li Uit onze Oost. Burgert. Standen verschil Boeken Sijdsehr. Sotternii Kloosterbalsem Uit het Buitenland. I Doe er wat Klooster balsem op „Geen goud zoo goed" Conducteur keek door 't portierraam 2H beleefdhel spijt me zéér, Maar II zit daar in Niet Roo ken", Dus die pgp moet weg meneer. De meneer blies cat blauw wolkje Door het raam. van de coupé, Conducteur zeidat verandert Ga U gang maar't is D*E ECHTE FRIESCHE Ttlelauge van rijpe tabakken. hebben goede hoop den onverlaat te zullen arresteeren, daar een vrij nauwkeurig signa- lement van hem bekend is. 20.000 man provinciale troepen door de 100de legers vermoord. In een hinderlaag tusschen de steden Kwan shui en Hwange, 100 mijl Noordelijk van Han kow, zijn ongeveer 20,000 man, provinciale tree pen, door een even sterke macht van hefc rcode bandietenleger vermoord. j Berichten uit het Noorden der provincie Hupeh zeggen, dat de verliezen van Zondag de hev;igste zijn, welke de regeering sinds het le- gin van den veldtocht tegen de roo vei stroepen na het einde van den burgeroorlog, geleden heeft. President Tsjang Kai Shek verklaarde, dat de regeering onverwijld een leger van '100,000 man, en zoo noodig met twintig kanonneer- j booten en vliegtuigen tegen de rooden in het Opper-Yangtse-dal zal zenden. Op zoek naar vaders. Er komen in Medan soms geheimzinnige din 2 gen voor, waarvan men de mogelijkheid zelfs niet vermoedt. Een dergelijk mysterieus geval houdt thans de recherche bezig, die eveneens voor een raadsel geplaatst is. Het gaat, aldus de „Sum. Post" om de vol gende kwesties: op 22 December van het vorige jaar kwam een Chinees naar het Vrouwen Hospitaal, waar hij om opneming van zijn dochtertje verzocht. Het kind, dat slechts en kele jaren oud was, werd ter behandeling op genomen en de vader of wie de man dan ook was, die het kind daar gebracht had betaalde vier maanden lang de verpieegkosten ad 25 cent per dag. Op een goeden dag werden de betalingen evenwel gestaakt en de „vader" liet niets meer van zich hooren. Aanvankelijk maakte men zich daarover niet ongerust. Het karakter van een Oosterling is soms onpeilbaar. Maar teen het meisje genezen was, ging men aan het door den „vader" opgegeven adres zeggen dat hij zijn kind kon terughalen en dat hij nog idrni zooveel verpieegkosten te betalen had. Tot groote verbazing antwoordde de Chinees op het aangegeven adres dat hij nooit een dochtertje had gehad en dit dus ook niet naar het Vrouwen Hospitaal had gebracht! Ra, ra, wat 'is dat? Totnutoe is het kind in het Vrouwen Hospitaal gelaten en men is er niet achter kunnen komen, wie het dan wel gebracht heeft en wie er vier maanden lang voor betaald heeft. Doch hierbij is het niet gebleven. Op 22 April jl. zonderlinge coïncidentie, wat den datum betreft! kwam er wéér een Chinees aan het Vrouwenhospitaal een meisje van enkele jaren ter verzorging brengen, om dat het kind ziek was. De man gaf naam en adres op en betaalde twintig dagen lang de verpieegkosten. Maar ook hij bleef op zekeren dag weg, en toen men op het aangegeven adres den „vader" van de genezing van zijn k'jnd ging verwittigenbleek ook de daar wonen de Chinees niets van een ziek kind af te weten! De recherche heeft deze geheimzinnige ge vallen nog steeds in onderzoek. (De Tijd). Ingezonden Mededeeling (48) Ingezonden MedoéoeJInp (12) is het gewone gezegde, als men zich heeft gesneden, gestooten, gebrand, geklemd of geschramd. Die verzacht, zuivert en er blijven géén litteekens. (Nadruk verboden). TER NEUZEN Geboorten. 