uwe Huid 1 Landb en Veeteelt 8urgerl. Standen weer spoedig zacht door t s IPkon - Ju meenteveldwachter verzoekt, wordt behandeld in comité-generaal. Na heropening der zitting leest de voorzitter nogmaals het request voor en waar niemand hierover meer het woord verlangt, deelt hij me de, dat B. en W. adviseeren afwijzend op het verzoek te beschikken, met als hoofdmotief be voordeel ,ng van een categorie van ambtenaren De gehouden stemming had tot resultaat dat het adres werd afgewezen met 5 tegen 2 stemmen. De voorzitter deelt mede, dat het in de be doeling ligt den Woensdag in de Paaschweek als kermisdag te doen vervallen en daarvoor in de plaats te stelicn den Zaterdag. De kermis zou dan beginnen Zaterdagmiddag 12 uur en du ren tot Zaterdagnacht 12 uur, terwijl Maandag en Dinsdag daaropvolgende de kermisdagen ge vierd zullen worden als naar gewoonte. Aldus het voorstel van B. en W. Met 6 tegen 1 stem, die van den heer Brak man wordt het voorstel van B.è en W. aange nomen. In verband met de aanschaffing van een mo torbrandspuit woidt besloten een geldleening aan te gaan van f 3000 tegen een rent a van ten hoogste 41/2 PCt. en een aflossing van f 300 per jaar met voorbehoud van vervroegde aflossing en de eerste f 300 af te lossen 31 December 1931. Begrooting 1931. Algemeene beschouwingen worden niet gehouden. Besloten werd, de jaarwedde van den bode- concierge te verhoogen tot f 225; hij moet dan ook zorgen voor de regeling der verlichting. Dat voorstel werd aangenomen met 5 tegen 2 stem men, n.l. die der heeren De Vlieger en De Mil- liano. Bij den post voor subsidie aan polilieschclen en cursussen (getracht zal worden in Zeeuwsch Vlaanderen W. D., een cursus te houden voor de gemeente- politie in wetenschappelijke speur kunst enz.) zal f 25 worden uitgetrokken. Aan de vereeniging voor wijkverpleging Grce de-Breskens zal een subsidie verleend worden van f 750. Op den vernieuwden ligger van wegen en voetpaden komt voor het voetpad, gelegen langs het z.g. Havendijkje. Voor onderhoud wordt f 20 besteten. Besloten wordt drie banken in 't plantsoen te zetten. De raming voor 3 banken bedraagt rond f 165. De laatste jaren is gebleken, dat de weg Groede-Oostburg veel aan onderhoud eischt, zoodat de geraamde bedragen niet voldoende bleken te zijn. De heer Brakman vraagt den voorzitter of het waar is, dat Groede wel mag betalen en betrekkelijk het beheer gevoerd wordt te Oost burg. Hij zou hierin een verandering wenschen De voorzitter beaamt de gestelde vraag, Groede betaalt der kosten en Oostburg \'3 gedeelte. Het beheer wordt door Oostburg ge voerd. De heer Brakman vraagt of het niet mo gelijk zou zijn van dien weg een Prov. weg te maken. Hierop antwoordt de heer Lombaard dat het idee, wat de heer Brakman oppert nipt nieuw is, en hierover meermalen is gesproken. Ook de voorzitter zegt dat zulks de aandacht van B. en W. niet is ontgaan, maar dat over dracht van dien weg aan de Prov. duurder zou uitkomen dan eigen beheer te houden. Na eeni- ge discussie wordt algemeen goedgevonden, den betrekkelijken post vast te stellen op f 1700 B. en W. stellen voor om tot verbouwing van het postkantoor over te gaan. De wachtkamer is veel te klein, deze zou vergroot kunnen wor den. De voorzitter legt den Raad een tweetal plan nen voor welke hij nader toelicht, waarna de Radd met algemeene st. besluit over te gaan tot verbouwing in 1931 en een bedrag hiervoor op de begrooting te plaatsen. Het Bestuur der Bijz. School heeft verbetering der bestaande speelplaats verzocht. B. en W. zijn het volkomen eens, dat de bestaande speel plaats verbetering behoeft, maar stellen toch voor "nipt op het plan der Bijzondere school in Des namiddags zond Longus vrouw Cagnotte naar Mederic, met de boodschap of hij eens bij hem wilde komen. De jonkman voldeed onmiddellijk aan het verzoek van den gierigaard. Ik ben zwak, zeer zwak, zeide Longus tot hem maar ik ben in het geheel niet ziek. Ik moest vandaag geld storten, en als ik dit niet doe, verlies ik veertien dagen rente, als gij mij een dyenst wilde bewijzen Gij kunt over mij beschikken, mijnheer, ant woordde Mederic. De vrek gaf den jongeman den sleutel van zijn geldkas, en wees er hem