Je strijd met den draak. Weerberichten. Oe Kleins Weerprofeet Loop der bevolking Gevatte Koude Gemengd Jtteuws. Ingeionien Mecedeeling Mijnhardt's Poeders. Uit het Buitenland. i. AXEL. Huwelijks-aangiften. 5 Dec. Charles Louis Dellaert, 26 jaar jm. en Hendrika Pieternella Stouthamer, 21 jaar jd. Adam Schieman 25 jaar jm en Janna Elisabeth Schieman, 17 jaar jd. 12. Pieter van Lange velde, 27 jaar jm. en Su sanna Maria Bakker 24 jaar jd. 24. Francois de Putter, 44 jaar jm. en Maria Dekker 42 jaar jd. 27. Maarten Dieleman, 27 jaar jm. en Jo hanna Koster 28 jaar jd. Huwelijks-voltrekkingen. 11 Dec. Johannes Petrus van Nooij 28 jaar jm. en Jannetje Moes 24 jaar jd. 18. Charles Louis Dellaert 26 jaar jm. en Hendrika Pieternella Stouthamer, 21 jaar jd. 18. Adam Schieman 25 jaar jm. en Janna Elisabeth Schieman 17 iaar jd. 24 Dec. Pieter van Langevelde 27 jaar jm. en Suzanna Maria Bakker, 24 jaar jd. d Geboorten. 3 Dec. Abraham Martinus, zoon /an Willem M. Wieland en Maatje de Feijter. Martha Maria, dochter van Petrus Johannes de Vijlder en Maria Catharina van Deursen 3. Cornelis Andries, zoon van Cornelis M. den Hamer en Maria Dieleman. 14. Pieternella,d. /an Pieter de Feijter en Pieternella Boer. 18. Abraham Jannis Adriaan, zoon van Abraham Tozias M. Riemens en Levina Elizabeth Joris. 12. Francina, dochter van Andries Jacobus Ha- nelink en Dina den Erlgelsman. 25. Elisabeth deeltje dochter van Pieter Cornelis Zeger en lanneke Rinn. 27. Agnes Maria Theresia, d. van Philomena Antonia Martens. Overlijden. 7 Dec. Pieter van Vessem, 87 jaar weduwn. van Janneke Janna Maria de Jonge 10 Dec. Dina Verstraten, 87 jaa-: wed. van Hermanus de Kraker. Adriana Roose, 80 jaar wed van Wisse de Keizer, 12. Johanna Maria Harinck, 86 jaar dochter van Hubertus Ha- inck en Adriana Walrave. 13. Dec. Johannes \driaan Dregmans, 62 jaar echtg. van Johanna Pieternella Oggel. 19. Maria Hamelink, 33 jaar wed. van Martinus Bakker, 23 Dec. Pieter Ver- Ijzer, 89 jaar wéduwn. van Johanna Pols. 25. Eduardus van den Bos, 50 jaar zoon van Jo- ïannes van den Bos en Virginia Weemaes.. 28. Maartje van den Broecke, 69 jaar wed. van Ja- pog Sareis van Rijn. 30. Ebrina Maria Van Dix- loorn, 70 jaar dochter van Cornelis Hercules van Dixhoorn en van Janna Verstraten. WESTDORPE. Loop der bevolking gedurende 1930. Eevolking 31 December 1929; 969 m., 921 vr. otaal 1890. Bevestigd 59 m. 70 vr. totaal 129; Geboren 17 n. 19 vr. totaal 36. Vertrokken 30 mannen en 37 vrouwen totaal 67, Overleden 3 man. en 17 vr. totaal 20. Bevolking 31 December 1930 1012 m. 956 vr. otaal 1968. In de gemeente is een persoon overleden d e elders was gevestigd. Er hadden twee levenloos aangiften plaats. Er werden 15 huwelijken gesloten. De bevolking vermeerderde alzoo met 78 })ersonen. AXEL Gedurende de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd.: Fritz Pleuger, bankwerker, Sluiskil P 35 ged., Het uitbraaksel der hel.... net verschrik kelijk monster der droomenhet wange drocht .uit de sprookjeswereld... de gevrees- ie draak leeft nog heden ten dage. De Amerikaan W. Douglas Burden heeft op .iet kleine eilandje Commondo in Neder- andsch Indië de laatste nakomelingen van het anti-deluviaansche monster ontdekt. Het zijn echte draken, 3 M. lang met gespieten tong, ;ooals iedere echte draak, en hun met scherpe anden gewapende muil kan bijna een half ,vild zwijn in een enkelen hap verslinden. In zijn boek „De strijd met den draak, de geschiedenis van een expeditie onder de Wa- ranen op Comodo" schildert Burden op zeer drastische