29 Nov. Herman Christiaan Dymphna, zoon van Germanus Antonius Eer- nardus Lijppens en Paula Maria Antonia Lijp pens. Christina Jozina, d. van Francois Ro- meijnsen en Anna Hofman. Adriana Johanna, d. van Cornells van Doeselaar en van Johanna Madalena de Koeijer. 1 Dec. Cornelia Joanna Maria, d. van Josephus Joannes van Akkeren en Everdina Anna de Rijke. 2 Dec. Maaike KuUie, d. van Jan Jacobus Harms en Tan- neke Leuntje yan de Voorde. Overlijden. 28 Nov. Willem Hamelink 56 jaar echtg. van Francoise Jacoba de Bokx. Alonzo Ferdinand Alvarez Geene, 84 jaar wedn van Elisabeth Oreel. 29 Nov. Honorina Maria Clem- jninckx, 54 jaar wed. van Francois Harms. 3 Dec. Klaas de Quelerij, 70 jaar echtg. van Neelije van Eenenaam. 4 Dec.Cornelis Dub beldam, 66 jaar echtg. van Janna van Doese laar. BOSCHKAPELLE. Geboorten. 4 Nqv. Margaretha Gillcna Jo- sepha dochter van Johannes Franciscus Crom been en Emma van Damme. 26. Iréna Maria Christina dochter Petrus Franciscus Luycks en Chrstina d'Hont. 23. Anna Catharina dochter "Vt CUnge Doore/ibo* 20-50 a. PER ONS A44 van Josephus Ludovicus Vermast en Maria Louisa Dobbelaer. Overlijden. 9 Nov. Jacobus van Bastelaar, 73 jaar echtgenoot van Francisca de Bakker. GRAAUW. Huwelijks-aangiften. 12. Johannes Ludovicus Franciscus Taalman, 26 jaar jm. en Agnes Cor nelia Rosalia Louisa Geertruy, 24 jaar jd. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Nov. Camille Leon Vanraes, 21 jaar jm, en Adorina Maria Mattheijssen 17 jaar jd. 28. Johannes Ludovi cus Franciscus Taalman, 26 jaar jm. en Agnes Cornelia Rosalia Louisa van Geertuy 24 jaar jd. Geboorten. 3 Nov. Aloisius Desire, zoon van Johannes Bapthist van Troost en van Martha van Gimst. 24. Theodora Alida Maria dochter van Frans de Rooy en Paulina Catharina Thee naart. Overlijden. 12 Nov. Delien Rosina Dorothea, 75 jaar weduwe van Jan Francies Stvijdonck. 27. Nov. Anna Mathilda Staal, 61 jaar, echt- genoote van Judocus Pardon. ST. JANSTEEN Geboorten. 14 Nov Gerardus Leopcldus, zoon van Theophilus Emile Pieters en van Mar,a Clothilda Saman. 15. Ranold Albert, zoon van Gomarus Carolus Ludovicus Zaman en van Mathilda Leontina Buijs. 17. Melanie Mathilda dochter van Eugenius Franciscus van Waesber- ghe en Bertha Mara Janssens. Overlijden. 1 Nov. Eugenia de Potter, 52 jaar echtg. van Theophilus Maertens. 5 Nov. Petrus Dominicus van Dorsselaer, 63 jaar echtg. van Maria Paulina de Bot. STOPPELDIJK. Huwelijks-voltrekkingen. 18 Nov. Victor Ma ria de Theije, 29 jaar, jm. en Maria Rosalia Fruijtier, 30 jaar, jd. 26. René Peersman, 27 jaar, jm. en Cornelia Antonia de Ruijter, 25 jjr, jd. Geboorten. 2 Nov. Cornelia, d. van Fran cois Koster en van Adriana Koster. 4 Nov. Ma ria Theresia, dochter van Ferdinandus Lam bert en Rosalia Catharina de Schepper. 12 Nov. Margaretha Rosala, dochter van Jacobus P veters en Apolonia Dobbelaer. 20. Josephus Hendrikus, zoon van Paulus Vergeer en van Angelina Louisa Hoefeijzers. Overlijden. 12 Nov. Apolonia Scheerders, 65 jaar wed. van Jacobus Danckaert (overleden te Hontenisse) ZAAMSLAG. Huwelijks-voltrekkingen. 