is „Ata" het meest gewilde. Buitenl. Overzicht Buitenland. Kameroverzicht Ata, het radicale Schuur- en Reinigingsmiddel. (116) Alles blijft als nieuw door De meest populaire romancier van Amerika INGEZONDEN MEDEDEELINB Dit is vanzelfsprekend, Ata reinigt vlugger, spaart tijd en moeite, is voordeelig in *t gebruik en kost in handi ge strooiflesschen 13 cent. Eenig Importeur E. Ostermann Co's Handel Mij., Amsterdam Fabrikante: Henke! Cie. A. G., Düsseldorf wetten ter bescherming van kinderen én jon gelieden zijn niet voldoende, 't Blad stelde daarom voor, in de stad zoowel als op het land slechts kinderen, die hun veertiende jaar be- re'ikt hadden, in de industrie toe te laten, over uren te verbieden en den arbeidsdag voor jon gelieden terug te brengen op zes uur De Russische opvattingen omtrent „opvoe ding" roepen wel zeer eigenaardige toestanden in 't leven. Zoo werd 'n fabriek in Tschussowa ja op de zwarte lijst geplaatst omdat ze ten op zichte van 't product;,eplan in gebreke was ge bleven. Op 20 Augustus verscheen een deputa tie van pioniers (pioniers zijn de leden van de communistische jeugdorganisatie) voor de fa briek en eischten van hun vaders de uitvoe ring van 't productieprogram en staking van hun geboemel. De demonstranten trokken daar na de stad rond en plakten op de deuren dei- drinkebroers plakkaten met 't opschrift „Hier woont een boemelaar en 'n dronkelap*'. Zoodat daar „sntneuzen" hun ouders de les lezen' (Nadruk verboden) (Van onzen parlementairen medewerker). De begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw aangenomen. Geen directeur-gene raal van den landbouw. Ook de begrooting van Justitie afgehandeld. Het beleid van mi nister Donner vindt waardeering. Koloniën aan de orde. Paramaribo krijgt een waterlei ding. Een hulde aan den Gouverneur van Curasao. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft zijn be grooting zonder stemming aangenomen ge zien. Tevoren werd een motie tot instelling, van een directeur-generaal van den landbouw inet 45 tegen 34 stemmen, vrijwel rechts tegen links verworpen. De m'jiister wenschte geen direc teur-generaal en de meerderheid der Kamer vond het dan ook niet noodig hem sulk een ambtenaar op te dringen. Vervolgens was de begrooting van Justitie aan de orde. Veel critiek krijgt minister Don ner ntet te hooren, zijn beleid en zijn werk kracht vinden vrijwel algemeen tevredenheid. De heer van Wijnbergen drong aan op scher pere bestrijding der pornografie. Men weet, dat de Minister op dit punt reeds maatregelen heeft genomen. De katholieke afgevaardigde pleitte voorts voor strafbaarstelling van pu- bl'teke Godslastering. Mevrouw van Itallie-van Embden drong aan op strengere straffen tegen roekelooze auto mobilisten; zelfs bij „dood door schuld" gaan ze vaak met een zeer lichte straf haast vrij uit. Een auteur wiens boeken een oplage van millioenen hebben in Europa onbekend. Tegenover twee tegenstanders staat de A- merikaansche Plutocratie machteloos, tegei dc aanvallen van de romanschrijvers Upton Sin clair en S:;nclair Lewis, twee- schrijvers, die een wereldreputatie bezitten en wier scherpe pen door de trusmagnaten meer gevreesd wordt dan een koersdaling op de Beurs. Sinclair Lewi. karakteristiek der „Babbits" de Yankees, die onder allerlei patriottische phrassen hun han den in de beurzen van hun medemenschen c ken geniet een algemeene populariteit in de steden der Vereenigde Staten. Het woord „Babbit" is thans een scheldnaam die op e massa werkt als een roode lap op een stier. Niet minder popular zijn de werken van Upton Sinclair, wiens romans: „Boston", „Honderd procent'", „De stad in de bergen", enz. in massa-oplagen verschenen zijn. De pu blieke of geheime organisaties der Amerikaan- sche plutocratie zijn misschien bij machte een