P 11 E M 1 E. Sociaal JTieuws. Binnenland Buitenland Stadsnieuws NA JA A RS VERGA DERING VAN HET R.-K. WERKLIEDEN VERBOND. OPENINGSREDE VAN DEN HEER A. C. DE BRUIJN. Dinsdagmorgen werd te Utrecht de nejaars- vergadering van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland geopend met een rede van den voorzitter, den heer A. C. de Bruyn. Hoewel ce economische toestand in binnen- en buitenland voor het oogenbiik reden tot bezorgdheid geeft en het perspectief voorals nog niet hoopvol stemt, is 't, aldus spr., nadat hij de aanwezigen had welkom geheet-en, een verblijdend teeken, dat, hoewel vele arbeiders onder groote zorgen gebukt gaan, bij hen het vertrouwen in de Katholieke Arbeidersbewe ging stevig gefundeerd blijkt. Dat vertrouwen komt tot uiting, zoowel in den aanhoudenden groe.\ van het ledental, als in ae activiteit, wel ke in tal van plaatsen, op verschillende wijzen door afdeelingsbesturen en leden aan den 1ag wordt gelegd. Hier kan uit blijken, dat het sociaal besef bij onze mannen en vrouwen een factor van beteekenis is geworden. Vooral in tijden, waarin economische criste- sen diep in 's menschen leven ingrijpen, vooral in tijden, waarin armoede, onderdrukking en erger te vreezen staan, is de Katholieke ar- be dersbeweging voor het volk o.i. onmisbaar. Er dreigt thans gevaar. Omdat de arbeids verhoudingen thans nog veelal eerder op machts- dan op rechtsverhoudingen steunen, en erkend moet worden, dat de machtspositie der arbeiders bij doorzetting der economische crisis, in gevaar kan komen, te te vreezen. dat, hetzij geforceerd op grooter schaal, hetzij langs anderen weg, de sociale en materiecle po sitie der werknemers in gevaar kan komen te verkeeren. De zorg van geheel onze Katholie ke arbeidersbeweging is daarom thans w het bizonder gericht op de moeilijkheden van de zen tijd. Voor enkele maanden heeft het Verbond den economischen toestand en zijn gevolgen onder het oog gezien. Toen is van verschillende zij den o.m. betoogd, dat een streven gericht op loonsverlaging, fout moest worden geacht, om dat zulks de crisis nog zou vergrooten. Het is van groot belang, zeide spr. dat dat inzicht voor niet lang van zeer gezaghebbende zijde publiek is bevestigd. Er moge in de voortbrenging van een crisis kunnen worden gesproken, de arbeidersbewe ging werkt, doelbewust voort. De Nederlandsche Arbeidersbank, waarvan het doel door verschil lende buitenstaanders al heel slecht is begre pen, zal, nu met de medewerking van de aan gesloten bonden en instellingen het aandee lenkapitaal ruim ter beschikking is gesteld, naar wij verwachten, spoedig kunnen gaan functionneeren. De concentratie van enkele van onze belangrijkste financieele instellingen in één gebouwen-complex met het Verbond, komt binnen enkele weken tot stand. Op 1 Oc tober jl. is in werking gesteld de Centrale voor het Ontwkikelingswerk met mr. dr. Beaufort als directeur. Aalmoezenier v. d. Maden be ijvert zich voortdurend met de organiseering der arbeidende meisjes in de vakorganisatie; de uitgave van een vrouwenblad is in voorbe reiding; met de bloeiende K. J. V. in de Bis dommen Breda en den Bosch, staa^ een over eenkomst gesloten te worden. Er is activiteit alom! Dat komt in het bizon- der tot u'jting in de bewonderenswaardige werk zaamheid om te komen tot het eigen sanato rium te BJthoven, waarvoor bijna Wz millioen gulden noodig is. Het stemt tot vertrouwen, dat de arbeidzame Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid zich door het crisis-geroep niet laat stuiten in net door de Overheid te verrrichten sociaal-nood- zakelijke werk. Z. E. heeft de WinKelsluUings- wet en de Arbeidsbemiddelingswet- in veilige haven gebracht; hij zal, wederom een .