manier den strijd met een van deze euzen uit de Oude Wereld: De inboorlingen hadden in het oerwoud een reuzen-hagedis gezien, die volgens hun be weringen de grootste „boeja daraf" de vreese- ijkste iandkrokodil zou zijn, die zij ooit gezien ïadden. Het was een uiterst voorzichtige maap. Om hem levend in onze macht te krijgen itelden we, aan den rand van het kreupelhout, :oo verdekt mogelijk een val op. Wij zouden di vlakbij gaan zitten, maar natuurlijk geheel /erborgen om direct bij de hand te zijn jm den gevangene te boeien. Defosse schoot een ouden bok en de kleur ingen stelden de val op. Rond het doode dier werden sterke palen in den grond geslagen, dat slechts ééne zijde open bleef.- Daarna werden de palen met sterke touwen stevig met elkander verbonden en het geheel zorgvuldig met takken en bladeren weggewerkt. Een ste vig boompje moest den draak in de hoogte rukken. Wij hakten er de takken af en bonden een „ouw aan den top. Vijftien dragers moesten den stam omlaag buigen, daarna werd de strik voor den ingang van de val aangebracht. Kleinere hagedissen hadden wij genoeg ge van Ter Neuzen. Frans Ramsak, bankwerker Sluiskil P 35 ged van Ter Neuzen. C. M. Casteele geb. de Ridder, zonder Kijk uit K 62 van Zuiddorpe. Jacobus Pieter Visser, zonder, Noordstraat B 10 van Velsen. Richard Guth, fabrieksarbeider, Sluiskil P woonbarak van Ter Neuzen. Jan Wisse en gezin opzichter, Kerkdreef E 27 van Zaamslag. Debora G. Augusteijn, zonder beroep, Station straat G 21 van Rotteraom. Johannes Augusteijn, zonder beroep, Sta tionsstraat G 21 van Rotterdam. i Joseph Perseijn en echtgen. arbeider Oude wij k F 83 inw., van Kouderkerke (Z.) Cornelis Andr. Stoffijn zonder Sluiskil P 35 ged., van Ter Neuzen. H. H. de Lozanne, noderwijzer, Noordstraat E 1, van Groede. Julienne Vogelaere zonder, Sluiskil P 31 van Ginneken en Bavel. Angelina Schelfaut dienstbode, Sluiskil P 40b van Ter Neuzen. Kr. C. van 't Hoff zonder beroep, Molenstraat B 32 van Middelburg. G. J. Mine en gzin, chemist, Sluiskil P 82 van Sint Gilles. Maria Giele, idenstbode, Weststraat D 63 van Bosehkapelle. A. P. Verpoorten monteur, Sluiskil P. woon barak van Eindhoven. Albert A. Lioen en gezin electricien Sluiskil P 81 van Sas van Gent. Arie Deij veldarbeider, Coegorspolder O 17a, van Wieringen. Magdalena M. Swets, dienstbode, Oudewijk F 28 van Ter Neuzen. Willem Vinke en gezin, landarbeider Kanaal kade A 104 van Hoek. Enrico Cornelio, ingenieur Sluiskil Casino van Italië Mario Firpo, ingenieur, Sluiskil Casina van Italië. Vittorio Toffio ingenieur, Sluiskil Casino van Italië Francina Verberkmoes, zonder beroep, Fort L 34 van Haine St Pierre. Vertrokken Adriana Bakker, diensbode, Sassing Q 36 a naar Zaamslag. Pieternella J. Kiel zonder, Julianastraat H 186, naar Bussum. Marinus J. v. d. Berg teekenaar, Noordstraat B 49 naar Kruiningen. Mels Willemsen, landbouwer, Coegorspolder O 13 naar Schoondijke. Maria Verschelling dienstbode Coegorspolder 0 37 naar Loosduinen (den Haag) Martinus Lamine, fabrieksarbeider Sluiskil P 37 naar Middelburg. W. A. Schieman, varensgezel, Gentsche Vaart straat C 74 naar Rotterdam. Jannetje van Nooij geb. Moes zonder Oos- terstraat E 44 naar Hilversum. Cornelis Schieman, arbeider Zeedijk M 4 naar Zaamslag. Izaak M. Meesen landb.knecht Nieuwendijk 1 87 naar Koewacht. I Jacobus van Grol, arbeider, Julianastraat E 130 naar Oostburg. Francoise J. van Vessem, zonder. Pr. Hendrig straat EE 5 naar Ter Neuzen. Amandus de Dauwe en echtgen, zonder West straat D 57 naar Hulst. vangen, maar