Wasch Uw haar J Uit iet Parlement. Binnenland Stadsnieuwe. Prooineienieuws. De Zeeuwscli Vlaanisclie Waterleiding. De heer de Leux: Dat de stadsreinigers in M een betere positie verkeeren dan de fabrieks arbeiders, wil ^k graag erkennen. Doch van pen sioen kunnen de menschen niet leven. Een loon van f 1040 is veel te weinig. Men sal er ook aan mogen denken, dat de gemeente, als werk geefster, een voorbeeld heeft te geven. Wethouder Neeteson merkt op, dat de ge- meente-arbe'jder voor zijn ouden dag niet behoeft te zorgen. De heer de Leux zegt, dat ook de fabrieks arbeider voor z'n ouden dag niet kan zorgen. Die is er nog veel beroerder aan toe. Die pen sioen-regeling geldt echter niet alleen voor de stadsreinigers doch voor alle gemeente-ambte- naren. iVÉeJK Wethouder Neeteson: Doch toch óók voor de stadsreinigers. De heer de Leux ziet in deze regeling weel een bezuiniging van onder af. Spr. wil niet :n herhaling treden. Hij meent, dat het best zal zijn, het verst strekkende voorstel in stemming te brengen namelijk zijn eigen voorstel. De voorzitter zegt, dat men niet van de ge wone orde mag afwijken. De agenda vermeldt het voorstel van B. en W.. Dat komt het eeiót ter tafel. De Raad heeft vrijheid dat aan te nemen of af te wijzen. In het laatste geval komt vanzelf het voorstel de Leux aan de jrde We willen de zaken regelmatig afdoen zegt rpr. De heer de Mul: Mag ik nog eens van den heer de Leux hooren, hoe zijn voorstel precies luidt? Ik ben voor een weekloon van f 23 aan beiden. De heer de Leux: Ik heb f 1200 voorgesteld voor beide stadsreinigers. De heer Ysebaert verklaart, er heelemaal niets op tegen te hebben, dat van Ham f 23 zal verdienen. Doch volgens mijn idee, aldus spr., moet men iemand als Aerssens met zoo veel dienstjaren toch wat meer geven. Ik kan me aanook geheel vereenigen met het voorstel van B. en W., zegt spr., aangezien het loon van van Ham na 3 jaar toch gelijk wordt aan dat van Aerssens. De heer de Leux: Ik kan me de houdfrg van den heer Ysebaert niet begrijpen. Doet men Aerssens tekort als men het loon van van Ham met het zijne gelijk stelt? Als Aerssens van zijn loon moest afstaan, zou ik zwijgen. U, die weet wat een arbeider met een gezin is, aldus spr., zoudt de eerste moeten zijn om met mijn voor stel mee tegaan. De heer IJsebaert blijft bij zijn meening, dat iemand met zooveel dienstjaren als Aerssens meer behoort te krijgen dan dengene die eerst kort geleden is aangesteld. Ik ben er niet tegen dat het loon van van Ha mverhoogd wordt, zegt spr., Al was het tot f 30. Doch i£ vind, dat aan Aerssens meer toekomt. De heer de Leux: Doe dan het voorstel van aan Aerssens f 24 te geven. Dan zal ik het steu nen. De voorzitter herhaalt het voorstel van B. en W. en brengt dat in stemming. Met de stemmen van de heeren de Leux, de Mul en Stouthamer tegen wordt het aange nomen. De heer de Leux: Ik heb nog een ander voor stel nl. om aan de stadsreinigers als cegemc-et komin gin de kosten van het aanschaffen en houden van trekdieren en van het aanschaf fen van een regenjas een jaar lij ksche vaste gratificatie toe te kennen van f 125. De voorzitter: Wij moeten vasthouden aan de agenda. Dat kan op een volgende vergadering worden voorgesteld. B. en W. hooren, wat U wenscht. De heer de Leux protesteert hiertegen, aan voerend, dat hij toch het recht heeft om een voorstel in te dienen. Volgt een korte discussie tusschen den voor zitter en den heer de Leux, waarbij ae eerste den heer de Leux toevoegt: Wij kennen de praatjes van den heer de Leux. De heer de Leux: Wij kennen Uw praatjes al lang! De voorzitter: Voor U van avond geen wooicl meer. De heer de Leux: Ja? Nu, dat spijt me niet, hoor. De Voorzitter stelt alsdan voor, de