De Zeeuwsche Koerier Vrijdag 12 Dêc. 4 Tweede Blad, Hoe wordt men millionnair? Het GefHeLm van s!en Voddenraper. Nerveus 5 Mijnhardt's Zenuwtabletten van +5e Oaargong. No. 3704 3 jê« PREMIE. Wij leveren GRATIS en FRANCO EEN PR ACH TIG BLOC, BEVATTENDE 100 VELLEN PRIMA SCHRIJFPAPIER aan ieder, die per .1 Januari 1931 een kwartaalabonnement voor „De Zeeuw sche Koerier" aanwerft en EENZELFDE BLOC BENEVENS 100 PRIMA WITTE ENVELOPPEN aan ieder, die een jaarabonné aanwerft. Toezending geschiedt terstond na voldoening van de eerst abonnemenlsquitantie. Zij, die zich per 1 Januari 1931 minstens voor een kwartaal op De Zeeuwsche Koerier abonneeren, ontvangen de nummers gedurende de geheele maand December gratis. De abonnementsprijs blijft OOK NA 1 JANUARI f .5,25 per jaar, f 1,50 per kwartaal f .0,60 per maand. Zegt het voort, dat „DE ZEEUWSCHE KOE- KIER" DE GOEDKOOPSTE, driemaal per week verschijnende COURANT is en DE HOOGSTE UITKEERINGEN waarborgt bij ongevallen. (Men zie de bedragen, elders in dit blad). De afkomst van den hotelier Mar- quet. Tietz en Woolworth. 100 millioen voor advertenties! De man, die het avontuur van Koning Carol van Roemenië heeft gefinancierd, is eindelijk ontdekt. Nu klinken de berichten daaromtrent wel erg onwaarschijnlijk, maar ze worden toch geloofwaardiger, als men meer weet van den geldmagnaat Marquet, den Belgischen groot industrieel, die de staatsgreep van Carol moge lijk heeft gemaakt, 't Is nu eenmaal een man, die een zwak heeft voor romantische avonturen en dat is geen wonder: z'n eigen leven heeft zich afgerold als een film Marquet is z'n carrière begonnen als huis knecht in 'n obsctiur hotelletje in Parijs. Dus was 't voor hem een promotie, toen hij vaten wasscher werd. In de stationwachtkamer van Namen, waar hij daarna 'n baantje kreeg, hield hij 't niet lang uit. Hij verstond de kunst relaties aan te knoopen met menschen van de meest-uiteenloopende maatschappelijke krin gen. Na 'n jaar of wat, toen hij van alles en nog wat aan de hand had gehad, bleek hij toch zooveel te hebben overgespaard, dat hij de Kurzaal ta Ostende kon pachten. En op den ïuidigen dag vraagt niemand meer naar 't verleden van den hotelkoning Marquet, die de igenaar is van de. grootste hotel-paleizen in West-Europa, zooals 't luxe-hotel „Negresco" te Nizza en 't beroiemde „Claridge" te Parijs. Van koning Leopold van België kocht hij 't kasteel „Chateau id'Ardenne" en sedert kort is hij in 't bez^t va.n de meeste aandeelen der ;roote Belgische Automobielfabrieken. Maar voor Marquets daa^dwerkelijke hulp heeft Ko ning Carol moeten; beloven dat er in de toe komst in Roemenië voor Marquet flinke zaken F EU1LLETON." Naaj het Frsinsch van RAOUL DE NAVERY. 147) Zijn woede met geweld onderdrukkend, kniel de hij op den gond neer en vatte, daar hij zich niet van zijn handen kon bedienen, met zijn tanden het schrale voedsel, dat men hem voor gebrokkeld had. Hij dronk nu eenige teugen water, en door dat ellendige maal gesterkt, kon hij met meer kalmte over zijn toestand na denken. Hij zag dien duidelijk In. Nerval had hem in den kelder doen opsluiten en de man, die zooeven bij hem geweest was, had Onge twijfeld tot last, hem voor altijd stom te ma ken. Camourdas moest .slechts op één ding be dacht wezen; ontvluchten. a Maar gebonden als hij was, kon hij niets aan zijn bevrijding doen. Hij strompelde den kelder rond, in de hoop eenig scherp voorwerp te ontdekken, waaraain hij zijn boeien zou kun nen doorschaven, maar hij vond niets. Na zijn 'gemoed in een stortvloed van ver- wenschingjen en gesmoorde kreten lucht gege ven te hebben, ging hij zitten en begon aller lei plannen tot ontvluchting te beramen, welke hij achtereenvolgens als onuitvoerbaar foeder verwierp. De slotsom van zijn overpeinzingen f - 'ÏTOEN DE NEVEL OPTROK.De be grafenis van de eerste slachtoffers van den doodenden mist, die in de Maasvallei rond Luik reeds zooveel dooden eischte en on der de bewoners een paniek veroorzaakte. te doen zullen zijn. Daar hebt ge een andere millionnair, Frank W. Woolworth, die echter op nog moeilijker manier aan zn' groot vermogen is gekomen. Hij was 'n slecht-bezoldigd ambtenaartje, maar hij besloot zich onafhankelijk te vechten. Z'n vader leende hem 'n sommetje en daarmeeopen de hij ',n Utica, 'n plaatsje in de Vereenigde Sta ten, 'n 5-centwinkel. Maar z'n plan mislukte. Toch liet Woolworth zich niet ontmoedigen en begon een soortgelijke zaak in Pennsylvanië, waar hij z'n artikelen verkocht voor 5 cent'en een dubbeltje. En nü slaagde hij beter, de zaak breidde zich uit, in alle deelen van het land werden filialen geopend en toen 't voormalige ambtenaartje kwam te sterven, liet hij éten ver mogen na van ongeveer 162 millioen gulden, behalve nog z'n groote winkelmagazijnen. Ook in Europa heeft de Woolworth-Maatschappij zaken geopend, o.a. in Berlijn,' 'n geweldig groot warenhuis. Men schat 't kapitaal der Firma thans op ongeveer 540 millioen. 