eenige papieren in aan, die hij aan notaris Clairvaux moest overhandigen; onder deze was ook de met iwar ten lak verzegelden omslag. Hoe! riep de notaris bij het nazien der pa pieren uit, is Longus zoo ziek, dat hij zijn testament gemaakt heeft! Hij verzwakt toch zeer spoedig. Een kolossale nalatenschap, hernam de no taris en geen enkele rechtstreeksche erfgenaam Longus zal stellig alles aan de verschillende ge stichten van ParUs vermaken. Gij zijt zeer met hem bevriend, niet waar, gelijk gU mU eergiste ren gezegd hebt? Of het juist vriendschap is, die i/k voor hem gevoel, kan ik niet met juistheid zeggen, hij boezemt mij in alle geval medelijden in. Zeg hem uit mijn naam, dat overeenkomstig zijn verlangen zal gehandeld worden. En uw huwelUk? Is uitgesteld totdat de schuldeischers mijns vaders voldaan zullen zUn. AFGESNEDEN VAN DE WERELD, als een ver laten eiland, ligt het gehucht Gzissek, temid den van de groote binnenzee in het Duitsche uverstroomingsgebied. te gaan, voor wat verder nog betreft een omhei ning en verharden van een gedeelte met grint Wanneer de speelplaats met tegels wordt ver- hard is in de behoefte ruimschoots voorzien en kan de luxe zooals de afrastering e.d. gevoeg lijk achterwege blijven. B. en W. stellen dan ook voor de bestaande speelplaats een weinig te doen vergrooten, zoodat een oppervlakte van pl.m. 142 vk. M. met tegels wordt belegd. Het hiervoor geraamde bedrag bedraagt rond f 365, 1 welk bedrag ook op de begrooting ip uitgetrok ken. Nadat nog eenige vragen werden beant- j woord werd de post goedgekeurd, onder ver plichting dat een vrije inschrijving naar dit werk wordt opengesteld. j De post onvoorziene uitgaven wijst een be drag aan van f 13,279. De begooting werd vastgesteld. Bij de rondvraag vroeg de heer Herman in lichtingen over slachtingen aan keuring onder worpen, die dus moeten geslacht worden in het abattoir. He mis ter oore gekomen, das in het abattoir slachtingen bestemd voor uit,ponden zijn verricht, waar het slachtdier alleen in het abattoir is geslacht en later het vleesch naar huis is vervoerd om daar uit te ponden. Hij meent dat dit in strijd met de verordening is. De voorzitter beaamt dit ten volle en zegt, met deze rnededeeling rekening te zullen hem den. Ook de heer van Haneghem vraagt in ver band met de Vleeschkeurijngswet, of het bij de wet dan wel bij plaatselijke verordening gere geld is, dat slachtingen voor eigen comsumptie minstens vier dagen voor de slachting moeten worden aangevraagd. Zoo dit bij verordening geregeld was, kon zulks wellicht tot het nemen van een ander besluit leiden. De voorzitter zegt dat de wet zulks eischt en hierin dus geen ver andering is aan te brengen, waarna de verga dering wordt gesloten. (Midd. Urt.) Eigenaren van iepeboomen, helpt mede de Iepenziekte te bestrijden. De directeur van het Staatsboschbeheer en de Inspecteur, Hoofd van den Plantenziekten- kundigen Djpnst, verzoeken ons opname van het volgende: Het ls bekend, dat de iepenziekte die nu al sedert verscheidene jaren in ons land en in het Westelijk gedeelte van Europa heerscht groote verwoestingen aanricht. Vele prachtige iepen lanen zijn helaas door deze gevaarlijke ziekte &.u Goed! zei de notaris, zeer goed! Mederic keerde naar Longus terug om hem den uitslag van zijn zending mede te deelen. Ik dank u, sprak de vrek, ik stel vertrouwen in u. Voortaan zal ik u met mijn zaken be lasten. Ik moet u nog iets toevertrouwen. Hier. onder mijn bed, staat een kistje, waarin i<k goud en bankpapier bewaar. Daar het mij niet meer mogelijk is winstgevende speculaties te doen, zou ik dat geld wel aan den notaris kun nen zenden, maar ik geniet slechts van mijn fortuin door een gedeelte daarvan dikwijls te zien en te betasten, en dit is het eenig genot, dat ik mij zelve gun. Gij ziet, welk een vertrou wen ik in u stel, maar maak er geen misbruik van, verstaat geAls men eens wist Mede ric er zijn menschen, die voor zoo weinig een misdaad begaan. Gij moogt het zelfs niet' aan Columba vertellen, ging hij voort, daar hij wist, wat er tusschen hem en Columba twee dagen te voren had plaats gegrepen. Zelfs niet aan Columba, ik beloof het u plechtig. Ik zal u mijn laatste