Voor allen die Sukkelen Mijnhardt's Laxeert&bletten Marktberichten Prooincienieuws. Sport on Spel. Jtandelsberichten Landb en Deeleell Gemengd JTteuws. Uit het Binnenland. Uit het Buitentand. Ingeiontfeu Meaedeeling O) SLUISKIL. Bekerwedstrijd Biljartclub O. B. K. Door deze club is een bekerwedstrijd uitgeschreven voor hare leden te beginnen op Donderdag 27 November a.s. 's-avonds 7 uur (clublokaal) A. J. de Krijger. Behalve een beker zijn nog een tweetal prij zen te behalen n.m. een armbandhorloge en gordel. Deze prijzen zijn geschonken door den voor zitter der club den heer K. Bouvain. Ook verlaging van den broodprijs. Door de bakkers is ook hier de broodprijs verlaagd en gebracht op 15 cent per 8 ons. Enkele werklieden aangenomen. Door de di rectie der cokesfabriek, zijn enkele werklieden aangenomen. Men ziet nu des morgens verschil lende reeds werklooze arbeiders aan de poort pos ten, om mogelijk ook aan den arbeid te komen. We zagen dezer dagen reeds een 60-tal staan. Wel een bewijs, dat de werkeloosheid zich ook in ons gewest begint te vertoonen. TER NEUZEN. N.V. „Scheldeveem". Met de Staatscourant van 24 November zijn verzonden afdrukken van de akten betreffende de N.V. „Schelde veem" te Ter Neuzen. Broodprijs verlaagd. In deze gemeente is de broodprijs verlaagd en gebracht van 16 cent op 15 cent per wit brood van 8 ons. AXEL. De jaarmarkt. De jaarlijksche markt is Maan dag uiterst stil verloopen. De aanvoer was ge ring, de handel slap. PHILIPPINE. Verlaging broodprijs. In deze gemeente is de broodprijs met 2 cent per 16 ons verlaagd. HULST 12V£-jarig Priesterfeest. Dinsdag jl. vierde de Zeereerw. heer A. J. Brouwers, rector van het Pensionaat „St. Joseph", alhier, zijn 12V2-jarig priesterfeest. Ten 9 uur droeg ZijnZeerEerw. in de kapel van het Pens'pnaat een plectige H. Mis op met assistentie van den ZeerEerw. Heer Rector A. van Jole en den ZeerEerw. Heer E. Doens. Pas toor der op te richten St. Teresia-parochie te Heikant. Om half elf vond een felicitatie plaats dooi de Pensionaires, waarbij den jubilaris een bloemstuk werd aangeboden benevens een zil veren koffie- en theeservies. Vervolgens voer den de Pensionaires gymnastische oefeningen en reidansen uit, terwijl ti<en der kleinsten een voordracht hielden. Z.Eerw. sprak een hartelijk dankwoord tot de kinderen, waarna zij werden onthaald en den dag verder genoeglijk door brachten. Des avonds werden zijn op een kin derfilm vergast. Talrijk waren voorts de telegrafische en schrif gelijke gelukwenschen. die de in wijden kring bekende en geachte jubilaris mocht ontvangen Notarieel examen. Geslaagd te 's-Gravenha- ge voor het derde deel van het notarieel exa men, de heer G. J. van Campen te Hulst. Dienstjubileum. Maandag 1 December a.s., zal het 25 jaren geleden zijn dat de heer Cor nells van de Lavoir in dienst trad bij de firma Prudent de Moor, alhier. Felix Timmermans. Voor den St. Jozefskr>,ng heeft Felix Timmermans op Maandagavond voor een dicht-bezette zaal gesproken over het ontstaan zijner werken. R. K. W. V. Maandagavond hield de R. K. W. V een vergadering in het St Aloysius-patronaat alwaar de heer M. C. Geerts voor een 120 tal leden het woord voerde over de circuiaire, die Ged. Staten voor eenogen tijd aan de gemeen ten zonden, betreffende de gemeentelijke steun regelingen welke ondergebracht moeten