pensioens grondslag der evengenoemde stadsreinigers vast te stellen op het bedrag hunner jaarwedden De stadsreiniger van Ham roept vanaf de pu blieke tribune: Dat is voor mij niet noodig! De voorzitter: Nog één woord en U gaat heen Van Ham roept terug: Dat wil ik wel doen! Z. h. st. wordt dan de pensioengrondslag op basis van de nieuwe jaarwedden vastgesteld. IX. Voorstel tot wijziging van den pensioens grondslag van J. A. Raes. Bedoelde pensioensgrondslag wordt z.h.st. vastgesteld op f 1795, zulks met ingang van 21 November 1930. conform het voorstel. X. Vaststelling der begrooting van het Bur gerlijk Armbestuur voor 1931 De voorzitter verzoekt de commissie van on derzoek haar rapport te willen uitbrengen. De heer Verschaffel rapporteert namens de Commissie, dat er geen op- of aanmerkingen zijn behoudens hetgeen in de voorvergadering is gezegd. Bedoelde begrooting wordt dan zonder dis cussie en z.h.st. vastgesteld in ontvangesten op f 1,341.86 en in uitgaven op f 5.141.88, latende derhalve een kwaad slot van f 3800. te dekken uit subsidy van de gemeente. XI. Alsboven van het Gemeentelijk Electr. bedrijf voor 1931. Ook op deze begrooting heeft de Commissie van Onderzoek, blijkens mededeeling van den heer Verschaffel, geen op- of aanmerking. De Raad stelt de begrooting z.h.st. "ast op 1 19.649.50 aan baten en lasten voor afdeeling I (gewonen dienst) en f 2600 aan Inkomsten en Uitgaven voor afdeeling II (Kap'^aaldienst) XII. Alsboven van den Vleeschkcuvings- dienst „Sas van Gent" voor 1931. Ook op deze begrooting verklaart de Com missie van Onderzoek bij monde van den neer Verschaffel geen op- of aanmerkingen te heb ben. Zij wordt z.h.st. aan inkomsten en uitgaven op f 3350als aangeboden, vastgsteld. (Wordt vervolgd). Ingezonden WeueöeoliDfl (6) eens met Purolzeep. U zult dan zien hoe mooi, zacht en roosvrij uw haar wordt. Purolzeep is evenals Purol verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Re^igers, die van de nachttreinen gebruik maken, zullen intusschen goed doen, zich nauw keurig op de aangebrachte borden van de rich ting te overtuigen, omdat anders gemakkelijk vergissingen kunnen voorkomen. De wagens van den rtein Amsterdam-Groningen bijv. worden niet voor dezelfde route terug gebruikt, maar gaan van Gron'frgen naar Rotterdam. Tenslotte kunnen ook rijwielen met de nacht treinen worden vervoerd tegen het sneltrein- tarief van f 1.25 hetgeen voor velen, die ver van 't station wonen en midden in den na iit geen andere vervoermiddelen meer aantreffen, een groot gemak zal zijn. De nachttreinen zul len echter niet voor buurtverkeer worden opengesteld. Waterstaatsbegrooting 1931. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer ontleenen wij het volgende: Sommige leden drongen er op aan, de zoo hoog noodige reorganisatie van den Rijkswa terstaat ter hand te nemen. Werkverruiming. Van verschillende zijden werd met het oog op dreigende werkloosheid vooral op werkver ruiming aangedrongen. Verscheidene leden vestigden wederom de aandacht op de vraag, of in bestekken voor Rijkswerken de naleving van bestaande collec tieve arbeidsovereenkomsten verplicht zal wor den gesteld. Deze aangelegenheid vereischt dringend afdoening. Eenige leden drongen aan op normalisatie bij den aanleg van scheepvaartwegen, in het bijzonder ten aanzien van de met de scheep vaart verband houdende afmetingen van de kunstwerken in deze vaarwegen. Sommige leden drongen aan op toste.' lir.ff van een electriciteitsraad. Gevraagd werd, of reeds een beslissing is ge nomen ten aanzien van de scheepvaartkana len in Zeeuwsch-Vlaanderen, met name van een kanaal van Hulst naar Axel. Gaarne zou men de voornemens van de Re geering vernemen omtrent de verbetering van het