Builen!. Overzicht Kerknieuwe Prouincienieuws Sport en Spel. Burgert. Standen De Waterleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen. iJeis/ASckof ecovitol behoeft të worden, vormt zë geen bezwaar voor de gemeentekas. De heer de Mul: Ik zou aan den heer Stout- hamer willen vragen: Vindt U het niet plei- zierig, dat tot dusverre een steunregeling niet noodig is geweest. Laten we desnoods aan B. en W. vragen om nóg soepeler te zijn. De heer Marquinie zegt, dat er nog genoeg productief werk te verrichten valt. Ik zou dan willen vra gen, dat men niemand afwijst. De heer Stouthamer: Ik vind het natuurlijk heel pleizierig, dat tot dusverre geen steunre geling noodig is geweest en \k hoop, dat ze in de toekomst ook niet noodig zal worden. Doch ook ik verwacht een groote werkloosheid en als we dan voor het feit komen te staan, dat we wèl een steunregeling noodig hebben en we moeten ze dan nog gaan ontwerpen, zullen de betrokkenen de nadeelige gevolgen reeds heb ben ondervonden. De heer de Leux merkt op, dat gezegd is, dat B. en W. soepel zijn bij het steunen ran de werkloozen. Doch w'Jlen B. en W. de toezeg ging doen, dat zij ALLE werkloozen, die uitge trokken zijn, tewerk zullen stellen, vraagt spr. Dan zal ik graag de steunregeling loslat.3x1, zegt hij. Ik zie de menschen liever werken. Dur ven B. en W. toezeggen, altijd allen aan het werk te zullen zetten, herhaalt spr. Wethouder Neeteson vraagt den heer de Leux te erkennen, dat werkverschaffen ook een ze kere vorm van steunregeling is. De heer de Leux: Dat is tweeërlei. Wethouder Neeteson: Neen, dat IS zoo. De heer de Leux merkt op, dat werkverschaf fing geen steun is zonder arbeid. Wethouder Neeteson: Wij geven steun met arbeid. De heer de Leux herhaalt, dat hij de steun regeling wil loslaten als B. en W. de docr i em gevraagde toezegging willen doen. Spr. voor ziet, dat men een kwaden winter tegemoet gaat. Evenals in andere plaatsen zal ook te Sas de werkloosheid toenemen. Spr. verwijst naar de Glasfabriek, die reeds op halve capaciteit werkt en waar thans weer menschen „in hun dagen" staan. Tot nu toe is op Sluiskil nog werkgelegenheid geweest doch dat zal ook ge daan raken. De heer Verschaf fel: Er zullen daar altijd arbeiders noodig blijven. De heer de Leux verklaart te hopen, dat nie mand bij de gemeente om werk zal behoeven aan te kloppen. De heer Verschaf fel: Dat hopen we allemaal. Spr. wijst er dan op, dat reeds f 2000 voor werkverschaffing is uitgetrokken en zegt, niet te begrijpen, dat er nog gevaar is als men acht geeft op de verklaring van wethouder Mar quinie. De heer de Leux: Ik hoop, dat het waar mag zijn. De heer Verschaffel merkt nog op, dat het aanvankelijk voor werkverschaffing uitgetrok ken bedrag altijd is overschreden. Waarom zou zulks dit jaar ook niet geschieden? Als U kondt aantoonen, dat dit niet het geval was, aldus spr., zou Uw pleidooi voor een steunregeling er gunstiger voor staan. Zooals wethouder Nee teson heeft opgemerkt, is werkverschaffing toch ook een vorm van steunregeling. De heer de Mul meent, dat straks de voor zitter den heer de Leux nog wel zal antwoor den. Wij hebben thans di,ens wenschen ge hoord. Spr. blijft van meening, dat werkver schaffing beter is dan een steunregeling. De heer de Leux: Daar hoeven we niet meer over te praten. De heer de Mul: Het is geen goede toestand, dat de menschen steun krijgen waar ze niet voor werken. De heerde Leux geeft dat toe. De heer Verschaffel: Er is geen raadslid, dat n'(et bereid is te helpen als het noodig -in onder den vorm van werkverschaffing of van steun. De heer de Mul sprak van een nog soepeler op treden van B. en W., doch ik heb de overtui ging, aldus spr., dat B. en W. steeds uiterst