Prooincienieuws. Sport on Spel Sociaal JTteuws. Stadsnieuws. handelsberichten Posterijen Landb en Veeteelt hoek viel dan ook ëènijgë deining te bespeuren. Minister Ruijs de Beerenbrouck heeftde in stelling van een economischen Raad, een der hartewenschen van de Katholieke fractie, toe gezegd. Daarbij zal de af deeling Handel en Nij verheid van het departement van minister Verschuur worden gereorganiseerd, er zal een directeur-generaal worden benoemd, en de voor lichtingsdienst wordt vernieuwd. Nadrukkelijk heeft de minister nog eens aan den leider der S.D.A.P. gevraagd, wat hij van deze partij te wachten had bij een mogelijke de regeering opgedrongen mobilisatie. De regee ring dient dat te weten, omdat zij tegenover het land niet verantwoord zou zijn, als zij geen maatregelen trof voor het geval de S.D.A.P. den burgeroorlog ontketenen zou. De pachtwet is door de Kamer met 65 tegen 26 stemmen aangenomen. In een avond-vergadering is een aanvang ge piaakt met de behandeling der begrooting van bu.tenlandsche zaken. Tet sprake kwamen daar bij onder meer de handelspolitiek en de ver houding met België, die, als is de sfeer gunstig, nog geen stap nader tot oplossing is gebracht. Voorts heeft de heer Schaepman de duffe at mosfeer aan het departement ten aanzien van de publiciteit op frissche wijze over den hekel gehaald. DE WATERLEIDING. Naar wij vernemen wordt Maandag 24 dezer des v.m. ten half 11 in hotel des Pays Bas te Ter Neuzen een vergadering van den Raad van Toezicht der N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Water leiding Maatschappij gehouden gevolgd, des na middags om 2 uur, door een vergadering van den Raad van Commissarissen R. K. Statenkieskring-Organisatie „Hulst". Zondag, 30 dezer zal een vergadering van af gevaardigden worden gehouden in de R. K. Landbouwwinterschool te Hulst des namiddags ten 2i/z uur. De agenda luidt als volgt: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Verkiezing van een bestuurslid in de va cature van den heer E. Lockef eer. 5. Verkiezing van een plaatsvervanger-af gevaardigde voor den Rijkskieskring Middel burg. 6. Wijziging kiesreglement. 7. Rondvraag en sluiting. Voor de verkiezingen punt 4 en 5 kunnen can didaten gesteld worden. SLUISKIL. Een oneerlijke knecht. De voerman P. had enkele weken geleden een knecht in dienst ge nomen. De laatste - dagen bemerkte F., dat vr zoo nu en dan geld ontvreemd werd. Het ver moeden rees, dat deze knecht zich hieraan schuldig maakte. F. gaf de zaak in handen der politie, die genoemden knecht vn verhoor nam, waarbij deze, naar men ons mededeelde be kend heeft. Denkt om uw rood lichtje! Deze week kregen verschillende voerlui een bon daar hun voer tuigen niet meer voorzien waren van een roode reflector. 25 jaar koorzanger. Op 3 December a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat den heer E. Kalle lid werd van ons Kerkkoor „St. CeciliaWij twijfelen er n'jet aan, of zijn mede koristen zullen dezen dag niet onopgemerkt laten voor bijgaan. „Fratelli" geen club der K.J.V. meer. Men meldt ons: De geestelijkheid van Sluiskil heeft zich ge noopt gezien, „Fratelli", tot nu toe voetbalclub cle Katholieke Jeugdvereeniging, niet meer als zoodanig t^ erkennen. Deze club maakt dus geen deel meer uit van genoemde Vereemging. Uitvoering „Sancta Maria" De leden van meis jespatronaat, voerden Zondag met succes op het mooie tooneelstuk „Om het kind" en nog een blijspel. De zaal was goed bezet en het spel was van zoodaninge kwaliteit, dat a.s. Zondag bij de tweede opvoering een nog vollere zaal mag worden verwacht. Oprichting R.-K. Wcrkliedenvereeniging. Don derdag 20 Nov. a.s. zal des avonds half acht een vergadering gehouden worden, toegankelijk voor alle R.