einde te maken aan een staking, zij kunnen misschien Kerk en school controleeren, de pers aan banden leggen.tegenover deze beide schrijvers staat het Amerikaansche trustkapi taal eenvoudig machteloos. In een avondvergadering werd een wetsvocr stel aangenomen om aan Paramaribo, Suri- name's hoofdstad, een waterleiding te verze keren. Bij de begrooting voor de Koloniën gaf mi nister De Graaff uitdrukking aan zijn bewon dering voor het beleid van excellentie Slobbe, den nieuwen gouverneur van Curacao. Dit ge west gaat de laatste jaren hard vooruit. In- tusschen wordt de stabilite'fc van dezen bloei niet door iedereen even zeker geoordeeld. Ook de minister erkent, dat er een element van on zekerheid in schuilt. Goedgekeurd werd nog, zij het na eenige dis cussie, om tijdelijk voor Nederlandsch-Ind',ë tien opcenten te heffen op de invoerrechten, zulks om de begrooting sluitend te maken. Tardieu gevallen. Barthou ziet geen kans om een nieuw Kabinet te formeeren. Lava! aan het bod. In Duitschland is de regeerings- erisis weer voor enkele maanden bezworen. De voorbereidende ontwapeningsconferentie en haar resultaten. Vroeger nog dan we hadden kunnen denken is het Kab:met-Tardieu ten val gebracht; niet in de Kamer evenwel, waar hij nog over een zij het bescheiden meerderheid beschikte, maar in den Senaat, waar een motie werd aangeno men waarin van vertrouwen in het Kabinet niet werd gerept en welke door den minister president onaanvaardbaar werd verklaard. De stukken zijn er nu, maar het blijkt niet gemakkelijk ze weer te krammen. Barthou, die reeds verschillende malen mi- nister-president was en 't klappen van de poli tieke zweep kent als weinigen, was de eerste die door president Doumergue werd aange zocht om een nieuw Kabinet te vormen. Hij toog aan den arbeid, maar moest al gauw het bijltje er bij neerleggen op de eischen der ra dicalen, die geen samenwerking wilden met de sterke groep Mar',n. Toen was Laval aan de beurt, de Minister van Arbeid uit het Kabinet-Tardieu. Op het oogenblik dat we dit schrijven is hij al drie dagen aan het werk en de kans dat hij slagen zal is vrij gering. Tenzij hij ;n plaats van een regeering, steunend op politieke partijen, er een vormt van louter persoonlijkheden. Maar dan is hij ook geen dag van het leven zijner regeering zeker. De Duitsche regeering zit weer voor een paar maanden stevig in den zadel. De noodveror- denngen zijn aangenomen door den Rijksdag met een meerderhe'id grooter dan een vol bloed optimist had durven hopen. Er was nog Wat is er al niet gedaan om deze beide schrijvers het stilzwijgen op te leggen of ze bij het publtek in discrediet te brengen! Gedu rende den oorlog werd Upton Sinclair beschul digd geheime betrekkingen met de Duitschers te onderhouden, men wilde zelfs een aanklacht wegens landverraad tegen hem indienen. Her haaldelijk werden pogingen in het werk gesteld om door een goed georganiseerde campagne de verbreiding der werken van Upton Sinclair en Sinclair Lewis onmogelijk te maken. De boekhandelaars die hun boeken verkochten en in de etalages uitstalden, werden bedreigd met boycot, de drukkerijen, die hun boeken druk ten kregen geen crediet en werden op de zwarte lijsten van de „Ku-Klux-Klan" ge plaatst. De „gele" pers schilderde beide schrij vers als onmenschen, als satanische f'guren, die hun tijdgenooten slechts demoraliseerden. Doch het hielp niets. De populariteit der schrij vers nam met den dag toe. Hun romans verschenen bij duizenden en honderdduizenden. De roman van Sinclair „De Hoofdstad" werd in den loop van twee jaar in een oplage van een half millioen exemplaren verspreid. De roman van Upton Sinclair „Hon derd procent" haalde ongeveer hetzelfde opla gecijfer. De agenten der plutocratie trachten de verbreiding van het boek te verhinderen