„.uitwas- afsnijdend", binnenkort begin van uitvoering geven aan een maatregel om te verbieden, dat, behoudens uitzonderingen, meisjes onder 18, jongens beneden 16 jaar in twee ploegen mo gen werken en, hetgeen niet van het geringste belang is, de Minister blijkt voornemen met voortvarendheid te zullen werken aan de tot standkoming van de Bedrijfsradenwet. Hoewel eenerzij ds waakzaamheid naar alle kanten geboden te, is, anderzijds voor een on gezond pessimisme geen plaats. Deze vergadering, zoo besloot spr., zal daar van een nieuw bewijs zijn. Na deze rede, welke een algemeen er. lang durig applaus oogstte, werden eenige mededee lingen gedaan: Met medewerking van den Minister van Bin nenlandsche Zaken en Landbouw en Z. D. H. den Aartsbisschop, te op verzoek van het Ver bond aangesteld een aalmoezenier voor de Ka tholieke arbeiders, die in werkverschaffing wor den tewerk gesteld. Pater Sassen O.P., te Zwolle heeft zich daarvoor beschikbaar gesteld. De arbeid met betrekking tot het reclassee- ringswerk vordert. De Centrale Z tekenfondscommissie heeft het ontwerp-Ziekenfonds in studie. In Mei van het volgend jaar zal te Rome het feit worden herdacht, dat de Encycliek „Rerum Novarum" vóór 40 jaar door Z. H. Paus Leo xni werd uitgevaardigd. Het ligt in de bedoe ling, dat het Verbond zich bij dte herdenking zal doen vertegenwoordigen, terwijl in Octo- be de groote Ned. Kath. arbeidersdemonstra tie zal kunnen plaats vinden. Na eenige discussie werd vervolgens de le- grooting voor 1931 vastgesteld op een totaal van f 368.275,74. De begroot'ng voor Herwonnen Levenskracht werd eveneens goedgekeurd, evenals die voor het Sanatorium Berg en Bosch. Hierna bracht de heer Henri Hermans met een toelichting het rapport uit van de commis sie ter bestudeering van de crisis- werkloos heid, waarvan hij tot voorzitter was benoemd. Propagandavergadering voor de A.R.K.A. in Zeeland. Onder leiding van den heer J. Leushuis, voorzit ter van de afdeeling Zeeland der A.R.KA. vond gisteren in hotel „Palace" te Hulst de aange kondigde propaganda-vergadering plaats van de Zeeuwsche afdeeling der A.R.K.A. Door den heer J. L. P. Heytveldt, secretaris van het hoofdbestuur der A.R.K.A. werd een propagan da-rede gehouden, waarin spr. o.a. uiteenzette hoe de verhouding tusschen overheid cn smbte naren hehoort te zijn en de noodzakelijkheid betoogde van organisatie van ALLE R.-K. ambtenaren in de A.R.K.A. Spr. leverde voorts een krachtig pleidooi voor het bestaans recht der A.R.K.A. en toonde op overtuigende wijze aan, dat de AH.KA. inderdaad piachtig sociaal werk verricht en voor haar leden een machtige steun ts Ook de overheid vindt in de beginselen van de A.R.K.A. 'n waarborg voor de handhaving van orde en gezag. De Weleerw. heer Jos. Adriaansens, geeste lijk adviseur der gewestelijke organisatie, deed daarna nog een krachtige opwekking hooren tot propaganda door de leden, wijl alleen in de A.R.KA. óók de godsdienstige en zedelijke belangen der R.-K. ambtenaren veilig zijn. Na afloop der vergadering, die o.a. werd bij gewoond door de burgemeesters van Hulst. Clinge, Ossenisse en Overslag, gaven zich een 5-tal nieuwe leden op. Wij komen op een en ander in ons volgend nummer meer uitvoerig terug. - boren te worden. Overal liggen er stapels met vlaggen en ba nieren gereed om in den optocht meegedragen te worden. „Weg met d godsdienst die een be letsel is voor den opttDUW, weg met de Papen en hun helpers deÉ bourgeoisie!" In de clubhuizen -Jriie thans in onteigende kerken zijn ondergeb»acht is een koor van jonge communisten bezig om zich te oefenen. Kinderlippen die 't vorig jaar nog een Onze Vader