Je gevaren van de radio No. 3687 Maandag 3 November 1930 45ste Jaargang NIEUWS' EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN let Geheim van den Voddenraper. Kameroverzicht. Prooincienieuwz tlzERBKmNo"^'- VERSCHIJNT elken MAANDAG., WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND fBSTBEKEWIWC Ui. 52419. FEUILLETON. DE Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier ERIERL Abonnementsprijs J 1.50 per 3 maanden,- of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per.regel, bij contract lager IT8TEKEND 0E80HIKT VOOR PUBLIOITEIT door Pierre Lhande S. J. (Paris). Ieder publiek orgaan dat bestemd is om een idee te verspreiden, kan een gevaar worden. Hoe machtiger en invloedrijker dat orgaan is, des te zwaarwichtiger zal ook het misbruik zijn, dat men daarvan kan maken. De Radio is bezig om zich te ontw&kelen tot het mach tigste en meest invloedrijke werktuig, om de openbare meening te beinvloeden, omdat het binnen het bereik ligt van ipderen mensch. Het stelt onze groote denkers, redenaars, dichters en musici in staat om met een geringe moeite den grootsten invloed uit te oefenen op de massa, zoowel in kunstzinnig als moreel op- zich, zoowel in omvang als di(epte. De gedachte die een krant of boek tot uitdrukking wil bren gen blijft in zijn uitwerking altijd beperkt docr het getal van de oplage waarin het boek of de krant verschijnt. Die gedachte moet moeilijk heden overwinnen en van de luisteraars wordt geen enkele moeite of inspanning gevorderd. Een idee door de radio verbreid is vaak de cenige welke bepaalde soorten van luisteraars bereikt, die nooit geen krant lezen of een boek ter hand nemen. Ongeletterden, armen, blin den, zieken en hulpbehoevenden allemaal menschen en groepen die op een eigenaardige manier door onzichtbare vangarmen van de Radio worden gegrepen. Menschen in den regel absoluut ontoegankelijk voor den invloed van boek of blad van tooneel of leerstoel. Juist omdat de Radio overal zoo gemakke lijk, zelfs tot de meest afgelegen luisteraars, kan di|t instrument wanneer het door val- sche handen wordt bespeeld zoo'n ver- derfelijken Invloed op de onafzienbare groote massa uitoefenen, zooals we op het oogenblik in Rusland zien gebeuren. Wanneer de Radio door onverantwoordelijke elementen wordt beheerscht, dan is de uit werking veel verderfelijker dan het misbruik van verdoovende middelen, en veel gevaarlij ker dan de invloed van gemeene brochuren of vlugschriften. Nog te meer omdat de micro- ioon blind is en zijn stralen alle luisteraars treffen, zonder onderscheid van rang of stand, van geslacht of leeftijd. En wat het gevaar dat de radio kan opleve ren nog grooter maakt, is het feit, dat er voor de microfoon een spreker kan staan die voor bestemd, als het ware in de wieg gelegd is om voor de microfoon te spreken: wiens stem en geluid, manier van voordragen, zegging en spel van dien aard is dat de luisteraar gedwongen wordt om naar hem te luisteren onverschillig welke levensbeschouwing of persoonlijke over tuiging hij ook moge zijn toegedaan. Doch nog verderfelijker is: zoo de spreker voor de mi crofoon de zwakheid van zijn bewijsvoering en de valschheid van zijn redeneering handig weet te verdoezelen. De gewone luisteraar die meestal niet critisch s aangelegd, is zoo ge- 1 Naar het Fransch van RAOUL DE NAVERY. 132) Columba bad voor haar broeder, voor dien „kleinen Max", wiens naam altijd zooveel weer klank gevonden had in hare ziel, voor die An- gelie, d\e haar lief gehad, haar bijgestaan, haar beschermd had en dien zij op dat oogenblik voor al de weldaden beloonde, welke zij van haar genoten had. Terwijl Columba des hemels zegen over Angelie afsmeekte, bracht zij onge twijfeld het offer van haar eigen geluk, want gedurende eenige minuten was haar gelaat zoo wit als marmer en drukte het de onderwerping eener martelares uit. De eerwaarde heer Bernard hield de toe spraak, dip het jonge paar zijn nieuwe plich ten moest doen kennen. Op de huwelijksinzegening volgde de Mis. Zij werd met groote godvruchtigheid door al de ons bekende beschermelingen van Angelie bij gewoond. Een uur