-K. Kiezeressen en Kiezers in de zaal der St. Antoniusschool om te komen tot heroprichting van een R.-K. Kiesvereeniging Als sprekers zullen het woord voeren, de Edel-/ achtb. heer Geirnaerdt, Burgemeester van St. Jansteen en de heer M. C. Geerts uit Hulst, hoofdbestuurder der Diocesane R.-K. Werklie den vereeniging. Katholieke kiezeressen en kie zers, all,n op Uw post. Er staan groote belangen op het spel. Voetbal. Zondag speelde Fratelli I, tegen K. V.V. I van Koewacht, welke wedstrijd eindigde in een gelijk spel 2-2. Biljarten Aan de gehouden prijskamp op het bi/Ij art bij P. Meert namen 38 spelers deel. De prijzen werden gewonnen door: le prijs L. Meert Pzn. en L. Nelen Zandstraat. 2e A. J. de Krijger en L. Meert Szn., 3e P. de Coninck en P. Pienbroeck. 4e P. Fermont ën A. Plasschaërt g Westdorpe. Exira prijs M. Stockman en E. Willems De spelers zonder woonplaats vermeld wonen allen te Sluiskil. TER NEUZEN. J. A. van Rompu 75 jaar Heden viert de heer J.A. van Rompu, lid van Ged. Staten van Zeelandn zijn 75sten ver jaardag, een feit dat, gezien de geweldige veel zijdigheid van het arbeidsveld van den jubi laris en diens groote verdiensten voor de pro vin cie Zeeland en in 't bijzonder ook voor Zeeuwsch Vlaanderen en Terneuzen, stellig niet onop gemerkt zal voorbijgaan. Moge het hem gegeven zijn nog geruimen tijd in goede gezondheid het belang van zijn dier baar Zeeland te bevorderen. Inspecteur van politie. Na gehouden examen slaagde Woensdag jl. te Hilversum voor het di ploma Inspecteur van den Algemeenen Neder- landschen politiebond, de heer M. C. Hack al hier. Rijkswaterstaat. Door den Minister van Wa terstaat is met ingang van 16 November a.s. benoemd tot buitengewoon opzichter bij 's Rijks wegenbouw, standplaats Rotterdam, de heer J. C. Jansen te Driewegen. OSSENISSE. Ongeluk. Naar gemeld wordt, had een zekere E. K. het ongeluk zoodanig met een vingertop tusschen de machinerie van het watergemaal van Het Waterschap „Stoppeldijk c.a." alhier, te geraken dat deze verpletterd werd. GROENENDIJK. Zilveren huwelijksfeest. Vrijdag jl. zoo meldt Zei., vierde de heer E. B. Dumoleijn, notaris al hier, zijn 25-jarig huwelijksfeest. Hoewel dit feest geheel in intiemen familie kring gevierd werd, mocht het toch het geachte zilveren echtpaar niet aan bewijzen van be langstelling, die van alle kanten en uit alle kringen b'jnnen kwamen, ontbreken. HULST. 60-jarig priesterfeest. Maandag, 17 dezer, viert de ZeerEerw. Pater Bériard in het Juve naat St. Joseph alhier, zijn 60-jarig professie- feest. Op 17 Mei 1848 te Villapour?on (Fr.) geboren legde de Jubilaris op 17 ov. 1870 zijne eeuwige geloften af in de Orde der Paters-Maristen. Na zijne priesterwijding was hij werkzaam in verschillende colleges der Sociëteit van Ma ria in Frankrijk, waarna hij ongeveer 20 jaar lang aan het hoofd stond der Apostolische school ?«n Differt (Belg. Luxemburg). Van'deze stichting breidde Z. Eerw. de gebou wen aanmerkelijk uit en bouwde er een mooie en ruime kapel aan. In 1910 werd hij aangewe zen om eene stichting der Sociëteit in Neder land voor te "bereiden en onder zijne leiding kwam dan ook het gebouw der Paters Maristen alhier tot stand onder den naam van Juvenaat St. Joseph, waarvan hij na de voltooiing tot Overste werd aangewezen. Met een korte onderbreknig van ongeveer an derhalf jaar is Pater Bériard sedert dien tijd aan de stichting alhier verbonden gebleven en de eenvoudige, beminnelijke Priester heeft ge durende deze bijna 20 jaren zich aller achting en eerbied weten te verwerven. (Zei) SLUIS. Geslaagd. Zr. Wilhelmina slaagde voor hel d'ploma T.B.C. BRESKENS. Prov. Waterstaat. De heer P. van Beveren buitengewoon opzichter bij den Provincialen Waterstaat is als zoodanig