baden, spreken thans godslasteringen en beschimpingen Daar waar eerst het hoofdaltaar stond is thans een borstbeeld van Lenin geplaatst met het on derschrift: „Lenin is onze Vader" Op den ach tergrond een levensgroot portret van Stalin. De plaats waar eens de H. Mis werd gecele breerd en de priester aan zijn oarochianen zijn laatsten zegen gaf is thans ontheiligd Aan de muren ziet men nog de schaduwranden van de iconen; nog hangt er wierooklucht n de beuken en van boven uit de hemelsblauwe ge welven kijken de gouden sterren droevig als een blijvende aanklacht naar beneden. Op de Njeglinnaja repeteert de orkest-afdee ling nieuwe wijsjes, want dit kerstfeest moet ook wat het muzikale gedeelte betreft, gced verzorgd zijn. De officieel beëedigde Sovjet- dichter Denyan Bedny heeft een leeks nieuwe gedichten geschreven die op muziek pezet zijn en die nu flink ingestudeerd moeten worden. In het Centrale clubhuis speelt de tooneelaf- deeling.: de vliegende Brigade". De Decame- rone van Boccacc'o is „Russisch" gemaakt. De jongens juichen van plezier en geen enkel mcis je denkt er aan om beschaamd de oogen neer te slaan. Ja aan Boccacio heeft de Russische revolutie menige overwinning te danken. Tot laat in den nacht heerscht er in de jeugdvereenig ngen groote bedrijvfgheid. Maar wanneer de lichten der clubs worden gedoofd of verbleeken, dan verheft zich „de onderwe reld der geloovigen". Achter zorgvuldig geslo ten vensters licht een olielampje en versleten cogen glijden over de vergeelde bladen van de H. Schrift waarin aan de wereld wordt ver kondigd dat de blijde boodschap spoedig zal ge bracht worden. De fluisterende woorden van den ouden grijs aard, begeestert deze kleine familiekring en de woorden vallen diep in hun bloedende harten. Luisterposten zitten bij de deur en bij den muur, luisterend naar iedere beweging in de aangrenzende kamer waar weer een andere fa milie woont. Wee hunner, als de buren iets zou den hooren! De stem van den voorlezer wordt fluisterend, nu hij den tekst verklaart. Zoo heeft men ook in de catacomben in de eerste eeuwen van 't christendom het Evangelie ver kondigd. Rusland beleeft thans zoo'n zelfden tijd, maar dan in breederen kring. Godsdien stige feesten zijn verbodenArbeiders en ambtenaren mogen de enkele kerken die nog niet gesloten zijn, niet bezoeken. Deze kerken zijn afgesloten van het electrische lichtnet. Het afhakken van kerstboomen is verboden op straffe van verbanning naar het hoogs Noor den. Men heeft de priesters met represaille maatregelen gedreigd als zij het zouden dur ven wagen om het Kerstfeest te beginnen met een II. Mis te celebreeren. Alle kerkgewaden die men nog heeft kunnen vinden zijn in beslag genomen. De voorraad godslampolie is verbeurd verklaard. En toch is het Eeuwige Licht in sommige merken niet ge doofd. De christenen sparen 't laaatste druppel tje olie uit hun mond om de eere Christi ge recht te doen. In de portalen der huizen staan priesters te bedelen: „Om wille van de ge boorte van onzen Heer en Heiland help mij!" Terwijl het proces tegen de industriepartij gevoerd werd stonden er op straat luidsprekers opgesteld, die ieder woord van de gerechtshan deling verstaanbaar maakten. De massa luistert Dan hoort men den dreun van zwaar bespij kerde soldatenschoenen op den steenweg. Het leger trekt voorbij, roode gardisten, het leger der arbeiders, jonge communisten, eeu wen en meisjes. Sombere gezichten. Aan den hoek der straat blijven ze staan en na diep adem gehaald te hebben roepen ze: „Weg met de parasieten: wij eischen hun doodvonnte". Vier uren mar cheerden deze kolonie door Moscou, en vier uur lang rolde die sombere woorden als een donder