Kerknieuws. 8urgerl. Standen (/fi(S 3)1 HEEREN-BAA1 HET SLAGVELD NA DE POLITIE CHAR GE. Te Sydney hadden communistische relletjes plaats, waarbij de politie met de blanke wapens moest chargeeren. olgeh< het woord aaiCJaror Vicarlus. die de jubiléerende. vereeniging feliciteert met haar 2e lustrum en de schitterende actie, die door haar werd gevoerd. Spr. feliciteert vooral de be stuurs- en gewone leden, die gedimenl!^ 10 jaar reeds lid zijn. Hij spreekt ook nog een har telijk woord van welkom tot den oud-Adviseur de hoop uitend, dat'ook eenmaal het 25-jarig jubilé moge gevierd worden. Hierna kreeg de feestredenaar, Pater Grati- nus het woord. zAls ik ooit met vreugde een uitnoodiging ontvng, aldus spr., dan is het zeker wel ge weest, die van Uw bestuur, om dezen avond hier in Uw midden te mogen vertoeven en eeni ge woorden tot U allen te richten. Ofschoon reeds 6 jaar geleden van TJf heeugegaan, ont ving ik toch telken jare nog blijken van aan hankelijkheid en zoo trof ook deze uitnoodiging mij bijzonder. Tien jaar geleden werd door Pa ter Pachalis z.g., destijds Gardiaan, alhier, het kindje ten doop gehouden. Het kindje is een flinke meid geworden. In eenvoudige, doch harteiijke woorden toont spreker dan aan, met welke geest alle sociale vereenigingen op R. K grondslag moeten bezield zijn. Onze organisa ties moeten nog meer katholiek worden. Le ven onze menschen volgens ons geloof!? Wij dragen fier onze vaandels en banieren over straten en pleinen. Ook onze ïlarten moeten echter omhoog en ons parool moet zijn: Met God voorwaarts! Dit moet ook het parool der Roomsche Vrouwenbonden zijn. Rechtvaardig heid en liefde moet heerschen in ons aller harten. Laat ons zorgen dat in onze Roomsche organisaties de liefde blijft heerschen, dat het geloofsleven zich meer gaat verdiepen. Bij feestvergaderingen etc. komt men steeds in grooten getale op, doch hoe staat het met ge wone vergaderingenbezoek, wanneer er b.v. eens een geestelijk puntje op de agenda ter be spreking voorkomt, b.v. een algemeene H. Com munie of in de week eens een H. Mis bijwonen? Spr. wil twee groote middelen.can de hand doen, om met vrucht lid te zijn, nl. lid worden van zuiver godsdienstige vereengingen en meer bidden! Door vrouw en meisje dienen deugd en waardigheid hoog te worden gehouden, vooral in dezen tijd nu Satan en zijn aanhang het schaamtegevoel hebben omvergeduwd. Het oude gebruik van gezamenlijk bidden moet tèrug- keeren in onze huisgezinnen. Laten de leden ook in de week eens een H. Mis bijwonen, al dus spr., dan zal ons geloofsleven meer gaan bloeien. Met den wensch, dat zijn eenvoudige woorden ingang zullen gevonden hebben, be sluit de Eerw. spreker zijn rede. (Daverend applaus) Na een hartelijk dankwoord van de presiden te kwam de heer Koos Mol uit Breda aan het woord. Deze bezorgde den aanwezigen met zijn alleraardigste voordrachten eenige buitenge woon genoeglijke oogenblikken. Hij oQgstte dan ook een uitbundig succes. Een smakelijk kopje koffie met gebak ver hoogde niet Wéinig de gezelligheid zoodat vei lig gezegd, kafr worden, dat ieder zicii op uit stekende wijze vermaakt heeft. Bestuur en le den zullen dan ook met genoegen aan dozen avond terugdenken. Gevonden. Door den heer H. Rijokaart, Stroo dorp, is op den openbaren weg een mooie da- mestasch gevonden. Zij kan door den recht hebbende ten bovengenoemd adres afgehaald worden. Overgeplaatst. De sluisknecht J. Lou is van Harderwijk naar hier overgeplaatst als brug wachter inplaats van A. Klaassen, die naar Ter Neuzen is overgeplaatst. Een oefenbokspartijtje. Van het alhier in lossing liggende Engelsche stoomschip „Algol" hielden de schepelingen Maandagavond een oefenbokspartijtje aan de wal. Om de beurt traden twee navolgers van Dempsey in het strijdperk. Een en ander lokte nogal nieuws gierigen. Hij volbracht zijn dienst zoo nauwgezet, dat "de graaf hem weldra tot jachtmeester en ver volgens tot opperwachtmeester aanstelde De graaf hield van Raymond wegens zijn geestkracht, zijn rechtschapenheid en zjjn lie! de voor Frankrijk, en Raymond aanbad schier zijn heer, zoodat hij zonder een zweem van aarzeling zelfs zijn leven voor hem zou wagen. Daarvan gaf hij het bewijs, nu hij te midden van