NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Het nieuwe jaar* No, £711 Woensdag 31 December 1930 45ste Jaargang fierste Blad. Buitenland. Uil onze Oost. Prooineienieuws. Stadsnieuws. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND - Gemeenteraad van Sas van Genl POSTREKENING No. 52419. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. ^jniiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuuimuuiuiiuiiiujiiuuiiuuitwiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin|jj Ga het nieuwe jaar niet in zonder p het goede voornemen te hebben j gemaakt, een abonnement te g nemen op DE MAASBODE. Ge bewijst daarmee een on- I schatbaren dienst aan Uzelf, aan Uw gezin, aan de Katholieke zaak. j Twee auto s tegen elkaar. Maandag omstreeks 4 uur n.m. reden op de Westkade bij de oude S brug twee auto's tegen elkaar. KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per regelbij contract la£ r 1 ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKENO GE8CHIKT VOOR PUBLICITEIT Met passende ernst gaat dat deel der m« nscli heid, welks levenshuikje nog niet op de woeste baren der wereldzee schipbreuk heeft geleden, dat nog niet rondzwalkt zonder stuur of tuig, zonder hoop en zonder doel, den nieuwen jaar kring intreden, het oog gericht op de toekomst vol mooie en lieve beloften. Men ontveinst het zich niet: Het leven is onzeker, de toekomst ongewis en duister. Doch als de Koningen uit het Oosten op weg naar Bethlehem's Stal, ziet de Christen zi.cli den weg gewezen door de fonkelende Ster van zijn Geloof, dat hem opbeurt en bezielt, dat moed stort in z'n hart en vastheid schenkt aan zijn tred als hij den drempel van het nieuwe jaar overschrijdt en voorwaarts gaat, het nieuwe leven tegemoet. Het Kruis, dat eens Constantijn den Grooten het symbool was van de overwinning, is voor den Christen de alles beveiligende Stutse in den strijd, die hij weet, dat hem wacht in het komende jaar, het licht, dat zijn weg zal be stralen als de glans van het firmament zal verbleeken en duisternis zal heerschen rondom Geen leed kan hèn deren, die op God hun hoop hebben gevestigd. Zij weten zich veilig in een Voorzienigheid, die het pad hun effent en de overwinning hun waarborgt. De toekomst met haar heerlijke beloften is voor hen geen fata morgana, geen gezichts bedrog of aardsch-ijdel begrip; zij schrijden met moed en vertrouwen den nieuwen Jaar kring in, wetend, dat, hoe zwaar de beproevin gen ook mogen wegen en hoe fel de strijd ook moge woeden, het eind slechts gewin kan bren gen. Moge di^ innerlijke kracht ons in het komen de jaar versterken opdat 1931 wederom voor ons allen moge worden: Een zalig nieuw jaar. ^IBIIltUlllUUUIUIIIIIIllUIUIHHWHUIIIItUllllllllllltlllllllllllllfllllllllllfllllllllllllllllllllllllllllUp Zitting van Dinsdag, 23 December 1930, des namiddags 6V2 uur. (Vervolg van het Tweede Blad) De heer de Leux: Ik hoop, dat men dan vroe ger zal beginnen doch dat men dan ook geen onderscheid zal maken tusschen hen die ge organiseerd zijn en hen die zich niet hebben verzekerd. Ik weet hoe het gaat, zegt spr. De een wordt al harder bevoordeeld dan de an der. Spr. hoopt, dat B. en W. het besluit loyaal zullen uitvoeren. Er zijn al veel werkloozen, zegt spr. Ik meen, dat men de 70 al gepasseerd is. Ik hoop, aldus spr., dat men niet te karig zal zijn met het verschaffen werk Spr. ziet de toekomst donker in. De crisis dreigt hoe langer hoe meer en slaat wonden bij de werk loozen. In Sluiskil ziet spr. voorloopig niet veel heil. Spr. eindigt met den wensch, dat 3. fn W. zooveel mogelijk voor werkverschaffing zul len zorgen. De voorzitter verzekert dat de werkverschaf fing de volle aandacht