levensvreugde te dan ken hebben Met behulp van Mederic, verliet de vrek zijn bed, nam een klein sleuteltje, dat aan een koord om zijn hals hing en gaf het aan den jongeman. Trek nu dat kistje onder mijn bed u\t, zei hij, en draai het slot open, druk dan op het zevende koperen knopje links van het slot en het zal openspringen; neem er nu de acten en bankbiljetten uit, laat het geld rammelen op dat ik er den klank van hoore; spreid het uit reeds verdwenen of ernstig geschonden en hoe- vele zullen er nog volgen? Er is geen land waar de iep in vergelijking met andere boomsoorten zoo veelvuldig voor komt als het onze. Hij beheerscht in hooge ma te het aan ons land eigen landschapsbeeld. Verkeerde men totvoor kort in het enzekere omtrent de oorzaak van de iepenziekte thans staat vast dat deze moet worden gezocht in een zwam welke j/n het hout woekert waardoor de boom meestal na eenigen tijd sterft. Aanvankelijk tastte men omtrent de wijze waarop de ziekte van den eenen boom op den anderen wordt overgebracht geheel in het dui ster thans is echter gebleken dat de iepenspint- kevers d. z. kleine kevertjes die zich onder Ioqezoadeq Mededeeling. (10) I 3<MlV de schors vooral van gevelde iepen maar rok van kwijnende of pas gestorven boomen voort telen bij het overbrengen der ziekte een zeer voorname rol spelen. Deze kevers hebben de gewoonte zoodra zij uj|t de schors komen aan jonge twygen van in de na- byheid staande ippen tc knagen, meestal in den top van den boom Iet is ge bleken, dat de kevers, wanneer zy uit de schors van aan iepenziekte lijdende of gestorven boo men kruipen, besmet zyn met infectieuse dee len van de ziekteverwekkende zwam en dat zij deze overbrengen op de wondjes, welke zU bijten in de schors van de twijgen der in de omge ving staande gezonde repen. Uit deze twijgen verbreidt de ziekte zich verder in den boom, waardoor de sapstrooming wordt belemmerd, hetgeen zich vooral by droogte uit in het ver dorren der bladeren aan de takken. De bestrijding van de iepenspintkevers, wel ke zteh gedurende de laatste jaren door de aan wezigheid van de tallooze gevelde zieke en ster vende iepen op ongekende wijze hebben ver meerderd, is derhalve voor het tegengaan der iepenziekte van groot belang. Indien men het aantal in ons land voorko mende iepenspintkevers kan beperken, zal dus op den grond, opdat ik het zie en er overheen loope Mederic gehoorzaamde aan den grysaard. Deze gijig op den grond zitten .en speelde met het goud, naarmate Mederic het voor hem op hoopte. Terwijl Mederic aan het ziekelijk verlangen van den ouden man voldeed, gevoelde hij in nige deernis met hem. Welk een hemelsbreed onderscheid bestond er tusschen de gierigheid van die beide man nen! Beden even zuijnig, verschilden zy door beweegredenen en doel; wat bij den eenen deugd was, was bij den anderen misdaad. Bekommerd met de verlatenheid van Longus, bleef Mederic den geheelen avond en nacht bij dien egoist waken en hem verplegen met een zelfopoffering, welke hij het recht niet had van iemand te verwachten. Den volgenden dag liet niemand van zijn huurders naar zijn toestand informeeren; al len hadden een afkeer van den meedoogen- loozen vrek; alleen Columba kwam beneden om haar diensten aan te bieden. De dokter, dien Mederic buiten weten van Longus had doen komen, verklaarde, dat hU niets voor hem kon doen, doch schreef hem, daar de zieke over benauwdheid begon te kla gen, een drank voor. Toen de vrek zag, dat er een recept werd ge schreven, vroeg hij of hij het geneesmiddel in de armen-apotheek niet kon laten klaarmaken Op het ontkennend antwoord, zei hij, het hoofd schuddende: Het zou mij toch niet baten. de kans op overbrengen van de ziekte op ge zonde boomen verm'jideren. Herkomt er dus op aan de boomen, die ree ïs een broedplaats voor iepenspintkevers vormen dat zijn de ernstig zieke en stervende exem plaren zoo spoedig mogelijk te vellen en de schors dadelijk onschadelijk te maken, zoodat de insecten, in welke ontwikkelingsstadia deze zich ook mógen bevinden, gedood worden. Bo vendien is het noodig alle overige iepen, die gevéld worden, dus ook de gezonde of de nog slechts in geringe mate door de iepenziekte aan getaste