13 Nov. Jan Ver- helst (van Hoek) 22 jaar jm. en Jacomina Pie- ternella Sara Willemsen, 21 jaar jd. Geboorten, 2 Nov. Cornelia Mechelina, doch ter van Jan Bakker en van Adriana Dingetje Bolleman. Martinus, zoon van Willem Agathus van Ham en Elizabeth Schieman. 7 Nov. Geer truida, dochter van Aarnout Cornells Rouw en Neeltje Hamelink. 17 Nov. Elizabeth Jozina dochter van Marinus Florussen en Willemfria Janna Wolfert. Michiel zoon van Jacob de Vis ser en Elizabeth Neeltje Rouw (beiden wontn- de te Axel) 23. Suzanna Cornelia, d van Krin Dieleman en van Suzanna Riemens. 26 Nov. Anthonie Jacob, zoon van Willem Willemsen en van Maria Molhoek. Overlijden. 3 Nov. Willemina Schieman, 78 jaar wed. van Johannes Anthonie Moens. 9 Nov. Debora Blok 83 jaar echtg. van Anthonie van Fraeijenhove. 19 Nov. Marinus de Jonge, 61 jaar echtg. van Suzanna Verhelst HOEK. Huwelijks-aangiften. 17 Nov. Thomas Plad- det, 33 jaar jm. en Suzanna Pladdet 23 jaar jd. 27. Jan Hamelink (van Tei Neuzen), 26 jaar jm. en Corenlia Donze 24 jaar jd. Geboorten. 8 Nov. Adrianus, zoon van Jean Bapt'ste Vanhaelen en van Engelina Christi na Ackers. 11 Nov. Gelein, zoon van Adriaan Buijze en van Leuntje Elizabeth Dieleman. IP Nov. Janna Jozina d. van Jacobus van Taten hove en Janna Herrebout. 19 Jannis, zoon van Willem de Kraker en van Catharina Neel tje Bedet. 23 Nov. Helena Sara, dochter van Jan Leendert Dieleman en Elisabeth Over- dulve. Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van »DE ZEEUWSCHE KOERIER* INHOUDSOPGAVEN Het Gezin, orgaan van den Ned. R. K. Bond voor groote gezinnen van 1 dezer bevat het volgende Mededeelingen van het Hoofdbestuur - - Voor 't Christelijk Huisgezin: A. F. Jansen S.J. Lijdensmoed J. W. F. van Meegeren: In de Eeuwige Stad X Roeping X Gezinsbelan- gen Onder de streep. Boekbespreking Uit Boek en Blad Onze Uitgaven Boekzaal der geheele wereld. No 22 1930. Ad. Langestr. 70, Tilburg Ab. f 5 per jaar. Deze aflevering heeft een 70 nieuwe boeken behandeld in langere of kortere besprekingen Zeer uitgebreid zijn o.a. de Geestelijke Oefe ningen, ontleed van den grooten asceticus M. Meschler S.J., die in een prettige Fransche ver taling zijn bewerkt. De geschiedenis der open baring van 't Nieuwe Testament door W. R. de Jong wordt geroemd als 'n degelijk werk. La pédagogie, d'un Saint door A. Auffray, den bes ten kenner van 't leven van Don Bosc.o, is goed ontleed. Van Term bespreekt breed eenige boe- ken over de vrijmetselarij. Veel vertaalde ro- mans of oorspronkelijke zijn er besproken. Vin ceiit Cleerdin, H. Jacobs, P. Quirinus O.C., W.S. J., W. v. d. Griendt etc doen dat juist en scherp eerst vatten ze den inhoud samen en daarna volgt de qualificatie Leo Fens, Ed. A. Serrarens en Theo de Witte ontleden letterkundige wer- f ken. 't Vertaalde werk over George Clemen- ceau' en 't werk over de Grondtrekken van den Sovjetstaat zijn door P. Placidus nogal breed ontleed. Dr. Raph Kreemers bes j ree kt z'n En- gelsche boeken, 't Geheel weer 'n kostbare afle f vering door veel deskundige critici bewerkt. Tijdschrift voor R.