Rechtszaken. Loop dor bevolking /m PUROL Ingezonden Mededeellog (7) Piinlijke Kloven van het gemeentehuis. Na ongeveer een uur in besloten vergadering te zijn geweest, besloot de Raad, eveneens met algemeene stemmen, in beginsel tot verbouw van het gemeentehuis .De verbouw zou onge veer een f 5000 bedragen. Hierin is niet begre pen de aanschaffing van nieuwe meubels enz. In een volgende vergaderjug zullen B. en W. met andere gegvens ter tafel komen. Bij de rondvraag vestigt de heer Luteijn de aandacht van B. en W. op den treurigen toe stand, waarin zich het deksel van een zinkput in Vogelenzang bevindt. De Voorzitter zegt ver betering toe. AXEL. R. K. Kiesvereeniging. In een Zondag jl. ge houden ledenvergadering werd door pcnn:ng- mèester en secretaris het jaarverslag uitge bracht. Een 25-tal nieuwe leden werd aange nomen. In het bestuur, dat in zijn geheel aftrad, wer den gekozen de heeren C. Th. v. d. Bilt, J M. Baert, J. Michielsen, E. Claessens, P. de Kort. B. Seghers en de dames F. Antheunis-v. de Ierssel, Maring-Stevaert, M. Breepoels, M. Baart ën M. de Kort-Acda. Tot afgevaardigde naar de vergadering te Goes werd benoemd de secretarie, de heer P. de Kort. ST. JANSTEEN R. K. Kiesvereeniging. Zondag heeft voor een flink bezette zaal ook alhier de heer H Stulemeyer, burgemeester van Schiedam, een causerie gehouden over „Het doel der R. K. Kiesvereeniging". De vergadering, die onder leid'^ng stond van burgemeester Geirnaerdt heeft den Spreker luide toegejuicht. Binnen een drietal weken zal opnieuw een algemeene vergadering worden belegd, waarin een definitief bestuur zal worden gekozen. Zooals reeds gemeld, is men ijverig doende om te St. Jansteen de politieke actie waarvan weinig meer te bespeuren viel, weer te doen op leven. Een algeheele reorganisatie van de practisch nog slechts ï|n naam bestaande Kiesvereeniging was hiervoor noodzakelijk. Burgemeester Geirnaerdt nam hiertoe het lof waardig initiatief. Mogen zijn pogipgen met succes bekroond worden opdat straks St. Jansteen, met zijn respectabel aantal kiezers, bij de verkiezingen zijn taak naar behooren zal kunnen vervul len. GROEDE. Gemeenteraad. Vrijdag jl. kwam de raad in spoedeischende vergdering bijeen, in verband met een van het college van Ged. Staten ont vangen verzoek, om den Raad te willen advi- seeren te besluiten tot den ruil van het per ceel met opstallen van den heer J. Casteleijn met dat van Den Beer, een en ander noodzaka- lijk voor de bekende wegsverbetering. Hierover wordt eerst beraadslaagd in geheime zitting. Na heropening wordt met algemeene stem men besloten, om tot genoemden ruil over te gaan. Bij de gebruikelijke rondvraag, wijst de heer Becu op, dat meer dan eens 'p de vergadering besprekingen hebben plaats gevonden over de vacanties op de scholen. Hij zou daarop nog eens willen terugkomen, omdat ook nu weer is gebleken, dat de z.g. Octobervacantie weinig nut heeft en daarom zou moeten worden afge schaft. Ook meerdere leden spreken in dien geest daarover hun meening uit. De voorzitter zegt, rekening houdend met den wensch van den Raad, deze aangelegenheid in de vergadering vn B. en W. ter sprake te bren gen en daarover de noodige adviezen te zullen inwinnen. (Midd. Crt.) CADZAND. Gemeenteraad. De Raad der gemeente Cad- zand kwam Vrijdag jl. in voltallige vergadering bijeen. f ^5;i Naar aanleiding van een schrijven van de Maatschappij tot bevordering van ooft- en aan GodHaar onscfluid zal een tegenwicht zijn voor mijn m;£daden in de weegschaal dei goddelijke gerechtigheid En gij hadt gelijk zulks te gelooven, merkte Aurillac aan. Zoudt gij u dus laten verbidden? Ik heb u gezegd dat ik u zou straffenGij hebt wroeging ondervonden, ik wil dit aanne men, maar ik