worden bij het burgerlijk armbestuur, alsmede over de behoefte aan woningbouw in onze gemeente. De geestelijke adviseur, Pastoor E Doens spoorde de arbeiders tot retraitebezoek aan. HONTENISSE. Aangehouden. De maréchaussée heeft aange houden den 19-jarigen werkman P. P. te Bosch kapelle, die er van verdacht wordt zich op 16 dezer te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een geldsbedrag van ruim f 250 aan bank papier en zilvergeld uit een kast in de woning van den caféhouder B. aldaar. »-•***• CLINGE. R. K. Kiesvereeniging. Zondag jl. werd door de R. K. Kiesvereeniging alhier een propagan- davergadering gehouden. Als spreker trad op de Edelachtb. heer P. Geirnaerdt, burgemeester van St. Jansteen. Tot voorzitter werd gekozen de heer Alf Lansu. Voorts werden tot bestuursleden geko zen de dames M. Colsen, J. Laureijs en de hee- ren M. v. d. Bom, C. L. Lansu, E. v d Branden en L. Vermeerssen De vergadering wees als vertegenwoordiger ter algemeene vergadering van den Statenki es- kring Hulst op 30 November as. aan burge meester J. W. Vien'jngs. NIEUW NAMEN. Kiesvereeniging. Zondag had in Leo XIII een algemeene vergadering plaats van de R. K. Kiesvereeniging. De contributie werd gebracht op 25 cent per persoon, voor minvermogenden op 15 cent. Besloten werd in een volgende ver gadering een spreker te doen optreden Broodprijs verlaagd. De prijs van het brood is alhier met 2 cent verlaagd. WATERLANDKERKJE. Gemeenteraad. Maandag vergaderde de raad De heer H. Wijffels was wegens ziekte afwezig. Een adres van den arbeidersbond om steun voor werkloozen, werd voor kennisgeving aan genomen. Besloten werd om weer voor twee jaar ont heffing aan te vragen tot het geven van li chamelijke oefening. De raad besloot m.a.s. om het "gemeentelijk electriciteitsnet aan de PZEM over te dragen voor de som van f 3500. Met 3 van de 5 stemmen werd benoemd tot gemeentegeneesheer de heer I. Buskop, arts te Oostburg. 2 stemmen waren uitgebracht op den heer A. C. Brouwer te IJzendijke. Besloten werd om aan de telefooncelhoud ster haar toegezegde vergoeding uit te betalen met terugwerkende kracht tot 13 Juni 1930. HOOFDPLAAT. Naar de Missie. De Eerwaarde Zuster Hilde- gardis, in de wereld mejuffrouw M. Schram van Hoofdplaat, zal einde dezer maand naar de Mssip van Curasao vertrekken. BOSCHKAPELLE. Raadsvergadering. Alle leden zijn aanwezig; één vacature, voorzitter burgemeester J. Truij- man. De notulen worden ongewijzigd gearresteerd. Punten van behandeling: I. Ingekomen stukken: 1. Van Ged. St. de jaarwedderegeling van de ambtenaren van den Burgelijken Stand. Deze is vastgesteld voor den heer J. Truijman (bur gemeester) op f 20 en voor den secretaris op f 210. 2. Br'.ef van de PZEM, dat door haar de nog in voorraad zijnde magazijngoederen van het Electrisch bedrijf zijn gewaardeerd op f 1212,61 De heer Stallaert vraagt hoe B. en W. over dit aanbod denken. De voorzitter antwoordt, dat 't college advi seert dit aanbod te aanvaarden, de geschatte waarde wordt voldoende geacht. Alle leden vin den dit goed. 3. Brief van de PZEM, waarin wordt medege deeld dat de berekening van 41 c. per KWU voor lichttarjef op een vergissing harerzijds be rust, dit moet zijn 39 c. per KWU. Het teveel betaalde zal worden gerestitueerd. 