Binnenland Buitenland. Prooineienieuws Stadsnieuws Kerknieuws. derlandschen akkerbouw nog grooterën omvang zal aannemen. 3e. Deze steun zal bij voorkeur verleend moet worden in den vorm van een productie-premie per 1000 K G. bieten. Over den financieelen toestand van de land bouwers sprak tenslotte Ir. J. Siebenga te Goes Spr. verdeelde hierbij de landbouwers in vier groepen: le de eigenaar-grondgebruiker; 2e de eigenaar grondgebruiker, wiens bedrijf met hy potheek is belast; 3e de pachters, die van ou ders of familie pachten; en 4e de pachters, die van derden pachten. Uitvoerig behandelde spr. de financ'eele toe standen in Zeeland van de in deze categorieën genoemde landbouwers elk afzonderlijk. Spr. hoopte, dat het Nederlandsche volk :.ou begrijpen dat het platteland lijdt en dat de ver houding tusschen stad en platteland dreigt verscherpt te worden. Maar late ook onze Regeering bewust zijn, aldus eindigde spr., dat evenals '<n andere lan den,. de landbouw niet in staat is om zonder steun de moeilijke jaren door te komen en dat er spoed dient gemaakt te worden. Toen in 1910-1918 de nood aan den man kwam, kon men steunwetten en regelingen treffen, thans vraagt de Nederlandsche landbouw dit in zijn belang en '(n dat van boer en arbeider, ja van het geheele platteland. De middagvergadering was geheel aan de be sprekingen gewijd. Daaraan namen verschil lende aanwezigen deel. De heer Lockefeer deed de belangrijke mede- deeling, die met daverend applaus werd be groet dat de maatregelen om te komen tot steun aan de suikerbietenteelt reeds in een ver gevorderd stadium van voorbereiding verkee- ren. Krachtig werd opgekomen tegen den invoer van Russisch graan. De beide vertegenwoordigers der Landarbei dersbonden stelden in het licht de noodzake lijkheid, dat werkgevers en werknemers samen in overleg met elkander, de crisis moeten be strijden. Die samenwerking moet ook blijven na de crisis. Pastoor Doens deelde mede, dat Z. D. H. de Bisschop van Breda had goedgevonden, dat de kerkbesturen de pachten met 15-25 pCt. zul len verlagen. Ten slotte werd onder applaus een resolutie aangenomen, waarin o.m. aan de besturen van de boven genoemde organisaties werd opgedra gen met klem bij de regeering en volksverte genwoordiging aan te dringen op spoedigs steunmaatregelen. (Maasbode) De storm. De hevige storm uit het Zuid-Westen, welke in den nacht van Zaterdag op Zondag boven ons land woedde, heeft op tal van plaatsen ernstige schade berokkend. De was der rivieren was zoodanig dat uit al le deelen des lands overstroomingen worden gemeld Zop stond te Dordrecht, alwaar de be woners der bedreigde perceelen des nachts door de polite moesten worden gewekt, in sommige straten het water V2 M. hoog. Zwolle stond ge deeltelijk onder water terwijl in het Limbu.rg- sche Maasgebied tal van dorpen en wegen blank stonden. Te Bergen-op Zoom heeft men een bangen nacht doorgemaakt. Alle kelders liepen vol en in sommige huizen bereikte de waterstand zelfs een hoogte van 1,70 M. In den Scheldedijk werden op een achttal plaatsen gaten geslagen, waaronder er een ter groote van ongeveer 30 M. Het valt te begrijpen, dat slechts weinigen dien nacht geslapen hebben. Zondag, toen het water gezakt was, trok een en ander zeer groote belangstelling. Noodweer. Ook het Buitenland, zoo uit België. Zwitser land, Frankrijk, Oostenrijk, Duitschland en ook uit Amerika worden hevige stormen en cver- Stroom'jngen gemeld. De schade is aanzienlijk. De storm. ïn verband met den jongsten storm ondervond het telefoonverkeer met verschillende plaatsen stagnatie. Ernstige storingen kwamen eer. ter, Vöor zoover we konden vernemen, niet voor. Provinciale Staten van Zeeland. Thans zijn nog de volgende voorstellen