Buitenland. Provineienieuws. jü/n> I - Ingezonden Mededeeling (37) 0e uckuuft. kan. n "V-V-Y-1 Burgemeester van Cauwelaert gedecoreerd. De Fransche regeering heeft het comman deurskruis van het Leg'pen van eer verleend aan den heer mr. dr. Frans van Cauwelaert, burgemeester van Antwerpen. De wereld-werkloosheid. Volgens de statistiek van het internationaal arbeidsbureau bedroeg het aantal werkloozen over de geheele wereld einde Augustus 12 a 15 millioen. Vergeleken bij een jaar geleden, is de werk loosheid 'in alle landen aanmerkelijk roegeno men, vooral in de industriestaten-. Het geringst was de werkloosheid in Frank rijk, waar slechts 964 werkloozen waren. Het grootst was de werkloosheid in Duitsch- land en Engeland. In Nederland en Tsjecho Slowakije was de werkloosheid, einde Augustus vergeleken bij een jaar geleden, verdubbeld, ',n België en Ca nada verdrievoudigd. Ook in de Ver. St. is het aantal werkloozen meer dan verdubbeld. De eerste huwelijksplechtigheid in de Vati- caansche Stad. Dezer dagen werd in de Vaticaansche stad het eerste huwelijk gesloten, sinds het bestaan van den nieuwen pauselijken staat. De officier der edelgarde, graaf F. Canuti dl Castelvedere, trad in het huwelijk met gra vin A. Rampolini. De aalmoezenier der edelgarde, mgr. Arbo- rio Mella di Sant Elia, zegende het huwelijk in in de kapel der pauselijke edelgarde. Hierna werd het bruidspaar door den H. Va der in audiëntie ontvangen. Spoorwegramp in Frankrijk. De D-trein LyonBordeaux is Woensdag morgen vroeg, ongeveer 25 kilometer ten Noor den van Périgueux, ontspoord. De oorzaak is tot nog toe onbekend. Tot nu toe zijn 16 doo- den geborgen, terwijl 5 personen ernstig en 25 lichter gewond werden. Bloedbad op Formosa. Volgens een beripht uit Tokio zijn bij een bloedbad dat de Maleische bevolking op het eiland Formosa onder de Japansche bevolking heeft aangericht, ruim 300 personen gedood. Op een plaats drongen ongeveer 2000 inboorlin gen een Japansche school binnen, waar zij onge veer 120 leerlingen het hoofd afsloegen. De Ja pansche regeering schat het aantal gedoode Japansche politieagenten op 140. Amerika's vloot met 30,000 ton verminderd. Het Amerikaansche departement van mari ne maakt bekend, dat in verband met het in werking treden van het Londensche vlootver- drag 17 torpedojagers en 1 mijnlegger buiten dienst gesteld zullen worden, waardoor de ten nenmaat van de Amerikaansche vloot met 30.000 ton verminderd zal worden. Bestrijding der werkloosheid. Het N.TA. meldt uit Chicago: Tot bestrij ding van de werkloosheid is door den gemeen teraad een bedrag van twee millioen dollar ter beschikking gesteld. Evenals in andere groote Amerikaansche ste den heeft men ook hier ter stede den groot- industrieelen verzocht, rijke giften te geven voor de bestrijding der werkloosheid. i Rijkskieskringorganisatie „Middelburg" Door een misverstand viel een gedeelte uit ons verslag betreffende de jaarvergadering van den Rijkskieskring „Middelburg", opgenomen in ons nummer van Woensdag jl., weg. Op de tweede pagina in de 3e kolom gelieve men on der de alinea: „De heer Raas amendeert het voorstel Stoopman" enz. het volgende te lezen: De voorzitter staat tegenover het voorstel Stoopman zeer sympathiek doch meent niet verder te mogen gaan dan een verzoek aan de Kiesvereenigingen om e enoffertje te brengen tot dekking van het tekort. De heer de Bont (Vlissingen) meent, dat men er met een contributie verhoogjing van 3 ct in- plaats van 4 ct. (zooals wordt voorgesteld) zal kunnen komen. De penningmeester toont aan, dat het be stuur niet meer vraagt dan strict noodig is. Met 11 ct. zal men er nog niet komen. Nadat nog eenigen tijd over deze kwestie van gedachten is gewisseld, wordt besloten, tot de k'.esvereenigingen het verzoek te richten naar verhouding tot het aantal harer leden het kastekort te helpen dekken. Vervolgens kwam het bestuursvoorstel inzake contributieverhooging van 8 tot 12 ct. aan de orde. Nadat