Stadsnieuws. Prouindenieuws. Kerknieuws. 95Se Staatsloterij Gemengd JTieuws. Sport en Spel. Boeken Sijdsehr. Marktberichten Uit het Binnenland. Uit het Buitenland. MIDDELBURG, 11 December. werden aangehouden. Vervolgingen werden ingesteld tegen 72,672 personen, 54,084 gevallen e indigden met een veroordeeling. 22,405 personen kregen gevange nisstraf. Het totaal bedrag aan betaalde boeten be droeg 4.970.000 dollars. Korte Berichten. Nada* 'senator Lavil zijn pogmgen had op geven heeft inrms senator bteeg zich met de K a oi e l"- f ornv.i tie t elast ïngesondeo Meflfideelinp' Auto-ongeval. Men meldt ons: Woensdag avond omstreeks 7 uur moest de vrachtauto van de Volharding alhier, nabij de wijk Drie kwart draaien en werd, op een oogenblik, dat de wagen stilstond, door den motorrijder L uit Selzaete van achter aangereden. De heer L. werd bewusteloos opgenomen en met den door hem aangereden auto naar het ziekenhuis te Sluiskil getransporteerd, alwaar hij door dokter van Loy werd verbonden. De inmiddels gewaarschuwde politie stelde een onderzoek in en maakte proces verbaal op. Bij geneeskundig onderzoek bleek, Tat het on geval, dat zich aanvankelijk ernstig deed «an- zien, met een lichte hoofdwonde afliep. We vernemen, dat de weg daar ter plaatse nog ongeveer 2 meter vrij was voor den motorrij der, om te passeeren. Katholieke Kring. Op Zaterdag 13 December 1930'des avonds 8 uur, zal er, voor de leden van den Katholieken Kring, een prijskaarting plaats hebben. Inleg 10 cents. Vooruit 10 gulden. 1ste prijs f 3, 2e f 2,50, 3e f 2, 4e prijs f 1. Verder zijn nog twee kleine prijzen van 75 cent elk, beschik baar. Van den wagen gevallen. Gisteren had den petroleumventer A. G. alhier, doordat hij met zijn paard en wagen moest uitwijken voor eeni ge wagens, die op den weg nabij de fabriek aan pulp laden waren, het ongeluk, met een der wielen van den wagen in een d'epen put ie geraken, waarop hij van den wagen viel en zijn hand verstuikte. Afgifte bewijzen van rijvaardigheid. Naar wij vernemen, is de heer Gaston Goossens le Sas van Gent benoemd tot Adviseur van het Centraal Bureau voor de afgifte van bewijs stukken van rijvaardigheid te 's-Gravenhage De heer Goossens krijgt als rayon, den kring Sas van Gent. OVERSLAG. Gemeenteraad. Men schrijft ons: Dinsdag namiddag kwam de raad dezer gemeente, on der voorzitterschap van burgemeester Stevens, in openbare vergadering bijeen. Afwezig was de heer Jan de Clerck. Gezien het koele winterweer, gold bij het binnenkomen, het eerste bezoek der raadsleden den gemeentelijken kachel; met» dit meubelstuk als centrum werd de voorvergadering langer gerekt dan gewoonlijk, reden waarom men, om de verstreken tijd in te halen, de officieele vergadering begon, met het voorlezen der no tulen te verdagen tot een andere bijeenkomst Aldus, goed opgewarmd, kon men de ingeko men stukken behandelen. Onder de diverse bescheiden, maakten de vele adhaesie-betuigingen omtrent onze poging tot afschaffing der tol te geraken, een punt van nadere bespreking uijt. Men kreeg, door de groote instemming, wel den indruk, dat on ze gemeente hiermede een zaak aangevat had, minder van eigen voordeel dan wel van gej westelijk belang. Groote en 'ernstig gemeende verontwaardi ging werd gewekt bij alle aanwezigen, teen onze secretaris een verzoekschrift voorlas .an een ingezetene, die het durfde wagen, onthef fing van f 9,75 schoolgeld te vragen, aange zien hij niet in de inkomstenbelasting is aan geslagen, maar die toch volgens ooggetuigen'^ van meerdere personen, zich „luxe" gepermit teerd had en wel thans niet minder dan twee splinternieuwe fietsen thuis had staan. Daarbij werd zeer juist opgemerkt, dat in den tegen - woordigen tijd de rechtvaardigheid zoover zoek is, dat er menschen gevonden worden, die, door niet te werken, weinig inkomen hebben en dus weinig belasting moeten betalen; terwijl zij, die zwoegen en zweten, van hun meerdere ver diensten, dubbel en dwars aan den fiscus moe ien afgeven, om het tekort, door anderen ver oorzaakt, te dekken. Toen de ontstemming hierover een weinig gezakt was, stelde de voor zitter dan ook voor, dit verzoekschrift niet on middellijk in te willigen, maar het nog eenigen tijd in handen te laten van B. en W Die zul len dan wel eens kijken, wat daaraan te doen is. In denzelfden ernstigen gemoedstoestand, schoven allen nu hun stoelen een weinig dich ter bij elkander, om te wikken ^en te wegen, welke inkomsten en uitgaven in net jaar 1931 zich voor de gemeentekas zouden voordoen. De andere groepeering der cijfers, noodig gewor den door de nieuwe finantieele verhouding tus schen Rijk en Gemeente, deed de raad eerst nog wel wat vreemd aan. Voor hen die al vele begrooUngen achter den rug hadden, was het een bijzondere inspanning de postjes hunner voorkeur terug te vinden. Niettemin was het weldra aan een afkeurend gemompel en gebrom te bemerken, dat een veldwachterspost, maar al te spoedig ontdekt v/as. Hoe meer deze post naderde, hoe stroever de besprekingen verliepen. De voorzitter maak te zich reeds gereed, aiie mogelijke aanvallen op dat zoo moeilijk verkregen traktement, tij dig te keer en. Even kwam er weer van alles bij te pas: lage bietenprijzen, slechte oogsten, zware lasten, Ged. Staten, de Kroon en zelfs 's-Gravenpoider. De heer A. de Clerck vond deze post nogal raak en waarachtig bijna al de collega's raadsleden eveneens. De heer Gij- sel was al bezig met de geheele post nader te herzien en wethouder Verdurmen kon er ook maar bezwaarlijk overheen stappen. Den heer Plasschaërt speet het nog altijd, dat hij des tijds geen „champêtre" geworden was. De voor zitter meende, nu men toch 's-Gravenpoider had aangehaald, men zich die gemeente toch zeker niet als voorbeeld moest stellen. Laten wij liever dubbel blij zijn, dat we dien weg niet gevolgd hebben. Wat schieten ze ev daar nu praktisch mede op. Want daar verzetten ze zich in uitwerking, voor het verzet, maar niet, voor „ons" doel, de kosten uit te sparen, aldus Z.Edelachtb. Door het verder verloop dezer geanimeerde besprekingen en ook omdat allen tegelijk spra ken, raakte de raad zoover van net eigênlijke onderwerp af, dat de leden, ongemerkt in de daarop volgende posten bezig waren en daarin bleven voortgaan. In wel meer dan een uur, werden ernstig maar bezadigd, zakelijk en kort, alie andere posten stuk voor stuk afgewerkt. Voorzichtig heidshalve werd op aandringen van den voor zitter, het belastingstelsel gewijzigd en bij na me de personeele belasting, werd nogal ver hoogd, ofschoon- het aanvankelijk niet het plan was. Spr. meende, dat men beter thans dezen maatregel kon nemen, al voorzien wij dan wel een overschot; men kan nooit weten of in een gemeente als Overslag, dat het meer van den landbouw moeten hebben, alle ramingen, hoe conservatief ook gedaan, wel deze cijfers in werkelijke opbrengst zouden bereiken. Is er toch overschot, dan des te beter, maar zoo ver mijden we toch, in welke slechte omstandig heden 1931 ook zal verloopen, een tekort. Bo vendien was onze gemeente tot nu toe, wel een weinig te eenzijdig