Het sprekende va rken - Europa-Rad - Stadsnieuws. Burgert. Standen Loop der bevolking Sociaal JTieuws. Sport en Spel. 8oeken Cijdschr. Gemengd JTieuws. Jttarktberichlen Laatste berichten Voert, 3^npJüCH3JL9e/iö! AdvortGMtttèn. IJ 10ct Uit het Binnenland. Uit het Buitenland. OOSTBURG, 3 Dec. G«sé Sas van Sant QRATIS-XOEPOKINENTINS laa*zondou Modedflelino (28) PER HALF ONS P. van de Ven. Naar wij vernemen, is de ge zondheidstoestand van den Rijksontvanger, den heer P. v. d. Ven, langzaam vooruitgaande. Ge vaar is momenteel niet meer aanwezig. De pa tiënt zal echter nog wel 14 dagen het bed moe ten houden en nadien nog minstens enkele maanden moeten rusten. Sas van Gent krijgt een consultatiebureau voor zuigelingen. Reeds lang maakte het bij het bestuur onzer plaatselijke afdeeling van het Wit-Gele Kruis een punt van ernstige overweging uit cm cok aan Sas van Gent een consultatiebureau voor zuigel ingen te schenken. Het nut en de wen- schelijkheid van een zoodanig bureau waren evident doch de financieele zijde van het vraag stuk noopte voortdurend tot uitstel. Eindelijk heeft men thans gemeend, den stap te mogen doen en zoo zal ook onze gemeente zich eerlang in het bez;t van zoo'n consultatiebureau mo gen verheugen. In een Donderdag jl. met de Commissie voor Zuigelingenbescherming te Hulst gehouden vergadering is namelijk beslo ten, ten spoedigste tot oprichting van een con sultatiebureau over te gaan Het bureau zal gevestigd worden in het nieu we gebouwtje van nhet Wit-Gele-Kiuis naast de St. Michaëlschool. Naar wij vernemen heeft men zich van de me dewerking verzekerd van dokter Puylaert, die elke week één uur in het bureau zitting zal houden. De datum van inwerkingtreding za lnog na der worden bekendgemaakt. Verplaatst. De heer B. van Soest, assistent bij de directe belastingen enz. alhier is met in gang van 1 Januari a.s. overgeplaatst naar Hansweert. SAS VAN GENT. Gedurende November 1930. Huwelijks-aangiften. 26. Anton Grasbon, 26 jaar jm. er. Gertrud Bernhardine Peters, 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 1. Hendrik Korpers hoek 23 j., jm. en Catharina Maria Jonker, 25 jaar, jd. Marinus Vuijk, 28 j., jm. en Celina Maria de Wagenaere, 28 jaar, jd. Geboorten. 1. Andrea Maria Eduarda, d. van Richard Stofferis en Aleida Apelonia Acda. 10. Antoine Germain, zoon van Johannes Baptiste Stofferis en Celina Maria van Acker. 9. Willy Alphons, z van Prosper van den Steen en Cla- risse Paulina Rammeloo. Maria, Hendrika He lena, d. van Angelus Hemelsoet en Gozanna Hendrika de Vriend. 12. Mady Amelia Leonie, d. van Jean Baptiste Gijsel en Sidonie Marie Pieters. Achiel, zoon van Petrus Alexander van Renterghem en Emilia Maria Callemeijn. 24. Julienne en Juliette, dochters van Petrus Edu- ardus Baart en Irène de Smet. Overlijden. 13. Johannes Bernardus Braet, 87 jaar, wedn. van Sophie Heene. 16. Dominicus van den Berg, 75 jaar, wedn. van Florentia Emiliana Bauwens. SAS VAN GENT. Gedurende de maand November Aangekomen C. P. Stroowinder, dienstbode van Zuiddorpe. A. J. Begijn landbouwer van Assenede (B). E. A. A. Voeten en gezin, bakker, van West- dorpe. J. van der Graaf, zonder beroep, van Vrees wijk. S. Taleman, zonder beroep, van Stekene 'B.) E. de Keijzer en echtgenoote, bankwerker van Geleenn. M. van den Berg, zonder beroep, van Luik (België) A. Vermeersch en echtgenoote, fabrieksarbei der van IJzendijke. Vertrokken: L. R. Vervaet Fabrieksarbeider van Wachte- beke (B.) G. P. A. van den Berg en gezin, boekhouder naar Axel (Sluiskil) C. M. de Wagenaere, zonder beroep naar Rot terdam. C. M. Jonker kantoorbediende naar Schie- broek. A. B. Goethals en gezin fabrieksarbeider naar Selzaete (B.) M. E. De Baets dienstbode naar Asscnede (B) C. M. Beaurin, dienstbode naar Wijnkei St. Kruis (B) K. Cornelis, landbouwersknecht naar Basse- velde (B) A. Meuland dienstbode