4. Van den heer Streefkerk bericht, dat de PZEM bereid is de aangevochten 800 verplichte branduren der straatlantaarns a 38 c. per KWU terug te brengen op 400 branduren a 47 c. per KWU. De voorzitter bepleit aanneming van dit aan bod. Men zou alsdan enkele lichtpunten meer aanbrengen van mindere lichtsterkte om zoo doende aan het bepaalde aantal uren te ko men, de straatverlichtinng zal hierdoor veel verbeterd worden. Op de vraag van den heer Bun hoeveel de straatverlichting vroeger kostte, antwoordt de voorzitter, dat deze kosten gemiddeld f 200 per jaar beliepen, doch bij dit nieuwe aanbod on geveer 300. De heer Koster vraagt of bedoeld wordt 400 branduren van lampen van 50 of van 75 capa citeit, spreker meent dat hiernaar toch wel een berekening van de kosten kan gemaakt worden. De heer v. d Wielen stelt voor het aantal branduren op 500 te bepalen, doch voor net zelfde jaarlijksch bedrag, dus dat de stroom- prijs van 47 c. per KWU wordt verlaagd op 38 c. Op de vraag van den heer Koster over hoe veel jaar het contract loopt, antwoordt de voor zitter, dat dit op tien jaar jg bepaald. De heer Koster meent, dat men eerst diende te probeeren hoe de verlichting werkt, het zou wel eens kunnen blijken, dat een tienjarig con tract te lang was. De heer van der Wielen zou vijf lampen bij willen plaatsen; bij 't totaal der lampen zou den er dan tien moeten zijn van 75 sterkte en de overige van 50 en dan 500 branduren a 38 c. per KWU. De heer Koster stelt voor het aanbod van de PZEM nl. 400 branduren a 47 c. per KWU te aanvaarden, doch den tijdsduur van 't con tract terug te brengen op drie jaar. Dit wordt aangenomen met drie stemmen vóór, twee tegen en één onthouding. 5. Bericht van de PZEM, dat als meteropne- mer voor beide gemeenten Boschkapelle en Stoppeldijk is aangesteld Serrarens te Stoppel dijk en als electricien J. Mangnus te Boschka pelle. II. Wijziging Belastingverordeningen. De voorzitter deelt mede, dat er een ambte naar der Provinciale Griffie is hier geweest ter bespreking hiervan. Op de begrooting is er een tekort van f 8700, welke dienen ingehaald te worden door wijzi ging der belastingverordeningen en wel in dier voegS, dat de 30 opcenten op de fohdsbelasting worden gebracht op 100 en die van de perso- neele belasting van 120 op 200. Er zullen alsdan nog éen paar duizend guldens te kort wezen, welke men op een andere wijze zal zien te vin den. De heer Bun verwondert er zich over, dat er het vorige jaar slechts een tekort was van f 1000 en nu van f 7000. De voorzitter haalt verscheidene oorzaken aan, waardoor "dit is teweeggebracht, zoo onder andere de onverwachte navordering van de ge meente Zaamslag; verder had men de gemeen te-inkomsten geraamd op f 20,000 en er blijkt slechts f 13,000 binnen te komen enz. Over dit teere punt ontspon zich een lang durige en hier en daar verwarde niet te vol gen discussie. De voorzitter geeft de verzekering, dat Ged. St. terdege op de hoogte zijn van den penibelen toestand dezer gemeente, doch raadt aan bo venvermelde wijzigingen te aanvaarden, waar door wij blijk geven van goeden wil te zijn, hetgeen ook niet zal nalaten bij Ged Staten een goeden indruk te vestigen. De heer Stallaert kan zooveel vertrouwen niet stellen ijn Ged. St., er wordt wel veel be loofd maar weinig gedaan. Spr. weet niet waar het vandaan moet komen bij de belastingbe talers. Is het gewenscht, gaat spreker voort, dat 20000 