Ho. 3705 Maandag 15 December 1930 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSOH-VLAANDEREN Het Geheim van den Voddenraper. Kameroverzicht VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND FEUILLETON POSTREKENING No. 52410. -t Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cènt per. regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING ITSTEKEND GE8CHIKT VOOR PUBLIOITEIT JTV Naar het Fransch van RAOUL DE NAVERY. 148) Nerval van medeplichtigheid beschuldigen aan de brandstichting van le Vilefcte kon hij niet meer, wijl hem de bewijsstukken ontbra ken. Hem vermoorden? Hij zou niet lang genoeg lijden. Plotseling schoot een helsche gedachte als een bliksemstraal door het verhitte orein van Camourdas. Het vuur jubelde hij, het vuur!! Inderdaad, in de vlammen den man doen omkomen die hem eertijds aangedreven had den brand aan te steken, die de werkplaat sen van Aurillac in asch legde, in den vuur poel den man te zien sterven, die van liem, Camourdas, een brandstichter gemaakt had, was de eenig logische wraakoefening voor dien rampzalige, wiens gemoed voor geen berouw meer toegankelijk was. Hij moest zich haasten de moord op Charengon veroorzaakte hem een levendige ongerustheid. Binnen weinige dagen, weinige uren misschien, kon het lijk van Cha rengon ontdekt worden en de justitie hem op het spoor zijn. Te sterven was hem onverschil lig, mits hij slechts gewroken stierf. Den geheelen avond vertoefde hij in de na bijheid van Nerval's woning, waarvan de ra men van het salon helder verlicht waren. De verwijderde tonen van een piano drongen tot hem door, Angelie zong. De gedachte, dat Ner val gelukkig was, vermeerderde nog, zoo moge lijk, den gloeienden haat van Camourdas Zijn besluip stond vast het kwam er nu nog slechts op aan ,hoe het uit te voeren. Toen alle bezoekers heengegaan en alle lich ten in de woning uitgedoofd waren, keerde hij naar huis terug; wierp zich op zijn legerstede, sluimerde een uur of drie, stond toen op, ver liet het huis, kocht eenfëe doozen zwavel en wat brood, en richtte zijn schreden naar de werkplaatsen van Nerval. Hij wachte rustig tot de b.el luidde en de poort openging om, ge bruik makend van het binnenstroomen van een honderdtal werklieden, zich onder deze te mengen o mmee binnen te sluipen. Onge merkt berei/kte hij de binnenplaats overgaande, een magazijn en verschool zich achter eenige machines. Den geheelen dag bleef hij daar verborgen zitten, at het meegebrachte brood droog op, en taste telkens werktuigelijk naar de zwavel waarmee hij zijn zakken gevuld had. j Lang nadat de avondbei geluid had en de j arbeid in d ewerkplaatsen gestaakt was, ver- liet Camourdas zijn schuilhoek, sloop de 1 vaats over, het woonhuis binnen en de groote trap op t De bed'enden wisten natuurlijk, dat mijn- j heer Nerval sinds eenigen tijd voor alle hulp- behoevenden t espreken was. De kamerdienaar zag wel een werkman de trap opgaan, die naar de bijzondere vertrekken van den fabrikant voerde, maar hij wist dat deze in gesprek was met vader Falot, en hij een onderhoud ver zocht had. Camourdas kende de plaatselijke gesteldheid hij verborg zich achter een zwaar damasten gor dijn, dat voor het raam van de voorkamer hing en wachtte. Tegen tien ure ging Aurillac heen. Nerval deed hem uitgeleide tot aan de trap en keerde daarop in zijn kamer terug. Tegen een uur na middernacht, hield Ca mourdas zich achter het gordijn schuil, totdat alle gerucht in het huis uitgestorven was. en hij '.edereen in diepe rust kon achten. Dan kwam hij te voorschijn. Een uitdrukking van woeste vreugde lag op zijn gelaat. Hij sloot de deur die op het portaal uit kwam, streek de lucifers aan, welke hij bij zich had, wierp ze vlammend met volle handen op de gordijnen,, op meubelen en tapijten en trad de kamer van Nerval binnen. Deze lag gerust te slapen, onbewust van het hem dreigend gevaar. Het zwakke