door duizenden exemplaren op te koopen en die dan te vernietigen. „Boston" een roman van Upton Sinclair, waarin de terechtstelling een niet geringe kans, dat het Kabinet zou struikelen over de buitenlandsche politiek. Maar een bespreking daarvan heeft de rijks kanselier op handige wijze tot welli.cht Febru ari weten te verdagen. Buiten alle rekening kreeg hij daarvoor een nog grootere meerder heid, zoodat het parlement zeer verstandig communisten en nationalisten heeft laten zien, dat het zich niet door hen de wet wil laten lezen, aat het wenscht, dat aan de re geering de gelegenheid worde gegeven te wer ken. De meerderheid heeft begrepen, dat uit nog grootere politieke verwarring niets goeds voor het land kan worden geboren, dal een Kabinet-Brüning, d'je een stevige hand blijkt te bezitten, het beste is wat op het oogenblik te bereiken valt. De voorbereidende ontwapeningsconferentie heeft haar laatste zitting gehouden, zoodat thans mets meer de definitieve ontwapenings conferentie in den weg staat. Een groot aantal redevoeringen werden op de laatste vergade ring nog afgestoken. Jhr. Loudon, de voorzit ter, kreeg heèl wat lofliederen te hooren, we gens het enorme werk, dat door hem was ver zet en voor het door hem getoonde beleid; maar de ondertoon van de laatste getuigenis sen was toch in mineur. Er moge nets bereikt zijn, maar veel is het niet. Het voornaamste is wellicht nog dit, dat regelmatig de beperking der bewapening in de internationale discussie wordt betrokken. Hopenlijk zal de openbare meening de politici dwingen om verder te gaan, dan wat nu niet bereikt doch nog slechts voorbereid werd. Het mist-raadsel. In verband met de mtetramp te Engis en om geving heeft het Brusselsche blad „La Nation Beige" een onderhoud gehad met dr. Godenne directeur van de kliniek voor arbeidsongeval len te Brussel, die ter plaatse eeen onderzoek heeft ingesteld. Ook volgens hem zouden de sterfgevallen te wijten zijn aan de werking van vulcanische gas sen, door den mist vastgehouden. Boven het Maasdal moeten Vulcanische gas sen tot condensatie gekomen zijn, hetgeen trou wens niet zoo heel onwaarschijnlijk lijkt, daar de'mist een sterken reuk van zwavel had. Een te Chokier bij Engis wonende Brussel sche industrieel verklaarde aan een verslag gever van hetzelfde blad, dat hij reeds sinds jaren steeds last heeft van zijn ademhalings organen, wanneer er mist hangt in het Maas dal, terwijl hij op andere plaatsen nooit hinder van Sacco en Vanzetti geschilderd wordt, werd tegelijkertijd in 10 drukkerijen gedrukt.en te gen populaire prijzen in den handel gebracht Behalve Upton Sinclair en Sinclair Lewis zijn ér nog twee andere Amerikaansche schrij vers, die een groote populariteit genieten: Tornton Williams en Max Brand, wier werken eveneens bij honderdduizenden verspreid zijn. Maar de boeken van Sinclai/r Lewis, Upton Sin clair, Tornton Williams en Max Brand worden uitsluitend in de groote steden gelezen; in het Westen van het land, in de landbouwstreken zijn de namen van deze schrijvers totaal on bekend. Een farmer in Tenessy of Zuid Carolina heeft deze namen noote gehoord. Da bewoners van deze streken hebben hun spaciaie lectuur waarvan de schrijvers echter in de" Euröpee- sche cultuurwereld wel totaal onbekend zullen zijn. De meest representatieve en populaire Amerikaansche romanschrijver in dit genre is HaroW Bell Wright. Wat het oplagecijfer be treft op dit punt heeft de schrijver ieder record geslagen. De romans die tot nu toe van Harold Bell Wright verschenen zijn, hebben te samen een oplage van millioenen exemplaren gehad Bij notarieele acte is vastgesteld dat 12 ro mans van Wright een afzet vonden van 9,349,316 exemplaren, van elk boek werden dus gemiddeld van 737,443 exemplaren verkocht. Het grootst aantal lezers