heeft van B. en vV. Ik geloof, zegt spr., dat het verleden tr borg voor is, dat niemand vergeten zal worden. f. De heer Stouthamer zegt, dat hij e«.nlgen tijd geleden aan B. en W. heeft verzocht, aan dacht te schenken aan den weg over ae derde brug. Hebben B. en W. al eens geïnformeerd bij Waterstaat, vraagt spr. De voorzitter antwoordt, dat die kwestie in derdaad reeds besproken is. Het best zou zijn, daar een muur te plaatsen. Spr. hoopt bin nenkort een goede oplossing te zullen vinden. De heer Stouthamer verklaart, dat de be woner van het aldaar staande huis veel last heeft van water, dat onder zijn planken vloer doorloopt tot in zijn gang. De voorzitter verklaart, dat hij ter plaatse is geweest en dat er toen ook verbetering in den toestand is gebracht. Dat was echter niet voldoende. Later is spr. nog eens met den ge meente-architect wezen zien. Om echter een afdoenden maatregel te treffen is nogal veel gevraagd. Spr. meent, dat alles in orde zal komen als een uniforme regeling getroffen wordt inzake den weg. De heer Stouthamer merkt op, dat ook voor het verkeer een verbetering ter plaatse ge- wenscht is. De ballustrade staat eigenlijk »nid den op den weg. De voorzitter wijst erop, dat zulks een aan gelegenheid is, d\e den Waterstaat aangaat. De heer Stouthamer meent, dat ais B en W. erop blijven aandringen er wel een oplossing te vinden zal zijn. De heer de Mul meent, dat daar een huis gebouwd zal worden. De voorzitter beaamt zulks en voegt erbij, dat dan de zaak vanzelf in orde komt. De heer Stouthamer: Ik hoop, dat het in or de komt. De heer de Leux: Dat wordt een werkje voor de Gezondheidscommissie. g. De heer Verschaffel vraagt, hoe het staat met de bevolking. Zijn we boven of beneden de 3000 zielen, vraagt spr. De voorzitter: We zijn er boven. De heer Verschaffel: Dan moet ik u felici- teeren. De voorzitter: Wijl dit vermoedelijk de laat ste vergadering van het jaar Is, dank ik de heeren en wensch hun een zalig uiteinde. Hij sluit daarna de zitting. Men verzoekt ons de volgende rectificaties aan te brengen in het in ons vorig nummer gepubliceerde gedeelte van het Sassche Itaads- verslag Onder punt II der agenda 2e kolom zegt de voorzitter o.a.: Men moet echter de zaken niet op haar kop willen zetten en zeggen: Wij wil len iemand in het Burgerlijk Armbestuur heb ben, dan zullen we samenwerken (inplaats van: dan kunnen we zelf de zaak leiden). Spr. merkt dan op, dat o.a. de secretaris-penning- meester (inplaats van de penningmeester en secretaris) van het Burgerlijk Armbestuur des gevraagd gaarne bereed zou zijn enz. Voorts iets verder: De voorzitter: Dus U meent, dat geen samenwerking te verwachten is, tenzij een lid der St. V. V. in het B. A. wordt opgenomen? Ik kan me dac niet voor stellen. Daarvoor meen ik die heeren beter t<5 kennen. Groot complot in Turkije. Volgens een bericht uijb Constantinopel heeft de Turksche politie een groot complot ont dekt, dat zich ten doel stelde, ie tegenwoordi ge, regeering omver te werpen. In het geheel zijn in verschillende steden meer dan 1000 personen gearresteerd onder wie zich ook talrijke vrouwen bevonden. .Ook in Frankrijk werkloosheid Naar gemeld wordt, zijn er op het (.ogen blik in Frankrijk, dat tot voor korten tijd nog geen werkloosheid kende, 10 *00 werkloozen. De regeering treft maatregelen om verdere uitbreiding tegen te gaan Marokkanen <£©ett een bïval In Algiers. Uit Colombechar wordt gemeld, dat een troep van 200 met geweren gewapende Ma rokkanen een inval in Algiers hebben gedaan en een Arabisch dorp hebben overvallen. Zij doodden het dorpshoofd on roofden een honderdtal kameelen. Koloniale troepen zetten de roovers na, waar