hierover door verschillende leden nog het woord was gevoerd en door den oen- ningmeester nog een gedocumenteerd pleidooi was geleverd, waarbij hij o.a. becijferde, dat onder de huidige omstand'fëheden als er niets abnormaals gebeurt op een globaal te kort van f 70 per jaar moet worden gerekend, wordt het bestuursvoorstel met overgroote meer derhêid van stemmen aangenomen. De voorgestelde reglements-wijzigingen, wel ke wij indertijd in haar geheel publiceerden, ontmoetten weinig oppositie. Het bestuur nam de hierop ingediende amendementen Sas van Gent (eveneens reeds vroeger door ons gepubli ceerd) over terwijl enkele door Hulst ingedien de amendementen verworpen werden. De voorzitter bracht vervolgens de viering van het 25-jarig bestaan der Rijkskieskring-or- ganisaltie in 1931 ter sprake. W a a r s c hjC wing MOEDERS! Dc natuur^eschermt U niei tegen de gevolgen van ortTgjtendheid met hart geheimen....! Een natuurgeheim wasjhet tot voor kort, dat levertraan dikwijls zeeMarm is aan vitami nen A en D. Het is thanL_gebleken dat dc natuur een zeer onbetrouwbaar fabrikant van levertraan is. MOEDERS! Gij kunt U teged he/ontvan gen van vitaminen-arme levertraan ^verzekeren, want de wetenschap heeft thans middelen ge vonden om het vitaminegehalte vari levertraan nauwkeurig te meten. I Dientengevolge zijn wij thans in staat le\er" traan in den handel te brengen, do<pr een Ne- 'derlandsch Hoogle/raar in de Gezond heidsleer, Prof. L. K. ^jolff te Utrècht, nauw keurig op het vitaminegehalte onderzocht en „geijkt" (d.i^gé^a^rm^rkt) als bevattend ten minste: f jo eenheden Ivitamijjé A. >250 eynhedtjh vitamine D. Dere VOLvitan}ifS3Mevert!/aan heet/ JECOVÏT-OC) ^OCAPJ-ÏARM" kost sleS?/ l.->^dlesch en'is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. BESTELBON~-v.-^ilesch Jecovitol /"^Brocapharm' aan Drog. leverbaar jaanlMevr. 1.— flesch Invullen voor spoedige levering- f Het bestuur had hiervoor reeds een voorloo- pig plan ontworpen. De bedoeling zou zijn op een Zondag i nJuni of Juli een groote Katho lieke betooging op touw te zetten met een pro pagandistisch karakter en wel te Hulst, omdat het bestuur van meening was, dat uaar wel eens de groote trom mag worden gevoerd. Men dacht zich deze manifestatie als volgt: Des morgens een plechtige H. Mis en des namiddags e enoptocht met muziek, waarna een groote openlucht-meeting met sprekers. De heer v.d. Ven (Sas van Gent) adviseerde met het oog op het groote arbeiders contingent in Zeeuwsch-Vlaanderen Mgr. Poels als spre ker uit te noodigen. WESTDORPE. Gemeenteraad. Dinsdag 4 November des na middags 7 uur vergadert de Raad dezer ge meente ter behandeling van de volgende agen da: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming lid Schoolcommissie wegens periodieke aftreding van het lid den heer P. F. van Waterschoot. 3. Voorstel tot beschikking over gemeente lijk kapitaal. 4. Wijziging gemeente-begrooting voor 1930. 5. BegrooMng Vleeschkeuringsdienst 1931. 6. Begrooting Gemeentelijk Electriciteitsbe- drijf 1931. 7. Begrooting Burgerlijk Armbestuur 1931. 8. Gemeente-begrooting 1931. 9. Voortzetting aanleg rijwielpad richting Zwartenhoek. SLUISKIL. Paard doodgevallen. Van de voerman J. v. D. alhier viel Woensdagnamiddag, bij het vervoe ren van een wagen hout, zijn paard plotseling dood neer. Het dier was gelukkig verzekerd. Kaartclub „Ons Genoegen" De gegevesi prijs kamp (bieden) door genoemde club op Zondag jl. in café Jacobs had den volgenden uitslag. Aantal spelers 58. Ie prijs Cam. Verhaege en F. Lafort, 2e Enf. van Hijfte en Ed. van Hajfte, 3e P. Snoeijs en C. Cortvriendt, 4e W. Riemens en F. Notté. Extra prijs And. van Aerde en A. de Buck. TER NEUZEN. Gemeenteraad. De begrootingszitting. Ten 10 uur gisterenochtend ving de raadszitting aan, waarin de gemeentebegrooting aan de orde zou komen, een zetting, welke zich vooral hier door van de gewone raadsvergaderingen pleegt te onderscheiden, dat de raadsleden er meer