Binnenland Buitenland Prooineienieuws Kerknieuws WIE HELPT en Floris Vos, en Wijnkoop die, nil zijn collega was uitgesloten, de eer van de communistische fractie had op te houden. De Zuiderzeesteunwet. Naar De Maasbode verneemt heerseht in de kr'ngen der Zuiderzeevisschers over het aanne men der Zuiderzeesteunwet groote voldoening. ■-"H-.U.L- Nieuwe mijnramp. Een nieuw mijnongeluk heeft plaats gehad op de Maybach-mijn bij Friedrichsthal in het Saargebied. Een lading dynamiet is ontijdig ontploft, waardoor vermoedelijk ook brand is veroor zaakt. Er zouden 90 dooden te betreuren vallen. De Braziliaansche regeering omvergeworpen. Naar gemeld wordt hebben de opstandelingen in Brazilië gezegepraald. President Washington Luiz is gevangen ge nomen. De nieuwe regeerlng, die onder leiding staat van generaal Barreto, bestaat verder ut de ge neraals Fragoso en Malan Dengrone. Renaat Verheijen t Te Antwerpen is, 27 jaar oud overleden de bekende Vlaamsche tooneelspeler Renaat Ver heijen van het „Vlaamsche Volkstooneel" en thans regisseur van het „nieuwe Vlaamsche Volkstooneel". Dit is voor de oplevende vlaamsche tooneei- speelkunst een zeer ernstig verlies. de St. Vincentiusvereeniging alhier aan een bruikbare REGENJAS ten behoeve van een flinken jongen van ruim 14 jaar, die geregeld door weer en wind moet. Spoedige hulp zal zeer welkom zijn. Het adres van den secretaris is H. BOCKSTAEL, Schulpenpad. Voordracht over motoren. Vanwege de Hee- maf zal Donderdagavond in de zaal van hotel „De Zwaan" een voordracht gehouden worden over „Gebruik en toepassing van electromoto- ren in groot- en kleinbedrijf". Toegangskaarten zijn kosteloos verkrijgbaar aan het hotel evengenoemd. De liefdadigheidsvlucht ten bate der T.B.C.- bestrijding. Men verzoekt ons plaatsïjng van het volgen de: Onze liefdadigheidsvlucht uit Moscron be hoort thans tot het verleden en mag als schit terend geslaagd beschouwd worden. Niet min der dan 304 duiven namen hieraan deel. Door deze duiven waren 76 snelheids en 13 gewaar borgde prijzen (allen cadeaux) te winnen. De duiven werden op het gevraagde uur (11,45) met sterke Westerwind gelost, vandaar dat ze een snelheid bereikten van 1500 M. per minuut. De koers stond slechts 2y2 M- open. Dat we de vlucht als geslaagd beschouwen blijkt hieruit, dat na verslag van den penning meester, kan overgedaan worden aan het be stuur van hei Wit-Gele Kruis afdeeling T.B.C. het flinke bedrag van f. 243,56. Het bestuur wil dan ook niiet nalaten van aan allen, schenkers en liefhebbers, zoowel van binnen als buiten de gemeenten, die maar eenigszins hebben medegewerkt, een hartelijk woord van dank toe te sturen voor hunne bij drage in dit liefdadig doel. Een bijzonder woord van dank aan het adres van dhr. Ferd. Jacobs, die geen moeite spaarde voor het collecteeren van gelden in de glasfa briek en die het niet te versmaden bedrag bin nenbracht van pl.m. 90 gl. Wij besluiten met de mededeeling, dat het het in de bedoeling ligt, het volgende jaar op grootere schaal een vlucht, voor hetzelfde doel, te geven uit Breteuil met jong en oud afzonder lijk, die zal plaats hebben half Juli. Wij durven hopen, dat alle begunstigers van deze vlucht op den ingeslagen weg zullen voortgaan, en dat anderen, schenkers en liefhebbers van Sas van Gent en omstreken ook een handje zullen toe steken om ons toekomend doel zoo goed moge lijk te doen slagen. Een en ander zal nader be richt worden. spreiding méde te werken. De tijden zijn inderdaad te ernstig 0111 de on rust noodeloos te vergrooten. Noch de betrokkene, noch de gemeenschap zijn hiermede gebaat. Integendeel speelt men, door hieraan mee te doen, rechtstreeks in de kaart van hen, voor wie onrust en ontevreden heid een welkome aanleiding vormen tot propa geering hunner verderfelijke beginsèlen. Woningbouw. Gisteren hield de R.