overgeplaatst naar Goes. Sawiwc. De uitreiking der prijzen onder de deelnemende winkeliers der 2e SA-WI-WE zal plaatsvinden op Maandag avond om 8 uur in het hotel „de Zwaan" Prijzen welke dien avond niet worden afge haald zullen verminderd worden met f 0.15. Voetbal Z. V. B. Sassche Boys II—S.T.E.E.N. II 9—3. De Sassenaars winnen den ntoss en verkie zen eerst met den wind in den rug te spelen. De eerste aanvallen zijn voor de Boys en het duurt niet lang of de middenvoor geeft zijn club de leiding. Steen verstaat het echter zoo niet en als een der Sassche ach terspelers jniist, ligt de gelijkmaker in het net, Vanaf dit oogen- blik nnemen de Boys het spel in handen cn nog voor de rust weten zij den stand tot 7-1 op te voeren. Na de thee zijn de Sassenaars weer in de meerderheid, doch de achterhoede van Steeii geeft geen krimp. Eindelijk weet de linksbuiten echter met een keihard schot den Sasschen voorsprong te vergrooten. De linksbinnen van Steen weet dan te ontsnappen en een tweede doel voor zijn club aan te teekenen. n de laat ste minuten weten beide elftallen nog eenmaal te doelpunten, zoodat het einde komt met 9-3. Sas. BoysBrcskens I. De wedstrijd tusschen Sassche Boys 1 en Breskens 1 is ter elfder ure afgelascht wegens onbespeelbaarheid van 't terrein. TUUR DE SUPPORTER. Een belangrijk .nieuw werk. Het Bestuur van het R.-K. Werkliedenver bond In Nederland heeft de uitvoering ter hand genomen van de plannen, ontworpen door de Conïmissie-Aalberse inzake het vraagstuk der Sociale Hoogeschool. Daartoe is opgericht een Centrale van Ont wikkeling, waarvan het Directeurschap is aan vaard door pater Mr. D. Beaufort O.F. M In overleg met daarvoor, in aanmerking komende ;nstanties, wil deze Centrale een meer systeina tische vorming en scholing brengen aan de toe komstige leiders der Kath. Arbeidersbeweging Daarnaast zal een aanvullende opleiding gebo den worden aan reeds in functie zijnde be- sturrders. De uitvoerig der eerste taak brengt mede, dat in de voornaamste industrie-centra van ons land cursussen moeten georganiseerd wor den, die enkele jaren zullen duren en waarin naast de noodzakelijke algemeene ontwikke ling, onderricht in Godsdienst en Zedeieer als ook in de beginselen van Sociologie tn Staat huishoudkunde zal gegeven worden. Als regel zal het met goed gevolg doormaken dezer cursussen voorwaarde zijn voor toelating tot wat, in navolging van het buitenland, door de Commissie genoemd is: Sociale Hoogeschool, waaraan de leerlingen, al- of niet internaat bij eenwonend, eenige jaren zullen verbonden blij ven zoowel voor persoonlijke vorming als voor een dieper-gaande bestudeering der sociale we tenschappen. Het" spreekt vanzeif, dat, naast de aanvullen de opleiding van reeds in functie zijnde bestuur ders, de bovengenoemde vóóropleiding het e-rst zal worden ter hand geonmen. Openbare veiling. Ten overstaan van notaris Dumoleyn te Hontenisse werd in hotel de Zwaan geveild, één woonhuis van Gaston de Smet in de Tramstraat. Kooper werd de heer Schauwvlieghe voor f 1700. Op drie woonhuizen op goeden stand op de Westkade werd in totaal geboden f 3500 waarop de ruizen werden opge houden. IJsclub Canisvliet. Donderdagavond half 8 zal de j aarlijksche algemeene vergadering wor den gehouden in hotel „Rotterdam". Behalve de gebruikelijke punten komen aan de orde een verkiezing van bestuursleden wegens periodiek aftreden van de heeren B. A. Plasschaërt, B. van Waes en F. Huisman en vaststelling der contributie. R. K. Vrouwenbond. De tweede tooneelavond, door den R. K. Vrouwenbond gisteren in het patronaat gegeven, had, hoewel de belangstel ling niet zoo groot was als bij de eerste uit voerig, een niet minder groot succes dan de première. Het drama „Haar