dan in de gewone zittingen gelegenheid vinden, hun gemoed te luchten en zoowel het geweten van politieke tegenstanders als dat van B. en W. aan een grondig onderzoek te onderwerpen. Die gelegenheijd vindt men in de „algemeene beschouwingen", welke aan de artikelsgewijze behandeling van de begrooting plegen vooraf te gaan en die in Ter Neuzen's Kaad een tra ditie zijn gaan vormen, waaraan men het niet wagen moet, te tornen. Vooral in de laatste be- grootingsvergadering van een 4-jarige zittings periode willen deze „algemeene beschouwingen" nogal eens een geprononceerd agressief karak ter dragen en kan men er een soort inleiding in zien van den komenden verkiezingsstrijd, waarbij het *n deze gemeente zooals bekend nogal eens warm pleegt toe te gaan. Ondanks het feit, dat deze begrooting vóór de raadsverkiezingen de laatste was is de ver gadering van gisteren voor zoover we die althans 's-morgens en 's-middags persoonlijk konden bijwonen merkwaardig kalm ver- loopen en al vielen af en toe verkiezingsklan^ ken te beluisteren, zoo bleef toch het zakelijk element domineeren. Van de gewone agendapunten, welke aan de behandeling der begrooting voorafgingen, vormde onder „ingekomen stukken" alleen het bekende schrijven van den heer H. J. Oolsen, beoogende Sluiskil en omstreken tot een aparte gemeente te maken, het onderwerp van meer uitvoerige besprekingen. Het denkbeeld werd, behalve door adressant, alleen verdedigd docr den heer de Bakker terwijl de heeren Hame link, Bedet en de voorz:,tter uitvoerig betoog den, dat het onuitvoerbaar moest worden ge acht. Met 10 tegen 2 stemmen werd het afge wezen (de heer Verlinde woonde de zitting niet bij). Bij punt 8 der agenda, het voorstel tot vast stelling eener verodening op de heffing en in vordering van schoolgeld merkte de heer Ka- inelink op, dat indertijd zijn voorstellen van dezelfde strekking geen genade konden vinden, wat hij aan een vooringenomenheid meende te moeten toeschrijven tegen, wat van zijn fractie uitging. De voorzitter ontkende zulks later er op wijzend, dat alleen de veranderde omstan digheden hierbij een rol spelen. De heer van Aken hed bezwaar tegen den z.i. te korten betalingstermijn, welk bezwaar door den voorzitter niet werd gedeeld. De heer v. d. Bulck wenschte drie termijnen te zien vastgesteld inplaats van twee. B. en W. zullen nagaan of dat mogelijk is. Overigens ging de Raad met de verschillen de voorstellen van het College (men zie de Maandag door ons gepubliceerde agenda) ac- coord. Daarmede was men gearriveerd aan punt 9 de begrooting 1931. Nadat een dagorde was vastgesteld 10-12 Vfe 2-67-?) gaf de voorzitter gelegenheid tot het houden van „algemeene beschouwingen" De heer Hamelink (S.D.A.P.) was, zooals ge woonlijk, de eerste spreker. Zijn ditmaal be knopt betoog kwam in hoofdzaak hierop neer, dat B. en W. er moeilijk van konden wor den beschuldigd beloften niet te zijn nageko men aangezien ze zonder vast-omlijnd program hun taak zijn begonnen. De economische om standigheden zijn hun gunstig geweest zoo dat zij thans op gunstige financieele resultaten kunnen wijzen. Zij zullen echter goed doen dat bij de komende verkiezingen niet uit te spelen daar spr. anders over hun beleid in een vorige periode eens een boekje zal opendoen. Dat het belastingcijfer kan worden verlaagd ïs niet aan het beleid van B. en W. toe te schrijven doch aan den meerderen maatschappelijken wel stand der bevolking. Door de gemeente in de 2e klasse der ge meentefondsbelasting te plaatsen heeft men de menschen met de lagere inkomens minder ontlast dan hen die 't beter konden missen. Met genoegen constateerde de heer Hameiink, dat de opvattingen van het College dank vooral de critiek van zijn fractie inzake de finan cieele politek ten goede zijn gewijzigd en dat zoo min mogelijk wordt geleend. Op het ge bied van publieke werken is heel wat gepraes- teerd doch vooral datgene, wat direct naar bui ten blijkt Veel noodzakelijke dingen, die