I Mo. 3699 Maandag 1 December 1930 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Uit de R*~K* Staatspartij let Geheim van den Voddenraper. Een Geschenk Kameroverzicht. Eerste Blad. M 1 i De najaarsvergadering van den Partijraad. L|jst van adverteerders in onze SI. IVicolaas nummers. Belangrijke mededeelingen en hoogstaande besprekingen. FEUILLETON. Ingezonden Mededeellng PDSTBFKEHINC Ha. 52419. j)it nummer bestaat uit 5 bladen C20 pagina's) en bevat 16pagina's St J/icolaas-b ij lag en Raadpleegt de St. Nicolaas-annonces. blad- ma aa DE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advortentiën 20 cent per regel, bij contract lager LEZERSKRING fVERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND VOOR PI I ft -■ -TT --»■ mr.IT- en, 8 iger IIKT •EIT GESCHIKT PUBLICITEIT In de groote zaal van het Jaarbeursrestau- ïant te Utrecht heeft Vrijdagavond en Zater dag de algemeene vergadering plaats gehad van de R. K. Staatspartij, genaamd Partijraad. Bij ontstentenis van den voorzitter, Mgr. Dr. No lens, werd de vergadering van Vrijdagavond ge presideerd door den voorzitter van het Bestuur der R. K. Staatspartij, Mr. C. M. J. F. Gose- ling Deze wees in zijn openingswoord op de be- teekenis van den Partijraad, mede als contact middel tusschen kiezers en gekozenen en op het belang van het eerlang tot stand te bren gen Partijbureau Spr. deed een krachtig be- ioep op de aanwezigen om zich met begeeste- mg te wijden aan hun belangrijke taak. Vervolgens vond de hoofdelijke oproeping plaats der stemgerechtigde leden van den Par tijraad, waarna de notulen van de Partijraads vergadering van 23 en 24 Mei jl. werden goed gekeurd. Nadat ook de vroeger reeds door ons gepu bliceerde ingekomen stukken waren behandeld kwam het verzoek der R. K. Vereeniging van c.irecteuren etc. bij het Nijverheidsonderwijs „St. Bernardus", om namens genoemd onder wijs een adviseerend lid naar den Partijraad te mogen afvaardien, aan de orde. De door re- questranten na het bekend worden van het af wijzend praeadvies van het partijbestuur nog ingezonden nadere motiveering had evenge- noemd bestuur niet van meenlpig kunnen doen veranderen en ook in de vergadering yond het verzoek geen steun. Het werkprogram 1931. De voorzitter deelde vervolgens mee, dat op de voorjaarsvergadering in 1931 de gezinspoli tiek op breeden grondslag zal worden behan deld en dat in dit verband dan tevens het clas- sificatievragstuk aan een beschouwing onder worpen zal worden. Prae-adviseurs zullen zijn mej. v. d. Kallen te Scheveningen, mr. C. Rom- me te Amsterdam, J. H Maanen te Heerlen en dr. H. Moller te Tilburg. In de najaarsvergadering van 1931 zullen het toezicht op het bankwezen en de bevordering van de openbaarheid op het trust- en kartel wezen onder de oogen worden gezien. Voorts stelde mr. Goseling de aanwezigen er van in kennlp dat op de politieke retraite in Amersfoort, welke nog vóór de voorjaarsver gadering wordt gehouden, het kapitalisme in den ruimsten zin aan de orde zal worden ge steld. Verder is ter eventueele herziening van het kiesreglement een commissie benoemd waarvan reeds deel uitmaken prof. v. d. Grinten, en de Naar het Fransch van RAOUL DE NAVERY. 