-K. Wo ningbouwvereniging „Volksbelang" in hei pa tronaatsgebouw alhier een goedbezochte alge- meene vergadering. Mededeeling werd gedaan van een schrij ven van het gemeentebestuur, meldend, dat de Raad in beginsel berei(d is, aan de uitvoering van eventueele bouwplannen mede te werken. De heer Alfr. Kindt, die als nieuw lid werd aangenomen, werd tevens gekozen in de be- stuursvacature, ontstaan door het vertrek van het bestuurslid de Somer. Na uitvoerige besprekingen ging de vergade- r'ng ermede accoord, dat het bestuur plannen zal laten ontwerpen om op een geschikte plaats woningen te bouwen en wel 10 te Sas van Gent (kom) en 54n de wijk Zandstraat. De huur der te bouwen woningen zou moeten varieeren tus- schen f 2.50 en f 3 per week. Zoodra de noodige werkzaamheden zullen verricht zijn, nullen de plannen ter definitieve beslissing aan de ver gadering worden voorgelegd. De waterleiding in Zeeuwsch-Vlaandeien De Raad van Sluis heeft met 4 tegen 3 stem men besloten, haar medewerking aan de uit voering van het 8-gemeenten-plan te weigeren. Rijkskieskringorganisatie Middelburg In de gisteren te Goes gehouden jaarverga dering van de Rijkskieskringorganisatie Middel burg, die o.a. werd bijgewoond door het Twee de Kamerlid voor Zeeland, den heer E. Locke- ieer en de Statenleden Stieger,, Vienings en Mes, werden enkele door het bestuur voorge stelde reglementswijzigingen goedgekeurd. Be sloten werd de contributieafdracht der Kies verenigingen van 8 tot 12 ct per lid te verhoo- gen zulks in verband met de te verwachten ver hooging der contrib. van de R.-K. Staatspartij en tersaneering van de financiën der Kies kring-organisatie, welke haar niet toelaten om haar taak naar behooren te vervullen. Aan de Kipsvereenigingen zal tevens worden verzocht, door bijdragen in verhouding van het aantal kiezers het bestaande tekort te dek ken. Voorts werd besloten, het 25-jarig bestaan der organisatie het volgend jaar in de maand Juni of Juli feestelijk te herdenken, Als plaats voor de feestviering werd Hulst aangewezen. Wij komen op een en ander a.s. Woensdag meer uitvoerig terug. TER NEUZEN. Gemeenteraad. Donderdag 30 October v.m. tien uur vergadert de Raad dezer gemeente. Als punten van behandeling vermeldt de agenda: le. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3e. Voorstel van B. ën W. om afwijking te verleenen van art. 10 der Bouwverordening aan P. D. van de Velde alhier. 4e. Idem om gelden uit de gemeentekas be schikbaar te stellen ingevolge artikel 72 der lager onderwijswet 1920 ten behoeve van de bij zondere lagere school te Sluiskil. 5e. Idem ten behoeve van de R. K. Lagere School te Sluiskil. 6e Idem om aan mej. S. M. Bijlevold eervol ontslag te verleenen als onderwijzres aan de openbare lagere school D te Sluiskil. 7e Ontheffing schoolgeld 1929 en 1930. 8e Voorstel van B. en W. tot vaststelling van eene verordening op de heffing en invordering van schoolgeld voor het gewoon lager- en het uitgebreid lager onderwijs. 9e. Idem tot vaststelling van de gemeente- begrooting voor 1931, waarbij in behandeling zullen worden genomen: a. een adres van de stichting „Moederheil" te Breda houdende verzoek om een subsidie uit de gemeentekas; b. een adres van de vereeniging tot zieken verzorging alhijer houdende verzoek om een sub sidie van f 6000 uit de gemeentekas; c. Idem van het bestuur der Christelijke Be waarschool van f 1500; d. Idem van het bestuur der R.