De Zeeawsche Koerier Vrijdag 28 November 1930 I Tweede Blad. let Geheim van den Voddenraper. I ÜL Prooincienieuws. Brandwonden Kloosterbalsem M ▼an 45e üaargang. No. 3698 FEUILLETON. m. Ingezonden Mededeellng Geen goud zoo goed" :<§- 1 AXEL. Gemeenteraad. De gemeenteraad vergaderde Donderdag in voltallige zitting. Hoofdzaak was de begrooting, die dan ook, ondanks de voorafgaande sectie-vergaderingen nog danig onder het mes genomen werd. Aller eerst werd geprotesteerd tegen het feit, dat op de begrooting reeds de verhoogde saiarisrege- iing was gebracht van den burgemeester, secre taris en ontvanger, terwijl deze nog niet eens is goedgekeurd door de Kroon en het zelfs niet vast staat, of deze goedkeuring zal volgen. B. en W. namen de cijfers terug en lieten de sala rissen ongewijzigd, terwijl de verhooging op rn voorzien werd geboekt iin afwachting van de beslissing van Ged. Staten. Een tweede struikelblok was het voorstel /an B. en W. om een derden ambtenaar aan te stel ien met diploma en op een jaarwedde van f1300 Werd eenerzijds overbodig geacht een ambte naar meer aan te stellen, anderzijds werd betoogd, dat als B. en W. die noodig achten, dit college dan voor een gediplomeerd ambtenaar f 1300 salaris durfden bepalen, terwijl men voor den secretaris f 4600 zet. De post werd ver worpen met 7 tegen 4 stemmen ondanks krach t'ge verdediging van B. en W. Een verzoek van twee ambtenaren ter secre tarie om verhooging van salaris werd niet ge steund door B. en W. Ook de raad beschikte afwijzend. Verworpen werd een post van f 10 als contri butie voor de vereeniging van burgemeesters en secret., nu men toch lid was van de vereeni- 'ing van Nederl. gemeenten. De kwestie van nde steunregeling ondervond ook critiek, omdat men het betreurde, dat de menschen naar het armbestuur werden ver wezen. Verzet ondervond ook een post van f 10 000 voor verbouw van het stadhuis. Men achtte dit weggegooid geld, omdat men ;ater toch tot een nieuw gebouw zal moeten overgaan. Tenslotte werd de post teruggenomen n besloot men te wachten tot betere tijden en dan een ontwerp te vragen voor een nieuw stad huis. De begrooting werd aangenomen met 9 st. :egen 2 die uit protest tegen de salarisregel'jng n de periodieke verhooging van de begrooting tegen stemden. (De heeren 't Gilde en Claes- sens. In deze vergadering werd ook nog besloten tot iet inrichten van een woonwagenkamp buitan Ie kom der gemeente. De gemeenterekenj,hg werd na onderzoek goedgekeurd onder opmerking, dat vooral in take drukwerk en kantoorbehoeften veel te veel buiten de gemeente wordt betrokken. Voorlezing werd gedaan van drie brieven ge- da teerd 8 Nov. 130 van den heer W. A. den 3oggende in zijn kwaliteit als gemeente-ont- anger gericht aan den Raad De eerste bevatte oen excuus voor den onbehoorlijken toen, waar >p hij had medegedeeld de administratie van iet Grondbedrijf niet langer meer te zullen oeren. (Terloops zij meegedeeld, dat als gevolg daar 'an het Grondbedrijf is opgeheven en de admi ïistratie bij het gewone secretariewerk is ge- Naar het Fransch van RAOUL DE NAVERY. 141) Op zekeren avond vroeg hij hem op een toon dien hij onverschillig poogde te doen klin gen. En hoe gaat het met uw buurmeisje? Tamelijk slecht, antwoordde Mederic. Zij zingt toch nog? Hoe langer hoe minder. Is haar leven in gevaar? - Voor zoover ik weet, niet. Ik had gedacht, hernam de vrek langzaam, dat gij voornemens waart dat meisje te hu wen. Mederic legde zijn pen neer. Wilt gij mijne geheipiste rgedachten kennen, mijnheer? vroeg hij. Ja, antwoordde de vrek, naderbij sch d /^de, hetgeen niemand weet, hetgeen gij alleen ge voelt, Spreek onbeschroomd, ik stel belang in u, gij zyt het eenige wezen op de geheele we reld, voor wien \k vriendschap gevoel en mis schien zou mijn raad u van nut kunnen wezen. Uw raad. Ook gij zaudt mSj misschien aan baden, dat ik meer uitspanning moet nemen, doch er is een stem in mij, die luider spreekt dan alle andere stemmen, die mij aanmoedigen WATERSNOOD ROND BRESL AU. Het wassende water van de Oder heeft de omgeving blank gezet. Als 'n bergbeek stroomt het 't laag gelegen park der voorstad binnen. van Breslau voegd, zoodat het financieele gedeelte nu toch ïi handen