142) Een bewijs, dat het eigenbelang toch niet alle menschen leidt, is, dat ik hier ben en dat Ik weet het! Ik ga voor rijk door en een tes tament kan veel dingen veranderenviel de vrek haar in de rede. Gij vergeet, dat de dokter mijn vonnis uitge sproken heeft, mijnheer. Ja, dat weet ikMederic huwt u niet cn voert u niet naar Italië. Ik acht Mederic. Juist keerde de jongeman terug. Ik heb genoeg geslapen, Columba, zei hij, gij moogt nu naar uw kamer terug gaan Nog niet, antwoordde het meisje, ik heb nog een plicht te vervullen en gij zult mij daarin behulpzaam zijn. Zij verteerden zijn hart door hem van zijn moeder te spreken en eindelijk mocht het aan haar overredende woorden gelukken hem te be wegen een priester te ontvangen. Toen deze heenging, was de arme ziel met God verzoend. Longnus bleef daarna omstreeks twee uren achtereen roerloos met gesloten oogen liggen heeren Suring, Kuiper en Kevenaar, en waar aan nog één lid toegevoegd zal worden. Ten opzichte van de Friesche jongeren is een ernstige poging tot oplossing van het hangen de vraagstuk in voorbereiding. Het strekte den voorzitter tot voldoening te kunnen mededeelen, dat de Indische commissie met prof. dr. ir. J. Schmutzer was uitgebreid. In voorbereiding is de oprichting van een ad vies-centrale voor gemeente-politiek. Vervolgens is door middel van een enquête getracht enkele richtlijnen te vinden voor c.un katholieke provinciale actie. De actie voor het Dr. Schaepmanfonds heeft in totaal een bruto-bedrag van f 546,453,81 op gebracht. Daarna stelde de voorzitter de leden in ken nis van het bedanken van mr. Leesberg als pen ningmeester en lid van het partijbestuur. Voorstellen der Rijkskieskringorganlsaties. Ten aanzien van de door ons in extenso gepu bliceerde voorstellen der Rijkskieskringorga- nisatiee Middelburg werden de praeadviezen van het partijbestuur aanvaard. Voorstellen om het classificatievraagstuk en de steunver- leen'^ng aan den landbouw in deze vergadering een punt van bespreking te doen uitmaken kwamen, als zijnde buiten de orde, niet in be handeling. Ook voor een voorstel om de geheele Maart-vergadering aan het classificatievraag stuk te wijden was geen meerderheid te vinden (Naar wij vernemen lygt het in de bedoeling van den heer Menheere, afgevaardigde van de Rijkskieskringorganisatie Middelburg, die ter vergadering den noodtoestand van den land bouw nog eens naar voren had willen brengen doch hiertoe, om redenen van reglcmentairen aard geen gelegenheid kreeg, zijn beschouwin gen alsnog schriftelijk ter kennis te brengen van het partijbestuur). Kasverslag. De penningmeester werd volgens het advies der kascontrole-commissie gedechargeerd. Rondvraag. Bij de rondvraag deed de voorzitter voorle zing van een motie, aangenomen in den kies- kr'ng Den Helder, waarin wordt gevraagd de mogelijkheid te bevorderen, dat kinderen, die het zevende leerjaar op een lagere land- en tuinbouwschool doorbrengen en daarna nog niet ten volle 13 jaar oud zijn, van verderen leerplicht ontheven zijn. De voorzitter deelde mede, dat blijkens te bevoegder plaatse verkregen inlichtingen een bevredigende regeling hiervoor te wachten is. Een wit schuim drong van tijd tot tijd door zijn stijf opeengedrukte dunne lippen. Hij klaagde niet en verzamelde om te lijden en tegen den dood te worstelen, al de krachten van zijn sterke natuur. Eindelijk richtte Longus zich met geweldige inspanning half op, woelde wat met beide han denvestigde op Mederic een dankbaren blik, en zonk met een dof gekreun reutelend in zijn kussens achterover, terwijl hij duidelijk en verstaanbaar zeide: De begrafenis der armen! geen noodelooze uitgaven! Mederic, gij zult millionnair worden. Eenige oogenblikken later had hij opgehouden te leven. Mederic sloot de wijd opengesperde ver glaasde oogen van den doode, en liet zich j,n een stoel nedervallen. Duizenden verwarde ge dachten woelden door zijn brein; hoe hart vochtig de grijsaard ook geweest was voor an deren, voor hem, Mederic, had hij toch gene genheid aan den dag gelegd en de jongeman be treurde zijn verlies. Maar hij kon zich niet lang met die droevi ge overpeinzingen bezig houden; er moesten maatregelen genomen worden voor de begra fenis van den woekeraar. De woorden van den vrek waren