tallooze gevaren zou trachten door het Duitsche leger heen te breken, om te Parijs den neef van den graaf, den eerw. neer a'Areynes, te gaan zeggen dat zijn oom hem wilde z'jen alvorens te sterven. V. De klok had acht uur geslagen. De lucht was bewolkt, en rondom heersclite duister his. Een kleine deur in den hoogen ringmuur, uit, het park toegang gevend tot de bij het kasteel behoorende bosschen, werd zonder ge iruisch geopend, en een jonge man in de uniform van stafofficier van het Pruisische leger, leidende bij den teugel een militair opgetuigd paard, trad naar buiten, de deur achter zich sluitend en met de noodige voorzorgen een ongebaand pad inslaande. De hoeven van het paard waien omwoeld met door banden vastgemaakte lap pen, waardoor het geluid der ijzers op den steenacht'gen bodem werd gesmoord. Bij het minste gerucht en de ritselende geluiden van eiken aard zijn in den nacht in een bosch waarlijk niet zeldzaam, hetzij door het vallen van een dooden tak, door het wegvliegen van een uil of het voortsnellen van een hert, om BESLOTEN RETRAITE, St. Gerardushuis Seppe Januari. 1013 Jan. Boeren en Tuinders. 1316 Jan Jonge Boeren en Jonge Tuinders 1720 Jan. H. Familie (mannen) 21 24 Jan. Jonge Dames v.d. Middenstand. 2427 Jan. Boeren en Tuinders. 2730 Jan. Burgermeisjes. Februari. 25 Febr. Jonge Boeren en Tuinders. 69 Febr. K.J.V. Jongens (aangenomen leden en aspiranten) 912 Febr. Jonge Boeren en Tuinders. 1417 Febr Dames P. T. T. e.a. 2023 Febr. Gereserveerde Retraite— 2427 Febr. Vrouwen van Boeren en Tuinders stand. 28Febr.3Mrt. Meisjes van Boeren- en Tuin dersstand. Maart. 36 Maart Dames v. d. Middenstand. 69 Maart Gereserveerde Retraite 1013 Maart Meisjes. 1417 Maart Open voor aan te vragen retraite 1720 Maart Congreganisten (meijsjes) 2124 Maart. R.-K. Hanze. RETRAITES VOOR DAMES. Retraitehuis „Klooster van den H. Geest' Uden 17-20 Jan. Meisjes. 24-27 Jan. Meisjes. 27-30 Jan Meisjes uit Veghel Mariahside, Zyt- aart, Eerde. 31 Jan.-3 Febr. Meesjes uit Liempde, Son e.a. aan een waterplas zijn dorst te lesschen stond de jonkman stil, legde het oor tegen den grond om beter te luisteren, en hervatte dan weer zijn tocht door de dorre bladeren, die h er en daar den weg bedekten en kraakten on der zijn stappen en die van zijn paard. Gedurende een tweetal uren was hij zeer lang zaam gevorderd, Alsnu stond hij op den uiter sten zoom der bosschen en zag een onafzienba re vlakte vóór zich. De scherpe olikken van den nachtelijken reiziger doorboorden de dichte duisternis. In de verte zag hij hier en daar ver spre«de lichtjes als sterren in een nevel. Het waren de vuren van de achterhoede van het Duitsche lege, rrondom de bezette dorpen ge kampeerd. De reiziger overwoog eenige seconden en strekte vervolgens den arm in linker richting uit. Daar ligt Nancy, mompelde hij. Binnen een uur zal k den grooten weg hebben bereikt, en dezen moet ik volgen. Na die korte alleenspraak ontdeed hij de hoeven van zijn paard van de lappen, sprong vervolgens in den zadel met het gemak van den volleerden ruiter en zette zijn ros in snellen draf. Het paard was een rasdier en goed gedres seerd. Het liep prachtig over den nu niet meer steenachtigen bodem, Allengs begon het te mis ten. Het paard had zoo ongeveer drie kwartier gedraafd, toen de ruiter het plotseling deed stilstaan. Met een schor keelgeluid weerklonk het „werda" van een onzichtbaren schildwacht Dienst van den generalen staf, antwoordde de ruiter in het Duitsch. palatsen. 7-10 Febr. Meisjes uit Boxtel. 14-17 Febr. Meisjes uit Eindhoven. 20-23 Febr. Meisjes. 24-27 Febr. Leden v. d. Maria-Congregatie's uit Schijndel. 28 Febr.-3 Maart Meisjes. 6- 9 Maart Meisjes uit Berlicum, Rosmalen, Den Dungen, Dinther en Heeswijk. Duizendste Retraite. 10-13 Maart Ongehuwde dames middenstand. 14-17 Maart Meisjes. 17-20 Maart huismoeders. 21-24 Maart Meisjes. 28-31 Maart Verloofden. 1- 4 April Dames onderwijzeressen en andere dames (Goede Week-Retraite). 7-10 April Ongehuwde dames middenstand. 11-14 April Meisjes. 18-21 April Meisjes. 27 April-1 Mei Ongehuwde dames v. d. deftigen stand. 1- 4 Mei Jonge meisjes van patronaten e.d. 4- 7 Mei Gehuwde dames middenstand. 13-16 Mei Leerlingen v. d. huishoudschool van Treebeek. 