-K. Ouders èn Opvoeders. No 22 1930. Het Neaerlandsche Boekhuis, Til burg Ab. f 5.45 per jaar. De brieven van 'n permanente-heer-op-ka mers zijn er weer, Hij heeft het h;er over stief ouders en vertelt van die echte huiselijke toe standen, waarvan de meeste ouders niets we ten en niets vermoeden, 't Zijn rijke lessen voor de practijk, die hier gegeven worden, 'n< „Paedagogische-ascetische behandeling der Li turgie" gaat de liturg'e na van den advent; hoe opbeurend en godsdienstig kan dat alles in 't huisgezin behandeld worden, zooals 't hier ver klaard is: twee platen kunnen ter illustree- ring goed gebruikt worden, 'n Treurige geschie denis, dikwijls maar al te waar, van 'n typiste die 's-avonds moet terugkomen op het kantoor als ze dan nog maar een moeder hebben, zoo als deze hier, die tot bekentenis weet te bren gen. Dr. J. Deelen vertelt wat men den laat- sten tijd gevonden heeft voor de genezing van de Engelsche ziekte: 't is zeker oen heugelijk n'.euws, dat die ziekte kan genezen worden. Een kort paedagogisch opstel legt uit hoe men aan kinderen moet leeren trouw te blijven aan hetgeen men beloofd heeft, dat is van zooveel waarde Voor 't later leven. Een leuke bijdrage vertelt nog, hoe vroeger onderwijzers werden opgeleid. Alte und Neuc Welt. No 4, 1930. Het Neder- landsche Boekhuis Tilburg. Ab. f 5.10 per half jaar. Wat op de eerste plaats in deze afleverin" trekt is 't artikel over Chartres opgeluisterd cloor 11 illustraties, 't Is 'n stad met een sehit terende geschieden',1? en vol van kunstwerken uit alle eeuwen. Prachtig is de cathedraal ge reproduceerd met z'n koningsportaal de sehi< terendste kunstschepping van alle tijden. Daar naast is de geschiedenis van Maria Theresin weer even \n herinnering gebracht, wier sterf dag, 150-jaren geleden op 29 November voor viel. Drie mooie reproducties luisteren den tekst op. Wat Leipzig is voor de vreemdelin gen met z'n eenig-mooie zalen en restaurant en danszalen, is heerlijk verteld door Max Zschoch; acht teeken'mgen verduidelijken '1 verhaal. Hoe snel men op 't oogenblik kan bor wen, vertelt Lachmann en hij laat zien doo- vier illustraties, hoe men in 4 weken met 'r huis klaar komt. Over de poging van Prof Pic card om 16000 meter hoog te stijgen en ge vol gen daarvan wordt 'n uitleg gegeven Nog klei nere stemmingsgedVïhten over 't afloopen var 't jaar en 'n flinke vordering van de oerspro: kelijke roman. In het geheel 45 illustraties er een kunstplaat: een reproductie van een houi sneebeeld door Haas-Triverio. Directorium Bij de Drukkerij V. van Dieren Co., Ant werpen, verscheen de jaargang 1931 van he aio mbekende Directorium, de Liturgisch-Ker- kelijke kalender ter dienste van hen die dage gelijks de H. Mis bijwonen. ivïpt behulp van dit hoekje, welks geperforeer de maadjes men kan uitscheuren, kan men de wisselende gebeden, bij de H. Mis dagelijks gemakkelijk vinden. Voor hen, die eenmissaal plegen te gebru ken, is dit boekje onmisbaar. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Reeds lang is er een uitspraak van het Door luchtig Episcopaat omtrent het georganiseerd zijn van R.-K. ambtenaren in dienst bij het Rijk, Provincie Gemeente en semi-overheids- personeel. Overal in den lande hoorc men van toetreding tot de R.-K. organisatie, doch in Zeeuwsch-Vlaanderen, helaas, niet of slechts sporadisch Waarop wacht gij thans nog R.-K. ambte naren? Herinnert gij U den wensch van het Door luchtig Episcopaat niet meer? sVaarom dan nog langer getalmd? Toont, dat gij Uw plicht begrijpt en sluit U aan bij de R.-K. vakorganisatie, waarin Uwe stoffelijke belangen evengoed, als >n weike ver eeniging ook, behartigd worden. Velen onder U blinken uit als sociale werkers ijverige propagandisten en tactvolle leiders van verschillende R.