verkeer van de Zuid-Hollandsclie en Zeeuwsche eilanden met den vasten wal. Ver scheidene leden juichten de voorstellen te de zer zake van de commissie-van Rijckevorsel toe. Bepleit werd ook een plan voor verbetering van de verbinding RotterdamNumansdorp - WillemstadNoordbrabant te ontwerpen. Sommige leden drongen aan op een alge- meene snelheidsmaximum van 70 K.M. voor het verkeer op de wegen. Andere leden achtten een dergelijke bepaling onpractisch en onge- wenscht. Verscheidene leden achtten een regeling van de dienst- en rusttijden van het personeel van den Rijkswaterstaat dringend noodig. Opgemerkt werd dat de salarissen der inge nieurs op een te laag peil staan. De nachttreinen. Dezer dagen is te Utrecht de beslissing ge vallen over een aantal maatregelen, welke het reizen in de nachttreinen zullen veraangena men en verbeteren. Als belangrijksten daar van noemt het „Hbld". het vervangen van het oude, ongerieflijke materieel door moderne, vier-assige rijtuigen. Aan slaapwagens kunnen de spoorwegen vooreerst nog niet denken, daar een vervoer van gemiddeld tien reizigers naar Maastricht en 20 naar Groningen een dergelij ke uitgave niet zou verantwoorden. Een tweede eveneens ingrijpende wijziging bestaat in het besluit, Utrecht als aanvraag- kantoor voor het tusschentijds in- en uitstap pen u'ït te schakelen. Men kan dus na 3 No vember aan elk willekeurig stopstation zonder eenige formaliteit den trein verlaten of rnet aezen meereizen. Wel daarentegen zal men zijn kaartje vóór het normale sluitingsuur der lo ketten moeten koopen, tenzij men bereid \s een kleinen toeslag te betalen. De reiziger uit de provincie, die b.v. onverwachts in Amster dam tot na middernacht is opgehouden, kan dan toch met den nachttrein terug, door zijn biljet met den condücteur te verrekenen, aan w'en hij boven het reisgeld een kwartje toeslag betaalt voor de derde klasse en twee kwartjes voor de eerste en tweede klasse. Met ingang van genoemden datum zullen eveneens de z.g. tegentreinen worden ingelegd die uit Groningen en Maastricht via Utrecht naar Amsterdam en Rotterda men Den Haag loopen; terwijl bovendien nieuwe treinen naar Leeuwarden en Hengelo zullen worden gediri geerd. Aan het bezwaar van het overstappen gedurende den nachtelijken rit kan om econo mische redenen nog niet worden tegemoet ge komen. Reizigers, die uit het Zuiden naar Leeu warden vertrekken, zullen, behalve misschien in Utrecht, ook ;in Zwolle moeten overstappen terwijl zij, die Hengelo als eindpunt hunner reis hebben gekozen ep uit de hoofdstad ko men, in Amersfoort van trein moeten verwis selen De wachtkamers van alle tusschenstations, waar de nachttreinen stoppen, zullen een half% uur voor het vertrek van den trein geopend zijn, een maatregel die door velen op prijs zal worden gesteld. De Antwerpsche Wereldtentoonstelling gesloten Gisteren was het de laatste dag van de We reldtentoonstelling. Ondanks het allesbehalve gunstige weer trok de expositie nog duizenden bezoekers. De kroning van Abessynië's Keizer. Volgen de „Daily Herald" zal Ras Tatari op den dag van zijn kroning tot keizer van Abes- synië, een besluit uitvaardigen, waardoor aan alle slaven de vrijheid zal worden geschon ken. Er bestaat echter gevaar, dat dit tot moeilijk heden ^n Abessynië aanleiding zal geven aan gezien de leenman Hailoe, die een leger van meer dan 100.000 man op de been kan bren gen, tegen dezen maatregel is. Bij deze gelegenheid oefent het blad ook r.ri- tiek op de houding der Fransche overheid te Djiboeti, die n'pts doet om den slavenhandel tegen te gaan en zelfs de kanonneerbooten, die vroeger in Somaililand gestationneerd wa ren, teruggetrokken heeft. Hevige aardbeving in Italië. Vorige week is Ancona