SANATOGEN Kerknieuws. Burgert. Standen Loop der bevolking en bij Bloedarmoede Ingezonden Mededeeling (27) deze subsidie-aanvrage afwijzend beschikt- Volgnummer 133 Subsidtfn voor openbare middelen van vervoer. Hieromtrent is ingekomen een verzoekschrift van PI. du Puy om voor het jaar 1931 dezelfde subsidie te mogen ontvangen als over 1930. De heer Vereecken vraagt inlichtingen om trent den autobusdienst naar Sluiskil. De door de gemeente toegestane subsidie houdt toch verband met dien dienst en deze zal wellicht door het komend ontslag van werklieden ook worden opgeheven. De heer Kerckhaert zegt, dat van opheffing van dten dienst nog niets bekend is. Wordt hij opgeheven, dan wordt ook de subsidie in even redigheid verminderd. Voor den dagelijkschen dienst naar Hulst is indertijd f 25 subsidie toegestaan, doch daarvan vernam hij niets meer. Do or den secretary wordt medegedeeld, dat die dienst naar Hulst met ingang van 1 No vember a.s. wordt ingericht. Met algemeene stemmen wordt daarop beslo ten de gevraagde subsidie's toe te staan. 142. Invordering plaatselijke belastingen. De voorzitter vraagt inlichtingen waarvoor deze posten dienen. De secretaris deelt mede, dat van het ge raamde bedrag van f 75 door den deurwaarder Toppe f 50 wordt genoten en door den veld wachter f 25 als controleur der plaatselijke be lastingen. De voorzitter informeert of de veldwachter dan boven zijn belooning als gemeentebode nog een bedrag ontvangt voor deze werkzaamheden Het gaat z.i. toch niet op om nog eens extra te betalen voor het rondbrengen van de school geldbriefjes en hondenbelasting. De heer Kerckhaert vraagt of de veldwach ter in zijn kwaliteit van bode niet verplicht is deze briefjes te bezorgen. De voorzitter zegt, dat dit vroeger gratis ge schiedde, ook ip Boschkapelle, waar de veld wachter thans f 25 belooning als bode voor krijgt. De heer Raes licht toe hoe het vroeger overal was, toen bijna nergens daarvoor eene vergoe ding werd gegeven. Omdat een veldwachter zulks niet verplicht was is door den Bond fene actie op touw gezet en is eene belooning daar voor gevolgd. De voorzitter zegt, dat hij als bode betaald moet warden doch andere werkzaamheden zijn er niet meer te doen. Hij ook van meening, dat de post van f 50 /oor deurwaarder best geschrapt zou kunnen worden. Er is niets meer dan schoolgeld en hondenbelasting. Hij zou dan ook willen voorstellen den post geheel te schrappen. Met algemeene stemmen wordt daartoe be sloten. Door geen der leden wordt er prijs op ge steld op voorlezing van de posten van ont vangst afzonderlijk, waarna op voorstel van den voorzitter de begrooting, met inachtne ming van de aangebrachte wijzigingen wordt vastgesteld. Van H.H. Ged. Staten werd een schrijven ont vangen, houdende eene bemerking op de vast gestelde instructie voor de geneeskundigen, be iast met de armenpractijk. Dat college zou het wenschelijk vinden als nog te bepalen, dat bij eventueele schorsing de belanghebbenden in de gelegenheid sullen zijn zich schriftelijk of mondeling te verantwoor den. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten de instructie overeenkomstig dat schrijven te wijzigen. Rondvraag. De heer Vereecken zegt, dat hij een dezer dagen eene noodslacht;^ig heeft ge had. Het rund werd naar de daartoe bestemde noodslachtplaats gevoerd, waar het werd af gekeurd. Ten gemeentehuize werd geïnformeerd of de gemeente een terrein beschikbaar had om te begraven waarop ontkennend werd geantwoord Het vervoer terug naar zijn erf leverde groo- te bezwaren op en volgens den veearts was er bezwaar tgen het rund over den openbaren weg te vervoeren. Wat moet daarmede, als