die telden haast al niet meer mee, wij zorgden alleen maar, dat zij onze val, die we met veel moeite in elkaar gezet hadden, niet in beweging brachten. Zou er iets verdachts gebeuren, dan was het haast zeker, dat de oude zich zou laten af schrikken, want waarschijnlijk sloop hij al in de naaste omgeving rond, om te zien of er geen onraad was. Daarom bevestigden wij aan de springval nog een touw, die over den grond naar onze schupillaats liep. De boom kon dus niet rechtop komen, zonder dat men aan de touw trok. Wij hadden het dus geheel in onze hand om den draak op het juiste oogenblik in de lucht te laten vliegen. Natuurlijk was de strik zorgvuldig met bla deren toegedekt en ook het scherm, waar ach ter wij ons verborgen hadden, was geheel on zichtbaar gemaakt. Om zeker van de zaak te zijn probeerde ik verschillende keeren of alles goed werkte. Het ging uitstekend: zoodra ik aan 't touw trok, vloog de boom omhoog, ik zag het dier reeds in de hoogte zweven en uit alle macht zich verweren en kronkelen! Defosse had den heelen aanleg uitgedacht en gebouwd; cn men moest het bekennen: zij deed 'iijn uitvindings talent en zijn bekwaamheid alle eer aan. Den volgenden morgen waren wij reeds vroeg op onzen pöst. Het lokaas verspreidde een walgelijke lucht door heel den omtrek, wij konden er dus gerust op rekenen dat we spoe dig bezoek zouden krijgen. Wij zaten in onze „boma" en praatten heel gezellig. Dat Konden we ook gerust wagen, want draken zijn stok doof. Langzamerhand voelden we ons echter hoe langer hoe onbehaaglijker in onze nauwe schuil plaats, die opgepropt zat met menschen De zon stond reeds tamelijk hoog aan den hemel; de draken moesten nu onderweg zijn; wij stonden dus voortdurend op den uitkijk. Een kleine hagedis daagde op en oegon aan de val te morrelenKor tcjaarop kwam een grootere, die dadelijk de omheining binnen ^wandelde en probeerde den bok v/eg te slee pen. Al zijn pogingen mislukten echter, want wij hadden zoo iets voorzien en het aas dus zegt u juist welk weer het gaat worden, reeds door duizenden werd hij gekocht cn velen zeggen, dat hij beter werkt dan sommige ba rometers. Luister maar eens* wat hij U te vertellen heeft! Ik ben de kleine weerprofeet, Die heel precies vandaag al weet En zegt, hoe morgen 't weer zal zijn Wel, vindt ge dat niet wonderfijn? "Wanneer "gij, dames, u'.t wilt gaan En peinst: Wat kleeren doe ik aan Komt maar bij mij om raad te vragen: Ik zeg U juist wat gij moet dragen! Vriend landman, stel in mij vertrouwen, Wanneer ge uw akkers gaat bebouwen, Ik kan u ook vooruit vermelden Als rap de oogst moet van de velden! Een ieder die gewisheid zoekt Kijkt maar, hoe 'k heden ben gebroekt, En hem wordt juist en trouw vermeld Hoe 't met 't weer zal zijn gesteld. Wanneer ik in het blauw verschijn Zal 't zeker lekker weertje zijn! Ge kunt dan voor den dag van morgen Gerust al voor uw reis gaan zorgen. Doch kleurt mijn broekje violet, Dan haltEn even opgelet Leg hoed en stok vooreerst op zij: Het lekker weertje is voorbij! En toont mijn broek de roode kleur, Ga dan maar liefst niet voor de deur: Want nevel is het ofwel regen, En modder op de wandelwegen. Steeds zeg ik eerlijk en gewillig, Of 't morgen mooi is, vuil of grillig. En wordt ge al eens wat kwaad of nijdig: Ik blijf neutraal en onpartijdig! Door duizenden werd 'k al geprezen Omwil der diensten hun bewezen En nu gij dit alles weet: Koopt vlug den „Kleinen Weerprofeet!" De prijs dien gij voor mij betaalt Wordt honderdvoud weer Ingehaald. Dus beste menschen, weest er