foe pel zijn. Wethouder Marquinie: Toen het voorstel ter tafel kwam om in principe medewerking te verleenen tot het bouwen van 25 arbeiderswo ningen, heb ik daar mijn stem niet aan kun nen geven. Dat moet men men niet kwalijk ne men. Ik heb dat voorstel niet kunnen steunen, wijl ik niet zou zijn voor uitbreiding der ge meente, want daar ben ik voor. Doch als we nagaan, hoe de werkloosheid toeneemt, zou ik niet erg graag zien, dat er :n dezen tijd nog 25 woningen bij zouden komen. Ik hoop dan ook, zegt spr., dat men met bouwen aal wach ten tot de tijden veranderd zijn. Wethouder Neeteson merkt op, dat wethou der Marquinie ineens naar een heel rnder on derwerp overgaat. De heer de Leux: Als ik voorzitter was, zou ik tot den heer Maruinie hebben gezegd, dat, wat hij ter sprake brengt, thans niet aan de orde i(s. Wethouder Neeteson: Ik zou dat maar aan den voorzitter overlaten, die wel weet, wat hij te doen heeft. Ik wil echter nog op iets wijzen. Als er sprake is van steunverleening hoor ik herhaaldelijk zeggen, dat de financieeie toe stand van Sas zoo schitterend is. Nu zou ik niet graag beweren, dat we er hier zoo slecht voorstaan. Doch we hebben ervoor te zorgen, dat het zoo blijft. Als we nagaan, wat in ande re gemeenten aan belastingen binnenkomt en we vergelijken daarmee, wat hier in Sas in de gemeentekas vloeit, geloof ik, aldus spr., dat men zijn meening zal wijzigen. Er zit gevaar in. telkens het argument van de schtterende ge- mente-financiën naar voren te brengen. De heer de Leux: Dan zal Sas de laagste zijn. Wethoudër NeetesonDat ontken ik: De heer de Leux constateert, dat Sas dan toch goed in zijn financiën zi(t. Overigens heb ben we nog altijd bronnen, die aangeboord kun nen worden. We kunnen toch de menschen, die buiten hun schuld werkloos worden niet laten verhongeren om hen, die het missen kunnen, wat minder belasting te laten betalen. WethouderNeeteson: We hebben nog noo't iemand laten verhongeren. De heer de Leux: Dat kan komen. Als Sas dan niet goed in zijn financiën zit, moeten er maar andere belastingbronnen worden aange boord. De heer Verschaffel: Toch zullen we -traks f 5000 moeten leenen volgens de agenda. (Wordt vervolgd). De val van de Engelsche regeering vooikomen. Zal het uitstel van executie blijken te zijn? Amerika bemiddelaar tusschen Frankrijk en Italië? Zaken zijn zaken. De Engelsche Regeering heeft van het Par lement nog eenig respijt gekregen. Met een goede veertig stemmen bleef ze tegenover de oppositie ::>n de meerderheid. De liberalen ble ven zoo goed als allen buiten stemming, zoo dat de conservatieven het tegen de labours, wel ke de grootste partij vormen, moesten afleggen Deze stemming aan het begin van het parle mentaire jaar duidt er op, dat de liberalen het Mac-Donald niet al te moeilijk zullen maken. Trouwens, de besprekingen welke de premier sinds eenigen tijd met Lloyd George vrij regel matig voert, wijzen op een bepaalde verstand houding Het zou ook niet verstandig hebben gëleken, de Regeering ten val te brengen op een oogenblik dat de Ronde-Tafel-conferentie, waarvan zoo geweldig veel voor de toekomst van Engeland kan afhangen, gaat aanvangen. Die conferentie zal en uitweg trachten te vin den in de moeilijkheden welke sinds jaar en dag met Britsch-Indië bestaan, de meest be volkte en lastigst te hanteeren der Engelsche koloniën. Verstandig ware ook daarom een verandering in de Regeer'fng niet, omdat de conservatieve partij, de eenige welke het heft uit de handen der labours zou kunnen overnemen, aan zulk een verdeeldheid lijdt, dat ze op het oogenblik nauwelijks tot regeeren in staat moet zijn. Ten aanzien van een niet-officieeie bemidde ling tusschen Frankrijk en Italië door dc Ver- eenigde