Bnitenl. Overzicht Binnenland Buitenland Stadsnieuws Kerhnteaas. „I)e Verloren Zoou Januari, Februari en Maart 1931 moeten toonen aan eiken ambtenaar van het Openbaar Gezag di edaarom vraagt. Het is van belang dat zij er op letten dit bewijs gedurende die maanden goed te bewaren. In de omslagen bevinden zich ook groene kaarten. Deze dienen voor de Bedrijf stel ling welke gelijktijdig met de Volkstelling zal wor den gehouden. Hierover wordt ?en afzonderlij ke mededeeling uitgegeven. Tenslotte nog een korte mededeeling ov;0X: een afzonderlijk onderzoek, dat op 31 Decem ber in een aantal gemeenten van wege de Ne- derlandsche vereeniging tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten (A.v.O.) zal worden ingesteld, dpch dat geen deel uitmaakt van de volkstelling. De bedoelde vereeniging hecht er terecht groote waarde aan, zoowel uit wetenschappe lijk oogpunt als om helpend te kunnen optre den, in het bezit te komen van een overzicht van d.'<e inwoners van ons land, die lijden aan lichamelijke of geestelijke afwijkingen. Een eerste stap hiertoe zal worden gedaan door de besturen van een aantal gemeenten, welke zich op uitnoodiging van de vereeniging A.V.O. daar toe bereid hebben verklaard, en wel door aan de volkstellers, die de volkstell ngsf or muiieren rondbrengen en ophalen, tevens ter uitreiking mee te geven afzonderlijke vraaglijs^en, tot dit doel samengesteld. Ofschoon de bemfc /jording van deze vraaglijsten, welkebuiten de volks telling vallen, niet verplicht ;,s verdient het wel aanbeveling door een juiste invulling mee te werken aan de door de vereenging A.V.O. onder nomen poging, welke niet anders beoogt dan het belang der bevolking zelve. (Van onzen parlementairen medewerker). .Het Tarwewetje. De twee laatste dagen vóór het Kerstreces heeft de Tweede Kamer besteed aan de behan deling van het veelomstreden tarwewetje. Bedoeling van dit wetsontwerp is, door mid del van een maal- en menggebod te bevorderen dat het gebruik van inlandsche tarwe toeneemt Bij algemeenen maatregel van bestuur zal kun nen worden bepaald, dat tot ten hoogste 25 percent der gebruikte bloem uit inlandsch meel moet bestaan. Voorloopig zou deze maat regel gelden voor drie jaar. Buiten landbouwkringen bestond tegen do zen maatregel groot bezwaar, vooral tegen dat deel er van, dat het menggebod, het opnemen van inlandsche tarwe in de geimportcerde ver plichtend stelde. Desnoods zou men er zich mee hebben vereenigd, dat tegenover eiken invoer van buitenlandsche tarwe een afname moest staan van 25 percent der inlandsche tarwe, maar men moest dan verder vrij zijn met die inlandsche tarwe te doen wat men wil. Minister Ruys de Beerenbrouck, die zich in deze moeilijke, vol voetangels en klemmen lig gende materie angstvallig achter ce commissle- Lovink hield, welke de moeder van het wets ontwerp is, was daarvoor echter niet te vin den. Het een:ge wat hij wilde beloven, was, een ernstige proef t enemen, of ook zonder het menggebod de regeering voor de landbouwers zou kunnen bereiken wat zij van het wetsvoor stel verwacht, maar zonder de bevoegdheid het menggebod toe te passen achtte hij het voor stel van zijn kracht beroofd. En toen zijn toezegging koren bleek op den molen van de tegenstanders van het mengge bod en er ernstig gevaar bestond, dat een amen dement Boon, welke dit gebod uit het ontwerp lichtte, zou worden aangenomen, verklaarde de Min ster, dat hij in dit geval het heele voorstel zou terugnemen, zoodat dan voor de landbou wers niets te bereiken zou zijn. Voor dit dreigement hebben een aantal voor standers van het amendement Boon het hoofd gebogen. Al waren er nog 41 voorstemmers, de minister won het pleit, en hij kreeg er toen ook zijn voorstel met 58 tegen 31 stemmen door. Onze afgevaardigde voor Zeeland, de heer E. Lockefeer, die bij de behandeling der be- groot',ng verschillende malen op den voorgrond trad, en o.a. bij de besprekingen