in zijn financieeie politiek, die alles op de grootste inkomens liet aan komen; dat kan thans niet meer. Tot het op brengen der lasten moet van nu af aan ieder een, voor hoe weinig ook, meedoen. Nog werd de rake opmerking gemaakt, dat er velen zijn die door de belasting gespaard worden om „iets" bij te dragen, terwijl diezelf de menschen wanneer zij over de grens zijn, soms, zonder het blijkbaar zelf te beseffen, voor een waarde van f 5 op een Zondagachtermid dag, in franken uitgeven. Zuinigheid is nu een maal niet ieders deugd. Het door den voorzitter voorgestelde werd dan ook onder algeheele instëmming, Els de nieuwe richting van ons belasting-systeem aangenomen en in de cijfers der begrooting vastgelegd. Zooals ieder jaar, stond men weer even stU bij de uitgaven voor het onderwijs. De heer Gijsel gaf ook nog den uitleg, niet waarom het „nu" zoo duur, maar waarom het vroeger zoo goedkoop kon. Hij verhaalde, noe men vroe ger, in zijn jongen tijd, in Overslag naar school ging; soms met wel honderd in één klas, er was maar één onderwijzer en vaak moesten de leerlingen om beurten voor boven-meester spelen, altijd zonder dat zij hier/oor gehono reerd werden. Zoo kan het wel goedkoop Ook hield men zich destijds zoo niet bezig met zoo vele en dure boeken als thans. Na naderen uit leg van voorzitter en secretaris werd ook deze post toch maar aanvaard. De uitgaven voor de petroleumverlichting vond men daarentegen ouderwets en aan B. en W. werd verzocht, nog eens bij de PZEM te informeeren, wat ze voor ons willen doen. Het Wit-Gele Kruis vond men een prachtige instelling .Spijtig alleen maar, dat zooiets weer geld kostte. Mede door een goed woordje van wethouder Apers, wilde men de f 25 wel toe staan, maar we moesten de rekening der ver- eeniging toch ook eens zien. In de vaste overtuiging, dat de begrootingen tegenwoordig toch altijd van Ged. Staten nog eens terugkwamen, werd de geheele zaak, zon der hoofdelijke stemming aangenomen, zooals zij voorgedragen was. Voor deelname aan de rondvraag bleken er geen liefhebbers te zijn waarna, nu de avond reeds lang gevallen was, de bijeenkomst haastig opgeheven werd. ST. JANSTEEN. Plechtige eerste steenlegging. Hedennamid- dag 2 uur vond te Heikant de plechtige eerste steenlegging plaats van de nieuwe St. Theresia kerk. Wij komen in ons volgend nummer op deze plechtigheVi nader terug. BIERVLIET. Staatscourant. Met de Staatscourant van 10 Dec. zijn verzonden afdrukken van de akten betreffende Gerritsen's Technisch Bedrijf N.V. te Biervliet. GROEDE. R. K. school. De bouw van de R. K school te Groede is gegund aan den laats ten inschrij ver den heer A. J. Risseeuw alhier. AARDENBURG. Zilveren ambtsjubileum. De heer J. van Nieu wenhuyze, brlgadier-tit. bij de Rijksvelclwacht alhier, herdenkt heden den dag dat hij ge durende 25 jaar ais, rijksveldwachter in dienst is. Kerkbericht van Sas van Gent Zondag 14 December, om 7 uur de Vroegmis voor he tgeestelijk en stoffelijk welzijn der pa rochie met algemeene H. Communie van het patronaat na de preek; om 10 uur de Hoogmis voor den heer en madame Polydorus Jacobus Verplanken-Snabel. Onder de H. H. Missen het gebed voor hei lige priesterroepingen en daarna de reliquie van O. L. Vrouw. Om 2,30 uur Lof. Maandag 15 December, om 7 uur uitreiking der H. Communie en bij de eerw. zusters de H. Mis voor een overledene; om 8 uur gezongen H. Mis voor den heer Octaaf Louis Vermoet en echtgenoote. Dinsdag 16 December, om 7 uur de H. Mis voor den heer Johan Constant Ernest de Smedt; om 8 uur