Staten, houden de geruchten aan. Het heet dat Italië in de Vereenigde Staten een leening zou willen aangaan en dat als voor waarde door Washington de eisch is gesteld dat een accoord met Frankrijk zou worden be reikt. Een nieuwe oorlog, denkt men blijkbaar aan de overzijde van den Oceaan, zou Europa nog dljeper verarmen, gesteld al dat het daar door niet in de armen van het bolsjewisme zou worden geleverd. En met armen en bolsjewis ten vallen geen zaken te doen. Misschien ook is er in Washington met het oog op de verkiezin gen ietwat andere wi,nd gaan waaien en gaat men er inzien, dat voor een wereldwelvaart de afzijdigheid van Amerika in Europeesche aangelegenheden niet is vol te houden. Ten aanzien der enorme schuldbedragen die jaar op jaar door Europa aan de Vereenigde Sta ten moeten worden betaald, begint men ook daar meer en meer in te zien, dat niet door geld, maar slechts door arbeid welvaart wordt bereikt en dat een verarmd Europa geen in- koopen in Amerika kan doen, geen werk kan verschaffen. De schuldregeling zal niet slechts met Amerika als toeschouwer maar als mede- geinteresseerde d^je over de brug heeft te ko men, moeten worden herzien. Kerkbericht van Sas van Gent. Zaterdag 8 November, om 7 uur gezongen H. Mis voor den heer en madame Polydorus Ja cobus Verplanken-Snabel; om 8 uur gezongen II. Mis voor mevrouw Maria van Waes-van Acker. Zaterdagavond biechthooren van 5.30 tot 7,30 uur en om 6 uur Miserere en Lof. Zondag 9 November, om 7 uur de Vroegmis voor den heer Jacobus Bonavertura Franciscus Slock met algemeene H. Communie na de preek van het patronaat; om 10 uur de Hoogmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der parochie Na de H. Missen de reliquie van de H. Barbara. O m2,30 uur Miserere en Lof. Maandag 10 ovember, om 7 uur uitreiking der H. Communie en bij de Eerw. Zusters de H. Miip voor een overledene; om 8 uur gezongen jaargetijde voor den heer Eduardus Tack. Maan dagavond om 6 uur Miserere en Lof als slui ting van het octaaf van Allerzielen. Dinsdag 11 November om 7 uur gezongen H. Mis voor de overleden ouders van den heer en madame W. v. Goethem-de Milliano; om 8 uur r ezongen H. Mis voor den weled. heer A-.nand Gustave Stubbé. Woensdag 12 November, om 7 uur de H. Mis voor mevrouw Theresia Mulders-Gemke; om 8 uur gezongen H. Mis voor den heer Charles Stroobant. Donderdag 13 November, om 7 uur gezongen H. M:jg voor den heer Eduardus Mussche en ma dame Theresia van den Wynckel; om 8 uur ge zongen H. Mis voor den heer Octaaf Louis Ver moet en echtgenoote. Vrijdag 14 November, om 7 uur gezongen H Mis voor madame Elisabeth van Leemput-de Rooy; om 8 uur gezongen H. Mis voor de over- Ingezonden Bfcdedeeltng (31) DE WETENSCHAP heeft na de on dat sommige levertraan veelal zeer ym is aan vitaminen A en D thans gelukkig voor mulrfe- len gezorgd om de vitaminenarme) leVertiain zorgvuldig af te scheiden van die,| welke wel voldoende vitaminen bevat. I DE WETENSCHAP verklaart/bij jnonde van den Ncderlandschen Hoogleeraar in de~*Gczondheidslecr, Prof. L. KV Wolff v, d. Universiteit te Utrecht, dat IEGÖVITOL „BROCAPHARM" TAVLEVERTRAAN I v o 1 a o e'n d e vitaminen A en D bevat om ge- neeskrachtigej resultaten te kunnen bereiken. DE WETENSCHAP^s'overigcns'UNANIEM van oordecL/dat VGLvitaminc Jevertraan be tere geneeskrachtige resultatetykan geven dan vitamine-arine/ievertraan. ,Een consciëntieus mensch koope derhalve ZEKERHEID met ai ,B r o c a p h a r m" volvit amine- levertraan per flesch v. 1.