'n Foos je geleden heeft ze in New-York nog 'n wol kenkrabber gebouwd, die ieders verbazing op wekte door z'n geweldige afmetingen en dat in 'n stad, waar men toch wel wat gewoon is. En dan de arme krantenjongen, die later de kauwgum-fabrikant Wngley werd! Al spoedig had deze energieke jongeman een vermogen van ongeveer 100.000 dollar verdiend. En met dat geld begon hij 'n advertentie-campagne, waardoor hij z'n geheele vermogen weer ver loor. Maar Wrigley liet zich daardoor niet uit het veld slaan, maar hij begon eenvoudig 'n nieuwe campagne. En men berekent, dat hij zoo ongeveer 25 mihoen dollar daarvoor heeft uitgegeven. Maar z'n firma heeft er zoowat 54 millioen gulden mee verdiend. was, dat hem voor 't oogenblik geen enkel mid del ten dienste stond en hij een gunstige ge legenheid moest afwachten. En hij wachtte. Hij wachtte in dien akeligen, dompigen kel der, afwisselend met wanhoop, haat, wraak en hoop vervuld. In dien tusschentijd verwezenlijkte Charen gon zijn ideaal; de tuin had onder zijn han den een geheel ander aanzien gekregen, hij bewerkte dien met de zorgvuldigheid van een eigenaar, want hij twijfelde er niet aan, of Ner val zou hem de hoeve met erf schenken, wan neer Camourdas er den dood gevonden had. In den omtrek stond Charengon bekend als een menschenhater. Hij hield met niemand om gang en al de pogingen, die de nieuwsgierige boeren hadden aangewend om nader met hem in kennis te komen, waren op zijn stuursch- hetd afgestuit. Maar menschenschuwheid is geen ondeugd, de omzichtigheid is zelfs een der deugden van de plattelandsbewoners. Cha rengon betaalde al zijn benoodigdheden con tant en genoot zoodoende de achting van al len, dien hij met zijn klandisie begunstigde. Op die wijze verstreken verscheidene maan den. Camourdas zag zijn bewaker regelmatig verschijnen, ontving zijn ellendig maal en her viel in zijn eenzaamheid en zijn stilte Cha- rengon was noch gezelliger, noch spraakzamer geworden; de gevangene bemerkte, dat zijn rantsoen van brood en water van lieverlede kleiner werd, e nverkreeg hierdoor de verplet terende zekerheid, dat, hoewel de ellendeling, die met zijn bewaking was belast, voor n recht 'n Paar dagen geleden stierf te Nev/ York. Thomas Ryan, die eenmaal begon als 'n klein commissionnairtje ;,n Wallstreet. Hij wist zich door gelukkige speculaties 'n klein vermogen te verwerven, maar z'n kostje was pas gekocht toen hij voorgesteld werd aan Koning Leopold II van België, die schik had in den onderne- menden Amer ikaan. Ryan kreeg van den ko ning 't exploitatierecht van 'n rijk diamant veld en de groote sommen die hij hieraan ver diende, gebruikte hij weer om spoorlijnen aan te leggen. Ook richtte hij spoedig 'n tabaks maatschappij op met 'n kapitaal van meer dan 500 millioen dollar. Nog merkwaardiger is de levensloop van den grooten onbekende: Sir Basilius Zaharom. O- ver z'n geboorte hangt 'n sluier. In 't eerst ver diende hij den kost zoowat met 'n paar onder geschikte baantjes, maar hij raakte er boven op, toen hij erin slaagde commissionair te worden voor 'n groote wapenfabriek. Doordat hij betrekkingen onderhield met 'n dame uit de hoogste kringen, kreeg hij kans zich in te dringen in de high life en 't moet ^aar zijn, dat er diplomatieke verwikkelingen ontston den, als men Zaharow met z'n neus buiten za ken hield, die hem interesseerden. Thans heeft hij aan deelen in zoo goed als alle groote Eu- ropeesche wapenfabrieken en hij heeft een ver mogen bijeengekregen, dat niet te taxeeren valt. Weinig romantisch, maar heel nuchter en zakelijk i sde ontwikkelingsgeschiedenis van de warenhuizen van Tietz. De dynastie Tietz stamt uit Gera, waar in 'n klein, onooglijk winkeltje 'n zaakje werd gedreven witte goederen en wollen