aanstonds bij! Voor zestig centen franco per post koopt «ij mij. De kleine Weerprofeet is ditmaal zeer rnooi. op keurige wijze uitgevoerd, mooier dan voor heen. Franco per post 60 cent. Ook de mooie welbekende Sittarder Maria-Almanak a 60 cent franco per post verkrijgbaar. Geen mco:',er Almanak dan deze. Aan elk, die er een koopt, wordt den rebus bekend gemaakt, waarvoor 25 mooie prijzen worden verloot. Verkrijgbaar bij: JAN BOONMAN, Molendijk, 'sHEERF.NHOEK. DE MAASBODE is het famiUeblad bij uitnemendheid. Ingezonden Medeéeeiing (13) vastgebonden. Midden onder zijn werk keek hij plotseling op en verdween zoo snel in het kreupelhout als zat de duivel hem op de hie len! Ik zei tot de anderen: „Nu zal de groote draak direct komen" en spoorde lien aan zich gereed te houden. Een half uur ging echter voorbij zonder dat we iets hoorden of zagen. Plotseling stiet een der mannen een gesmoor- den kreet uit en heel opgewoonden keek hij naar zijn kameraden.... Ik spionheerüe door den achterwand van de omheining. Hernel. wat ik daar zag, was werkelijk een draak.... een overblijfsel van de vreeseiijke monsters, die duizenden jaren geleden leefden. Zijn zwarte oogen waren op de omheining gerichtik stond als versteend Nu deed hij een paar passen naar vorenrecht op ons af. De inboorling, die het ondier het eerst gezien had, was eenvoudig verlamd van schrik. Het monster stond nu vlak voor mij. De oogen lagen diep in hun kassenrusteloos dwaal den zij onder de zware, overhangende wenk brauwen en monsterden alles nauwkeurig. Het zwaar geklos van het dier was nu duidelijk te hooren. Hij streek vlak langs het scherm voor bijik had hem met de hand aan kunnen raken. Toen de draak voor de val gekomen was, bleef hij geruimen tijd staan, zonder zich te verroeren. Hij scheen erg wantrouwig te zijnwant hij deed telkens eonige passen naar den ingang, raakte ook meermalen den strik aan, maar ging nooit ver genoeg. Hij on derzocht alles nauwkeurig, waarbij de iange tong voortdurend in beweging was. Toen wij dachten, dat hij eindelijk den beslissinden stap doen zou, maakte hij plotseling rechtsom keert, draafde een eindje terug, ging zicton en staarde minuten lang in de dsjungel. Dat zelfde spelletje herhaalde zich telkens en tel kens weer. Het wachten werd ondraaglijk, ik werd koortsig van opwindnig. Plotselng liep de draak naar den ingang, ging door den strik en greep het lokaasIk trok aan de lijn, de boom vloog omhoog en het volgende oogenblik ging het verraste on dier de lucht in. Maar ciaar weerklwiK een ge weldig gekraak, hij viel op den grond terug, Bij gevatte Koude in hoofd en ledematen, Rheumatische pijnen, Griep en nfluerza Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichtspijn en vast- zittede Hoest, gebruike men Deze werken genezend en nemen de pijnen weg. Prijs per poeder 8 cent en in doozen van 6 stuks 45 ct. Alleen echt wanneer doos en poeders voorzien zijn van den naam Mijnliardt. Let hierop! Vraag ze Uw Drogist-. Aardverschuiving in het Saargebied. Te Beckingen in het Saargebied heeft een aardverschuiving plaats gehad, waardoor een hu',s geheel verwoest werd. De helling van den berg, waarop het huis stond, was door de ne- vige regens van den laatsten tijd geheel on- derwoeld. De bewoners van het huis hadden nog gelegenheid zich in veiligheid te brengen. q Bomaanslag te Parijs? Zaterdagnacht is bij een venster van het restaurant „Ambassadeur"' aan de Cchamps Elysées te Parijs, dat slechts 's zomers geopend is, een bom ontploft, d;e groote materieele schade heeft