het weer eens voorvalt? De voorzitter zegt, dat de gemeente geen terrein beschikbaar heeft en er dus niets an ders op zit dan het dier weer te vervoeren naar den eigenaar, dje het op zijn erf kan begra ven. In Boschkapelle worden daarmede geen moeilijkheden ondervonden en hij raadt de eventueel betrokken personen aan het gestor ven en afgekeurde dier weer maar te vervoeren ook al worden daartegen bezwaren gemaakt.. De voorzitter brengt ter kennis van den raad dat hij van den Dijkgraaf van Pauluspolder eene dankbetuiging heeft ontvangen voor de aangebrachte verharding in het Heernisse kerk pad. Ook de belanghebbenden zijn daar buiten gewoon dankbaar voor. Sluiting der vergadering. Kard. Casanova y Marzol f Z. Em. Kardinaal Casanova y Marzol, aarts bisschop van Granada, is op 76-jarigen leeftijd te Saragossa overleden. Retraites voor Dames. Retraitenhuis >Klooster van de H. Geest,* U d e n. Postrekening 60012 Telefoon 33 1930 811 Nov. Zelatricen v.'d Retraitepenning en Apostolaat des Gebeds. 11 14 Meisjes. 15 18 Meisjes. 2225 Meisjes. 29 Nov.2 Dec. Verloofden. 912 Dec. Meisjes. 1316 Meisjes. 1922 Meisjes. 2326 Gereserveerd. (Nadruk verboden). TER NEUZEN Huwelijks-aangiften. 24 Oct. Cornells Jo hannes van Strien, 26 jaar jm. en Levina Ma- r'ja van Overbeeke, 22 jaar jd. Huwelijks-voltrekkingeen. 22 Oct. Gerrit Jan Hendriksen, 40 jaar, weduwn. en Mathilda Hubertina Maria Derrèz, 27 jaar jd. Willem Johannes van Petegem (van Hoek) 20 jaar, jm. en Pleuntje Jacomina Kielman, 19 jaar jd. Evert Cornells Steendijk (van Zaamslag) 29 jaar jm en Elisabeth Dieleman, 25 jaar jd. 23. André Maurijce de Clercq (van Westdorpe) 24 jaar jm en Julmo Mathilda D'hert, 24 jaar jd. Cornells Willemsen (van Rotterdam) 25 jaar, jm. en Elisabeth Scheele, 21 jaar jd. Overlijden. 14 Oct. Dominicus Franciseus Daelman (overl. te Rotterdam) 71 jaar, echtg. van Melanie Francisca de Rijcke. 18. Sophia Constantia Mar|a van der Weijde, 28 jaar echtg van August Edmond Hoornaert. 20. Pieter van Langevelde, 60 jaar, weduwn. van Cornelia Dina de Visser. 21. Frantjoise de Zeeuw, 54 j. echtg. van Marinus Harms. 22. Anthonina Ja comina de Feijter, 7 m., d. van Hendrik Wil lem de Feijter en Pieternella de Bruijne. TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: M. de Buck, landbouwersknecht, P. 102, (Sluiskil) van Eecloo (B.) L. L. Vermandei, zonder, Noordstraat 8, van Sas van Gent. J. A. Poorters, zonder, Noodrstraat 61, van Wilryck (B) De heer Kerckhaert voelt daar niet zooveel voor. Hij is in Rotterdam op de brandweer ten toonstelling geweest en heeft daar verschillen de soorten, groote en kleine spuiten gezien, die alle goed voldeden. Wat het personeel betreft, deelt hij mede, clat in Axel 12 personen aan de spuit verbonden zijn, nl. 6 vast en 6 reserve. Hierna wordt met algemeene stemmen be sloten B. en W. machtiging te verleenen tot het aanknoopen van onderhandelingen voor aankoop eener autobrandspuit en voor het ont werpen van een schema voor bediening enz. Volgnummer 69. Bestrijding tuberculose. De secretaris deelt mede, dat hieromtrent een verzoekschrift is ingekomen van de R.-K. Z.-Vl. Vereeniging tot Bescherming der tu berculose, terwijl op de begrootlng een bedrag is uitgetrokken van f 50 wegens subsidie aan het Wit-Geele Kruis. Deze laatste subsidia is voor onbepaalden tijd toegestaan. Hij weet niet of het hier wellicht dezelfde vereenigbig betreft, vermoedelijk echter wel. De heer Kerckhaert zou dan willen voorstel len te berichten, dat reeds aan het Wit-Gele Kruis eene subsidie wores veneend cn /oor een eventueele tweede vereeniging met het zelfde doel zulks n'pt noodig wordt geacht. