Kerknieuws. Jfandehberichlen probeer wat gij wilt. jftltijd weer zult ge tot de erkenning komen jfiets boven „L E S S I V I T E" j)at is het ideale waschmiddel. 64 aan de voorstellen tot het verleenen van een renteloos voorschot van f 65,000 voor verbete ring van een deel van den weg 3t. Jansteen- Koewacht; van f 85,000 voor den weg Aarden- burg-St. Kruis en werd een som van f 6500 be schikbaar gesteld voor verbetering van den toe gangsweg naar den Provincialen steiger te Sta ven ,sse. Het voorstel tot het deelnemen voor f 50,000 in het kapitaal der N.V. „Haven van Vlissin- gen" werd na eenige discussie z.h.s. aangeno men. Het laatste voostel dat werd aangenomen was dat om f 15,892 beschikbaar te stellen voor verbetering van het verkeer op het veer Zijpe- Anna Jacobapolder. Het voorstel om Ged. Staten te machtigen om het royement te bevorderen van de ten behoeve der Provincie verleende hypothecaire inschrijving op de perceelen in de gemeente IJzendijke staande ten name van mevrouw C. A. Carpreau-Weinhagen te Den Haag: de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maatschappij te Ter Neuzen en de provincie Zeeland, werd ron der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde kwam ook het voorstel om aan het Rijk eene bijdrage te verleenen m de kos ten van de uitbreiding der kanaalhavens te Ter Neuzen van een bedrag van f 250,000, te voldoen in 30 jaarlijksche termijnen. In de afdeelingen werd er op gewezen, dat f 475,000 noodig is en de provincie f 250,000, de gemeente f 200,000 willen bijdragen, waar ko men dan de andere f 25,000 vandaan Ook had men bezwaar tegen den aankoop van grond in deze tijdsomstandigheden. In hun antwoord zeggen Ged. Staten, dat de Minister van Water staat voorloopig dacht 20 pCt. in de Losten zou worden bijgedragen. Thans heeft deze bewindsman genoegen ge nomen met f 250,000 van de provincie en f 200,000 van de gemeente. Het ontbrekende komt geheel voor rekening van het Rijk. Ook is dit het geval met de kosten van grondaan koop en vergoeding voor opstal. Van provincie en gemeente wordt slechts een bijdrage ge vraagd jjn de kosten van uitvoering. Dit voorstel werd eveneens z.h.st. aangeno men. Waterschapen. Bij Kon. besluit zijn benoemd in Zeeland: tot voorzitter van het waterschap voor de Uit watering door de Sluizen bij Nummer Sen in den Hoofdplaatpolder, B. J. M. Thomaes, te Hoofdplaat; tot dijkgraaf van den Al-te-klein polder (Noord-Beveland), Th. Maat te Kats. Herijk in Zeeuwsch-Vlaanderen Ged. Staten van Zeeland hebben bepaald, dat de herijk van maten en gewichten m 1931 zal plaats hebben: Te Kloosterzande.: voor Hontenisse en Osse- nisse op 27-28 en 29 Mei; te Graauw en Lan- gendam: op 30 Mei; te Hulst: voor Hulst, St. Jansteen en Clinge op 1, 2, 3, 4, 5 en 6 Juni; te Rapenburg: voor Hengstdijk, Boschkapeile en Stoppeldijk op 8 en 9 Juni; te Zaamslag :>p 16 en 17 Juni; te Axel: voor Axel en Koewacht op 18, 19, 20, 22 en 24 Juni; te Zuiddorpe: /cor Zuiddorpe en Overslag op 25 Juni; te West- dorpe op 26 en 27 Juni; te Sas van Gent: voor Sas van Gent en Philippine op 6, 7, 8 en 9 Juli; te Sluiskil op 10 Juli; te Ter Neuzen op 13, 14, 15, 16, 17 en 18 Juli; te Hoek op 20 Juli; te IJzendijke: voor IJzendijke en Waterlandxerkje cp 21 en 22 Juli; te Biervliet op 27 en 28 Juli: te Hoofdplaat op 29 Juli; te Schoondijke op 30 en 31 Juli; te Oostburg op 17, 18 en 19 Augus tus; te Aardenburg: voor Aardenburg, Gade m St. Kruis op 20, 21 en 22 Augustus; te Sluis np 1 en 2 September; te Retranchement op 3 Sep tember; te Cadzand op 4 September, te Zuid- zande op 7 September; te Nieuwvliet op 8 Sep tember; te Groede op 9 en 10 September cn te Breskens op 14, 15 en 16 September. R. K. Kiesvereenïging. Naar gemeld wordt hebben zich reeds circa 200 personen als lid der Kiesvereeniging opgegeven. ZUIDDORPE Kerkverwarming. Naar gemeld wordt, bestaan bij het kerkbestuur plannen om Ui de kerk centrale verwarming te laten aanleggen. HULST. R. K. Vrouwenbond. Woensdagavond hield de R. K. Vrouwenbond te Huist een goed bezochte feestvergadering in het St. Aloysiuspatronaat, alwaar de oud-missionaris