Provincienieuws. Sport en Spot. Stadsnieuws. Een opzienbarend faillissement. T)e uitvinding van „L E S S I V I T E" beteekent de oplossing van het waschvraagstuk. 64 bij de té brengen offertjes door niemand als een bezwaar gevoeld kunnen worden. Wij voor ons zeggen het gaarne nog wat sterker: steun aan den landbouw is in dezen benarden tijd voor onze Overheid een dure plicht die zelfs ten spoedigste in vervulling dient te gaan. Want waarlijk de nood is hoog. Daarom hoe eer hoe beter, dat tot daden wordt overgegaan. Onze gansche samenleving heeft daarbij het grootste belang. Nu kan nog veel gered worden. Doch als men Gods water over Gods akker laat blijven loopen, zijn gevolgen straks niet te overzien. Voorkomen dient, dat een nijver volk als ons boerenvolk tot paupers wordt en onze handwerkende arbeiders slechts para's zullen zijn. Helaas zijn er reeds veel te velen, die bij diaconie en steunkas uitkomst moeten zoeken. Is 't dus geen algemeen belang van de hoogste orde, te verhinderen dat nog eens duizenden en duizenden dat spoor moeten k'jszen ter wille van hun dagelijksch brood. Bovendien, heeft het adderig gedoe van het afgrijselijke communisme, welks leiders niets ontzien om daar, waar zij er slechts kans toe zien, hun slag te slaan, in deze niets te zeggen) „Pauvres paysans, pauvre royaume! (arme boeren, arm land) heeft maarschalk de Vauban zoo terecht gezegd. En zijn gevleugeld geworden woord is ook nog in onzen tijd volkomen waar. Laten buitenstaanders vooral dit eens ter harte nemen. Door dit, tezamen met wat we boven uiteenzetten eens rustig te overdenken, hopen we, dat velen hunner tot de erkenning zullen komen dat met steun aan den landbouw niet alleen het eigen belang der boeren, doch 'ook het belang van onze gansche samenleving waarachtig zal zijn gediend VAN DIJK R. K. Statenkieskringorganisatie „Huist". Ter aanvulling van het verslag, opgenomen in ons vorig nummer, hetwelk wij om techni sche redenen moesten bekorten, laten wij hier nog enkele bijzonderheden volgen over de Zon dag jl. gehouden vergadering van afgevaardig den ter Statenkieskrijig „Hulst". Punt 5 der agenda, verkiezing van een plaats vervanger-afgevaardigde voor den Rijkskies kring Middelburg moest worden afgevoerd wijl het abusievelijk op de agenda was gepiaatst. De heer G. Goossens, Sas van Gent, was name lijk reeds bij een vorige gelegenheid als zoo danig aangewezen. Hij verklaarde zich, na be denking bereid, de benoeming te aanvaarden. Over de wijziging van het Kiesreglement werd, zooals reeds gemeld, geruime» tijd ge discussieerd. De VOORZITTER luidde dit punt in met 'n kor te uiteenzetting van de motieven, welke het be stuur tot de voorgestelde wijziging hadden ge leid. Spr. zeide, dat het bestuur met de heeren Geerts, Goossens, Kalle en v. d. Ven ever de herziening van het reglement had gesproken en toen tot de overtuiging was gekomen, dat het gewenscht was een oplossing te zoeken in de richting, door Sas van Gent aangegeven. Van een algeheele reglementsherziening had men gemeend te moeten afzien eensdeels wijl aan het huidige reglement niet zooveel en zoo ern stige fouten kleven en andersdeels wijl mis schien na het inwerking treden van het Partij bureau ingrijpende wijzigingen verwacht kun nen worden. De heer G. GOOSSENS (Sas van Gent) uitte zijn bevreemding over het feit, dat de z.g. paci ficatie-commissie, die in de vorige vergadering was benoemd om te trachten het Kiesreglement in bevredigenden zin te herzien, niets van zich