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Volgnummer 116a. Subsidie bewaarschool. Van het R.-K. Kerkbestuur is ingekomen eene aanvrage om subsidie voor de bewaar school van f 100. De heer Raes vindt de geraamde post van f 50 wel wat laag en zou willen voorstellen c'e subsidie te verhoogen met f 50 en er alzoo f 100 van te maken. De heer Vereecken vindt die bewaarschool goed voor de bewoners van het drop, die :n deze bevoorrecht zijn boven de bewoners van de buitenwijken. Hij vindt, dat wij daarvoor niet royaal mogen zijn. Voor menschen, die e enhalf uur of verder van het dorp wonen, is die school van geen nut omdat daarvan door hun kinderen toch geen gebruik kan worden gemaakt. De voorzitter zegt, dat het wel waar te, dat de menschen, die dichterbij wonen er ook meer nut van hebben, doch hij heeft ook meermalen opgemerkt, dat oudere kinderen, die de school op het dorp bezoeken kleine kindere voor de bewaarschool meebrengen achter op de fiets. De bewaarschool verdient z.i. den steun der gemeente. Met algemeene stemmen wordt daarop be sloten dezen post te brengen op f 100. Volgnummer 118. Subsidie handelsschool. Van de Kathol'pke Middelbare Schoolver- eeniging te Hulst is een verzoekschrift ont- vange om voor hare handelsdagschool eene sub sidie te mogen ontvangen van f 150 per teer- ling terwijl 2 leerlingen uit deze gemeente die school bezoeken. De heer Raes stelt voor het geraamde bedrag van f 100 te handhaven, welk voorstel met al gemeene stemmen wordt aangenomen. Volgnummer 119 Subsidie Landbouwschool. Hieromtrent werd nog geen verzoekschrift ontvangen De voorzitter meent, dat de geraamde sub sidie van f 50 voor onbepaalden tijd was toe gestaan. Hij deelt verder mede, dat landbouw school die subsidie nog best kan gébruiken en zegt, dat een verzoekschrift binnenkort zal wor den ingediend. In afwachting va ndijfc verzoekschrift wordt met algemeene stemmen besloten het geraam de bedrag te handhaven. Subsidie bibliotheek. Van het R.-K. Leesbibliotheek is ingekomen een verzoek om subsidie van f 25 voor het aan- koopen van nieuwe boeken. De heer Vereecken zou wenschen, dat er geen bbliotheek bestond. In plaats dat hun kinde ren aan hun werk en tijdig naar bed gaan, nemen zij een boek en zijn 's-morgens niet tij dig present. Hij acht het goed voor renteniers •met geduld, daar ik alles geloof wat vader Falot mij zegt; ik ben echter zeer verlangend naar zijn terugkomst, Regina; want een vader moge hard zijn, hij is niettemin een vader. Gij hebt een voortreffelijk hart, Bestiole. O! ik was zoo niet, voor ik vader Falot leerde kennen. Hij verstaat de kunst om menschen aan zich te boeten, zoodat hij alles van hen gedaan kan krijgen! riep de Ekster vol geestdrift uit; wan neer ik denk dat ik zoowat het beroep van va gebond in de straten van Parijs uitoefende, dat de politie mij had kunnen inrekenen, ge lijk zij onlangs met de bende der Losschroevers gedaan heeft in de herberg „De Zingende Pad" Ik heb het aan vader Falot en den goeden God te danken, dat aan dat dievenhol ontkomen ben. Ik had tot mijn twintigste jaar in een ver beteringshuis moeten zitten. Tot uw twintigste jaar? herhaalde Bestiole. Niet meer of minder, Bestiole, en ik zou voor zeker geluk gehad hebben, want de nabijheid en de vertrouwelijke omgang met lieden, zocals de Wildeman, de Staak en de Guit is nog ver schrikkelijker dan de opsluiting. Deze berooft je tijdelijk van je vrijheid, die ellendelingen voeren je naar de plaats, waar zij zelf heen gaan: naar de galeien of het schavot! Naar het schavot! riep Bestiole hevi# ver schrikt. Er zijn er drie onder hen, die het zullen be treden: de