Offer" werd weer pakkend vertolkt. Dat viel overduidelijk aan het effect in de zaal te zien en.te hooren. En het blij spel bracht ook ditmaal uitbundige vroolijkheid teweeg. Er schuilen onder de jeudige debutanten on misbaar goede krachten, d'e veel beloven voor de toekomst. Ook de danseresjes verdienen allen lof. Bij den aanvang zoowel als bij het slot sprak de Zeereerw. heer pastoor een passend woord. Vermeld mag ook worden zulks ten voor beeld van andere gezelschappen dat de pau zen tusschen de verschillende bedrijven slechts zeer kort duurden, wat aan stemming en effect van de nummers bijzonder ten goede kwam. Onze Vrouwenbond mag over het behaalde succes stellig zeer tevreden zijn. gend verloop gehad. Met ingang van 1 November is deze dienst voo: het publiek verkeer opengesteld. Voor de vaststelling van een voorloopig tarief voor deze gesprekken, hetwelk nog nader aan de praktijk zal worden getoetst, moest vooral rekening gehouden worden met het voorberei dend overleg: het tot stand brengen van de meervoudige interlocale verbinding; de con trole op de geluidoverkomst, welke reeds vrij veel tijd vereischen, terwijl intusschen de ge bruikte lijnen al dien tijd geblokkeerd blijven. Voor de voorbereidingskosten, onafhankelijk van den duur van het gesprek, wordt berekend: 2 gesprek-eenheden van 3 minuten voor el- ken deelnemer. Ter vergoeding voor de gesprekken: zooveel maal 50 cent als het aantal eenheden van 3 minuten, vermenigvuldigd met het aantal deel nemers, bedraagt. Waar de d'^nst op het oogenblik is ingericht op 36 personen, moet volgens het geldend voorloopig-tarief, worden betaald: Duur 3 pers. 4 pers. 5 pers. 6 pers. 3min f 4.50 f6 f 7.50 f 9,— 6 min. f6,— f8 flO,— f 12,— 9 min. f 7,50 f 10,— f 12,50 f 15— 12 min. f 9,— f 12,— f 15,— f 18— enz. enz. enz. enz. enz 30 min. 12,— f 24,— f 30,— f 36.— Deze kosten worden ingevorderd bij den «,an- vrager van het telefonisch overleg. Als centraal verbindingspunt treedt het tele foonkantoor te Utrecht op: de Utrechtsche te lefoniste zorgt, dat d opgeroepenen gewaar schuwd worden zïjch op een bepaalden tijd aan het toestel te bevinden, daarna waareshuwt zij den aanvrager, waarna de gesprekken kunnen beginnen. Telefonisch vergaderen geeft een belangrijke besparing aan tijd en kosten voor de gebrui kers, door de mogelijkheid: a. van eenvoudig en snel gemeenschappe lijk overleg of vooroverleg met belanghebben den in andere plaatsen; b. om op geregelde tijden gezamenlijke be sprekingen te houden met filialen in andere plaatsen; c. gelijktijdig een aantal personen in ver schillende plaatsen eenzelfde mededeeling of instructie te geven en zoo noodig toe te lichten N.V. Maatschappij tot exploitatie van Jaar beursgebouwen. z In de hedenochtend te Utrecht gehouden Al gemeene Vergadering van Aandeelhouders der N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Jaar beursgebouwen werd het Jaarverslag 1929-1930 goedgekeurd, benevens de Balans- en Winst en Verliesrekening over dit boekjaar. De ex ploitatierekening sluit ha ruime afschrijving op de bezittingen met een voordeelig saldo van f 22,967,66, dat via de Winst- en Verliesreke ning op nieuwe rekening wordt overgebracht. Het jaarverslag memoreert de totstandko ming van het Tweede Jaarbeursgebouw en con stateerd, dat beide in d'jt boekjaar gehouden Jaarbeurzen, wat verhuurde oppervlakte aan gaat, de ramingen verre hebben overschreden, i Voorts wordt in het jaarverslag er de aan- dacht op gevestigd, dat de tot stand gekomen uitbreiding nog niet voldoende is geweest om volledig te voorzien ijn het gebrek aan plaats ruimte, zoodat plannen in overweging zullen genomen worden om door verdere uitbreiding van den Jaarbeursbouw aan dit tekort zoo spoe dig mogelijk