naar Assenede (B). M. F. E. Redel, dienstknecht naar Assenede (B.) G. E. Chinitor, dienstbode naar Selzaete 'B) V. Wijne en gezin, hotelhouder naar Axel (Sluiskil). E. van Troost, dienstbode naar Axel (SJu's- kil). J. F. de Caluwé en gezin, fabrieksarbeider, naar Assenede (B) J. van der Graaf, zonder, naar Rotterdam. J. M. de Smidt, zonder, naar Velsen (Ymui- den) I. Genucchi, zonder, naar Semione (Zwitser land). R. K. Artsenvereenïging, afd. Zeeuwsch- Vlaanderen. Op 30 Nov. 1.1. is te Ter Neuzen opgercht de afdeeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de R. K. Artsenvereeniging in Nederland. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. H. B. Puylaert te Sas van Gent, tot secretaris-penningmeester de heer P. A. Staal te Sluis. Als moderator werd aan de afdeeling toegevoegd de zeer eerw. heer Pastoor W. Binck te Ter Neuzen. Voetbal Z. V. B. Programma voor Zondag 7 December 1930 le Klasse B. Sassche Boys-Ter Neuzen 2, 2 uur (Koster) 2e Klasse B. Oranje-S.T.E.E.N., 2,30 uur (Stroecken.) Graauw-Axel 2 2,30 uur (Kint) 2e Klasse C. Breskens2-Breskens 3, 2 uur (Engelsman) Phivo 1-Phivo 2, 2,30 uur (van Uxem) 3e Klasse B. S.T.E.E.N. 2-Fratelli, aanvang 2,30 uur (X) Koewacht-Stoppeldijk, aanvang 2,30 uur scheidsrechter Aarsen. Hontenisse 2-Sassche Boys 2 aanvang 2,30 u. scheidsrechter (Huybrechts. Sassche Boys I-TerneuzenII Door de mooie overwinning van Terneuzen op Breskens verleden Zondag moet de kam pioen der le Klasse B. thans vermoedelijk ge zocht worden tusschen de Boys en de Neuzen. Beide concurrenten hebben thans respectieve lijk 5 en 4 punten voorsprong op de overige can didaten. Het eerste treffen tusschen de beide pretendenten heeft thans a.s. Zondag plaats te Sas van Gent. Wie dezen wedstrijd winnen zal ismoeilijk te voorspellen. Kunnen de Boys vol ledig optreden, dan zal het terrein voordeel ten slotte wel den doorslag geven en zien we de Boys dan ook een kleine overwinning behalen waardoor zij hun eerste plaats nog zouden ver stevigen. Verliezen zij echter dan zullen zij zich voorloopig met de tweede plaats moeten te vreden stellen en gaan de Neuzen naar den kop In ieder geval kunnen wij een mooien en fairen wedstrijd verwachten, daar Terneuzen een graaggeziene tegenstander is, welke wed strijd door geen enkele sportliefhebber zal wil len genrfct worden. Supporters allen op post. AAnvang 2 uur. De donateurs worden beleefd verzocht hun kaart mede te brengen daar an ders geen vrije toegang kan worden verleend. Hontenisse II-Sassche Boys II De Sassche reserves brenngen een bezoek aan de Hontenisser dito en zullen vermoedelijk wel met ledige handen terugkeeren. Aan onze Boys te bewijzen, dat wij ongelijk hebben. TUUR DE SUPPORTER Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van >DE ZEEUWSCHE KOERIER INHOUDSOPGAVEN Tijdschrift voor R. K. Ouders en Opvoeders. No. 21. 1930. Het Nederlandsche Boekhuis, Til burg. Ab. f 5,45 per jaar. De straat is voor kinderen een bedenkelijke leermeester. Dat toont 't eerste stukje in deze aflevering. Met erg vreemde vragen komen de kinnderen naar huis, bij moeder. De tram is misschien nog gevaarlijker. Zonder twijfel is het 'n zeer nuttige les een verlaring te geven van de liturgie van den advent aan de kinderen over den val van Adam, van Lucifer, van de Engelen en de belofte van den toekomstigen red der. Door Arn. Sloots wordt hier goed aangege ven, hoe dat eenvoudig kan gebeuren. Een prachtig complex gebouwen van een Semi-open luchtschool te Eindhoven wordt beschreven en met illustraties verduidelijkt. Een echte weelde voor de kinderen. Er !