Staak, de Wildeman en de Guit; de zelfde, die het plan gemaakt hadden om me vrouw Montravers van al haar juweelen te be rooven. Het is zoo goed als bewezen, dat zij den koetsier vermoord en daarna in het water ge „Sanatogen heeft mij bij verschillende gevallen van uitputting, bloedarmoede en bij herstellenden on getwijfeld goede diensten, bewezen," Prof. Dr.Eisenberg, Berlijn. Begin vandaag Sanatogen te gebruiken, dan zult. gij binnen enkele weken voelen, 'hoe Uw krachten toenemen, hoe gij U aterker en gezonder voelt, terwijl een friasche kleur op Uw wangen komt: Het Zenuwsterkend Voedsel, ln alle Apoth.en Drog. vanafj l.- p. bua. en burgers, doch niet voor gez\nnen zooals het zijne. De heer Kerckhaert is van meening, dat zij, die er gebruik willen maken ook de kosten maar dragen moeten. De heer Raes is ook d;,e meening toegedaan en zou willen voorstellen afwijzend op het ver zoek te beschikken. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Volgnummer 122. Subsidie R.-K. Jongenspa tronaat. Van het R.-K. Kerkbestuur is ingekomen een verzoekschrift om f 100 subsidie voor het R.- K. Jongenspatronaat. De heer Raes zou dit verzoek n;et willen toe staan. Hij vindt de inrichting voor deze ge meente te royaal, er is een biljart en er is van alles voldoende. De voorzitter zegt, dat het de bedoeling is, subsidje te krijgen voor het onderhoud van het gebouw en niet voor de inrichting. De heerStael zegt, dat wij allemaal weten, dat het een duur gebouw is. Helpt de gemeente niet bijdrage, dan zal dat door het Kerkbe stuur op andere manier gevonden moeten wor den, doch hij acht het een gemeentebelang, dat de gemeente steunt omdat er zoo velen zijn, die hun kinderen daarheen kunnen sturen. De heer Kerckhaert wijst er op, dat het een groot algemeen belang is, dat de jongens van rijperen leeftijd onder goede leiding komen staan en daartoe geeft^et patronaat een uit stekende gelegenheid. De heer Raes heeft indertijd aan het Patro naat een mooi dam en sdhaakbord gegeven en als alle menschen iets naar hun vermogen bij droegen, zouden zij niet zooveel behoeven aan te koopen. Hij vindt het een uitstekende inrich ting, doeh de gemeenteftnanciën moeten ock niet uit het oog worden verloren. De heer Staal zegt, dat het een gebouw is waarvan ieder profiteert. Het kerkbestuur zit voor zware lasten en daarin moet de gemeen te helpen ter wille van het algemeen belang. Hij vindt de aangevraagde som zzer Geschei den. De heer Raes zou zich wel kunnen vereeni gen met een bedrag van f 75. Alle andere leden verklaren ziph voor de aan gevraagde som van f 100. Subsidieaanvrage Vereeniging ter beharti ging der Maatschappelijke belangen van Ze nuw- en Zielszieken. Zonder hoofdelijke stemming wordt de aan vrage om subsidie dezer vereenigïng afgewe zen. Subsidieaanvrage Stichting Moederheil. Eveneens wordt met algemeene stemmen op worpen hebben, die men in de netten van Saint-Cloud heeft gevonden en daarbij zijn zi nog schuldig bevonden aan den moord op den koopman in de rue de la Perche. Ja, gij hebt gelijk, Ekster, de Voorzienig heid heeft je goed bewaard, jongen. Hebt gij wel opgemerkt, Bestiole, hoe ik er uit zie? Van het hoofd tot de voeten in een nteuw pak gestoken en zonder dat ik daarvoor behoef te danken. Ik verdien reeds geld op de drukkerij en als ik 's avonds thuis kom, werk ik met vader Falot; ik wil leeren en zooveel kundigheden mogelijk opdoen, want ik wil in de wereld vooruitkomen, Bestiole. Daar komt de fam^ie Niquel aan, zeide Bestiole; wat zien zij er goed uit; alleen de moeder is wat bleek, zij treurt nog over het verlies van Elise. De kerk zal te klein zijn om al de menschen te