van de romans van Wright vindt men in de landbouwersfamilies. onderv./ndt van den mist. Deze industrieel, die reeds den minister van arbeid op dit eigenaardige verschijnsel heeft gewezen, wijt de oorzaak hiervan aan de ont snapte gassen van de vele zich in de omgeving bevindende fabrieken van chemische produc ten. Een eigenaardige bijzonderheid is nog, dat in het hoenderpark van genoemden industrieel eiken winter een 200-tal kippen aan verstik king sterven. Duitsch lazaret entdekt in het vroegere strijd gebied. Onder een meisjespensionaat te Fouquières Les Lans heeft men op ongeveer acht meter diepte een volkomen hygiënisch ingericht voor malig Duitsch lazaret ontdekt, van welks be staan men tot nog toe niets afwist. De school, die in den loop der jaren te klein was geworden was in de afgeloopen weken ver groot door het bijbouwen van een étage. Spoe dig vertoonden zich scheuren in de muren, zoodat de bouwijnspectie van meening was, dat de fundamenten waren gezakt. Bij het onderzoek naar de fundamenten werd het lazaret ontdekt, dat verdeeld was in een aantal groote zalen. Met het oog op gevaar voor instorten moest het schoolgebouw onmid dellijk worden ontruimd. Aardbeving in, Turkije. Uit Angora wordt gemeld, dat in de om geving van Erzindzjan de bevolking werd op geschrikt door een hevige aardbeving. Alle verbindingen met het getroffen gebied zijn verbroken, zoodat men omtrent den om vang van de ramp en haar uitwerking in het onzekere verkeert. De werkloosheid in de V. St. Het departement van arbeid van den staat New-York meldt, dat de werkloosheid in No vember met 3 pCt. te toegenomen. Men vreest, dat gedurende de wintermaanden de toestand kritiek zal worden ondanks de pogingen tot werkverschaffing, waarvoor ook van particu liere zijde aanzienlijke bedragen beschikbaar worden gesteld. Op een vergadering van vertegenwoordigers .van 21 vakvereenig'mgen van spoorwegperso neel is een program van actie tot bestrijding van de werkloosheid opgesteld, waarin invoe ring van de week van 5 werkdagen en den 6- urigen werkdag wordt verlangd. De drankwet in Amerika. Uit het jaarverslag van den Federal Prohibi tion Commissioner blijkt, dat voor de toepas sing van de drankwet in Amerika m het afge loopen jaar 68,173 personen werden gearres teerd, 8,633 veortuigen in beslag genomen en .64 schepen met een waarde van 687,000 doilars Ook in de „Wijtd-West" is de verteller Wright zeer geliefd, ofschoon hij in deze streken met de geduchte concurrentie der detectieveverha len, die hier ook in massa's verspreid zijn, te kampen heeft. Een grooter idealist als Wright bestaat er op heel de wereld niet. In zijn werken moet altijd „de deugd" zegevieren over het kwaad", het „booze" en de booswicht wordt altijd ge straft. De farmers en Quakers zijn als 't ware verzot op de boeken van Wright en dit geldt in nog veel hoogere mate voor de vrouwen en dotïhters! Ofschoon Wright, reeds dertig jaar als romanschrijver werkzaam is, heeft de pers der grootstad nog nooit eenige notitie van hem genomen; men keurde hem geen literaire cri tiek waardig. Nu is dat echter veranderd. Het ging ook niet langer aan ,dat de groote dag bladen nog langer een auteur zouden negeeren, wiens romans een aftrek vonden van meer dan 9 millioen exemplaren, niet alleen in de Ver eenigde Staten, maar ook in Canada en Zui,d- Amerika. Thans worden de romans van Wright ook in de groote dagbladen van New-York, Chicago en Boston besproken en deze critiek is vernietigend. Reeds de weergave van den ba- nalen, overdreven sentimenteelen inhoud van zijn romans is voldoende, om den schrijver zoo bespottelijk mogelijk te maken. Maar ondanks deze afbrekende critiek stijgen de oplage-cij- fers van zijn romans nog voortdurend.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2