aangericht. In de- naast het restaurant gelegen schouw burg merkte het publiek nauwelijks iets van de ontploffing, doch de zich achter op het too neel bevindende acteurs en actrices schrokken hevig door den knal. Het theaterpersoneel alarmeerde direct de brandweer en de polit'p. Het restaurant bleek vol rook te staan en na eenigen tijd arriveer de ook de prefect der Parijsche politie, Chiappe ter plaatse. Bij onderzoek bleek, dat de uom onder een der bloemkastjes onder een der vensters ver borgen was. Het venster is geheel versplinterd. De aanleiding tot den aanslag 's een volkomen raadsel. De pol',tie gelooft, dat men hier met een politieken aanslag te doen heeft, en wel naar aanleiding van de eenige dagen geleden uitgesproken veroordeeling van anti-fascisten, bij wie men eenigè maanden geleden bomintn en helsche mach .nes had gevonden. Ernstig auto-ongeluk te Ambon. Naar men uit Ambon verneemt heeft aldaar een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij de controleur van den P.T.T.-dienst de heer Veneman, ernstig werd gewond. De echtgenoote van den chef van het postkantoor werd gedood Wolff seint uit Arnstadt: Zaterdagavond laat wilde een 17-jarige jon gen aan zijn vriendjes een geladen p'stool too- nen. Plotseling ging het wapen af en trof een hunner in het lichaam. De jongen die het pistool in zijn bezit had, schrok zoo, dat hij het wapen op zich zelf r'cht te en zich doodschoot. Zijn getroffen vriendje werd ernstig gewond. het touw spande zich zeer strak en de boom boog zoo ver door, dat hij dreigde te breken. In plaats van in de lucht lag onze buit op den grond, het razende dier rukte en trok aan zijn boeien. De inboorlingen kwamen ei op afge loopen, dat vermeerderde nog de woede van het afschuwelijk gedrocht en het begon te bra ken. De kleurlingen waagden zich niet dichter dan op eenige metersnu moest Defosse tc hulp komen. Hij had zich gedurende de laatste maanden op het lasso-werpen toegelegd; nu kon hij zijn kunst toonen. 't Was een merk waardig gezicht: de oude jager en zijn razende tegenstander, wien het schuim van machte- looze woede in dikke vlokken op den muil stond. Een paar maal wierp Defosse zijn lasso en spoedig was cie reus geketend, zcodat het ge vaar geweken was. Toen kwamen ie mannen dapper met de draagbalken, schoven die den draak tusschen de geboeide pooten en trokken zoo naar het kamp. Daar brachten wij den ge vangene in een speciaal gebouwde, groote, vecht hoekige kooi en maakten de touwen los Nauwe lijks voelde het ondier zich van Zijn ketenen verlost of het begon weer vreeselijk te razen., en weer braakte hij: de stank was zóó onver- dragelijk dat wij vluchtten.. Na dezen opwindenden dag volgde er een heerlijke, prachtige nacht. Vriendelijk lachend stond de maan boven het dichte woud.... Ileel het kamp sliep, alleen de draak rumoerde in zijn kooi. Den volgden morgen ontdekten wij tot onze groote ontsteltenis, dat het dier er van door gegaan was. Waarschijnlijk doorkruist het thans nog de sombere dsjungels van zijn ei land. Voor ons was dit de grootste teleurstel ling van onze heele reis. Wij waren zóó zeker van onze vangst geweest, dat we niet eens een portret van hem gemaakt hadden. De ijzeren staaf voor het luchtgat in den boven kant der kooi was de sterkste die in Batavia te krijgen was geweest, hij was radicaal vernield. De leege kooi gaapte ons aan en gaf ons tevens het bewijs van een lichaamskracht, die wij nooit bij eenig wezen hadden durven veronder stellen.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3