Pater van de Zande uit Rotterdam de bekende regeeringsfilm over Suriname vertoonde en van zijn ervaringen bis missionaris vertelde. Na afloop der filmvertooning voerden de meisjes van den Vrouwenbond een blijspelletje op, dat grooten bijval verwierf. HONTENISSE. Gemeenteraad. In een voltallige zitting beeft de burgemeester Dinsdag jl. de vraag beant woord inzake het verrichten van arbeid vcor de gemeente door D. Muller, in dienst bij het raadslid Voet. In een uitvoerig rapport werd door B. en W. uiteengezet, dat de heer Voet met deze kwestie niets te maken had. Als antwoord op een vraag, inzake verbete ringen in den waterafvoer te Terhole, nabij den tramrails, deelde de voorzitter mede, dat de directie van de Tramweg-Mij. met een en ander in kennis is gesteld. Betreffende het invoeren van een steunrege ling of werkverschaffing voor de werkloozen, zeide de voorzitter, dat de gemeente zelf wei nig eigendommen heeft. Door enkele leden werden aanwijzingen ge geven. B. en W. zullen hieraan aandacht schen ken. WESTDORPE. Ontploffing. Men meldt uit Westdorpe: Za terdagvoormiddag jl. werd de omgeving der Beiersche bierbrouwerij van den heer E. A. van Waes-Boodts alhier in opschudding gebracht. Door eene tot nu toe onbekende oorzaak sprong in de ijsfabricage een ammoniakcompressor met een vervaarlijken knal uiteen. De ijsmachine werd totaal ontredderd. Persoonlijke ongeluk ken kwamen gelukkg niet voor. Met behulp van de in de brouwerij voorhanden zijnde gas maskers werden de machine stilgelegd Door de monteurs der firma van der Brugg.en die in de brouwerij eene nieuwe pompinstallatie plaat sen, werd met het demonteeren van den com pressor direct begonnen. Daar het bedrijf over een reserve compressor beschikt, zal het geen stagnatie ondervinden. TER NEUZEN Gepensioneerd. Met ingang van 1 iJecember heeft de sluisknecht J. de Doelder den dienst met pensioen verlaten. Overgeplaatst. De sluisknecht S. Ve.'brugge is overgeplaatst van de Middensluis naar de Westsluis en de brugknecht C. Klaassen van Sluisk'fl als sluisknecht naar de Middensluis. Staatsloterij. Bij beschikking van den Mi nister van Financiën is tot collectrice der Staats loterij te Ter Neuzen benoemd mej. N. Dier uit Soest. ST. JANSTEEN. Begin van brand. Dinsdagmorgen vroeg werd een begin van brand geconsteteerd bij den land bouwer L. Door de buren kon het vuur worden gebluscht. 2. Dë commissie verzocht B. en W. voorstellen aan den raad over te leggen tot reorganisatie der brandweer. Zij bracht hierbij onder de £.&n dacht oprichting vrijwillige brandweer en even tueel noodige oefen'mg personeel met brand meesters. 3. Noodig wordt geacht de straatverlichting uit te breiden met een paar lantaarns n.l. in de Lepelstraat en Molendijk. 4. De commissie stelde voor toe te treden ais' buitengewoon lid van den ANWB. 5. Bij den post kosten van de haven, stelde de commiss/e voor een vaste omheinde berg plaats op de haven te Walsoorden aan te wij zen voor berging olie en benzine. 6. Verder achtte de commissie gewenscht ,het Marktplein te Kloosterzande en de weg te Kruis dorp te verharden met macadam. Bij de electriciteitsbegrooting stelde de com missie voor de jaarwedde van den directeur boekhouder te verhoogen tot f 700. Ten slotte drong de commissie er op aan, cm verbetering te brengen in den toestand van den weg Kloosterzande-Groenendijk. De begrootingen van het algemeen- en ge combineerd armbestuur gaven de commissie geen aanleiding tot het maken van op- of aan merkingen. Na bespreking werd goedgevonden de abon nementen, genoemd bij punt 1 te doen ver vallen. Ten aanz-jen van de brandweer deelde de yoorzitter het plan in Oost Zeeuwsch-Vlaande ren mede. Dit plan kan eerst worden afgewacht Daarna kunnen locale regelingen worden vast gesteld. Het 3e punt zullen B. en W in overweging nemen. Naar aanleiding van het 4e punt deelt de Tot toelaten van electromotoren tot IV2 PK of 2 PK op de lichtleid'jngen van het GEB kun nen B. en W. die advies hebben ingewennen bij de directie van het G.E.B. niet adviseeren. Enkele ingekomen stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. Een