stoffen. En nu Is t een on derneming met talrijke groote magazijnen. streekschen moord terugdeinsde hij nochtans voornemens was, hem van gebrek te doen sterven. z Op zekeren nacht barstte er een verschrik kelijk onweer los. Een hevige windvlaag joeg een wolk van stof steentjes, kiezel en een schelp door het luchtgat der gevangenis van Camourdas. Toen Camourdas des morgens de schelp zag liggen, was hij buiten zichzelven van blijd schap. Dat nietige voorwerp zou het middel wor den tot zijn redding. De schelp tusschen de tanden vattende, ge bruikte hij die bij wijze van mes om het touw door te schaven, dat zijn beide handen bond. Maar dat werk vorderde met wanhopige traagheid, en het verplichte Camourdas tot een buiging van den hals, welke hem ten laatste zeer pijnlijk begon te worden. Na een arbeid van vier uren had hij einde lijk een zijner handen bevrijd, die aan een touw door zijn middel vastgebonden waren. Juist hoorde hij Charengon aankomen, hij wierp zich ijlinngs op zijn strooleger en veins de te slapen. Maar nauwelijks was zijn bewaker heenge gaan en had hij den sleutel in het slot omge draaid, of Camourdas had in een oogwenk zijn andere hand en zijn beenen van de hem knel lende banden bevrijd. Met oen kreet van blijd schap sprong hij op; het uur zijner ontvluch ting zou weldra slaan. Camourdas kon den kerker niet verlaten, zon der zich van Charengon te ontdoen. Zijn plan was derhalve spoedig gemaakt. Die bloei is te danken aan ondernemingsgeest bekwaamheid en taaie werkkracht. Aileen heeft dit geslacht er wat langer over gedaan om tot zulk 'n hoogte op te klimmen als de O.W.-ers van den grooten Wereldoorlog: De roem en de glorie van de Firma Tietz kan ook tegen 'n stootje en is heel wat degelijker a's die van den Oostenrijkschen speculant Cas tiglioni, die zich heeft opgewerkt van 'n sim pele vertegenwoordiger tot president van groote bankinstellingen en leider van machtige con cerns. Maar op het oogenblik is er weinig meer over van den glans, die Castigloni in den infla tie tijd omscheen. En ook is 't zoo gegaan met z'n grooten concurrent Bose, die in vermogen en macht niet voor hem onderdeed, maar die nu ook z'n beste dagen heeft gehad. Hij was wel wat voorzichtiger als Castigloni en niet zoo'n waaghals, maar hij heeft z'n roem toch ook overleefd. Stuk voor stuk verloer hij z'n machtige positie, tot hij eindelijk van 't we- reldtooneel verdween. Nog slechter verging 't een van z'n vrienden, den speculant Drucker, die z'n vriend Bose blindelings volgde en daar door 'n reuzen-vermogen verdiende. Maar later raakte hij alles weer kwijt, tot hij vrijwil lig afscheid nam van 't leven, door vich in Berlijn te vergiftigen (Nadruk verboden). Inqezonden Meoedeelino en overspannen, onrustig en slapeloos, Men gebruike hiertegen de zenuwstillende en zenuwsterkende Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog. Wanneer zijn bewaker den kelder binnen kwam, was hij gewoon het eten voor den ge vangene naast de waterkruik neer te leggen en dan heen te gaan, zonder verder naar hem om te zien. Camourdas, die hem aanvankelijk nog wel eens had toegesproken, beproéfde in den laat- ten tijd niet eens meer, hem een woord te ontlokken en bleef gewoonlijk met liet aange zicht naar den muur gekeerd, op zijn stroole ger liggen en op deze omstandigheid bouwde hij nu zijn plan tot ontvluchting. Hij brak een dik dwarshout van ue. stelling af, ontdeed zich van een gedeelte zijner bo- venkleederen, en legde die zoodanig op het i-roo, dat zij den vorm van een lichaam had den, en door de heerschende halve duisternis geholpen, kon hij zich verzekerd houden, dat :ijn list niet dadelijk ontdekt zou worden. Toen de gewone tijd der komst van Charen- ■on naderde, plaatste hij zich met zijn eind hout in de hand achter de deur, zoodat zij, opengaande, hem voor den binnentredende ver org, en hij wachtte. Weldra hoorde hij de zware schoenen van Charengon op de trap klinken en nu begon zijn hart zoo geweldig te kloppen, dat zijn idem bijna in zijn keel stokte. Hij vreesde te wak geworden te zijn om zijn bewaker een loodelijken slag toe te brengen. Vonken vlogen voorbij zijn oogen, zijn ooren uisden. Op het oogenblik dat de sleutel in het slot indraaide, meende hij te zullen bezwijmen. Charengon verscheen; Camourdas verhief

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 5