had laten hooren en dat de vergadering nu zonder meer te beslissen kreeg over een door het bestuur voorgestelde wijziging van één ar beidsloon, terwijl we zeven uur moesten wer- kep. Voor den strekkenden meter steenslag (4 cM. breed en 2,30 M. hoog) werd een tarief van 27 roebel voor 16 man vastgesteld. Daarbij moesten we de springstof zelf betalen. Zoo was het dus onmogelijk om een loon van 2,30 roebel j te verdienen. Na twee uur eischten wij een J hooger tarief. Na lange discussies werd ens eindelijk een minimumloon van 140 roebel per maand toegezegd. Het handgeld had men ons reeds voor den aanvang van het werk beloofd. Daar wij echter in het geheel niets hoorden, legden wij het werk neer. Een lid van den be- drijfsraad beloofde ons tenslotte onder schim pen en schelden op onze z.g. anti-socialistische gezindheid (terwijl hij zelf zijn verdiensten voor de Revolutie releveerde), direct 50 roebel handgeld en na 10 dagen de overige 75 roebel. Slechts 50 roebel werden ons uitbetaald. De arbeidstoestanden tarten iedere beschrijving. Voor lederen werktijd werden wij tot op de huid onderzocht of wij soms geen tabak of lu cifers bij ons hadden. Wij zeiden; dat in Duitschland zoo'n gebrek aan discipline on mogelijk zou zijn. Het afwerken der mijngan gen bleef b.v. 15 M. achter. Men moet zich de zen toestand eens indenken en dat in bergstre ken, waar heel veel zwakke punten waren. Ondanks onze protesten schoot men toch op „Russische manier" waarbij de mannen aan :t grootste levensgevaar werden bloot gesteld. De bij ons zoo vaak bepotte „Sparministen" waren daar heel gewoon. Iedere handgreep, iedere rustpauze werd nauwkeurig geregistreerd blijkbaar, om onze grootere prestaesties later ook van de Russische arbeiders te eischen. Vol gens de wet duurde het werk in de mijn 6 uur, tikel. Spr. had den indruk gekregen, dat men zich van de opdracht der vergadering met een Jantje van Legden had afgemaakt. De VOORZITTER bestreed deze laatste opvatting en verklaarde, dat men de verschillende kwes ties ernstig onder oogen had gezien. Dood den heer SCHUURS (Sas v Gent) werd medegedeeld, dat de heer van de Ven, als laat ste bestuursdaad gewaarschuwd had tegen aan vaarding van het bestuursvoorstel, dat beoog de, elk lid eerier Kiesvereeniging 8 stemmen te doen uitbrengen, genummerd 1 t. m. 8 Hier door namelijk zal het onmogelijk worden dat een minderheid, die krachtens zijn aantal recht zou hebben op een zetel, ooit dien zetel inderdaad toegewezen krijgt. De kiezers zullen geen 8 candidaten weten aan te wijzen en er zoodoende toe komen ook te stemmen op de aftredende leden, zoodat de laatste, steeds de stemmen zullen krijgen van hun eigen men- schen plus die van nde anderen en zoodoende steeds automatisch herkozen zullen worden. Spr. wenschte er sterken nadruk op te leggen dat het hier absoluut niet gaat om te ageeren tegen een der zittende leden doch om te komen tot een systeem, dat rechtvaardig werkt en in den geest der evenredige vertegenwoordi ging ook aan een minderheids groep kans geeft om haar recht te erlangen. Nadat de heer Kalle (Westdorpe) een infor- matorische vraag had gedaan, verklaarde de heer Goossens (Sas van Gent) het 3-punten- stelsel te ingewikkeld te achten voor den door snee-kiezer. Een afgevaardigde uit Axel deelde mede, dat zijn kiesvereeniging zich tegen het ountenstel- sel had uitgesproken. Aanvaardt men echter dat systeem, dan is Axel evenals Sas van Gent voor het 4-puntenstelsel. De heer Geerts (Hulst) motiveert