wil weten welke drijfveer u be woog tot de misdaad, waaraan gij u schuldig maakte. De eerzucht. Uw toenemende voorspoed, voor al de algemeene achting, welke gij genoot, wa ren mij een doorn in het oog( ik kon niet lan ger dulden dat men u den brave noemde! Ik wilde niet alleen uw ondergang, maar ook uw zittend, blindelings overgeven aan hartstoch ten, die mijn zedelijke hoedanigheden verstikt hadden, streed ik eenigeni tijd tegen een ge weldige bekoringZij werd sterker en ik be 2week Sinds het oogenblik, waarop uw onder gang besloten was, werd mijn eenig doei het vinden van een medeplichtige Camourdas. Gelijk gij zegt, Camourdas. Hoe durfdet gij aan dien man zulk een voor stel doen? Camourdas was e enlui, en losbandig werk man. Hij leed armoede, daar hij al zijn geld aan drank besteedde; van den arbeid had hij een afkeer. Indien Camourdas behoord had tot die klas van brave werklieden, die de verbetering van hun lot zoeken in noesten ijver, in de uit breiding hunner kundigheden, en de prijzens waardige zucht om aan hun kinderen een be tuinbouw, t. a. v. de bestrijding van den ba- staardsatijnvlinder, werd in beginsel besloten aan deze bestrijding medewerk .ng te veileenen door hiervoor een later te bepalen bedrag be schikbaar te stellen. Op grond, dat ook op alle overige ambte naren verhaal van pensioensbijdrage wordt toe gepast, werd het verzoek van den algemeenen bond van politiepersoneel in Nederland om den gemeenteveldwachter vrij te stellen van de be taling eener pensioenpremie afgewezen. Even eens werd niet ingewilligd het verzoek van den A.N.W.B. om de gemeente als buitengewoon lid te doen inschrijven, terwijl er evemfiin werd toe overgegaan lid te worden van de centrale vereeniging ter behartiging van de maatschap pelijke belangen van zenuw- en zielszieken. Voor kennisgeving werd het verzoek .-.ange- nomen, om adhaesie te betuigen aan een adres tot de regeering inzake verbetering van het ver keer tusschen de Zuid-Hollandsche en Zeeuw- sche eilanden en West-Brabant, uitgaande tan een daartoe in het leven geroepen comité. Medegedeeld werd, dat de verschillende raads besluiten tot het heffen van belastingen ge nomen naar aanleiding van de nieuwe finan- cieele verhoudingswet) bij K. B. zijn goedge keurd, evenals het raadsbesluit tot heffing van rechten, overeenkomstig de besmettelijke ziek- tenwet 1928. De begrooting. voor 1931 werd vast gesteld met een cijfer van f 36,381 ;,n ortvang en uitgaaf, gewone dienst, en f 12,000 r.an in komsten en uitgaven, kapitaalsdienst; de be grooting voor het electriciteitsbedrijf met een bedrag van f 7,184 aan baten en lasten en f 1,210 aan kapitaalsinkomsten en -uitgaven. Vervolgens werd een wijziging van den ligger van wegen en voetpaden voorloop) g vastge steld. Besloten werd verder aan Ged. Staten weder ontheffing te verzoeken van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oe fening. (Midd. Crt.) tere toekomst te verzkeren, zou ik een voor zichtig stilzwijgen bewaard hebben. Maar een half door den ondeugd verdierlijkt mensch, moest dadelijk een voorstel aannemen, dat, of schoon eeng igevaar aanbiedend, hem daaren tegen ook, bij welslagen een lui en onbezorgd leven verzekerde. Hoeveel ontving Camourdas? vroeg Auril lac? Twaalf honderd franc 't sjaars. Voor honderd franc per maand stak hij een huis en een fabriek \n brand, en veroorzaakte hij den dood van twee brave lieden, die den, voortgang der vlammen poogden te istuiten Voor honderd franc per maand zond hij een man rtaar de galeien, gaf een vrouw en een klein kind ten prooi aan het nijpendste ge brek. Waarlijk, dat is te weinig betaald voor zulk een werk, en Judas had recht op meer! Aurillac had zijch onwillekeurig door zijn ver ontwaardiging