inzake de loodsgelden op de Westerschelde ir een gedo cumenteerd betoog op verlaging der loodsgel den voor verlaging voor de havens Vlissingen en Terneuzen pleitte, heeft zich ook bij het behandelen van het tarwewetje niet onbetuigd gelaten en met Hem* van redenen den minister trachten te bewegen hem de toezegging te deen dat het vervoer en de verkoop zou kun. n ge schieden gemengd en ongemengd. Ten slotte heeft ook bij h' t totstandkomen van deze wet, (voor welker indiening hij In den aanhef zijner technisch uitstekend verzorgde rede cie regeering zijn tevredenheid betuigde, als r.jjnde een blijk van ernstig streven om het zwaar ge troffen landbouwbedrijf te helpen) den door slag gegeven bij het bepalen van zijn stem. Een economische entente in Noord Vest-Euro- Een toekomstbelofte? Lord Willingdon. onderkonin i'juï Engelsch-Indië. Allerwe^e in stemming. De conferentie welke te Oslo (Christian)a tusschen de vertegenwoordigers der drie Scan dinavische rijken, Nederland, Belgie en Luxem burg, tusschen de landen van Noord-West Eu ropa dus, gehouden is, en welke een vastere aan eensluiting dezer landen op economisch gebied schijnt in te luiden een aanvankelijk succes ls reeds bereikt zou de eerste stap kunnen zijn op den weg die naar een betere toekomst leidt. Op economisch terrein liggen ook de ge vaarlijkste politieke klemmen. Wat de volken verdeelt, wat hen ten slotte naar den oorlog en ten verderve voert, dat is de strijd om een plek je in de zon, de strijd om een ruimer bestaan. En als hier de volken de wapenen afleggen, zal de werkelijke ontwapening voor het plukken zijn. De Noord-Westelijke landen in Europa ste keif elkander de hand toe. O neen, de tarief- murèn tusschen hen zijn nog niet gevallen, maar zij gaan den kant op van zich eerlijk met elkander te verstaan .En als zij daartoe komen als zij een soort van economische eenheid gaan vormen, een eenheid, die een groot deel der behoeften omvat, dan kunnen zij met hun óer- tigmillioen zielen ook in andere landen heel wat bereiken, waartoe zij zelfstandig niet in staat zijn, omdat een afzetgebied van dertig millioen en dat onder demeest beschaafde lan den ter wereld een haast dwingende macht be- teekent in economisch opzicht. Deze Oslo-beweging, zooals we haar zouden mogen noemen, is de belangstelling niet slechts van West-Eeuropa, maar wellicht van de ge- heele wereld waard. We hoeven niet te spoedig al te enthousiast te zijn; de Vereenig ie staten van Europa zijn nog en blijven misschien neg eeuwen een hersenschim. Maar uit wat te Oslo geboren- werd, kan de kiem groeien voor wat eens de Vereenigde Staten van Noord-West- Europa heeten kon. Het Engelsche Kabinet heeft lord Willingdon een liberaal tot onderkoning van Britsch-Indië benoemd. Die benoeming' ;,s voor de toekomst van het verreweg volkrijkste der Engelsche do minions van ontzaglijke beteekenis. De labour regeering mag er zich in verheugen, dat die benoeming èn in Engeland zelf èn in het groo te Indische rijk onverdeelde instemming ge vonden heeft. Moge de nieuwe onderkoning er in slagen de goede verstandhouding tusschen 't rijk en het dominion te herstellen tot welzijn van be;den. De eerste vrouwelijke dierenarts. Aan de veeartsenij kundige faculteit der uni versiteit te Utrecht is het diploma van dieren arts behaald door mej. J. Voet. Zij is de eerste vrouw, die het diploma in Nederland behaalt. Mej. Voet zal zich specialisseeren als specialist voor kleine huisdieren en wordt aanvankelijk assistente aan de kliniek voor kleine huisdieren onder leiding van prof. Klarenbeek. Het millioenenleger der werkloozen. Het aantal werkloozen in Duitschland is op nieuw gestegen, en wel van 3,7 millioen op 30 November tot 3,977,000 op 15 December jl. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg 15, dézer, 2,299,592, d.i.i 7370 minder dan op 8 December. Naar uit New-York wordt gemeld blijft de werkloosheid in de Vereenigde Staten nog steeds toenemen. Volgens de berekening van den Amerikaanschen vakvereenigingsbond is het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten gedurende de eerste helft van December met 300.000 toegenomen, zoodat het thans 5.25 mil lioen bedraagt. Belangwekkende Kerstrede van den II. Vader. Ter gelegenheid van de Kerstaudiëntie van 't H. College en den geestelijken en wereldlij ken hofstaat heeft Z. H. de Paus een uitvoerige rede gehouden, waarin Z. H. alle actueele groo te problemen behandelde, zoo ook o.a. de eco nomische en financieele crisis, en het vraag stuk der werkloosheid. Z.H. gaf daarbij als zijn verlangen te kennen, dat om den treurigen toestand te lenigen, betere sociale en charita tieve maatregelen zullen worden genomen. Z. H. kondigde voorts een encycliek aan ever het christelijk huwelijk. Vintila Bratianu f De bekende Staatsman en leider der libe rale partij in Roemenië, is, tengevolge van een beroerte overleden. Hevige aardebving in Argentinië Uit Buenos Ayres wordt gemeld, dat een he vige aardbeving het Noord-Westen van Argen tinië heeft geteisterd. Volgens de voorloopige berichten zijn 35 per sonen om het leven gekomen en ongeveer 70 gewond. Men vreest echter, dat 't aantal slacht offers nog grooter zal blijken. Nederlandsch College te Rome. De Heilige Vader heeft thans het Nederland- ^che priestercollege te Rome juridisch opge richt. Officieel ^1 het voortaan heeten Pontifi- cium Collegium Eed'. ;asticum Pianum de Urbe Als rector van h college heeft de Heilige Vader aangesteld den Hoogeerw. Heer Mgr. o. >3ras procurator van het Nederlandsch Episcopaat te Rome. Hei stfH/oJjl. hot van wijlen Kard. Merck -r. Vorige week ;s het stoffelijk overschot van wijl"" T"arJ: T. Mercier naar de „huldekapel" in ce St. Ro^.boutskathed~aal overgebracht. *reei :t-slachtoffers bij Luik. In d buu t van Luik hebben zich nie r sterfge lie tengevolge van den mist voorge daan. Ernstige ongeregeldheden te Gent. Dinsdagavond vond te Geni, een groote de monstratie plaats ter huldiging van den Vlaam schen leider prof. Daels. Hierbij kwam het tot ernstige incidenten tusschen Vlaamsehe studenten en hun poli,tip ke tegenstanders, waarbij het meermalen Cot handtastelijkheden kwam en heet toeging. De politie, die ingreep, kréég het evenens zwaar t verantwoorden en een groot aantal politieagenten werd gewond, terwijl ook vele Vlamingen ernstige verwondingen opliepen. Verscheidene personen werden gearresteerd. Ook een soldaat, die in uniform het mintage saluut aan de Vlaamsehe kleuren had gebracht werd in arrest gesteld. Den geheelen nacht bleef het onrustig. De Merapi tot rust gekomen. Naar gemeld wordt, is de Merap; Woensdag avond tot rust gekomen. Het gevaar bestaat thans nog, dat geweldi ge lavamassa's, die zich hebben opgehoopt, door regens zullen gaan schuiven, waardoor modderstroomen zouden kunnen ontstaan. Terug naar het Heidendom. In Rusland is met de Kerstdagen in verschil lende bedrijven gewoon doorgewerkt. Vele kerkgebouwen waren echter druk bezocht. Te Bremen en te Finow bij Berlijn werd door communistische jongelui getracht, kerkdien sten te verstoren. Daarbij is een vrouw ernstig gewond. Slachtoffers van alcoholvergiftiging. Uit New-York kwamen gedurende de Kerst dagen elf gevallen van alcoholvergiftiging met doodelijken afloop voor. Voorts moesten 51 per sonen in de hospitalen worden opgenomen. Maarschalk Joffre ernstig ongesteld. Gemeld wordt dat de uit den wereldoorlog welbekenden Franschen maarschalk Joffre ernstig ziek is. Zijn toestand is zorgwekkend. Een uitvoering, waar zelfs „de pers" niet meer binnengelaten kon worden en dat te Sas van Gent en in een ruime zaal als die van het patronaatsgebouw mag stellig wat de be langstelling betreft een volkomen succes ge noemd worden. Dat gebeurde bij de première van „De Verloren Zoon", treurspel in 3 bedrij ven door Willem Smulders pr., op den avond van Tweeden