-K. Bewaar school te Sluiskil; e. Idem van de Coöperatieve Vruchtenveiling „Zeeuwsch-Vlaanderen" alhier, om de voor 1928 en 1929 toegekende subsidies elk groot f 500, in één bedrag over 1931 uit te keeren. Burgemeester en wethouders stellen voor op de onder b, c en e genoemde adressen gunstig op de onder a en d genoemde adressen afwij zend te beschikken. Ongewenseht alarm. Dezer dagen circuleerde alhier geruchten als zou de directie der glas fabriek tegen 1 Januari a.s. tot een algeheele stopzetting van haar bedrijf hebben besloten. Bij informatie bleek ons, dat deze geruchten geheel uit de lucht zijn gegrepen. De directie verzekerde ons met de meeste stelligheid, dat hoewel, in het bedrijf momenteel groote slapte heerseht, een dergelijke maatregel tot dus verre nog nooit zelfs een punt van bespreking heeft uitgemaakt. Wij mogen hierbij de opmerking plaatsen, dat men in het algemeen toch voorzichtig zij, met aan dergelijke losse geruchten ook maar het minste geloof te hechten of aan derzelver ver BOSCHKAPELLE. Gemeenteraad. Onder voorzitterschap van burgemeester J. Truyman zijn alle leden aan wezig, één vacature. De notulen worden onveranderd goedgekeurd De agenda bevatte: I. Ingekomen stukken: 1. Van de Commissie tot Werkverruiming in Zeeuwsch-Vlaanderen het verslag harer bemoei ingen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Van den Keuringsdienst van Waren te Goes het verslag over 1929. Wordt ter inzage gelegd. 3. Van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmij eén verzoek omsubsidie van f 100 per jaar in den termijn van 10 jaar te verlengen tot 20 jaar Dit zal worden behandeld bij 't vaststellen der begrooting dienst 1931. 4. Proces-verbaal van kasopname bij den ge meente-ontvanger. Hierbij werd alles in orde bevonden. 5 Van 't Comité tot verbetering van het ver keer tusschen de Zuidhollandsche en Zeeuw- sche eilanden en West-Brabant een verzoek om adhaesiebetuiging. De heer Koster vraagt naar de kosten, welke bij eventueele adhaesiebetuiging voor de ge meente daaruit voortvloeien, waarop de voor zatter antwoordt, dat hieraan geen kosten ver bonden zijn, waarna met alg. st. adhaesie wordt verleend. II. Vaststellen Gemeentebegrooting dienst 1931. Deze was nagezien door de Commissie van Onderzoek bestaande uit de heeren Koster en Stallaert en mej. v. Eerdenburg. De heer Stal- laert, als rapporteur, verklaart namens de Com missie alles in orde te hebben bevonden, stelt echter voor den post van f 100 als subsidie aan de Z.-Vl. Tramwegmij te schrappen, omreden de f.'mantieelen toestand der gemeente die uitga ve niet gedoogt; bovendien verkeert de maat schappij in bloeienden toestand, gezien de hoo- ge renten en dividenden, welke zij uitkeert. Op voorstel van den voorzitter zal hierover van gedachten worden gewisseld bij de behan deling van het jngekomen adres dier maat schappij (zie boven) De voorzitter informeert of de leden het noo- dig achten voorlezing te doen van post na post. Alleen de heer Bun acht zulks wenschelijk.ver- leden jaar is dit ook geschied. Aldus gebeurt ook thans. De heer Bun heeft aanmerking op een uit gaaf van f 25 voor buitengewone politiediensten en stelt voor deze te schrappen, aangezien deze diensten tot de verplichtingen behooren van het ambt. De voorzitter is het met dit argument niet eens, want bij kermis en feestelijkheden wordt door spreker, als hoofd der politie, assistentie gevraagd. Nu is het niet meer dan billijk dat de politiemannen redelijk onthaald worden tij dens en na hun langdurigen dienst; men kan toch niet verlangen, dat zij zich op eigen kosten in het een of ander café zouden restaureeren; bovendien zijn die f 25 slechts een raming, dit bedrag wordt niet altijd besteed. Met deze inlichtingen neemt dhr. Bun ge noegen en met alg. stemmen blijft de post ge handhaafd. Thans komt ter sprake bovengenoemd adres van de Z.