— jo eenh. a. 2jo eenh. D. vitaminen. Verkriigbaar bij alle Apothekers en Drogisten- leden ouders van den heer en mevrouw Charles Wauters. Zaterdag 15 November, om 7 uur jaargetijde voor den heer Conastantinus de Koek, om 8 uur gezongen H. Mis voorden heer en madame Cesar van Cleemput de Jonghe. Zaterdagavond biechthooren van 5.30 tot 7,30 uur en om 6 uur Lof. Zondag 16 November, om 7 uur de Vroegmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der pa rochie met algemeene H. Communie na de preek der leden van de H. Familie; om 10 uur 'de Hoogmis voor mej. Bertha van den Enden. De geloovigen en bijzonder de jeugdige per sonen worden verzocht tot t behoud van hun katholiek geloof en de christelijke zeden, zich niet te begeven naar zondige dansgelegenhe den, zedelooze bioscopen en verkeerde tooneel voorstellingen in naburige plaatsen, waar op voeringen plaats hebben, d!,e in Nederland ver boden zijn als zijnde in strijd met godsdienst en goede zeden. Zijn voornemens een christelijk huwelijk aan te gaan: de heer Petrus Scheffer alhier en mej.Germana Saey te Saffelaere, 2e roep. P. DOENS. Pastoor. Naar wij (vernemen, heeft gisteren onder leiding van den Commissaris der Koningin in Zeeland te Ter Neuzen' de vergadering plaatsgehad van de besturen der gemeenten welke zich tot toetreding tot een der beide kleine waterleidingplannen (8 of 3 gemeen ten) bereid verklaarden, tezamen met Com missarissen der N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding-Maatschappij. Deze vergadering werd mede bijgewoond door den heer Krul directeur van het Rijksbureau voor Drink watervoorziening in Nederland te 's-Graven- hage. Als resultaat der gehouden uitvoerige dis cussies zou kunnen worden afgeleid, dat gezien de weigering der gemeenten Sluis en Biervliet om deel te nemen van het 8-gemeenten plan voorloopig niets kan ko men, zoodat voorloopig West Z.-Vlaanderen van Waterleiding verstoken blijft. Rest derhalve slechts de uitvoering van bet 3-gemeenten plan voor Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, waaraan door de betrokken ge meenten (Ter Neuzen, Sas van Gent en Hulst) thans met voortvarendheid zal worden döorgewerkt. Naar wij van terzijde hooren, zou reeds heden eeq aanvraag om subsidie van de Provincie in zee gaan. WESTDORPE. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad dezer gemeente gehouden op 4 November 1930. Met voorzitter en secretaris tegenwoordig alle leden behalve de heer vander Heijden. De notulen der vergadering van 26 Septem ber werden ongewijzigd goedgekeurd. Als ingekomen tukken werden medegedeeld De raadbesluijten van 26 September 1.1. tot wij ziging der gemeente begrooting 1930 en tot be stemming van Gemeentelijk kapitaal beide voor zien van het bewijs van goedkeuring door Hee- ren Gedeputeerde Staten. De raadsbesluiten d.d. 26 Augustus 1.1. tot a heffing van 50 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting. b. heffing van 50-80 opcenten op de hoofd som dèr personeele belasting. c. rangschikking der gemeente in de 2e Klas se voor de heffing der gemeentefondsbelas ting. d. rangschikking der gemeente in de 9e klas se voor de heffing der personeele belasting al les voorzien van het bewijs der Koninklijke Goedkeuring. De heer P. F. van Waterschoot werd met in gang van 1 Januari 1931 met algemeene stem men herbenoemd tot lid der schoolcommissie. Goedkeuring werd verleend aan een ontwerp besluit tot bestemming van gemeentelijk kapi taal ad f 6000. Hiervan zal worden gebruikt tot aankoop van eene saval schuimspui.t f 540. tot het verstrekken van hypothecaire voor schotten voor woningbouw f 5460. Een voorgelegd ontwerp besluit tot wijziging der gemeente begrooting voor 1930 werd goed gekeurd. De begrooting zal daardoor vermeer deren voor wat betreft de gewone dienst in ontvang en uitgaaf met f 987,99. voor wat betreft de kapitaaldjenst in ont vang en uitgaaf met f 23217,30. Goedgekeurd werden. a de begrooting