Mo. 3709 Woensdag 24 December 1930 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN fierste Blad. PREMIE. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeenwscb-Vlaanderen. VERSCHIJNT elken MAANDAG., WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND VOOR PUBLICITEIT P0STBEKEN1NS He. 52419. In verband mat het Hoogfeest van Kerstmie zal De Zeeuwsohe Koerier Vrijdag a.s. niet ver schijnen. Het eerstvolgend nummer verschijnt Maandag, 29 Deo. FEUILLETON. De Bedelares van Salnt-Sulplce. IHEERENBAAI Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Het tweede blad is uitsluitend gewijd aan het Hoogfeest van Kerstmis. DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentien 20 cent per regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHT IOE LEZERSKRING Wij leveren GRATIS en FRANCO EEN PRACII TIG BLOC, BEVATTENDE 100 VELLEN PRIMA SCHRIJFPAPIER aan ieder, die per l Januari 1931 een kwartaalabonnement voor „De Zeeuw - sche Koerier" aanwerft en EENZELFDE BLÖC BENEVENS 100 PRIMA WITTE ENVELOPPEN aan ieder, die een jaarabonné aanwerft. Toezending geschiedt terstond na voldoening van de eerst abonnementsquitantie. Zij, die zich per 1 Januari 1931 minsten voor een kwartaal op De Zeeuwsche Koerier abonneeren, ontvangen de nummers gedurende de geheele maand December gratis. De abonnementsprijs blijft OOK NA 1 JANUARI f .5,25 per jaar, f 1,50 per kwartaal f.0,60 per maand. Zegt het voort, dat „DE ZEEUWSCHE KOE RIER" DE GOEDKOOPSTE, driemaal per week verschijnende COURANT is en DE HOOGSTE UITKEERINGEN waarborgt bij ongevallen. (Men zie de bedragen, elders in dit blad). 2) Dat is maar al te zeker, want het gebulder van het kanon komt al nader er», nader. De onzen wijken dus, wij zijn weer over wonnen. Terwijl hij deze woorden spreekt, gaat er een rilling van gramschap door de leden. Het ergste is te vreezen, stamelt Renaud. De graaf d'Areynes laat het hoofd op de borst zinken en loopt met groote stappen heen en weer, terwijl hij onsamenhangende woor den stamelt. Eensklaps blijft hij tegenover zijn trouwen dienaar staan, die hem met ongerusten blik gadeslaat. Is Raymond Schloss op het kasteel? vraagt hij. Neen, mijnheer de graaf, hij is uitgegaan. Alleen? Ja. Gewapend? Ja. Waarheen? Naar zijn vrienden, onze landgenooten. Juist, zij maken in de duisternis jacht op de Pruisen. De grijsaard loost een diepe zucht en voegt er bij: Zij begeven zich noodeloos in het gevaar, Ingezonden M»ti6deeling (9) (Vervolg). Wegenverbetering Naar aanleiding van een correspondentie met den Minister inzake verbetering van den weg Philippine-Dr:'£kwart stelt het Bureau der Ka mer voor. een verzoek te richten tot het Pro vinciaal Bestuur om voor de wegen, opgeno men in het provinciaal .wegenplan, de volle 100 pCt. der kosten voor verbetering op zich te willen nemen, althans een soepeler regeling te willen toepassen, indien de omstandigheden zulks billijk of noodzakelijk doen voorkomen Er zullen dan, bij het jaarlijks besteden van een gelijk bedrag wel minder dlometers wr.g vernieuwd kunnen worden, doch ei komt dan een begin en men krijgt de kans op een vol doend wegennet in de toekomst. De voorzitter deelt mede, dat Ged. Staten in hun jongste zitting besloten hebben, niet krampachtig aan de 50 pCt. vast te houden, die, volgens de bestaande regeling, uit het we genfonds voor wegverbetering kan worden bij gedragen. Eventueel zijn zij bereid tot 60 pCt. te gaan. Verwacht wordt echter, dat ook de gemeenten en de polders een mildere opvat ting zullen gaan huldigen. Spr. wijst er ver volgens op, dat tegenwoordig het aanleggen van wegen zeer kostbaar is, gezien het teiere materiaal, dat men gebruikt en ook de groo- tere breedte. De financiën der provincie zijn echter „au bout". Het is dan ook nood/g, dat ook de polders en de gemeenten medewerken. Ter illustratie van de goede intentie der pro vincie wijst spr. er nog op, dat voor tertiaire wegen rentelooze voorschotten worden verstrekt van 100 pCt. gedurende 30 jaar. Alles bijeen meent spr. te mogen zeggen, dat de provincie werkelijk doet, wat ze kan, misschien zelfs meer dan ze mag. De heer I. A. Risseeuw meent, dat men van de polders onder de huidige omstandigheden niets moet verwachten. Spr. is van meening, dat, als van deze een bijdrage wordt gevorderd, van wegenaanleg niet veel meer terecht zal ko men. De voorzitter merkt op, dat, wat het onder havige geval betreft, er rekening mede mag worden gehouden, dat de financiën van Phi lippine gedurende delaatste3a4 jaar goed zijn vooruitgegaan. De