*s met kunst en opoffering voor zoo'n schitterend en uiterst-practische school gewerkt. Een kleine populaire studie over paedogische pathologie ten dienste van Ouders en Opvoeders zal zeker uiterst welkom zijn. Over de voorlichting inzake beroepskeuze wordt een en ander verteld: meer artikelen zullen nog volgen over dit moeilijke onderwerp. Ver der nog eenige Boekbesprekingen aan 't slot. De verdwenen 47.000 gulden. Naar gemeld wordt, is na een nauwkeurig on derzoek door de Bredasche politie, bijgestaan door de marechausse uit Steenbergen het ge heim van de verdwijning van bijna 47.000 gul den ten nadeele van de suikerfabriek „Dintel- oord" te Stampersgat opgehelderd. De justitie vond bij een huiszoeking in de woning van den verdachten employé A. G. couranten en pakpapier van de soort als werd aangetroffen in het zakje, dat hij uit Roosendaal terugbracht Hij heeft daarop bekend het plan reeds drie jaren geleden nte hebben gemaakt. Op den bewusten dag heeft hij zijn gisteren vermelden broer C., die werkloos is,, gewaar schuwd naar Roosendaal te gaan, waar zij op de markt de zakjes hebben verwisseld. Zijn broer heeft het geld gebracht naar een kennis, den kastelein A. de B. uit Fijnaart, die controleur is op de suikerfabriek te Roosendaal en bij een bank te Roosendaal de beschikking had over een safe. In die safe heeft hij een gedeelte van het geld gedeponeerd en de rest stopte hil op den hooizolder thuis, waar het ook ls gevonden. De beide medeplichtigen hebben tenslotte bekend. Alle drie zijn opgesloten. (Men zi,e het eerste bericht in ons bijblad) Twee menschenlevensn gered. Dinnsdag raakte het 4-jarig dochtertje van de familie R. bij het spelen op den Linkner Rottekade te Hillegersberg in de Rotte. De moeder van het kind, zag het ongeval rn sprong, radeloos van angst, het reeds zinkende kind na. De dappere vrouw, die evenm;,n kon zwemmen, pakte het kind en trachte zich, en haar kind nog boven water te houden, doch haar krachten raakten uitgeput en moeder en kind zakten steeds dieper weg. Op den oever stonden wel eenige menschen, doch ook deze konden niet zwemmen en sloe gen in ontzettenden angst het drama gade, zon der iets te kunnen doen. Gelukkeg kwam juist op tijd nog de melkslijter J. Moerman wonende Linker Rottekade te Hillegersberg voorbij. Onmiddellijk sprong hij gekleed te water en na tweemaal duiken in het ijskoude water mocht deze het genoegen smaken moeder en kind in bewusteloozen toestand aan wal te bren gen. p'r. van Dijk die inmiddels was geroepen verscheen ter plaatse, en wist al spoedig de le vensgeesten van de drenkelingen op te wekken. Dank het heldhaftig optreden van Ln koe nen man waren twee menschenlevens gered. Familiedrama te Groningen. Woensdag jl. is te Groningen een afgrijselijke ohtdekking gedaan. Het bejaarde echtpaar H., wonende aan het Zuiderdiep, had sedert Zaterdagavond 1.1. niiets meer van zich latenn hooren. Toen Woensdag alles in het huis maar steeds rustig bleef, stelde de recherche onder leiding van den commissaris van politie S. Moolenaar een onderzoek in. De politie trof de lijken van de beide echte lieden met bloed besmeurd in de woning aan. Men vermoedt, dat men hier met een familie- drama te doen heeft, waarbij waarschijnlijk de vrouw, die een zenuwpatiënte was, haar man van het leven heeft beroofd, om daarna de hand aan zichzelf te slaan. Omtrent het tijdstip, waarop het drama zich voltrokken heeft, is nog ninets met zeaerheid te zeggen. De heer H. was een gepensionneerd onder wijzer en ongeveer 65 jaar oud. 