gezongen H. Mis voor de over leden ouders van den heer en mevrouw Charles Wauters. Woensdag 17 December, quatertemperdag; o m7 uur gezongen Gulden Mis voor het g este lijk en stoffelijk welzijn der parochie; om 8 uur gezongen huwelijksmis voor den heer An ton Grasbon en mej. Gertrud Bernhardine Peters. Donderdag 18 December, om 7 uur gezon gen jaargetijde voor den heer Augustinus de Milliano; om 8 uur gezongen H. Mis voor mej. Malvina Vervaet. Vrijdag 19 December, quatertemperdag, om 7 uur de H. Mis voor madame Nathalie Goossens-Minnaert; om 8 uur gezongen H. Mis voor den heer en madame Cesar van Cleem- put-de Jonghe. Zaterdag 20 December, quatertemperdag, om 7 uur gezongen H. Mis voor de overleden fami lie Govaert; om 8 uur gezongen H. Mis voor de overleden familie Puylaert-Cattoir. Zaterdagavond biechthooren van 5.30 tot 7.30 uur en om 6 uur Lof. Zondag 21 December, om 7 uur de Vroegmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der pa rochie met algemeene H. Communie der H. Fa milie na de preek; om 10 uur de Hoogmis voor mej. Francisca Maria Pauwels. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag zijn geboden vasten en onthoud ingsdagen, waarop het ge bruik van vleeschspijzen verboden is. Zijn voornemens een christelijk huwelijk aan te gaan: de heer Anton Grasbon en mej. Gertrud Bernhardine Peters alhier, 3e roep. P. DOENS, Pastoor (Uit Sancta Maria) Van den 21n Febr. tot den In Maart van 't volgend jaar zal door Paters Redemptoristen te Biervliet vernieuwing van de missie worden gegeven. Audiëntie. Z. D. H. de Bisschop van Breda zal Woens dag. Donderdag en Zaterdag der volgende week geen audiëntie verleenen. Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft be noemd tot geestelijk adviseur van den Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel te Terneuzen den weleerw. heer Kapelaan H. Koopmans. Tweede Klasse Vierde Lijst. Trekking van 11 December f 1000 No 7737 f 400 No 14404 f 200 No. 13261. Een „geestelijke zuster", die zich op den weg bevond, verzocht hem een eind te mogen meerijden, een verzoek waaraan de koopman hoffelijk voldeed. Toen zij in den auto had plaats genomen, bemerkte de koopman tot zijn schrik, dat de zuster niet alleen een zware mannenstem had, doch ook een paar stevige vuisten. Zonder zijn kalmte te verliezen, liet hij het voorkomen, alsof zijn auto panne had gekre gen en verzocht de zuster daarom een oogen blik je te wiilen uitstappen. Nauwelijks had zij den auto verlaten, of de koopman gaf vol gas en ging or zoo snel moge lijk van door. De „zuster" had in den auto een tasoh ach tergelaten, waarin zich bij nader onderzoek twee revolvers, twee dolken en een hoeveelheid inbrekers werktuigen bleken te bevinden. Voetbal Z. V. B. Programma voor Zondag 14 December 1930. le Klasse B. Terneuzen 2-Breskens. Aanvang 2 uur scheids rechter Koster. 2e Klasse B. S.T.E.E.N.-Axel 2 Aanvang 2,30 uur scheidsr. Stroecken. 2e Klasse C Phivo 1-Breskens 2, Aanvang 2,30 uur scheids rechter Odem. 3e Klasse B. Sassche Boys 2-Koewacht Aanvang 2 uur scheidsrechter Hendrikse. Fratelli-Stoppeldijk Aanvang 2,30 uur scheids rechter Remerij. Cl'mge 2-Hontenisse 2 Aanvang 2,30 uur scheidsrechter Roovers. Sassche Boys 2-Koewacht. De Sassche reserves krijgen a.s. Zondag be zoek van de leiders hunner afdeeling Nu de suikerbietencampagne zoo goed als geëindigd is, zullen de Boys vermoedelijk wel volledig optreden, zoodat we ons aan 'n mooien wedstrijd kunnen verwachten. Een kleine over winning der Boys ligt in de lijn der verwach