-Vl. Tramwegmij. De voorzitter adviseert het verzoek in te wil ligen en f 100 subsidie te blijven verleenen. De tram is een streekbelang; verder heeft spreker, als hoofd der politie, vrij vervoer, evenals de maatschappij dit ook verleent aan de wijkver pleegster. De heer Stallaert informeert hoeveel de kosten wel bedragen voor het vrije vervoer der wijkverpleegster; tot haar werkkring behoort toch ook Stoppeldijk. De voorzitter vermoedt, dat die voor elke ge meente de helft bedragen. Dhr. v. d. Wielen is van meening, dat, toen het subsidie werd verleend, het de bedoeling was, dat dit geschiedde van jaar tot jaar en niet op langen termijn. De voorzitter beaamt di,t; elk jaar kan men het genomen besluit herzien; wij zouden het dus nu kunnen opzeggen en weer toestaan met de bepaling tot wederopzegging. Mej. v. Eerdenburg, steunende op het gespro kene in de Commissie van Onderzoek betref fende dezen begrootingspost, zou de Maatschap pij willen verzoeken ook haar, als enquêtrice der Tuberculose Bestrijding, vrij vervoer toe te staan, evenals de wijkverpleegster, op het tra ject tot waar z:,<ch hare werkzaamheden uit strekken. De heer Koster wenschte hieraan toe te voe gen: „als het subsidie door den Raad verleend wordt". Eenige leden vinden het opnemen dier voor waarde nogal bedenkelijk en veeleischend, want wil men konsekwent blijven zoo merkt dhr. v. d. Wielen op dan zou men dezelfde gunst moeten aanvragen voor den secretaris en zelfs voor een raadslid, dat naar de eene of andere vergadering wordt afgevaardigd. De voorzitter brengt alsnu het voorstel, om het verzoek in te willigen onder voorwaarde, dat mej. v. Eerdenburg vrij vervoer wordt ver leend, in stemming. Het werd met vier stemmen tegen afgewezen Tegen stemden de heeren Stallaert, Bun, Koster en weth, v. Damme. Voor mej. v. Eerdenburg en weth. v. d. Wielen Over de andere posten werden geen op- of aanmerkingen gemaakt, zoodat de begrooting in dezen geest met alg. st. werd vastgesteld. Naar aanleiding van het raadsverslag der vorige vergadering meent de voorzitter op eene onjuistheid te moeten wijzen daarin voorko mend en wel betreffende hetgeen hij zou ge zegd hebben omtrent de aanstelling van G. E. Kint als electricien door het gemeentebestuur van Stoppeldijk. Spreker verklaart, dat dit op een misverstand berust van den verslaggever, zoowel als van dhr. Stallaert, dje deze handelwijze van het ge meentebestuur van Stoppeldijk niet fair ncem- de. Spr. wijst erop, dat de gemeente inzake die aanstelling geen zeggingschap heeft en dat de ze berust bij de PZEM, want deze is baas, daar t bedrijf in haar handen is overgegaan. Het is dus niet de Raad van Stoppeldijk, die het ver zuim pleegde maar 't is een fout van de PZEM. Op de vraag van dhr. Stallaert of deze fout door ae PZEM zal hersteld worden, antwoordt de voorzitter bevestigend. Dhr. Stallaert ver klaart zich hiermede voldaan. Bij de rondvraag informeert dhr. Koster of de voorzitter inlichtingen heeft ingewonnen naar het bedrag van de 41 c., dat spreker door de PZEM per K.W.U. in rekening gebrracht. De voorzitter verklaart, dat dit op een mis rekening der PZEM berust; de prijs per K.W.U. is bepaald op 39 c., het teveel betaalde zal ge restitueerd worden. Verder deelt spreker mede, dat de volgende week de taxatie der magazijngoederen zal plaats hebben en het contract geteekend zal worden. Bij de conferentie met den heer Streef kerk ten gemeentehuize alhier is ook ter spra ke gekomen de kwestie der aangevochten 800 verplichte branduren der straatlantarens. Men heeft den heer Streefkerk uitgelegd hoe de straatverlichting hier functioneert; dat men genegen is te betalen naar het verbruik van stroom, hetgeen naar schatting een bedrag van pl.m. f 225 zal beloopen en dat er hijer geen be hoefte aan is de lantarens langer te laten bran den. De heer Streefkerk kon hierin