16-19 Mei Meisjes van St. Oedenrode e.a. 20-23 Mei Gereserveerd. 23-26 Mei Leden v. d. K. J. V. en E. K. uit Nijmegen en omstreken. 30 Mei- 2 Juni Meesjes uit Groot Veldohvcn 2- 5 Juni „St. Anna Congregatie" uit Nijmegen 6- 9 Juni Ongehuwde dames middenstand. 12-15 Juni Meisjes. 15-19 Juni Gehuwde dames v. d. deftigen stand 20-24 Juni, Dames Apotheker-Assistenten e.a. 26-30 Juni Gereserveerd. 4- 7 Juli Meisjes uit Eindhoven. Tegelijkertijd trad een Pruisisch kaptein, met een detachement soldaten, het geweer geschou derd, uit een boschje en naderde den ruitei*. Deze had snel uit den zak van zijn openstaande uniformjas een groote enveloppe gegrepen, ge zegeld met een groot lak, en overhandigde ze den aanvoerder van het troepje, dat hem den weg versperde. Dienst van den generalen staf, herhaalde hij, en hij voegde erbij: ,Voor generaal Von der Thann. Licht! beval de aanvoerder. Een sergeant-majoor een dievenlantaarn met reflector in de hand houdend, kwam bijlich ten. De kaptein onderzocht den inhoud der en veloppe, welke de officier van den generalen staf hem overreikte, doch zonder ze los te la ten. Het onderzoek scheen bevredigend. Waarheen begeeft gij u, luitenant? Waar ik de voorposten zal vinden. Bij Nancy dus. Ja, op een mijl van Nancy ongeveer, als ik goed ben ingelicht. Ja, gij zijt goed ingelicht luitenant maar ge bevindt u niet op den goeden weg. Ge moet rechts afhouden, langs den zijweg, die hier be gint. Op den grooten weg van Nancy zijn thans alleen onze uhlanen, die langs den spoorlijn zijn geposteerd. Ik dank u, kapitein. En zijn paard de sporen gevende, reed de officer van den staf in galop over de hem aangewezen zijweg. Hii volgde dien echter niet lang. Na ongeveer een paard hon derd meter te hebben afgelegd en zich bedekt ziende achter een dicht hopveld, dat hem als WESTDORPE. Gedurende de maand December 1930 Huwelijks-aangiften. 6. Eduardus Robyn 37 jaar jm. en Martha C. J. Kalle 26 jaar jd.. 11. Alfred De la Ruelle 26 jaar jm, en Rosalie M. Molegiaaf 20 jaar jd. van Ter Neuzen Huwelijks-voltrekkingen. 4. Florent Th. Allon siugf, 20 jaar jm en Irma A. C. Govaert, 17 jaar jd. 23 Alfred De la Ruelle 26 jaar jm. en Rosa lie M. Molegraaf 20 jaar jd. van Ter Neuzen 30 Eduardus Robyn 37 jaar jm. van IJzendijke en Martha C. J. Kalle 26 jaar jd. Geboorten. 5 Maurice A. R. zoon van Jcsep- hus A. M. de Bruycker en Bertha M. van Brus sel. 11. Marcella dochter van Prudent Soethaert en Anna M. Raes. Overlijden. 21 Rita van Waes, 2 jaar, dochter van Leonce M. van Waes en Joanna M. van Acker. 25. Mdria de Vos 60 jaar echtgenoote van E- mile de Clercq. Ingezonden Mededeellnq (9) ECHTE FRIESCHE s t> w* f achter een gordijn verborg, keerde hij in schuirisen richting naar den grooten weg, die hij pas verlaten had. Nauwelijks had hij hem be reikt, of opnieuw werd hij staande gehouden. Werda, klonk het andermaal, en weder zag hij z;ch verplicht te antwoorden op de ara gen van een uhlanen-officier die na onder zoek van de enveloppe en het wisselen van eeni ge woorden hem doorliet. Bij het aanbreken van den d ag was de ge heimzinnige ruiter, dank zij de eenzame wegen door hem gevolgd, door de voorposten van het Duitsche leger heen gekomen. Hij was nu op een uur afstando van de oude hoofdstad der hertogen van Lotharingen. Daar aangekomen, sprong hij van het paard, gepste snel een por temanteau, welke op den zadelboog lag, ics en haalde er een compleet Lotharingsch boeren- costuum uit. Een doornbosch je diende hem tot kleedkamer om zijn uniform voor de boeren kleding te verwisselen. Na vervolgens de beurs en de papieren uit dezakken te hebben geno men, begroef hij de uniform onder de di,kke modder van een sloot. De luitenant van den generalen staf was wederon^ Raymond Schloss geworden, de jachtopziener van de graaf a'/v~ reynes. De gewezen marskramer had met e 'en veel koelbloedigheid als moed en geluk het eerste gedeelte van zijn gevaarlijke onderne ming achter den rug. Zijn paard de volle vrij heid latend te midden van verlaten velden, richtte hij zijn schreden naar Nancy, niet Urigs den grooten weg, maar over nauwelijks gebaan de wegen. (Wordt vervolgd) i

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2