boeren optrekken naar Den Haag om aldaar hun belangen te bepleiten, noodiger is het, dat 20000 raadsleden opgaan naar Ged. Staten. Over het voorstel van B. en W. om de be lastingverordeningen in den geest als boven vermeld te wijzigen, staken de stemmen. Te gen stemden de heeren Stallaert, Koster ,en Bun, vóór mej. van Eerdenburg, van Damme en van der Wielen. Hiermede was de agenda afgehandeld en daar van de rondvraag niemand wenschte ge bruik te maken, sloot de voorzitter de verga dering. DE MAASBODE, de grootste en beste courant van Nederland bevat voor „elck wat wils" Voetbal Z. V. B. Programma voor Zondag 30 November 1930 le Klasse B. Breskens-Terneuzen 2, 2 uur (Odem) Hulst 2-Clinge, 2,30 uur (Remery) 2e Klasse B. Oranje-Hontenisse, 2,30 uur (Huybrechts) Graauw-Terneuzen 3, 2,30 uur (Rocveis) 2e Klasse C. Phivo-Breskens 3, 2,30 uur (Vellekoop) 3e Klasse B. Clinge 2-Koewacht, 2,30 uur (Moorthamer) S.T.E.E.N. 2-Fratelli, 2,30 uur (Kint) Stoppeldijk-Sassche Boys 2, 2,30 uur (Aarssen Stoppeldijk-Sassche Boys II De Sassche reserves brengen Zondag een be zoek aan Stoppeldijk. Deze laatste blijken toch niet onoverwinnelijk te zijn, daar zij 16 Nov. jl. te Hontenisse een flinke nederlaag opliepen, Als de Boys spelen als tegen Steen komen de puntjes zeker naar Sas, waardoor de Sasse- naars hun positie aanzienlijk zouden verbete ren. TUUR DE SUPPORTER. Faillissementen. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken: 19 Nov. Cornells C. Stols, landbouwer, Lchore. R.c. Mr J. H. Bybau. Cur Mr. J. F van Delnse, Middelburg Protestvergadering in Den Haag. Men schrijft ons: Er zijn in de laatste weken circulaires ver spreid en advertenties in de bladen geplaatst voor een protestvergadering in Den Haag, op geroepen door een Comité van Actie, waarvan de heeren Mr. Waghto en J. A. Baars ïespec- tievelijk voorzitter en secretaris zijn. De laatste is redacteur van de Fascistische Bezem. Als spreker zal o.m. optreden de heer Braat, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor de Plattelandersbond. Hieruit blijkt, dat we hier te doen hebben met een politieke actie, die door een protest vergadering voor ontevredenen de aandacht op zich tracht te vestigen. De georganiseerde landbouw staat hier ge heel buiten, zoodat ook den landbouwers wordt aanbevolen om zifch van deze actie geheel te onthouden. Een dergelijk optreden toch kan slechts de georganiseerde actie van de land- I bouworganisaties schaden, j De crisisvergadering te Goes, die door 1600 personen is bezocht en door meerdere in andere provincies zal gevolgd worden heeft voldoende bewezen j|n welke richting we moeten gaan. Er moet een krachtig eenheidsfront gevormd wor den door de landbouworganisaties, die pl.m. 160,000 leden omvatten. Iedere politieke actie op de wijze als door Braat en consorten is op gezet, zal de boerenbelangen alleen kunnen schaden. Wanneer er naar Den Haag moet wor den gegaan dan onder leiding van onze eigen voormannen, wanneer dje daarvoor de tijd ge komen achten. Ingezonden Mededeelipp (10) met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. Wasch niet met benzine. Maandagochtend is ten hujze der familie A. van de Valkenboschkade een érnstig ongeluk gebeurd, dat echter beter is afgeloopen, dan het zich aanvankelijk liet aanzien. Een 22-jarige dochter van den heer A. was bezig met het