van Ged. 8taten in druk verschenen: Uitbreiding electrische centrales. Van den Raad van Bestuur der N.V. „Pro vinciale Zeeuwsche Electreiteits Maatschappij" ontvingen Ged. Staten d.d. 7 Nov. jl. ce» schrij Ven waarin om een nader crediet van f 500.000 ten behoeve van de Middengroep en een van f 350,000 ten behoeve van de Zuidgroep wordt gevraagd, zulks ten behoeve van de uitbreiding resp. van de centrale te Vliss'aigen en van die te Westdorpe. Evenals diit in dit schrijven tot uiting komt, meenen Ged. Staten goed te doen, er ook hun nerzijds den nadruk op te leggen, dat de aan vrage niet zoozeer bedoelt een onmiddellijke kapitaalsverstrekking, als wel het verkrijgen Van een waarborg, dat in een, zij het waar schijnlijk niet ver af gelegen toekomst de bei de centrales ten volle in staat zullen zijn, aan alle aanvragen om stroomlevering te voldoen. Tot een feitelijke uitbreking zal niet worden overgegaan, voordat het in hooge mate waar schijnlijk is, dat de door den Raad van Be» stuur gekoesterde verwachtinngen verwerke lijkt zullen worden. Ged. Staten stellen voor overeenkomstig het verzoek te besluiten. Subsidie restauratie St. Willi- brorduskerk en toren te Hulst. Ten vervolge van het in 1928 ingekomen adres om subsidie in de kosten van herstel van de St. Willibrorduskerk te Hulst, van welk adres reeds een paar maal de behandel',ng werd aangehouden, ontvingen Ged. Staten d.d. 30 Juni jl. van het gemeentebestuur van Hulst en van het R. K. Kerkbestuur aldaar nieuwe adressen om subsidie, ter vervanging van Je in 1928 ingezonden stukken. Nog voordac ad vies kon worden uitgebracht, ontvingen zij .an be'.de corporaties nogmaals nieuwe adressen. Geldt het adres van het Kerkbestuur meer be paald de kerk, dat van Burg. en Weth. betreft het herstel van den toren, waarvan de restau ratie geheel samenhangt met die van de kerk. Vanwege het Departement van O. K. en W. is reeds een uitgebreid onderzoek te dezer zake ingesteld, en de Minister heeft zich bereid ver klaard, eene Rijksbijdrage van 50 pCt. der kosten zoowel van de resturatie van de kerk als van d:e van den toren en onderscheidenlijk tot een maximum van f 205,000 en van f 7500 te bevorderen. Onder deze omstandigheden zal naar de meening van Ged. Staten, de Provin cie er zich bezwaarlijk aan kunnen onttrek ken om evenals zij dat reeds elders heeft ge daan, harerzijds een bewijs van belangstelling te geven in de voorgenomen restauratie van deze monumenten. De Provinciale bijdrage zal naar de in 1925 gestelde regelen voor de kerk niet meer kun nen bedragen dan f 22,000, nl. 10 pCt. van de eerste f 30,000 en 5 pCt. van de overige f 380,000 en ten behoeve van den toren f 1500. In verband met het beschikbare gedeelte van het voor dit doel uitgetrokken crediet kan met de uitbetaling der bijdragen eerst in 1932 wer den aangevangen. Ged. Staten stellen voor de bijdrage voor de kerk te verleenen over 10 jaar met f 2200 per jaar, te beginnen in 1932 en die voor den toren geheel in 1932, in beide gevallen later als eerst in een later jaar met de restauratie mocht worden aangevangen. Subsidie restauratie Campveerschen toren te Veere. In 1928 werd om advies in handen van Ged. Staten gesteld het verzoek van den gemeente raad van Veere om een subsidie van f 750 v _>or de restauratie van den Campveerschen toren. De behandeling van deze zaak is door Gèd. Staten aangehouden in verband met een door hen d.d. 23 Nov. 1928 met betrekking tot de restauratie van den toren te Baarland aan den Minister van O. K. en W. gezonden schrijven over mogelijk toe te passen regelen voor een behoorlijk onderhoud van monumentale ge bouwen in 't algemeen, om daardoor zooveel mogelijk tegen te gaan eene verwaarloczing door den