door de straten: Wij eischen den dood! De sneeuwvlokken vallen dwarrelend neer en spreiden een kleed over de koepels der ker ken waarop geen kruis meer staat. Kerstmis is aanstaande. De slede glijdt voor bij een geopende kerk en zonder om te zien ontbloot de koetsier z'n hoofd, maakt met breed gebaar een kruis en fluistert nauw hoor baar: Verlos ons Heer! Wielrijders op het rijwielpad. Door den Bond van Vrijwillige Verkeersin- spectiën in Nederland is aan den Minister van Waterstaat een verzoekschrift gericht cm aan wielrijders te verbieden bij modern aangeleg de wegen met een behoorlijk rijwielpad ge acht wordt o.a. aan het gedeelte van den rijks weg Bennebroek-Haarlem en den weg Soester- berg-Amersfoort van den grooten ij weg ge bru'ik te maken. Wielrijders zijn op de rijwegen, vooral bij re genachtig weder, wanneer er kans op slippen bestaat, een groot gevaar. R.-K. Volkspartij en de verkiezingen. In zijn vergadering van Zaterdag jl. te U- Uecht gehouden, heeft het partijbestuur der R.-K. Volkspartij, naar gemeld wordt een rap port behandeld om zijn leden C .D. Wesseling, Den Haag en J. Houtsma, Zwolle, over door hen gevoerde onderhandelingen met een dele gatie der Democratische Partij (Prof. Heeres) ter zake van de wenschelijkheid en mogelijk heid om op politiek terrein speciaal met het oog op de komende Staten- en Raadsverkie zingen tot samenwerking te geraken. Het partijbestuur der R.K. V. P. keurde het beleid zijner delegatie goed, verklaarde zich in principe tot samenwerking bereid en droeg het Dagelijksch Bestuur op de besprekingen met de Democratische Partij voort te zetten, en zoo mogelijk tot een goed etede te brengen. De opstand in Spanje In een regeerimgs-mededeeling wordt de be volking gewaarschuwd, niet verrast te zijn over maatregelen, welke eventueel genomen worden daar de regeering gelooft, dat de opstand te Jaca het voorspel was van een algemeenen op stand. Nieuwe huizen-instorting |e Lyon Zaterdag en in den nacht van Zaterdag op Zondag zijn opnieuw te Lyon eenige huizen in gestort. Gelukkig zijn geen menschen levens te be treuren. Hevige sneeuwstormen in Polen In Oostelijk Polen hebben sneeuwstormen belangrijke verkeersstoornissen veroorzaakt.Vele treinen bleven in de sneeuw steken, zoodat nseeuwploegen aan het werk moesten worden gezet, om de treinen te bevrijden. Ondergrondsche stratenaanleg in New-York. De gemeenteraad van New-York heeft een besluit genomen, waarin een bedrag van 46 millioen dollar wordt gevoteerd voor den aan leg van een'ge ondergrondsche straten, die moeten dienen om eenige der voornaamste verkeerswegen te ontlasten van ae al te groote verkeersdrukte, welke door deze wegen niet meer verwerkt kan worden. De eigenaars van magazijnen en winkels aan deze verkeerswegen hebben zich tegen het plan verklaard en zijn een actie begonnen om het te bestrijden. Alcoholverbod in Finland. De Finsche Rijksdag heeft een voorstel aan genomen, waarbij voortaan alcoholhoudende dranken mogen worden verkocht, of in vccr- raad mogen zijn, met een alcoholgehalte van ten hoogste 2.25 pCt. Sneeuwstormen in Zweden. Boven geheel Zweden woeden sneeuwstor men, d;je vooral in het Noorden des lands het telefoon- en telegraafverkeer stil gelegd heb ben. Ook uit de kuststreken komen berichten over stormen, welke een snelheid bereik.» n van 20 M. per seconde. Wij leveren GRATIS en FRANCO EEN PRACH TIG BLOC, BEVATTENDE 100 VELLEN PRIMA SCHRIJFPAPIER aan ieder, die per 1 Januari 1931 een kwartaalabonnement voor „De Zeeuw sche Koerier" aanwerft en EENZELFDE BLOC BENEVENS 100 PRIMA WITTE ENVELOPPEN aan ieder, die een jaarabonné aanwerft. Toezending geschiedt terstond na voldoening van de