schijnsel staat het aangezicht van zijn doodsvijand te zien, en met du'yelachtige vreugde bleef hij er op staren, het oogenblik afwachtende, waar op de brandlucht Nerval zou doen ontwaken. Snel breidde de brandlucht zich in de voor kamer uit, en was zelfs reeds door de open staande deur tot in het slaapvertrek doorge drongen, datt zich met een dikken, verstik- kenden rook vulde, toen Nerval, zich onrustig heen en weer bewegende, half uit zijn slaap ontwaakte. Ik stik! mompelde hij, de handen op zijn beklemde borst drukkend. Het knetteren der vlammen deed hem plot seling geheel ontwaken; hij sprong op en wilde naar de deur snellen, toen een man, zich voor hem plaatsend, hem den doortocht versperde. Halt riep hij woest.. Laat mij door! rjqp\Nerval verbijsterd van angst, ziet gij ni#^';óat de kamer in brand staat? Zeker! antwoordde de onbekende, Nerval bij den arm vattend Help! Help! riep Nerval zichuit de sterke vjst van den indringer, wiens gelaat hij door oen dikken rook niet kon onderscneiaen, tracht tonde los te rukken. Roep niet, riep de man dreigend. Moet i khier dan levend verbranden? kermde de fabrikant. Zijt gij bang voor den dood? Ja, ik ben bang, ik ben bang! riep Nerval, en z'jch door een plotselinge beweging uit Ca mourdas handen losrukkende, vloog hij naar een venster, nam een stoel op en sloeg een paar ruiten aan stukken. De luchtstroom die in de kamer drong, wak korde de vlammen aan, welke met verdub belde hevigheid rond zich heen grepen, en bij hot akelige schijnsel van den brand, herkende Nerval zijn tegenstander. Camourdas! riep hij, Camourdas! Gij verwachtte hem niet meer niet waar? (Wordt vervolgd). TWEEDE KAMER. (Van onzen parlementairen medewerker). Verschillende kleine wetsontwerpen (vaccinatie, encephalitis) De drankaccijns verhoogd. De Tweede Kamer heeft zich de laatste da gen. tusschen den begrootingsarbeid door, met verschillende kleinere wetsontwerpen bezigge houden. TER AUDIËNTIE. Prins Takamatsu, de broeder van den Japanschen keizer arriveert aan het Vaticaan voor de aud.iëntie bij Z. H. den Paus. I Onder meer werd een wetsontwerp om de (bepalingen betreffende de vaccinatie nog weer ■twee jaar buiten werking te stellen, metj alge- meene stemmen aangenomen. Het encephalitis- gevaar is nog altijd niet bezworen en de mi nister van arbeid, zich houdende aan het ad vies van de speciale commissie uit den Gezond heidsraad, had we'nig moeite, de Kamer voor zijn zienswijze te winnen. Alleen moest een mo tie van mevrouw De Vries-Bruins, om de op schorting tot een jaar te beperken, rechts te gen links, worden verworpen. Met beteekenende meerderheid heeft de Ka mer ook aangenomen het voorstel van mi- i nister De Geer tot verhooging van den drank accijns met 10 percent, n',et echter dan nadat de minister verklaard had, dat voor hem -de kwestie zoo zwaar woog, dat hij er zijn mi- nisterieele leven aan verbond. De meerderheid der Kamer zou hem anders allicht niet heb ben gevolgd op een weg, dien ze als gevaarlijk beschouwde. Immers, vorig jaar is met mede werk',ng van cie regeering, van belanghebben den in de drankindustrie en van den drank handel alsmede van de drankbestrijders een al gemeen bevredigende regeling getroffen, wel ke aan den smokkelhandel en de fraudeleuze fabricage den kop heeft ingedrukt. Door het nieuwe voorstel van minister de Geer is het gevaar allerminst denkbeeldig, dat aan die uitwassen van den drankhandel weer nieuw leven wordt ingeblazen. En wat het erg ste is, er was rust in industrie en handel, nood zakelijke voorwaarde voor een levensvatbaar bedrijf, en die rust is op ruwe wijze verstoord. In tusschen, zooals we ze'den, de minister heeft het pleit gewonnen; hoewel hij van alle zijden gewaarschuwd werd is hij niet wil len zwichten. We gelooven niet, dat hij van zijn overwinning veel pleizier zal beleven

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1