daarna was de kerk ledig, doofde men de lichten uit, rolde men de tapijten op, en .vertrokken Angelie en Maximiliaan naar Zwit serland, waar zij veertien dagen zouden door brengen. makkelijk geneigd om een dergelijke spreker ge lijk te geven, want al is de luisteraar in den be ginne bij voorbaat niett van plan om zich te laten beinvloeden door hetgeen door de Rad\o beweerd wordt, langzamerhand komt hij onder de bekoring van de lokkende tonen der muziek of de begeestering van het gesproken woord, hetgeen nog versterkt wordt door de omgeving de atmosfeer waarin de luisteraar hoort, die er op berekend is om de volle aandacht te schen ken aan ieder woord dat uit de luidspreker komt, zoodat alle afleiding ontbreekt. De wer king van de Radio is derhalve zoo gevaarlijk omdat het een geweldige diepen indruk maakt, als men de kunst verstaat om het goed te ge bruiken, omdat de spreker voor de microfoon werkelijk in nauw contact komt met de ziel van den ver verwijderden luisteraar. En die z?,el kan hij beinvloeden: hij kan haar vergif of ge neesmiddelen toedienen. Dit zijn nog niet eens alle gevaren van de Radio. Ook dit heeft de Radio nog voor op een boek of tijdschrift: het voert zijn programma ui,t en laat geen sporen achter. De ziel van het kind, van de vrouw of den man kan door haar vergiftigd worden zonder dat iemand anders uit den familiekring het bemerkt. Door een enkele handgreep, een omdraaien van een knop in de afwezigheid der ouders, kan een k\nd de luidspreker inschakelen. En wee dan, wanneer onstichtelijke liederen of verderfelijke ideeën worden uitgezonden! Zonder dat de opvoeder een vaag vermoeden heeft kan in alle stilte liet, werk der opvoeding verwoest worden. In theorie is het gevaar van ae Radio onge twijfeld buitengewoon groot. En niets kan hem beletten om z'n verderfelijken invloed uit te oefenen, wanneer de Radio als instrument valsch bespeeld wordt. Maar in de praktijk de zaak heel anders, want tot nu toe hebben alle landen, behalve Rusland, maatregelen genomen om te voor komen dat er een zoodanig gebruik van de Ra dio zo ugemaakt worden dat het een gevaar opleverde voor de luisteraars, door het ver spreiden van onzedelijke of anti-godsdienstige begrippen. Over het algemeen zijn de leiders van de verschillende omroepvereenigingen der Europeesche zenders zich ten volle bewust van hun zware verantwoordelijkheid. Ze zijn er van doordrongen, dat zij een wapen in hun hand hebben dat even gevaarlijk is, ja mis schien nog veel gevaarlijker dan het zwaarste vergif, Ze hebben ondervonden en begrepen dat hun eigen belang hen dringt om op dit punt de groofste voorzichtigheid in acht te ne men, in zooverre zij daartoe nog niet door de wet gedwongen worden. Want de ontvanke lijkheid van het gemoed van een gewoon luiste raar is veel argeloozer als bij het lezen van een boek of het bijwonen van een tooneelspel. In sommige landen heeft men al eens getracht ongodsdienstige of zelfs gemeene obscene ge sprekken voor de microfoon te voeren, doch weldra bleek dat het volk van zulk een mis bruik van een ongure machtsmiddel niet ge diend was. Deze dag bleef, gelijk de herinnering aan een schitterende verschijning, diep in Columba's geest gegrift. Zij verheugde zich in de gedachte aan het geluk haars broeders en wijdde zich liefderijker dan ooit aan haar vader, om hem het gemis van Maximiliaan zooveel in haar ver mogen was te vergoeden. Haar vader voelde voor haar een genegen heid, welke met geen mogelijkheid te beschrij ven is. Zij was voor hem alles wat er van zijn verloren schatten overbleef; zij deed Anita voor hem herleven en herinnerde hem aan Max, die weinig kon vermoeden, dat diegenen, wier ge mis hij betreurde, hem van zoo nabij bekend waren. Columba leefde slechts voor haar vader, ken de geen grooter genoegen, dan wanneer hij bij haar was en toch kon men weinige dagen na het huwelijk van Angelie op haar gelaat een waas van treurigheid waarnemen, waarvan te voren nooit iets te bespeuren was geweest. Zij gevoelde iets in haar binnenste, waarvan zij zich den aard niet kon verklaren. Bij de gedachte aan Maximiliaan's vrouw, vul