laten meeslepen; hij voegd er op kalmeren toon bij: Ik herhaal het, ik wil alles weten Heeft Camourdas zióh dus niet tevreden ge steld met het jaargeld, dat hij verdiend had? Neen! hij werd lastig, zijn aanvragen om geld werden menigvuldiger en ik voorzag dat er een tijd zou komen, waarop zij een ongehoord cijfer zouden bereiden. Toen hebt gij toch zeker wel beproefd om hem het bewijs af te koopen, waarvan hij dreig de gebruik te maken? Ja, maar hij wees mijn aanbod van ie hand. Dat begrijp ik; dat bewijs was uw gansche vei mogen waard. WATERLANDKERKJE. Zeldzaam jubileum. Zondag was het 65 jaar geleden dat P. B. Goole en Am. Cortvriendt, wonende te Waterlandkerkje (Turkeije) in het huwelijk traden. De 87-jarige oudjes genieten nog een zeer goede gezondheid. Aan belang stelling heeft het hun niet ontbroken. De mu ziekgezelschappen van Waterlandkerkje en IJzendijke brachten een serenade. Van hun elf kinderen zijn er nog zes in leven. In totaal hebben zij, de aangehuwden mede- gerekend, 81 kinderen, kleinkinderen en ach terkleinkinderen, waarvan er een 30-tal i,n Ame rika wonen. S.ffTjjjjfP De moordzaak-Lans. Naai wij vernemen zal de Hooge Raad op 24 November a.s. behandelen het cassatiebe roep van den procuratiehouder v. O., die wegens doodslag op zijn patroon Lans te Rotterdam en wegens valschheid in geschrifte en ver- du stering meermalen gepleegd, in hooger be roep door het Haagsche Gerechtshof is veroor deeld tot 20 jaar gevangenisstraf. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 17 October 1930 werden o.a. cie volgende zaken behandeld: A. D. 32 jaar, autoverhuurder en bakker te Axel, was door den Kantonrechter te Ter Neu zen van alle Rechtsvervolging ontslagen ter za ke van de telastelegging dat hij op 26 Augustus 1930 te Axel als bestuurder van een motorrij tuig bestemd voor het vervoer van reizigers een openbaren weg heeft bereden, terwijl in het rijtuig losse zitplaatsen aanwezig v/aren en bovendien nog in den wagen vervoerd werd een bus inhoudende een hoeveelheid benzine. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den y' Nerval ontroerde, doch gaf geen antwoord. Op welke wijze hebt gij u van Camourdas ontdaan? hernam Aurillac den fabrikant uit- vorschend aanziende. Nadat Charengon, een andere schurk, hem op mijn bevel met opium bedwelmd had heeft hij hem naar een alleenstaande hoeve van mij in de nabijheid van Melun gebracht, en houdt hém daar onder zijn bewaking. Dus zit Camourdas eigenlijk gevangen? Opgesloten op de wijze der krankzinnigen. Aurillac dacht een weinig na. Die kerel is 'n monster, sprak hij, misschien zullen de afzondering en de stilte heni tot inkeer brengen. De straf, die hij ondergaat, kan heil zaam wordenDat Camourdas dus daar blijve, waar gij hem opgesloten hebt tot Aurillac voleindigde niet. Nervol voltooide den zin: Tot ik zetf gestraft ben? Eit ongetwijfeld zal de boetedoening aan de mesdaad geëvenredigd zijn? Juist. Die straf moet wel vreeselijk zijn, dat gij mij die nog niet geopenbaard hebt. Zij zal bovenal rechtvaardig zijn. Ik ben bereid mijn vonnis te aanhooren, sprak Nerval somber. Aurillac scheen op dit gezegde geen acht te geven, maar richtte tot Nerval de vraag: Waarom hebt gij aan Maximilian de hand uwer dochter geschonken? Daar die jongeman, zonder u te kennen zich met uw eerherstel bezig hield. Zoo! hernam Aurillac opgewonden; zult gij Kantonrechter. De verdediger, mr. Anne Bolle, bepleitte vrij spraak. M. L., 30 jaar, kapitein op een sleepboot te Antwerpen, werd beklaagd dat het op 6 April 1930 nabij Hontenisse aan zijn schuld te wijten is geweest, dat het Rijnschip „Kura" is ge zonken en gestrand, althans vernield of on bruikbaar gemaakt op de Wester-Schelde, welk feyt den