bepaald: hij verkoos de begrafenis der armen, na als een arme geleefd te hebben. De notaris Clairvaux verscheen spoedig ir* het sterfhuis. Mijnheer Mederic, sprak de notaris dis bin Van Haarlem was een verzoek binnengeko men om aan de Kamerfractie te vragen haar steun te onthouden aan het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op gedistilleerd. De voorzitter achtte het niet redelijk, dat de Partijraad op dit tijdstip, nu het wetsontwerp in behandeling is, een dergelijk verzoek tot de fractie zou richten. Na eenige verdere besprekingen werd de ver gadering tot Zaterdagochtend kwart over 10 verdaagd. De tweede dag. De bijeenkomst van Zaterdag, die werd voor afgegaan door een H. Mis in de Kathedraal, werd geleid door den voorzitter van den Partij raad, Mgr. Dr W. H. Nolens. In deze vergadering kwam in behandeling de „korte beschouwing over de nieuwe wet op de Financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten" en de „Inleiding tot een be spreking over het beleid der gemeente met be trekking tot belastingen, bedrijven en socl;ale voorzieningen, mede in verband met de belan gen der groote gezinnen" aan de hand der uit gebrachte prae-adviezen van de heeren Prof. Mr Dr J. J. van der Grinten, Mr. G. C J. D. Kropman en Y Keestra. Hierover ontspon zich een uitvoerige ge- dachtenwisseling, waarin door een 7-tal spre kers gedocumenteerde beschouwingen over de genoemde prae-adviezen werden gehouden. Na dat de vergadering van kwart voor een tot kwart voor 2 was geschorst, dienden de prae- adviseurs der verschillende sprekers van re pliek. De voorzitter vulde deze replieken nog met een vrij uitvoerig commentaar zijnerzijds aan en sloot dan ten circa 3 uur de bijeen komst, waarin tal van belangwekkende kwes ties op hoogstaande wijze waren behandeld. dat altijd welkom is aan man, vrouw, jongen of meisje, is een doos of tube Purol. (Van onzen parlementairen medewerker). De onderwijsbegrooting. Het anti-papisme van Lingbeek en hoe de liberalen en socialisten daar aan meededen. Van Wijnbergen bepleit subsidie voor Tilburg's Handelshoogeschool doch vindt geen steun bij de Kamermeerderheid. De heer Lingbeek heeft ook ditmaal met zijn motie betreffende de salarieering der onder wijzers-kloosterlingen geen succes gehad. Al zal hij er in gegroeid zijn, dat ditmaal geheel links hem in zijn anti-papisme volgde. Niet uit anti-papisme natuurlijk! Want dat bestaat bij liberalen, vrijzinnig-democraten en socialisten niet! Men had er dit op gevonden, dat reeds in de pacificatie-voorstellen Bos de kwestie ter sprake was gebracht en men, alleen om de pa cificatie zelf niet In gevaar te brengen, de zaak had laten rusten. Nadat christelijk-historischen en anti-revo- nen den bepaalden tijd verscheen, in;egenwoor digheid van den vrederechter van zijn arron dissement en vier getuigen, is het testament van wijlen den heer Procustus Isidorus Hyac.in- thus Longus geopend Beter dan iemand anders kent gij de volhardende arbeidzaamheid de geldzucht, de vrekkigheid van mijn klient; maar hoeveel vertrouwen hij ook l;n u moge ge steld hebben, nooit heeft hij u ongetwijfeld me aegedeeld hoe groot het cijfer van zijn vermo gen was? Nooit, mijnheer; mijnheer Longus heeft mij eerst in de laatste dagen met het afdoen van eenige zaken belast, doch sinds het oogenblik, dat hij niet meer kon opstaan, heeft nij mij dikwijls verzocht de geldwaarden, in dit kistje geborgen, voor hem uit te spreiden, opdat hij ze zou kunnen zien en betasten. Mederic opende het kistje en de notaris schatte den inhoud daarvan op ongeveer drie maal honderd duizend francs. Dat is een kleinigheid n vergelijk'ng met het overige, zeide hij. De nalatenschap van Lon gus bedraagt met inbegrip van dit geld min