tegemoet te komen. N Vergaderen zonder bijeen te komen. Tegemoetkomende aan een toenemende be hoefte in kringen van Handel, Industrie en Bankwezen in Nederland, heeft de technische dienst van de Rijkstelefoon het vraagstuk van het zoogenaamd „telefonisch vergaderen" on derzocht en tot verwezenlijking gebracht. Men zal dus binnenkort per draad kunnen deelnemen aan een bepaalde vergadering, óf, zelfs zonder te vergaderen, tóch gezamenlijk en gelijktij dig overleg kunnen plegeen. Een aantal proefgesprekken, deels ambte lijke, deels gemengde, heeft een zeer bevredi Wat elke maand te doen geeft. In moes- en bloemtuin, kelder en keuken. Nadruk verboden. 2e helft Nov. Het meeste is uit den moestuin reeds geoogst maar er is nog wel een en ander, dat men zco lang mogelijk heeft laten staan, 't Is nu ech ter meer dan tijd om wat niet buiten kan blij ven, naar binnen te halen of in te kuilen, in dien de winter ons nijet reeds plotseling heeft overvallen. Wortelgewassen zooals bieten, wortelen, schor seneeren, koolrapen, knollen en rammenas, wcr den in een schuur of kelder gebracht, of bij ge brek hieraan, buiten in een kuil in wit zand in gekuild. Tusschen twee lagen wortelgewassen wordt een laagje van een paar vangers breedte zand gebracht. Bewaart men ze buiten, dan wordt alles met boombladeren tegen vorst afge dekt, en over de bladeren een luik gelegd, in schuine richting om het afwateren te bevor deren. Ook wanneer men in een schuur kuilt, is 't noodig, dat men door met stroo te dekken, alles vorstvrij houdt. Knolselderij wordt in wit zand gekuild, zoodat men de ondereinden der knollen met de kleinste helft in 't zand plaatst de rest blijft ongedekt. Van het loof der sel derijknollen wordt een weinig gehouden, ge woonlijk het hartje. Van alle andere wortel- of knolgewassen wordt het loof verwijderd, Alleen bij bieten mag het loof, vóór men ze opkuiit, niet worden afgesneden, maar moet dit met de hand worden afgedraaid. Uien bewaard men op een droge plaats; sjalotten evenzoo. Vorstvrij behoeft deze bewaarplaats niet te zijn; de sten ste vorst hinderd ze niet, als ze maar droog lig gen. Kool kan men aan ijzerdraad, das om de stronk wordt gedaan, door ophangen in een vorstvrije schuur of bijna vorstvrije ruimte het beste bewaren. Heeft men deze ruimte niet graaf ze dan met de krop in 't zand en de stronk omhoog, en bedek dan alles met boom bladeren minstens een voet dik. Prei en struik selderij kan men buiten opkuilen en met wat boombladeren bedekken, die bij niet vriezend weer worden verwijderd. Peterselie plant men in September in een vaatje (botertonnetje), waarin men met een duimsboor rondom gaten heeft geboord op 8 a 10 c.M. afstand. Men steekt door die gaten de wortels, die van bin nen in telkens aangebrachte laagjes grond ge plant worden. Het tonnetje begroeit rondom met peterselie, en men kan ze, mits op ee lichte plaats gezet, lang gebruiken. De grondbewerking, welke men diepspitten noemt, komt hier op neer, dat men den grond twee of drie steken omspit. Hoe diep rnen spit ten moet, hangt af van het waterpeil. Is de tweede steek zoo vast, dat ze het water moeilijk doorlaat, en de derde steek minder hard. dan is twee steek voldoende. Welke manier men ook toepast steeds zorge men, dat de bovensteek, de bouwgrond, boven blijve. Menige boer heeft de laatste jaren bij gebruikmaking van de onder- grondploeg, waarbij de ondergrond beneden blijft, ondervonden hoe nuttig en voordeelig deze bewerking is. Maar ook de tuinlieden kun nen u'"Sb ervaring spreken. Wij hadden eens een bed bieten gezaaid op 'n stuk diep gespitten grond en hadden deze niet gemest. Ooft had den we terzelfder tijd en van hetzelfde zaad

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2