dood van Anna Maria Francke, de vrouw van den schipper heeft tengevolge ge had, door welk feit tevens levensgevaar is ont staan voor de bemanning, door te handelen als volgt: Op 6 April sleepte verdachte met zijn schip „Serius" de Rijnaak Kura op de Wesr,er- Schelde komende uit de richting Vlissingèn naar Antwerpen. Door grovelijk onvoorzichtige handelingen is hij daarbij in aanvaring geko men met het zeeschip „Aller", dat tegen den Rijnaak Kura is aangevaren en door die aan varing is omgeslagen, met het gevolg dat de vrouw van den schipper daarbij om het leven is gekomen en er gevaar is ontstaan voor het levenn van de andere opvarenden van de Kura. E<sch een maand gevangenisstraf. De verdediger mr. J. Adriaanse, bepleitte vrij spraak. V. L. de R., 30 jaar, veldarbeider te Zuid- dorpe was in verzet gekomenn tegen een von nis der Rechtbank van 26 September, waarbij hij ter zake van ontucht werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Eisch bekrachtiging van het verstekvonnis. verzacht en geneest men met TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze geiriL-enie gevestigd M. R. Picnal, zonder le Verbindingsstraat 22 van Vreeswijk. H. A. E. Kramer, econoom, Westkolksiraat 6; van Soerabaya (N.-I3 M. P. van Luik, zonder, Noordstraat 47 van Axei. C. J. Lensen, kantoorbed. Axelschestraat 46, van Amsterdam. R. Tasma, bankwerker, O 193d van Geleen. M. H. Kaan, zonder D. Vi^serstraat 83 van 's-Gravenhage. P. E. Lammens, lijnwerker, Baandijk 53 van Graauw en Langendam. A. G. Arkesteijn, pater cap., N. Kerkstraat 24 (Sluiskil van Rilland-Bath. G. v. d. Hurck broeder cap. N. Kerkstraat 24 (Sluiskil) van Rilland-Bath. L. Kusmann, bankwerker, Kerkhoflaan 22 van Delft. P. Donze lanb. kn. noodwon. Scheepswerf van Stoppeldijk. S. Donze geb. den Exter zonder noodwon. Scheepswerf van Axel. F. J. van Es, timmerman, Nieuwediepstr. 24, van Brussel. C. F. Belaert, nachtwaker, O. 199b .(Sluiskil) van Zuiddorpe. A. Vipik geb. Kalschuer, zonder Dekkerstr. 32 van Asch (B.) A. J. Durinck schipper, Klaassenstraat 17 van Graauw en Langendam. J. Zegers, slagersknecht O 180 van Zand- voort. Vertrokken: M. L. Ivens, dienstbode, Westkolkstraat 8, naar Hontenisse. W. van Oosterbosch, betonvlechter Kanaal- weg 114 (Sluiskil, naar Breda. nog de leiding der Voorzienighed loochenen, als gij verneemt dat Maximi/liaan de zoon is, dien ik verloren heb geacht, het kind van Anita! en dat de inspraak van zijn har& hem aandreef de onschuld van zijn vader aan het licht te brengen? Dus bemin;t Angelie uw zoon, stotterde Ner-< val, door die mededeeling vernietigd. Zij bemint hem christelijk, oprecht, gelijk zij kan en moet beminnen. Arm meisje! mompelde Nerval, zij zal het gewicht der misdaden van haar vader moeten dragen en ik, haar vader, ben degene, die haar hart verbrijzelt! Aurillac schudde het hoofd. Maxipiiliaan zou het misschien besterven, in dien hij Angelie niet huwde, sprak hij; en ik wil niet, verstaat ge? ik wil niet, dat mijn zoon sterve. Neen! gij wilt niet, dat uw zoon sterve Ik begrijp uge hebt gelijkOok ik wensch mijn dochter ni^t tot vertwijfeling te brengenEn nochtans wordt dat huwelijk onmogelijkGij komt voor uw rechten op.. met de bewijzen in de hand, verkondigt gij luide uwe onschuldde zoon van het slacht offer verwijdert zich van den beul.Wat te doen? wat te doen? Nerval leunde met de ellebogen op de tafel en liet zijn hoofd in zijn] handen rusten. Een paar minuten bleef hij, in gepeinzen verzonken, zitten. (Wordt vervolgd), j A j.1. fyul) WATERKOELING TEGEN HEETHOOFDEN. Tijdens politieke relletjes te Berlijn werden de oproerlingen voor he teerst met een autospuit der politie uiteengedreven.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 6