-K. vereenigingen Maar bo seft gij dan niet, dat het ook Uw plicht is, U bij een R.-K. vakorganisatie aan te sluiten. Welnu, stel dan niet langer teleur, doch treedt als één man toe, tot de Algemeene Roomsch Katholieke Ambtenarenvereeniging (A.R.K.A.) en maakt a.s. Dinsdag eenige uren vrij om de elders in dit nummer aangekon digde vergadering te kunnen bezoeken. Het Bestuur der Afd. Z.-Vlaanderen van de A.R.K.A. Hij was er mee vereerd. Bij de inspectie van een Zweedsch regiment dat de Zweedsche koning persoonlijk leidde, ontspon zich het volgend gesprek: De koning: Hoe heet je? Recruut: Andree, Majesteit. De koning: Nou dan draagt ge een beroem den naam. Weet je daar wat van? Recruut: Ja Majesteit, Dat was de man die naar de Noordpool wilde vliegen. De koning verheugde zich over de algemeene ontwikkeling van den recruut, en vroeg ver der: Hoe weet gedat? Dat heeft ons de luitenant verteld. Zoo, en heeft hij daar nog meer van ver teld? Ja. Majesteit, antwoordde de recruut met stralend gezicht. H- zei nog speciaal tegen mij, jammer dat hij jou niet heeft meegenomen. Record. Bij het einde van den dans had de heer zijn dame gevraagd om met hem te gaan soupee- ren. Spoedig bemerkte hij dat de bedienede- kelner z'n dame met groote belangstell'ng aan zag, hij leek als gehypnotiseerd en kon geen oog van haar afhouden. Tenslotte kon de heer 't niet langer verdra gen. Kelner, riep hij, waarom sta je deze dame toch zoo brutaal aan te kijken. Pardon, mijnheer, stamelde de kelner, 't is niet uit brutaliteit, maar uit pure bewondering 't Is namelijk al de vijfde keer, dat deze dame hier vanavond komt soupeeren. Conversatie. Een reiziger staat ongeduld'g wachtend voor een teiephooncel, waarin een andere niet de hoorn aan 't oor staat, al een half uur lang, zonder zelf 'n woord te zeggen Ach laat mij toch even telefoneeren, als u toch niet praat, zegt de wachtende tenVijl hij de celdeur opentrket. De eerste wijst hem zenuwachtig af: Stoor mij alsjeblieft niet, ik ben in gesprek :net m'n, vrouw. Ook een logische redencering. Een bekende dronkaard stond weer eens te recht. Vijf gulden boete, of één dag hechtenis oor deelde de magistraat. O, edelachtbare, zei de schuld'ge, ik bezit in heel de wereld maar één gulden. Dan één dag hechtenis, concludeerde de straf rechter, want als jij je geld niet had besteed om je dronken te drinken, dan had je nu -die boete kunnen betalen. Het verschil. Moeder ik wou dat u mijn kiespijn had. Maar jongen, dat is ook niet lief van je. Ja, maar u kan uw tanden uit je mond heg gen. Carambole. Schaam je je njet, zei tante Mina tegen haar kleinen neef, om zoo lui te zijn. De meester heeft gezegd, dat je zeker blijft zitten. Moet u zich daarover zoo boos maken, ant woordde Jantje vader zei van de week toch ock legen u, dat u ook leelijk was blijven zitten, lok een gezichtspunt. Rechter: Hebt u nog iets ter uwer verdedi ging aan te voeren. Beklaagde: Ja edelachtbare, geh'eve \oora! de jeugd van mijn toegevoegden verdediger in aanmerking te nemen. Komt precies uit. Meester: Welk dier dient 't beste voor onze /oeding? Jantje: De kip meester, want die kan men eten voor haar geboorte en na haar dood.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 7