den haar oogen zich met tranen. Was zij dan afgunstig op het fortuin, of de positie van haar schoonzuster? Neen, verre van daar, maar het onschuldig meisje denkt wel eens aan de toekomst. Zij werd met den dag neerslachtiger, doch wond zich dan ipt gesprekken met haar vader geweldig op, maakte allerlei plannen voor de toekomst, hoe zij elkander nooit zouden verla ten en hoe zy zich altijd, zonder eenig voorbe- Toen onlangs in Frankrijk getracht werd om gewaagde programma's uit te zenden kwa men de protesten los, van alle kanten van m\n k schen van allerlei godsdienst en geestesrich/ ting. Een en ander wijst er dus op, dat nok de katholieken waakzaam moeten zijn, want er j worden reeds allerlei pogingen gedaan en plan nen ontworpen, die voor volk en natie in wer- j kelijkheid niet onbedenkelijk zijn. (Nadruk verboden) 't Radio vraagstuk in de Kamer.De controle ge handhaafd. De communist de Visser viseht achter het net. De pachtcontracten. De pach ters in steviger conditie. de aanneming van de wetsontwerpen verzekerd. De heer Albarda zag zijn motie tot afschaf fing van het preventieve toezicht op den radio- omroep, gelijk te voorzifen vi^el, verworpen en wel met 56 tegen 32 stemmen. Alleen de sociaal en vrijzinnig-democraten, alsmede de commu nisten, die alleen van bolsjewistische censuur willen weten, en de heer Floris Vos, gaven er hun stem aan. Tevoren was een motie Boon, om de polit /ek zooveel mogelijk uit den aether te weren, teruggenomen. Intusschen is het laat ste woord over het radio-vraagstuk nog wel niet gesproken. Een verzoek van den communist De Visser om een interpellatie te mogen houden over de verhouding tusschen de Nederlandsche regee ring en het Vaticaan, een interpellatie waar voor geen enkele reden aanwezig is, werd met 83 tegen 2 stemmen van de hand gewezen. Met de pachtontwerpen is de Kamer gereed gekomen. Voortaan zullen we in het Burger lijk Wetboek de bepaling aantreffen, dat den pachter bij opzegging van een pachtcontract huurverlenging door den Kantonrechter kan worden toegestaan voor tweemaal en met een duur van ten hoogste tien jaren en tevens de bepaling dat de rechter zoo nood'g in afwijking van den geldenden pachtprijs, dezen op een nieuw bedrag kan vaststellen voor den termijn waarmede de overeenkomst wordt verlengd. Continuatierecht met prijszetting; de positie der pachters de prijszetting, waarvoor de pachtcommissies dienen, hebben ze aan een amendement Fleskens (Katholiek) te danken, is dus wel verstevigd. Van die prijszetting zal hooger beroep mogelijk zijn. En in de toe komst zal een opzeggingstermijn van de pacht gelden van 18 maanden, anderhalf jaar, waar mee evenzeer de pachters door verruiming van den tijd waarijn zij naar een andere boerderij of ander land kunen omzien zijn gebaat. Een amendement om voortzetting van de pacht tot in het oneindige mogelijk te maken, werd met gorote stemmenmeerderheid verwor pen. Het continuatie-recht zal reeds ingaan bij een terrein los land van een halve Hectare en een pachtprijs van boven de f 150. De instelling van pachtconm^sies leverde houd, aan hem zou toewijden en de steun van zijn ouden dag worden, gelijk zij thans de vreugde van zijn rijpen leeftijd was. Maar lieve, zegde Aurillac, die reeds lang met bezorgdheid die verandering in haar had opge merkt, op zekeren dag tot haar, gij belooft meer dan gij misschien zult kunnen volbrengen Hoe zoo, vader? Als gij eens trouwdet? Ik? vroeg Columba met een zekeren ontstel tenis. Maar lj|eve, Maximiliaan heeft een vrouw en dit belet mij toch niet hem lief te hebben. O. dat is niet hetzelfde. Buitendien, mijn broeder kende en beminde Angelie sinds lang, en k Gij! kent gij niemand, d> uw levensgeluk zou willen verzekeren? v Ik stel te veel eischen vader; ik zou een vol maakten echtgenoot willen. Dat is veel, maar uit hoeveel deugden be staat eigenlijk de volmaaktheid, die gij van hem vordert? Hij zou godvruchtig moeten zijn, antwoordde Columba, zachtzinnig en goed, anders zou hij mij een geheime vrees inboezemen, daarbij Werkzaam, liefdadig, hulpvaardig Juist geraden vader, gij ziet wel dat zulk