Kerstdag, 't Was eigen schuld We hadden verzirjnd te bespreken. Maar wie had er ook op zoo'n toeloop gerekend V! We zijn toen maar onverrichterzake huis waarts gekeerd, ons troostend met de gedachte, dat een reprise over het algemeen voor de spe lers beteekent een grooter mate van planken vastheid en in verband daarmee een nog beter zich geven, een nog gaver vertolking. Tenmin ste als de première ook qua vertolking een succes is. Nu dat ze zulks i,n dit geval*zijn moest was bij ons aan geen twijfel onderhevig gezien de spelers met de „verdiende sporen" gezien cok de voorbereiding, die, als we eens een sportief woord op een kunstzinnige praestatie mogen toepassen, een zeldzaam staaltje van „training geweest moet zijn. En de ervaring, die we gisterenavond moch ten opdoen, heeft onze verwachting in geenen- deele beschaamd. Weer was er „veel volk", een volle zaal, doch nu was er toch voor den verslaggever, dank zij de goed zorgen van den Eerw. „leider van den troep" een plaats en zelfs een goede. De kapelaan-patronaats-directeur, tevens ziel van het ensemble, leidde zooals te doen gebruikelijk met enkele weloverwogen wocr den een zeer ad rem propoga.ndistisch pro loog zouden we het kunnen noemen de voor stelling in. Zijn klacht, dat er nog zooveel jon gens zich van het groot patronaat afzijdig hou den, die daar toch zoo uitstekend op hun plaats zouden zijn, zal op 'n glorieavond als dezen haar effect niet missen. De goede geest, die de patronaatsleden bezielt, blijkend uit hetgeen op zoo'n avond als vrucht van onderlinge samen werking wordt geboden, moge den in aanmer king komenden ouders, de overtuiging schen ken, dat hun jongens daar goed bezorgd zijn. Dat zij danook de flinkheid hebben, de daaruit voortvloeiende consequentie te aanvaarden en i,n 't waarachtig belang van hun kinderen de toetreding tot het patronaatslidmaatschap met alle kracht bevorderen!! We spraken daar juist van een glórieavond. Dat is misschien in 't oog van sommigen wat overdrachtelijk uit gedrukt. Doch als men na gaat, wat er gezwoegd moest worden cm een bevredigende uitvoering van een zoo hooge ei- schen stellend werk als deze compositie van den priester-dichter Willem Smulders mogelijk te maken, dan is die kwalificatie toch nog niet zoo erg misplaats, meenen we. Wij hebben tenminste voor het gepraesteerde alle respect en kunnen ons uitstekend begrij pen, dat kapelaan Adriaansens spontaan ver klaarde, tevreden te zijn over z'n jongens en ook over het publiek, dat een zoo verblijdende belangstelling had aan den dag gelegd. Thans iets over de spelers en wat zij ens brachten, 't Waren oude bekenden in een n'eu we rol, die hun laten we het terstond er kennen over het algemeen zeer goed viel. Dank zij de volhardende bemoeiingen van de laatste twee patronaatsdkecteuren, de Weleerw Heeren Jos. Serrarens en Jos. Adriaansens, heeft zich in Sas van Gent onder onze Katho lieke „jongeren" 'n kern gevormd, die instaat is iets werkelijk goeds te praesteeren Dat be wees ook weer de uitvoering van gisteren. Daar zat stemming in het spel en de vertolkers vooral die van de hoofdrollen -- gaven blijk, zich ernstig in de door hen uit te beelden ka rakters te hebben verdiept. Voeg daarbij een» uitstekende verzorging van het décor de too neelen waren in hun soberheid uitermate ge slaagd een cosrumyring, di,e ontwor pen uoor den auteur zeisen volkomen in het kader van het stuk .pttsU, een grimeering door den heer Raymond ^te, die van verrassenden zin voor typeenng/getuigde, eil 'n onvolprezen tooneelbeiicnting, dan komt /men, recapitu- ieerend, tot een geheel da hjt hooren en zieri** overwaard was en dat dan ook publiek ten zeerste wera gpwaardeerd. In zijn Slot- Vn dankwoord vermeldde de Eerw. adviseu^jpeciaal de heeren Leonard Kindt, H. Vercaufsren en Verstraeten terwijl de Zeereerw. heer pastoor een welverdiende eeie- saluut bracht aan kapelaan Jos. Adriaansens, en het patronaatswerk