voor den vleeschkeurings- dienst 1931. b. de begrooting voor het gemeentelijk clec- triciteits bedrijf van 1931. Afdeeling I (gewone dienst) in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 11675. Afdeeling II (Kapitaal dienst) in ontvang en uitgaaf tot bedrag van f 1500. c. de begrooting van het Burgerlijk Armbe stuur van 1931 in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 2338 met een gemeentelijke sub sidie van f 2250. d. de gemeente begrooting voor 1931 voor wat betreft de gewone dienst i;n ontvang en uit gaaf tot een bedrag van f 42831,52 voor wat betreft de kapitaal dienst in ont vang en uitgaaf tot een bedrag van f 6643,45. De Commissie van Onderzoek adviseerde in haar overgelegd rapport tot goedkeuring. Besloten werd in den loop van 1931 voort te gaan met den aanleg van een rijwielpad nu van de Kom tot ongeveer de grens met Axel, een en ander mijts als tot nu 75 pCt. der kosten kan worden gebracht ten laste van het wegen fonds. Tegelijkertijd zal ook te Passluis nog voor eenige verbetering door verbreeding worden gezorgd. De heer Daelman maakt bij de. rondvraag de opmerking dat het reeds meermalen voorkwam dat autorijders die zich langs de molenverkor ting richting Zuiddorpe begeven ongcwenscht op Belgisch grongebied terecht kwamen bij ge brek aan voldoende aanduiding van den weg. Hij acht het gewenscht dat ter hoogte van het Biezenstraatje een wegwijzer wordt geplaatst. Besloten wordt die onder de aandacht van den A.N.W.B. toeristenbond voor Nederland te bren gen, met verzoek de plaatsing van een wegwij zer te bevorderen. De vergadering is daarop gesloten. Voetbal Z. V. B. Programma voor Zondag 9 Nov. 1930. Ie Klasse B. Terneuzen 2—Hulst 2 2,15 uur (Odem) 2e Klasse B. Oranje—Axel 2 2,30 uur (Kint) S.T.E.E.N.Graauw 2,30 uur (Aarssen) Hontenisse—Terneuzen 3 2,30 uur (Stroecken 2e Klasse C Breskens 3—Phivo 1 2 uur (Mesu) Phivo 2—Breskens 2 2 uur (v. Uxem) 3e klasse B. Sassche Boys 2Hontenisse II 2 uur (Harms) Clinge 2Fratelli 2,30 uur (Roovers) Stoppeldijk—Koewacht 2,30 uur (Warnier) Sassche Boys IIHontenisse II. A.s. Zondag krijgen de Sassche reserves be zoek van het tweede elftal van Hontenisse. De gasten behooren tot de zwakke broertjes en de Boys krijgen dus gelegenheid om hun actief met een paar punten te vermeerderen, vooral daar het elftal der Sassenaars vrijwel volle dig zal zijn. Het zwakke punt in het elftal is de Voorhoede, doch wanneer Hemelsoet c.s. er in slagen een paar doelpunten te fabriceeren, zal Hontenisse wel met ledige handen de terug reis kunnen aanvaarden. Supporters allen pre sent. Aanvang 2 uur. TUUR DE SUPPORTER. AXEL. Gedurende de maand Qct. 1930. Huwelijks-aang. 16. Johannes Cornells de Ridder, 29 jaar jm en Neeltje den Hamer, 24 jaar jd. 23. Jan Bakker, 73 jaar weduwn. en Aaltje Catharina Wilhelmus, 69 jaar wed. 30. Daniël Riemens, 26 jaar jm en Catharina Wit te, 21 jaar jd. Huwelijks-voltrekkingen. 30. Johannes Cor nells de Ridder, 29 jaar, jm. en Neeltje den Hamer, 24 ja&r, jd. Geboorten. 3. Johannes, z. van Maarten Wit te en Jacömina Bareman. 10. Theophilus Leo- nardus, zoon van Petrus Johannes Hubertus Groothaert en Joanna Maria van Rumste. 11. Aagtje Janna, dochter van Jan de Kraker en Willemina Faas. Pijeter Johannes, zoon van A- braham van Driel en Jacoba Levina Wieles. 16 Jozina Maria en Francoise Pieternella, dochters van Jan Abraham Oppeneer en Anna Suzanna van Tatenhove. 17. Hendrik, zoon van Marinus Pieter van de Voorde en Janna Cornelissen. 21 Jasobus Jan, zoon van Cornelis Geelhoedt en Francina den Exter. 22. Leendert, zoon van A- braham van de Wege en Jacoba Janna Her- rzbout. 23. Anna Cornelia, dochter ran Jan Le-

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2