onderhoudsplichtige, welke later leidt tot kostbare restauraties, die dan voor het grootste deel ten laste van Rijk en Provincie komen. Tot heden werd echter op dat schrij ven, ondanks een nader verzoek om antwoord niet vernomen. Teneinde de restauratie van den Campveerschen toren voor dien te Baar land werd nog geen adres ingediend niet langer te vertragen, stellen Ged. Staten thans voor om aan de gemeente Veere, naar den ge- bru^kelijken regel, een subsidie toe to kennen van 10 pCt. der totale kosten of 350 te verdee- len over de jaren 1931 en 1932. SLUISKIL. Overtreding arbeidswet. Door de Rijkspolitie werd alhier proces verbaal opgemaakt, tegen den aannemer der in aanbouw zijnde nieuwe cokesovens, wegens het laten werken in ver-, boden arbeidstijd. Een kwaadaardige stier. Door de Rijkspolitie werd Dinsdagmorgen in de Axelsche Vlakte een stier, toebehoorende aan den Veehandelaar P. uit Sas van Gent, neergeschoten, daar het beest zoo wild te keer ging, dat het gevaar opleverde voor zijn geleiders en andere menschen. op het veld werkzaam. Nog een nieuwe fabriek? Over een te stich ten Salpeterfabriek, door de Compagnie Néer- landaise de l'Azote moeten, naar men ons mede deelt, de plannen vasteren vorm hebben aan genomen. Men spreekt er reeds van dat eiken dag de gunning kan verwacht worden. De fa briek zou komen te staan even voorbij de amo- niakfabriek. Maréchaussée De marechaussée van den Berge is van hier overgeplaatst naar Viissingen In zijn plaats is gekomen de heer van nde Woesteijne. R.-K. Kiesvereeniging. In aansluiting op het bericht n ons vor'g nummer laten wij hier nog de namen volgen der bestuursleden van de heropgerichte R.-K. Kiesvereeniging: Voorzitter de heer J. de Cock; verdere be stuursleden mej. I. Cortvriendt en I. Vsrhelst en de heeren R. Simoens, P. v.d. Troost, F. La- fort en E. Kalle. Tot afgevaardigde naar de vergadering Kieskring Hulst op 30 Nov. .is. werden benoemd de heeren P David en E Kalle PHILIPPINE. De storm. Door den hevigen storm steeg in den nacht van Zaterdag op Zondag het water in de haven dusdanig, dat de noodklok moest worden gelu'd. Met vereende krachten slaagde men erin den vloed, die tot circa 1 M. boven den havendam was gestegen, te stuiten. Inmid dels was reeds heel wat water het dorp bin nengestroomd. Ook aan de weegbrug moest met balken en zandzakken het water gekeerd worden. Mosselschuit vergaan. Tijdens den storm van Zaterdagnacht is de moseelschuit P. I. 3, op weg van Hansweert naar Terneuzen nabij Hel legat tegen den dijk geslagen en vol water ge- loopen. De bemanning wist zjch te redden De lading mosselen ging verloren terwijl de schuit groote schade aan het tuig bekwam. Gisteren werd de schuit gelicht en naar Ter- neuzen gesleeppt. TER NEUZEN. Kantongerecht, Ter openbare burgerlijke zit- t'jng rechtbank te Middelburg is beeedigd als griffier van het kantongerecht te Terneuzen mr. M. L. D. van Walsem, voordien te Haar lem. DRIEWEGEN. Benoeming. De minister van Waterstaat heeft met ingang van 16 Nevember benoemd tot bui tengewoon opzichter bij 't Rijkswegenbouw, standplaats Rotterdam, de heer J. C. Jansen alhier. AXEL. Rijksveldwachter Met ingang van 1 Decem ber a.s. wordt de Rijksveldwachter J. van de Velde verplaatst van Kijkuijt gemeente Axel naar Herwijnen en de Rijksveldwachter brig, tit. C. M. Beke van Herwijnen naar Kijkuit ge meente Axel. HULST Oudheidkundige Kring. In hotel de Graan- beurs heeft pater dr. B. Stracke s.J. uit Ant werpen Maandagavond zijn aangekondigde le zing voor leden en genoodigden van den Oud heidkundigen Kring „De Vier Ambachten" ge houden Spr. behandelde de oud-Nederlandsche letter kunde en had een zeer dankbaar gehoor. De voorzitter de heer R. Wilking deelde mede dat binnenkort