in ieders steun krach tig aanbeval. Diploma Boekhouden. Bij het op 17-18 dezer te Rotterdam gehouden examen v. d. Vereeni ging van Leeraren slaagde voor diploma boek houden de heer Frans Leroux, alhier. Prijskaarten. De uitslag van de gehouden prijskaarting bij H. de Vriend op 25 Dec. jl. was als volgt: le prijs R. Hamerlinck-M. de Vriend, 2e B Rijpstra-L. Dhaene, 3e A. de Winne-F. Marqui- nie, 4e F. Audenaerde-J. v. Acker, 5e F. v d. Berghe-H. Wouters. Extra prijs P. de Groff-R. Geirnaerdl Er namen 60 spelers deel. Prijsschie tingen op 25 Dec. Bij Aug. de Roeck alhier was de uitslag als volgt: Hoogvogel M. Houtepen, zijvogels L. Kalle Westdorpe en H. Wouters, kallen L. de Smedt Westdorpe en L. van de Velde. 28 schutters na men deel. Bij Ed. Renique op 26 Dec. was de uitslag als volgt: Hoogvogel Hendriks Assenede, zij vogels Sa- mijn Zuiddorpe en R. van Waes IJzendijke, kal len Simons en de Block Zuiddorpe. Er namen 63 schutters deel. Kerkbericht van Sas van Gent. Zondag 28 December, om 7 uur de H. Mis voor de overleden familie van Aerde-Mtnnaert, om 10 uur de Hoogmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der parochie. Na de H.H. Missen de reliquie van den H. Joseph. Om 2,30 uur Lof. Maandag 29 December, om 7 uur uitreiking der H. Communie en bij de Eerw. Zusters de H. Mis voor een overledene; om 8 uur gezon gen jaargetijde voor den heer Bernardus Jo- sephus Pauwels. Dinsdag 30 December, om 7 en 8 uur uitrei king der H. Communie; om 8,15 uur gezongen huwelijksmis voor den heer Alfred Cornells Kaas en mej. Maria Helena Verstraeten, en ora 9 uur gezongen uitvaart voor den heer Augus- tinus Dhaeze, lid van den bond van het H. Hart, waarvan alle leden bij diens begrafenis worden uitgenoodigd. Woensdag 31 December, om 7 uur gezongen jaargetijde voor den heer Polycarpus de Vleeschauwer en madame Coleta de Jonghe; om 8 uur gezongen H. Mis ter eere van O. L. Vrouw ui,t danbbaarheid. Woensdagavond biechthooren van 6 tot 7 uur. Donderdag 1 Januari, Nieuwjaar, geen ge boden feestdag doch de diensten gelijk op Zondag, waartoe de geloovigen worden uitge- noodigd. Om 7 uur de Vroegmis voor het geeste lijk en stoffelijk welzijn der parochie; om 10 uur de Hoogmis voor mevr. Maria van Waes- van Acker en overleden ouders. Na de H.H. Messen de reliquie van O. L. Vrouw. Om 2,30 uur Lof en daarna biechthooren tot 3,30 uur. Vrijdag 2 Januari, eerste Vrijdag der maand, toegewijd aan de vereering van het H. Hart van Jezus, om 7 uur gezongen H. Mis voor madame Cornelia de Roeck-Dankers; om 8 uur gezongen H. Mis voor de overleden familie Doens. Vrijdagavond om 6 uur Lof ter eere van het H. Hart. Zaterdag 3 Januari, om 7 uur gezongen H. Mis voor den heer Dominicus van den Berg als lid der broederschap van het H. Hart; om 8 uur gezongen H. Mis voor mevr. de weduwe Hendrikus Wauters. Zaterdagavond biechthooren van 5,30 tot 7,30 uur en om 6 uur Lof. Zondag 4 Januari, eerste Zondag der maand, om 7 uur gezongen Vroegmis voor Wilhelmina Lippens, met algemeene H. Communie der le den van den bond van het H. Hart na de preek; om 10 uur de Hoogmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der parochie. Van Woensdag 14 tot en met Zondag 18 Jan. a.s. zal alhier een Triduum worden gehouden bizonder tot versterking en uitbreiding van 't godsdienstig leven in deze parochie, vooral door de vereenigingen van den Bond van het H. Hart en der H. Familie met opdracht en aan neming van nieuwe leden. De katholieken worden beleefd verzocht alle socialistische, liberale en neutrale bladen en lectuur uit hun huisgezinnen te weren en zich daarvoor katholieke bladen aan te schaffen. Zij, die over het jaar 1930 iets te vorderen hebben van de parochiale Instellingen worden verzocht hunne daarop betrekking hebbende rekeningen op een afzonderlijk papier spoedig in te dienen. De rekeningen der school werden

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2