niets toezeg gen of beloven, doch zou het verhandelde ter bevoegde plaatse overbrengen. De heer Stallaert zegt van den voorzitter ge hoord te hebben, dat de magazijngoederen wcr den overgegeven en het contract geteekend zal worden, doch spreker hoopt, dat dit niet ge beuren zal alvorens men de zekerheid heeft van de aanstelling van J. Mangnus als elec tricien. De voorzitter antwoordt, dat de PZEM zien hierin niet binden laat. De heer Stallaert merkt op, dat, nu het voet pad over den dijk naar de Feijter, waarin de electrische kabel ligt, van den ligger gaat ver dwijnen, er wel eens moeilijkheden met de ei genaars der gronden kunnen rijzen bfj even tueele beschadiging en herstel van den kabel en vraagt hoe de gemeente hiertegenover staat. De voorzitter zegt, dat de gemeente hierin geen verplichtingen heeft en dat de eigenaars geteekend hebben, dat ze ten allen tijde toe stemming geven de noodige werkzaamheden daaraan te verrichten. Nog wijst dhr. Stallaert op den onhoudbaren toestand van de straat bij den smid bij aan zienlijken regelval, daar het water aldaar niet weg kan, dit eischt dringend verbetering. De voorzitter heeft dit ook meermalen opge merkt, doch meent, dat de schuld hiervan grootendeels zoo niet geheel en al, ligt bij den bewoner, waarop dhr. Stallaert vraagt of deze dan niet verplicht kan worden verbetering aan te brengen. De voorzitter zegt onderzoek toe, waarna de vergadering gesloten wordt. AARDENBURG. De gasthuiskwestie. In de plaats van mr. Dor- beck, die bedankt heeft als lid van den Raad van Beroep inzake de verdeeling der Gast- en Weeshuisgoederen heeft de R. K. vereeniging St. Jan benoemd den heer mr. R. J. J. Lambooij te Hontenisse. ii De weg St. KruisAardenburg. Naar aanlei ding van het schrijven van Ged. Staten aan het gemeentebestuur betreffende den weg Sint Kru'sAardenburg had Woensdagavond alhier een bijeenkomst plaats van de besturen dier ge meenten ter bespreking van 'n plan tot verbe tering. Na afloop dezer vergadering werd door elk der gemeentebesturen besloten: le tusschen beide gemeenten een weg aan te leggen van pl.m. 4.5 M. breedte, waarvan 2.70 M. in het midden van nieuwe keien wordt ge maakt, en het overige van de beste der oude keien waarbij tevens een laagte in den weg ter hoogte van het Groene woud zal worden ver hoogd met grond, af te graven op het hoogste gedeelte bij St. Kruis; 2e als technisch opzichter te benoemen den heer W. v. d. Hooft te Goes; 3e de uitvoering geschiedt onder gezamenlijk toezicht van de colleges van B. en W. der beide gemeenten; 4e vooor dezen weg aan Prov. Staten een ren teloos voorschot te vragen voor den tijd van 30 jaren, ten bedrage van f 85000; 5e het bovengenoemd plan vast te koppelen aan het renteloos voorschot. Wordt dit niet verstrekt, dan wordt een goedkooper plan ge volgd. (Midd. Crt.) PHILIPPINE Tranootsptrlog. Gisterenmorgen is de personentrein, welke om 5.41 uit Sas van Gent in de richting IJzendijke vertrekt, aan het station Philippine ontspoord. Een en ander had eenige vertraging tengevolge van den dienst richting IJzendijke en Ter Neu zen terwijl het verkeer in de richting Sas van Gent tot circa 9 uur gestremd was, zoodat tot het station Drieschouwen een tram moest uitvallen (vanaf Drieschouwen werd de dienst op Walsoorden geregeld onderhouden). Materieele schade of persoonlijke onge lukken vallen niet te vermelden. TT Ons veertigjarig Priesterfeest. Nu de beweging, welke zich rond ons pries terjubilee heeft ontplooid, ten einde is, wen- schen wij het laatste woord te spreken. Wij willen beginnen met te zeggen: Ik ken de mij nen en de mijnen kennen mij. Zelfs in geschtf- ten erkennen we eikaar, als deze of gene tracht

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2