de vergroote lokalen gereed komen, waardoor het mogelijk zal worden het museum van den Kring uit tebreiden. Spr. be val den kring in aller belangstelling aan. BOSCHKAPELLE. Diefstal. Zondagavond kwam de caféhouder Fr. B. tot de ontstellende ontdekking, dat hem een zeer belangrijk bedrag aan contanten ont vreemd was. Het geld was geborgen in een kist je, staande in een kast op de slaapkamer, wel ke uitkomt inn de gang, die achterom toegang geeft tot de gelagkamer. Het was dien avond bijzonder druk in 't café. Waarschijnlijk heeft de dief hiervan gebruik gemaakt om onge merkt in de slaapkamer te sluipen en zijn slag te slaan. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die een nauwkeurig onderzoek ter plaatse heeft ingesteld en verscheidene personen i;n verhoor heeft genomen, doch naar we vernemen tot nog toe zonder resultaat. GROEDE. R. K. school. De bouw van een katholieke school te Groede zal waarschijnlijk einde No vember worden aanbesteed. OOSTBURG. Door een auto aangereden. Maandagavond is de gemeente-secretaris van Oostburg, de lieer P. de Hullu, terwijl hij onder de gemeente Schoondijke in gezelschap liep te wandelen, door een achterop rijdende vrachtauto, die geen licht voerde, gegrepen en tegen den weg geslingerd. In bedenkelijken toestand \s hij naar zijne woning vervoerd. De vrachtauto is doorgereden. De politie stelt een onderzoek in. KOEWACHT. Pijl in het oog. Zondag jl. is alhier tijdens het gaaischieten een 10-jarig jongetje, dat als pijlraper dienst deed, door een neervallenden pijl in het oog getroffen, zoodat het kind zeer waarschijnlijk het oog zal moeten missen. IJsclub Canisvliet. In aansluiting aan het kor te bericht in ons vorig nummer, laten wij hier een uitvoerig verslag volgen van de Dinsdag j.l gehouden vergadering van de ijsclub Canis vliet: De ijsclub „Canisvliet" hield op 20 Nov. jl. haar Jaarlijksche Algemeene Vergadering in het hotel Rotterdam te Sas van Gent. Aanwezig waren behalve het bestuur elf le den. De voorzitter opent om pl.m. 8 uur de ver gadering en heet de aanwezigen welkom De minder goede opkomst, zoo zegt hij, vindt waar schijnlijk zijn oorzaak wel in het slechte weder Hierna wordt de secretaris in de gelegenheid gesteld de notulen der vorige alg. Verg. voor te lezen, welke ongewijzigd en onder dankzeg ging worden goedgekeurd. De voorzitter brengt een plan naar voren om alhier een proef te nemen met een z.g. Sintel- baan. Bedoelde banen moeten in Noorwegen veelvuldig voorkomen, en aldaar heel goed vol doen. Door den secretaris wordt, niettegenstaande er weinig stof tot schrijven aanwezig is geweest een keurig jaarverslag voorgelezen. Hierna doet de penningmeester rekening en verantwoording, waaruit blijkt dat er een ba tig saldo aanwezig is van f 126,28. De controleComissie rapporteert dat de beschei den nvan den penningmeester in orde zijn bë-. vonden. j Bij verkez'mg bestuursleden worden met bijna algemeene stemmen herkozen de heeren F, Huisman B. A. Plasschaert en B. v. Waes. De contributie wordt alsdan ongewijzigd vast gesteld. Tot het nazien der rekening voor het volgen de vereenigingsjaar worden gekozen de Hee ren H. Wouters en Jac. Aarsen te Sas van Gent Bij de rondvraag stelt de Heer Bakker voor om een gezelligen avond te organisee:en voor de leden. Hij meent dat zulks de vriendschap onder de leden zou bevorderen en alzoo ten goede komen aan de club. z Op den voorgrond stelde hij echter, dat de kosten, daarujt voortvloeiende, moeten gedra gen worden door de aan den gezelligen avond deelnemende leden en in geen geval door Je ver eeniging Het voorstel vindt blijkbaar bij de leden nog al ingang. Het bestuur der IJsclub acht het voorste# Bakker ook wel gesteld in het belang van de vereeniging