voorstel van B. en W. tot betalen van f 5 recognitie per jaar aan de weduwe Polfliet voor hebben rioleering op haar eigendom '.verd aangenomen. Besloten werd een voorstel van B. en W .tot verhoogen jaarwedde van den directeur-Boek houder van het G.E.B. met f 100 te behandelen bij het rapport der begrotingscommissie. Aangenomen werd het voorstel tot het vast stellen der belooning voor onderhoud der alge- meene begraafplaats te Kloosterzande op f 150. Evenzoo een voorstel van B. en W. tot het instellen van een correspondentschap der Ar beidsbemiddeling. Medegedeeld werd, dat het \n de bedoeling ligt, den eersten ambtenaar ter secretarie tot correspondent te benoemen Voorstellen tot wijziging gemeente-begrooting 1930 en begrooting G.E.B. werden z. li st. aan vaard evenals het voorstel tot het vragen van verdere vrijstelling van de verplichting tot Let geven van onderwijs in lichamelijke oefenin gen. Op verzoeken van L. J. van Damme J. Heme- laar en J. F. J. de Bakker, om vermindering aanslagen in de schoolgeldbelasting, werd afwij zend beschikt. De heer Ivens besprak nog de schoolgeldver ordening en zag gaarne eenige veranderingen aangebracht. De voorzitter zal een en ander met B. en W. bespreken. Een verzoek van de afd. Lamswaarde van den N. C. B. om f 30 subsidie voor een te ge ven landbouwcursus, teneinde de verwarming en verlicht ing te kunnen bekostigen werd inge willigd. Vervolgens kwam aan de orde de vaststel ling van de gemeentebegrooting voor 1930. De commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren P. F Voet, Th. Vereecken en P. J. Adriaansens bracht bij monde van den heer P. J. Adriaansens haar rapport uit. 1. De commissi stelde voor, de abonnemen ten toegekend aan den secretaris en den ont vanger voor bureaubehoeften te laten verval len. voorzitter o.a. mede, dat reeds lang borden bij den A.N.W.B zijn gevraagd, doch dat geen ant woordt is ontvangen. Punt 5 zal in B. en W. nader worden bespro ken. Naar aanleid'mg van de verharding van het marktplein deelde de voorzitter mede, dat door macadam gauwer kuilen ontstaan, en koclasch vaster zit. Wethouder de Waal merkt, op dat fijne ma cadam beter lijkt. Tenslotte werd goedgevonden hiérmede eens een proef te nemen. Naar aanleiding van het voorstel tot verhoo gen van de jaarwedde van den directeur-boek houder van het G.E.B. deelde wethouder Adri aansens mede, dat B. en W. f 600 voorstellen. De raad ging hiermede accoord. Ten slotte werd nog uftvoerig gesproken over den toestand van den weg Kioosterzande-Groe nendijk. B. en W. zullen een en ander met het Kroon domein nog zien te regelen. Na nog enkele besprekingen werd de begroe ting vastgesteld en de begrootingen van het al gemeen- en gecombineerd armbestuur goedge keurd. Tot vertegenwoordiger tot bijwonen der verga derüngen der commissie en plaatsvervangende vertegenwoordiger van de Z.-Vl. water leiding in 1931, werden benoemd de heeren R. Vereecken en Th. Vereecken. GROEDE, Aanbesteding school. Het bouwen der katho- l'ieke school alhier zal worden aanbesteed op 8 Decembeer. HOOFDPLAAT. H. Missie. Van den 13n tot den 23n December zal alhier missie worden gegeven door Paters Redemptoristen. BIERVLIET. Gemeenteraad. In de Dinsdag gehouden raads vergadering deelde de voorzitter mede, dat be richt was ingekomen van de hoofden der scho len A. en B, dat zich bij genoemde hoofden res pectievelijk 2 en 6 leerlingen hadden aange meld voor de avondschool. Daar het vereischte getal minstens 10 is, zal er dezen winter gt-en avondschoolonderwijs gegeven worden. Vroeger is besloten een burgerlijk armbestuur op te richten. Medegedeeld werd, dat men hier in niet is geslaagd, daar zich geen voldoend aantal personen als lid beschikbaar stellen. Na bespreking van den toestand der wegen werd 3. en W. opgedragen bij de regeering stap pen te doen tot het verkrijgen van een bijdra ge voor algeheele vernieuwing van den keiweg BiervlietBerbindingsweg Oost- en West Z.