 't zoover is, zal U 't zelf wel weten. Kwam precies uit. Uw hart is puik. Daarmee kan je zeventig jaar worden. Maar dokter, ik ben zeventig jaar. Nou, wat heb ik je gezegd? door L. J. VAN D IJ K Hoofdoommies b. h. Departement van Koloniön

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 4