eerst abonnementsquitantie. Zij, die zich per 1 Januari 1931 minstens voor een kwartaal op De Zeeuwsche Koerier abonneeren, ontvangen de nummers gedurende de geheele maand December gratis. De abonnementsprijs blijft OOK NA 1 JANUARI f5,25 per jaar, f 1,50 per kwartaal f.0,60 per maand. Zegt het voort, dat „DE ZEEUWSCHE KOE RIER" DE GOEDKOOPSTE, driemaal per week verschijnende COURANT is en DE HOOGSTE UITKEERINGEN waarborgt bij ongevallen. (Men zie de bedragen, elders in dit blad;. De doodstraf in Engeland. De desbetreffende parlementaire commissie van onderzoek heeft thans geadviseerd tot aan neming van het voorstel, om de doodstraf in Engeland fri vredestijd af te schaffen. Voor- loopig voor een tijd van 5 jaar, om te kunnen nagaan, welken invloed de afschaffing van de doodstraf op de criminaliteit zal hebben. Poincaré weer ernstig ongesteld. Naar gemeld wordt, te Poincaré wederom on gesteld. Zijn toestand moet reden geven tot de grootste bezorgdheid. Tentoonstelling van postduiven. Zondag, 21 dezer, houdt de Postduivenmaatschappij „De Vrede", gevestigd bij W. v. d. Winckel (by het station) haar jaarlijksche tentoonstelling var» postduiven voor liefhebbers te Sas van Gent Er zal geëxposeerd worden in 4 klassen t.w.: oude duivers en duivinnen en jonge duivers en duivinnen. Nadere bijzonderheden vindt men op de desbetreffende circulaire-kaarten ver meld. Prijskaarten. Bij de Zaterdagavond gehouden prijskaarting voor de leden van den R. K. Kring alhier, was de uitslag als volgt: le prijs J. H. Puylaert-J. Vermeulen, 2e J. Houtepen- L. Kindt, 3e Th. Lammens-R. Cortvriendt, 4e C. Aarsen-J. Antheunissen, 5e M. van Goethem Ch. Acda, 6e prijs C. Audenaerd-H. Feijen. Prijskaarten. Zondag 21 December zal er een prijskaarting gehouden worden bij J. Arens, alhier. Arbeidsbeurs. Ter arbeidsbeurze stonden he den als werkzoekend ingeschreven: 15 fabrieks arbeiders en 1 los arbeider. Mond- en klauwzeer. Naar wij vernemen is onder het vee van den veehandelaar Ed. Ver moet, alhier, mond- en klauwzeer uitgebroken Ambtenaarsverplaatsing. Naar wij vernemen is de overplaatsing van den heer van fcoest assystent bij de Directe Belastingen enz, van Sas van Gent naar Hansweert op diens verzoek ingetrokken. DE MAASBODE is het familieblad bij uitnemendheid. SLUISKIL. Onvrijwillig bad. Toen Zaterdagavond de schildersgezel W. L. zich naar zijn kosthuis B. begaf, geraakte hij door de duisternis mis leid in de bekende welriekende leiding nabij het brugje aan den molen. Gelukkig kwam ook een Duitsche kostganger datzelfde brugje over, die L. hoorde roepen en hem uit zijn hachelijke positie kon redden Druipnat en geheel onder de modder, kwam L. in zijn kosthuis binnen,, waar hij direct van schoone kleeren werd voor zien en van zijn schrik kon bekomen. Een mooi succes. Door huisbezoek van het bestuur der pas opgerichte R. K. Kiesvereeni ging hebben zich reeds plm. 220 leden opgege ven. Bijna alle R. K. hoofden van gezinnen zijn lid geworden, benevens vrouw en kinderen die stemgerechtigd zijn. TER NEUZEN. Arbeidsbeurs, üp 13 Decem^r stonden als v erkzoekenden (hetgeen net beteekent dat zy werkloos zijn) bij r\ ar' üc^beurs inge- schiev»\- Transport ea losot i-beiders 210, zeelieden 5 nachtwakers 1, timmerlieden li, betontimmer- iiedcn 4 be ton vlecb ters 2 opperlieden 3, met selaars 3 stucadoors 1 schilders 3, tremmers 3 stokers 2. oankwerkers 1 nageljongens 1 ijzer- w^rkeis 1 meden 1. elektriciens (halfwas) 1, fabrieksarbeiders 18, oroadbakkersknechts 1, totaal 272. De aanmeldingen bedroegen: Maandag 125. Dinsdag 126, Woensdag 125. Donderdag 140, Vrijdag 147, en Zaterdag l#>.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2