burgemeester wil het moge lijke doen. Men moet het daarheen trachten te leiden, dat met de belanghebbende polders een overeenkomst wordt getroffen Spr. zou een oplossing wenschen in den geest als met den weg Aardenburg-St. Kruis. De heer van Waesberghe toont met cijfers aan, dat Philippine er, in vergelijking met an dere gemeenten, als gevolg van de nieuwe fi- nancieele regeling, werkelijk niet zoo ongunstig voorstaat. Men houdt zich armer dan men in werkelijkheid is, meent hij. De secretaris van de Kamer is van meening, dat het niet zoozeer gaat om de financieele tegen die overmacht weegt hun moed niet op. Als iedereen hun voorbeeld maar volgde, dan zouden wij niet zoo machteloos zijn, mom pelt Renaud. Ja, ge hebt gelijk, maar ongelukkigerwijs wordt hun voorbeeld door zoo weinigen ge volgd. Ik bewonder en vereer die mannen om hun moed, hun vaderlandsliefde; die strijd \n de duisternis is gevaarlijk, zij, die er zich in wagen, zijn helden, maar waartoe dient de zelfopoffering en die heldenmoed, wat kunnen zij doen, één tegen duizend? Wanneer Ray mond gedood wordt, zal zijn dood niet het ge ringste nut stichten. O! God, hebt Gij mijn le ven dan zoo lang gespaard om mij te doen zien, hoe mijn vaderland door den vreemde ling wordt overweldigd? De graaf d'Areynes windt zich onder het spreken meer en meer op, zijn gelaat wordt purperkleurig, zijn oogen puilen uit hun kas sen. Blijf kalm, wat ijr u bidden mag, mijn goede meester, smeekt Renaud met aangedane stem. Kalm blijven? herneemt de graaf, is dat mo gelijk, bij alles wat ik moet beleven? Die opgewondenheid doet u kwaad, veel kwaad. Wat doet er dat toe, ik zou willen sterven, ik wenschte wel dat ik gestorven was, voordat die noodlottige oorlog uitbrak. O! hoe benijd ik hen, wat zijn zij gelukkig, zij. die in het graf liggen en niet zien, hoe Frankrijk wordt vernederd en vertrapt. draagkracht dan wel om het belang, dat de gemeente bij zoo'n weg heeft. En dat oelang acht spr. nihil. De heer Catsman is het ten dezen met den secretaris eens. De heer Risseeuw noemt verschillende voor beelden om aan te toonen, dat het vaak voor komt, dat gemeenten bij wegverbetering geen belang hebben. Z.i. \s het gewenscht, dat het wegenplan wordt herzien. De heer van Melle is het niet eens met de bewering, dat een gemeente bij wegverbetering absoluut geen belang heeft. Iedere plaats heeft daar belang bij, meent hij. Zelfs in de kleinste gemeen neemt het aantal automobilisten te genwoordig toe. Spr. ;s echter tevens van mee ning, dat het wegenplan herziening behoeft met name de verdeeling der voor wegverbete ring door het Rijk beschikbaar gestelde gelden Practisch komt het thans hierop neer, dat de kleine gemeenten de ideale wegen betalen, d:,e in Holland worden aangelegd. De voorzitter wijst erop, dat de provincie slechts de beschikking heeft over de som, wel ke haar uit het wegenfonds is toegekend. Men vergeet echter in Den Haag vaak, dat voor Zeeland en speciaal voor Zeeuwsch-Vlaanderen wat meer moet worden gedaan dan «/oor an dere provinciën. In andere provinciën brengt een heffing van slechts enkele procenten dui zenden guldens in de provinciale kas. In Zee land daarentegen levert een heffing van zelfs 6 pCt. geen noemenswaardige bate op. Hierop moet bij voortduring worden gewezen. Men moet ons wat meer geven d.nn anderen. Dat er wat te bereiken valt, blijkt uit het feit, dat de regeering thans 80 pCt. bijdraagt in den Stoombootdienst op de Westerschelde, iets, wat jaren geleden door niemand verhoopt is. De regeering heeft wel veel voor ons over, zegt spr., doch toch nog niet voldoende. Daarom ',s het zaak, dat ook de gemeenten en anderen bij voortduring hun steun doen hooren. Ook moreele steun is welkom. Alles kan niet van de zijde van de Provincie komen. De heer v. d. Walle vestigt nog de aan dacht op den slechten toestand van ien \bs- daalschen weg. Retributie Staatsg ronden. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek om steun aan een adres vragende vermindering van retributie voor aan den Rijksweg gelegen weegbruggen wordt door het Bureau der Ka mer voorgesteld, een schrijven te richten tot den Minister van Binnenlandsche Zaken, waar in de Kamer als hare meen\ng uitspreekt, dat het niet juist moet worden geacht, dat bij het uitgeven van dergelijke en andere vergunnin gen als erfpacht of retributie, bedragen in re kening te brengen, die niet evenredig z.'jn aan de waarde van den uitgegeven grond en hem te verzoeken, daarmede in de toekomst reke ning te willen houden. Een afschrift zal wor- ECHTE FRIESCHE iuuuMiiamuMuuium De oogen van den graaf zijn met bloed doc-r loopen, de aderen aan zijn slapen zwellen al meer en meer op. Eensklaps richt hij zijn oogen naar de deur, waardoor zooeven Renaud is binnengetreden. Die deur wordt met kracht opengeworpen en een man van omstreeks veertig jaren stormt dé zaal binnen. De nieuw aangekomene draagt een fluwee- len jachtcostuum, met groene opslagen, hij heeft een karabijn in de hand en zijn gelaat \s zwart van den kruitdamp. Als de graaf hem ziet uit hij ten kreet en snelt op hem toe. Zijt ge daar, Raymond! roept hij uit. Wat weet ge? Wat hebt ge mij mee te dee- len? Claude Reis is dood, aan mijn zijde neerge schoten, antwoordt Raymond met doffe stem Alweer een dappere minder, zucht de {.raaf. Jacques is gewond. Gevaarlijk? Ik vrees het. Hij ook. Wij hebben moeten wijkcu anderr zouden we. ingesloten zijn.. Kortom - ét was eer sliste nederlaag. Alweer! Ja, altijd en overal, mompelt Raymond vol woede. O, wij zijn reddeloos verloren! Een luide snik volgt op deze woorden. Verloren, herhaalt de graaf, maar vet red deloos. Reddeloos! Neen, ik geloof u niet, ik wil u niet geloo- I den gezonden aan den Minister van W>ter- staa en van Financiën. j De heer Risseeuw verklaart, een schrijven te I hebben gelezen van den Minister van B. Z. en L., waarin deze, naar aanleiding van het be- doelde adres meldt, het verzoek in gunstige overweging bij zijn ambtgenoot van Financiën I te hebben aanbevolen. I Kamer gaat met het voorstel van het Bureau accoord. Brie ('telegrammen. Een schrijven van den Directeur-Generaal der P. T. en T. inzake brief telegrammen in binnenlandsch verkeer wordt voor xennisge- j ving aangenomen. Aan het advies der Kamer om de gelegenhe d te openen, die telegrammen tegen het voor brieven geldend tarief ook .Is expresse te doen bestellen, is geen gevolg ge geven. Contact P. T. en T. met het publiek. De Directeur-Generaal vraagt de medewer king der Kamer voor het bovenbedoelde cott^ tact, waarvoor een ambtenaar speciaal is tan- gewezen. Die medewerking is bereids toege zegd. De heer van Goethem vraagt, hoe men zich dat contact voorstelt. De secretaris verstrekt de gevraagde inlich ting. Het hoofdbestuur der Posterijen wenscht de bestaande leemten te kennen om ze zoo mogelijk aan te vullen. Komt een klacht ter kennis van de Kamer dan kan deze haar naar het hoofdbestuur doorgeven, dat dan eventueel den betref f enden ambtenaar zendt om een na der onderzoek in te stellen en in overleg met de Kamer een oploss'jng te overwegen. De heer Catsman wijst erop, dat de nieuwe postregeling (autopostdienst) over het alge meen een groote verbetering is doch voor Aar denburg funest werkt. De heer Risseeuw onderschrijft zulks. Het euvel kan worden verholpen door de inkomen de post per postauto te doen vervoeren doch de uitgaande om 11 uur met de tram mede te geven. Een en ander zal de aandacht hebben van het Bureau. Kosten telegram-adres. Besloten wordt om steun te yerleenen aan een adres der Middelburgsche Kamer, vragen de verlaging van het recht voor een telegram adres, hetwelk ;fi Nederland hooger is dan in Amerika en verschillende landen van Europa. Verhooging accijns gedistilleerd. Verzonden is een verzoek aan de Statrn- ven. Omdat ge nog van niets weet. Sedan is in de macht van de Pruisen. De graaf d'Areynes ziet hem met groote oogen, bijna wezenloos aan, hij opent den mond om een kreet van schrik te slaken, maar d'e kreet besterft op zijn lippen. Raymond gaat voort: Het Francehe elger is gevangen. Onmbgelijk, onmogeM^ hijgt de graaf. Maarschalk Bazaine te Metz ingesloten met twee-honderd-duizend man. Hij zal met zijn leger Metz verlaten en den strijd hervatten. Met van woede bevende, half onverstaan bare stem, herneemt Raymond: Er is geen strijd meer mogelijk, keizer Na poleon heeft zijn degen aan den koning van Pruisen overgegeven. Evenals het leger is ook hij gevangen. Ditmaal ontsnapt er een kreet van woede aan de l:,ppen van den graaf, hij springt «>p, steekt de beide bevende handen omhoog en roept in wanhoop uit: Maar dat is het einde van alles, dat is de ondergang. Binnen 14 dagen zullen de Pruisen voor de poorten van Parijs staan en c-nze ka nonnen zullen hen niet verpletteren, de haat zal niet aan elk, die in staat is een geweer, een hooivork of een zeis te hanteeren den moed der wanhoop geven om den geboortegrond voet voor voet te verdedigen en tenminste te doo- den, alvorens gedood te worden? (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1