- Vl. Mocht dit pogen gunstige resultaten heb ben, dan zal nader overwogen worden, of met renteloos voorschot van de provincie tot deze vernieuwing kan worden overgegaan. Herbenoemd werd tot lid der commissie van toezicht op het L.O. ds. Vrijlandt. Vastgesteld werd verder de instructie voor den nieuw te benoemen gemeentearts Als zoo danig werd benoemd de heer arts Brouwer te IJzendijke. (Midd Crt.) Kerkbericht van Sas van Gent Zondag 7 December, eerste Zondag der maand om 7 uur gezongen Vroegmis voor den heer Do- minicus van den Berg namens het R.-K. Zang koor met algemeene H. Communie na de preek der leden van den Bond van het H. Hart; cm 10 uur de Hoogmis voor het geestelijk en stoffe lijk welzijn der parochie. Onder de H. H. Missen de jaarlijksche collec te met open schaal voor de verwarming der kerk, en daarna de riliqu^e van de H. Barbara Om 2,30 uur Lof en daarna H. Familie. Maandag 8 December, feestdag van Maria Onbevlekte Ontvangenis, geen geboden feest dag, doch de diensten gelijk op Zondag, waarbij de geioov.'gen worden uitgenoodigd, om 7 u. de Vroegmis voor het geestelijk en stoffelijk wel zijn der parochie; om 10 uur de Hoogmis voor de levende en overledenne leden van den R.- K. Vrouwenbond. Na de H. H. Missen de reli- quie van O.L. Vrouw. Om 2,30 uur Lof, waaronder het rozenhoedje met de litanie van O.L. Vrouw voor de zedige kleeding der vrouwen en meisjes. Dinsdag 9 December, om 7 uur H. Mis voor 't welzijn der St. Vincentiusvëeniging met alge meene H. Communie der leden; om 8 uur ge zongen H. Mis voor mevrouw Puylaert-Cattoir. Woensdag 10 Dec om 7 u. uitreiking der H Com munie en bij de Eerw. Zusters de H. Mis ter ter eere van de H. Barbara; om 8 uur gezon- H. Mis voor mej. Franchise a Wauters. Donderdag 11 December, om 7 uur de H. His een punt van ernstige overweging uit om ook gen H. Mis voor mevrouw Maria van Waes- van Acker en overleden ouders. Vrijdag 12 December, om 7 uur gezongenn H. Mis voor den heer en madame Joseph de Roeck-Dankers; om 8 uur gezongen H. Mis voor den weled. heer Amand Gustave Stubbé Zaterdag 13 December, om 7 uur de H. Mis voor mej. Emelié de Krom-de Causemaker en overleden ouders; om 8 uur gezongen jaargetijde voor madame Alma Marie Regina Martens. Zaterdagavond biechthooren van 5,30 tot 7,30 uur en om 6 uur Lof. Zondag 14 December, om 7 uur de Vroegmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der pa rochie met algemeene H. Communie na de preek van het patronaat, om 10 uur de Hoog mis voor den heer en madame Polydorus Jaco bus Verplanken-Snabel. Onder de H. H. Missen het gebed voor heilige priesteroepingen. Van 20 tot 23 December a.s. zal te Seppe eene retraite gehouden worden voor dienstplichtigen die zich daarvoor op de pastorie alhier kun nen aanmelden. Door Z. D. H. Mgr. Hopmans, bisschop van Breda is het volgende bepaald over zedige kleeding m de school: Om hoogst gewichtige redenen, welke door jarenlange soms treurige ervaring deugdelijk zijn gebleken, achten we ons verplicht er cp aan te dringen: 1. Dat de onderwijzeressen en alle meisjes in de school verschijnen met lange kousen en met een kleeding afhangende tot de knieën, gesloten tot aan den hals en de armen bedek kend minstens tot de ellebogen. 2. Dat de jongens lange kousen dragen en de bovenbeenen bedekt hebben minstens tot de knieën, zoodat de broek langer moet zijn dan tegenwoordig gebruikelijk is. Zijn voornemens een christelijk huwelijk aan te gaan: de heer Anton Grasbon en mej. Gertrud, Bemhardine Peters alhier, 2e roep. P. DOENS, Pastoor. (Uit Sancta Maria) A,udiëntie. Z. D. H. de Bisschop van Breda zal Maandag en Woensdag der volgende week geen audiëntie verleenen. Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft be noemd tot Kerkmeester te Axel den heer Cam. Kesbeke, heeft bevestigd de benoeming van den heer P. Bogaert tot Armmeester te Axel. Faillissementen. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties). Uitgesproken: 1 Dec. P. J. van Luyk, koopman nin r.ardappe len, Cadzand. R. c. Mr. J. W Zijilstra Cur Mr J. Erasmus, Oostburg. 1 Dec. N.V. de Kanter Hord rijk's Bank, Goe R.R. c. Mr. Th. Portheine Cur Mr P Dteleman en B Kè Kraayeveld, accountant. Middelburg. 'I 1

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2