met cijfers zijn meening, dat het 8-puntenstelsel de kans voor een arbeiderscandidaat zou wegnemen. Spr. herinnert aan de wenschelijk'aeid o:n den arbeiders bevrediging te schenken en doet nog eens een beroep op de vergadering om nier toe mede te werken. Hij verklaart absoluut aan het stelsel Sas van Gent te zullen vasthouden. De heer E. LOCKEFEER, Hulst, meent beide partijen te kunnen bevredigen door het tus- schenvoorstel te doen om te laten stemmen voor 4 candidaten en voor 4 plaatsvervangers afzonderlijk. Dë heer Viènipgs (Clinge) meent, dat mëri zich op een breed standpunt dient te stellen. Aan het georganiseerde katholieke kiezerscorps in al zijn geledingen moet de grootst mogelijke vrijheid en gelijkheid gewaarborgd zijn bij het aanwijzen van candidaten. En bij het bepalen der keuze moet de grootst mogelijke rechtvaar digheid. worden betracht. Het punte astelsel is ook vroeger reeds toegepast. Als de controle bij de berekening scherp is, is theoretisch het pun tenstelsel het rechtvaardigst. Spr. verdedigt het bestuursvoorstel. De kiezers moeten in de ge legenheid worden gesteld om zoowel candida ten als de plaatsvervangers aan,te duiden. De plaatsvervangers mogen niet uit het oog wor den verloren daar het gemakkelijk kan voor komen, dat zij zitting zullen moeten nemen. Spr adviseert daarom het 8-punten stelsel te aan vaarden en betoogt, dat men zich dient te t ut- doen van bijbedoelingen, clubgeest, egoisme en kliekgeest. De heer Maertens (Hulst) amendeert het voorstel Lockefeer en zou ten minste 4 en ten hoogste 8 stemmen willen zien uitgebracht. De heer Plasschert (St Jansteen) acht het 4-puntenstelsel een verkorting van de rechten der kiezers. Zij kunnen zoodoende geen in vloed uitoefenen op de aanwijzing van plaats vervangers. De heer van Waesberghe verdedigt het 8- puntenstelsel wijl hij de overtuiging heeft, dat juist door het 4-puntenstelsel de minderheids groep haar recht niet zal krijgen Nadat de voorzitter de verschillende sprekers heeft beantwoord en daarbij heeft ogemerkt dat, hoewel theoretisch het bestuursvoorstel het meest juiste moet worden geacht, wellicht uit practische overwegingen aan het voorstel Sas- van Gent de voorkeur moet worden gegeven, wordt het bestuursvoorstel in stemming ge bracht en met 14 tegen 4 stemmen verworpen. Daarna wordt het voorstel Sas van Gent met 16 tegen 4 stemmen aangenomen. De voorzitter spreekt den wensch uit. dat dit bluit zal mogen strekken tot heil van de R.-K. Staatspartij en ook tot dat van de arbei ders die hierdoor bevredigd worden. De heer Goossens dankt voor de loyale wij ze, waarop ook de niet-arbeiders aan dit be sluit hebben medegewerkt. Bij de RONDVRAAG wordt nog een wenk gegeven ten aanzien van het inrichten der bil- maar niemand kwam voor 7 uur uit de mijn. De taak van den Russischen mijnwerker is zóó hoog gesteld, dat hij om zijn geregeld loon te kunnen verdienen, wel gedwongen is om een tot dr?£ overuren te maken. De vijfde werkdag wordt in elk geval daarbij ingeboet. Overal waar er gelegenheid voor was, deed men in de mijn zijn behoefte. W. C.'s waren er niet. Bij gebrek aan waschwater moesten wij het drinkwater gebruiken om ons te wasschen, en dit water moest kilometers ver op karren ge haald worden. Levensmiddelen kreeg men door middel van bons in den cooperative» winkel, waar men soms uren moest wachten. Vleesch en boter was er niet. Kleeding noch schoeisel was tegen matigen prijs te^koopen. Wij moesten terdege op onze zaken passen, want