een man onmogelijk te vinden is. Het gesprek bleef hierbij, maar Aurillac ver liet Columba met een bezorgd hart. Maanden verliepen en toen het winter werd, was Columba zoo vermagerd, zoo verbleekt, dat Aurillac zich ongerust begon te maken; maar geen moeilijkheden van beteekenis op. Woensdag aanstaande zal de Kamer over de pachtvoorstellen stemmen en zonder twijfel ze met groote meerderheid aannemen. Katho lieken en sociaal-democraten, samen reeds een meerderheid, geven er zonder uitzondering hun stem aan. Provinciale Staten van Zeeland. De volgende stukken voor de a.s. zitting der Staten van Zeeland zijn thans in druk ver schenen: Weg Aardenburg Belgische grens. In 1860 werd aan A. B. Capreau te IJzen- dijke, concessionaris voor een tijdvak van 80 jaar, van de tolheffing op den weg van Aar denburg naar de Belgische grens een rente loos voorschot toegekend van f 12,000, voor de bestrating van dien weg loopende in de rich ting Middelburg (Belgijë) Voor zekerheid van de terugbetaling en het behoorlijk onderhoud van den weg, werd aanvankelijk een grootboek inschrijving en later een hypotheek verleend. Thans is sedert 1909 wed. Coppens—de Jonghe te Eede tot concessionaresse benoemd en is zij met het onderhoud van den weg belast. Het renteloos voorschot is reeds geheel terugbe taald. Inmiddels is een hypothecaire inschrij ving groot f 6000 op enkele perceelen van wij len C. A. Capreau blijven rusten, waarvan en kele zijn verkocht aan de provincie en aan de N.V. „Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaat schappij". Ged. Staten stellen op verzoek van de erfgenamen van mevrouw weduwe C. A. Capreau-Weinhagen en de directie der genoem de N. V. voor hun machtiging te verleenen r,ot royement van deze hypothecaire inschrijving mede te werken. T Reglement wegen en voetpaden. Ter overweging van de daaromtrent in de af deelingen gemaakte opmerkingen namen Ged Staten in de vergadering van 15 Juli jl. het voorstel tot wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland terug. Het resultaat van het ingestelde onderzoek tis dat Ged. Staten gezien de opmerking om trent het geringe verschil tusschen de mini mumhoogte der stroomgeleidingen en de ma ximumhoogte van voertuig of lading onder scheidenlijk 4 M. en 3,80 M., ook al treft het alleen onbeschermde geleidingen met lage span n'ng, geen bezwaar hebben het verschil met 10 c.M. te vergrooten en dus in plaats van 3,80 te lezen 3,70 M. Bij Ged. Staten bestaat geen bezwaar om het hooren van B. en W. ook voor te schrijven ten aanzien van den aanleg van sterkstroomge leidingen en om in art. 86 tusschen de woor den ijs en sneeuw ook ijzel in te lasschen. Weg St. JanstcenKoewacht. Het gemeentebestuur van St. Jansteen ver zoekt om toekenning van een renteloos voor daar zij verklaarde dat haar niets deerde, schreef hij die ongunstige verandering toe aan de elkander te snel opvolgende aandoeningen, die haar in den laatsten tijd getroffen hadden, en vlejde zich met de hoop dat zulks spoedig weer verdwijnen zou. Op zekeren morgen dat zij Regina behulp zaam was in het opruimen van hare kamer, voelde zij zich plotseling door een duizeling overvallen en zonk zy half bezwijmd achter over in een stoel. Regina riep Mederic ter hulp. Den jonkman ziende binnentreden, verza melde Columba al haar krachten, richtte zich op en poogde te glimlachen. Juist kwam ook de dokter binnen en Columba aanziende, die hij in geruimen tijd niet ontmoet had, bleef hij verrast staan. Gij overwerkt u, mijn kind, zeide hij, gij vre- moordt u zelve. En zonder er verder eenige aanmerking bij te voegen, wendde hy zich tot den krankzinnige en nadat hy zich een poos met dezen onder houden had, wenkte hy Mederic hem te volgen en verliet de kamer. Gy kent Columba's vader, niet waar? sprak hy, en gy schynt voor beiden veel vriendschap te gevoelen. Dat is waar, antwoordde Mederic Bedrem meld. De gezondheid van mejuffrouw Columba boezemt my ongerustheid i. Haar droge kuch bevalt my niet en haar oogen hebben een zon derlingen glans. Zoudt gy vreezen, dokter? (Wordtvervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1