niet zoozeer de publieke aandacht konden trekken, bleven achterwege. Spr. zal verder bij de betreffende artikelen der begrooting zeggen, wat hij nog op 't hart heeft. De heer van Aken drukt zijn spijt cr over uit, dat in dezen tijd van „melaaze" de begroeting zooveel nieuwe dingen bevat, d;e z.i. best neg eens een jaartje achterwege hadden kunnen blijven. Zoo o.a. het aanschaffen van een brand spuit. Spr. had gehoopt, dat men met een ver laging zou komen en ziet thans tal van nieuwe posten. Voorts spijt het spr. dat de afwate ringskwestie in het lage stadsgedeelte than§ nog niet in orde ijs. Hij vraagt klaren wijn. Wij hooren nooit de waarheid, zegt hij. Laat men de waarheid zeg gen en de volle waarheid. De heer Hamelink interrumpeert: Dat kan niet. De heer v. Aken kan voorts niet begrijpen, waarom maatschappelijk Hulpbetoon in Ter- neuzen nipt mogelijk zou zijn en elders wel. Spr. meent, dat menschen, die genegen zijn om te werken doch zulks door de omstandighe den niet kunnen op een fatsoenlijke wijze ge holpen moeten worden dan door ze naar het Burgerlijk Armbestuur te verwijzen. Wat Sluis kil betreft, welks belangen door den heer Col- sen reeds zoo vaak naar voren zijn gebracht, meent spr., dat bijna van verwaarloozing kan worden gesproken. De heèr Colsen verwijt B. en W., dat zijn voorstellen tot verbetering van toestanden te Sluiskil steeds als onmogelijk worden afgewe zen. Spr. zegt o.a., dat hij den gemeente-secre taris gevraagd heeft of uit het overschot van den gewonen dienst niet een bedrag kon wor den aangewend voor verbeteringen te Sluiskil Hem is toen geantwoord, dat G. S. dat niet zouden goedkeuren voor nieuwe werken, wel voor verbeteringen. Ook heeft hij gevraagd om een bij-secretarie te Sluiskil, waar ook gebouwd kon worden. Dat zou niet worden toegestaan ijs hem geantwoord. In Limburg bestaat dat echter wèl. De weg langs het kanaal kon niet worden verbreed. De voorzitter heeft gezegd: De Waterstaat denkt er niet aan. Spr. heeft echter van Ir. Witteveen gehoord, lat dezer dagen dat werk zal worden aanbesteed. Uit een en ander concludeert spr., dat de inlichtingen, welke men verstrekt van de zijde van het da- gelijksch bestuur niet te vertrouwen zijn. Hij oefent voorts critiek uit op de houding van B. en W. inzake de Pierssenspolderstraat, waartoe het betreffende polderbestuur zou willen mee werken. Ook memoreert spr. den onhoudbaren toestand aan de Openbare School. Voelt men dan niet, vraagt spr., dat er iets voor Sluiskil moet worden gedaan. Wethouder Geelhoedt krijgt even het woord om speciaal den heer Colsen te beantwoorden. Hij betoogt dat bij B. en W. de goede bedoeling voorz;t om te helpen doch dat verschillende verbeteringen afstuiten op het gebrek aan me dewerking van de bevolking. Zoo heeft men ©.a. aan den Beneden weg een trottoir willen aanleggen doch van de 33 betrokkenen was er maar 1 voor medewerking te vinden. Ook van de zijde der polderbesturen krijgt men vaak geen medewerking. De Pierssenpolder heeft op een voorstel van B. en W. om de straat te ver beteren, nooit geantwoord. Spr.'haalt meerdere voorbeelden aan. Van trottoiraanleg aan den Kanaalweg moest om technische en financi- cieele redenen worden afgezien. Dat alles ziet de heer Colsen over het hoofd. De secretaris krijgt gelegenheid om te protes teeren tegen de beschuldiging als zou hij den heer Colsen geen juiste inlichtingen hebben verstrekt. Spr. zet uiteen, wat hij den heer Col sen op zijn desbetreffende vragen heeft geant woord. Huwelijke kunnenn volgens de wet slechts worden gesloten in het „Huis der Ge meente", dat is de secretarie, waar administra tie wordt gevoerd In Sluiskil zou zulks derhalve niet mogelijk zijn. Hij verzoekt overigens hem leend en dat besloten werd tot bestrating van recht mist in de vergaderingen mee te spreken. (Wordt vervolgd). Vermelden wij voorloopig nog, dat a$n het R.