er werd betrekkelijk veel gestolen. Het is haast onmogelijk de vele ellenden in dit mijndistrict afzonderlijk op te noemen. Men zei, dat na de invoering van het vijf-jaren plan het transportwezen veel slechter gewor den was. Hierbij komen dan nog de inwerking van het klimaat en doodsche omgeving. De meesten werden na enkele dagen, tengevolge van slechte voeding en verzorging, ziek en kre gen hooge koorts. Nadat wij van 10 tot 22 Augustus op de mijn Irmenhof geweest waren, besloten wij met vie ren, tot iederen prijs terug te keeren om aan een wissen dood te ontkomen. Zonder passen, want die kregen we niet, vertrokken we naar Charkow. De Duitsche consul aldaar, was reeds op de hoogte van de toestanden op Irmenhof. Wij werden in het hotel „Spartaka" ondergeef acht om daar op onze passen te wachten. Wij trof fen ook nog andere Duitsche mijnwerkers aan, die zich in dezelfde omstandigheden openden. Wij ontmoetten o.a. een collega uit Gelsenkir- chen, die ons vertelde, dat zij, nadat zij reeds drie stations van de mijn „Amerikanha" ver wijderd waren met 14 man door de politie te ruggehaald en gearresteerd werden onder be schuldiging van contra-revolutionnaire actie! Na lange onderhandelingen had men een on derzoek ingesteld, waaruit bleek, dat men hun daaromtrent nijets ten laste kon leggen. De verpleging in hotel „Spartaka" was zeer goed, echter alleen om kost wat kost onzen slechten indruk over Rusland uit te wisschen. De Russische ambtenaar toonde ons vloekend eenige artikelen uit Duitsche kranten, die door teruggekeerde arbeiders geschreven waren en d>(e hun medemenschen waarschuwden voor Rusland. a Men wilde ons nu bewegen om nog eens in een ander district te gaan werken, waar het klimaat gunstiger was. Wij wisten echter, dat het daar niet beter was en weigerden. Gedurende ons onvrijwillig oponthoud in Charkow hadden wij gelegenheid genoeg cm onze oogen goed den kost te geven. En wat wij zagen, was verschrikkelijk! Veel meer dan de helft der bevolking loopt barrevoets. Verschil lende keeren heb ik en ook mijn kameraden met lompen bedekte bedelaars gezien, die in kelderopeningen zatén. De kerken zijn haast alle, op enkele uitzonderingen na, vernield of in clubhuizen, bioscopen en theaters veranderd Het viel ons echter op, dat de weinige kerken stampvol waren. Verschillende keeren heb ik ook gezien, dat popen, die op vrijwillige giften aangewezen zijn, rijke aalmoezen kregen Eventueele strafgevanngenen werden publiek jetten voor dë proef stemming. Op een vraag of nog een verdere reglements wijziging in de bedoeling ligt van het bestuur, antwoordt de voorzitter, dat zulks momenteel niet h'et geval is tenzij daartoe een voorstel mocht inkomen. Aangedrongen wordt op een goede voorberei ding der komende verkiez.ingsactie opdat er systematisch gewerkt kunne worden. De voor zitter zegt, zich voor voorstellen dien aangaan de gaarne aanbevolen te houden. Na eenige gedachtenwisseling wordt besloten dat de aanwijzing van candidaten voor de Gres lijst tot 20 Januari zal kunnen geschieden. Mocht ook tegen dezen datum nog bezwaar be staan dan kan men zulks schriftelijk mede- deelen. Hierna sloot de voorzitter de bijeenkomst. Een berooving in de duinen van Vlissingen. Zaterdagmiddag 22 dezer, bevond een 15- jarige slagersjongen zich in de duinen van Vlis singen, waar hij een paar klanten had be diend. Hij werd daar aangesproken door een als heer gekleed persoon, die hem vroeg een paar blokken hout, die op het strand lagen, voor