komt van den ontvanger, corresp) De tweede brief bevat een verdediging van hetgeen in de raadszitting was gezegd aan gaande de verminderde borgstelling. En dè derde eveneens een weerspreken van medegedeelde feiten in de desbetreffende ver gadering, met dankbetuiging voor de regelng, dat met 1 Jan a.s. het kantoor van den ontvan ger niet meer ten huize van dien ambtenaar, maar op het stadhuis zal zijn. Het schrijven wordt voor kennisgeving aan genomen. De voorzitter wenschte er niets op te zeggen, terwijl de wethouders zeiden, dat de verhouding er door dijp correspondentie niet op verbeterde. Voor de rondvraag deelde de Voorz. nog me de, dat van de P.Z.E.M. een schrijven was geko men waarin werd medegedeeld, dat van de 35 aansluitbare landbouwers in den Beoostenblij- polder met Kijkuit en Capelle polder er slechts 6 waren welke een garantie hebben gateekend van f 7.50 per H.A. zoodat van electrificatie van dat gedeelte der gemeente niets komen kan. Aangaande de nieuwe belastingregeling (40 opcenten voor personeel en 70 voor fondsbeias- ting) gaven Ged. St. in overweging die cijfers te wijzigen resp. in 70 en 50, omdat er dan een zekerder opbrengst is. De Raad was «liar ech ter niet voor te vinden en handhaafde de cij fers. Besloten werd een motie te zenden aan de regeerjag met verzoek alle landbouwproducten uit Sovjet Rusland te weren. (Miód. Crt.) GROEDE. Gemeenteraad.. Vorige week vergaderde de raad. Goedgekeurd wordt het verzoek van de Mij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in W. Z.-Vl., van gemeentewege evenuteele ïinanciee- len steun bij het vangen en vernietigen der nes ten van den bastaardsatijnvlinder. Ingekomen was een schrijven van den Com missaris der Koningin in Zeeland waarbij hij, naar aanleiding van een gezonden missive door de veeeniging Neerlands Stedenschoon in^het Holland Huis te Brussel, te kennen geeft te sympathiseeren met het streven dier vereeni ging teneinde Neerlands Stedenschoon n net buitenland bekend te maken. De vereeniging vraagt van de gemeente voor het eerste jaar een bijdrage van f 15 en verder f 10 per jaar. B. en W. stellen voor dit schrij ven voor kennisgeving aan te nemen, waartoe de Raad met algemeene stemmen besloot. (II) om van het leven te genieten. Gij kent mij, mijnheer Longus; sinds vijftien jaar zijt gij ge tuige van mijn manier van leven, deze kan in één woord uitgedrukt worden: werkeni Werken van den morgen tot den avond, van den avond tot den morgen Maar mij beoordeelen naar de gerechtigheid van mijn gedrag, hebt gij niet kunnen vermoeden dat ik ijn het diepste mijns harten het geheim mijner jeugd verborg. Hoewel begraven onder de asch van een ver vroegden ouderdom is mijn hart nochtans niet onvatbaar gebleven voor liefde. Steeds heb ik tegen dat gevoel gestreden, het met geweld onderdrukt; ik behoef slechts één woord te spre ken en Columba wordt mijn echtgenoot?, maar dat woord zal niet over mijn lippen komen. Er zijn wel oogenblikken geweest, waarin de moed mij ontzonk om nog langer zulk een le venswijze te leiden, maar deze moedeloosheid was slechts voorbijgaande, want ik zeide tot mij zeiven, dat ik nog op verre na geen geld ge noeg vergaard had, en met vernieuwden ijver hervatte ik den arbeid. Ik zou Columoa gaarne huwen, maar er is één ding, dat ik bo^e Co lumba Ga voort, ga voort, sprak Longus met belang stelling. Gaarne zou ijc alles rondom mij ve.'/o.meld hebben wat het oog bekoort, den geest verheft en het hart verwarmt. Ik zou gaarne vreemde landen gezien, verre reizen gedaan hebben, maar door een samenloop van omstandigheden heb ik op zestienjarigen leeftijd een besluit ge nomen, dat aan al die plannen een einla maak te. Van aard was ik niet schraapzuchtig, van zijn pijnlijk en duren lang omdat de huid vernield is. Akker's Kloos terbalsem er op verdrijft dadelijk de pijn, doet de blaren verdwijnen en een gave nieuwe huid groeien. dat oogenblik af ben ik het door mijn wils kracht geworden. Gij, mijnheer Longus, hebt u altijd, van jongs af onweerstaanbaar tot het behandelen van geldzaken aangetrokken ge voeld, gelijk gij mij zelf gezegd hebt, terwijl ik daarentegen mij nooit daarmee heb bezig ge houden vóór den dag, waarop ik mijzelven de