exemplaren, bij het vellen onmiddellijk van de schors te ontdoen, opdat zij géén broed plaats worden voor sp'jntkevers. Het onschade lijk maken van de schors kan het best geschie den door deze onmiddellijk na de velling te ver branden of ze desnoods, al dan niet met den stam, gedurende ten minste 3 maanden onder water gedompeld te houden. Bij een en ander moet er rekening mede wor den gehouden, dat van de iepenspintkevers ge durende den zomer meer dan één broedsel uit komt, soodat de kevers den geheeler^ zomer door verschijnen. Ter bestrijding van de iepenziekte i.s bij Ko ninklijk Besluit van 17 April 1930, Staatsblad Nr 141 bepaald dat de gebrulksgerechtigde van iepeboomen, welke door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw zijn aange wezen als stervende of reeds gestorven, ver- pl'pht is binnen een door dien minister te be palen termijn die boomen te vellen en de schors onschadelijk te maken, door deze, volgens de aanwijzingen van genoemden Minister, te ver branden of op andere wijze te behandelen. Daar het hier een nationaal belang geldt, wordt een ernstig beroep gedaan op den ge meenschapszin van alle eigenaren van iepe boomen in ons land om door het tijdig treffen van de hierboven omschreven maatregelen me de te werken aan de bestrijding van de iepen ziekte. TER NEUZEN (Nadruk verboden). Huwelijks-aangiften. 8 Nov. Eduard Snoek (van Kruiningen) 21 j. jm. en Maria Anna Meertens, 23 jaar jd. Huwelijks-voltrekkingen. 19 Nov. Josephus Verstraeten, 26 jaar jm. en Cornelia Hendrika Griep, 15 j. jd. 20 Nov. Henderikus ten Hove, 26 j., jm. en Maria Pieteruella Wilhelmina van Doeselaar, 20 j., jd Geboorten. 18 Nov. Jozias Jan, zoon van Adri aan Tollenaar en Cornelia Janna Wolfert. 2G Nov. Neeltje Janneke en Josephus, d. en z. van Henri Godfried Josephus Koch en Maria Eli sabeth Veerman. Overlijden. 16 Nov. Jacobus Hamelink, 70 j., echtg. van Florentina Maria van Driei. ZUIDDORPE. HGeboorten. 13 Oct. Laurent Karei Marie zoon van Franciscus van Megroot en Margaretha Versyp.. 23 Oct. Arsein Theodorus, zoon van Phi lemon Joseph Wullems en Anna Maria Bracke 27, Lucien Theophilus, zoon van Petrus Leonar dus Talboom en Maria de Bock. 28. Emmy Al- phonsina, dochter van Arthur Herman en Ger mania van de Vyver. Overlijden, 18 Oct. Een als levenloos aange geven kind van het vrouwelyk geslacht van Leonardus de Jaeger en Margaretha Gijstfl. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 9 Oct. Cornells Schie man (van Axel), 22 jaar jm. en Elizabeth Neel tje Willemsen, 20 jaar jd. 30. Jan Verhelst ivan Hoek), 22 jaar jm. en Jacomina Pieternella Sa ra Willemsen, 21 jaar jd. Huwelijks-voltrekkingen, 2 Oct. Adriaan Nys sen, 25 jaar jm. en Jacomina de Mul, 22 jaar jd. Aarmout de Bruyne (van Terneuzen) 24 j. jm. en Pieternella Dieleman, 24 jaar jd. 9. Jaco bus Willem van der Hooft, 28 jaar jm., en Jan na Geertrufyla de Feyter, 23 jaar jd23 Oct. Cornelis Schieman (van Axel) 22 jaar jm. en Elizabeth Neeltje Willemsen, 20 jaar jd. Het zou u £n ieder geval verlichting verschaf fen. Hoeveel zou het moeten kosten? Drie francs. Het is niet noodig, hernam Longus, ik houd er niet van drankjes in te nemen. De grysaard was volkomen bU zUn verstand. Hij wilde den koers van de beurs weten, sprak over de meerdere of mindere waarde van sommige spoorweg-aandeelen en onderrichtte Mederic, welke hy koopen moest of nipt, als hij zyn geld in aandeelen wilde steken., Na zich geruimen tyd op die wUze met den jongeman te hebben bezig gehouden, scheen hij in te sluimeren. Columba gaf Mederic te kennen, dat zij bij Longus zou waken, waarop, de jongeman naar boven ging om wat rust te nemen. Columba knielde voor het bed neder en be gon te bidden. Toen Longus ontwaakte en het meisje ge knield voor zyn bed zag liggen vroeg hij haar met een zeker spottend medehjden. Zoo! gelooft gy daaraan? En gy, mUnheer? Ik! Men heeft er my nooit veel over gespro ken en ik heb ook weinig tyd gehad om er aan te denken. Hemel, hel, eeuwigheid louter sprook jes, waarmede de onnoozelen zich om den tuin laten leiden! Geld! daarom is het iedereen te doen, dat is de drUfveer van alle handelingen, van (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 6