wasschen van een jurk in wasch benzine. Zij kwam daarbij te d^cht bij de oran- aende kachel, waarop de benzine in brand vloog en ook de kleeren van het meisje vlam vatten. Haar vader kwam dadelijk te hulp, met het gevolg echter, dat ook zijn kleeren in brand ge raakten. Slechts met de grootste moeite gelukte het de vlammen te dooven en toen bleek, dat bei den ernstige brandwonden hadden bekomen. De heer A. en zijn dochter werden naar het Roode Kruis ziekenhuis vervoerd. Daar bleek, dat de verwondingen van het me'sje van zoo- danigen aard waren, dat opneming in het zie kenhuis noodzakelijk was. De heer A. echter kon, na verbonden te zijn, weer naar zijn wo ning terug keeren. Van de locomotief gevallen. Op het baanvak Ter Neuzen—St. Nicoiaas van de Spoorweg Mij. Ter Neuzen—Mechelen is bij Clinge (B.) Zondagavond een hulpcon ducteur van de locomotief gevallen. Hij kwam zoodanig terecht, dat hij een schedel- en rugge graatfractuur bekwam. Hij is naar een zieken huis overgebracht. Men denkt aan kwaadwillig heid. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Waarom vergeet men in Zeeuwsch-Vlaanderen Het misdeelde Nederlandsche kind? Zeven jaren reeds verschijnen er weldadig heidspostzegels, tegenwoordig bovendien Prent briefkaarten, ze worden verkocht van 10 Dec- tot 10 Jan. De opbrengst komt ten goede aan alle ver- eenigingen die zorgen voor zieke, zwakke, blin de, doove, doofstomme, gebrekkige, achterlijke, verwaarloosde en misdadige kinderen. Ruim 350 instellingen van alle gezindten dee len in de winst, verleden jaar kon ruim 160.000 gulden worden uitgekeerd. Met enthousiasme wordt door medewerkers en comité's voor d',t doel gewerkt in meer dan 300 plaatsen van ons land. Maar niets in Zeeuwsch-Vlaanderen Tever geefs trachtten wij hier medewerking te vinden Slechts de kantoren van Ls. van Waesberghe Janssen voeren actie. Is er in andere plaatsen niemand die wil deelnemen aan dit nationale werk van Welda digheid? Is er niemand die bereid is zich één maand lang een beetje in te spannen voor het Misdeel de Kind? Is er niemand die daarvoor reclameplaten wil verspreiden? Er s n'pmand die voor Kerstmis cn Nieuw jaar Weldadigheidspostzegels en Prentbrief kaarten voor het Misdeelde Kind wil verkko- pen? Het is niet denkbaar! Weet men dat er jaarlijks pl. m. 60.000 Mis deelde Kinderen anders dan in eigen gez\n wor den verzorgd, d.w.z. in Gestichten, Kolonie huizen, bij pleegouders? Wie slaat dit jaar in Zeeuwsch-Vlaanderen de hand aan de ploeg? Ondergeteekende ontvangt gaarne vóór b Dec a.s. opgave van een of meer bereidwillige per sonen. Nadere gegevens worden door ondergeteeken de met genoegen verstrekt. Namens de Centrale PropagandaCommissie Jkvr. Mr. M. J. E. B. ALTING VONGEUSAU Secretaresse DEN HAAG, Nicolaistraat 17. OOSTBURG, 26 Nov. Tarwe f6,50—8 chevalier 6,oo, haver f5,50, erwten 10,— bruine boonen 9. MIDDELBURG, 27 November. Op de graanmarkt vas de aanvoer ruim Tarwe f7,—9—witte boonen 15—20, lange bruineb boonen 9—12.—, ronde bruine boonen 2022, kroonerwten 11 13, maan zaad f 2728, Boter en eieren aangevoerd door Walchersche boerinnen (officieele prijsnoteering)boter f0,90, eieren f8,50. Aangevoerd door han delaren: boter f0,85, eieren 8,00. Part. prijs boter f0,97, eieren f9,50 poelje f7,50, eendeieren f8,oo.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 3