-K. Ziekenhuis te Sluiskil een subsidie van f 500 werd toegestaan en aan het ziekenhuis te Terneuzen f 6000. Voorts dat de subsidieverhoo ging van f 200 voor de R.-K. bewaarschool te Sluiskil werd afgewezen, dat de vergoeding voor den gemeentegeneesheer voor dit jaar ge handhaafd blijft op f 650; dat aan de vesting f 500 inplaats van f 1000 suubsidie werd ver leend ne dat besloten werd tot bestrating van de Markt en omgeving met koperslakkeien. GROEDE. Opnieuw brand. Maandagmorgen brak op nieuw brand ujft, ditmaal in de schuur van den landbouwer Geluck. Ook deze schuur werd ge heel in asch gelegd. AARDENBURG. Gemeenteraad. Ter behandeling van het voor stel van B. en W. om aan te sluiten bij het nieuwe plan der Zeeuwsch-Vlaamsche water leiding, kwam de gemeenteraad Dinsdagmiddag in voltallige zitt'pg bijeen. Na uitvoerige discussies werd met 4 tegen 3 stemmen tot aansluiting bij het beperkte water leidingplan besloten. In verband met aanschaffing van een motor spufjb, deelde de voorzitter mede, dat nog is in gekomen een aanbieding van de firma v. d. Ploeg voor f 2050, een van de firma v. d. Berge voor f 2700 en van den heer Bikkers voor f 2035 B. en W. stellen voor deze laatstfe aan te schaf fen. Dit voorstel werd met dezelfde stemmenver houding aangenomen. Nadat over het toekennen van een subsidie aan de Handelsdagschool te Hulst (f 50 in plaats van f 100 als op de begrooting gebracht) de stemmen gestaakt hadden, werd de gemeen tebegrooting vastgesteld op f 17462,25 inkom sten en uitgaven. BRESKENS. Gemeenteraad.. Maandagmiddag kwam de Raad dezer gemeente in voltallige vergadering bijeen. Ingekomen was een schrijven van de afdee- ling Breskens van den Centralen Bond van Transportarbeiders waarin den raad wordt \er zocht de transportarbeiders te Breskens die door werkloosheid getroffen worden, te steunen Dit zou h. i. geschieden kunnen óf door een steunregeling in te voeren, óf door de arbeiders productief werk te verschaffen of maatregelen te treffen, dat een einde gemaakt wordt aan het euvel, dat arbeiders uit andere gemeenten naar Breskens komen om aldaar te werken. Op voorstel van B. en W. werd het verzoek naar hun college om advies teruggezonden. Besloten werd tot overname en bestrating van den weg langs Vogelenzang. Daarna kwam de begrootig voor 1931 in be handeling. Van de gelegenheid voor algemeene beschou wingen maakte alleen de heer Notebaart ge bruik. Deze wees op de wenschelijkheid van verhooging van het aantal opcenten op de ver mogensbelasting, van het niet-blijven bestaan wat de personeele belasting betreft, van 2 klas sen in een gemeente (voor de Kom en de Nieu we Sluis) en het brengen dezer in de 3e in plaats van in de 2e klasse der gemeentefonds belasting. Hij wilde evenwel thans geen voor stellen tot verandering doen, daar de raad nog maar kort in verband met de Financieele Ver houding besluiten genomen heeft, doch zal la ter op een en ander terugkomen. Bij de post „Verhaal van Pensioensbijdragen deelde de Voorzitter mede, dat bij den Raad in gekomen is een adres van den Algemenen Nederlandschen Politiebond, verzoekende pre- mievrij pensïjoen voor den gemeente-veldwach ter. B. en W. stelden naar aanleiding daarvan den Raad voor op den veldwachter van 1931 af geen pensioensbijdragen meer te verhalen. Wat de andere ambtenaren betreft stelden B. en W. voor, op hen, in plaats van 8 in den ver volge 6 pet. te verhalen, want er zijn hier fei telijk 2 categoriën van ambtenaren de eene, aan gesteld voor 1 October 1913, welke reeds 6 pCt betalen, de overige na 1 October 1913 aange steld, die 8 pCt. bijdragen. Billijkheidshalve zouden deze laatste bijdragen verlaagd moeten worden. Hier is des te meer reden voor, daar de werkzaamheden te Breskens de laatste ja ren zich aanzienlijk hebben uitgebreid. De heer Carels ziet in de verlaging van de pensioensbijdragen een gevaarlijk precedent. Er is dan nog geen gelijkheid, aan de eene kant ambtenaren, die 6 pCt betalen moeten, aan den

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2