stens zes millioen vijfmaal honderd durend francs. Zes millioen. En Longus wilde de begrafenis der armen Dat is een zaak, die nu den erfgenaam aan gaat, antwoordde de notaris glimlachen i. Welke man, die zes miljoen ontvangt, zou het lichaam van zijn weldoener in den gemeen schappelijken kuil zien bijzetten. Wie een veilige gids wil hebben voor het doen van zijn St. Nicolaasinkoopen raadplege de St. Nicolaasannonces in dit nummer alsmede de lijst van adverteerders, opgenomen in de eerste St. Nicolaasbijlage en vervolgd in het hoofd- (AANVULLING). SLUISKIL. K. H. BOUVAIN, Orthopaedische en Chirur gische inr'phting. TERNEUZEN. J. BOERBOOMS, manufacturen. R. v. GREMBERGEN-DE DOELDER. Dames- en Heerenkapper, Nieuwediepstraat 105 P. MAAS, bonbons, borstplaat enz. Noord- straat. S. C. MANNAERT-GEERS, rijwielen, grama- foons, Radio, Axelschestraat. L. SCHALK, bloemenmagazijn, Noordstraat 97. G. J. WILL, bloemenmagazijn, VloeswJjkstr. ZEEUWSCH-VLAAMSCHE WASCH- en STRIJKINRICHTING lutionnairen zich voor een onderzoek door de regeering hadden verklaard en minister Terp stra, na te hebben betoogd, dat het niet opgaat bepaalde onderwijzers in een uitzonderingsposi tie te plaatsen, had toegezegd, dat aen onder zoek zou worden ingesteld naar het verband van salaris en behoefte over de heele lijn bij de onderwijzers, werd de motie rechts tegen links afgestemd. De heer van Wijnbergen heeft nog eens een lans gebroken voor de Katholieke Handels hoogeschool te Tilburg. Terwijl de Rotterdam- sche Handelshoogeschool van het Rijk een sub sidie krijgt van f 60,000, hoewel ze toch ook een particuliere instelling is, krijgt de Tilburgsche niets. Het is geen verstandige politiek het ge heele Zuiden van het universitaire leven ver stoken te houden. Een tegenstelling tusschen Noord en Zuid bestaat niet, zegt men. Die be wering bewijst, dat men de mentaliteit van het zuiden niet kent. In het Zuiden wordt wel degelijk gevoeld, dat men ten aanzien van het universitair onderwijs is achtergesteld. De Ka tholieken hebben op eigen kracht getracht daar Welnu, mijnheer gij zelf kunt de begrafenis regelen van Procustus Isidorus Hyacin talis Lon gus, die bij testament tot zijn algemcenen erf genaam heeft benoemd, sprak de notaris met een aandoening d^e hij met moeite beiwong. Mederic stond als van den donder govcoffen Hij herstelde zich echter weldra, en :,ijn met tranen bevochtigde oogen ten hemel slaande, mompelde hij: Longus, wees gezegend! Moge deze goede daad tot vergiffenis strekken voor al hetgeen gij hier op aarde misdreven hebt. Het lijk van Longus werd met de grootst mo gelijke plechtigheid ter aarde besteld, doch nie mand wist op w^ens last zulks geschiedde, daar ze ondanks alle aangewende moeite niet te weten konden komen, wie de erfgenaam was van zijn, naar het gerucht, fabelachtig groot vermogen. De notaris had namelijk, cp verzoek van Mederic, zich met al de beschikkingen be last, daar de jongeman het geluk dat hem te beurt gevallen was, voor eerst niet wereld kundig wijde gemaakt zien; alleen Columba cn haar vader werden daarvan onderricht en het huwelijk van de beide jongelieden op ,n maand later vastgesteld. Het spreekt van kelf dat Mederic's eerste zorg was de schuleischers zijns vaders op te roepen en hun vorderingen met den intrest tot den 'aatsten cent uit te betalen. Hij had zijn doel bereikt: de naam zijns vaders was in oere hersteld. (Wordt vervolgd). (9) mmim i Ter" n te Rn bu ltige c'^ën het n. raai in sge- mcr :nen Js ge- k. ver- :on^ ■an- 3ge- zich ich- jschfc zoo ter ïaar ueel na- :net uwe lge- Aar- Het e te Vil -S. aan !#- Opa. d. er. |n )ote den ton .1e n m- 4 ;an ook ede MP. en ■en Ier flt*t 30

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1