verplichting oplegde zooveel mogelijk geld te verdienenIk ben spaarzaam uit beginsel, mijn wil heeft mij tot een gierigaard gemaakt. Sinds den dag waarop ik de waarde van het goud heb leeren kennen, heb ik het willen be zitten. Ik heb alles verduurd, alles geleden, steeds gesterkt door de hoop: gij zult veel geld vergaren! Ik berekende nauwkeurig den prijs van een vel schrijfwerk, ik kromp mijn dagelijksche uitgaven in om maar meer geld bij een te schrapen en te midden mijner ontbevin gen en van mijn gebrek, was ik gelukkig wan neer ik bedacht, hoe mijn vermogen vermeer derde door eiken stuiver, dien ik op mijd onder houd uitspaarde. Geld ophoopen, tusschen mijn vingers dat me taal zien glinsteren, dat is mijn doel, mijn ge luk, mijn belooning geweest. Ik zing niet, ik speel niet, ik leef alleen. Op hetzelfde portaal als ik, woont een braaf meisje, dat mij tot echt genoot zou nemen en ik kan en wil dit niet wor den. Zoo sprekend, sprong Mederic op. In zijn oogen flikkerde een somber vuur, doch weldra vulden zij zich met brandende tranen; een bit tere droefheid overstelpte zijn ziel bij de ge- adchte aan al het lijden dat hij doorstaan had en hem nog te wachten stond. Verder werden nog voor kennisgeving aan genomen: een schrijven van Ged. Staten van 10 Oct, jl. N, 244, waarbij de jaarwedden van de ambtena ren van den Burgerlijken Stand met ingang van 1 Januari a.s. nader door hen zijn vastge steld. Het adres van den Nederl. Bond van Gem. Ambt. afdeeling Zeeland, met verzoek, de aan- vangsjaarwedde en de maximum wedde van den ambtenaar ter secretarie te willen herzien Zal i;n de volgende vergadering worden behan deld. De vaststelling van de rooilijn langs den z.g. nieuwen weg, wordt op verzoek van Ged. St. ingetrokken. Met algemeene stemmen wordt besloten ad- haesie te betuigen aan het adres van het co mité voor Verkeersverbeteringen van en naar de Zuid Hollandsche en Zeeuwsche Eilanden en West-Brabant, gezonden aan den minister van Waterstaat. M. a. st. wordt ingewilligd een verzoek van het Departement Groede van het Nut van het Algemeen om gebruik te mogen maken van een lokaal van school A tot het geven van een cursus in handenarbeid, waarvoor veel animo blijkt te bestaan. Met algemeene stemmen wordt besloten aan Ged. Staten ontheffing te vragen van het be paalde bij art. 195 sub 2 der L. O. wet 1920, zijn de het onderwijs in lichamelijke oefening. Ingekomen was een ades van den Algem. Bond van Politiepersoneel in Nederland waarbij hij den Raad om premievrij pensioen voor den ge- Longus had hem stilzwijgend aanhoord. Toen de jonkman ophield met spreken, reik te hij hem zijn ontvleesde hand. Gij zijt sterker dan ik, sprak hij, want gij weerstaat aan een gevoel uws harten, dat ik nooit gekend heb. Moed gehouden, moed ge houden, herhaal het u, wat ik bij mijn eerste bezoek tot u gezegd heb: Gij zult millionnair worden Met deze woorden verliet Longus den jonk man. In zijn woning teruggekeerd, stak de grijs aard een klein lampje aan, nam een vel ge zegeld papier en begon te schrijven. I Toen hij gedaan had, schoof hij het vel in een grooten omslag, verzegelde die met zwart lak, en schreef er op: Dit is mijn testament Onder dezen volzin, plaatste hij het adres van den notarp Clairvaux. Sinds dit bezoek bij Mederic, verzwakte Lon gus snel. Hij was niet ziek. Geen enkel orgaan onder ging een merkbare verandering; maar het le ven week uit zijn perkamentachtig lichaam. Toen de woekeraar op zekeren morgen zich lang over zijn gewonen tijd nog niet beneden had laten z\en, ging de portierster naar boven. Zij vond hem half bewusteloos in zijn bed liggen; hij was te zwak geweest om op te staan Hij verbood uitdrukkelijk een dokter te gaan halen, beweerde slechts een verkoudheid ge vat te hebben, en liet haar een zweetdrankje gereed maken, dat echter den gewenschten uit Llag niet had. en, g iger II KT TE IT (9) •ter- rn te 1. en be- stige ijjpn het ;n. naai i in sge- .mer men j.1S ge- ik. iver- con-^ >an- ege- zich iich- jischt I zoo 1 ter naar :ueel na- met ïuwe ilge- Aar- Het ren- locii e te ÏS. aan - aiii- Vin opa. d. 5 4n )Ote den aar ten ien in- .-an iok ede '>P. en en Ier Oct

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 5