tingen. Supporters op post. Aanvang 2 uur. TUUR DE SUPPORTER Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van »DE ZEEUWSCHE KOERIER* i Lichter door een anker van 3500 K.G. getroffen In de Maashaven te Rotterdam was men Don derdagavond bezig een anker van een gewicht van 3500 K.G. over te brengen van een Jicliter aan boord van het stoomschip „Parkhaven". Plotseling stortte het anker van 6 M. hoogte naar beneden op den lichter, die doormidden brak en oogenblikkelijk zonk. Men slaagde erin den schipper, die te water geraakte, te redden. Wraallheming.? Naar her Huis van Bewaring te Middelburg is overgebracht de werkman A. v. V. aldaar die er van verdacht wordt enkele weken geleden in de tuinen van een drietal woningen patro nen verborgen in bosjes kachelhout te hebben geworpen. Er is reden aan wraakneming te den ken. Waar blee fhet collegegeld? Tegen een zestal studenten der Leidsche Universiteit is proees-verbaal opgemaakt we gens het volgen van colleges zonder dat daar voor collegegeld was betaald. Zonderling avontuur. Een zonderling avontuur beleefde een koop man uit Rennes, toen hij met zijn auto Qver een straatweg reed. INHOUDSOPGAVEN Het December-nummer van De Dietsche Ge dachte bevat het volgende. Inhoud: 1 Klein-Vlaanderen of Groot-Neder land? door J. L. A. Peremans 2 Voor het wekken der politieke Groot-Nederlandsche ge dachte, door Mr. A. Loosjes 3 Verkeers-Eco- nomische versnipperingen, door E. Besse 4 Onze taal in het zakenleven van Noord en Zuid (vervolg), cloor J. L A Peremans 5 De armoede van de Nederlandsche taal het be wijs van Nederiand's „Burgerlijk liefdeleven", door Mr W. J L van Es 6 Fransoosje, door Dr. René de Clercq Het goed Neder iandsch geslacht Voet, door J. A. W. Swane 8 Distels, door J. van Scherpenzeel Praktisch-Econo- misch werk vóór den Wereldoorlog, door Leo Meert 10 Een rechtzetting, door Mr. Jos. Ver meulen Adressen inzake achteruitzetting Nederlandsche Toonkunstenaars en vervaardi ging van Nederlandsche Geluidfilms 12 Uit boek en blad. Dagelijks Misboek voor kinderen, door de gemeenschap te Utrecht uitgegeven, is geschre ven door Dom Gaspar Lefebure O.S.B. en ver taald door Rafael Slootjes O. Praem., terwijl mej. Chr. de Hemptinne en mej. El. van Ele- wijck er aan hebben meegewerkt. Het is een uitstekend liturgisch gebedenboek voor kinde ren, die zich nog niet van het missaal kunnen bedienen en met deze gebeden toch geheel met de H. Kerk meebidden en begrip krijgen ^an de schoonheid der liturgie. Driehonderd plaat jes in v'pr-kleurendruk, uitstekend geteekend door De Cramer, maken het nog mooier en boeiender voor de kinderen. Al de epistels en evangeliën der Zondagen en van vela feestda gen staan er in. Ook verschillende vespers en psalmen, hymnen en antifonen in het Latijn. De gewone gebeden, litanieën, enz. worden even, mlji gemist. Het is een prachtboek, dat we onze kinderen met twaalf jaar in handen kunnen geven en dat in verschillende banden van f 1.90 tot f 5,40 te verkrijgen is. H OOSTBURG, io Dec. Tarwe f7.00— 8 chevalier 6,00, haver f5,50, erwten 10,bruine boonen 10. Op de graanmarkt vas de aanvoer redelijk Tarwe f65,0 9, witte boonen 1418, lange bruine boonen 8 10.00, ronde bruine boonen 22 24, kroonerwten 1012, maan zaad f 2627, Boter en eieren aangevoerd door Walchersche boerinnen (officieele prijsnoteering)boter f0,85, eieren f7,75. Aangevoerd door han delaren: boter f0,77, eieren 7,75. Part. prijs boter f0,92, eieren f8,50 poelje f7,00, eendeieren f8,oo.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 3