bevatten, die juffrouw Angelie bijgestaan heeft. Juist begonnen de klokken vroolijk te luiden ten teeken dat de plechtigheid spoedig een aan vang zou nemen. Een priester besteeg langzaam de trappen zonder om zich heen te zien, zonder iemand te groeten. De eerwaarde heer Bernard, sprak Bestiole, hij zal zeker de Mis doen. Nu kwamen er van lieverlede van alle kan ten koetsen aanrijden en groepen keurig ge- kleedde dames en heeren met witte hand schoenen, op hun jassen talrijke ridderorden, gingen de kerk binnen. Eindelijk stapte Maximiiiaan uit een rijtuig waarin hij met een ouden vriend zat, terwijl Angelie, op den arm van haar vader leunend, en een harer bruidsmeisjes toeknikkend, haar satijnen schoen op de trede van haar groote „calèche" zette. Nerval bood zijn dochter den arm en beiden bestegen de trappen, dte naar de kerk voer den. Ieder bewonderde haar en wenschte haar op recht Gods besten zegen toe. Op dat plechtig oogenblik oogstte Angelie de gebeden voor haar geluk, het loon voor de weldaden die met kwistige hand gezaaid had. Zij gevoelde, dat zij een ernstig tijdperk van haar leven was ingetreden, en kalm, daar zij bereid was al haar plichten met nauwgezet heid te vervullen, gelukkig daar zij haar lot ging verbinden aan dat van een braven man, naderde zij zonder vrees en zonder angstval ligheid het altaar. Nauwelijks had Angelie de kerk betreden, of het orgel ontwaakte onder den aanslag van een dier zeldzame artisten, die het onder hun vinger trillende instrument als bezielen on aan het schitterendste talent van uitvoering, het diepe gevoel, die uitdrukking paren, welke de toehoorders meesleept. Welk een triomftocht was het voor die jonge bruid, terwijl zij, op den arm haars vaders ge leund, langzaam naar het altaar stapte, waar zij gehoorzaamheid en liefde ging zweren aan den man van hare keuze. Te midden van die juichende welkomsttonen, kwam echter tel kens een zacht en bijna klagend motief terug, als een afscheid aan het ouderlijke huis. Het was als wijdde het jonge meisje een traan, een stille zucht aan haar gelukkige meisjesjaren, doch weldra nam de jubelende toon weer de overhand boven de treurige gedachte der schei ding, als om aan te toonen, dat zij thans met dat verleden gebroken had en een nieuw le ven ging intreden, tot het stuk eindigde in een zee van harmonie, welke de toehoorders met verrukking vervulde. In het gebed verzonken, zag Angelie niets van hetgeen rondom haar plaats greep. Ner val, die minder waarde hechtte aan de gods dienstige plechtigheid, zocht onder de menigte naar twee personen, die hij aanvankelijk niet in het oog kon krijgen. Het middenschip der kerk was opgepropt met lieden uit de voornaamste standen der maatschappij, maar het was niet onder de ele gante dames, onder de invloedrijke heeren, dat Nerval zoch. Vorschend doorzag hij de zijbeu ken, en toen zijn blik eindelijk op een man en een jong meisje viel, die half achter een pilaar verborgen op den vloer geknield zaten, wendde hij dien niet meer van hen af. Met het aangezicht in zijn handen rustend, om de tranen te verbergen, die langs zijn wan gen vloeiden, bad Aurillac met vuur; Columba hield de oogen gericht op het altaar, en vestig de ze van tijd tot tijd een poos op Maximiiiaan en Angelije, als wilde zij ze aan God afwijzen. Was hun beider geluk niet eenigermate haar werk? Had zij niet, door zich gewillig naar den wensch haars vaders te schikken, en in armoede te willen voortleven, het hare bijge bracht aan de bevestiging van het geluk der beijde wezens, die geen vermoeden hadden van het offer, dat zij hun bracht. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 6