bij ook van vliegtuigen gebruik werd gemaakt. Tweemaal werd slag geleverd en de Marok kanen werden met groote verliezen teruggedre ven. Aan de zijde" der Fransche werden vier in- landsche soldaten gedood en twee gewond. Maarschalk Joffre stervende. Gemeld wordt, dat Frankrijk's groote naar- schalk, Joffre, stervende is. Vrijdagavond, zoodra er stervensgevaar was, is de maarschalk op zijn verzoek van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. De Vlaamsche „incidenten" in de St. Bavo. De Rotterdamsche Dominicaan pater C. Friethoff, professor aan het Collegium Ange- licum te Rome schrijft aan „De Maasbode": In de „Maasbode" van Dinsdag 23 December (Ochtendblad, le blad) komt onder het op schrift „Vlaamsche incidenten in St. Bavo te Gent" een bericht voor omtrent het verlaten/ van de kerk door een paar honderd geloovigen bij het begin van een Fransch epieek Dergelijke „incidenten" werken uiteraard mede om het streven der Vlaamsche beweging onsympathieker te maken in de oogen van Katholieken. Het kan daarom niet we'inig bij dragen tot de juiste schatting van het gebeur de, wanneer men weet, dat zoo iets in België niet zelden voorkomt van andere zijde. Het is ruim vijf jaar geleden, dat het nnj zelf overkwam. Als „gast" van de Paters Domin - canen te Leuven, viel mij de eer tebeurt op Al lerheiligen des avonds de feestpreek te hou den. Nauwelijks echter was ik begonnen, cf een heel groot gedeelte, om niet te zeggen het grootste gedeelte, der aanwezigen stond jp en verliet het kerkgebouw, en dit geenszins „ver mijdende rumoer te maken", zooals in boven staand beripht gezegd wordt. Integendeel maak te het den indruk, dat men onnocdig rumoer maakte, zoodat ik onmogelijk kon voortgaan. Welk een indruk dit op een predikant maakt, laat zich raden! Na mijn preek echter vernam ik op viijn ver wonderd vragen, dat „dit de gewoonte was;:' Zoodra een Vlaamsche (Nederianasche) preek begon, verlieten de Fransch sprekende geloo vigen het kerkgebouw. Dadi meende niemand hierin een „incident" te moeten zien! Sapientl sat De Merapi-ramp. Het aantal slachtoffers is thans vastgesteld op 1300. De vulkaan is nog sieeds werkende en werpt zand en lava uit, doch voor de bevolking be staat geen gevaar meer daar de geheele streek ontruimd is. 850 huizen zijn verbrand, 530 ingestort. In een twintigtal nederzettingen zijn 2500 stuks groot vee verloren gegaan en meer dan £600 bahoes, sawahs en bouwland verwoest. De totale schade wordt op f 250.J00 geraamd Prov. Statenverkiezingen. Naar „Het Prot. Zuiden" meldt, hebben de Chr.-Historische Statenkieskring -besturen in overleg met het Kamerkieskringbestuur be sloten, bij de a.s. verkiezingen niet met één lijst, maar met zeven lijsten uit te komen, wel ke lijsten, om geen stemmen verloren te laten gaan, verbonden zullen worden. De heer A. Timmerman (A.R.) te Zierikzee, lid der Provinciale Staten van Zeeiand, stelt z'ph bij de a.s. verkiezingen niet meer be schikbaar. SLUISKIL, Verboden wapens. Door de politie is dezer ca gen een Duitscher werkzaam op de nieuwe fa- briék aangehouden, die \xi het bezit was van twee revolvers, waarmede hij op een der mist- avonden in het wilde aan het schieten geweest was. De wapens werden in beslag genomen en proces-verbaal opgemaakt. Opbrengstbloempjesdag, De op 2en Kerstdag gehouden bloempjesdag ten bate der R -K. Zui gelingenbescherming in Zeeuwsch-Vlaanderen bracht f 22,00 op. Nieuwe ctraw naam. Wij hebben weer een nieuwe straatnaam bij gekregen n.m „Fabriek straat" welke ligt laags de lijn sïechelen-Ter- neuzen, waar de huizen dei cokesfabriek staan Een ding is jammer, dat deze straat niet beter te bereiken is, want de weg, tusscheu