opgeschrikt door een hevige aardbeving, die ook in de geheele) pro vincie is waargenomen en in vele dorpen groote schade heeft aangericht. Aardschokken in Californië. Te Redding in Californië zijn heftige aard schokken waargenomen. Een aantal gebouwen werd vrij ernstig be schadigd, terwijl vele huizen op hun grond vesten schudden, waardoor sommige mui en scheuren gingen vertoonen. Opzienbarende bekeering. Dezer dagen is de schoonzuster van Masarijk, den president der Tsjecho-Slowaaksche Repu bliek, Mevr. Esperanza Garrigue tot den Ka- holieken godsdienst overgegaan. President Masaryk, wien zij persoonlijk mede deeling deed van haar overgang tot de Xatho lieke Kerk, wenschte haar hartelijk geluk en voegde eraan toe, dat hij dezen belangrijken stap in haar leven voorzien en verwacht had. Hevige aardschokken te Kopenhagen. Vrijdagnacht werd te Kopenhagen een krach tige aardschok gevoeld. Te Gammelholm en i,n de geheele havenwijk van Kopenhagen vielen lampen van de plafonds en voelde men den bodem golven. Ook in de voorsteden Herllerup, Soeborg en Amager werd de aardschok waargenomen. In enkele deelen van de stad maakte zich van de bevolking een hevige angst meester en verliet men de huizen. De meteorologische dienst deelt mede, dat de aardbeving 20 seconden heeft geduurd. Uit de berjphten uit de provincie blijkt, dat men ook buiten Kopenhagen de aardbeving heeft gevoeld. En volgens een bericht uit Mal- mö heeft men ook in Zuid-Zweden de aard beving waargenomen. Koninklijke waardeering. De heer H. Feijen, fotograaf, alhijer, die ter gelegenheid van het jongste Koninklijk Bezoek aan Sas van Gent meerdere fraaie foto's maakte van het Konin klijk Gezin en één daarvan aan Hare Majesteit had aangeboden, mocht dato 31 October jl. uit het Loo het volgend dankschrijven ontvangen: „Hare Majesteit de Koningin heeft mij op gedragen, den heer H. Feijen, fotograaf te „Sas van Gent Haar oprechten dank over ,te brengen voor de aangeboden foto van ,het Koninklijk Gezin te Sas van Gent. wel „ke door Hare Majesteit gaarne werd aan vaard :'pi herinnering aan de aangename „oogenblikken, te Sas van Gent doorge bracht". De Particulier Secretaris van H. M. de Koningin w.g. VAN GEEN Bietenoogst, Ten gevolge der aanhoudende regens der laatste dagen is de bietenoogst ten zeerste bemoeilijkt. De akkers zijn dermate doorweekt, dat, om een wagen bieten van het land te halen, dezer dagen niet minder dan 7 paarden noodig waren. De voor-, zoowel als de achterwielen zakten tot over de assen .n het slijk. Verschillende landerijen staan nagenoeg ge heel onder water. Vooral nabij het Staakje, ev enover de grens, is de waterstand dermate, dat wetden en akkers blank staan en het water tot in de huizen komt. Maandag heeft de Raad van Biervliet met 5 tgen 2 stemmen het voorstel om aan te sluiten bij het kleine waterleidingplan verworpen. Vóór stemden de heeren Kok en Michielsen (S.D. A.P.) tegen de heeren Ceulenaere en Thomaes (R.-K.) Verplanke en Putter (V.B.) en Dees (Chr. H.) Sluis en Biervliet zullen het dus eventueel op haar geweten hebben als West-Zeeuwsch- Vlaanderen van water verstoken zal blijven, 't Is diep, diep treurig! Eerlijkheidshalve mag een woord van hulde niet worden onthouden aan de be5<de socialisten in laatstgenoemden Raad, die den moed toon den te hebben, trots de oppisitiegeest van een bedrogen menigte te stemmen voor datgene wat ieder vooruitstrevend mensch in den te- genwoordigen tijd als een noodzakelijkheid en een kostbaar goed erkent: de waterleiding.. Het valt thans af te wachten wat de in ons vorig nummer aangekondigde vergadering van Donderdag a.s. brengen zal en of trots'den af val van Sluis en Biervliet nog een middel kan gevonden worden om het