doch onderstreepte nog even de woorden van den heer Bakker, dat de IJsclub Canisvliet" ijl geen geval bijdraagt in de kosten te maken voor den gezelligen avond. Na eenige discussie wordt een Commissie ge vormd bestaande uit de leden G. Bakker en H. Wouters te Sas van Gent en Th. v. Acker en nog een nader te kiezen lid der IJsclub ui,t West dorpe. De gezellige avond zal alhier toegankelijk zijn voor diegenen, die vóór den bedoelden avond reeds lid waren. Hierna sluiting. t Treinvertraging. Gisteren waren tengevolge volge van het slechte weer, dat 's-nachts ge- heerscht had, alle treindiensten in de war. De treinen kwamen te Selzaete uit alle richtingen met uren vertraging aan. De verschillende aan sluitingen om verder België in te reizen werden dan ook gemist. Ook alhier kwamen de treinen met vertra ging binnen. Des middags werd den reizigers aan het loket bekend gemaakt, dat de reis naar Gent niet verzekerd was, hetgeen ver schillenden deed besluiten, maar weer naar huis te keeren. Naar wij vernamen, waren de dinesten 's-avonds weer vrij wel normaal. Proces-verbaal. Vorige week werd aan den ochtendtrein van circa 8 uur uit België door maréchaussées proces-verbaal opgemaakt te gen een 7-tal Belgische arbeiders op grond van het uit den trein springen alvorens deze stil staat. Het is te hopen, dat door dit ontreden een eind zal komen aan dit gevaarlijk spel, dat zich eiken morgen placht te herhalen. Kerkbericht van Sas van Gent (Vervolg). Woensdag 26 November, om 7 uur gezongen H. Mis voor den heer Aug. Perdaen; om 3 uur gezongen H. Mis ter eere van O. L. Vrouw uit dankbaarheid. Donderdag 27 November, om 7 uur de H. Mis voor de overleden familie Schuurs-Stelwagen om 8 uur gezongen H. Mis voor de overleden familie Ammon. Vrijdag 28 November, om 7 uur gezongen H. Mis voor den jongenheer Napoleon Acke; om 8 uur gezongen H. Mis voor den heer Domini- cus van den Berg. Zaterdag 29 November, om 7 uur gezongen H. Mis voor den heer Eduardus Marcellus Go- vaert en madame Adelaide Henrica Tack; om 8 uur de H. Mis voor mevrouw Hoefnagels- Pontenagel. Zaterdagavond biechthooren van £,30 tot 7,30 uur en om 6 uur Lof. Zondag 30 November, begin van den Advent, om 7 uur de Vroegmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der parochié; om 10 uur de Hoogmis jaargetijde voor den heer Ferdinandus Martens. Volgens de kroniek van het Bisdom Breda over 't jaar 1929 werden op 259505 zielen toe gediend 7102 doopen, of in dat jaar per 1000 zielen ruim 27; en werden aan 216210 commu nicanten uitgereikt 8396906 H. Communiën, of gemiddeld 39 per persoon. Voor de parochie Sas van Gent werden iji 1929 op 2468 zleien 45 kinderen gedoopt, of 18 per 100 zielen, en werden aan 2065 communi canten uitgereikt 26,750 H. Communiën of ge middeld 13 per persoon. In beide gewchtige zaken van zeden en ge loof bestaat alhier dus een beduidende achter stand bij de gemiddelde cijfers van ons gehee le Bisdom. Daarom worden de geloovige drin gend verzocht de christelijke zeden te onder houden, en veelvuldig de H. Communie te ont vangen. Dinsdagavond 25 November om 8 uur alge meene ledenvergadering der katholieken kies vereeniging in het patronaatsgebouw. Het gebed wordt verzocht voor den heer Do- minicus van den Berg, oud-koster en organist der parochie, die overleden is. P. DOENS, Pastoor. In het Retraitenhuis te Uden wordt van 29 Nov. tot 2 Dec. een retraite gegeven voor ver loofden. Deelneemsters die gaarne deze retrai te wenschen mee te maken, gelieven zich zoo spoedig mogelijk op te geven bij de Directie v h Retraitenhuis Uden. Audiëntie. Z. D. H. de Bisschop van Breda zal Dinsdag, Woensdag en Vrijdag a.s. geen audiëntie ver leenen.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2