de twee groote industrieën, Cokes- en Amoniakfabriek. is erbarmelijk slecht. Betere verlichting. Naar we uit goede bioi. vernemen, zouden op kosten der Amoniakfa briek de Oostkant van het kanaal, vanaf de brug tot voorbij de Groote Casino grootere eïec trische lampen voor de straatverlichting ge plaatst worden. WESTDORPE. Examen Boekhouden. Bij het óp x7 en 18 Dec jl. te Roosendaal gehouden examen van de Ver van Leeraren in het Boekhouden, slaagde de heer Aur. Gijsel, alhier. GRAAUW. Onderwijzeres. Met ingang van 1 Januari is benoemd tot onderwijzeres aan de R.-K. Bijz. school mej. M. Martens alhier. HULST Gemeenteraad. Dinsdagvoormiddag hield de gemeenteraad een openbare vergadering. Be halve de voorzitter waren aanwezig de heeren Burm, Wethouder, Poppe, Baert, van Lierop, Wauters, Geerts, en De Cauwer. Terstond na de opening kwam ter tafel een voorstel tot aangaan eener geldleening ad f 50,000 tegen 4^2 pCt. op ondernandsche schuldbekentenissen, welk voorstel door B. en W. voorloopig werd teruggenomen omdat ver moedelijk op voordeeliger voorwaarden liet geld zal te krijgen zijn. Hierna werden de verschillende begrootin gen voor 1931 behandeld. D.e van het Vleesch- keuringsbedrijf en van het Burg. Armbestuur werden vastgesteld. Vervolgens volgde de begrooting van het Ge meentelijk Gasbedrijf met een eindcijfer van f 61997,66 voor den gewonen en f 16300, voor den kapitaaldienst. Na algemeene beschouwingen, werd tenslotte ook de gemeentebegrooting vastgesteld op een eindbedrag van f 160,014,62»/2. Na mededeeling der ingekomen stukken en rondvraag, werd de vergadering gesleten. Nieuw gemeenteraadslid. Als opvolger van den heer P. Biommaert, komt voor gemeente raadslid in aanmerking de heer J. Hoogerhuis. J. C. van de Walle.f Na een kortstondige ziekte is alhier op 73-jarigen leeftijd overledea de heer J. C. van de Walle, die sedert 1916 lid was van den gemeenteraad. Zijn opvolger op de lijst is de heer H. Ver- wilghen. Vergadering V.V. Sassche Boys. Maandag avond had alhier in het clublokaal bij den heer v. d. Hemel een algemeene ledenverga dering plaats van bovengenoemde vereenig ing. Ten ongeveer 8 uur opent de voorzitter, de heer M. de Vriendt, de vergadering die siechts matig bezocht was. Nadat de secretaris de no tulen had voorgelezen welke ongewijzigd werden goedgekeurd kwam punt 2 der agen da aan de orde, verkiezing bestuurslid (vaca ture Edelman). In diens plaats werd gekozen dhr. A. Geir- naerdt. Het voorstel om de contributie te verhocgen voor de werkende leden werd na lan :durige discussies aangenomen. De contributie werd inplaats van 65 cent per 3 maanden, op 50 et. per maand vastgesteld. De spelers nebben nu voortaan vrij reizen. Alsgevolg van deze corrrlb.itleverhoogiiig moest het reglement een w?r/.ig:ng ondergaan welke met bijna algemeene Stemmen werd ,>.^ed gekeurd. Onder de ingekomen stukken bevond zich een voorstel tot het spelen van liefdadigheids wedstrijden. Dit voorstel bleek er bij de lenen wel in te willen, zoodat voorloopig eslot c-n werd 3 dergelijke wedstrijden te spelen, nl. een op 8 Feoiuari tegen Haelst (B.) voor het Wit- Gele Kruis, T.B.C.-bestrijding. Aan de rondvraag werd door verschillende personen deelgenomen. O.a. werd de vraag ge daan hoe het stond met den wedstrijd tegen „Saint Gcbain" van Parijs Door de secretaris werd y«anew? rd, dat deze wedstrijd waarschijnlijk mri p:- hen zal ge spee id worden. Dar verder niets meer aan üe orde was, sloot, de voorzitter ten ongeveer 10 uur de ver gadering TUUR DE SUPPORTER. IEen personenauto van de Firma Loc kef eer uit St. Jansteen bestuurd door den reiz -<er

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1