Westen nl. Oostburg, Aardenburg en Breskens aan te sluiten. O.i. lijkt de kans, vooral na het besluit van Bier vliet, zeer gering docht het laatste woord ten dezen zal thans door de technici, in casu het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening, ge sproken moeten worden. Provinciale Staten van Zeeland. Toegangsweg Steiger Stavenisse. Naar den Nieuwen steiger te Stavenisse, wel ke eerlang in gebruik genomen zal kunnen worden, leidt thans een weg, welke in onvol doenden toestand verkeert, waardoor de aan legplaats niet ten volle tot haar recht zal ko men. Het komt Ged. gewenscht voor dezen bij de Provincie in onderhoud zijnden toegangs weg, welke een gedeelte is van den op het pro vinciaal wegenplan voorkomenden weg no. 6, lang ongeveer 390 M. te verbeteren, evenals dit is geschied met de toegangswegen tot de aan legplaatsen te Walsoorden, Wolphaartsdijk, Kortgene, Katsche Veer en Kamperland en in uitvoering is te Hoedekenskerke. De werken worden geraamd op f 26.000 waarvan 75 pCt. of f 19,500 wordt terugbetaald uit het Prov. wegenfonds en f 65000 ten laste der Provincie op de begrooting 1931 is uitgetrokken. Ged. Sta ten stellen voor tot de verbetering van dien weg te besluiten. Bureau voor Kinderbescherming. Naar aanleiding van het in hun handen om advies gestelde verzoek van het bestuur van het Bureau voor Kinderbescherming te Amster dam om subsidie, onderschrijven Ged. Staten gaarne, dat deze instelling inderdaad voor ve len, ook op het gebied van onderwijs en gezond hei/iszorg, van nut kan zijn, doch zij zijn toch van meening, dat daarbij het provinciaal be lang, in het bijzonder dat van Zeeland, niet in die mate is betrokken, dat er termen zouden zijn om aan het verzoek te voldoen. De nuttige werking ervan komt uit den aard der zaak voor namelijk ten goede aan de naaste omgeving. Ged. Staten stellen dan ook voor afwijzend op het verzoek te beschikken. (Wordt vervolgd.) De West-Sluis te Terneuzen. De correspondent van de N.R.Crt, te Brus sel meldt: De Gentsche autoriteiten hebben een raming opgemaakt van de schade, welke de stad Gent heeft geleden ten gevolge van het ongeval aan de groote sluip te Terneuzen. Zestig schepen van meer dan 1500 ton, voor de havens van Gent bestemd moesten naar Antwerpen Rot terdam of Amsterdam opvaren, om aldaar te worden gelost. Dit beteekende een verlies aan havenrechten, kraangeld enz. van frs. 842.000 het verlies van den sleepdienst wordt geschat op 80.000 fres, het verlies aan loonen op :nge- veer 1.150.000 frs. de verliezen door dé reeciers, makelaars e.a. belanghebbenden geleden niet inbegrepen. WESTDORPE. Prijskamp op het biljart gehouden op Zon dag 2 November bij Cl. Gijsel. Aantal spelers 30. Ie prijs Pr. PluimAlfr. de Cousemaker, 2e A. de CookerPr. Kalle, 3e A. Verhooss! Cl. Gijsel, 4e R. DumesCam. Thomas. Extra prijs O. de HulstersA. de Smet. Hoogste serie -6: A. Verhoosel, E. de Clerk, Cam. Thomas. SLUISKIL. Afgebrand. Zaterdagavond zijn ten nadeele van dan landbouwer H. te Axel Sassing in de zoogenaamde Axelsche Vlakte een paar grar.n- mijten afgebrand. Daar kwaadwilligheid ver moed wordt, heeft H. de zaak in handen der politie gegeven. Gevaarlijk. Vrijdagnamiddag sprong op de Cokesfabriek een afsluitkraan stuk, waardoor de gassen zich opeenhoopten. Door spoedig in grijpen der ingenieurs werd erger voorkomen. Kolenaanvoer. Voor de cokesfabriek kwamen gedurende de maand October aan 22 Rijnsche pen met een totale inhoud van pl.m. 35450 ton kolen. Biljarten. Aan de prijskamp op het biljart bij den heer M. Stockman jl. Zondag namen 52 spelers deel. De prijzen werden als volgt ge wonnen: le prijs P. de Coninck en E. Lambert,

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2