't Gebeurde in een grensplaats je in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Daar woont een man, die zich de kunst heeft weten eigen te maken om het geknor van 'n varken natuurgetrouw na te bootsen. Twee grappenmakers hebben daarvan 't vol gend origineele gebruik gemaakt Ze stopten na met hem geaccoordeerd te hebben den pseudo-krulstaart in een zak en begaven zich in de duisternis met hun vrach tje op den weg, die naar de Belgische grens voert, 't Was hun bekend, dat twee douaniers daar, speurend naar smokkelaars, op den loer lagen. Nabij de schuilplaats der verdedigers van 's „Rijks-Rechten" aangekomen deden ze, alsof ze onraad bespeurden, deponeerden hun vracht je op den weg en maakten zich per fiets zoo snel mogelijk uit de voeten. De beide handhavers van de wet spronngen te voorschijn en maakten zich meester van den zak ui,t welks ingewand een wild geknor op klonk, geen twijfel latend aan den inhoud. Verheugd over de vangst spoedden ze zich met hun buit naar de douanepost en legden daar het pakket met de voortdurend knorrende en trappelende smokkelwaar op den grond. Een I der douaniers wilde het lawaaiende beest toen met zijn laars misschien ietwat onzacht naar een hoek transporteeren doch toen ge beurde het ongelooflijke en weerklonk tot ent zetting der aanwezigen u';t de zak de wrevelige opmerking: Zeg, nou motten jullie niét gaan schoppen hoor! Hoe de farce geëindigd is, is ons niet bekend. i Gevaarlijk spel. De elfjarige scholier Cramer, uit Graefentorra was door zijn moeder die op reis was gegaan naar Gotha, alleen thuis gelaten. Voor tijdverdrijf haalde de jongen het zes- t jarig zoontje van zijn buurman Weida, in huis. Het 6-jarige jongetje vond nu de geladen re- volver vann Cramer's vader en de elfjarige Cra mer richtte het wapen op zijn speelmakker. Plotseling viel een schot, de kleine Weida werd boven het oog in het voorhoofd gein ffen en zakte dood ineen. Verrassend Nieuw Verbluffend Eenvoudig Met 'n schetskaart van Europa in kleuren. Mooie, duurzame kleurendruk! Interessant: l Gemakkelijk in het gebruik. Leerrijk, 'n Prach- tig leermiddel voor jong en oud. 'n Aardig tijd- j verdrijf voor Uw kinderen. Ware groote: 24 c.M. middellijn, i Een aanbeveling uit velen: Een hoofd der school schrijft: „Europa-Rad", „Verrassend j nieuw", „Verbluffend eenvoudig" las ik. Ik j dacht, dat moet ik eens bestellen, het is toch j maar 60 cent franco per post thuis. Ik deed j het en ik heb er geen spijt van! Het is werke lijk alleraardigst zoo jk het gevonden heb Alles is zeer mooi en duidelijk uitgevoerd. Voor alle ouders, die hunne kinderen iets mooi's, on derhoudend en leerzaam willen geven, is dat wat je noemt. Ik liet Europa-rad aan de leer lingen van mijn klas zien, den volgenden dag waren er al z^ die twee kwartjes meebrachten, een paar dagen later had reeds de grootste helft van de klas een exemplaar gekocht. Ik twijfel dan ook net, of het Europa-Rad zal, wanneer het wat bekend is, succes hebben. Verkrijgbaar bij den Agent: J. BOONMAN, Molendijk, 's-HEERENHOEK. a 50 cent per stuk franco per post 60 cent. Na ontvangst van postwissel wordt het toe gezonden. Tarwe f7,00—8 chevalier 6,oo, haver f5,75, erwten 10,bruine boonen 10. MIDDELBURG, 4 December. Op de graanmarkt was de aanvoer ruim Tarwe fo,owitte boonen 1619, lange bruineb boonen 9 10.50, ronde bruine boonen 2225, kroonerwten 1012, maan zaad f2627, Boter en eieren aangevoerd door VValchersche boerinnen (officieele prijsnoteering)boter fo,86, eieren f 8,00. Aangevoerd door han delaren: boter fo,8o, eieren 7,50. Part. prijs boter f0,95, eieren f9,00 poelje f7.00, eendeieren f8,00. De algemeene staking in Engeland verworpen. De conferentie der afgevaardigden van mijn werkers heeft het voorstel tot het if kondigen eener nationale staking met 230,000 tegen 209,000 stemmen verworpen. in de O. L. School A op Diasdao den 9den December a s des voor middags 10 uur en in de O. L. School B (Zandstraat) op Donderdag den Ilden recember a.S., des voormiddags 11 uur. Verzoeke trouwboekjes mede te brengen. L. W. G. HOEFNAGELS, *9 Burgemeester. F. P. J. STUBBÉ, Secretaris. bekend dat WtEanmer 2a f wereldberoemd is. Ze geneest radicaal en pijnloos steenpuisten, bloedvinnen, negenoogen, open beenen, oude en verwaarloosde wonden, winterhanden en voeten enz. enz. Prijs p. bus fo.75. Verkrijgb. bij Apoth en Drog. 12

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 3