hém naar hotel Brijttariia te brengen, welk hotel dicht bij de duinen is gelegen. De jongen wilde aan dat verzoek wel voldoen, dus stapte hij met den heer mede. Bij de plaats gekomen waar de blokken lagen vroeg de man of de jongen geld bij zich had. De jongen antwoordde ontkennend en daar hij de zaak niet meer vertrouwde, zette hij het op een loopen. In het mulle zand kwam hij echter te vallen, waarna de man onder dreige menten den jongen circa 30 gulden afhandig- maakte. Dadelijk heeft de jongen aangifte bij de politie gedaan en ee duidelijk signalement van den dader gegeven. Ter bevordering van het onderzoek werd aan deze zaak geen ruchtbaarheid gegeven. Dank zij den speurzin van den Vlissingschen recher cheur Reitsma, is deze zaak thans tot klaar heid gebracht. Genoemde rechercheur heeft nl. in een hotel te Vlissingen, een man aangehou den, die aan het signalement beantwoordde. Bij een confrontatie herkende de iongen hem onmiddellijk, waarna de man èen volledige be kentenis aflegde. Hij bleek te zijn een 22-jarige Belg. Hij verklaarde tot zijn daad te zijn geko men omdat hij geen geld had om zijn verblijf kosten te betalen. De dader zal naar Middel burg worden overgebracht en ter beschikking van de justitie worden gesteld. Zaterdag jl. is het faillissement uitgespro ken der N.V. De Kanter Hordijk's Bank te Goes. Naar wij vernemen zijn bij dit faillissement tal van kleine luiden betrokken. Het heeft te Goes groote opschudding verwektdaar niets een dergelijke krach deed vermoeden. Nederlandsche federatie van Landelijke Rijvereenigingen De Nederlandsche Federatie van Landelijke Rijvereenigingen, opgericht 20 Februari 1926, bestaat het volgende jaar 5 jaar. Zij is voor nemens dit eerste lustrum op verschillende wij zen te herdenken. Gevonden een gummi regenjas op den RVks- weg tusschen Driekwart en Sas van Gent. Te rug te bekomen aan de Maréchausséekazerne. op de straten weggevoerd, onder begeleiding van een dubbel aantal bewakers. Algemeen werd er over geklaagd, dat de politie zeer slecht betaald werd. Een vader van 3 kinderen moet b.v. 60 roebel krijgen, terwijl de militairen dei- geregelde troepen en de leden der G. P. TJ. er zeer goed gekleed en doorvoed uitzien. Den 13en September kregen wij dnndelijk onze passen en reisbiljetten tot Berlijn. Tege lijkertijd werd ons een stuk voorgelegd van den volgenden inhoud: Aan de bui,tenlandsche afdeeling „Soyuzugol". Ondergeteekenden, allen buitenlandsche ar beiders, bevestigen hiermede, dat wij bij onze terugreis naar Duitschland uiterst tevreden zijn, zoowel over de plaats, waar wij verbleven hebben, als over het loon, dat ons werd uitbe taald, alsmede over het extra-loon, dat wij voor overuren ontvingen en over het voedsel en de huisvesting; ook over alle andere dingen zijn wij zeer goed tevreden. Wij hebben geen rechten op de vereeniging „Soyuzugol", waarna wij teekenen. Alle betrokken personen, 22 in getal, weiger den hun handteekening te zetten omdat wij daarmee tegen beter weten in onwaarheid zou den gezegd hebben. Het gelukte mij, een exem plaar van dit stuk te behouden. De les, die ik en alle arbeiders daar over Rus land ontvangen hebben, is hard genoeg ge weest! Iedere schreeuwer naar Russische tóe standen raad ik aan om eens voor een week of zes als mijnwerker naar dat land te gaan, dan zal hij voor altijd van de zegeningen van het Sovjet-paradijs verschoond wenschen te blij ven. - i 1 (Nadruk verboden).

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2